„De Wolf" van Roland Petit een meesterlijk ballet eSlÉk Zie Boven: Onzichtbare zonsverduistering Agenda voor Haarlem Nederland voor zware taak bij het verdedigen der Trofeo Italia COUPONS Holland Festival Courses in Alkmaar en Duindigt GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven ZATERDAG 11 JULI 1953 9 Tevens Herdenking van prof. dr. H. A. Lorentz Oudenhoorn's bejaarden vandaag in Bloemendaal Tennis De internationale kam pioenschappen te Noordwijk TEGEN STERKSTE WATERPOLOëRS TER WERELD Burgerlijke Stand van Haarlem Terrasvogels gaat honkbal spelen Als ik ooit bij het doven der zaallichten en het aangloeien der schijnwerpers, die gekleurde kringen tekenen op het nog ge sloten doek van de schouwburg, dat ener verende gevoel van anticipatie mocht mis sen, geloof ik dat het tijd wordt om een ander beroep dan dat van criticus te kie zen. Nog altijd onderga ik echter die eigenaardige sensatie van gespannen ver wachting, bij dansavonden sterker dan bij toneel, doch dat komt waarschijnlijk mede door het prikkelende en veelbelovende stemmen der instrumenten. Dit verlangen naar schokkende of ontroerende schoon heid gaat meestal gepaard met een soort vrees dat het wonder zal uitblijven of zoals gisteren, toen ik voor de tweede keer in het theater Carré te Amsterdam het programma van de Ballets de Paris van Poland Petit ging zien zich niet her haalt. Gelukkig bleek dit angstig vermoe den volkomen ongegrond te zijn. Dieper nog dan bij de eerste kennismaking on derging ik de meeslepende betovering van dit zich herhaaldelijk tot poëzie kristallis- serende spel van gedurfde beweging. Volgens afspraak zou ik de aandacht dit keer speciaal vestigen op „Le Loup" van de toneelschrijvers Jean Anouilh en Geor ges Neveux, waarvoor Henri Dutilleux de suggestieve muziek componeerde en Car- zou een zeldzaam mooi bosdécor ontwierp. De inhoud hiervan wordt in het program ma als volgt samengevat: „Op de dag van zijn huwelijk vlucht een jonge lichtzin nige bruidegom met een zigeunerin. Dank zij de medewerking van een dierentemmer doet hij de bruid geloven, dat hij in een wolf veranderd is. De bruid stort zich in de armen van hem, die zij voor haar echt genoot houdt. Maar langzamerhand ont dekt zij, dat deze wolf een echte wolf is. Wanneer de eerste schrik voorbij is, voelt zij zich aangetrokken tot dit wezen, dat in tegenstelling met de mensen niet tot zwak heid en leugen in staat is. Als de dorpsbe woners jacht maken op de wolf, verde digt zij hem en sterft". Kunst der metamorfose Ik heb met opzet dit beknopte scenario volledig geciteerd. Het lijkt namelijk on mogelijk om van dit sprookjesachtige ge geven een ballet te maken, dat aan het menselijk gevoel appelleert zonder dat het verstand wordt uitgeschakeld. En toch is de geniale choreograaf Roland Petit daarin zo goed als volkomen geslaagd. Hij open baart zich hierin als een meester in de kunst van de metamorfose, de overgang van de ene staat in de andere. De dans is daarvoor, zijnde volgens de filosoof Berg- son werkelijkheid in beweging, het ideale medium, dat kan doordringen tot in de uiterste grensgebieden der ervaring. In déze hogere werkelijkheid speelt de ge schiedenis zich in logische ontwikkeling af. Tot beter begrip moge de vergelijking dienen, dat dit verhalende ballet zich ver houdt tot het ouderwetse ballet d'action als een romantisch stuk van Shakespeare tot het melodrama, waarbij nog opgemerkt moet worden dat de vervoerende macht van de danstaal grooter is dan die van het gesproken woord. Hierbij speelt natuurlijk ook de emotionele werking van de muziek een rol, welke trouwens eveneens door de genoemde toneeldichter waar mogelijk te hulp werd geroepen. Laten wij echter, om ons niet in ab stracte beschouwingen te verliezen, terug keren tot de voorstelling. Dan dient in de eerste plaats een compliment te worden gemaakt aan de jeugdige soliste Violette Verdy, die het dan toch maar klaar speel de ons door haar intense concentratie en volledige overgave te doen geloven in de menselijkheid van de door Roland Petit zeldzaam karakteristiek gespeelde wolf. De dans is een manier van zijn, heeft Honoré de Balzac eens gezegd. Maar als variatie daarop liet dit paar uitkomen, dat de dans tevens een manier van worden is. Onbeschrijfelijk .is de volstrekte zuiver heid van de gedaanteveranderingen, psy chologisch en door de wisseling der situa tie verantwoord, tussen engel en dier. Eigenlijk is „Le Loup" een groot lyrisch duet met pantomimisch gedanste commen taren, die de achtergrond van de hande ling vormen. Op de expressiviteit van deze pas-de-deux heb ik reeds in mijn vorige artikel gewezen. Maar toch moet ik nog enkele veelzeggende détails aanstippen, zoals het trillen van de als voelhoorns bo ven het hoofd gekromde wijsvingers bij het bespeuren van onraad in het woud, het krampachtig trekken van de mond hoek, het langs de grond strijken van een been, waarin men een achterpoot meent te zien kleinigheden naar het schijnt, vergeleken bij het machtige spel van twee zich tot elkander aangetrokken voelende zielen, die zich door middel van het li chaam uitdrukken. Er is echter een bijzondere reden om juist daarop de aandacht te vestigen, want hieruit blijkt hoezeer Roland Petit het door Jean Cocteau het eerst gelanceerde denkbeeld van de „grote gesticulatie" heeft waargemaakt: het overbrengen van dagelijkse, aan de werkelijkheid ontleende gebaren in de dans, zoals men dat ook in „Le Jeune Homme et la Mort" en vooral in „Carmen" kan zien. Er wordt een he vige directheid mee bereikt, maar zó dat de waarheid van het beeld de waarheid van het leven te boven gaat. Roland Petit is dan ook meer dan een choreograaf een complete kunstenaar van het theater, die geen enkel artistiek hulpmiddel versmaadt om zijn doel te realiseren. De aanvankelijk voor het klassieke ballet getrainde actrice en filmster Odette Joyeux schreef in haar jeugdherinneringen: „De danser krijgt de training van een athleet en bereikt er het resultaat van een dichter mee". Maar Petit gaat verder en geeft de gymnastiek een kunstzinnig-evocatieve functie, ge bruikt deze dus absoluut aanvaardbaar ter openbaring van een innerlijke gesteld heid. Petit en Diaghilew Tenslotte want op betrekkelijk on dergeschikte tekortkomingen als de niet doorlopend boeiende en onmiddellijk de sfeer bepalende expositie zal ik maar niet nader ingaan nog iets over de zo dik- ADVER.TENTIE Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-1 7 HAARLEM Speciale aanbiedingen in alle afdelingen. ADVERTENTIE Barteljorisstraat 20 tel. 13439 TWEKA SPORTSHIRTS vvijls gemaakte vergelijking tussen Petit, en Diaghilew, de man die ruim veertig jaar geleden met zijn invasie uit Rusland geheel Europa versteld deed staan en al dus de gangmaker mag heten van de grote renaissance van het klassieke ballet. Evenals Diaghilew streeft Petit namelijk (en met succes) naar een fusie van alle kunstvormen, die een plaats in het theater innemen en beogen zijn voorstellingen een eenheid van décor, licht, costuums, pan tomime en muziek. Maar de laatstgenoem de onderscheidt zich gunstig van zijn voorganger door deze synthese uitsluitend 11a te streven ter verrijking van de dans. Bij Diaghilew was tenslotte de schilder kunst hoofdzaak, het spectaculaire om de bourgeois te épateren, waarbij de bewe ging slechts een toegevoegd eiement was. Met Diaghilew heeft Petit echter voorts gemeen de intelligentie, de geraffineerde smaak, de jeugdige vitaliteit. Maar waai de eerste zocht naar exotische romantiek, baseert de Franse meester zijn expressi viteit voortdurend op de volheid van het ons omringende leven. En daarom mag u niet verzuimen de komende week een be zoek aan Carré te brengen om het zuiver ste ballet van deze tijd te zien en te on dergaan. DAVID KONING Verleden jaar verbleef Roland Petit in Hollywood om de balletten voor de film van Danny Kaye over het leven van Andersen te maken. Op de foto ziet men hem daar tijdens een repetitie. Thans is hij gelukkig met zijn herrezen ..Ballets de Paris" terug in Europa en nog tot 18 Juli blijft hij met zijn nieuwe programma in het Amsterdamse Theater Carré. Ter herdenking van het feit, dat prof. dr. H. A. Lorentz honderd jaar geleden is geboren, wordt op Zaterdag 18 Juli om drie uur een bijeenkomst gehouden in de aula van Teylers stichting aan het Spaarne. De bijeenkomst gaat uit van B. en W. van Haarlem, die samenwerken met de direc teuren van Teylers stichting. Op de bijeenkomst zullen het woord voeren mr. P. O. F. M. Cremers, burge meester van Haarlem, de heer Ch. G. Mat- ser, burgemeester van Arnhem en de heer J. C. Tadema, directeur-president van Teylers stichting. Aan de Zuidelijke grens van de gemeente Bloemendaal tussen Vogelenzang en De Zilk heeft het Bloemendaals adoptiecomité Oudenhoorn vanmorgen een gezelschap van ruim honderd ingezetenen van Oudenhoorn ontvangen. In twee bussen en met enkele particuliere auto's waaronder die van de heer J. L. Wentholt, burgemeester van Ab- benbroek en Oudenhoorn zijn tweeën negentig ouden van dagen en enige leid sters en leiders uit de getroffen plaats Oudenhoorn op het eiland Voorne-Putten gekomen om vandaag in Bloemendaal een prettige dag te beleven. Dit uitstapje wordt de bejaarden aangeboden door de Bloemen dalers. Met de motorpolitie voorop werd door Vogelenzang en Aerdenhout naar Zand- voort gereden en vandaar langs de Boule vard naar „het Karrewiel' aan de kop Zee weg. Hier genoten allen in het begin van de middag van een lunch, waarna het ge zelschap zich naar het Bloemendaals Open luchttheater begaf om een voorstelling van het Nationaal Danstheater van Griekenland bij te wonen. Na afloop daarvan wacht hen nog een maaltijd in hotel Roozendaal te Overveen en dan zullen de bejaarden aanstalten ma ken om de gemeente Bloemendaal weer te gaan verlaten. ZATERDAG 11 JULI Concertgebouw, bijeenkomst waarop le den van een Nederlandse delegatie, die in Mei in de Sovjet-Unie zijn geweest, zullen spreken, 8 u. Luxor: „Limelight", op toneel Burlisto, 14 jaar, 8 uur. Lido: „Meisjes in het wit" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeftijden, en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quan taro's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Het uur der wrake", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Minerva: „De kleine wereld van Don Ca millo", alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Förster-Christel",alle leeftijden 7 en 9.15 uur. Palace: „De lokkende wilder nis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Tentoonstelling: Minerva, Miniatuur-spoorweg 19-21.30 uur. ZONDAG 12 JULI Luxor: „Limelight", op het toneel Burlis to, alle leeftijden, 2, 5 en 8 uur. Lido: Zon dagmorgenvoorstelling „Ave Maria", 11 uur. „Meisjes in het wit", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeftijden, 11, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quanta- ro's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het uur der wrake", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Miniatuurspoorwegtentoonstel- ling 13.30-17.30 en 19-21.30 uur. Palace: „De lokkende wildernis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zondagmorgcnvoor- stelling „Eroica", 11 uur. „Förster-Christel" alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 13 JULI Concertgebouw: Radio Philharmonisch orkest, 8 uur. Luxor: „Limelight", op het toneel Burlisto, alle leeft., 2 en 8 uur. Lido: „Meisjes in het wit", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. City: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeftijden, 11, 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De wraak der Quanta- ro's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het uur der wrake", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De kleine wereld van Don Ca millo", alle leeftijden. 8.15 uur. Rembrandt: „Förster-Christel", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De lokkende wilder nis", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Tentoon stelling: Minerva. Miniatuur-spoorweg 13.30- 17.30 en 19-21.30 uur. Zondagmiddag draait het Nederlandse course-bedrijf weer op hoge toeren, daar zowel Alkmaar als Duindigt met grote programma's voor de dag komen. Voor Alkmaar bestaat van de zijde der eige naren en trainers de meeste belangstelling, hetgeen wel blijkt uit de meer dan 100 in geschreven paarden, die deze traditionele aai'dbeienmeeting in Alkmaar tot één van de belangrijkste van het seizoen maken. Het mooiste en belangrijkste nummer is ongetwijfeld de Roem van Kennemerland- prijs, waarvoor de room van de Neder landse draver-elite is ingeschreven. Het is voor de eerste maal in dit jaar dat in Alkmaar Madame B en de Noordelijke crack Over Again tegenover elkaar komen te staan, een duel, waarvoor grote be langstelling bestaat, temeer daar Olivier B en Narciso van Zora eveneens van de partij zijn. Dit kwartet verkeert op het ogenblik in grootse vorm gezien de wijze, waarop Olivier B de laatste maal won, valt de keuze op hem, gevolgd door de onvermoei bare Madame B, die Donderdagavond in Hilversum weer ongenaakbaar was. Over Again en Narciso van Zora, evenals de Duitse hengst Stüermann zijn in dit num mer de outsiders. Voor de derde maal in successie werd O Nelly Zora Donderdag opnieuw met ge ring verschil geklopt, doch nu in de Moulin Rouge-prijs de klasse niet zo groot is, moet zij deze serie ongelukkige nederlagen met een overwinning kunnen breken. Voor de plaatsen gaat de keuze uit naar Our Volann en Nora B. Indien de jonge Heskes de draf manieren van Quadrupède heeft verbeterd, zal hij de favoriet Roelina en Rose Marie grote en onverwachte tegenstand kunnen bieden, doch een overwinning van dit paard zou een verrassing zijn. Het amateursnummer brengt Meintje V als de favoriet aan de start, die op papier, de uitstekende combinatie Korver-Nonnie M kan kloppen. Oostings Lieveling, die nog maar weinig in Alkmaar liep, zal op deze kleine baan moeten worden afge wacht. Een verrassing van Partout is in deze course niet uitgesloten. In de Elephant-prijs is Pauline na drie opeenvolgende zegepralen weer van de partij. Zonder ongelukken kan zij dit 18 paarden tellende nummer winnen, met als erstigste concurrenten Parel Holland en Pieter D. Indien de schimmel O Brewer met ontheffing wordt gereden zal ook dit paard niet ver van de winnaar eindigen. In de Amazonenprijs gaat de aanbeveling uit naar Quant a Moi, die met R Petrosia en Quick Gregor V tot de meest ondersteunde paarden zal behoren. In het nummer voor 2-jarigen zal Sagne d'Or bij een herhaling van zijn laatste ver richting opnieuw winnen, hoewel onder de debutanten zeer goede paarden schui len, o.a. Spencer Gay's Zoon, die op de Alkmaarse baan wordt getraind en dus de plaatselijke favoriet zal zijn. Een draverij onder de man completeert dit programma. Ons inziens heeft Lex V hierin de beste papieren. De andere kans paarden zijn Our Dream, Meeske S en de veteraan Guy Hanover. Duindigt Op Duindigt zijn de draverijen maar matig bezet, doch daar tegenover staat een rijk gevarieerd renprogramma met als hoofdschotel de Nederland-Zwitserland- prijs, een ren tussen 4 Zwitserse officieren en 4 Nederlandse amateurrijders. Daar van de rij kwaliteiten der Zwitserse gasten niets bekend is wordt een voorspelling wel zeer moeilijk. Boekanier en Aquavit zijn de paarden van deze ren, hoewel een onver wacht overwicht natuurlijk roet in het eten kan gooien. Boekanier wordt door ons iets sterker geacht. Voor Noordwester is de afstand te kort, terwijl Britoly door zijn hoge gewicht slechts een outsiders kans heeft. Verder gaat de belangstelling uit naar de klassieke Diana-prijs, een 2400 m lange ren voor merriën. Hoewel Truus met de afstand moeilijkheden zal krijgen wordt zij toch als winnares voorspeld, daar haar concurrenten allen van veel mindere klasse zijn. Riphales en Sagita zijn de plaatspaarden. De Mijl van Duindigt is eveneens een zeer begeerd nummer. De Belgische flyer „Kenitra", die door Gijs van Yperen in buitengewone conditie is gebracht, zal hier voor de derde achtereenvolgende maal kunnen winnen, en wel voor Stromalong en de Belgische Karioka. De hordenren is maar matig bezet. Frcdcrique beheerst deze specialiteit goed en kan hier winnen van Moqueuse. Bij de dravers kan in het openingsnum mer de overwinning moeilijk ontgaan aan de keuze B. U. de Jong (QuiteAvell S, Quality F), die slechts behoeft op te passen voor Ramona S en Rina Gay. Aan de sterk vooruitgaande Quadrupès wordt in de Prima-Donna-prijs de voor keur gegeven boven de keuze Geersen (Qui est ce qui, Rhea Hollandia). De Jong heeft hier eveneens een kans met Otto H. Het hoofdnummer is de 2500 m lange Jacqueline-prijs; waarin Geersen met. drie paardenu is vertegenwoordigd. De verwachting is, dat Lee Axworthy zal winnen, vóór Ortolaan S en Oranje Nassau. De Cisca B-prijs brengt de goede klasse weer tussen de elastieken. Nu reeds kan gezegd worden dat de eindstrijd zal gaan tussen P. Louis II, Postduif je G en Our Bonni B, een trio van gelijke klasse. Van de positie in de course zal het afhangen wie ditmaal de sterkste zal zijn. Wij ver moeden de volgorde Our Bonni B, Post- duifje G en P Louis II. De verwachting dat Van Swol er in zou slagen het de Argentijnse kampioen Morea nogal lastig te maken in de kwartfinales heren-enkelspel van de internationale tennis kampioenschappen van Nederland te Noord- wijk is niet bewaarheid. Met groot machts vertoon won de Argentijn in straight sets 61, 60, 61. waardoor hij, met Hoad, Wil- derspin en Ayre, de halve finales bereikte. Hoad zal het in de halve eindstrijd tegen zijn landgenoot Wilderspin moeten opnemen en Morea tegen Ayre. Mevrouw Knode en Vieira bereikten de finale van het gemengd dubbelspel door Fenny ten Bosch en Wilderspin met 1311, 6—1 te verslaan. Fenny ten Bosch maakte het haar partner zeer moeilijk door voort durend op Vieira te spelen, die daar wel raad mee wist. Bovendien waren beweging en reactie van onze landgenote ook nu weer te traag waardoor ballen gemist werden, die bij een betere lichaamstechniek en snellere reactie bereikbaar zouden zijn geweest. Iload en Wilderspin sloegen zich in het herendubbelspel zonder veel energieverlies in de eindstrijd door een drie sets-overwin ning op Holst en Wiegers. De uitslagen van de derde dag van de inter nationale kampioenschappen van Nederland luiden Heren enkelspel kwart finales: Hoad (Austr.) si- Wilton (Ned.) 62. 64, 63. Wilderspin (Austr.) sl. Vieira (Braz.) 6—2, 4—6, 6—4, 13—11. Ayre (Austr.) sl. De Vroe (Belg.) 6—1, Vandaag is het de dag van een onzichtbare zonsverduistering. Deze term doet op de een of andere manier denken aan het bekende regel tje „min viaal min is plus" uit de wiskunde en het effect is dan ook dat wij hier in Nederland niets bijzonders aan de zon zullen zien. Maar ook in het gebied van de Noordpool, dat bij deze gelegenheid door de schaduw van de maan ivordt bestreken, zal men maar 'n klein „hapje" uit de zon zien verdwijnen. Want deze verduistering is een zeer gedeeltelijke: de kernschaduwkegel van de maan raakt de aarde niet eens. Een van de verschillen tussen een maans- en een zonsverduistering is het veel beperktere ge bied van zichtbaarheid van de laatste soort. Een belangrijke oorzaak daarvan is dat de maan veel kleiner is dan de aarde. Zij kan dus nooit voor een geheel halfrond tegelijk het zonlicht on derscheppen: er zijn al tijd zonnestralen genoeg die langs de maan heen toch ergens het aardop pervlak treffen. Een andere oorzaak is het enorme verschil in af stand tussen de aarde en de maan enerzijds en tussen de aarde en de zon anderzijds. Men kan met een zilverengul den en een brandende kaars op bijvoorbeeld honderd meter afstand deze situatie ongeveer imiteren. Het is niet mo gelijk, met de gulden tussen duim en wijsvin ger. de kaarsvlam te ver duisteren: één oog zal altijd langs de gulden heen kijken. Pas als men de gulden vlak voor de kaarsvlam zette, zou onze beide ogen het gezicht op de vlam zijn ontno men. In deze vergelijking speelt de gulden de rol van de maan en nu is op 11 Juli de situatie zo, dat de maan wel ergens tussen de zon en aarde staat maar niet precies recht er tussen. Vandaar dat haar schaduwkegel geen „voltreffer" op on ze planeet veroorzaakt maar slechts een soort schampschot; alleen een heel klem gebied neemt een zoneclips waar en dan nog slechts een zeer gedeeltelijke. Dit is voor de liefhebber van eclipsen wel een on gelukkige zomer. Er spe len er zich namelijk in vier weken tijd maar liefst. drie af. Geen ervan is echter in Neder land zichtbaar. Op 26 Juli wordt de maan to taal verduisterd, maar wij zullen er niets van zien doordat het tijdens die eclips in ons land. dag is. En weer twee we ken later, op 9 Augustus, ivordt de zon weer ver duisterd door de maan. Ook dit is een gedeelte lijke eclips slechts de halfschaduw van de maan zal het aardoppervlak raken en zij zal al leen te zien zijn in de wateren rondom de Zuid punt van Zuid-Amcrika en het Zuidpool-vaste- land. G. v. W. 6—3, 64. Morea (Arg.) sl. Van Swol (Ned.) 6—1, 6—0, 6—1. Dames enkelspel kwart finales: Mevrouw Knode—Head (V.S.) sl. mej. Goldsworthy (Austr.) 6—1, 6—1. Mej. Fletcher (G.B.) sl. mej. M. E. Fisher (Austr.) 6—4, 6—4. Mevr. RinkelQuerticr (G.B.) sl. mej. Walsh (G-B.) 62, 6—0. Mej. Schmilt (Fr.) si- mej. Wood- gate (G.B.) 6—0. 5—7, 6—2. Gemengd dubbelspel kwart finales: Jean RinkelQuertier (G.B.) en Hoad (Austr.) sl. mej. Schmitt. (Fr.) en Wiegers (Ned.) 62, 64. Mej. Fletcher (G.B.) en Dehnert (Ned.) sl. mevr. Van der Storm (Ned.) en Van Voorhees (V.S.) 6—1. 6—0. Halve finales: Mevr. KnodeHead (V.S.) en Vieira (Braz.) sl. mej. Ten Bosch (Ned.) en Wilderspin (Austr.) 1311, 61. Dames dubbelspel kwart finales: Dorothy KnodeHead (V.S.) en mej. Ten Bosch (Ned.) sl. mevr. Koopmans en mej. Mullemeister (Ned.) 6—4, 6—3. Mej. Woodgate (G-B.) en mej. Walsh (G.B.) sl. mevr. Lubbers en mevr. Peters (Ned.) 6—3. 6—2. Halve finales: Mevr. Rinkel en mej. Flet cher (G-B.) sl. mej. Schmitt (Fr.) en mevr. Roos (Ned.) 61, 63. Heren dubbelspel, kwartfinales: Ayre (Austr.) en Vieira (Braz.) sl. De Vroe (Belg. en Wil ton (Ned.) 8—6, 6—2. Halve finales: Hoad en Wilderspin (Austr.) sl. Holst en Wiegers (Ned.) 62, 6—1, 63. Haarlem. 10 Juli 1953 BEVALLEN van een zoon: 9 Juli: E. G. A. Hessels-van Alst; A. A. van Impelen- Lubbe; S. W. Becker-Gruteke; J. M. Repko- van de Gevel; W. G. van der Sluis-Bos; C. Schutte-van Egmond; 10 Juli: M. Flick- Remmé. BEVALLEN van een dochter: C. M. Kol-van Eeden; R. G. de Boo-Jansen; E. Uijlenbroek-Tullemans; 10 Juli: B. Gies- bers-Wolters; J. Gerritsen-Galjaard; G. E. Berkhout-den Braber; E. S. A. de Winter- Jonkman; E. Dekkers-Kaufmann. Het fraaie zwembad in het Nijmeegse Goffcrtpark zal in de week van 17 tot en met 22 Augustus het domein zijn van de sterkste waterpolospelers ter wereld. In die week zullen de zeventallen van de Olympisch kampioen Hongarije, van Joego slavië (tweede in Helsinki); Italië (der de in Helsinki), Nederland (Europees kam pioen en houder van de Trofeo Italia), Spanje en België elkaar in een groot tour- nooi gespeeld in een halve competitie met als inzet de Trofeo Italië bekampen. Spanje neemt hierin de plaats van het oorspronkelijk uitgenodigde Rusland, dat de invitatie niet accepteerde, over. Zoals men weet is de Trofeo in het bezit van Nederland, dat in 1949 in Genua en Milaan op verrassende wijze de toen nieu we wisselprijs zonder één verliespunt te boeken, in de wacht sleepte. Aanvankelijk was het de Coupe Klebels- berg, waarom gestreden werd. Later, toen deze trophee definitief in Hongaars bezit kwam, loofde de Hongaarse regent Horthy een bokaal uit, bekend als de Horthy Cup. In 1939 organiseerde Nederland het laatste tournooi om de Horthy Cup in Doetinchem. Duitsland won. Na de oorlog was de prach tige beker een tijdlang zoek en pas toen de Italiaanse bond de Trofeo Italia had be schikbaar gesteld en het tournooi van 1949 in Genua en Milaan al in kannen cn krui ken was, kwam de Horthy Cup weer boven water. Besloten werd deze wisselprijs weer in het geding te brengen wanneer de Tro feo Italia definitief door een land zal zijn gewonnen. Zware taak Zo staat het Nederlands zevental dus over enkele maanden voor de zware taak het fraaie bronzen kunstvoorwerp te ver dedigen. Tegen de sterke Olympische kam- pioensploeg van Hongarije, tegen de Joego- slaviërs de felste rivalen van Nederland in Helsinki, tegen de altijd gevaarlijke Italia nen, de jeugdige snelle Spanjaarden cn' tegen de Belgen. Maar de Nederlandse ploeg, verzwakt door het vertrek van aan voerder Cor Braasem, maar gedegen voor bereid door Frans Kuyper, heeft het voor deel in eigen water te kunnen spelen en. wat nog belangrijker is, voor eigen publiek. Want aan belangstelling zal het daar in Nijmegen niet ontbreken. De tribunes rond het bassin geven zit ruimte voor 3100 toeschouwers. Bovendien zijn er 800 staanplaatsen beschikbaar. Een zeer groot deel van het dagelijkse publiek zal bestaan uit jeugdige leden van de K.N.Z.B., die gedurende die week in kam pen zullen bivakkeren. Zij zullen er zelfs al enkele dagen vóór de eerste waterpolowedstrijden zijn, want het tournooi om de Trofeo Italia zal op Vrijdag 14, Zaterdag 15 en Zondag 19 Augustus worden voorafgegaan door de nationale zwemkampioenschappen. In de avonduren De vele wedstrijden zullen elke dag met uitzondering van Woensdag 19 Augus tus, op welke dag in het geheel niet wordt gespeeld 's avonds om 7 uur beginnen. Er zullen drie wedstrijden per avond wor den gespeeld, telkens beginnend op het hele uur, dus om 7 uur, om 8 uur en om 9 uur. Er zal boven het bassin en misschien zelfs ook onder water, een verlichting worden aangebracht. De K.N.Z.B.-voorzitter heeft meegedeeld dat de scheidsrechters bij loting vóór de aanvang van het tournooi zullen worden aangewezen. Bepaald is, dat geen protesten tegen de beslissingen van de arbiters mo gelijk zullen zijn. Wel zal door het bestuur van de Europese Zwembond, de L.E.N., die als controlerend lichaam bij het tour nooi zal optreden, kunnen worden inge- ADVERTENTIE 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO - 1 L. op 20 KM. Prijs ƒ4450. BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM TEL. 14160 Als één man komen deze soldalen-van-één -dag overeind, ivanneer de réveille ivordt geblazen. Zij hebben er hun eerste nacht als soldaat opzitten. Zij zijn jonge negers uit Afrika, die werden opgeroepen om te dienen in de streek Bagirmi. Hun kribben bestaan uit biezen matjes en een deken. grepen in geval van partijdigheid van een scheidsrechter. De loting; In Utrecht werd de loting verricht. Deze loting geschiedde door twee leden van de gezantschappen van Hongarije en Joegosla vië. Van de KNZB. het organiserend lichaam, waren aanwezig de voorzitter, de heer Jan de Vries, de secretaresse, mevr. F. L. A. SuttorpVan der Berg en de leden van de sportcommissie van de KNZB, mevr. P. EscabacheVan Noordwijk en de heer B. Planjer. De loting van dit tournooi, dat in een halve competitie wordt gespeeld, had het volgen de resultaat: Maandag 17 Augustus: 19 uur: België Hongarije; 20 uur: ItaliëJoegoslavië; 21 uur: SpanjeNederland. Dinsdag 18 Augustus: 19 uur: Hongarije Joegoslavië; 20 uur: SpanjeItalië; 21 uur: NederlandBelgië. Donderdag 20 Augustus: 19 uur: Neder landHongarije: 20 uur: ItaliëBelgië; 21 uur: SpanjeJoegoslavië. Vrijdag 21 Augustus: 19 uur: Nederland Joegoslavië: 20 uur: Italië—Hongarije; 21 uur: SpanjeBelgië. Zaterdag 22 Augustus: 15.30 uur: Spanje Hongarije: 16.30 uur: NederlandItalië; 17.30 uur: JoegoslaviëBelgië. Hoewel het bestuur van de Europese Zwembond, de LEN, dat als jury d'appèl tijdens het tournooi optreedt, de scheids- rechterlijst nog moet goedkeuren, is het vrij wel zeker dat de volgende scheidsrechters te Nijmegen van de partij zullen zijn: G. Voogd (Nederland), Bauwens (België), Rajki (Hong.), Batalle (Spanje), Rogione (It.) cn Pollic (Joegoslavië). In Terrasvogels-kringen bestaan plannen de honkbalsport te gaan beoefenen. Reeds het vorige jaar bestonden die plannen en men had gehoopt dit seizoen reeds aan de competitie te kunnen deelnemen, doch door terreinmoeilijkheden kon aan dit voorne men geen gevolg worden gegeven. Thans echter hebben de plannen een vas te vorm aangenomen. Reeds hebben zich een 25-tal leden aangemeld en men ver trouwt dat dit aantal nog groter wordt, om dat men het lidmaatschap óók open stelt voor hen, die geen lid van de voetbalver eniging „Terrasvogels" zijn. Hel ligt in de bedoeling in de naaste toe komst een propaganda-avond te beleggen met de voorzitter van de Ned. Honkbal Bond. de heer D. Beets, als spreker. Met de training wordt waarschijnlijk reeds in Augustus aangevangen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11