Herziening Reglement van Orde tenslotte aanvaard Het Huis Wij ruimen op, de nationale film .Clowntje Rick Radicale verandering werd echter sterk afgeremd Holland Festival Collegium Musicum Italicum openbaring van schoonheid van haar Dromen Koningin Juliana zag Nationaal Danstheater van Griekenland VRIJDAG 10 JULI 1953 5 TWEEDE KAMER De Ka(d)t in de (Gort)zak Een nieuwe fiets Verlenging contracten met H. Deinum voor tien jaar Resoluties van bakkerij congres Bankier veroordeeld Gemaal gaat verzilting van Delfland tegen Voor de kinderen 7 Handlanger van McCarthy moet het veld ruimen Millioenen turven te vroeg in vlammen opgegaan FEUILLETON door Dorothy Quentin, Garagehouder was kort van memorie A.s. en jonge Moeders ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Vragen van de heer Gortzak (C.P.N.) over de ontvluchte krijgsgevangenen in Korea gaven minister Beyen gelegenheid te verklaren, dat er van ontvoerde gevange nen geen sprake is. De minister zei voorts dat ook Nederland het opperbevel van de UNO-troepen had gemachtigd het nodige te doen voor de terugbrenging van de ont vluchten. Op een vraag van de heer D e K a d t (P.v.d.A.), of de minister niet meen de, dat de Noord-Koreanen en Chinezen het recht misten verontwaardigd te zijn over het gebeurde, antwoordde minister Beijen dat hij steeds het recht tot veront waardiging als een der onvervreemdbaarste rechten had beschouwd. Grote vreugde bij de Kamer, die helemaal in een vrolijke stemming kwam toen de heer Gortzak in terrumpeerde, „een Kadt in de zak", waar na een der P.v.d.A.-leden opmerkte: „een kat in de Gortzak." Na een urenlange discussie heeft de Kamer met 60 tegen 14 stemmen (V.V.D., Communisten, Staatkundig Gereformeer den, K.V.P. en een deel der C.H. tegen) de door mr. Van der Goes van Naters (P.v.d. A.) in 1950 aanhangig gemaakte, inmiddels aanmerkelijk gewijzigde verandering van het Reglement van Orde aangenomen, die verbetering in de werkmethode van de Kamer ten doel had. Ir. P o s t h u m u s (P.v.d.A.) noemde het op de voorgrond plaatsen van de vaste commissies een kwestie van doeltreffend heid. Hij achtte de geuite beduchtheid voor te ver gaande inmenging door de vaste commissies in wat der regering is, dus over infiltratie van de Kamertaak in die van 's lands overheid, ongegrond. Het kan zijn, dat prof. Romme c.s. erop uit zijn de mogelijkheid van het instellen van vaste commissies om' hals te brengen, zei ir. Posthumus die voorts opmerkte dat het Nederlandse volk het zou waarderen wanneer de Kamer haar „bedrijfsblind heid" zou willen afschudden. Mr. Van de Goes van Naters (P.v.d.A.) noemde de hoofdzaak van zijn voorstel een beginselkwestie, te weten doorvoering van functionele decentralisatie op parlementair terrein, het concentreren van het Kamerwerk meer om vaste punten heen, waardoor het toezicht en ook de voorbereiding effectiever gaat worden. Hoe langer hoe meer wordt of verwordt het parlementairisme tot con trole op besturend en wetgevend gebied; er is een verschuiving van het parlement naar de kant van de regering. Men moet daarom de controle ten aanzien van de twee gebieden niet uit elkaar halen en dezelfde vaste commissies gebruiken voor het toezicht op het bestuursbeleid als voor mede-wetgeving van het parlement. Aan het slot van zijn betoog bleek mr. Van der Goes bereid tot overneming van het amendement-Romme, die volgens hem alleen maar op een kleine verplaatsing van de „sluis" van de Centrale Afdeling neer kwam; juist achtte hij het dat deze af deling zal uitmaken of een wetsontwerp naar een vaste commissie dan wel naar de afdelingen gaat. Prof. Oud (V.V.D.) vond,, dat als het amendement-Romme in het voorstel werd overgenomen, er nagenoeg niets zou ver anderen. Lichtelijk overdreven achtte hij het, zoals mr. Van der Goes had gedaan, te doen voorkomen alsof de democratie met dit voorstel staat of valt. Als men over democratie wil spreken, dan is de niet in het openbaar uit te maken belangrijke vraag, wie toegang tot een commissie zul len krijgen, er een waarbij een democra tisch beginsel in het spel is. Mr. Van der Goes antwoordde dat uit de ontworpen tekst zeer duidelijk blijkt, dat er van dis criminatie geen sprake zal kunnen zijn, want het gaat om toegang te geven aan de leden der Kamer. Er is geen sprake van dat het mogelijk zou zijn sommige wèl, andere niet toe te laten. Verkeerd zou zijn aan de ADVERTENTIE Dan moet U beslist onze uitgebreide collectie GAZELLE RIJWIELEN komen zien, met de nieuwste creatie: „GAZELLE SPORT SPECIAAL" m Vrij entrée zonder enige verplichting V.J Kamer over te laten te beslissen of er toe gang tot een met de regering samenkomen de commissie zal zijn. Dit moet de commis sie vrijelijk kunnen uitmaken. Het onderdeel van het voorstel, dat ver dwijning van de tegenwoordige commissie van Buitenlandse Zaken tengevolge zou hebben, werd, daar vrijwel de gehele Ka mer de handhaving daarvan wenste, met 49 tegen 22 stemmen verworpen; alleen de P.v.d.A.-fractie stemde voor. Hierna ontstond er nog een enigszins hef tig debat, toen prof. Oud (V.V.D.) beweer de, dat, mede tengevolge van de verkeerde methode om een reglementswijziging niet van de Centrale Afdeling, het senioren convent of althans van verschillende frac ties te doen uitgaan maar van enige leden van een enkele fractie, het nu een war winkel was geworden. En dus stelde hij, zelf sinds 1950 een der leden van de com missie van rapporteurs over dit voorstel hetgeen hem door ir. Posthumus en mr. Van der Goes werd voorgehouden met het oog op een gehele andere werkmethode voor en schorsing van de beraadslagingen. Prof. Romme (K.V.P.) was het daar mee niet eens. Vandaar, dat hij zich tegen het tenslotte met 57 tegen 23 stemmen ver worpen schorsingsvoorstel verklaarde. Hierna aanvaardde de Kamer het wijzi gingsvoorstel, zoals het inmiddels gewor den was, met 60 tegen 14 stemmen. De Communisten, de V.V.D., de Staatkundig Gereformeerden, de K.N.P. en enige Chris- telijk-Historischen waren in de oppositie. Schouwburg en Concertzaal B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld de overeenkomsten met de heer H. Deinum voor de verpachting van Ge meentelijk Concertgebouw en Stadsschouw burg voor tien jaar tot en met 31 Aug. 1963 te verlengen. De algemeen toegekende loonsverhogin gen van 15 procent zullen daarbij ook van toepassing worden verklaard op de vaste vergoedingen van de exploitant. Een aantal resoluties resulteert uit het internationale bakkerij congres dat te Sche- veningen werd gehouden. Tot de voornaamste punten der resolu ties behoren de opvattingen, dat de handel in meel en gist vrij en onbelemmerd moet zijn, dat landen met productie-overschot ten de slechtste kwaliteiten graan aan het vee behoren op te voeren en dat bij te korten aan goede kwaliteiten granen in elk land de vrijheid tot invoer behoort te be staan. De voorkeur van vrije handel in graan en meel boven controlemaatregelen van de regeringen werd uitgesproken. Bakkers be horen vrij te zijn hun meel van de door hen gewenste leveranciers te betrekken. Klantenbinding is onjuist. De molenaars behoren vrij te zijn in het uitmalingsper- centage van de granen. Het congres keert zich tegen iedere'ver menging van roggemeel en tarwemeel. Ook keert men zich tegen menging in het meel van soya, aardappelmeel, magere melk poeder of andere producten. Het congres gaat niet accoord met over heidsbescherming van de landbouw om fi nanciële en economische redenen ten koste van de broodkwaliteit. Men is er na ijverig musicologische on derzoekingen toe gekomen om de muziek, die in de geciviliseerde wereld van de Middeleeuwen tot op heden werd gecom poneerd, te gaan indelen bij stijlgroepen. Elke groep kreeg zijn eigen etiket, dat uit drukking gaf aan een samenstel van ken merkende muzikale eigenschappen, die door een verstandelijke muziek-anatomie konden worden ontdekt en zorgvuldig be schreven. Zelfs de uitvoeringspraktijk ging men in die indeling betrekken. Dit nu was een gevaarlijke onderneming, omdat men bij het ware musiceren het hart niet kan uitschakelen. En wanneer dit zich wil uiten, komen alle keurig opgestelde stijlregels in het gedrang. Zo hebben tal van stijlvoor schriften voor de uitvoering van mpziek uit de periode van de Barok (omstreeks 1700) gisteravond een gevoelige schok ge kregen bij de vertolking van Italiaanse muziek door het Collegium Musicum Ita licum in de kleine zaal van het Concertge bouw te Amsterdam. Renato Fasano, de voortreffelijke diri gent van dit prachtige ensemble, heeft ons doen beseffen, dat het wezen van de mu- ADVERTENTIE Verkrijgbaarbijelke fotohandelaar verlaagd in prijs Formaat 6*9 Mezzöchrome 1.30 Mezzopan f 1.45 Spectropah f1.70 duurder hoeft niet beter bestaat niet ook formaat 4.x 6.5 en 6.5 X 11 De rechtbank te Dordrecht heeft de ban kier J. M. van O. uit Mijnsheerenland ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het beroep bankier voor de tijd van zeven jaar. Hem was ten laste gelegd dat hij zich in 1947 en 1948 een aantal effecten, die hij in onderpand had, wederrechtelijk had toegeëigend. Hij zou verder schuldbekentenissen, hebben ver valst ten bedrage van 12.000, 8.000 en 2.000. Verder werd hij ervan beschuldigd een valse schuldbekentenis te hebben willen gebruiken als bewijsstuk in een civiele pro cedure, enkele kasboekvervalsingen te heb ben gepleegd en valse opgave te hebben gedaan aan de belasting. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft gisteren het nieuwe semi-permanente gemaal te Leidschenda'm in werking gesteld, dat is opgericht om in Delfiand de verzilting van de grond tegen te gaan. Het gemaal kan 518.400 kubieke meter water per etmaal in het boezemwater brengen. In opdracht van de Ned. Hervormde Gemeente te Schiedam is een ontwerp ge maakt voor een nieuwe kerk, opgetrokken uit beton en glas. Door een glazen wand zal de toren zichtbaar zijn, die los van de kerk zal worden opgetrokken. Bijzondere zorg zal worden besteed aan de acoustiek, aangezien men de kerk ook voor concerten beschik baar wil stellen. c i j A vtv >s— i Rick schrok wakker, toen Bunkie het licht in hun kamer aanknipte. Hij ging rechtop zitten, wreef zijn ogen uit en zag Bunkie voor het bed staan. „Wat is er aan de hand, Bunkie?", vroeg hij verbaasd. Bunkie wees naar het plafond, waar een grote, natte plek te zien was en van waar steeds druppels naar beneden vielen. „Het lekt!", zei hij. „Tjee, zeg, hoe zou dat komen?", zei hij. „Ik weet het niet", zei Bunkie. „Maar ik ga gauw oom Tripje waarschuwen Hij ging de gang op en klopte op de deur van oom Tripje's slaapkamer. „Oom Tripje!", riep hij. Spoedig stond oom Tripje voor hem. „Wat is dat? Wat doe je midden in de nacht op", vroeg hij. „Is er iets niet in orde?" „Komt u maar eens gauw kijken, oom Tripje!" zei Bunkie haastig. „Het lekt bij ons in de kamer!" Daar keek oom Tripje verschrikt van op, en hij volgde Bunkie vlug naar de kamer van de jongens. WASHINGTON (Reuter). J. B. Mat thews is afgetreden als secretaris van sena tor McCarthy's senaatscommissie van on derzoek, kort nadat Eisenhower een aanval van Matthews op Protestantse geestelijken in de Verenigde Staten had gecritiseerd. Matthews had in een artikel in het „Mer cury Magazine" geschreven, dat de grootste op zichzelf staande groep, die het commu nistische apparaat in de Verenigde Staten steunt, wordt gevormd door Protestantse geestelijken. Eisenhower verklaarde in antwoord op een protesttelegram van de drie nationale voorzitters van de commissie voor gods dienstige organisaties der nationale confe rentie van Christenen en Joden, dat „gene raliserende en onverantwoorde aanvallen waarbij enige groep van Amerikaanse bur gers zonder meer als geheel wordt veroor deel, aan Amerika vreemd zijn". Dergelijke aanvallen vormen een belediging voor de beginselen van vrijheid en behoorlijkheid, aldus Eisenhower, en wanneer dergelijke aanvallen met welk doel ook zulk een groot gedeelte van de kerken of de geeste lijkheid betreffen dat twijfel'wordt gewekt aan de loyaliteit van allen, wordt de schade, aan ons volk toegebracht, verveelvoudigd. McCarthy publiceerde, bij het doen van de mededeling over het aftreden van Mat thews, een brief waarin Matthews ver klaarde het door hem geschrevene vol te houden. Matthews vraagt ook om een ge legenheid om zijn verklaringen voor de subcommissie met bewijzen te staven. De rode haan steekt in de Zuid-Oosthoek van Drente de kop weer op. Feller dan ooit hebben grote turfbranden in het veen ge woed. De felle wind heeft het vuur tot over afstanden van soms een kilometer voort gejaagd. Woensdag zijn twee millioen turven in vlammen opgegaan en gisteren stonden nog een millioen turven in brand. Materiaaltekort bij de brandweer is de oor zaak dat sommige branden niet bestreden konden worden. Bij Klazienaveen heeft een verstikkende rook de brandweerlieden genoodzaakt met achterlating van de slangen te vluchten. In een half uur tijd joeg een sterke wind het vuur tot over een afstand van een kilo meter over de turfhopen en naar de bebos sing op het bovenveen. vertaald uit het Engels 23) Er was maar één ding, waarvan ze zich ten volle bewust was: nl. dat ze voor 't eerst van haar leven in een gewoon huis zou wonen, en dan nog wel in een won derlijk mooi huis als dit! Ze voelde zich intens gelukkig. Wat heerlijk voor Mark om zó te kunnen wonen, dacht ze met een warm gevoel in haar hart. In de grote keuken, die aan de achter kant van het huis lag, was Mai-k bezig zijn gezicht en handen in de gootsteen te was sen. Annie uitte woorden van protest, ter wijl ze druk in de weer was om de thee spullen uit de zitkamer naar de keuken over te brengen. „Wat zal juffrouw Gordon er wel van denken, als ze u zich in de gootsteen ziet wassen en bovendien thee in de keuken moet drinken?" mopperde ze goedmoedig. „Geef me een handdoek aan, lieve en gel!" Annie's hart kromp ineen, toen ze naar zijn jongensachtig, natte gezicht keek. Ze haastte zich een handdoek in zijn tastende handen te leggen, en om haar ontroering over zijn hulpeloosheid meester te blijven, ging ze voort met mopperen: „Wat een smeerboel hebt u oo de grond gemaakt, 't is een schande, mijn keuken was juist zo keurig. Mark lachte vrolijk en streek langs zijn kin. „Denk je. dat je me des morgens zult kunnen scheren Anie? Dat is één van de dingen, die ik positief niet zélf kan". „Mijn beste jongen, ik heb heel wat min der aardige gezichten dan 't jouwe gescho ren gedurende de oorlog", antwoordde Annie. Peinzend voegde ze er aan toe: ,.'t Was misschien wel een goed idee, om een boek te gaan schrijven. Veel beter dan hier maar zo rond te hangen. Dat meisje, dat u meegebracht hebt, ziet er aardig uit, hoewel ze nog wel erg jong is „O, begin jij nu óók niet...." Mark leunde tegen het aanrecht en er was een nadenkende uitdrukking op zijn gezicht. Annie begreep onmiddellijk, dat Yvonne de aanstelling van het meisje had afge keurd. Dat was niet anders te verwach tenJuffrouw Clair was het soort vrouw, dat niemand anders naast zich duldde. Annie was met bijzonder op de wereldse Yvonne gesteld. Deze antipathie had nog een andere oorzaak: Annie be greep heel goed, dat, zodra Mark en Yvonne getrouwd waren, zij een andere betrekking zou moeten zoeken. Juffrouw Clair en zij zouden elkaar nooit in een betrekkelijk klein huis als Willows kunnen verdragen. „Hoe ziet Elsie er eigenlijk uit. Annie?" vroeg Mark zacht. „Ochik heb er helemaal niet aan gedacht, dat u haar natuurlijk niet kunt zien.Annie keek hem verschrikt aan. Ze kende Mark echter goed genoeg om te weten, dat hij geen medelijden duldde en haastig voegde ze er aan toe: „Ze is klein, niet veel groter dan ik, hoewel veel slan ker „Dat hoop ik", onderbrak Mark haar. „Elsie is pas 19". „Zó jong nog?" „Ja, en desalniettemin is ze een goede steno-typiste en een eerste klas chauf- feuse. Val haar dus niet af!" Annie glimlachte, terwijl ze de theepot onder de muts zette. „Ik zal haar zeker niet afvallen, als ze u aanstaat", zei ze. „Ze heeft een prettige, zachte stem, en haar haar is blond en stijl en reikt tot haar schouders. Ze heeft een fijn gezichtje en ik heb van mijn leven nog niet zulke blauwe ogen gezien. Stralende ogen, waar uit veel gevoel voor humor spreekt". „Dank je voor de beschrijving, Annie. Je merkt in korte tijd heel wat op". „Inderdaad", gaf Annie lachend toe. „Ik heb mijn hele leven voor kinderen en ge wonde soldaten gezorgd, vergeet dat niet". Mark lachte ook. Hij voelde zich pret tig in de ruime keuken bij deze gemoe delijke vrouw, die hem zijn hele leven verzorgd had. Hier was het „thuis" voor hem en vol welbehagen snoof hij de be kende luchtjes op van verse thee en pas gebakken cake's en knappend hout in de enorme kachel. Geen enkel luxe hotel kon hiermee wedijveren. Morgen zou hij er misschien anders over denken, wanneer een sombere of prikkelbare bui hem over viel, maar vandaag voelde hij zich hier volkomen tevreden. „Nog één ding, An nie", voegde hij er plotseling aan toe. „Spreek niet met Elsie over mijn roem rijke familie, of over Farthings. Wil je Crabtree dit ook op 't hart drukken?" „Crabtree zegt nooit veel meer dan en kele woorden", antwoordde Annie. „Maar wat is de bedoeling hiervan?" Hij haalde even zijn schouders op. „Ik heb 't gevoel, dat ik al een voldoende be proeving voor haar zal zijn, zónder dat ze iets van mijn hoogst imposante familie v/eet. Bendenk je, Annie, dat dit kind geen enkele achtergrond heeft, behalve een weeshuis. Ik wil niet, dat ze zich niet thuis voelt. Ze is gauw verlegen en in het hotel en in juffrouw Clair's modezaak voelde ze zich doodongelukkig". ,,'t Arme kind', zei Annie vol meege voel. „Ik begrijp 't volkomen". „Dat wist ik, dat je doen zou Op dat moment kwam Elsie de keuken binnen. Annie lachte haar vriendelijk toe en beduidde haar te gaan zitten. „En nu ga ik gauw thee voor jullie beiden in ziek niet bepaald wordt door stijlregels, maar dat zij is de uitdrukking van de diepste ontroeringen van de menselijke ziel. Beethoven noemde de muziek „hogere openbaring dan filosofie". Welnu, die ho gere openbaring kwam bij elke uitvoering van deze „Virtuosi di Roma". Reeds bij de vertolking van het eerste werk, een driedelige compositie van Bene detto Marcello (1686-1739) wisten we, dat dit concert een muzikale gebeurtenis van de eerste rang, een der hoogtepunten van het Holland Festival zou worden. Want reeds hierbij manifesteerde zich de fraaie, expressieve klank van de strijkinstrumen ten, de volmaakte techniek en het hoog staande kunstenaarschap van hun bespe lers, die in Renato Fasano een geniaal lei der gevonden hebben. De strijkersgroep be geleidde de hoboïst Renato Zanfini bij de voordracht van het Concert in c van een onbekende componist. De warme bezielde hobo-toon vermengde zich tot een prach tige harmonische eenheid met de strijkers klank, zowel in de meesterlijk gespeelde Allegri als in het aangrijpende Adagio. Hierop volgden twee Concerten van An tonio Vivaldi (1675-1741), muziek van grote schoonheid, die een openbaring werd van de genialiteit van de componist. Men kon op grond van deze verrassende ervaring een Vivaldi-renaissance willen gaan pro pageren. In het eerst uitgevoerde concert speelde Renzo Sabatini de solopartij voor viola d'amore, het zo warm klinkende veelsnarige instrument, met fraaie, expres sieve toon en kernachtige rhythmiek. En verrukkelijk was het spel van de solisten in het tweede concert van Vivaldi (in a), de violisten Edmondo Melanotte en Guido Mozzato. Vivaldi was de naam die het programma beheerste en waaraan Tomasso Albinoni met Concert in D, waarvan de solopartij soms verbluffend virtuoos, maar steeds voornaam gespeeld werd door de violist Alberto Poltronieri, toch ondergeschikt bleef. Want na Albinoni's concert steeg het Concert in Bes van Vivaldi weer aanmer kelijk hoger. De violist Guido Mozzato en de violoncellist Benedetto Mazzacurati waren de voortreffelijke solisten in dit concert. Onvergetelijk zal voor de zeer talrijke toehoorders de stil-ontroerde uitvoering blijven van het Recitatief uit het Concert in F van A. F. Bonporti. Hier voltrok zich een muzikaal wonder, dat zich als een bo venaardse ervaring aan alle beschrijving onttrekt. De uitvoering van een jeugd- Sonate van G. Rossini, voor violen, violon- celli en contrabas bracht ons weer tot de werkelijkheid terug. Als compositie van de 12-jarige Rossini is deze Sonate reeds zeer merkwaardig. Zij is in de geest van de Mannheimse school geschreven. In het An dante echter komt een dramatisch accent, dat onmiskenbaar op persoonlijke aanleg van Rossini als opera-componist wijst. Voor de Italianen, waarvan de uitnemende con trabassist Salvatore Pitzianti afzonderlijke vermelding verdient, werd de uitvoering wederom een overweldigend succes. De toehoorders brachten het Collegium Musicum Italicum opgetogen een ovatie, die zich in het bijzonder richtte tot de di rigent Renato Fasano, de bevrijder van de Barokmuziek uit de ban van stijl— dogmatiek. Men liet deze Italiaanse kunste naars, die zoveel muzikale schoonheid van de voortreffelijkste mannen van hun volk brachten, pas gaan na het als toegift ge speelde Allegro van Vivaldi. P. ZWAANSWIJK Luide toegejuicht door talrijke belang stellenden arriveerde Koningin Juliana gisteravond even voor half negen in Bloe- mendaals Openluchttheater, waar zij werd verwelkomd door wethouder A. van Geluk en door de Griekse gezant, de heer N. G. Lely, die de vorstelijke bezoekster later van toelichtingen op het programma dien de. Het gevolg van de Kortingin, die op de vierde rij van het middelste vak der tribune plaats nam en daar tijdens de pauze bleef zitten om de koffie te gebrui ken, werd gevormd door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het mili taire huis, en jhr. mr. C. Dedel, intendant van het Paleis Soestdijk, beiden met hun echtgenoten. De voorstelling door het onder bescher ming van Koningin Frederika staande Na tionaal Danstheater van Griekenland, ge geven als onderdeel van het Holland Fes tival 1953, was een enigszins gewijzigde herhaling van het verleden week reeds in deze rubriek besproken programma, dat in het Haagse Zuiderpark voor het eerst werd vertoond. De wijzigingen betekenden even- zovele verbeteringen. Kennelijk heeft men een ervaren toneeldeskundige te hulp ge roepen om het geheel een wat levendiger en ongedwongener karakter te geven zon der de authenticiteit te verspelen. Door het geheel als een schilderachtig volks feest te enscèneren werd, mede dank zij een geraffineerde belichting, waarin nu en dan echter een teveel aan rood opviel, een voortdurend de aandacht prettig bezig houdend schouwspel verkregen. Over de eigenlijke dansen valt weinig nieuws te vertellen, al mag worden vast gesteld dat herhaalde kennismaking dwingt tot waardering van de bedaarde bekoring van de sierlijke reien, van de voorname elegantie der overigens zeer beperkte be wegingsmotieven. Zoals ik reeds opmerk te, zijn de dansen van de eilanden, die binnen de Venetiaanse invloedssfeer lagen, pittiger en fleuriger dan de op het eerste gezicht vrij eentonige van het vasteland met hun Oosterse maten en muziek. Toch vertonen zij eerder overeenkomst met de ingetogen folklore van de Balearen dan met de veel uitbundiger Italiaanse volks aard. Twee vaardige springers wisten zich speciaal te onderscheiden, ook in de Pelo- ponesische nummers voor de pauze. Heel mooi zijn de naar originele modellen uit het Benaki-Museum te Athéne gecopieer- de costuums. In de Cretenzer dansen wor den de witte evzonen gedragen, de typische klederdracht van de koninklijke garde. Na de voorstelling heeft Koningin Juliana zich nog geruime tijd onderhouden met de zangeres Dora Stratou die bijzonder ex pressief enkele antieke klaagliederen had gezongen en de twintig leden van haar gezelschap. Het Grieks Nationaal Dans theater blijft het gehele weekeinde in Bloemendaal. DAVID KONING. Een Haarlemse garagehouder had vier en twintig bankbiljetten opgespaard, net jes in een enveloppe gestopt en in zijn linnenkast opgeborgen. Op 2 Juli wilde hij eens kijken of zijn bezit nog op de juiste plaats lag, maar tot zijn schrik bemerkte hij, dat de enveloppe met het geld ver dwenen was. Hij zocht op vele plaatsen in zijn huis, evenwel zonder resultaat. Ten einde raad wendde hij zich enkele dagen later tot de politie. Een dag daarop werd de garagehouder uit Assen opgebeld met de mededeling dat zijn gekochte auto nog niet was afgehaald. De man is gaan denken en hij herinnerde zich eindelijk, dat hij eind Juni naar de T.T.-races te Assen was geweest en dat hij daar een auto had gekocht. Na afloop van de races was hij vergeten dat hij een auto had gekocht en daar gestald had. De auto was betaald met het geld dat hij vroeger in de linnenkast had gelegd.... ADVERTENTIE 24 wandelwagentjes, geheel op vouwbaar op riemvering van 57.50 voor 39-75 6 kinderwagens vanaf 98.75 48 dozijn zware luiers 0.79 24 dozijn onderleggers 1.29 6 boxen met bodem21.90 Tevens vele koopjes en.... zijn alle zomerartikelen met 10% verlaagd <v£Wee*£ VOOR DE BABY GR. IIOUTSTR. 116 - ANEGANG 46 schenken", zei ze opgewekt en op moeder lijke toon. HOOFDSTUK 14. Elsie zat aan het tafeltje, dat voor het raam van haar kamer stond,en keek naar buiten. Ze keek uit op de achtertuin, waar in de goedverzorgde borders nog late dahlia's bloeiden en de chrysanten in volle fleur waren. Aan de rechterkant, achterin, stonden enige treurwilgen, waarvan het gebladerte over het kleine riviertje, de Lea, hing. Het smalle stroompje vormde een natuurlijke begrenzing van het terrein van Willows en kwam met kleine stroomver snellingen uit de naburige heuvels naar beneden. Een ruwhouten bruggetje maakte het mogelijk, zonder ver om te lopen, direct in de nabijliggende bossen te komen. Er was geen enkel ander huis te zien, er waren alleen de bomen in de tuin en het bos en het riviertjeDe wind speelde met de geelwordende en vallende wilgen bladeren, die uiteindelijk in het water te recht kwamen. Elsie genoot van de aanblik van dit prachtige stukje natuur. Ze genoot van alles op Willows en in deze éne week had ze dit plekje al volkomen in haar hart gesloten. Eén week! Ze had het gevoel, dat ze altijd op Willows had gewoond! En de gedachte, dat ze hier ooit vandaan zou moeten, maakte haar nu al ongelukkig Ze wilde daar echter niet aan denken. Ze was verstandig genoeg om te beseffen, dat ze een gevaarlijk spelletje speelde, door hier als het ware in een droom te leven en de realiteit uit te bannen. Maar eigenlijk had ze altijd geleefd in een eigen wereldje van haar verbeelding, en ze was zó intens gelukkig in déze droom, dat ze niet aan een ontwaken in de werkelijkheid wilde denken Mark's humeurige buien vormden een soort prikkkeling voor haar. Ze had met allerlei soort karakters leren omgaan, ook al waren 't tot dusver altijd vrouwen ge weest. Mark had haar zelf gewaarschuwd. Ze wist echter, dat wanneer hij haar af snauwde, als ze hem een'enkele maal zon der er bij te denken, stoorde in een terug getrokken bui, hij géén opzet had om haar te grieven. En ze had ook ontdekt, dat wanneer hij driftig was, een rustig argu ment van haar soms een wonderlijke uit werking ten goede had. Uiteraard was hij prikkelbaar. Meestal waren het kleinig heden, die hem tot razernij brachten. Klei nigheden, die verband hielden met zijn blindheid. Elsie deed haar best om zich niet door zijn buien te laten afschrikken. Wanneer ze bang zou zijn voor zijn boze woorden, zou ze hem niet meer kunnen helpen. Er was niets, dat Mark woedender maakte dan angstige onderdanigheid. Eén keer was het zelfs al zo ver gekomen, dat hij met boeken was begonnen te smijten. Elsie had toen stilletjes de kamer verlaten. Na deze scène had hij zijn excuses gemaakt. „Ik heb je toch niet geraakt, hè? Ik ver onderstel, dat je dit te ver vindt gaan en dat je nu je koffers gaat pakken", had hij gezegd. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7