Uitgaan in Haarlem Kort geding van mr. E. tegen een Amsterdams dagblad Bouwkundige deed in een week uitgaven tot een totaal van f 1400 Oranjeboom Agenda voor Haarlem vyfRIGLfEY VAN NIEL Een Eeuw Geleden De Velser affaire HAARLEMSE RECHTBANK als H in een café dit bordje ziet... kunt IC gerust zijn Kerkelijk Nieuws uee riunMO oejjmycuwy! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 \<A 1 Amsterdam heeft modern congresgebouw nodig comes to A «r llxl sr i w Oioe is het ontstaan? Dit woord: TRANEN MET TUITEN Mr. dr. Da Costa Gomez in Nederland Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 9 Julij 1853 VRIJDAG 10 JULI 19 5a De Haarlemse rechtbank heeft zich Donderdag: bezig: gehouden met de vraag of de zesentwintigjarige bouwkundige A. A. uit Haarlem zich op Zaterdagmorgen 7 Maart had schuldig gemaakt aan diefstal'van een bankbiljet van duizend gulden. Verdachte ontkende, doch de officier van justitie was van mening, dat de jongeman meer van de diefstal af wist en hij herinnerde er aan, dal A. in de week van 7 tot en met 14 Maart uitgaven had gedaan tot een totaal van f 1400. Daartegenover verklaarde ver dachte, dat hij het bedrag gespaard had voor een reis naar Oostenrijk, doch hij wilde aan het voornemen geen gevolg geven omdat hij geld nodig had voor een uitzet. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Een metselaar was op Woensdag 11 Maart tot de ontdekking gekomen, dat er uit zijn portefeuille een bankbiljet van duizend gulden was verdwenen. Vrijdag tevoren had hij loonzakjes gereed gemaakt en toen was het biljet nog in zijn porte feuille. Hij is nagegaan, waar hij tussen Vrijdag 6 en Woensdag 11 Maart geweest was en als getuige vertelde hij aan de rechtbank, dat hij vermoedt, dat het bank biljet op Zaterdagmorgen 7 Maart ver dwenen was. De metselaar werkte in een winkel aan de Generaal Cronjéstraat die verbouwd moest worden. Zijn colbertjasje, waarin de portefeuille zat, had hij aan een muur gehangen. Ongeveer vijf minuten was hij weg geweest van de plaats, waar het jasje hing. Later heeft hij zich gereali seerd. dat de bouwkundige, die gelijk met hem in de winkel werkte, een boodschap heeft gedaan. Als getuige vertelde een employé van het postkantoor aan de Schoterweg, dat een hem onbekende persoon op Zaterdag morgen 7 Maart gevraagd heeft een bank biljet van duizend gulden te wisselen; hij heeft aan het verzoek voldaan en briefjes van honderd gulden gegeven. Verdachte merkte op, dat hij het bank biljet niet gestolen had en dat hij ook niet naar het postkantoor was geweest om een bankbiljet te wisselen. Wel was hij naar een smederij aan de Jan Steenstraat ge weest, om wat materiaal te halen. De sme derij was 'echter gesloten en hij was on verrichter zake in de winkel terug ge keerd. De eigenaar van de smederij, als getuige gehoord, verklaard,, dat hij de gehele mor gen in de werkplaats is geweest en dat zij nietg esloten was. De verdachte heeft hij niet ontmoet. ADVERTENTIE Want daar schenkt men VRIJDAG 10 JULI Luxor: „Limelight'", op het toneel Burlis- to, 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes in het wit" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quantaro's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het uur der wrake", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeftijden, 8.15 uur. Rembrandt: „Förster- Christel", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Pa lace: „De lokkende wildernis", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling: Minerva, Minia tuur-spoorweg 19-21.30 uur. ZATERDAG 11 JULI Concertgebouw, bijeenkomst waarop le den van een Nederlandse delegatie, die in Mei in Sovjet-Unie is geweest, zal spreken. 8 uur. Luxor: ..Limelight", op het toneel Burlisto, alle leeft., 2. 5 en 8 uur. Lido: „Meisjes in bet wit", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeftijden, 11, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quanta ro's", 14 jaar, 7. en 9,15 uur. Frans Hals: „Het uur der wrake", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kleine wereld van Don Ca millo", alle leeftijden. 2.30, 7 en 9.15 uur. Remt)randt: „Förster-Christel". alle leeftij den. 2, 4*. 15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De lok kende wildernis", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstelling: Minerva, Miniatuur-spoor weg 13.30-17.30 en 19-21.30 uur. De vroegere verloofde van verdachte, een twintigjarige verkoopster, werd buiten de verdachte om als getuige gehoord. De president herinnerde er aan, dat zij aan de politie tegenstrijdige verklaringen had af gelegd. Zij vertelde thans, dat zij op Za terdag 7 Maart een ring van A. A. had ontvangen en dat hij een zegelring droeg. Des avonds zijn zij op de motor naar Rot terdam gegaan, waar haar moeder woont. Zoals meer gebeurt hebben zij daar ge logeerd en vroeger betaalde verdachte vier a vijf gulden aan haar moeder, doch op Zondag 8 Maart een bedrag van f 20. Maandag 9 Maart zijn beiden naar Am sterdam gegaan en daar hebben zij o.a. gekocht een bedstel, kledingstukken, schoenen enzovoort. In totaal is f 584 uit gegeven. De president las uit het dossier voor, dat verdachte op Zaterdag 7 Maart bij een juwelier twee ringen voor f 135 heeft ge kocht, dat hij als pand en huur voor een motor in Amsterdam bedragen van f 100 en f 26 had uitgegeven, dat aan de moeder van de vroegere verloofde een bedrag van f 20 was uitgekeerd, dat het tweetal op 9 Maart voor een bedrag van f 584 had besteed, dat verdachte een costuum had gekocht en dat in een weck tijd een be drag van f 1400 was uitgegeven. Brief uit celauto geworpen Voorts herinnerde de president er aan, dat een Haarlemmer op de Parklaan c-en brief had gevonden, bestemd voor de vroe gere verloofde van de verdachte. De vin der had de brief op het bureau van politie bezorgd en gebleken was. dat de brief uit de celauto tijdens het vervoer naar het Huis van Bewaring was geworpen. Verdachte verzocht het meisje isi de brief hem te helpen. Ook had verdachte een brief geschreven, die echter onder schept is. omdat de officier van justitie van mening was, dat daaruit bleek, dat verdachte trachtte het meisje te beïnvloe den bij het verstrekken van inlichtingen. Eis een jaar De officier van justitie zeide er van overtuigd te zijn. dat het bankbiljet in de winkel aan de Generaal Cronjéstraat ge stolen was en dat het daarna op het in de nabijheid gelegen, postkantoor gewisseld was. Vlak na de vermissing van het bank biljet heeft verdachte ringen gekocht en Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Alkmaar (toez.) G. C. Tromp te Boskoop. Beroepbaarstelling. De heren H. K. Stauttener te 's-Gravenhage en W. F. v. d. Staat te Rotterdam-C., stellen zich beroep baar. Toegelaten tot de evangeliebediening: de heren J. Kuipers te Rotterdam-Z., en G. Molenaar te Delft. Geref. kerken Aangenomen naar Scharnegoutum J. P. Dondorp cand. te Heemstede. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Eindhoven A. W. Boxman te Hijken. Chr. Geref. kerken Tweetal te Hilversum-O.: G. J. Buijs, cand. te Aalsmeer en Sj. Wijnsma, cand. te Hantum, waarvan eerstgenoemde beroepen. Examens. Aan de Theol. School te Apeldoorn zijn geslaagd voor het cand.- examens en mitsdien beroepbaar gesteld de heren G. J. Buijs te Aalsmeer, W. v. Heest te Amsterdam, W. de Joode te Apel doorn, A. Rebel te Rotterdam, H. v. d. Schaaf te Amsterdam, M. C. Tanis te Rot terdam, Sj. Wijnsma te Hantum en S. v. Zwoll te Rotterdam, en voor het prop. examen zijn geslaagd de heren F. Bakker te Biezelinge en J. Brons te Ermelo. ADVERTENTIE MOTORKLEDING ADVERTENTIE in Amsterdam grote uitgaven gedaan. Ver dachte heeft allerlei leugens verteld en geprobeerd het meisje te beïnvloeden. ,.Hct smijten met geld heeft de deur dicht gedaan", merkte de officier op. De eis luidde een gevangenisstraf van een jaar met sftrek van voorarrest. Mr. B. J. de Boer merkte op, dat ver dachte weinig vertrouwen in anderen stelt nu er een echtscheidingsprocedure tegen hem aanhangig gemaakt is. Hij moet on derhoudsplichten voldoen en om daaraan te ontkomen heeft hij de laatste tijd veel gelogen. Daardoor heeft hij volgens pleiter na zijn aanhouding vaak niet de waarheid verteld en heeft hij moeilijk heden op zijn hals gehaald. Mr. De Boer merkte op, dat niet vast staat wanneer het bankbiljet verdwenen is, omdat de eige naar het tussen 6 en 11 Maart niet gezien heeft. Ook is niet gebleken wie een bank biljet gewisseld heeft en evenmin staat vast, dat het v e r-'d wenen biljet ter wisseling is aangeboden. Pleiter behan delde de vraag hoe verdachte er toe geko men is f 1400 uit te geven, als hij geen f 1000 gestolen heeft. Verdachte heeft uit gerekend, dat hij tussen 1 Juni 1952 en Februari 1953 een bedrag van f 920 ge spaard heeft. Daardoor is het te verkla ren, dat hij in Maart over voldoende geld beschikte om zich te installeren. Volgens mr. De Boer kan er geen veroordeling vol gen en hij vroeg verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank wees dit verzoek af en bepaalde de uitspraak op Donderdag 21 Juli. „Het RAI-gebouw, destijds als tijdelijke voorziening bedoeld, heeft gedurende tien tallen jaren veel mogelijk gemaakt, dat anders aan Amsterdam zou zijn voorbij gegaan. Het is urgent, dat dit gebouw thans door een permanent en moderner gebouw vervangen wordt", zo schrijft de Kamer van Koophandeel en Fabrieken voor Am sterdam in een adres aan burgemeester en wethouders. Het adres herinnert aan een recente mededeling van de algemeen voor zitter der vereniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie", volgens welke de plannen tot het bouwen van een nieuw RAI-gebouw vastere vormen hebben ge kregen. De Kamer verklaart dat in Am sterdam sterk de behoefte wordt gevoeld aan een gebouw, dat zich niet alleen voor tentoonstellingen leent, maar waar ook con gressen kunnen worden gehouden. Voor der gelijke congressen kan niet worden volstaan met een of meer grote ruimten voor ver gaderingen, want de moderne congresprac- tijk heeft de behoefte doen groeien aan een niet onaanzienlijk aantal kleinere zalen en ruimten. De Kamer acht een combinatie van congresgebouw en tentoonstellings ruimte zeer wel mogelijk. Wil Amsterdam op economisch, cultureel en maatschappelijk gebied een vooraan staande plaats blijven innemen, aldus de ADVERTENTIE PARFUMS BIJOUX GROTE HOUTSTRAAT 92 1 57 I pa For youhere and nowall Miss Arden's exquisite essentials for beauty. Her creams and lotions, powders and fashion right make-up—lovelier than anything you've ever used. Do come in to see them. Kamer in haar adres, dan is de totstand koming van een zodanig gebouw zo dringend, dat daaraan voorrang moet wor den gegeven. Het gevaar is niet denkbeel dig, dat anders nationale en internationale congressen aan de hoofdstad voorbijgaan. Aan dc gemeente-universiteit van Am sterdam zijn geslaagd: voor het doctoraal examen economie de heren H. H. J. Meyer. Aerdenhout en C. J. M. Freriks, Vogelen- zang; voor het doctoraal examen geschiede nis mevrouw H. M. E. van den Bergh-Mou- wen te Heemstede. In een 18de-eeuws Spreekwoorden boek wordt medegedeeld, dat tranen met tuiten schreien betekent: schreien met groot gebaar van ongemeende droefheid. Dit moge dan de vroegere zin van de zegswijze zijn geweest, de huidige is het niet. Thans wil men er slechts mee zeggen: overvloedig tranen vergieten om iets onbelangrijks. Vooral van kinderen zegt men dat zij tranen met tuiten huilen, maar men zal de uit drukking nooit bezigen van iemand die schreit om de dood van een bloedver want. Aanvankelijk verklaarde men de zegswijze als: tranen vergieten bij va zen (tuiten) vol. Dit is zeker onjuist. Men moet denken aan grote tranen die, hangend aan de oogharen, spits met een tuit toelopen. TONEEL EN DANS Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad- huis: Het Marionettentheater van Don en Ly Vermeire is terug. Des middags om 14.30, 15.30 en 16.30, des avonds om 19.30. 20.30 en 21.30 uur worden opvoeringen gegeven van het circus-variété „Caprio- I lola". Vrijdag 10 Juli, Blocmendaals Openlucht- theater 20.30 uur: Het Nationaal Dans- j theater van Griekenland onder leiding I van Dora Stratou zet de reeks voorstel lingen in het Holland Festival voort. Zaterdag 11 Juli, Bloemendaals Openlucht theater 14.30 en 20.30 uur: Nationaal Dans theater van Griekenland met muziek on dans van het vasteland en van de eilan- den. Het gezelschap bestaat uit twintig 1 personen. Zondag 12 Juli, Blocmendaals Openlucht theater 14.30 en 20.30 uur: Nationaal Danstheater van Griekenland onder lei ding van Dora Stratou (zie Vrijdag en Zaterdag). MUZIEK Vrijdag 10 Juli, Brouwerskapel van de Gro- te Kerk 16.00 uur: Hendrik Lasschuit I speelt op het Flentrop-orgel werken van Stanley. Frescobaldi, Walther, Bach, Han del en Muffat. Maandag 13 Juli, Concertgebouw 20 uur: Radio Philharmonisch Orkest met wer ken van Richard Strauss, Claude Debus sy, Rudolf Mengelberg en Béla Bartók onder leiding van Arpad Gerccz, Gerald Gentry. Kees Stolwijk en Carlo Dame- vino, deelnemers aan de dirigentencur sus van de N.R.U. Solist is Jo Juda, viool. Maandag 13 Juli, Brouwerskapel van de Grote Kerk 16 uur: De Amsterdamse or ganist B. Barlelink speelt op het Flen- troporgel werken van Frescobaldi, Pachel- bel. Cabanilles. Blow, Bach en Distier. Dinsdag 14 Juli. Grote Kerk 20 uur: Orgel bespeling door George Robert. Op het programma staan wérken van Segcrt, Bach. Schumann, Franck, Langlais en Du- ruflé. Dinsdag 14 Juli, Concertgebouw 20.00 uur: Concert door de orkestklasse van Haar lems Muziekinstituut onder leiding van Jan Laarveld en Toon Verhey. Uitgevoerd wórden de ouverture „Iphigénie en Auli- de" van Gluck, het Concert K.V. 488 voor piano en orkest van Mozart, het Concert voor twee piano's en orkest K.V. 365 van dezelfde componist en de Symphonie in D van Haydn. Donderdag 16 Juli, Grote Kerk 15 uur: Prof. Anton Heiller - winnaar van het Interna tionaal Orgelconcours 1952 - speelt op het orgel van Christiaan Muller werken van Muffat, Pachelbel, Rcinken, Böhm, Bux- tehude en Bach. Donderdag 16 Juli, Grote Kerk 20 uur: Voor de president der Amsterdamse rechtbank 7.\jn gisteren de pleidooien ge houden in het korte geding van mr. P. J. E., plaatsvervangend kantonrechter te Haarlem, tegen de N.V. Salatiga, uitgeef ster van het dagblad De Telegraaf. Mr. E. had dit geding aanhangig gemaakt om de president, mr. B. de Gaay Fortman, publi- Slechts het leven hebben deze Koreaanse vluchtelingen uit de oorlogshel weten te redden; met een ongewisse toekomst vluchtten zij naar het veilige Zuiden, doch in de overbevolkte steden aldaar is geen woonruimte meer beschikbaar. Velen van hen hebbengelijk deze familie in Poesan, niet eens tijdens het slapen een dak boven het hoofd. ca ties in De Telegraaf over de Velser af faire te doen verbieden, die van beledigen de strekking zijn of waarin de indruk wordt gewekt dat mr. E. zich aan ernstige mis drijven zou hebben schuldig gemaakt. Namens eiser begon mr. TI. J. Pot met naar de dagvaarding te verwijzen en zich het recht tot repliceren voor te behouden. Mr. Th. A. J. M. van Dal, pleitende voor „De Telegraaf", zeide: „Het gaat opnieuw om een principiële inzet: die van vrijheid der openbare meningsuiting, van gema tigde kritiek, van het algemeen belang. Mr. Van Dal bestreed, dat in twee der gewraakte Telegraaf-artikelen (die van 29 en 30 Juni) iets beledigends zou zijn voor gekomen: geen naamsaanduiding en slechts enige vage sarcasmen over een samenloop van omstandigheden die voor eiser zeker niet onfortuinlijk was geweest. Een groot aantal feiten, waarin de eiser een belangrijke rol zou hebben gespeeld, worden daarin behandeld, zoals aanhou ding van studenten in de bezettingstijd, aanhouding van een Joods meisje en een politie-agent, bij wie dit meisje was on dergedoken, eigenmachtige beschikking over bij een strafonderzoek in beslag geno men gelden en een cassette met tafelzil ver, aannemen voor de illegaliteit van f 330.000 van een collaborateur, gepaard aan het aannemen van een weelderige levenswijze, hetgeen de commissie te den ken gaf, verschillende opdrachten tot het doodschieten van personen, die gevaarlijk heetten te zijn voor de illegaliteit in 1944, tengevolge waarvan verscheidene waren gedood of gewond en het kopen van een auto tegen zeer lage prijs na de bevrij ding, om deze vervolgens duur te verhu ren aan de POD, waarvan hij hoofd was. Een gedeelte dezer feiten had eiser voor de commissie erkend, van andere had hij een lezing gegeven, die de commissie al lerminst bevredigde. Het oordeel der com missie luidde, dat een aantal handelingen zéér afkeurenswaardig waren en een vreemde indruk maakten. Tot een strafvervolging had de commis sie echter niet geadviseerd. Algemeen belang Overtuigd van de waarheid der gestelde feiten, aldus pleiter, beroept gedaagde zich er op te hebben gehandeld in het alge meen belang. Bij wat De Telegraaf voelde als haar plicht tot kritiek had zij zich, hangende het gerechtelijke onderzoek in de Velser affaire, zesentwintig maanden lang gematigd. Maar het schijnt mij, aldus pleiter, een plicht van de pers toe dat zij spreekt als er tussen de gegevens en de resultaten van een gerechtelijk onderzoek een al te grote discongruentie blijkt te be staan. De paar korte, sarcastische opmeiv kingen waartoe De Telegraaf zich had be perkt achtte spreker in het algemeen be lang. Over de dagvaarding zeide pleiter, dat alles wat zich tot nu toe in de zaak-E. heeft afgespeeld tengevolge van het door laatstgenoemde ingediende bezwaarschrift tegen de dagvaarding binnenskamers is gehouden. Het publiek weet van de feiten waarover de vervolging liep. van de over wegingen der rechtbank alléén uit een uit eenzetting door eisers verdediging ver strekt aan een dagblad in Haarlem. (Haar lems Dagblad Red.). Met de mogelijk heid van een eenzijdige voorstelling van zaken mag daarbij rekening worden ge houden, aldus mr. Van Dal. Als ophelde ring in deze zaak, zo vervolgde mr. Van Dal, daarin zou bestaan dat eiser voor de feiten die hij voor de commissie-Versteeg zonder meer heeft erkend, gedisculpeerd kan worden, dat die feiten strafrechterlijk niet te achterhalen zijn of dat zij zijn ver jaard, dan zal men zich daarbij moeten neerleggen. Men zou dan echter niemand het recht mogen ontzeggen de opmerking te maken dat eiser geluk heeft gehad, meer dan vele anderen. Iets anders heeft, aldus pleiter, De Telegraaf niet gedaan. Repliek In zijn repliek verklaard^ mr. Pot voor eiser, dat deze een protestactie in 1951 had uitgesteld omdat hem was aangeraden op een volledig onderzoek in de Velser affaire te wachten. Afgezien daarvan was pleiter van mening, dat het geen zin had kwesties op te rakelen die door een deskundige commissie niet strafwaardig waren bevon den. Pleiter achtte toespelingen op duistere machten, op het zoekraken van stukken, op veine, een ondermijning van de positie van zijn cliënt als advocaat. Wat de pers vrijheid betreft, eiser had zich alleen ge keerd tegen wat hij achtte onware en be ledigende publicaties. De president zal de 15de Juli te 9.15 uur uitspraak doen. Per vliegtuig is uit Curacao in Nederland aangekomen de voorzitter van de rege ringsraad der Nederlandse Antillen, mr. dr. M. F. da Costa Gomez. Hij zal besprekin gen voeren over endge zaken, de Neder landse Antillen betreffende. Het ligt in zijn bedoeling, in Nederland bespoediging te verkrijgen van de gang van zaken met betrekking tot de voortzetting der Ronde Tafel-conferentie Nederland-Suriname Nederlandse Antillen. Wegens de komst van de voorzitter van de Antilliaanse regeringsraad is het ver trek naar New York van mr. N. Debrot van 12 Juli uitgesteld tot ongeveer 20 Juli. Mr. Debrot zal te New York optreden als adviseur inzake Antilliaanse aangelegen heden bij de Nederlandse delegatie op de algemene vergadering van de UNO. De organtsl Albert de Klerk, het Neder landse jurylid van het Internationaal Orgelconcours 1953 (zie onder: Muziek). Derde internationaal orgelconcours. Im- provisatiewedstrijd door Anton Heiller uit Wenen (winnaar 1952), Paul Barras uit Chaumont, Karl Richter uit München, Piet Kee uit Alkmaar en Mathieu Prange uit Vaals. Vrijdag 17 Juli. Grote Kerk 20 uur: Concert door de juryleden van het Internationaal Orgelconcours 1953: Lady Susi Jeans uit Engeland. Alf Lindcr uit Zweden en Al- bert de Klerk (Haarlem), die elk werken uit eigen land ten gehore brengen. DIVERSEN Zondag 12 Juli. Rcmbrandt-Theater 11 uur: Wederom een bijzondere voorstelling van do film ..Eroica" over leven en werken van de componist Ludwig van Beethoven. Zondag 12 Juli. Lido-theater 11 uur: Spe ciale voorstelling van de Italiaanse zang film ..Ave Maria" met medewerking van de tenor Benjamino Gigli. Maandag 1.3 Juli, Botermarkt 21.30 uur: Openluchtvoorstelling van populaire films, georganiseerd door „Airghost". Woensdag 15 Juli. Bloemendaals Openlucht theater 14.30 uur: De toneelgroep „De witte vogel" onder leiding van Rolf Pe tersen uit Den Haag geeft een kinder voorstelling. Opgevoerd wordt „Het won derpaard van Marjolijntje". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente tentoonstelling van aanwin sten uit de Recuperatie. Dagelijks geopend van 10-17 uur, des Zondags van 13-17 uur. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt, te keningen van Rafaël. Michelangelo, Wat- teau en Lorrain uit eigen bezit. Geopend op werkdagen (behalve «Maandag) van 11-17 uur, benevens de eerste Zondag van elke maand van 13-17 uur. Brouwerskapel van de Grote Kerk: Exposi tie gewijd aan de Nederlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Tot 19 Juli dagelijks geopend van 9-17 uur. Voor bespelingen van het nieuwe Flen- trop-orgel zie onder Muziek. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schil derijen van C. F. van Dam, geopend op werkdagen van 10-17 uur. tot 31 Juli. Minerva-Theater Heemstede: Nemiso. mi niatuur-spoorweg. dagelijks te bezichtigen van 13.30-17.30 cn van 19-21.30 uur. De Stompetoren, Spaarnwoudc: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wen de zich tot mr. IT. K. de Raaf te Heem stede, telefoon 38199. ADVERTENTIE VEREDELDE TEXTIELSTiJFSEt. ADVERTENTIE MI II HFD UMONADESIROOPigaL iTVULl/Lri G0UDMERK 'fl.1.65^^ NEEM VAN WAT U GEWEND BENT TE GEBRUIKEN ROTTERDAM. De heer Lassaigne heeft alhier weder eene luchtreis onder nomen, vergezeld van zijne vrouw en van den heer Julio, welke laatste, bij het op stijgen van den ballon, weder ontzet tende kunstverrichtingen deed, hangende aan twee onder het schuitje bevestigde touwen. Eene van den ballon losgelaten parachute, in welke een konijn geplaatst was, is nabij de stad goed neergekomen. De ballon zelve is bij Stolwijk gedaald. Toen de heer Lassaigne hem wilde weg voeren, is hij blootgesteld aan geldafper sing en met zijne togtgenooten door een hoop volks aangegrepen en mishandeld. Een heer uit Gouda, welke te paard den ballon gevolgd was, heeft de boeren, door een krachtige toespraak en het aanbieden van geld. beteugeld. Echter ontvingen de luchtreizigers, toen zij met den "ballon vertrokken, een hagelbui van steenen, zand en slijk als afscheidsgroet. 4

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5