Toenadering Belgische kerken Onze puzzle Wordingsproces van het geurige, keurige schuim tablet Ei-allerlei ^aken^weIeET Algemene voedingswenken Een ton schade voor tomatenexporteurs Cijferrciadsel ZATERDAG 11 JULI 1953 IC DE ONMISBARE ZEEP Kies Uw hoedje met zorg Eenvoudige geklede blouse EEN „HOGE" HOED GEEF U NO OP: HUIDE KOPERSTRAAT 20-AMSTERDAM KERKELIJK LEVEN HAARVERVEN oer cle^O rouw Schieten er hij u ook wel eens van die vreemde vragen door uw huishou delijk brein? Wanneer de hele familie zich bijvoorbeeld verslapen heeft om dat de wekker niet op tijd is afgelopen, zoudt u zich bijvoorbeeld best eens kunnen afvragen hoe het vroeger ging, toen er nog geen knappe klokkemakers bestonden, en de mensen alleen door haangekraai en zonneschijn moesten worden gewekt. Of: hoe zouden de mensen vroeger hun uiterlijke verzorging hebben ge controleerd, toen men nog niets afwist van de vervaardiging van spiegels. Zou toen alleen het klare water van een helder beekje voldoende zijn geweest? Zo zouden we nog wel door kunnen gaan, maar we willen ons nu liever be palen tot één bepaald onderwerp: de zeep. Het stukje toiletzeep van uw wastafel en het pak groene zeep in de keukenkast. Bij een bezoek aan een van de grote zeepfabrieken, die ons land thans rijk is, hebben wij de bereiding van dat keurige fris geurende stukje toiletzeep, dat de wastafels tegenwoordig pleegt op te luisteren, gadegeslagen. En wij zagen daar hoe in grote ketels verschil lende vetten, zoals palmolie en cocos- vet en ook dierlijke vetten zoals var kensvet, door stoom eerst worden ge smolten en daarna, vermengd met loog en enkele andere chemische producten, die u waarschijnlijk evenmin iets zeg gen als ons, gekookt. Net zolang totdat de grauwe, hevig borrelende en koken de massa gaat „verzepen", zoals de zeepzieder deskundig verklaarde en waarmede hij maar zeggen wilde, dat de ingrediënten „pakken" en het water verdampt. Dat verzepen duurt wel drie dagen en op het laboratorium wordt dit proces steeds gecontroleerd. En wanneer de zeep vervolgens voldoende „gewassen" is door middel van grote filters, wordt de overgebleven kleverige massa gedroogd en door rollen geperst. En daar komen dan de lappen zeep uit te voorschijn. Héél dun. Het verdere proces is gemakkelijk: door speciale machines wordt de zeep ten slotte in verschillende vormen geperst. „Maar", vertelde de deskundige zeep- bereider verder, „er zijn verschillende manieren om zeep te produceren. Bijna iedere fabriek heeft een andere metho de. Er is zelfs al een methode, waar in de hele fabriek geen dampende ketel te vinden is. Alles gaat daar in afge sloten buizen". Waar we thans dus ongeveer zo ver zijn, dat we in de ene buis als het ware wat vet en andere ingrediënten stop pen om na verloop van tijd uit een andere buis de stukjes zeep zomaar voor het aanpakken te hebben, daar gingen onze gedachten onwillekeurig uit naar vroeger tijden, toen iedere vorm van techniek taboe was. Wij hebben toen getracht even om het hoekje te kijken van de badkamers uit de oudheid en we kwamen toen tot de ontdekking hoe de Galiërs hun „zeep" kookten uit wat houtas en gei tenvet. Dit mengsel werd toen echter hoofd zakelijk gebruikt als kleurmiddel voor de haren, als een soort pommade dus en niet als reinigingsmiddel. Later, in de tweede eeuw begon men de „zeep" ook als reinigingsmiddel te gebruiken en van de tijd der kruistochten staat geschreven, dat de terugkerende rid ders uit het Oosten zeep mee naar huis brachten. En nu weet u ook, waar de uitdrukking „om zeep gaan" vandaan komt: omdat er slechts weinig dappere ridders van hun kruistocht terugkeer den! De zeep van de Grieken en Romei nen bestond uit een mengsel van loog, soda en Kimolische aarde, een schuur middel, dat voor onze gootstenen mis schien nog nét voldoende zou zijn.... Een ander soort zeep van latere da tum was het volkswasmiddel Lomen- tum, dat in hoofdzaak bestond uit.... bonenmeel. Waarmee de dames hun uiterlijk pleegden te camoufleren. En toen, na een zeepdwaaltocht door de eeuwen, waarbij het helaas niet mogelijk was om alles wat er op het gebied van zeep m d<^ wereld te koop is geweest, te weten te komen, ontdek ten we, dat in Amsterdam reeds in de Mideleeuwen zeepzieder ij en bestonden, waar men behalve talk en olie of traan, potas of weedas uit het Rijngebied ge bruikte voor de bereiding van zachte groene zeep. Voor de zogenaamde toi letzeep kookte men toen Spaanse soda of Levantse as in dit mengsel mee. De oude bereidingswijze kunnen we overigens in de Oost-Europese landen nog aantreffen. Bij de Georgiërs bij voorbeeld koken de vrouwen zeep uit talk, zout en potas en de Turkse vrou wen bereiden zelf hun zeep uit vet, een hoeveelheid zout en een grijze poeder, die zij door het inkoken van logen uit Een kijkje in een zeepfabriek, waar de zeep in wording tussen de persen wordt gedroogd. de as van een steppenkruid verkrijgen. En zo ziet u dan, dat zelfs het sim pele stukje alledaagse zeep, dat ge mis schien wel tien maal daags achteloos in uw handen neemt, ook zijn geschie denis heeft. J. S. De zomer brengt ons de zogenaamde „lekkex-e weken". Wij worden nu over laden met velerlei heerlijke producten, die wij gedurende de winter hebben moeten missen. En waarschijnlijk hebben er velen niet de verleiding kunnen weerstaan om al van de eerste aardbeien mee te genieten. Of in ieder geval zult u er al verlangend naar hebben gekeken. Maar troost u dan maar, want voor zowel groenten als vruchten geldt, dat de primeurs in het algemeen wel mooi, maar minder vol van geur en smaak zijn dan hun latere soortgenoten, die zo veel goedkoper zijn. Ook uit oogpunt van voedingswaarde is het bovendien niet juist om de eex-ste aardappelen en de eerste kasboontjes hoger aan te slaan dan die van een paar weken later. En hier volgen dan nog wat wenken over het gebruik van divex-se groenten en andere spijzen voor deze tijd. Groenten: stoofsla, kropsla, spinazie, postelein, spitskool, snijbiet, andijvie, peulen, capucijners, doperwten, tuin bonen, worteltjes, bloemkool, komkom mers, tomaten, radijs, asperges. Van bladgroenten is 400 a 500 gram voor een volwassene een goede portie, wanneer de groenten gekookt worden. Spitskool slinkt iets minder, doch meer dan de winterkool. Hiervan mogen we wel 250 gram rekenen. Tuinbonen, ca pucijners en doperwten leveren veel on eetbaar afval. Per persoon hebben we resp. wel kg en V* kg nodig. Wanneer we iets meer erwtjes nemen, dan we nodig hebben, zullen we er heus niet mee blijven zitten, want erwtjes zijn heerlijk in een aardappelsla of groenten- sla. Peultjes hebben een iets bittere smaak en worden daarom vaak gecom bineerd met worteltjes of met een wei nig suiker gekookt. Peultjes slinken vrij sterk; we mogen dan ook wel 300 gram voor ieder rekenen. De modekunstenaars hebben hun voorjaars- en zomercollectie getoond en u hebt zover uw portemonnaie dit toeliet een keuze uit hun japonnen, mantels, avondtoiletten, mantelpakjes e.d. kunnen maken. De coiffeurs hebben bij deze toiletjes passende haarcoupes gecreëerd en de par fumeur heeft geïnspireei-d door de thans geldende mode xxieuwe geurtjes op de markt gebracht. Nu is het verder uw zaak om met uw nieuwe aanwinst zo voordelig mogelijk voor de dag te komen. En op de eerste plaats gaan uw gedachten dan natuurlijk uit naar het hoedje dat er bij moet. Het is echter niet zo heel gemakkelijk om uit de grote aanbieding het juiste hoedje te vinden. U bent immers niet alleen gebonden aan de kleur (en prijs) maar ook aan het model, dat in overeenstemming met uw type dient te zijn. Van de meest voorkomende gezichten vindt u voorbeelden afgedrukt. 1. Bij een dubbele kin en een kleine neus hoort geen grote hoed, maar een dopje, achter op het hoofd geplaatst en eventueel voorzien van een veertje of ander rechtomhoogstaande garnering. 2. Brede hoeden, die aan beide kanten een versiering hebben, staan het beste op een ovaal gezicht met een forse neus. 3. Een korte neus op een nogal langgex-ekt gezicht vraagt om een platte hoed. De rand van de hoed moet het gelaat korter en breder maken. 4. Een flink neusje en een breed gezicht heeft dit type. Zij dient een plat hoedje te dragen, eventueel met een voile. De hoed moet recht op het hoofd gedragen worden. 5. De kin vloeit als het ware over in de hals. Een bol hoofddeksel, achter op het hoofd geplaatst, verbetert deze onvolkomenheid. De blouse die we hier op dit plaatje zien kunnen we zelf maken uit 2.25 m. stof van 80 of 90 cm breed. Dit model is het meest geschikt voor een heel soepele stof, omdat er nogal veel ruim te in verwerkt is. Zoals u allen uit er varing al wel zult weten, valt de ruim te mooier als de stof soepel is. Heel erg mooi voor deze blouse zouden zijn de stoffen toile de soie en zuiver zijden ci-èpe de chine. Het voordeel van deze stoffen is dat ze weinig kreuken, dus u ziet er altijd netjes mee uit en dat ze, mits goed behandeld in de was, sterk zijn. Het enige nadeel is, dat deze stof fen nog altijd vrij kostbaar zijn. Verder zijn er tegenwoordig allerlei stofjes in de handel die wel geschikt zijn om dit model van te maken, dus zal het u niet veel moeite kosten uw keuze te be palen. De patronen zijn deze keer getekend voor maat 42 of 44. Bovenwijdte 98, We eten vandaag weer eieren! Dit zal welkom zijn, want de meesten van ons versmaden een eitje niet. Bovendien is er zo'n gi-ote verscheidenheid van eiergerechten, dat een ieder, zowel de liefhebber van zoete lekkernijen als die van hartige hapjes, wel iets van zijn gading zal kunnen vinden. Gebakken ei met tomaat. 4 eieren, 2 grote tomaten, een sjalotjes, boter of margarine, (peper). paar zout De tomaten in plakken snijden, de sja lotjes snipperen. Deze ingrediënten be strooien met zout (en peper) en in hete boter of margarine gedurende enkele minuten zachtjes bakken in de koeken pan. Een paar plakken tomaat uit de pan nemen. Zo nodig extra boter of margarine in de koekenpan doen. Deze lichtbruin laten worden. De eieren bo ven de koekenpan breken en aan één of twee kanten lichtbruin bakken. Voor het opdienen de eieren op de plakken tomaat leggen. Haagse bluf (bessensapvla). Wit van 2 eieren, 2 dl bessensap, 75 a 90 g (5 a 6 eetlepels) witte basterd suiker (chocoladekorrels). Dit gerecht kort voor het gebruik be- x-eiden. De eiwitten met het bessensap en de basterdsuiker stijf slaan, totdat de massa in punten blijft staan. De vla overdoen in een grote schaal of in eenpersoonsschaaltjes. Er desgewenst chocoladekorrels over strooien en droge koekjes er bij geven. De eidooiers kunnen in de rest van de warme maaltijd of bij de broodmaaltijd gegeven worden, bijv. in de vorm van roerei of omelet. Een aardig hoedje voor haar, die eens iets exclusiefs wil. Dit model is vooral voor kleine gestalten effectief. Aardappelen: Behalve nieuwe groenten, zijn er nieuwe aardappelen. Gebruik die eens met een klontje boter of margarine in plaats van met jus. Een tractatie. Vruchten aan fruit geen gebrek. Naast de laatste sinaasappelen en grape fruits hebben we rabai'ber en de eerste kruisbessen, aardbeien, kersen en pex-zi- ken. Vlees: alle soorten, vooi-al rund- en kalfsvlees. Vis. In Juni viel het feest van de nieuwe haring. We hoeven ons op de haring echter niet blind te staren, want er zijn: kabeljauw, koolvis, schelvis, ma kreel, bot, schol, tai-bot, griet, poon, zee wolf. Tarbot en griet lijken veel op elkaar; tarbot heeft knobbels onder de huid, griet niet. Zeewolf is een grote vis, die meestal gestroopt verkocht wordt, in moten of filets. Zijn blauw gesti-eepte lichaam boezemt dan ook geen vertrou wen in, maar het visvlees is smakelijk. Ook de groot-koppige poon is lekker, maar geeft in vex-houding tot zijxx ge wicht veel afval. Gebakken krielaardappelen: kleine krielaardappeltjes, olie of vet, zout. De aardappelen kunnen geschrapt worden of met schil en al gebakken. De schil is vrij zacht en niet hinderlijk. De aardappelen wassexx en met een doek drogen. In een braadpan of braadslee de olie of vet verhitten, zodat de bodem er gelijkmatig mee bedekt is. De aard appelen er in overdoen en even er in omschudden. De pan sluiten. De aard appelen goed heet laten worden met het deksel op de pan. Na enkele minuten het deksel er af nemen. De aardappelen met wat zout bestrooien en zachtjes gaar bakken onder af en toe schudden voor kleine krieltjes duurt dit ongeveer 10 minuten. Zo nodig de aardappelen daar na nog vlug lichtbruin bakken. Moeten de aardappelen warm gehouden worden, ze dan in een open pan of schaal doen om slap worden te voorkomen. Kruisbessenvla. 250 gram kruisbessen (onrijpe zijn hiervoor het meest ge schikt), ongeveer 30 gram (2 eetlepels) suiker; liter melk, 25 gram (3 eet lepels) maizena, 25 gram (l'/a eetlepel) suiker. De maizena aanmengen met een paar lepels melk. De rest van de melk aan de kook brengen en onder roeren de aan gemengde maizena er in schenken. De vla, even laten doorkoken, zoeten en laten afkoelen. ruglengte 40, mouwlengte 47 cm. We gaan dus gauw aan de slag om de pa tronen op ware grootte over te nemen, daarna leggen we ze op de stof en knip pen alle delen met naad uit. Nu begin nen we met het inrimpelen van de hals. We rimpelen het deel dat op het voor pand aangegeven is enige malen onder elkaar in en trekken dan de hals zover in, dat de halswijdte precies goed is. Midden achter in de hals komt een splitje van ongeveer 12 cm, we kunnen hierin een ritssluiting zetten of de blou se met knoopjes sluiten. Het kx-aagje bestaat uit twee delen en wordt met een schuine bies op de blouse genaaid. De onderkant van de mouw wordt, zoals u ziet, met een boordje afgewerkt. L. S. ADVERTENTIE \J 0 w- w In exxkcle grote Protestantse kerkfor- maties in ons land werd of wordt de laatste jaren veel aandacht besteed aan de tot standkoming van een nieuwe kerkorde. De belangrijkheid der wijzigingen ver schilt nogal wat. Bij onze Zuiderburen, waar de kerkorde eveneens onder de loupe wordt genomen, gaat lxet in ieder geval om voorname zaken. Dit laatste kwam duidelijk tot uiting op de te Verviers gehouden vex-gadering van de Synode van de Bond van Protestants- Evangelische Kerken van België. Ter tafel kwamen daar enkele funda mentele artikelen van een opgestelde ont- werp-kerkorde, waarover uitvoerig werd gesproken. Hierbij werd vooral aandacht besteed aan de mogelijkheid van éénwor ding van het Belgische Protestantisme. Van groot belang was het in verband hier mede, dat men artikel I van het ontwerp aanvaardde. Hierin staat vermeld, dat men het om toe te treden tot de Bond, niet lan ger meer noodzakelijk vindt, dat men door de staat wordt erkend. Verschillende groepen hebben namelijk principieel be zwaar tegen deze voorwaarde. Dat artikel VI er niet „zo maar" door ging was niet te vex-wonderen. Immers, in dit artikel werd uitgesproken, dat men er naar streeft om van een Bond van Kerken tot één Kerk te komen. Na langdurige dis cussie werd het aanvaard, waarbij men het er over eens werd, dat het historisch gewordene niet zou dienen te verdwijnen. Enkele andere punten waarover men het eens wex-d, meer van organisatorische aard, maar zeker niet onbelangrijk, waren het instellen van „organen van bijstand" der Synode en het geven van een gesanctio- neerde plaats aan de vier regionale raden (Brussel, Vlaander-en, Luik en Henegou wen), waardoor het begin van een zekere classesindeling ontstaat. Natuurlijk werden ter vergadering ver- schillende activiteiten bekeken. De resul taten van het evangelisatiewerk te Chimay werden met blijdschap begx'oet. Het geluk te om tegen een redelijke prijs een geschikt pand als centrum van dit werk aan te kopen. Blijmoedig besloot men dat de ge hele Bond de voor deze kleine kring be nodigde gelden bijeen zal brengen. Ook te Knocke ging het werk verder terwijl de erkenning van Brugge als zevende Vlaam se gemeente door de Belgische staat het mogelijk maakte, dat hier het werk stevi ger kon worden aangepakt. Fusie met Silo-zending Een zeer belangrijk besluit was verder dat tot fusie van de Bond met de Silo zending. In 1847 begon ds. N. de Jonge te Brussel met het Silo-werk. Het orgaan „De Blijde Boodschap" werd gedurende vele jaren ook in ons land veel gelezen. Het bleek na de tweede oorlog- moeilijk om de relaties met Nederland ge heel te herstellen. Ondanks het feit, dat ook een Nedexdands comité steunacties bleef organiseren, maakte het werk moei lijke jaren door. Inmiddels bleek, dat de verhoudingen zich in zovex-re hadden her steld dat fusie met de Bond der Kerken verantwoord geacht zou kunnen worden. Met gx-ote eenstemmigheid werd er toe overgegaan. De Bond, die 21 gemeenten telt, omvat nu een 13-tal evangelisatieposten. Opleiding In Brussel bestaat sedert enkele jaren een Protestantse faculteit tot opleiding van predikanten, waaraan verbonden is een cursus voor godsdienstleraren en evange listen. Hierbij wordt samengewerkt tus- Onderhandelingen te Londen tussen Ne- dex-landse en Engelse autoriteiten over het toelaten van 150 ton tomaten, die aan boox-d van kustvaartuigen in de haven van Boston liggen, zijn mislukt. De Engelsen blijven volharden in hun weigering om deze zendingen, die een waarde van onge veer 100.000 gulden vertegexrwoox-digen, binnen te laten. Deze 150 ton tomaten werden Woens dagmiddag naar Engeland gezonden. Dins dagavond laat werd het Engelse besluit bekend gemaakt om met ingang van mid dernacht de grens voor Nederlandse toma ten te sluiten. De Engelse importeurs wer den Woensdag op de hoogte gesteld, het geen tot gevolg had, dat de bestellingen van die dag niet meer konden worden her roepen. De zendingen waren reeds onder weg, toen het bevel tot sluiting Woensdag in Nederland dooi'drong. De 150 ton tomaten, die aan boord van de Engelse dagboot verzonden werden, zijn nog ingeklaard, zij het na vrij veel moei lijkheden. De zendingen, die iets later wer den verscheept, mogen echter niet gelost worden. De Nederlandse exporteurs beraden zich op het ogenblik, wat zij met de geweigerde 150 ton, die een waarde van 100.000 had, moeten beginnen. sen de Bond van Kerken en de Methodis- tenkerk. Ook de Belgische Zendingskerk is er ixx betrokken, om technische en prac- tische redenen heeft zij zich er tot dusver evenwel nog niet geheel achtex-gesteld. De Franse sectie van de faculteit func- tionneert reeds drie' jaar. Enkele hoog- lex-aren van de Universiteit van Gent ver lenen hun medewerking; de verdere colle ges en cux-sussen worden door Waalse pre- dikanten gegeven. Regelmatig wordt gepro beerd ook de Vlaamse sectie op de been te helpen. Beslist noodzakelijk blijkt ge zien het geringe aantal Nederlands spre kende predikanten te zijn de aanwezig heid van minstens één docent, die z'n vol ledige tijd aan deze zaak kan geven. Men hoopt dat Nederland hulp zal verlenen. Uit dit alles blijkt, dat men in België niet stilzit. De gegevens, die wij van de ge houden Synode ontvingen, spreken van een missionnaire geest, die men er kon aan treffen. Hierbij wordt veel aandacht be steed aan een streven naar inwendige ver nieuwing van de kerk en aan de oecume nische gedachte. ADVERTENTIE Voor de laatste puzzle in dit seizoen (tot 5 September gaan wij namelijk stoppen met deze rubriek) kozen wij een eenvoudig, maar vrij bewerkelijk cijferraadsel. Onder de goede oplossers worden weer drie geld prijzen, 7,50, 5,en 2,50 verloot. Het geheel bestaat uit een spreekwoord van 63 letters: 19 25 26 27 28 7 63 Windrichting. 6 59 28 34 16 Bedrijver. 24 5 13 29 22 Vloeistof. 61 5 35 21 53 43 33 Onderaards bom vrij gewelf. 24 31 40 8 12 36 39 Plaatsje aan de oude Rijn in Z.- Holland. 48 31 18 32 Omgeslagen en vastgenaaiderand van kledingstuk. 56 59 47 61 Zetel. 23 38 46 3 Europeaan. 11 49 52 22 Europeaan. 17 50 1 58 Hoofddeksel. 30 2 14 41 Ontkenning. 9 40 37 45 51 Reinigen. 4 62 54 55 22 Rijgsnoer. 57 15 44 Telwoord. 24 10 60 20 Luchtstroom. 22 59 42 10 18 Ontvanger. Oplossingen moeten, voorzien van de aan duiding „Oplossing puzzle" op enveloppe of adreszijde briefkaaxi, uiterlijk Woensdag te 17 uur in ons bezit zijn om mee te dingen naar de prijzen. Geen mededelingen toe voegen of bijsluiten. De oplossing van 't magisch trapraadsel is: REDE EDAM DAMP E M P I R I E ROND INRI EDIT I ION N D O ODER M A A L A R I A A I D A L A A N De prijswinnaars waren: 1.P. W. EYKELENBOOM, Julianalaan 316 1, Haarlem, ƒ7,50. 2. J. ZWEMMER, Gasthuisplein 7, Zand- voort, ƒ5, 3. Mevrouw VAN DAALEN, Hasselaers- plein 12, Haarlem, 2,50. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem - Tel. 19708 Buslijn 3 4 8

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12