Drijvende visfabriek van 2500 ton grootste trawler ter wereld Anton Pieck exposeert bij Hoogovens Winkelier blijft nuchter in het gewoel der beluste huisvrouwen Geen mootje vis gaat verloren Fairtry" zal met vijfenzeventig man aan boord ter visserij gaan Verse tomaten bleven lange tijd houdbaar Zeven wedstrijden voor „Rooswijk"-teams „Tijdstip te vroeg" H H „Suomi" ontvangt weer Zweedse athleten SCHOOLBOEKEN VRIJDAG 10 JULI 1953 13 Dierenleed Nieuw conserveringssysteem Dames tuk op tweede plaats Persóneelsmutatie aan de Hervormde kleuterschool Verteller met penseel en tekenstift ook Zondag te bewonderen Met de uitverkoop in zicht Leerlingen van de CVO- school namen afscheid Velsense athleten naar regionale wedstrijden Hoorn beleefde Velsense invasie AB. DE JONG Edisonstraat 11 - Dmuiden ALS OPVOLGER van Engelands eerste drijvende visfabriek, de trawler „Fairfree" van 1300 ton, die in November 1947 in gebruik werd genomen, is vorige week de grootste zeegaande visfabriek, de 2500 ton metende trawler „Fairtry" bij dc scheepswerf van John Lewis and Sons te Aberdeen te water gelaten voor Chr. Salvesen and Company te Leith. Het schip is 85.82 m lang en 13.4 m breed en zal een motorvermogen krijgen van 1900 paardekrachten. Om zijn ontwerp en de inrichting kan de „Fairtry" revolutionnair worden genoemd, want de trawler zal worden uit gerust met een automatische ontkoppingsmachine en een grote fileermachine, een vismeelfabriek om het afval bij de fileermachine te verwerken, transportbanden naar de snelvriesinstallatie en voorts een ruimte voor het vismeel en een flinke koel ruimte, waar de blokken bevroren vis in dozen kan worden bewaard. Evenals op da „Fairfree" zal op de „Fairtry", die een bemanning van vijfenzeventig koppen krijgt, het trawlnet aan de achtersteven via de slipway op het werkdek worden getrokken. De netten zullen dus niet meer in de midscheeps worden gehaald. Wanneer men de ware betekenis van dit nieuwe snelvries fabrieksschip tracht te bepalen, dan zullen zij, die er van over tuigd zijn dat er voor dit soort schepen toekomst in de verre visserij zit, het schip als revolutionnair begroeten en verder on getwijfeld opperen dat alle andere visserij vaartuigen, die in de vaart zijn of op sta pel staan, nu in onbruik raken en ver ouderd zijn. Zij, die enig idee hebben van de grootheid van het werk dat wordt ver oorzaakt met het organiseren van de ver deling en verkoop van de diepvries-pro ducten, die de „Fairtry" kan land zal brengen, zullen zich een zeer voorzichtig oordeel aanmeten. De naam van het schip wijst hier ten aanzien van de industrie al op. Het geheel mag beschouwd worden als een gewaagd experiment, al is de inrich ting en de techniek dan volkomen geba seerd op de ervaringen met een soortgelijk schip: de „Fairfree". Deze voorganger was een verbouwde mijnenveger, die niet alleen om haar ongewone lijn werd ver bouwd tot trawler, maar in hoofdzaak ge bruikt moest worden om een nieuwe me thode van vissen te beproeven: die met de „parotter" een nieuwe pelagische trawl. Verschillen met trawler In welk opzicht verschilt de „Fairtry" nu van een gewone trawler? In de eerste plaats dient te worden opgemerkt dat deze 2509-tonner werkelijk een trawler is. De motorkamer is in de midscheeps onderge bracht en als tweede verschil kan worden genoemd het trawlen over de achtersteven, waar het net aan boord wordt gehaald over een helling, die het beste is te ver- EEN dame uit het IJmuidense Tuin dershofje kwam dezer dagen met een piepjong poesje, dat de ogen nog maar nauivelijks open had, op de hand naar een bestuurslid van de Velsense dierenbescherming. Het diertje was door een paar kinderen uit de buurt opge raapt, nadat het met een ingeslagen bekje over een schutting was gesmeten. De verontwaardigde jeugd had zich on middellijk over het hoopje ellende ont fermd. De bestuurster heeft getracht het poezenjong in leven te houden met een miniatuurzuigfles, maar er was wei nig meer aan te doen. De heer des hui zes heeft de poes toen maar pijnloos afgemaakt met gas. Deze zelfde dame heeft een paar dagen een hondje van amper een week oud van een stel kinderen overgenomen, die het jong gevonden hadden in de bosjes bij Donkersloot's overzet. Daar was het diertje neergekwakt, maar dit slacht offer van een „baas" is met de zuigfles wèl gered. Tot een moederhond van mevrouw Van Tuyll van Waterland zich over de zuigeling ontfermde en hem de beste voeding verstrekte, die er voor jonge hondjes ter wereld te vinden is. Commentaar? Liever niet. Twee proeven met het systeem-Dubbel- boer-Vos om verse tomaten voor lange tijd houdbaar te maken, zijn vruchtbaar geble ken. Zendingen behandelde tomaten per vliegtuig en schip van en naar de Verenig de Staten zijn in redelijke tot goede toe stand overgekomen. De eerste proef betrof een zending Ame rikaanse tomaten, die in verse toestand van Florida naar Nederland werd gestuurd. De uitvinders van het conserveringssysteem, de heren B. Dubbelboer uit Westerbork en E. J. Vos uit Exloërmond, behandelden deze zending, die bij aankomst in niet al te beste staat was. Na terugzending per vliegtuig naar Florida bleek, dat de kwaliteit van de tomaten niet verder achteruit gegaan was. De krachtproef kwam, toen op 11 Juni geplukte én behandelde tomaten met de „Veendam" naar New York werden gezon den. De tomaten maakten de terugreis met hetzelfde schip onder ongunstige weers omstandigheden als een hittegolf. Na aankomst is de verzegelde verzending in het Instituut voor Bewaring en Verwer king van Tuinbouwproducten te Wage- ningen door de rijkstuinbouwconsulent ir. F. van Hiele geopend en beoordeeld. Hem bleek, dat de met het systeem Dubbel boer-Vos behandelde vruchten nog in goede staat waren. De gunstige uitslag van deze proef is in kringen van kwekers en handelaren met grote belangstelling en voldoening verno men. Het Centraal Bureau voor de Tuin- gelijken met de slipway op de walvisvaar ders. Wanneer het net is geleegd komt de vis door luiken op het tussendek, waar de loop door de visfabriek begint. Voorts heeft de „Fairtry" een tweede brug: ach terop en boven de slipway, zodat de snel heid en koers tijdens het vissen daar kunnen worden geregeld. En dan zal de verschij ning van de „Fairtry" voor een ieder be drieglijk zijn, wanneer de trawler niet op de visserij is. De vorm van het schip is dan aanleiding om de trawler te zien als een loodsvaartuig of een zeegaande sleepboot. De bovenbouw van de „Fairtry" beslaat een derde deel van de lengte van het schip. De trawler kreeg licht metalen redding- boten.De accommodatie is bestemd voor een tweeledige bemanning: zij, die voor de navigatie zorgen.de netten aan boord halen en de motoren verzorgen en zij, die in de visfabriek werkzaam zijn. De hoeveelheid brandstoffen die het schip kan meevoeren zal voldoende zijn om tachtig dagen met de „Fairtry" op zee te blijven. Geheel gemechaniseerd De eigenaren van de trawler kunnen er van verzekerd zijn dat geen stukje gevan gen vis verloren zal gaan. De eetbare delen van elke vis worden schoon gemaakt, ge fileerd en na een verblijf van twee uren in de snelvriesinstallatie, in dozen verpakt en opgeslagen in het ruim. Het overschot van elke vis, het afval en de lever zullen worden omgezet in bij-producten. Wanneer het trawlnet op het werkdek is getrokken door de electrische winch, die als op een zeesleepboot in de bovenbouw is geplaatst, wordt de vangst op het tus sendek schoongemaakt. De koppen gaan er bij een automatische machine af en de levers worden verwijderd om er olie van te maken. De vis wordt daarna op roller transporteurs gelegd om dan te worden opgeslokt door de fileermachine. Hier ver dwijnt alle afval ook in de onder de machi ne gelegen vismeelfabriek. De verpakte filets gaan langs een tweede transporteur naar de weegschaal en vervolgens naar de snelvriesinstallatie, waar alles tot keiharde blokken wordt gevroren binnen twee uur. Tot besluit worden de visblokken nogmaals verpakt om dan opgeslagen te worden in het ruim. De mechanisering van het schip is over al zo ver als maar enigszins mogelijk was, doorgevoerd, zodat de „Fairtry" tot het best gemechaniseerde vissersschip ter we reld mag worden gerekend. Ongeveer der tig ton vis zullen per dag bevroren kunnen worden. In het ruim wordt een tempera tuur bewaard van 5° Fahrenheit. De vismeelfabriek kan per dag twaalf ton afval verwerken.' Onder het dek waar het fabriekje is geplaatst, is al dadelijk een ruimte, waar honderd ton vismeel kan worden geborgen. Voorts zijn vier kook- ketels opgesteld om olie uit de levers te halen. Goed resultaat verzekerd Bij proeven op de Noordzee met de oudere „Fairfree" is wel gebleken dat de nieuwe methode van vissen (over de ach tersteven) de vangsten per trek in de regel anderhalf maal zo groot maakt als op an dere trawlers. De opening van het trawl net van deze trawlers was daarbij tachtig voet en die van de twee netten van de „Fairfree" gezamenlijk 60 voet. Voorts werden al eerder proeven gedaan met het pelagische vistuig. Er is evenwel gebleken dat het vissen met de otterborden in generlei opzicht bezwaar oplevert bij het vissen over de achtersteven. Met gemak halen zes man de winchman meegeteld het trawlnet aan dek. Met dit alles is dus met een gewoon vistuig bewezen, dat deze nieuwe methode van vissen, die een gevolg was van de uitvinding van het pela gische vistuig een groot succes is. De verrichtingen van de „Fairtry" zul len ongetwijfeld over de gehele wereld met grote aandacht in de toekomst worden gevolgd. Wellicht zijn de eerste resultaten en er varingen met deze drijvende visfabriek die ook een trawler is, bekend, wanneer de internationale conferentie van bouwers van vissersschepen in Parijs wordt gehouden. Voor de honkbalvereniging „Rooswijk" en de softballonderafdeling zal het ko mende weekeinde een druk. bezet compe titieprogramma opleveren met niet minder dan zeven wedstrijden. Deze wedstrijden beginnen al vanavond op „Watervliet" met de softballontmoeting voor dames tussen Rooswijk I en TYBB 2. De dames van het eerste Rooswijk-team hebben in de strijd tegen HCK 3, die met 159 werd verloren, de kans op het kam pioenschap voorbij laten gaan, maar kun nen nu nog een goede tweede plaats be reiken. Zaterdagmiddag moet Rooswijk 3 thuis het tegen de lastige tegenstander EHS 2 opnemen. Zondag zijn er drie wedstrijden. Het eer ste herenteam gaat op bezoek bij Schoten 3 en kan van deze lager geplaatste ploeg winnen. Voor Rooswijk 2 zal dit op „Wa tervliet" tegen RCH 4, dat veel sterker is, moeilijker zijn, wat ook geldt voor de wed strijd HCK 3Rooswijk 4. Tenslotte spelen de Rooswijk I dames Maandagavond de uitwedstrijd tegen DSB 2, welk team onderaan op de ranglijst staat. De opstellingen zijn: Dames: Rooswijk I: J. Kluft werpster; M. Klesser vangster; le honk P. Mulder; 2e honk J. Wedemeyer; korte stop J. v. d. Duin; 3e honk D. Marckelbach; 1. velder J. Hiemstra; midvelder E. Kluft; r.velder P. Kruk. Heren: Rooswijk I: werper J. Ketting; vanger C. Klesser; le honk J. Gaartman; 2e honk C. Heemskerk; korte stop C. Ho nig; 3e honk E. Sauer; 1. velder B. Dissel- köter; midvelder K. Heinen; r. velder J. Pellemans. Wegens de benoeming van mej. C. Vene- berg tot onderwijzeres aan een Haagse kleuterschool is in haar plaats aan de Her vormde kleuterschool aan de Banjaert- straat tot onderwijzeres benoemd mej. A. E. Petersen. Anton Pieck.wie kent hem niet, wie heeft nimmer genoten van zijn tekeningen en zijn illustraties, die vaak zo zuiver zijn van sfeer, en zo aardig van vertelkunst? In de tentoonstelling, die Zondag 12 Juli van 2-5 in het restaurant van de Walserij Oost der K.N.H.S. voor het publiek ge opend zal zijn, kunnen al zijn bewonde raars en dat zijn er vele en ook zij, die hem nog niet kennen, hun hart ophalen aan hetgeen deze fijnzinnige verteller met penseel en tekenstift hun voor weet te toveren. Voor de een zal het een blijde herkenning zijn, voor de ander een rijke ervaring temeer Het is niet nodig in détails te gewagen van zijn werk. Kijk slechts naar zijn illu straties in de roman „De zon is mijn noodlot" om recent te blijven van tal loze romans, verhalenbundels, ti.a. Wat vooral frappeert is de kennismaking met de mens, die door het aanschouwen van het ten toongestelde werk aan ons voorge steld wordt. Hier toont zich de man, die wars is van de moderne „ismen", omdat hij in zijn eigen stijl ons reeds voldoende te zeggen heeft, en geen bizarre vormen of quasi-psychologïsche expressies nodig heeft om zich uit te drukken. Het gevoel voor het innerlijk der d'imgen spreekt uit de dunste potloodlijn, uit de minste kleu- rennuance. En welk een nuance! De be klemmende sfeeer van het oerwoud, of de verstilde ouderdom van een steegje, het komt klaar en niet mis te verstaan tot ons. Hier spreekt een mens tot ons, die kun stenaar is tot in de grond van zijn wezen, die geboeid kan worden door de schoon heid van mensen en oorden, waaraan wij maar al te vaak onverschillig voorbijgaan, op jacht naar sensatie. Sensatie zullen wij bij Pieck niet aantreffen, of het moest zijn in de oorspronkelijke betekenis van het woordontroering. Zijn kunst is niet „weltfremd"; hij staat met beide benen in de realiteit, maar valt op, omdat hij op een unieke wijze ons ónder de oppervlakte, laat zieneen kop toont ons de mens, een sti-aatje een brok ACH TE.fi. 8C O WERKDEK TRAWiWiN CM HELLirw <S VooR NETfEN STOOKHUIS "FA/RTRY" VMS SCHOTHOK VISMEEt FABRIEK 'FILEER SNEL- MACHINE VRIES INSTALLATIE. HULP G6NE.RA 1-OR.EM WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ook voor Velsens huisvrouwen breekt Zaterdag een glorietijd aan. Gedurende veertien clagen zijn er de jaarlijks terug kerende uitverkoop-koopjes, textielaan- biedingen clie zelfs de meest standvastige vrouw financieel doen weifelen,... „Wie kan nu zo'n kans voorbij laten gaan", zegt de huisvrouw tegen haar heer ge maal. En dan worclt de klerenkast ver rijkt met een fonkelende everglaze- creatie of een fleurig imprimé-tje waar aan een kaartje bengelt waarop te lezen staat dat het jurkje zo ongeveer de helft in prijs is verlaagd. De heer des huizes ziet zich een over hemd in de handen gedrukt, vaak van een kleur die hij van zijn levensdagen niet zelf zou hebben gekozen en wat de maat be treft: het is maar-net-an. Als het bovenste knoopje vast zit valt het slikken hem zwaar. Maar zijn vrouw decreteert dat het zo goed bij zijn beste pak kleurt en het was wel zó goedkoop, bijna voor niets. Uren is mevrouw ervoor aan het zoeken geweest, doodmoe en verhit kwam ze thuis na de „veldslag" in de verschillende winkels en dit alleen al moet voor meneer reden tot dankbaarheid zijn. Hij heeft een vrouw- uit-duizend, een die wat voor hem over heeft. OE DE WINKELIERS deze uitverko pen bezien? Daar is heel wat over te zeggen. Om te beginnen, zeggen zij, is het geen uitverkoop maar een seizoenoprui ming. Deze opruiming achten zij nodig en de mening van velen, als zou het slechts in schijn een verkoop-tegen-verlaagde- prijzen zijn, is onjuist. Vele incourante goe deren, dat zijn die artikelen waarvan wordt bouwveilingen heeft er grote belangstelling verondersteld dat ze maar gedurende een voor, omdat het nu waarschijnlijk mogelijk zal zijn in de zomer overvloedig gekweekte tomaten van zeer goede kwaliteit na be werking op te slaan en te bewaren om ze in maanden van schaarste in verse toestand op de binnenlandse en wellicht ook buiten landse markten te plaatsen. Over de methode Dubbelboer-Vos, noch over de kosten van bewerking, zijn op het ogenblik voldoende gegevens beschikbaar om de mogelijkheden ervan te kunnen overzien. In kringen van kwekers en han delaren is men er echter over het alge meen thans optimistisch over gestemd. laagde prijzen wordt verkocht. Het gebeurj; zelfs weieens dat ze beneden inkoopsprijs gaan, volgens onze zegsman. Tijdens de uitverkoop is de onderlinge concurrentie groter dan normaal, maar toch is zij niet doorslaggevend. De vaste kern van klanten blijft, maar daarnaast worden de zaken overstroomd van mensen, die hun geluk zo hier en daar eens proberen en dan hangt het van de service af of deze tot de vaste-klanten-kring zullen gaan be horen. ET VALT voor het bedienend personeel in de zaken tijdens de opruiming niet mee. Het publiek wil vaak het beste voor zo weinig mogelijk geld zien te veroveren en goede raad van verkoopsterszijde wordt maar al te dikwijls genegeerd. De klant voelt zich dan bekocht en vergeet dat dit eigen schuld is. Dat gebeurt alleen tijdens de opruiming omdat „het jurkje zo aardig is en zo goedkoop". Het is waar, zo zeggen de winkeliers verder, dat de koopkracht onder het publiek niet zo groot meer is als enige jaren geleden, maar het gezegde: goedkoop is duurkoop is nog maar al te veel van kracht, wanneer er zonder over leg wordt gekocht. Waar alle zakenmensen het unaniem over eens zijn is, dat deze seizoenopruimingen in Januari en in Juli veel te vroeg worden gehouden en dat ondanks het verzoek van de middenstandsbonden om deze verkopen omstreeks half Augustus te organiseren, de regering het tijdstip zelfs nog heeft ver vroegd. Dit is zeer tegen de zin van de winke liers die in deze tijd nog maar nauwelijks hun zomercollectie in huis hebben en die deze collectie in de paar warme dagen van verleden week nog aanzienlijk hebben uit gebreid. Een euvel dat bij de verkoop in Januari van even grote draagwijdte is waar het de winterkleding betreft. Toegang tot CSV-terrein verbeterd Bij al de verbeteringen, die aan de ac commodatie van 't terreinencomplex van de Castricumse Sportvereniging CSV aan de Zeeweg, de laatste jaren zijn aangebracht en waartoe onder meer de bouw van een jaar aan de top zullen staan, moeten van de hand. De mode is uitermate grillig en een tribune en een clubhuis behoort, heeft men thans ook een nieuwe toegang tot de ter reinen gevoegd. Voor enige tijd terug be stond de toegang uit een oud hekje, een ijzerdraadje en een niet minder oud hokje, maar nu heeft men een, bij de omgeving aanpassend, hek geplaatst, met in het mid den dubbele deuren. Aan de kanten zijn kleinere ingangen aangebracht met nieuw getimmerde contrölehokjes. Evenals het clubgebouw is ook deze toegang door ac tieve CS V-leden, met de'CSV-voorzitter, de heer P. L. Duinker aan het hoofd, gemaakt. japon van „randstof", die vandaag „en vogue" is, wordt morgen bij wijze van spreken gekwalificeerd als bij de tijd ten achter. De winkelier moet bijblijven en dient dus alweer in te kopen terwijl de artikelen van het vorige seizoen nog hoog en droog in de laden liggen. Vandaar, zo werd ons van bevoegde mid denstandszijde verzekerd, dat het zoge naamde modegoed midden in een seizoen, waarin het nog in trek is, tegen sterk ver- De Kennemerstaten atletiekvereniging „Suomi", die al vele verre reizen heeft ge maakt en in verband met de buitenlandse sportuitwisseling tevens op „Watervliet" talrijke gasten van over de grenzen heeft ontvangen, zal volgende week Donderdag een aantal Zweedse athleten ontvangen. Deze sportbroeders van de „Finspöng Allmar.na Iórottsklubb" (F.A.I.K.) zijn na melijk de gasten van de Alkmaarse athle- tiekclubs A.V.A. en Olympus. Het voorne men is, om Donderdag 16 Juli op „Water vliet" 's avonds te 7 uur een drie-vereni gingenkamp te houden tussen de heren- ploegen van F.A.I.K., een ploeg van Olym pus en Suomi, aangevuld met enige da mesnummers. De F.A.I.K. is de club, waarin de Suomi- athleet Tj. Luttik, die al ongeveer twee jaar in Zweden werkt, zich aan zijn sport is blijven wijden. Het is bij de school voor Christelijk Volksonderwijs aan de Van Langeveld- straat de goede gewoonte, dat na het einde van elk schooljaar voor de leerlingen van de hoogste klas, die met goed gevolg de school hebben doorlopen, een afscheids- bijeenkomt wordt gehouden, waarbij ook de ouders tegenwoordig zijn. Dit afscheid is Donderdagmiddag in het gymnastieklokaal van de school onder lei ding van het hoofd van de school, de heer W. B. Kleywegt gevierd. De heer Kleywegt zette de betekenis van de voorbije schooljaren uiteen, om hen vervolgens in een persoonlijk woord toe te spreken. Hij schonk de kinderen allen een getuigschrift en gaf ze als herinnering een Bijbeltje mee. Uiteraard bleef dit afscheid hiertoe niet beperkt, want de erkentelijkheid van de leerlingen jegens „meester" vond vorm in de aanbieding van enkele persoonlijke ge schenken: een rijwiellamp en een sigaren aansteker. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. H. P. Huisman, achtte het een voorrecht het schoolhoofd geluk te wensen met de be reikte resultaten van het laatste „leerjaar", temeer daar van de zes leerlingen, die toe latingsexamens voor middelbare scholen hadden gedaan, geen was afgewezen. Voor toelating tot het Chr. Lyceum te Haarlem slaagden W. Boender, N. Kat en C. Winkel; voor het gymnasium te Velsen Fr. v. d. Ploeg en voor de H.B.S. te Velsen H. Bone kamp en J. Nijmeijer. Behalve een vierdaagse fietstocht over de Veluwe die de hoogste klas maakte, vóórdat zij de school verliet en waarbij werd overnacht in jeugdherbergen, heb ben ook de andere klassen hun eendaagse schoolreisjes al gehad. Handwerklokaal Voor het nieuwe leerjaar worden al voorbereidingen gemaakt voor een hand werklokaal in de school. Enige ouders zijn met groot enthousias me bezig voor dit doel twee-persoons tafel tjes te maken. Bovendien is door de ouders ook medewerking toegezed om straks het handenarbeidlokaal in de school te vol tooien. De Hervormde kleuterschool aan de Banjaertstraat heeft voor een grote schare van belangstellende ouders haar jaarlijkse openbare les gehouden, waarbij de dames Krist en Veneberg onder leiding van het schoolhoofd mej. J. C. Markerink zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. De ouders waren vol lof over het teken-, plak- en boetseerwerk dat inderdaad met veel toe wijding was gemaakt en uiteraard grote variatie demonstreerde. Een flink aantal dames- en heren-leden van de K.A'.V. „Suomi" zal Zondag deel nemen aan de in Zaandam op het Verkade- terrein door de A.V. Zaanland" te houden regionale athletiekwedstrijden. Deze wedstrijden die in hoofdzaak be staan uit nummers voor de zogenaamde „nieuwelingen", geven de athleten gelegen heid om uit te komen op nummers, waar aan zij nog niet eerder of slechts een en kele maal hebben deelgenomen. Dit is de aanleiding waarom ook van de Suomi- ploeg de meeste deelnemerssters) zullen starten in de D-klasse. De Suomi-ploeg bestaat uit: Dames: R. Cornelissen, 100 m. C., dis cuswerpen D, vèrspringen D: R. G rapen-- daal, 100 m. D, vèrspringen D; D. David son, vèrspringen C; mevr. Henneman— Kok, discuswerpen D; mevr. J. Koeten Bleeker, discuswerpen C; B. Koet, Kogel stoten D; J. Niessink 100 m. D; T. Waag- meester 100 m. C, vèrspringen D; I. Waas dorp, vèrspringen C. Heren: J. Groen 800 m. D; G. Hof, dis cuswerpen D, kogelstoten D; J Oosterman 1500 m. B; G. v. 't Veer 100 m. C; G. Gra- pendaal, vèrspringen D; W. Kok 1500 m C; H. Kooyman, discuswerpen D; J. F. Smit 100 m. C. geschiedenis. Daarom noemden wij Anton. Pieck een verteller. Geboeid, met een glim lach en soms ook ademloos volgen wij hem van beeld naar beeld en leren zo de mens of een streek beter kennen dan door menig verhaal. Het oeuvre van Anton Pieck is zeer om vangrijk; ontelbaar zijn de illustraties, tal loos de schetsen, de schilderijen. Toch is hij geen „fabrikant", integendeel, elk van zijn werken getuigt van zijn grote con sciëntie, van de moeite en de zorg, die hij zich geeft om goed gedocumenteerd te zijn, of een zuiver beeld te geven. Daarom is zijn werk ook ver over de grenzen bekend geworden bij allen, die de innerlijke sen satie zoeken van het gewone, het mense lijke. Anton Pieck is als de Trouvère van voor heen; ook hjj zingt van hetgeen nabij en van verre is, en ook hij opent andere we relden voor ons, werelden, die vlak om de hoek liggen, maar die we toch niet kenden, omdat we ze nimmer zagen. Anton Pieck leert ons zien, waar we vroeger slechts keken. Orr^ te leren zien, daarom reeds is het de moeite waard om Zondag tussen 2 en 5 uur te vertoeven op ae tentoonstelling in het restaurant van de Walserij-Oost. Varensgasten rond het IJ seinteer De partij korfbal van de reizende Da Costaschool tegen de jeugd van Marken is niet doorgegaan: de Markense jeugd be schikt niet over korven en dan wordt het moeilijk een wedstrijd voor te bereiden. Niettemin is het verblijf op het eiland voor de kinderen uit Velsen-Noord bijzonder plezierig geworden: Opoe Teerhuis is met een bezoek vereerd, die de schare graag haar spulletjes liet zien en natuurlijk het beroemde trouwcostuum en de houten schooltas in dit dankbare gezelschap niet oversloeg. Een bijbellezing en gebed gingen aan de eerste nacht aan boord vooraf en daar na was het slapen geblazen. Nou ja.... slapen! De tweede dag is de reis naar Hoorn aanvaard een tocht van drie uur met een flinke bries op de kop. Over het Hoornse Hop kwam de Hoofdtoren van het oude stadje aldra in zicht. Er is gemeerd in de buitenhaven en daar bleek het uit stekend zwemwater te zijn, zodat de man en vrouwschappen hun hart hebben kun nen ophalen. Het West-Friesmuseum heeft de kinde ren zijn schatten laten zien het kanon van 1573 en de eigendommen van Bossu trokken natuurlijk de aandacht van de jeugd, die hier de vaderlandse geschiede nis zag uitgestald waarna Hoorn be keken is. Onze kleine „correspondenten" aan boord, twee leerlingen van 12 jaar, ver tellen verder in hun brief aan de krant ever de handbalwedstrijd op het gras veldje vlakbij de meerplaats van het schip: Wit heeft met 8—3 van Blauw ge wonnen Onverwacht succes voor CSV 2 Blijkens een officiëel bericht van de af deling Noordholland van de K.N.V.B. is het tweede elftal van CSV toch winnaar geworden van de poule om de Gouden Kruiswedstrijden. In CSV kringen had men hierop niet meer gerekend, temeer, daar de wedstrijd tegen Limmen werd verloren. Zodoende had geen CSV-er de moeite ge nomen de resultaten van de tegenstanders in deze wedstrijden verder te volgen. Men veronderstelt nu, dat de andere vereni gingen ook verschillende punten hebben verloren, waardoor CSV 2 toch nog als eer ste is geëindigd. De reserves zullen binnen kort met 29 andere clubs aan de afval- wedstrijden voor het Gouden Kruis deel nemen. De eerste ronde zal waarschijnlijk Zaterdag 8 Augustus of Zondag 16 Augus tus een aanvang nemen; de juiste datum is nog niet bekend. ADVERTENTIE Bestel reeds nu uw Wij zorgen dan tijdens de vacantie voor alles wat U nodig heeft en na de vacantie is alles prima in orde. Bestel ze in uw eigen gemeente. Het is gemakkelijker en minstens zo goed. Doe het bij KLAVER'S BOEKHANDEL TEL. 5326 Hartenvrouw persoonlijk voelt met haar duim de scherpte van de bijl, die haar wordt voorgehouden door Schoppenboer. Zij ziet er uit, alsof zij niet veel goeds in de zin heeft.Het zijn figuren uit het ballet „Alice in Wonderland" waarvan de première in de Festival Hall te Londen werd gegeven.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11