In zesde étappe: Van Breenen vijfde en Adrie Voorting negende Fa. B. ENGELENBERG DE VEERTIGSTE TOUR DE FRANCE Nederlander Stevens uit de strijd Courses te Hilversum Stevenstoren en stadhuis hersteld Copie van Lourdes-grot in Heemstede DONDERDAG 9 JULI 1953 7 Tijdens voetbalwedstrijd overleden Honkbal Sterk Amerikaans team tegen Bondsnegental Roeien Onderlinge wedstrijden van Het Spaarne Tennis Strijd om internationale tennistitel in Noordwijk begonnen Crirket Het Nederlands elftal tegen Australië Auto met stenen onderste boven Feest in Nijmegen Amerikaanse orders voor Nederland Waar duizenden Belgen sinds de start van de Tour de France zo vurig op gehoopt hebben is gebeurd. Na zes ritten is voor de eerste maal een Belg er in geslaagd een étappe-zege te behalen. Van Geneugden nam die voor zijn rekening door de 206 kilometer van Caen naar Le Mans als eerste in 5 uur 10 min. 53 sec. te beëindigen. Hij won in de sprint, waarbij hij o.m. onze landgenoot Hein van Breenen, die vijfde werd geklasseerd, versloeg. De Haarlemmer Adrie Voorting bezette de fraaie negende plaats. Deze zesde étappe heeft overigens van de Nederlandse équipe het eerste slachtoffer geëist. Henk Stevens, de jonge Limburger en benjamin in de ploeg, kwam in Le Mans geruime tijd na de sluiting van de controle binnen en werd, evenals de Belg De Hertog, door de wedstrijdleiding uit de course genomen. Van Est en Suykerbuyk behoorden bij de kleine groepjes renners, die er tussen Caen en Argcn- tan, op 55 kilometer van de start gelegen, probeerden tussenuit te trekken. Maar al deze pogingen liepen op niets uit. Een serieuze aanval werd in Argentan opgezet door Close, Hasscnforder en Gerrit Voorting, die, profiterende van het feit dat het peloton voor een gesloten spoorwegovergang moest stoppen, een behoorlijke voor sprong namen. Koblet en Van Breenen gingen de vluchtelingen achterna, slaagden er in ze te achterhalen, maar toen zette het grote peloton ook de achtervolging in. Niet lang daarna lag het hele veld weer bij elkaar. De beslissing viel tenslotte in Alengon, waar Caput, Mahe, Van Geneugden, Van Breenen, Deledda, Bauvin, Lazarides en Audaire weglielsen. Audaire verloor, als gevolg van een lekke band, het contact, maar de overigen zetten door en bereikten gezamenlijk Le Mans, waar Van Geneugden in de sprint de Sterkste bleek. Dinsdagavond is de negentienjarige Nico K. uit Wormerveer tijdens een trainings wedstrijd van zijn voetbalclub Blauw Wit te Wormer plotseling overleden. In de ochtenduren van Woensdag had Kees Pellenaars tegen Jan Nolten gezegd: „Wij hebben allemaal gezien, dat ge kunt rijden, maar vandaag, in de étappe naar Le Mans, blijft ge tussen de wielen zitten, want die rit van 70 km in het laatste ge deelte van de étappe naar Caen was een krachtproef, die ge niet twee keer achter elkaar kunt uithalen". Aan dat consigne van Pellenaars had Nolten zich gaarne willen houden, maar hij bleek in de étappe naar Le Mans, we derom met een scherpe wind tegen zelfs daartoe niet in staat te zijn. Want onmid dellijk na het vertrek uit Caen werd een ■uitlooppoging ondernomen. Het veld was nerveus, want de onder linge verschillen in het algemeen klasse ment wai-en zo klein geworden, dat de po sitie van de hoogstgeklasseerden telken male gevaar liep. En ondanks die harde wind tegen, klom het gemiddelde naar de 40 km een indrukwekkende prestatie na vijf zware dagen. En een bewijs voor de strijdlust die nog steeds in het veld der deelnemers heerst. ISfolten moest boeten Jan Nolten zat voorin, maar toen het veld door de aanhoudende demarrages uit elkaar werd getrokken en er gaten tussen de groepen vielen, moest hij lossen. Hij kon de benen niet meer rond krijgen, zijn spieren in de dijbenen deden hem pijn, een gevolg van het geforceerde rijden van de vorige dag. Nolten verloor steeds meer terrein. Een der favorieten van de Tour de France kan het tempo van het peloton niet houden, dat was het bericht, dat langs de karavaan werd geseind. Het verschil werd voortdurend groter en na de ravitaillering in Mamers bleek Nolten bijna dertien-en- een-halve minuut achterstand te hebben, een verschil dat aan de finish op het cir cuit van Le Mans tot 20 minuten zou aan groeien. Nolten erkende aan de finish in Le Mans dat hij in de étappe naar Caen een ver keerde tactiek had toegepast en dat hij daarvoor in de rit van Caen naar Le Mans had moeten boeten. Hij kwam met nog 12 minuten speling voor de sluiting van de officiële controle binnen. Een verlies van 20 minuten od de overige favoi'ieten in de Ronde van Frankrijk zou in de bergen misschien nog goed worden gemaakt, in dien Nolten zijn zelfvertrouwen en zijn rust terug zou krijgen, indien hij zijn on evenwichtigheid zou kunnen kwijtraken. Indien Torsande beste De beste man in de Nederlandse ploeg was ditmaal „Tarzan" van Breenen. Van Breenen heeft een ongelooflijke hoeveel heid energie en voordat hij zijn laatste reserves aanspreekt moet er heel wat in een étappe zijn gebeurd. Voor deze on vermoeide renner was deze rit met gefor ceerd tempo tegen de sterke wind in, een kolfje naar zijn hand. In een groepje van 8 man, bijna 110 km voor de finish ont snapt, heeft hij een hartig woordje mee- ADVERTENTJE I»nrKir.(jl Hiurlrm - Tri. I.!? OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Speciale Verfschema's voor elke industrie Zaterdag in Haarlem Het honkbalteam van de Mildenhall Ramblers, dat Zatei-dag a.s. om vier uur op het terrein van de H.F.C. „Haarlem" zal uitkomen tegen een sterk Bondsnegental, is als volgt samengesteld: werper: Papi- neau; vanger: Thomas; le honk: Parsons; 2e honk: Burton; 3e honk: Melinski; korte stop: Lombardi; linksveld: Harris; mid- veld: Doan; rechtsveld: Jenks. De aanvoerder is le honkman Parsons. In de ploeg komen drie professionals uit, te weten: Pai'sons, Hands en Thomas. Per sons is een geducht slagman; hij leidt mo menteel de lijst van de beste slaglui, uit komende in de competities, die tussen Ame rikaanse legerteams worden georganiseerd. De Mildenhall Ramblers nemen in hun afdeling de vierde plaats in. Zondag klop ten zij echter de nrs 1 met 1012 na een wedstrijd, die 10 innings duurde. Zoals men weet kennen de Amerikanen geen ge lijk spel. Bij gelijke stand wordt door gespeeld totdat een winnaar is verkregen. gesproken. Geen wonder dat de jury voor de suikerprijs, de premie voor de meest strijdlustige renner van de étappe, hem nog twee stemmen toekende, tegenover Caput zes en Mahe vier Voor zijn 5e plaats in de étappe verdient Van Breenen alle lof. Adrie Voorting heeft thans ook succes kunnen boeken. Toen het peloton het cir cuit van Le Mans opkwam, waarop nog elf kilometer moest worden gei-eden, za ten Koblet, Bai-tali, Van Est, Magni en Schaer natuurlijk voorin. Maar dat was niet naar de zin van de andere Neder landse renners, die telkenmale in de sprint door Koblet en de Italianen in de afgelo pen dagen werden geklopt. En op 2 km voor de eindsti-eep demarreerde eei-st 7e ETAPPE 9 JULI 8e ETAPPE -10 JULI DurXal 53krn£^"j_a Flee,1-.? 40 IngrandgsUSkm./-^^5eichcs68l<m Angers87km 5ncemsl39km. /NANTES Q LaRoche62km V. L.ugon94k.'n Nadat hij de vierde étappe van de Tour de France had gewonnen, werd Gerrit Voorting door de Tour-verslaggever Jan Cottaar geïnterviewd, zodat zijn bewonderaars in Nederland konden horen, wat hijzelf dacht van de overwinning. LaRocnol!eM5km. ^Roche'orMZSkm SamXei2'2km •9 Pom 233 km Mor.!rn'jre27! km O Busoac2Sl krr. BORDEAUX «REEDS iFGELEGO ■ROG TE RIJDEN ■■■■i 7e Dapoe '81 km l itiia* 8p Etappe 3<»5km O Ravitalllering Jefke Jansen, die door Koblet werd bij gehaald. Onmiddellijk sprong Gerrit Voor ting weg en opnieuw moest de Zwitser alles geven om de tweede Nederlander te halen. Goed getimed sprong Adrie Voorting uit het peloton. Koblet schudde het hoofd. Voor deze georganiseerde aanval moest hij buigen. En Adrie Voorting kwam als negende binnen met enkele seconden voorsprong op het peloton. Gerrit Voor ting glimlachte toen hij van de fiets stapte. Dat hebben wij toch handig gedaan, moet hij hebben gedacht. En als Van Geneugden niet de sprint zou hebben gewonnen, waar voor hij een minuut bonificatie kreeg, dan zou Nederland met Van Breenen. Adrie Voorting en Wim van Est, die in het pelo ton binnenkwam, weer eens de daglanden- prijs hebben gewonnen. Jos Suykerbuyk heeft een prachtig staaltje van zijn wielerkunnen laten zien. Bij de ravitaillering in Mamers smakte hij met het voorwiel tegen het achterwiel van een der andere renners. Dat voorwiel werd kx-om getrokken en voordat Suykei'buyk weer op de fiets zat, had hij anderhalve minuut op het peloton, dat na de ravitail- lei'ing uit de aard der zaak lang gerekt was, verloren. Maar Suykei-buyk zette de tanden op elkaar en met een verbeten ge zicht zette hij de achtervolging in en na vijf kilometer het uitei'ste te hebben ge geven, had hij de staart van het peloton weer te pakken. Het was overigens een teleurstellende rit voor Suykerbuyk geweest. Pellenaars had hem voor het vertrek schertsend toe gevoegd: denk er om, als gij vandaag niets doet, krijgt ge vanavond geen eten. En de altijd opgewekte Suykerbuyk had deze woorden goed in zijn oren geknoopt. Maar hij heeft in de zesde étappe geen kans ge kregen. Uitvallers Thys Roks reed in het peloton weer op perbest. Maar aan de finish schudde de man uit Sprundel het hoofd. Waar moet dat naar toe, als dat zo doorgaat? Als er in elke étappe zo hard wordt gevochten komt de heer Goddet maar met 60 man in Parijs. Inderdaad, in de zesde étappe vielen er opnieuw uitvallers te noteren. De jongste deelnemer van de tour.de 19-jarige Luxem burger Gaul gaf de strijd op en reed in de bezemwagen de étappe uit. Stevens en De Hertog kwamen na sluiting van de con trole binnen en lagen dus uit de strijd. Maar Desbats en Baffert betaalden ook hun tol aan de krachtprestatie, die zij in de afgelopen dagen hebben verricht. Zij kwamen nog wel op het circuit aan, maat reden de laatste tien kilometer niet meer uit, zodat ook zij van de lijst der deelne mers konden worden geschrapt. Klassementen De uitslag van de zesde étappe, van Caen naar Le Mans over een afstand van 206 km, luidde: 1. Van Geneugden iBelg.) 5.10.53, 2. Caput (lie de France) 7. t... 3. Deledda 'Fr, Nat.) z. t.. 4. Mahe (Fr.N.West) z. t.. 5. Van Breenen (Ned.) z. t.. G. Bauvin (Fr.N.O. Centr.) z. t., 7. Lazarides (Fr.Z.O.) z. t„ 3. Hein 'Lux.) 3.14.06. 9. Adrie Voorting (Ned.) 5.14.55, 10 Magni (Italië) 5.15.06. li. Gemi- niani (Frankrijk) z. t.. 12. Koblet (Zwits.) z. t„ 13. Robic (Frankrijk West) z. t.-, 14. Schaer (Zwits.) z. t. Op de 15e plaats cx aequo met dezelfde tijd als Magni (5.15.06) volgde het grote pe loton met de Nederlanders Jansen, Suyker buyk, Roks, Van Est. Wagtmans en Gerrit Voorting. Vooi-ts zaten in deze groep de Italianen Astrua en Bartali, de Belgen Impanis, Van der Stockt, Close en Debruyne, de Fi-anse nationalen Bobet. Lauredi, Teisseii-e, de re- j gionalen Bcher, Diot, Renaud, Anzile. Has- senfoi-der, Meunier, Audaire en Mallejac. Het algemeen klassement luidt na de zes de étappe: 1. Hassenforder (Fr.N.O. Centraal) 33.56.27. 2. Schaer (Zwits.) 33.57.15 op 0.48. 3. Wagtmans (Ncd.) 33.58.17 op 1.50. 4. Renaud (lie de France) 34.00.45 op 4.18. 5. Roks (Ned.) 34.01.10 op 4.43. 6. Bauvin (Fr.N.O.Centr.) 34.01.55 op 5.28. 7. Meunier 'Fr.N.O.Centr.) 34.01.58 op 5.31. 8. Van Est (Ncd.) 34.02.41 op 6.14. 9. Close (Belg.) 34.02.54 op 6.27. 10. Robic (Fr.West) 34.03.15 op 6.48. 11. Fx aequo Astrua (It.) en Anzile (FivN.O. Centr.) 34.03.15. 13. Ernzer (Lux.) 34.03.20. 14. Gerrit Voorting (Ned.) 34.03.23. 15. Diot (Ilo de France) 34.04.22. 16. Mahe (Fr.West) 34.04.36. 17. Lauredi (Fr.) 34.05.03. 18. Caput (lie de France) 34.05.17. 19. Impanis (Belg.) 34.05.20. 20. Serra (Spanje) 34.05.39. 27. Van Geneneden (Belg.) 34.09.07. 28. Fx aequo Bobet (Fr.). Koblet (Zwits.), Magni en Bartali (It.) 34.09.52. 33. Malleiac (Fr.West) 34.10.28. 45. Van Breenen (Ned.) 34.14.40. 46. Lazai-ides (Fr.Zuid Oost) 34.15.49. 48. Jansen (Ned.) 34.17.13. 61. Adri Voorting (Ned.) 34.22.58. 65. Suvkerbuvk (Ned.) 34.26.39. 74. Nolten (Ned.) 34.32.10. Hassenforder behield de gele trui. Het algemeen ploegenklassement is als volgt: 1. Frankrijk Noord Oost Centraal 101.38.15. 2. Nederland 101.43.36. 3. Frankrijk West 101.47.08. 4. Ile de France 101.52.22. 5. België 101.57.54. 6. Frankrijk 101.58.38. 7. Italië 102.09.24. 8. Zwitserland 102.14.55. 9. Luxemburg 102.26.51. 10. Frankrijk ZuidWest 102.29.11. 11. Frankrijk ZuidOost 102.37.29. 12. Spanje 102.39.51. Zaterdag- en Zondagmiddag houdt de Koninklijke Roei- en Zeilvex-eniging Het Spaaime haar Onderlinge Wedstrijden. Ruim zeventig ploegen werden door de leden ingeschreven. Naar Engels voorbeeld is voor de nummers oyei-naadse vier heren senioren en overnaadse vier damessnel- roeien de samenstelling van de ploegen door loting vastgesteld wat de spanning in deze nummers zal doen stijgen. Voor de mixed vieren werd per paar in geschreven, waairna ook hier de samenstel ling door loting werd vastgesteld. Voor dit traditionele nummer schreven niet min der dan dertien ploegen in. Zowel de dames- als de herenvetei-anen zullen aan deze wedstrijden deelnemen. Vier herenploegen starten in de overnaad se vier (vetei'anen kunnen zich alsnog in schrijven) terwijl twee damesploegen om de beste stijl zullen wedijveren, waarna dames en heren gezamenlijk nog eens de strijd aanbinden in de mixed-vier. De oude twee heren wordt verroeid tus sen de actieve racei-oeiers van Het Spaarne. In dit nummer worden herkansingen ge houden. Tijdens de pauze (Zondagmiddag) zal de door de erevoorzitter van Het Spaarne, de heer W. Dyserinck, geschonken luidklok, die een plaats kreeg in de toren van het clubgebouw, worden ingeluid. Aan de zeil- vloot zullen twee jollen worden toege voegd. De roeivloot zal worden uitgebreid met een oefengiek die in eigen beheer werd gebouwd door de heer W. Zonneveld, bootsman van Het Spaarne, terzijde ge staan door zijn collega Bakker. Tijdens de pauze zal deze oefengiek worden gedoopt en te water gelaten. In totaal zullen 48 wedstrijden worden veiToeid, Zaterdag van 14.2017.40 en Zondag van 1317.30 uur. De wedstrijden vinden plaats op het Zuider Buiten Spaar ne. Er wordt gei-oeid vanaf de kanohaven (start 1000 m.) in de richting van het club gebouw waarvoor zich de finish bevindt. De volgende nummers zullen worden vex-roeid: Dames: stijlroeien: overnaadse vier ju nioren, overnaadse vier seniox-en, ovex-- naadse skiff junioren, ovex-naadse skiff se nioren, overnaadse vier veteranen; snel- roeiexx: overnaadse skiff, overnaadse vier. Heren: ovex-naadse vier veteranen, over naadse vier senioren, overnaadse vier ju nioren, overnaadse twee senioren, over naadse twee junioren, overnaadse skiff se nioren, overnaadse skiff junioren, jeugd- skiff. Mixed-vieren voor vetex-anen en de ove rige categorieëxx van roeiers en x-oeistex-s. De zesde étappe van Caen naar Le Mans, over een afstand van 206 km., werd gewon nen door de Belg Van Geneugden, in 5 uur 10 min. 53 sec. De eindspurt voor de finish wordt ingezet, van links naar rechts: Deledda (Fr.) 3de, Van Geneugden België étappe winnaar, Van Breenen (Nederland) 5de, Lazarides (Fr.) 7de en Mahe (Fr.) éde. (Telefoto) Op de banen van de Noordwijkse Sport vereniging in Noordwijk aan Zee zijn Woensdag de wedstrijden om de interna tionale tenniskampioenschappen van Ne derland begonnen. Ondanks de niet al te gunstige voorspellingen bleef het droog en liet het zonnetje speelsters en spelers en de toeschouwers niet in de steek. Maar be paald hinderlijk was de sterke wind. Desondanks mogen de bereikte x-esulta- ten over het algemeen normaal genoemd worden al waren er wel enkele uitzonde ringen. Zo denken wij bijvoorbeeld aan de nederlaag, die Karamoy tegen Taminiau leed, terwijl Dehnert niet zonder moeite van Bx-eukink won. Van Meegeren moest de tweede set, na de eex-ste met 63 te hebben gewonnen, aan Nolten afstaan. Maar in de derde set bracht de Amsterdammer het slechts tot één game: 61 voor Van Meegex-en. De vastheid van Timmers bezorgde Van Dalsum, nog steeds gehinderd door een pijnlijke arm, moeilijkheden, als gevolg waarvan hij de tweede set aan Timmers moest laten. Maar meer dan drie games wist Timmers die de eerste set ook had verloren in de dei-de set niet te ver overen, hetgeen zijn uitschakeling be tekende. Uitslagen De uitslagen luidden: Heren enkelspel, le ronde: Wiegers sl. Windt 6-1 6-2, Holst sl. Goris 9-7 6-0, Nolten sl. Van Eysden 6-1 4-6 6-2, Dehnert sl. Breu- kink 6-1 6-8 7-5, Volkmaars sl. Bitter 6-4 7-5, Timmers sl. Koerts 7-5 6-2, Wilton sl. Kloezen 6-1 6-0, Taminiau sl. Karamoy 6-2 4-6 6-4, Van Dalsum sl. Taminiau 6-1 3-6 6-3. Krijt sl. Volkmaars 6-1 6-2, Van Meegeren sl. Nolten 6-3 3-6 6-1. Dames enkelspel le ronde: mevr. Thoung sl. mej. Grosveld G-4 6-2. mevr. Koch sl. mej. Tettelaar 6-2 6-4, mej. Tekelenburg sl. mej Jamin 5-7 6-4 6-4. mevr. Peters sl. mevr. A. Koopmans 6-3 9-7. Dames dubbelspel, le ronde: mei. Fisher en mevr. Gcldsworthy (Austr.) sl. mevr. T'nung en mej. Tettelaar 3-6 6-0 6-1. Heren dubbelsncl, voorronde: Breukink en Timmers sl. Bitter en Van Eisden 6-2 3-6 6-3. le ronde: Krijt en Van Meegeren sl. Kloezen en Koerts 5-7 6-1 6-1. Goris en Ka ramoy sl. Van Voox-hees (VS) en Windt 4-6 6-1 6-1. Gemengd dubbelspel, le ronde: mevr. Truing en Goris sl. mej. Tettelaar en Van Eisden 2-6 6-2 7-5. mevr. Peters en Volk maars sl. mevr. Lubbers en Breukink 6-4 6-4. mevr. Koopmans en Windt sl. mej. Ja- min en Koerts 6-8 6-3 10-8. 2e ronde: mej. Schmitt (Frankr.) en Wiegers sl. mej. Fisher (Austr.) en Van Meegeren 6-1 7-5, mej. Walsh (G.B.) en Wilton sl. mevr. Göldsworthy (Austr.) en Holst 6-2 5-7 9-7, mej. F. ten Bosch en Wilderspin (Austr.) sl. mej. Muellemeister en Devroe (Belg.) 6-2 6-4. Voor de eendaagse wedstrijd tegen Austra lië op Donderdag 16 Juli op het HCC-tei-- rein in Den Haag is het Nedei'lands cricket elftal als volgt samengesteld: mr. H. W. Gal- lois (HCC) aanvoerder, P. van Arkcl 'HCC), R. Colthoff (HCC) wicketkeeper, W. Feld- mann 'ACO. mr. H. W. Glerum (VRA). N. Leeftink (PW'. J. J. van der Luur (HCC), A. Terwiel (VOC), jhr. L. C de Villeneuve (HCC), E. Vriens (HCC), W. van Weelde (ACC). De avondcourses in Hilversum brengen vanavond weer druk bezette velden, zelfs zo, dat vermoedelijk niet aan splitsing van enige nummers valt te ontkomen. In het openingsnummer moet Geersen Rina Gay veel verbeterd hebben om te kunnen win nen. Uitgesloten is dit niet, daar jonge paarden in eens de juiste cadans kunnen vinden. Quality F heeft betere papieren, evenals Queen Daria en Riolette, zodat Rina Gay slechts als de outsider genoemd mag worden. In de serie-di-averij zal het een treffen worden tussen de cavalerie van Geersen en die van de Friese stal De Jong. De keuze van eerstgenoemde uit Quirinus en Quality Hollandia zal de favoriet bij het publiek zijn. De Jong heeft te kiezen uit Pirette en Queeny Dillon, een duo, dat met Quick Star niet ver van de winnaar zal eindigen. In de Paleis-prijs staat Quo Vadis Du- luth 2 zo gunstig, dat het voor de hengst bij een herhaling van zijn laatste verrich- ting een wandeling kan worden. Qui est ce qui en Querida Donum kunnen op de plaatsen eindigen. O Nelly Zora is de laatste weken wel zeer ongelukkig. Tweel maal achtereen werd zij met miniem verschil geklopt, doch iedere keer over afstanden, die iets te ver voor haar waren. Nu treft zij in de Wester toren-prijs een korte afstand en gezien haar laatste prestaties valt nu de keuze op haar. Grote tegenstand zal komen van Qui Hollandia G en Peterhof. Het verras sende element schuilt in Martini Spencer, die deze korte afstand eveneens ean kolfje naar zijn rappe benen vindt. In het internationale slotnummer ver schijnen de Belgische Elite Rose en de Fransman Brin d'Amour aan de start. Voor de Franse hengst wordt de afstand te kort geacht, zodat hij Oriënt Express G niet zal kunnen bereiken. Het is zelfs de vraag of de sprintster Madame B dit paard met 60 m voorgift kan bereiken. De keuze valt op Oriënt Express G. ge volgd door Madame B. Dat het een hard duel zal worden in deze course voor klas se-paarden staat echter vast. Op de Amsterdamseweg is een met 5-ton stenen beladen vi-achtauto omgeslagen. De wagen werd door een inhalende personen auto „gesneden", moest uitwijken in de zachte berm en sloeg om. De beide inzit tenden kwamen met de schrik vrij; het lukte evenwel pas drie uur na het ongeluk met een takelwagen de vi-achtauto weer op de wielen te helpen. Van de wagen, eigendom van de firma B. uit Lisse, wai-en de cabine en de laadbak ontzet. De kapitein van het Duitse s.s. „Brei- tenburg" heeft in Rotterdam een 21-jarige verstekeling aan wal gezet. De jongeman, een kantoorbediende uit Freiburg, was in Algiers aan boord geslopen, na uit het Franse Vreemdelingenlegioen te zijn ont snapt. Hij is door de Vreemdelingenpolitie over de grens gezet. Vandaag is het feest in Nijmegen om dat de gerestaureerde Sint Stevenstoren en het gerestaui-eerde stadhuis in gebruik werden genomen. Het gemeentebestuur ontving in de her stelde kapel van de Steve.nskei-k aan de Markt binnen- en buitenlandse gasten. De burgemeester, mr. Ch. Hustinx, sprak hen toe en zei dat de Sint Stevenstoren mooier en gx-ootser dan ooit is herrezen. Nijmegen is in het bijzonder dank ver schuldigd aan de architect van de gere- staureei-de toren, de heer heer Anton W. Jansz, aan wie de burgemeester namens de gemeente een legpenning met inscriptie aanbood. Vervolgens werd in de Oude Burcht straat het gerestaureerde stadhuis officieel in gebruik genomen. De burgemeester gaf een overzicht van de geschiedenis van het in de loop der eeuwen vergrote en ver fraaide stadhuis, dat tijdens de oorlogs dagen ernstig werd gehavend. Ir. G. J. Deur heeft ons, aldus de burgemeester, een nog schoner stadhuis, waarin de histo rische lijnen bewaard zijn gebleven, terug gegeven. Als blijk van erkentelijkheid bood de burgemeester de architect een leg penning met inscriptie van het gemeente bestuur van Nijmegen aan. Aan de doch ter van de architect, mejuffrouw Ermine Deur, die wat betreft de binnenrestauratie de rechterhand van haar vader was ge weest bood de burgemeester een geschenk aan. De burgemeester hoopte, dat door de aanwezigheid van Duitse en Belgische burgemeestei's de oude traditionele banden met het Rijnland en met Vlaanderen zou den worden versterkt. De feestrede werd hierna uitgesproken door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, hoogleraar aan de Rooms Katholieke uni versiteit, die onder meer zei, dat het Nij meegse stadhuis een van de sierlijkste ge bouwen van ons land is. Na het ontstaan van het Nijmeegse stadhuis te hebben ge schetst, besloot prof. Asselbei-gs met de woorden „Gelijk deze gevel de aanwezig heid van spanningen belijdt en beheerst, inoge hij zijn stadhuistaal tot de burgerij van Nijmegen, zijn monumententaai tot de volken spreken: er is een eenheid uit con trasten en een samenwerking op gi-ondslag van beginselvastheid mogelijk". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, wenste hierna Nijmegen geluk met het herstel van zijn historische monumenten. De Commissaris der Koningin der provin- cie Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, bood namens de Staten van Gelderland gelukwensen en een door de Nijmeegse schilder Wim van Woerkom vervaardigd schilderij aan. De bui'ge- meester van Nijmegen sprak hierna een kort dankwooi-d. Daar elke ondernemer nu eenmaal van tijd tot tijd met ongewone bestellingen rekening heeft te houden, toonde ook de heer L. de Koekkoek, directeur van de Heemsteedse Steenhouwerij zich verleden jaar niet in het minst vex-wonderd, toen hij opdi'acht ontving een grot te bouwen, wel ke grote overeenkomst mét het oi'igineel te Loui'des moest vertonen. Dit verlangen werd te kennen gegeven door het bestuur van het aan de Glippei-weg te Heemstede gelegen „Mariënheuvel", dat zoals bekend, in 1948 als Moederhuis van de Congregatie van de Zusters Augustinessen in gebruik genomen werd. Het is prachtig gelegen op een gedeelte van het vooi-malige landgoed „Meer en Bei-g" en het omliggende terrein, dat niet minder dan zestien hectaren om vat, leent zich vooi'treffelijk voor het hou den van processies en als reti-aite-oord. Nu was het de bedoeling, dat aan het einde van het grote grasgazon, op de plaats waar het bos begint een grot zou woi'den aangelegd, die bij Mai'iafeeslen in de route der processies kon worden opgenomen. Het lag voor de hand, dat hiervoor in de eerste plaats een model van de bekende grot te Loui'des in aanmerking zou komen. Na de opdracht definitief ontvangeix te hebben wendde de heer Koekkoek zich eerst tot de Heemsteedse kunstschilder Jan Rusman, die een aquarel vervaardigde, waarop het oorspronkelijke idee een meer concrete vorm verkreeg. Het ontwerp werd goed- gekeui'd, zodat onmiddellijk met de werk zaamheden een aanvang kon worden geno men, welke inmiddels zijn voltooid. Het resultaat hiérvan is een grot, waarvan de aanblik herinneringen aan Lourdes op roept, al zijn de afmetingen dan ook klei ner. Toch ïxeeft het gehele bouwwerk nog een totaal gewicht van 120 ton, doordat het is opgetrokken uit enorme steenblok ken, die onderling stevig verankerd zijn en in verband werden opgestapeld. De hoogte van de berg is 8Vs meter, met een frontbreedte van 13 meter, waarin de grot is aangebracht met afmetingen van 9 bij 3 Vz meter. Deze grot bevat een altaar van Maulbronner sleen met twee pilasters van Oberkircher zandsteen. Rechts boven is een opening van twee meter uitgespaard voor de nis, welke het Mariabeeld bevat, het welk als centraal punt van dit bouwwerk fungeert. Het geheel, dat uit Maulbronner steen is opgeti'okken, heeft een stevige bouwplaat als fundering verkregen en wordt omgeven door een plateau in de vorm van een halve cirkel, die tevens als knielbank moet dienst doen. De grot is van de Glipperweg af niet zichtbaar, terwijl „Mariënheuvel" als par ticulier terrein evenmin door het publiek betreden mag worden. Toch leek het ons niet ongewenst even de aandacht op deze imitatie te vestigen; niet alleen omdat het bestaan hiei-van slechts aan weinigen be kend is, maar vooral omdat nergens in ons land een dergelijke grot kan worden aan- getroffen. HEIDELBERG (Reuter). De Ameri kaanse autoriteiten hebben in het kader van het programma voor militaire aan kopen opdrachten geplaatst in Nederland en België, in Nederland voor 712.000 dollar en in België voor 1 millioen dollar. De order van 712.000 dollar is zeer wel kom, zowel voor de Nederlandse industrie als voor het Nedei-landse leger, zo ver neemt A.N.P., want het geldt hier een N.A. V.O.-order waarvan wij zelf ook profite ren. De bestelling heeft betrekking op on derdelen van wapens (voor 300.000 dollar) en op onderdelen van voertuigen (voor 412.000 dollar).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9