Bouw van stormvloedkering in de Hollandse IJsel Bloemendaalse politie-agent wordt verdacht van mishandeling en meineed PALVU uit IJmuiden won de eerste prijs in NATU-toneelconcours PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws SCALDIS Vlekken? CETREX! Foetsie Delta-commissie adviseert: Verhoging van Schouzvensedijk tot 5 meter boven Amsterdams Peil De radio geeft Zaterdag Nieuw initiatief van Prinses Wilhelmina Toch ió het zo J VRIJDAG 10 JULI 1953 2 Graanhandel waarschijnlijk in September vrij Gevangenisstraf van één jaar geëist Peil hoger dan in Amsterdam WRINGERBOK voor 5.— DE KLOMPENCENTRALE is voordeliger Gewichten Dc Delta-commissie, onder voorzitterschap van de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, heeft aan de minister van Waterstaat een tweetal interim- rapporten uitgebracht. In het eerste rapport wordt aanbevolen over te gaan tot een spoedige uitvoering ener verhoging en verzwaring van de Schouwensedijk. De kosten worden geraamd op 3 a 4 millioen gulden. Het tweede rapport adviseert tot het aan leggen van een stormvloedkering bü de mond van dc Hollandse IJsel. De kosten daarvan worden geraamd op ongeveer twintig millioen gulden. Tot het uitbrengen van deze interimrapporten is de Delta-commissie gekomen op grond van de overweging, dat maatregelen tot afsluiting van de zeearmen tussen de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde een zo geruime tijd van voorbereiding vergen, dat het gewenst voorkomt reeds thans werken die in dit algemene plan passen, voor uitvoering voor te dragen. ADVERTENTIE In dit algemene plan zal de Schouwen sedijklopend van Zierikzee naar Brou wershaven moeten kunnen fungeren als hoofdwaterkering en mede als vluchtplaats kunnen dienen voor mensen en vee. De Schouwensedijk moet, zolang het enorme gat bij Schelphoek nog niet is gedicht, de beveiliging vormen van 9600 ha. land. De Schouwensedijk kan weliswaar behouden blijven, maar door uitschuring zijn de slroomgaten zo uitgebreid dat het nodig is voorzieningen te treffen en de kruinhoogte van de dijk op 5 meter boven Nieuw Am sterdams Peil te stellen. De kruinhoogte bedraagt thans 1.5 tot 3.9 meter boven N. A. P. De kosten, geraamd op 3 a 4 millioen gulden, worden verantwoord geacht voor de beveiliging van een gebied, waar on geveer 12.000 mensen wonen. Het gebied bestaat voor 78 percent uit bouwland, voor IC percent uit grasland en voor 6 percent uit tuinbouwgrond. Tot het gebied behoren delen van de ge meenten Brouwershaven, Duivendijke, Kerkwerve en Zierikzee. Beweegbare kering Bij een doorbraak van de IJseldij- ken loopt een sterk geïndustrialiseerd land met meer dan anderhalf millioen inwoners gevaar. Bij de bestudering van de beveiligingsmogelijkheden, waarbij de Rotterdamse Waterweg open moet blijven, is de Delta-com missie tot de conclusie gekomen, dat een stormvloedkering de voorkeur verdient. Het te beschermen gebied komt daardoor achter twee waterke ringen te liggen. Het werk kan sneller gereed zijn dan dijkverhoging. De kosten van dijkverhoging zouden trou wens buitengewoon hoog zijn. De ke ring kan ook dienstbaar worden ge maakt aan een reeds lang overwogen overbrugging van de Hollandse IJsel. De stormvloedkering zou flink hoog moeten zijn. De kosten spelen daarbij geen overwegende rol en zijn stellig te verwaar lozen klein ten opzichte van het- Voordeel van vervroegde veiligheid. De aanwezig heid van een stormvloedkering, vóórdat de andere werken zijn uitgevoerd zal, naar uit onderzoekingen is gebleken, geen ongun stige uitwerking hebben op waterstanden en stromen tijdens stormvloeden. De Delta-commissie heeft haar keus la ten vallen op een beweegbare kering, die uitsluitend wordt gesloten als een storm vloed dreigt. De kering zal reiken tot zes meter boven N. A. P. De afsluiting zal bestaan uit twee achter elkaar gelegen keringen. Het door stromingsprofiel zal zo ruim zijn, dat het getij zich vrijwel ongestoord in de Hol landse IJssel kan voortplanten. De kering wordt zo ingericht, dat de scheepvaart zo weinig mogelijk hinder ondervindt en dat ook bij gesloten stormvloedkering vaartui gen van de grootste afmetingen die op de vaarweg Amsterdam-Rotterdam worden toegelaten, kunnen passeren. De kosten van een dergelijk kunstwerk worden op ongeveer twintig millioen gul den geraamd. Een dam met schut- en stroomsluizen zou ten hoogste vijf millioen gulden minder kosten, maar het voordeel van de gedane keuze is, dat de scheep- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen.- 10.05 Voor de kleuters. 10.20 Platen. 10.25 Pontificale Hoogmis. 12.00 Angelus. 12.03 Symphonette orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Metropole or kest. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kro niek van letteren en kuntsen. 15.55 Piano en orgel. 16.20 „De vliegende Hollander", causerie. 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans". 17.00 Voor de kinderen. 18.00 Pla ten. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken', causerie. 20.50 Ronde van Frankrijk. 21.00 Amusements muziek. 21.35 Actualiteiten. 21.45 Promena de orkest en solisten. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen, 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek 9.10 Platen. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Viool-trio. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Weekjour- naal, 14.20 Filmprogramma. 14.50 Huismu ziek. 15.10 Amateursnrogramma. 15.40 Boek bespreking. 16.00 Kamerorkest en solist. 16.45 Sportpraatie. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „De ze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Pla ten. 20.15 „The Geisha", operette. 21.25 So cialistisch commentaar. 21.40 Concert. 22.05 „Dodenhuis", hoorspel. 22.35 Muziek van het Zuiden. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.30 Concert. 12.35 Beiaard. 13.00 Cause rie. 13.10 Nieuws. 13.25 Onerettemuziek. 14.15 Omroeporkest. 15.15 Knapenkoor. 15.30 Vlaamse pianomuziek. 15.45 Knapenkoor, 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gevarieerde muziek. 19.40 Zangrecital. 20.00 Symphonie-orkest. 20.30 Klankbeeld. 20.50 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Vlaamse kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.35-24.00 Pla ten. vaartbelangen niet of nauwelijks worden geschaad en de waterhuishouding in het gebied van de Hollandse IJsel nauwelijks wordt beïnvloed. De waterkering is gepro jecteerd bij Krimpen aan de IJsel. Verwacht wordt dat in September de handel in alle granen vrij zal komen, al dus verneemt het ANP. Reeds werd officieel bekend gemaakt, dat invoer van en handel in voedergranen per September zal worden vrijgelaten. Hoewel nog enige administratieve vraag stukken op te lossen zijn, zal het er wel van komen, dat de Nederlandse graanim- porteurs in of kort na September weer in de gelegenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te gaan be trekken. Een eenvoudige verkeersovertreding op 5 Juni van het vorig jaar op de Bloemen- daalseweg te Overveen heeft tot gevolg ge had, dat zich Donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank de Bloemendaalse agent van politie T. W. had te verantwoor den terzake het mishandelen van de over treder en het plegen van meineed in een zaak tegen een Haarlemse agent van politie tijdens een openbare zitting van het Cen trale Beroep van het Ambtenarengerecht te Amsterdam in de maand October gehouden. Tegen de Bloemendaalse agent is een ge vangenisstraf van zes maanden geëist. Een tweeëntwintigjarige analiste en een zevenentwintigjarige student in de biologie, beiden woonachtig te Santpoort, fietsten op 5 Juni 1952 des avonds om kwart over elf op de Militaire weg en reden linksaf de Bloemendaalseweg op: zij gingen niet rechts om de verkeerszuil, maar maakten een kleine bocht, waarna de agent van politie T. W. het tweetal achterop reed en het aanhield. Het meisje had bovendien geen brandend achterlicht. De agent van politie maakte tegen de student proces-verbaal op en nadat deze zijn naam en adres had opgegeven, waarbij opmerkingen gemaakt zijn, vroeg de agent of de student zich kon legitimeren. Deze antwoordde ontkennend, waarna de politie man het tweetal vroeg mee naar het bureau van politie te gaan. De student verbaasde zich er over, dat het meisje mee moest en daarna zou de agent aldus deelde deze als verdachte aan de rechtbank mee ge zegd hebben, dat voorgeleiding voor de hulp-officier kon volgen en dat dat moge lijk was overeenkomstig het wetboek van strafvordering. De student en het meisje verklaarden echter als getuigen, dat de agent zich hier over niet heeft uitgelaten. Wèl heeft de politieman zijn gummistok uit zijn achter zak gehaald en daarmee heeft hij de stu dent klappen gegeven op de linkerschou der en de linkerzijde. De agent merkte op, dat hij de student heeft vastgepakt, dat deze zich losgerukt heeft en dat daarna klappen zijn gegeven. Volgens de verklaring van de student had hij geen dreigende houding aange nomen; hij is meegegaan naar het bureau, doch aan de overkant van de weg zag hij enkele personen staan, aan wie hij vroeg als getuige op te treden. Een agent van politie uit Haarlem, die een fietstochtje had gemaakt, verklaarde zich bereid mee te gaan. De student vervolgde, dat de agent op het bureau kalm was geworden en deze had gezegd, dat hij zich zou beperken tot het maken van een proces-verbaal wegens de verkeersovertreding. Toen de student met de analiste het bureau van politie ver laten had, zag hij de Haarlemse agent van ADVERTENTIE Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN ADVERTENTIE m VLEKKENWATER V VAN CETA-BEVER Zoals bekend is, heeft de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandse Amateur Toneel Unie in het afgelopen seizoen een toneelwedstrijd gehouden, waaraan elke aangesloten vereniging uit dit rayon kon deelnemen. Als inzet gold hierbij de fraaie kristallen bokaal, welke door de directie van het dagblad „Het Vrije Volk" als wisselprijs beschikbaar is ge steld. De Arbeiders-Toneelvereniging „Pal- vu" uit IJmuiden wist, spelend onder re gie van Jan Velzeboer, de meeste punten te verzamelen, zodat zij zich voor één jaar de trotse eigenares van deze begeerde tro fee mag noemen. Dit werd Donderdagavond door de jury in het gebouw van de H.K.B. te Haarlem medegedeeld tijdens een bij eenkomst, waarop alle tien deelnemende verenigingen uiteraard ruim vertegenwoor digd zijn geweest. De volledige uitslag luidt als volgt: 1. „Palvu" uit IJmuiden met „Gaslicht". Spel 63 punten, regie 73% punten, totaal 136% punten. 2. „Door Inspanning Uitspanning" uit Haarlem met „Spel met de droom". Waar dering respectievelijk 56y2 en 66%, totaal 123%. 3. „De Ramplaanspelers" uit Overveen met „Vandaag is morgen": 56 en 65%, to taal 121%. 4. „Op Hoop van Zegen" uit Zandvoort met „De nacht van de 16de Januari": 56 en 62, totaal 118. 5. „Jan van 'Dommelen" uit Santpoort met „Van ander ras": 51% en 64»/2, totaal 115%. ADVERTENTIE Alléén in Juli bij aankoop van een wringer, een Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem Tel. 11784 6. „Nieuw Leven" uit Haarlem ®net „Van ander ras": 49 en 63%, totaal 112%. 7. „Postaal Genoegen" uit Haarlem met „De Dorpsdokter": 50 en 60%, totaal 110%. 8. „O.N.A." uit Haarlem met „De man in de rolstoel": 52 en 55%, totaal 107%. 9. „Heemstede-West" met „Toen de herten riepen": 45% en 54%, totaal 100. 10. „V.Z.O.D." uit Haarlem met „Goud en Antiek": 43% en 55%, totaal 99. Waardering der jury Het was te verwachten, dat talrijke spre kers van deze gelegenheid gebruik wensten te maken om van hun voldoening over het verloop van deze wedstrijd te getuigen. In de eerste plaats de afdelingsvoorzitter, de heer H. H. Kraneveld, die niet verzuimde de jury op een hartelijke wijze te bedanken voor de zorgvuldige en enthousiaste wijze, waarop zij haar moeilijke taak heeft ver richt. Voorts vestigde hij de aandacht op de komende NATU-toneeldag, welke Zon dag 30 Augustus te Haarlem gehouden wordt. Ten slotte maakte hij bekend, dat het afdelingsbestuur voornemens is de ge meentebesturen in Haarlem en omgeving te verzoeken voortaan ook het amateur toneel een subsidie te verlenen. De voorzitter van de jury, de heer J. Mesman uit Amsterdam, verklaarde over het algemeen bijzonder veel waardering voor de geleverde prestaties te kunnen op brengen. Het heeft hem vooral verwonderd dat het artistieke peil der opvoeringen hier ongetwijfeld hoger ligt dan in Amsterdam. De jury heeft gestreefd naar een objectief oordeel, waarbij de toegekende cijfers met opzet laag gehouden zijn, om de uitzon derlijke prestatie beter te doen uitkomen. Nadat spreker nog een warm pleidooi had gehouden voor artistiek en cultureel ver antwoord toneel, betreurde hij het uitein delijk, dat de jury ditmaal geen enkel ex periment had kunnen beoordelen. Hierna ging hij over tot het uitreiken der prijzen, waarbij „Palvu" niet alleen de wissel bokaal, maar tevens een lauwerkrans in eigendom ontving. De vier daarop volgen- Toen de watersnoodramp over de gehele wereld een geest van solidariteit met de getroffenen wakker riep, heeft Prinses Wilhelmina opgeroepen deze geest niet weer te laten uitdoven, maar beginpunt te doen zijn van een regeneratie van de samenleving naar een beter bestel waarin oprechte broederschap wordt gevonden. Deze oproep- heeft een machtige weer klank gevonden. Als volgende stap heeft de Prinses het initiatief genomen tot een particuliere con ferentie, die binnenkort in ons land zal worden gehouden. De Prinses inviteerde voor deze conferentie zowel een aantal op de voorgrond tredende figuren uit op gees telijk gebied werkzame internationale or ganisaties als een aantal leiders van op dit terrein actieve jongerenbewegingen uit Europese landen. De kring die dan bijeenkomt is niet als een gesloten gemeenschap bedoeld; hij wordt gezien als een begin waaromheen straks vele anderen zich kunnen scharen. Doel van de conferentie zal zijn zich erop te beraden, hoe in de geest van Christus de verlangens naar eenheid en solidariteit tegemoet getreden moeten worden en wat concreet gedaan kan worden om de regene rerende krachten in onze samenleving te stimuleren. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 55-jarige grondwerker G. I. uit Amster dam veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van ruim acht maanden preventieve hechtenis we gens heling van geld, dat zijn 20-jarige zoon had weggenomen uit een telefooncel. De zoon, die de actetas met f 2900.uit de te lefooncel had weggenomen, is reeds ver oordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. de verenigingen kregen een beker, médaille of lauwertak. De vijf niet geplaatste ver enigingen werd een herinneringslint aan geboden. De bijeenkomst "werd besloten door de heer H. H. Kraneveld, die de jury be staande uit de heren J. Mesman,, P. van der Kulk, A. Beets en twee reserve-leden als blijk van grote waardering namens de afdeling ieder een blijvend aandenken overhandigde. 30. De arme Jolliepqp was nu wel heel erg het slachtoffer van de gevaarlijke straler geworden. Van de voorheen zo statige knecht was slechts een nietig figuurtje over gebleven, dat wanhopig in de telefoonhoorn piepte om de schuilplaats van de boef aan de politie te melden. „Probeer je me nu nog aan de dienders te verraden?", zei de boe] grimmig, „wacht, ik zal je. Hier, mis selijke garnaal, pak aan!" En meteen sloeg hij met een krant naar Jolliepop, alsof deze een lastige vlieg was. Slechts door een rap pe zijsprong kon Jolliepop zich redden en bevend verborg hij zich achter een paar boeken. Op de bovenverdieping, die hij juist had onderzocht, bleef Panda luiste rend staan. „Ik hoorde geluiden daar be neden", mompelde hij, „zou die boef terug gekeerd zijnen Jolliepop hebben overval len? Dat moet ik even onderzoeken!" Op zijn tenen sloop hij naar de trap, doch helaas stapte hij daarbij op een losse plank, die luid kraakte. Dadelijk staakte de boef zijn achtervolging van Jolliepop en hij hief luisterend het hoofd op. „Ik hoorde gelui den daar boven", mompelde' hij, „zou er nog een indringer zijn? Dat moet ik even onderzoeken!" politie, die hem meedeelde, dat hij op het bureau van politie vernomen had, dat de student geweigerd had mee te gaan. Een dag later heeft de student een aan klacht bij de officier van justitie ingediend tegen de Bloemendaalse agent van politie wegens mishandeling. Klacht tegen Haarlemse agent van politie De Haarlemse agent van politie, als ge tuige door de rechtbank gehoord, deelde mee, dat hij op de bewuste avond de Bloe mendaalseweg passeerde. Hij zag, dat de agent naar zijn achterzak greep en hij ver moedde, dat er met een gummistok gesla gen is: vervolgens kwam hij dichter bij en zag, dat er wel geslagen werd. Op een vraag „wie wil getuigen" heeft de Haar lemse agent zich daartoe bereid verklaard. Hij achtte het best mogelijk, dat hij gezegd heeft „dat gaat te ver." De agent is mee gegaan naar het bureau van politie en kort daarop heeft hij gemerkt, dat een rapport over het gebeuren door de Bloemendaalse politie aan de Haarlemse hoofdcommissaris van politie was gezonden. Uit het verdere verhoor van andere ge tuigen is gebleken, dat de Haarlemse agent disciplinair gestraft is door de burgemees ter, waartegen hij zich verzet heeft. De burgemeester is in het gelijk gesteld. Bij dc behandeling voor het Centrale Beroep van het Ambtenarengerecht heeft de Bloe mendaalse agent van politie een uitvoerige verklaring afgelegd, waarin hij onder meer opmerkte met de student gesproken te heb ben over de hulp-officier en het wetboek van strafvordering en dat de student zich had verzet. Terzake hiervan is proces-ver baal wegens meineed opgemaakt. Heet van de naald De heer J. Voerman, hoofdinspecteur en korpschef van Bloemendaal, zeide kort na het gebeuren op 5 Juni de agent van politie op het bureau van politie gesproken te hebben. Het gesprek ging speciaal over het optreden van de Haarlemse agent. De chef heeft gevraagd een rapport te maken, dat dus heet van de naald was en daardoor be trouwbaar genoemd mag worden. De officier van justitie: „Verdachte was opgewonden." De heer Voerman vervolgde, dat hij de agent niet graag in zijn corps wil missen: hij is ordelijk, treedt beheerst op, heeft be loningen ontvangen en is nooit gestraft. Onverwachte verklaring Een achtentwintigjarige verpleger uit Heemstede, wiens schoonvader bij de politie werkzaam is, werd op verzoek van de verdediger, mr. J. W. van Gelder, ver hoord en deelde mee op de 5e Juni van het vorig jaar de Bloemendaalseweg gepasseerd te zijn en gezien te hebben, dat de student zich losgerukt had. De president verbaasde zich er over, dat de getuige nooit eerder verhoord was. Door relatie met zijn schoonvader moest hij toch geweten hebben, dat er iets gaande was tegen de agent W. De officier: „Ik verdenk de getuige van meineed en overweeg hem aan te houden." De verdediger: „Is dat niet te voorbarig?" De officier: Dat zijn mijn zaken." A Requisitoir Nadat de rechtbank bepaald had niet in te gaan op het verzoek van de officier van Justitie om de verklaring van de verple ger door de rechter-commissaris te laten onderzoeken en de behandeling te schor sen hield de officier zijn requisitoir. Het keld raakt, maar reactie van ver dachte vond spreker onjuist. Er was geen reden om er op los te ranselen. Ernstiger vond de officier dat verdachte zijn zaak goed heeft willen praten en dat het optre den van de Haarlemse agent bij de Haar lemse politie aanhangig is gemaakt. De officier achtte zowel de mishandeling als de meineed bewezen. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maanden. Verdediger vroeg vrijspraak Mr. Van Gelder achtte de mishandeling van de student niet bewezen. De student wilde niet terstond mee naar het bureau van politie en daarom meende de agent het recht te hebben zijn gummi stok te gebruiken. Volgens de verdediger moet de verklaring van de verdachte voor het Centrale Beroep van het Ambtenaren reglement niet letterlijk worden gelezen: hij heeft de zakelijke lijn gevolgd en een uitvoerige beschrijving gegeven van het geen gebeurd is. Pleiter concludeerde, dat het plegen van meineed evenmin bewezen is en vroeg vrijspraak. De rechtbank zal op 23 Juli uitspraak doen. t Hoffelijk. Edouard Herriot, de 81-jarige voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, heeft uit handen van Ray mond Rodel, lid van een comité ter be vordering van de hoffelijkheid, de „hof felijkheidsbeker" ontvangen. Hij wordt als het beleefdste en beminnelijkste Ka merlid beschouwd. Onweer. Noord-Italië is Donderdag getrof fen door een aantal zware onweersbuien. In totaal zijn zeven personen als gevolg van het zware weer om het leven ge komen. Drie personen worden vermist. Pamfletten. Het Roemeense communisti sche blad „Scanteia" heeft Donderdag gemeld, dat „buitenlandse vliegtuigen" boven verscheidene plaatsen in Roeme nië vlugschriften met ondermijnende propaganda hebben uitgeworpen. Deze pamfletten waren uitgeworpen om aan te zetten tot „sabotagedaden", aldus het blad, dat hieraan toevoegde, dat sedert de gebeurtenissen in Oost-Berlijn de „provocerende" Amerikaanse activiteit tegen Roemenië was verscherpt. Vermist. De Chileense luchtmacht is ver zocht een hefschroefvliegtuig te zenden om te helpen zoeken naar een geestelijke en 21 jongens, die in de Andes, 50 kilo meter van Santiago, worden vermist. De geestelijke en de jongens verlieten drie dagen geleden het plaatsje Le Valdes en zijn daar niet teruggekeerd. Boos. Woedende boeren hebben Donder dagmiddag stenen naar Britse tanks ge worpen, die op de Lüneburger heide West-Duitslandbij oefeningen door akkers reden, die klaar waren voor de oogst. Van Duitse zijde wordt verklaard dat het geduld van de boeren in de streek is uitgeput en dat het lastig wordt ernstige moeilijkheden te vermijden. In verscheidene dorpen hebben de boeren comité's opgericht, die zullen proteste ren wegens de door Britse eenheden aangerichte schade. Vloot. Een hooggeplaatste functionaris van de West-Duitse regering heeft Donder dag tegenover Reuter verklaard, dat de toekomstige Duitse „Lufthansa" zal be ginnen met een zeer kleine vloot van Convair 340's en Super-Constellations. Het aantal zal veel kleiner zijn dan twintig, welke aantal in persberichten was genoemd, daar men op kleine schaal wil beginnen. Kabinet. President Juho Paasikivi van Fin land heeft Donderdag een nieuwe coali tieregering goedgekeurd, bestaande uit zes agrariërs, drie leden van de Zweedse volkspartij en vier partijloze ministers. Dit minderheidskabinet, dat Donderdag ochtend door de agrarische leider dr. Urho Kekkonen werd gevormd, ver vangt de coalitieregering van agrariërs en socialisten, die op 27 Juni haar af treden bekend maakte. Het aftreden van de vorige regering werd veroorzaakt door onenigheid tussen agrariërs en so cialisten over de manier, waarop Fin- lands economische crisis moest worden opgelost. Onderzoek. Een delegatie van vakbondslei ders, gevormd door Irving Brown van de Amerikaanse federatie van vakver enigingen (A.F.L.), Tom O'Brien van het Britse vakverbond en Marcel Babau van Frankrijk, is Donderdag naar Ber lijn vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de toestand aldaar in het licht van de berichten over nieuwe on rust onder de arbeiders in Oost-Berlijn. Zij heeft van het bestuur van het „in ternationaal verbond van vrije vakver enigingen", dat thans in Stockholm zijn derde wereldcongres houdt, instructies gekregen een onderzoek in te stellen. Steun. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag mede- deeld, dat Engeland West-Duitslands voorwaarden voor het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland zal steu nen bij eventuele onderhandelingen met de Sovjet-Unie over hereniging van het land. De West-Duitse regering had de drie Westelijke mogendheden Woens dag gevraagd de Sovjet-regering de voorwaarden mede le delen, die de West-Duitse regering noodzakelijk acht voor het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Hoop. Op een lunch, aangeboden aan de Australische eerste minister, Menzies, die op het ogenblik een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, heeft zijn Zuid- Afrikaanse collega, dr. Malan, uiting gegeven aan de hoop van zijn regering, dat de blanken in hun Afrikaanse be zittingen blijven. Er was, zo zei Malan, onlangs gesproken over het verlaten van Afrikaanse bezittingen door de Euro pese landen. Deze landen: België, Frank rijk, Groot-Brittannië en Portugal, heb ben in Afrika een beschavende invloed uitgeoefend en Malan zeide te wensen, dat zij hun taak volbrengen. EBDEN we de vorige maal gezien dat de maat, ivaarvan de meter oorspron kelijk is afgeleid (n.l. 1/10.000.000 deel van 1/4 aardmeridiaan) aan schommelingen onderhevig is, zodat de standaardmeter iedere grondslag miste, nog vervelender werd het, toen de astronoom Bcssel met de gloednieuwe gestandariseerde meter de meridiaan eens ging nameten en tot de ont dekking kwam dat 1/4 deel van de meri diaan niet 10.000.000 meters lang was, maar 10.000.856 meters! De meter was dus te klein genomen en had een lengte van 53,99144 van wat men zich eigenlijk had voorgesteld, zodat iedereen op aarde een paar duizendste mil limeters te kort werd gedaan. Maar goed, wanneer ieder een in gelijke mate te weinig krijgt is dat helemaal niet erg, de meter bleef dus gehand haafd en tenslotte werd als eigenlijke standaard gelijk wij reeds verteld hebben de golflengte van de rode cadmiumlijn genomen. En een ieder is daar volkomen tevreden mee. Zoals de meter de grondslag is voor onze maten, zo is het daarvan afgeleide kilogram dit voor ons gewichtssysteem.. V/ant de kubieke decimeter water, gewo gen bij bepaalde temperatuur en druk, zou het kilo leveren, waarvan uiteraard even eens een standaardgewicht van platina werd vervaardigd. U ziet, niets werd aan het toeval over gelaten en lot zover was dies alles weer dik in orde. Maar de wetenschappen schreden steeds verder en op een kwade dag kwam iemand tot de ontstellende ontdekking dat ondanks alle precisie metingen en ondanks alle voorzorgsmaatregelen die bij de vaststel ling van hel standaardgewicht in acht wa ren genomen, een kubieke decimeter wer- kelijk zuiver water minder weegt dan het standaardgewicht aangaf. Dat leek een beetje tegenstrijdig, want dat standaard gewicht was toch immers bepaald naar het gewicht van een kubieke decimeter zuiver water? Zodat de eindconclusie zou zijn dat ecu kubieke decimeter zuiver water min der weegt dan een kubieke decimeter zui ver water! Toch kwam het daar op neer. Want toen het standaardgewicht werd vastgesteld was het nog niet mogelijk het water vol komen van lucht te zuiveren, waardoor bij de weging steeds een tikkeltje lucht was meegewogen. Nu, we moeten toegeven, véél kan het nooit geweest zijn. En inderdaad, toen men door gestage la boratoriumproeven er dan eindelijk in slaagde volko men zuiver en van lucht ontdaan water te verkrijgen, bleek een kubieke, decimeter van dit water 999,972 gram te wegen, in- ■plaats van 1000 gram. Het standaardge wicht was dus te zwaar en dientengevolge heeft ook de litermaat een te grote inhoud. De relatieve fout bedraagt 0,000,028 en iedereen die zgn. de juiste maat en het juiste gewicht ontvangt, krijgt desondanks méér dan oorspronkelijk de bedoeling was. Het zou ons geenszins verbazen, indien u zich over een dergelijke fout niet kunt opwinden. Met ons is het al niet beter ge steld. Maar wanneer de wetenschap zo slordig te werk zou gaan als wij en de cijfers na de derde decimaal zou hebben verwaarloosd, zou dit nadelig zijn geweest voor de verlichting in uw huiskamer. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2