BERIA, „gemene vijand van partij en volk" AFGEZET Verrassing over deze spoedige uitbarsting van de machtsstrijd Weerbericht „Beria's activiteit zou tot herstel van het kapitalisme hebben geleid" Eerste ronde van de machtsstrijd in het Kremlin Teken van ernstige crisis in het regiem Duo Malenkov-Molotov deelt de macht Reeds drieduizend doden in Pakistan Reizen naar Duitsland Laurenti Beria Van de hoogste glorie naar de diepste val Amerika zet hulp aan Perzië stop Het woord is aan Ook Bidault wenst conferentie „Grote Vier EDG-verdrag vóór reces aan de orde Stassen pleit voor voortzetting van steun 2'9;7e JAARGANG No 153 Door hittegolf Drie maanden zonder, één maand mét visum Eerst overeenstemming over de oliekwestie Buitenlandse reacties op Beria's val WAT DE PRAVDA ERVAN ZEGT TWEEDE KAMER KNP-lid drs. M. Weyers in Heemsteedse raad 67e JAARGANG No 300 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 JULI 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement pex week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU, (Reuter, AFP, Tass, United Press) Laurenti Pjotr Beria, vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Js als „verrader en gemene vijand van het Sovjet-Russische volk en de partij" uit zijn functies ontheven en uit de partij gestoten. Het Centrale Comité van de Sovjet-Russische communistische partij onder leiding van lVïalcnkov heeft dit besluit genomen op een kortgeleden gehouden bijeenkomst van dit comité, waar Malenkov verslag uitbracht van „de misdadige activiteiten van Beria, die gericht waren op ondermijning van de Sovjet-Staat in het belang van buitenlandse kapitalisten". Het dossier van zijn „misdaden en verrader lijke voornemens" is ter hand gesteld van het Opperste Gerechtshof der Sovjet-Unie. Deze laatste zinsnede in de bekendmaking, die de wereld ingezonden werd door het Centrale Partij-comité, doet verwachten dat Beria zal worden gearresteerd of reeds in arrest is gesteld. Als opvolger van Beria Is benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken Serge Nikiforovitsj Kroeglov, eertijds Beria's assistent en plaatsvervanger in de leiding van de Staatsveiligheidsdienst. Vanmorgen te 8 uur plaatselijke tijd heeft het Sovjet-Russische volk van radio-Mos kou het nieuws vernomen van de maat regelen, die door het Centrale Comité van de communistische partij ten aanzien van maarschalk Beria waren genomen. De radio deed voorlezing van het officiële communiqué, dat in dé nachtelijke uren door het persbureau Tass was uitgegeven, en daarna van het hoofdartikel van de Pravda en gaf een gedétailleerd verslag van de Donderdag door de comités der partij van de stad Moskou en de provincie gehouden bijeenkomst. Alle sprekers op de vergadering van de afdeling Moskou wezen op het belang van het besluit voor het gehele volk en zeiden, dat het besluit door alle partij-organen volledig gesteund zou worden. Zij lieten zich in termen van „toornige verontwaar diging uit over de trouweloze daden van de gemene vijand van de partij en het volk de internationale imperialistische agent Beria". „De infame activiteit van Beria, die bur gerlijke afvallige, heeft de verontwaardi ging van de gehele partij en het gehele volk opgewekt", aldus verklaarde een der spre kers volgens „Tass". Bevia wercl na Stalins overlijden lid van het regerende driemanschap in de Sovjet- Unie, waarvan ook Malenkov en minister van Buitenlandse Zaken Molotov lid waren. Men is lange tijd in het onzekere geweest i over de persoon, die na Stalins dood de stoot gegeven heeft tot de gewijzigde poli tiek van de Sovjet-Unie in binnen- en buitenland. Ofschoon die onzekerheid niet geheel en al is opgeheven, lijkt het er thans toch op dat de ideeën van Beria aanleiding tot de toegevendheid van Moskou zijn geweest, die thans met degene van wie ze afkomstig waren, in ongenade zijn gevallen en als misdadige destructie worden gekenmerkt. Wanneer de houding van Moskou na deze eerste ronde van de machtsstrijd in het KARATSJI A.F.P.) De hittegolf, die het Noordwesten van Pakistan geteisterd heeft en die gevolgd werd door zware regenval, heeft naar schatting aan drie duizend mensen het leven gekost. Vijf dui zend mensen hebben een ernstige zonne steek opgelopen. Uit twee districten, Pesja- war en Attock, worden officieel 1121 doden gemeld. Van zeven andere districten zijn nog geen.cijfers ontvangen. Óp de eerste dagen van Juli schommel de cle temperatuur tussen 42 en 45 graden Celsius. In de nacht daalde de temperatuur niet. De 7de Juli begon het te regenen. Ri vieren en beken traden buiten de oevers. Bij de overstromingen gingen, dank zij de snelle hulpverlening geen mensenlevens verloren. Wel kwam er vee om en werd schade toegebracht aan woningen en ge wassen. Kremlin, door Malenkov gewonnen, weer minder soepel en toegevend wordt tegen over het buitenland en de satellieten, zou dat de bevestiging geven van de veronder stelling dat de „methode van geweld en meedogenloosheid" het voorlopig heeft ge wonnen. Dat er in het Kremlin een ernstige crisis aan de gang is, behoeft echter niet meer betwijfeld te worden. Thans heeft Malenkov het initiatief ge nomen tot liquidatie van zijn collega Be ria, die beschouwd werd als een van zijn beste vrienden. Malenkov en Molotov delen dus thans de macht, doch van Molo tov is bekend dat hij geen aspiraties tot alleenheerschappij heeft en men neemt aan dat Malenkov hem niet als een gevaar voor zijn klaarblijkelijk thans bevestigd dicta torschap ziet. Voor zover de berichten en de formule ringen daarvan doen veronderstellen, was Beria voorstander van een gematigde, her vormende politiek die klaarblijkelijk ge richt was op een steeds grotere aanpassing van de methodes bij de Westelijke levens beschouwing. De troebelen en stakingen in de satellietstaten en Oost-Duitsland heb ben wellicht zijn val verhaast, aangezien deze zouden kunnen worden toegeschreven aan de soepeler houding van Moskou. De West-Duitse regering heeft al per 4 Juli een nieuwe regeling voor het in- en uitreizen van Duitsland getroffen. De per 1 Juli ingegane regeling komt hiermede te vervallen. Voor het reizen naar en verblijven in Duitsland zal een geldig paspoort, maar in principe geen visum nodig zijn. In tegen stelling tot de eerste regeling echter zal men na de eerste grensoverschrijding vrije lijk drie maanden in Duitsland kunnen verblijven of in deze drie maanden onge stoord in en uit kunnen reizen. Na drie maanden echter volgt een tijds duur van een maand, waarin men uitslui tend met een paspoort, voorzien van een maand-visum, Duitsland zal kunnen be zoeken. Na deze maand geldt dan weer de termijn van drie maanden, waarin men zonder visum in Duitsland kan verblijven of heen en weer kan reizen. De Duitse regering stelt het maandvisum na drie maanden verblijf of in- en uitreizen verplicht, omdat men op deze manier het oog khn houden op het bezoek van Neder landers en kan controleren of heimelijk vestiging plaats vindt. Laurenti Beria, die langer dan wie van zijn voorgangers ook aan het hoofd heeft gestaan van de Russische geheime politie en veiligheidsorganisatie, is meer dan 20 jaar medewerker van Stalin geweest samen met Malenkov en Molotov. Hij werd in 1899 in Georgië geboren en in 1917 lid van de communistische (bolsje wistische) partij, acht maanden voor de revolutie die Lcnin en zijn bolsjewisten aan de macht bracht. Het feit, dat hij evenals Stalin een Georgiër was, werd veelal be schouwd als een van de redenen, waarom Stalin hem uitkoos voor het vervullen van hoge posten. Bij de grote plechtigheid op het Rode Plein in Moskou ter gelegenheid van de bijzetting van Stalin voerde hij, na Malen kov, het woord. Hieruit werd algemeen af geleid, dat Beria, na Malenkov, de belang rijkste figuur in de Sovjet-hiërarchie was. Tot 1938 was Beria hoofd van de politie en de partij in de Kaukasus. Gedurende de tweede wereldoorlog was. hij een van de vijf leden van de defensiecommissie, die de oorlogvoering leidde. Zijn verdiensten werden na de oorlog beloond met een be noeming tot maarschalk van de Sovjet- Unie. VoorCs bezit Beria de hoogste Russi sche onderscheidingen. Laurenti Beria werd in 1934 gekozen tot lid van het centrale comité van de partij. Hij werd toen een van Stalins naaste mede werkers. In 1937, toen cle grote zuivering werd beëindigd, kreeg hij de post van vice-com- missaris voor de geheime politie. Zijn eerste officiële daad zou zijn geweest de terecht stelling van vijf functionarissen van de ge heime politie in de Oekraine, het begin van zijn „zuivering van de zuiveraars". Vier Beria MOLOTOV MALENKOV WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de Perzische premier, Mossadcq, meegedeeld, dat Amerika geen economische hulp meer aan Perzië zal geven en geen olie van Perzië zal kopen, omdat geen overeenstemming met Enge land over de oliekwestie is bereikt. Dit is door het Witte Huis medegedeeld. In de brief aan Mossadeq, die 29 Juni is gedateerd, zegt de Amerikaanse president „Zelfs die Amerikaanse burgers die sym pathiek tegenover Perzië staan, zijn thans sterk van gevoelen, dat het niet billijk is tegenover de Amerikaanse belastingbetalers als de regering hulp aan Perzië blijft geven terwijl Perzië zich zelf middelen zou kun nen verschaffen door de verkoop van zijn olieproducten indien een redelijke overeen komst met Engeland zou zijn bereikt over de schadeloosstelling voor genationaliseer de eigendommen. Ook zouden vele Ameri kanen diep teleurgesteld zijn als de rege ring thans olie van Perzië ging kopen." Eisenhower spoort Mossadeq aan de kwestie der schadeloosstelling aan een neu traal internationaal orgaan voor te leggen. Als Perzië dat wenst, is Amerika zo mogelijk wel bereid technische en militaire hulp te blijven geven. De berichten uit Cairo als zou Amerika op korte termijn militaire hulp aan de Ara bische landen hebben aangeboden ter con solidatie van de verdediging van het Mid den-Oosten, zijn voorbarig, zo wordt in ge zaghebbende kringen te Washington ver klaard. Men merkt op, dat de Amerikaanse credieten voor hulp aan het buitenland en speciaal aan de landen van het Midden- Oosten nog niet door het Congres zijn goedgekeurd. De Britse regering is niet op de hoogte van een recent Amerikaans voorstel om wapens aan de landen van het Midden- Oosten te zenden, zo heeft Donderdag een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld naar aanlei ding van een bericht, als zou Londen tegen het Amerikaanse voorstel hebben gepro testeerd. maanden na zijn benoeming werd hij hoofd van de geheime politie. In 1946 werd Beria lid van het Polit bureau. Hij trad toen af als commissaris voor de veiligheid en kreeg de taak van „coördinatie van de regeringsorganen" in welke positie hij meewerkte aan formu lering en controle van de politiek op het hoogste niveau'. Het ministerie van Veiligheid werd toen gesplitst in een ministerie van Binnen landse Zaken onder leiding van Kroeglov, die nu benoemd is tot Beria's opvolger, en een ministerie van Staatsveiligheid onder leiding van Abbakoemov. Kroeglov werd tevens benoemd tot onderminister van Oorlog. Na .Stalins overlijden werden de twee ministeries weer samengevoegd en kreeg Beria opnieuw de leiding als minister van Binnenlandse Zaken. Kroeglovs naam werd bij deze reorganisatie niet genoemd en Ab bakoemov was reeds geruime tijd voor Sta lins dood niet meer genoemd. Kroeglov was indertijd als kolonel-gene raal verantwoordelijk voor de veiligheid van de geallieerde afgevaardigden op de conferenties van Teheran, Jalta en Pots dam. Hij kreeg indertijd de Britse onder scheiding ..Knight of the British Empire". In Washington, waar het nieuws uit' Moskou vroeg in de nacht van Donderdag op Vrijdag werd ontvangen, werden onmid dellijk deskundigen en diplomaten op de hoogte gebracht. Sommige waarnemers in Washington zien in de val van Beria een voorspel tot een alleenheerschappij van Malenkov als wer kelijke opvolger van Stalin. Zij geloven, dat Beria voorstander was van een soepe- In het Bloemendaalse Openluchttheater heeft het Nationaal Danstheater van Grieken land gisteravond de eerste gegeven van een reeks voorstellingen in het Holland Festival Onder de vrij talrijke toeschouivers bevond zich ook Koningin Juliana, die de verrichtingen der Griekse zangers en dansers met veel belangstelling volgde. Links naast do vorstin-de Griekse gezant in Nederland, de heer N. G. Lely, rechts Harer Majesteits adjudant, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis. Ier houding ten aanzien van de Oost-Euro- pese staten. De ongeregeldheden in Oost- Duitsland en elders zouden volgens hen het lot van Beria hebben bezegeld. Zij vragen zich af, of het politieke beleid in Oost- Duitsland, Oostenrijk en Hongarije, dat onlangs gewijzigd werd, niet opnieuw ge wijzigd zal worden. Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor Sovjet-Russische aangelegenheden zien in Beria's val een leken, dat het gehele Sov jet-Russische regiem wordt versterkt. De functionarissen, die werkelijk verbaasd waren over de verwijdering van Beria zo wel uit de regering als uit de communisti sche partij, verklaarden, niet te hebben verwacht, dat de strijd om de macht tussen premier Malenkov en Beria zo spoedig aan de dag zou treden. Zij hadden ook niet ge dacht, dat de premier meer dan een rede lijke kans zou hebben tegen een man, wiens geheime politie vele jaren lang versterkt werd, hoewel zij de mogelijkheid van een tegen-zet door de veiligheidsorganisatie niet uitsloten. Aan de andere kant spreken de deskundigen er .twijfel over uit, of Ma lenkov tegen Beria zou zijn opgetreden als hij zich niet in staat geacht had een bedrei ging van de geheime politie, het leger of welke andere groepering in de regering het hoofd te kunnen bieden. In ambtelijke kringen te Washington heerst de mening, dat Molotov niet betrok ken is in de „strijd om de macht". Wel wordt zijn positie nauwkeurig bestudeerd om een aanwijzing te krijgen voor de wer kelijk^ betekenis van de val van Beria. In Washington wordt de minister van Buiten landse Zaken beschreven als een oude bols jewiek met een geweldig aanzien in de Sovjete-Unie, doch die geen bedreiging vormt voor Malenkov. Deze laatste zou, naar men meent, hem wel buiten een moge lijke zuivering willen houden. Ook in Belgrado zeide men de afzetting van Beria te beschouwen als een bewijs van het bestaan van een ernstige crisis in het Sovjet-Russische regiem. Wel was men verrast door het spoedige aan de dag treden ervan. Somerset Maugham: Als gij wilt slagen als toneelschrij ver, begin dan met het schrijven van een tragedie in vijf bedrijven en sluit het manuscript weg in een lade. Na een maand of drie neemt gij het er weer uit en verandert het in een comedie in drie bedrij ven. Na nog een flink xiitstel ver andert gij het in een schetsje. Trouw daarna met een rijke Amerikaanse. Het orgaan van de Russische communis- delingen onmogelijk te maken, aldus de lische partij, „Pravda", heeft Vrijdag ochtend in een hoofdartikel verklaard, dat „Beria heeft opgehouden communist te zijn om overloper naar de burgerlijke klasse en agent van het internationale imperia lisme te worden". Beria had getracht, al dus de „Pravda", zich meester te maken van de leiding van de partij en de staat om de partijpolitiek te vervangen door een po litiek van overgave, die op den duur geleid zou hebben tot herstel van het kapitalis me." De Pravda beschuldigt Beria er van onder valse uitvluchten de uitvoering van besluiten van de leidende partij-organen op het gebied van de ontwikkeling der landbouweconomie te hebben geremd, ten einde collectieve boerderijen te ondermij- n en en moeilijkhij den bij de bevoorrading van het land te veroorzaken. Beria trachtte voorts „onenigheid te zaaien tussen de volken van de Sovjet- Unie". Hij moedigde de activiteit van na tionalistische burgerlijke elementen in de republieken aan. Hij remde de uitvoe ring van alle besluiten ter versterking van de wetgeving om alle willekeurige han- PARIJS (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, die in middels te New York is aangekomen, zal zijn Britse college Lord Salisbury steunen als deze er bij president Eisenhower op zal aandringen zich accoord te verklaren met het spoedig houden van een conferentie der Grote Vier, zo wordt in diplomatieke kringen te Parijs vernomen. Het Franse standpunt is, dat een bespreking met de Russen vooraf dient te gaan aan de be krachtiging van het EVG-verdrag. (Presi dent Eisenhower heeft gezegd dat hel ver drag voortgang moet vinden, onverschillig wat de Russen de Westelijke geallieerden misschien te vertellen hebben). Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is Donderdagavond te Washington aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door zijn Ameri kaanse ambtgenoot, Dulles. Bidault verklaarde tegenover journalis ten er van overtuigd te zijn, dat de confe rentie in staat zou zijn gemeenschappelijk de beste methodes te kiezen voor behande ling van de moeilijke vraagstukken die zich zouden voordoen en „de mogelijke initia tieven te definiëren." Lord Salisbury verklaarde bij aankomst te Washington, waar hij werd verwelkomd door John Foster Dulles, dat Engeland steeds voorstander is geweest van een vier- landen bespreking. Of er dit jaar nog zulk een conferentie zou worden gehouden, zou afhangen „van de ontwikkeling der dingen." Op een vraag van verslaggevers, of de ge zondheid van Churchill diens deelneming aan een conferentie van vier dit jaar zou toelaten, zei Lord Salisbury: „Ik zou niet weten waarom niet. Hij is erg vermoeid, maar is al zeer vooruitgegaan." Pravda. Het geval-Beria leidt tot de gevolgtrek king, aldus de Pravda, dat de kracht van onze leiding schuilt in haar collectieve aard en haar eenheid. Het blad spreekt zich uit tegen „ontoelaatbare en schade lijke persoonsverering". „Slechts de collectieve politieke weten schap. de collectieve wijsheid van het Cen trale Comité die steunt op de wetenschap pelijke basis van Marx en Lenin, ver zekert een goede leiding van partij en land". De „Pravda" meent, dat „elke arbeider, op welke post hij ook staat, onder controle moet worden geplaatst. De organen van de partij moeten regelmatig de activiteit van alle organisaties en bureaux controleren". Ook strikt toezicht op alle organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken acht het blad een plicht. Het hoofdartikel van de Pravda had als kop over drie kolom: „De onschendbare eenheid van de partij, de regering en het Sovjet-Russische volk". „Beria", zo wordt gezegd, „die ontmaskerd is als de vijand van het volk, verwierf zich met allerlei opportunistische methoden vertrouwen en drong zich in de leiding. In den beginne was zijn misdadige activiteit tegen de partij en tegen de staat diep verborgen. De laatste tijd echter, toen hij arrogant was geworden en zich zelf liet gaan, begon Beria zijn ware aard te tonen. De intensi vering van Beria's misdadige activiteit is verklaarbaar door de algemene toeneming van subversieve activiteit tegen de Sovjet- Unie van de krachten van de internatio nale reactie, die zich zowel binnenslands als internationaal meer doet gelden. Met zijn machinaties om de macht in handen te krijgen, begon Beria pogingen in het werk te stellen om het ministerie van Binnen landse Zaken boven de partij en de rege ring te stellen. Hij gebruikte organen van het ministerie, zowel centraal als locaal, tegen de partij en haar leiding en tegen de regering van de Sovjet-Unie. Hij bevor derde personeel van het ministerie van Binnenlandse Zaken op grond van per soonlijke trouw aan hemzelf," aldus de Pravda. (Van onze parlementaire redacteur). Thans mag men als vrijwel vaststaand beschouwen dat de Tweede Kamer nog vóór het zomerreces het E.D.G.-verdrag in het openbaar zal behandelen. Volgende week Woensdag vindt er nog een bijeen komst plaats van de commissie van voor bereiding met de regering ter bespreking van enige aanvullende vragen. Daarvan moet dan een verslag worden opgesteld. De Kamervoorzitter is voornemens aan de Kamer voor te stellen niet uiteen te gaan voordat de openbare behandeling van het E.D.G.-verdrag achter de rug zal zijn. Mo- ge»ijk beginnen de openbare discussies op 21 Juli of een der daarop volgende dagen. WASHINGTON (Reuter). Het hoofd van het bureau voor wederzijdse beveili ging (MSA), Stassen, heeft Donderdag te Washington in de Senaatscommissie voor toewijzingen medegedeeld, dat naar zijn oordeel voor de tijd van tien jaren de hulp aan het buitenland in de een of andere vorm moet worden voortgezet. Hij zeide dit bij de behandeling door de Senaatscommissie van het wetsontwerp betreffende de hulp aan het buitenland. Het wetsontwerp voorziet in een hulp van vijf milliard dollar. Het gevaar van de zijde van de Sovjet- Unie zal, naar Stassen dacht, nog een tien tal jaren duren. In deze tijd dienen de Verenigde Staten tenminste aan enkele van hun bondgenoten Stassen noemde Tur kije en Formosa militaire hulp te ver schaffen. De Senaat sprak zich eerder uit voor de opheffing van het bureau voor de weder zijdse beveiliging op 30 Juni 1955; de eco nomische hulp dient uiterlijk in 1956, de militaire uiterlijk in 1957 te worden ge staakt. Het Huis wilde, zoals wettelijk werd ge regeld, het bureau midden 1954 ontbinden en de hulpverlening, zowel de economische als militaire, in 1956 beëindigen. Volgens Stassen is de Amerikaanse regering van plan de bijzondere bijdragen voor de Fran se en Britse bewapeningsproductie na vol gend jaar te staken. Het bureau van de bijzondere Ameri kaanse vertegenwoordiger in Europa, ge leid door de Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, Hughes, zal voortaan „Ameri kaanse missie bij de NAVO en Europese regionale organisaties" worden genoemd, aldus werd Donderdag te Parijs bekendge maakt. Het orgaan zal niet langer toezicht uit oefenen op de afdelingen van het bureau voor wederzijdse beveiliging in Europa. Gedeputeerden beslisten: Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben beslist, dat de heer drs. M. Weyers, lijstaanvoerder van de Katholieke Natio nale Partij in Heemstede, toegelaten kan worden tot de Heemsteedse gemeenteraad. Bij het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden was namelijk verzet gerezen bij de fracties van de KVP en WD tegen de toelating van de heer Weyers, omdat deze les geeft aan een ge- subsidiëerde HBS-afdeling van een Rooms_ Katholiek meisjeslyceum te Haarlem. Volgens de gemeentewet is deze functie immers onverenigbaar met het raadslid maatschap. De andere fracties daarentegen stelden zich op het standpunt, dat het lyceum niet geregeld is in de middelbaar onderwijswet en dat de artikelen uit de ge meentewet., die daarop betrekking hebben, dan ook niet van toepassing zijn op leraren aan de lycea. Koningin Salote van Tongga (een eilanden rijk in Polynesië)die een van de populair ste Kroningsgasten in de Britse hoofdstad was, heeft Londen verlaten. Zij begaf zich per vliegtuig naar Parijs, van ivaaruit zij een reis door Europa zal maken, voordat zij naar haar volk terugkeert. Zij zal in September op de „Vriendschapseilanden" terugkeren en dan zal zij beginnen met het treffen van maatregelen voor de ontvangst van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, die hebben toegezegd haar rijk in December te zullen bezoeken. De 1.90 meter lange Polynesische vorstin wuift haar vrienden in Londen vaarwel. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar later meer bewolking. Bijna overal droog weer Zwakke tot matige Wes telijke wind. Koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. 11 Juli Zon op 4.33 uur, onder 20.57 uur. Maan op 4.36 uur. onder 21.20 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 Juli Hoog water: 2.55 en 15.26 uur. Laag water: 10.57 en 23.25 uur. Zaterdag 11 Juli Hoog water: 3.42 en 16.13 uur. Laag water: 11.45 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1