Hernieuwde circuit van keuring van Zandvoort Het Huis Ronde van IJmuiden op 18 Juli Clowntje Riek Beverwijk In theorie is de baan stroef en veilig, volgens (race)-practijk is er twijfel Rijdend bijbelhuis naar IJmuiden van haar Dromen ZATERDAG 11 JULI 1953 Overstelpend aantal inschrijvingen De derde dag Da Costa-schepelingen weer naar huis Voor de kinderen IC FEUILLETON door Dorothy Quentin Buitengewoon succes voor IJmuidense basketballers Jan Campert-kleuterschool een dag in Artis Geslaagd Scheepvaart „De Witte Hel" (Vrijdag tot en met Zondag in Thalia Theater). De- win terse film „De Witte Hel", ook wel bekend als „Het barre Noorden", brengt in fasci nerend gekleurde natuuropnamen een boeiend avontuur in beeld, dat zich af speelt in de ijzige omgeving van de Pool cirkel en waarin Steward Granger, een geroutineerd acteur, zich uitstekend kwijt van een overigens dankbare rol. De span ning is op bekwame wijze opgevoerd in de achtervolgingsscènes en komt tot een ener- Een beeld uit „de Witte Hel", die van Vrijdag tot en met Zondag in Thalia wordt vertoond. verend hoogtepunt aan het slot, waarbij de misdaad en de gerechtigheid een duel uit vechten dat uiteraard ten gunste van de laatste wordt beslist. De camera heeft in deze film wel een belangrijke rol, want zij legt in de hand van een zeer deskundig vakman de décors die de natuur leverde, in schitterende beelden vast. J. L. „Treinroof in Missouri" (Zondagmid dag en van Maandag tot en met Woensdag in T h a 1 i a Theater). Wat men zich zou kunnen voorstellen over een treinroof aan het romantische eind van de vorige eeuw. gebeurt zo ongeveer in de rolprent „Trein roof in Missouri": schietende rebellen, bloed en kogels door elkaar en dat alles nog wel in technicolor. MacDonald Carey en Wendell Corey vertolken de rollen van de beide verstoten broers Jesse en Frank James op een zeer realistische wijze. De vaak magnifieke natuuropnamen maken van dit product een Western, die er in haar soort best wezen mag. „Vliegende bommen" (of „Geheime wapens") (Vrijdag tot en met Maandag in Rex Theater). Aangename sensatie zult u dit weekeinde niet hoeven te zoeken in het Rex Theater. Daar soreekt de titel al van. Het draait en het blijft draaien om de raketbommen, die radiografisch naar het doel geleid worden. Om de film toch nn» enigszins aanvaardbaar te maken, heeft men Glenn Ford ingeschakeld als de com mandant van een onderzeeboot, die proe ven met de raketten neemt en al gauw verliefd wordt op de secretaresse van een man met heel v/at goud op de mouwen. Maar voor hen, die iets meer van dit wapen willen weten, is er een kijkje achter de schermen van het beproevingscentrum te Point Mugu. „Encore"'- (Woensdag en Donderdag in het Rex Theater). Dit is de derde verfilming van een drietal door W. Somer set Maughan geschreven korte verhalen, scherpzinnig en geestig met meer allure dan diepgang. Nu is het onderbrengen van drie op zich zelf staande verhalen in een film e<^n hachelijk experiment. Bij „Quar tet" werd het een succes, maar de tweede en nu de derde serie verfilmde verhalen zijn nu niet direct geschikt om er heel verrukt over te zijn. Het verhaal over „De krekel en de mier" is wel amusant. In het tweede verhaal „De zeereis" is een prach tige praatzieke oude vrijster van Kay Walsh te bewonderen en de derde vertel ling „Stella Company" brengt wat span ning in een brok cirous-romantiek. „Bureau Zedenpolitie" (van Vrijdag tot en met Donderdag in Luxor Theater). In de film, die deze week in het theater aan de Breestraat wordt gedraaid, ligt een waarschuwing opgesloten voor jonge meis jes, die onvoorbereid naar de grote stad trekken om daar werk en onderdak te vin den. In menige film is al eens een doekje open gedaan over de meisjes, die in de steden op het verkeerde pad belanden, maar nimmer is dit zo sympathiek en voor al zonder sensatie verfilmd als in deze Deense niet al te opdringerige rolprent, die zich hoofdzakelijk afspeelt in Kopen hagen en die werd vervaardigd in overleg en met medewerking van de zedenpolitie in de Deense hoofdstad. Het probleem is er een van alle tijden en landen en ook ons Nederland heeft daar mee te maken. Regis seur Aage Wiltrup, die evenals zijn Noorse collega's de kunst verstaat van een ten- denzfilm ook nog een speelfilm te maken, heeft de leiding gehad bij de verfilming van het drama van de jeugdige Greta, een meisje, dat bij haar ouders op het platte land wegloopt, omdat ze niet gediend was van de opdringerigheid van haar werk gever en haar vader die verklaring niet geloofde. De bijzondere kracht van „Bureau Zedenpolitie" schuilt in het feit dat deze Greta niet zonder meer lichtzinnig is. In tegendeel. Zij loopt weg dank zij een zui ver normgevoel. Toch komt ze verkeerd terecht, want in Kopenhagen staat het on geluk al op wacht wanneer ze haar intrek neemt bij een weduwe, wier zoon kellner in een obscuur donker kroegje is. Boven dien is hij een slecht mens. Zij gaat ten slotte de verkeerde kant op in dat grote Kopenhagen. Wanneer zij later in het hos pitaal belandt en haar vroegere vriendin Anne Marie op bezoek komt, is een sober maar gevoelig en indrukwekkend verhaal verteld en verfilmd, dat een kostbare les kan zijn. „Een Koningin is gekroond" (Vrijdag tot en met Donderdag in Kennemer ADVERTENTIE Theater). In kleuren wordt de volledige reportage van de kroning van koningin Elizabeth II op het doek gebracht. De film duurt anderhalf uur en werd geproduceerd door Castleton Knight, dezelfde, die de „Slag om Arnhem" en „De Olympische Spelen in London" vervaardigde. „De grote mijnramp" (Vrijdag tot en met Maandag in W.B. Theater). Dat de dames zo'n eeuw geleden al even rauw waren als de heren, is in dit theater te zien, want in „De grote mijnramp" treedt een jongedame op de voorgrond, die er na een verblijf in een opvoedingsgesticht in slaagt eigenares te worden van een grote speelgelegenheid. Nu moet u in geen geval denken dat ze een slecht meisje is. Ze wordt verliefd op een zwendelaar, die alles in het groot doet, maar de liefde wordt niet beantwoord. Grote schulden, die door hem worden gemaakt, worden evenwel door een onbekende voldaan. Wanneer hij dan bij een mijnramp eigenhandig zeven man uit de mijn haalt, ontdekt hij tevens een rijke goudader. Hij kan al zijn schuld eisers met de portefeuille langs gaan en u mag het wel weten de grote onbeken de blijkt dan het meisje van dat speelhol te zijn. Zondagmiddag wordt in het W. B. Thea ter gedraaid „Robin Hood van Texas". De Stichting Touring Zandvoort heeft gisteren een persconferentie gehouden over 't afkeuren van het Zandvoortse circuit door K.N.A.C. en K.N.M.V. Daarbij is tot uiting gekomen dat de sportwagen- en mo torraces op 26 Juli in geen geval zullen doorgaan. Overleg tussen de Stichting en K.N.A.C. en K.N.M.V. heeft er echter toe geleid, dat deze races mogelijk later in het seizoen zullen worden gehouden, wanneer practische proeven met auto's en motoren zullen hebben aangetoond, dat het circuit wederom veilig is. De nadruk mag hier in zo verre op het woord practisch vallen, omdat proeven met de meetwagen van het wegdek aangaven. Experts van K.N.A.C. en K.N.M.V. hebben bij een hernieuwde keu ring inmiddels bevonden, dat de toestand van het circuit al beter is geworden. Over de wegenbouwkundige aspecten van de affaire werd het woord gevoerd door ir. C. Krijn, adviseur van het circuit. Hij accentueerde nogmaals de risico's van het slijtlaag-procédé, dat echter gebruikt moest worden omdat een betonweg door de investeringsbeperking indertijd onmo gelijk was. Men heeft deze keer pech gehad met de aanleg, omdat de verhouding van teer en gruis minder goed voldaan heeft en omdat er te weinig verkeer op het circuit is om de slijtlaag na te walsen. Daartegen over staat echter dat de proeven met de meetwagen nog steeds een uitstekende wrijvingscoëfficiënt van het wegdek aan geven, die vrijwel overal even hoog is als bij de vorige laag en slechts on enkele punten onbeduidend geringer. Hij achtte de abrupte afkeuring van het „veiligste circuit van Europa" dan ook verbazing wekkend. Tegenover deze theoretische beschou wing, uiteraard ook steunend op een grote ervaring op het gebied van wegenaanleg voor normaal verkeer, stelde zich op de persconferentie de volkomen practische vi sie van de heer Nortier, zojuist terugge keerd van een keuringsreis langs vele Euro pese circuits. De heer Nortier zei dat de ervaring heeft geleerd, dat een circuit moet „besterven", en hij was er van overtuigd, dat het circuit volgend jaar weer prima in orde zal zijn. Hij achtte de afkeuring echter volkomen gemotiveerd. Racen is nu eenmaal een gevaarlijke sport en daarom is het de plicht van de bonden om ieder risico dat menselijkerwijs vermeden kan worden, uit te schakelen. En die risico's waren volgens hem nog niet weg. Hij wilde graag geloven, dat het circuit als geheel een zeer hoge stroefheidsgraad heeft, maar zelfs een kleine plek met los gruis of half- gesmolten teer kan onder race-omstandig heden fataal zijn. En speciaal een niet- constante stroefheidsgraad waar geen cou reur een peil op kan trekken, is gevaarlijk, gevaarlijker zelfs dan een egaal glad circuit En deze gevaren zijn niet te meten. Vooral niet voor motorraces. Oog-blessures De heer Nortier keerde zich voorts tegen een uitlating van de heer Hugenholtz, di recteur van het circuit, als zouden de oog-blessures van enige coureurs niet door oospattend gruis met teer zijn veroorzaakt. Hij zei tenslotte, dat men de zaak niet te tragisch op moet vatten. De mensen van het circuit hebben inderdaad hun uiterste best gedaan om de zaak goed voor elkaar te krijgen. De K.N.A.C. en de K.N.M.V. zijn zich daarentegen van hun zeer hoge plicht jegens rijders en publiek bewust geweest. Het heeft dus geen zin van „schuld" te spreken. Wanneer men van beide kanten probeert tot een oplossing te geraken, zal dat zeker wel lukken, al zal het circuit dit seizoen mogelijk tóch van races gespeend blijven. Het rijdende bijbelhuis, dat is onderge bracht in een door de Nederlandse Spoor wegen beschikbaar gestelde autobus, zal Donderdag 16 Juli naar IJmuiden komen. 's Morgens en 's middags zullen enige stralen in IJmuiden worden bezocht en van 1718 en van 1920 uur zal men de ten toonstelling van het bijbelhuis kunnen be zoeken. De autobus zal dan op het Kenne- merplein blijven staan, 's Avonds zal er een openbare buitenvergadering worden ge houden in de nabijheid van de autobus-bij belwagen, die om kwart over acht begint. De voorzitter van de afdeling Velsen van het Nederlands Bijbelgenootschap ds. J. v. d. Berg en ds. J. Tiemens zullen hierbij spreken. Als het regent, vindt deze verga dering plaats in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat. Het bestuur dat de „Ronde van IJmui den" organiseert, heeft Maandag de moge lijkheid tot deelname moeten stopzetten. Er staan namelijk al 89 deelnemers ge noteerd en het blijkt, zo werd ons ver zekerd, dat renners van naam graag aan dit sportgebeuren in IJmuiden deelnemen. Zo hebben onder meer ingeschreven Krijn Post uit Nieuw-Vennep, de kampioen van Noordholland en winnaar van de ronde van het IJselmeer; W. Snijders, die in 1951 bij het 75-jarig bestaan van IJmui den, toen deze ronde voor de eerste maal werd verreden met de eerste prijs ging strijken en de winnaar van 1952 Tienstra. Kuitwaard uit Velsen en de IJmuidena- ren J. Bruggenkamp en W. en J. Eelsing hebben zich ook opgegeven. Om half zes in de middag wordt op het Sluisplein het startsein gegeven en dan zullen de 89 renners het parcours Sluis plein, Kanaalstraat, Kerkstraat, Steigerweg vijfentwintig maal moeten nemen voor ze de ronde ten einde hebben gerend. Een van de mooiste van Nederland Renners van naam, die het weten kun nen, zeggen dat het parcours in IJmuiden een van de mooiste is in Nederland: twee lange rechte stukken en twee bochten. De prijzen bestaan uit materiaal naar keuze. Er zijn al heel wat donateurs op de proppen gekomen, die te kennen hebben gegeven dat zij de wedstrijd willen bijwonen en hun is toegezegd, dat zij op het Sluisplein een plaats op het officiële gedeelte achter of naast de tent van de jury zullen krijgen. Terwijl de jeugd van de Da Costaschool, die drie dagen rondgetoerd heeft, nog te kooi lag, is het schip voor de derde dag al heel vroeg gestart: uit de haven van Hoorn ging het naar Muiden. De corveeërs hebben in volle zee hun plicht gedaan, maar toen het schip „geschoond" was, bleek Pluvius een handje te willen helpen met een zware regenbui, die alles nog eens extra na spoelde. Tussen de piertjes van Muidens haven werd het pas weer droog. Het eerst wat de kinderen zagen waren de ranke contouren van het Koninklijk Jacht „Piet Hein". Een bezoek aan het Muiderslot heeft de jeugd vervolgens best gesmaakt steenen „handgranaten", die vroeger over en weer vlogen als er ergens ruzie was, en andere „aardige" herinneringen uit een rumoerig verleden zijn weer levend geworden, dank zij de perfecte gids, die het jonge volkje het slot van onder tot boven heeft laten zien. Aan boerd is gegeten en vervolgens heb ben de liefhebbers gezwommen; daarna stak het schip van wal om de terugreis via Amsterdam te aanvaarden. De havens zijn bekeken en via Buitenhuizen koerste het gezelschap weer op de Plaatwellerij-stei- ger aan, waar de boot om half zeven meerde. c Oom Tripje keek, en hij zag de plas op de grond en het bed en de van het plafond vallende druppels. Dat werden er steeds meer. het begonnen al straaltjes te worden'. „Alle mensenzei hij verschrikt. „Ik denk, dat de waterleiding gesprongen is! Dat zal wel van het vriezen komen. Nu het dooit, komt de boel natuurlijk los!" Bunkie keek oom Tripje aan. „Wat erg, oom Tripje!", zei hij. „Kan daar iets aan gedaan worden? Alles wordt nat!" „De loodgieter zal er bij moeten komen", zei oom Tripje. Maar iedereen slaapt nu toch, midden in de nacht?", bedacht Rick. „Ja, maar daarom zal ik gauw de hoofdkraan gaan dichtdraaien"zei oom Tripje. Dan blijft het water tenminste niet doorstromen!" Hij ging gauw de trap af naar de kelder; en daar sloot hij de hoofdkraan van de waterleiding stevig af. Nu moest het stromen uit het lek ook ophouden. Morgenochtend zal ik direct de loodgieter opbellen", zei hij. Maar we zullen eerst zien, hoe het boven staat met de overstroming". Dat viel gehikkig nog tamelijk mee. Het lek moest ergens in de badkamer zijn, en van daaruit was het water door het plafond in de kamer van de jongens gedruppeld vertaald uit het Engels 24) Elsie had hem met een blik vol mede lijden aangekeken. Gelukkig kon hij haar niet zien. Hij verwenste ieder medelijden. Besefte hij niet, dat ze zich zó gelukkig op Willows voelde, dat ze hier nooit weg zou gaan, tenzij hij haar wegstuurde? Boven dien, fluisterde een stem in haar, waar moet je naar toe? Terug naar juffrouw Carmichael om te zeggen, dat je gefaald hebt....? Tenslotte was Elsie in lachen uitgebar sten en had Mark eerlijk verteld, welk een dwaas gezicht het was geweest hem met boeken te zien gooien. Ze bleek hiermee de juiste oplossing gevonden te hebben voor het incident. Mark begon zelf ook te lachen en toen ze samen over het geval uit gelachen waren, was meteen zijn boze bui voorbij. Annie en zij moesten hem zo nu en dan als een kind, dat speciale zorg nodig heeft, behandelen, maar nooit moch ten ze hem iets daarvan laten merken Anderzijds was hij, ondanks zijn hulpeloos heid, een volkomen volwassen man: soms een wat vermoeide en verbitterde man. Hij haatte de oorlog met grote intensiteit, evenals de geruchten over een eventuele nieuwe oorlog. Aan het kleine tafeltje voor het raam op haar eigen kamer werkte Elsie haar stenogrammen uit op een schrijf machine. Maar op dit moment was ze met iets anders bezig: ze moest een brief schrij ven aan Sir Leo. 't Wilde echter niet vlot ten en op haar pen bijtend, staarde ze uit het raam. Sir Leo's stem had enigszins te- léurgesteld geklonken, toen ze hem de vo rige week telefonisch op de hoogte had ge steld van haar nieuwe baan. Het had hem verbaasd, dat juffrouw Carmichael haar zo spoedig op de wereld losliet, en hij was er alleen een beetje mee verzoend ge raakt, toen hij de speciale omstandigheden van haar betrekking hoorde. „Mark Hi lary?" had hij gezegd. „Nooit van gehoord! Ik zal naar hem informeren, hoewel ik aan neem, dat het in orde is als juffrouw Car michael jou aan hem toevertrouwt. Vind je hem aardig?" „O ja", had Elsie geantwoord. „Hij lijkt me erg geschikt. Natuurlijk is 't afschuwe lijk voor hem die donkere bril te moeten dragen plus een verband voor zijn ogen, en daardoor zal hij wel eens humeurig zijn, maar de indruk, die ik van hem heb, is erg plezierig". „Nu, ik wens je succes. Ik had 't wel graag eerder geweten. Prettig, dat je in Devon komt te wonen. Vandaar kun je heel gemakkelijk eens naar Ringmore komen om kennis te maken met mijn familie. Pas goed op jezelf, Elsie, en als die knaap je om wel'ke reden ook niet helemaal be valt, neem dan een taxi regelrecht naar mijn huis". „Dank u, Sir Leo. Ik vergat u nog te zeggen, dat meneer Hilary verloofd is. Ik heb zijn aanstaande vrouw ontmoet. Ze wachten alleen op het resultaat van de operatie, en dan trouwen ze. Het was nu een week later en het had haar geen moeite moeten kosten om Sir Leo een uitgebreide brief te schrijven: over Willows en haar werk en alle nieuwe indrukken, die ze had opgedaanaltijd waren de brieven aan hem haar met grote vlotheid uit de pen gevloeid en steeds weer had hij haar aangemoedigd om te schrij ven. Haar brieven aan hem waren het begin geweest van haar ambitie om schrijf ster te wordenSir Leo steunde haar in dit streven en bewaarde al haar brieven, iets wat Elsie natuurlijk niet wistHij constateerde de vooruitgang in haar stijl, die langzamerhand iets eigens begon te krijgen. Hoe vreemd was 't, dat ze 't thans moei lijk vond hem over Willows te schrijven! Kwam 't, omdat dit huis haar droomhuis zo dicht benaderde en ze zelfs Sir Leo nooit iets verteld had over haar verbeeldings wereld? Elsie fronste en staarde nog steeds uit het raam. Ze was er van overtuigd, dat Sir Leo uitvoerig met juffrouw Carmi chael over Mark had getelefoneerd en al lerlei inlichtingen had ingewonnen. Deze waren waarschijnlijk alle gunstig geweest, want ze had verder niets van hem ge hoord. Ze had beloofd hem gauw te zullen schrijven, maar hier zat ze nu op haar pen te kauwen en er kwam geen letter op napierEven kwam ze in de verleiding Sir Leo opnieuw op te bellen, maar kon hem moeilijk uitvoerig over haar werk gever gaan vertellen, terwijl deze mee zou kunnen luisteren. Ze zag, hoe Mark op dat moment voor zichtig het bruggetje over het riviertje over liep. Hij was een morgenwandeling gaan maken en had niemand gevraagd om met hem mee te gaan. Hij bleef achter in de tuin bij de oude Crabtree staan praten en niemand, die hem in geanimeerd ge sprek met d" oude tuinman gadesloeg, zou kunnen vermoeden, dat hij niets zag. Mark ging op een laag muurtje van ruwe stenen zitten, terwijl Crabtree verdorde bladeren tot een hoge berg bij elkaar harkte, om er aanstonds een vuurtje van te stoken. El-sie wendde haar blik resoluut af en begon te schrijven: „Lieve Oom Leo Ze noemde hem alleen in haar brieven „Oom". Hij had haar zelf gevraagd hem zó te noemen, maar ze was altijd bang ge weest, dat de andere wezen haar bevoor rechte positie bij hem zouden merken, en daarom had ze hem nooit zo aangesproken. Nu, ver weg van het weeshuis, kwam het er niet rrieer op aan. Hij was voor haar de enige achtergrond, die ze ooit in haar leven Openbare werken, waterstaat, politie, enz. hebben hun volle medewerking toe gezegd om deze ronde te doen slagen.. Het bestuur hoopt dat hierin mede be grepen is het gelijk maken van die kuil in de straat daar voor het postkantoor in de Kanaalstraat, maar het is nog lang geen 18 Juli en dit komt ongetwijfeld op lijd voor elkaar. Op het plein van de Nijverheidsschool hebben de IJmuidense basketballspelers, die na de vacanties een IJmuidense club hopen op te richten om dan tevens uit te komen in de competitie van de afdeling Haarlem, een keurige overwinning weten te behalen. Zij speelden tegen het eerste team van Santpoort en wonnen met 250. Al zou men het wel vermoeden, het was geen eenzijdige wedstrijd. Er zat vaart in het spel en de nodige geestdrift ontbrak niet. De dames van Santpoort speelden tegen het Haarlemse Oosterkwartier en verloren die partij met 2312. Begin Sep tember gaat de heer J. J. Roosensteyn ver der met de training van de toekomstige leden. Het weer voorspelde Donderdagmorgen niet veel goeds voor de kleuters van de hoogste klas van de Jan Campert Kleuter school, die het jaarlijkse schoolreisje zou den maken. Maar gelukkig klaarde het tegen negen uur op en brak de zon door toen de bus vertrok. Met een kwartje en de nodige hoeveelheid snoep en een grote melkbus gevuld met limonade werd de reis aanvaard naar de Bijenkorf in Amsterdam, waar ieder voor zijn kwartje iets mocht kopen. Door het slechte weer moesten de boterhammen helaas in de bus worden ver orberd, inplaats van op het grasveld in de Hortus. Maar daarna kwam het hoogtepunt van de dag: het bezoek aan Artis, waar net nieuwe apenhuis de grootste attractie bleek. Uitgelaten kwam het troepje om ongeveer zes uur 's avonds weer bij de school terug. De heer J. ten Broeke te IJmuiden heeft liet diploma behaald van de patroonscur sus van de Federatie der Werkgeversorga nisaties in het Boekdrukkersbedrijf. Hij is werkzaam op het drukkerijkantoor van N.V. Drukkerij Sinjewel. Alwaik, 9 v. Victoria te Ilheos. Amor, 10 v. Tunis te Alexandrië. Amsteltoren, 8 v. Aden n. Mombasa. Amstelvaart, 8 v. Rotterdam te Montreal. Arkeldijk, 9 v. Bremen n. Antwerpen. Abbekerk, 10 v. Hamburg te Rotterdam verw. Alchrba, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Alcyone, 10 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alhena, 9 80 m. NO. v. Recife n. Las Palmas. Alnati, 9 v. Santos n. Montevideo. Alphacca 9 v. New York n. Boston. Alpherat, 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Appingedijk, 10 v. Rotterdam te Londen. Arendskerk. vertr. 10 v. Manilla n. Cebu. Adinda, 9 140 m. N. v. Tj. Priok. Aldegonda, 9 270 m. Z.ZO. v. Bangkok. Amsteldiep, pass. 9 ten Z. Kreta n. Amsterdam Ams tel park, 9 420 m. W.NW. Valentia. Arnediyk. 9 770 m. W. v. Scilly's n. Antwerpen. Blitar, 10 v. Genua n. Port Said. Baud, 10 te Soerabaja. Bloemfontein, 9 120 m. Z. Teneriffe Caltex Pernis. pass. 9 Findsterre n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 9 Gibraltar n. Rotterdam. Corilla 9 v. Port Said n. Spezia. Celebes, 8 v. Tegal te Tj. Priok. Caltex Delft, pass. 9 Burling n. Sidon. Caltex Leiden, 9 65 m. W. v. Kp. Bougaroni. Caltex Nederland, 9 100 m. O.NO. v. Algiers. Caltex The Hague, 9 135 m. N.NO. v. Vilano n. Rotterdam. Cistula, 9 Poelau Laut gepass n. Singapore. Clavella 9 65 m. ZW. Hanstholm. Cory da, 9 260 m. NO. Nooidp. Borneo. Drente 10 v. Belawan te Singapore. Duiivendrecht, pas. 9 Finisterre n. Dakar. Delft, 9 v. Antofagasta n. Talcahuano. Don.gedijk, 10 v. Rotterdam n. Londen. Dalerdij, k9 820 m. W.ZW. v. Scilly's Erin na, 9 v. Bergen te Rotterdam. Eendracht, pass. 10 6.05 u. Vlissingen n. Antw. Ena, pass. 9 Vlissingen n. Aruba. Etrema, 11 Port Okha te Bombay verw. Eemdijk, 9 90 m. ZW. t.W. v. Ouessant. Esso Den Haag, 9 650 m. ZW. v. Lands End. Gaasterland, pass. 9 Kaap Verdische eil n. Las Palmas. Groote Beer, 10 v. New York te Rotterdam Gooiland, 9 v. Amsterdam te Recife. Gordias, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Graveland, 9 v. Paranagua te Santos. Gaasterkerk, 9 450 m. O. Ceylon n. Aden. Garoet, pass. 9 Str. Banka n. Singapore. Groote Kerk, 9 390 m. O.t.N. St. Helena. Hathor, 9 v. Piraeus n. Patras. Hermes, 10 v. Cuba te Amsterdam. Hersilia, 10 v. Puerto Cortes n. Pto Barrios. Hoogkerk, 10 v. Marseille te Genua. Haarlem 9 v. Bremen n. Hamburg. Helena, pass. 9 Noord'hinder n. Barbados. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 v. Padang n. Djeddah. Jupiter, 9 v. Thessaloniki n. Istanboel. Kota Baroe, pass. 9 Finisterre n. Rotterdam. Kota Gede, 9 v. Tj. Priok n. Cheribon. Kieldrecht, 10 v. Manilla te Keelung verw. Karossa, 10 v. Leksula te Makassar verw. Kedoe, 9 v. Singanore n. Port Swettenham. Kertosono, 9 te Bahrein. Lekkerkerk, 9 v. Koewait te Khorramshar. Liseta, 10 v. Bangkok te Singapore. Loosdrecht, 9 v. Bremen te Antwerpen. Leersum, 10 v. Antwerpen te Bremen. Linge, 9 v. Kotka te Zaandam. Luna 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Laurenskerk, pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Laertes, 9 v. Tjllatjap n. Soerabaja. Leopoldserk 9 v. Bandarshapur n. Abadan. Lissekerk, pass. 9 Jebel n. Suez. Lucita, 10 te Stanlow. Lutterkerk, 9 nog te Khorramshar. Macuba, 9 v. Balikpapan n. Pladju. Mariekerk, pass. 9 Vlissingen n. Amsterdam. Mentor, 9 v. O ran n. Tun is. Metula 9 v. Miri n. Singapore. Mirza, 11 v. Liverpool te Singapore verw. Maasland, 9 v. Santos. Mariekerk, 10 v. Antwei-pen te Amsterdam. Meerkerk, 7 v. Calcutta te Chalna. Maasdam, 10 v. Southampton n. Le Havre. Maas. 9 90 m. O.ZO. v. Kp. St. Vincent. Malvina, 9 250 m. O. v. Korea. Marisa, 9 v. Miri n. Singapore. Nieuw Amsterdam, 10 v. Southampton n. Le Haver. Oranje, 9 v. Port Said n. Southampton. Oranjefontein, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Oranjestad, 9 v. Amsterdam n. Cristobal. Orion, 10 v. Alexandrië te Beyrouth. Öberon 9 v. St. Kitts n. Willemstand. Ootmarsum, 9 v. La Pallice n. Mobile. Overijsel, 9 v. New York n. Baltimore. Or,de na, 9 220 m. ZO Andaman eil. Papendrecht, pass. 9 Kp. Finisterre n. Isle af Grain. Polydorus, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Polyphemus, 10 v. Penang te Singapore venv. Prins Willem III, 9 v. Montreal te Detroit verw. Prins Fred. Willem, 10 v. Rotterdam n. Antw. Prins Willem V, 10 v. Rotterdam te Chicago. Plancius, 9 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Alexander, 9 150 m. W. v. Valentia. Prins Joh. W. Friso, 9 350 m. O.NO. Belle Isle. Prins Willem TV, 9 440 m. O.t.N. Belle Isle. Roepat, 9 v. Singapore n. Tj. Priok. Rotti, 9 v. Beirouth te Port Said. Riouw, 10 v. Koewait n. Bahrein. Rijndam, nacht 10-11 v. Rotterdam te Halifax verwacht. Rijnland. 9 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Reael, 9 rede Cheribon. Rondo 9 90 m. Z. v. Socotra. Rotula 9 170 m. O. Fayal. Salawati, 9 v. Teneriffe te Le Havre verw. Stad Rotterdam, 9 v. Newport Mon n. Narvik. Salland. 10 v. Amsterdam te Santos. Sehiediik, 10 v. Ti. Priok te Halifax. Sibajak, pass. 9 Guard-afui n. Aden. Slamat, 10 v. Rotterdam te Marseille. Soestdiik 9 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Maastricht. 9 v. Lulea n. Vlaardingen. Salatiga, vertr. 10 v. Cebu n. Semarang. SigOi, 10 te Maka&sar. Sliedrecht. 9 420 m. N.NO. v. St. Helena. Stad Dordrecht, pass. 9 Kp. Roca. Stanvac Djirak. 10 te Sungeigerong. Straat Soonda, 9 v. Singapore te Tj. Priok. Sumatra, 9 100 m. O.ZO. v. Singapore. Tabian, 9 v. Indonesië te Amsterdam. Tara, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Ternate, 10 v. Rotterdam te Antwerpen. Tjikampek. 8 te Port Swettenham. Tabinta, pas. 9 ten Z. Matapan. Tankhaven I, 10 te Port Swettenham. Tankhaven ITT, 9 v. Sungeigerong n. Tj Uban. Twali, 9 v. Kidjang n. Cheribon. Teiresias, 10 te Ti. Priok verw. Thalatta, pass. 9 Str. Ormoes n. Mena el Ahmadi Tiiluwah 9 120 m. ZO. Kp. Varella. Tjisadane. 10 te Soerabaia. Tjitjalengka, 9 620 m. w.t.N. Cocos eil. Tomori, 9 nog Menado Van Spilbergen. 9 v. Freetown n. Dakar. Van Riebeeck, 9 v. Belawan n. Singapore. Waterland 9 op red" Ilheos. Waterman 9 v. Halifax n. New York. Willem Ruys. 10 210 m. O. Ceylon n. Belawan. Willemstad 10 v. La Guaira n. Grenada. Wonosari, 10 130 m. W. Colombo n. Aden. Waikelo. 10 Belawan verwacht. Waiweranc. 9 v. Soerabaia n. Benoa. Woensdrecht. 9 60 m. ZW. v. Oporto. ITsel, 9 50 m. W. v. Matapan. Zaan. 10 v. Haparanda te Zaandam. Zuiderkruis, 11 19.30 u. te Southampton verw. 12 21 u. Hoek v. Holland verwacht. KLEINE VAART Aktjo. 10 v. Vlaardingen n. Tees. Albergen, vertr. 10 v. Duinkerken n. Fowey. Anna I-Ienny, pass. 10 Vlissingen n. Antw. Annie, pass. 10 Vlissingen n. Londen. Arak. pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Bab-T pass. 10 Texel n. Domsjo. Barracuda, 9 v. Maassluis te Boston. Beta. pass. 10 Wight n. Finland. Bierum, pass. 10 Goeree o. Antwerpen. Binnenhaven, pass. 10 Burlings n. Duinkerken. Born rif, 11 Rotterdam verwacht. Brem. 10 v. Oporto n. Antwerpen. Brinda, 9 v. Kopenhagen n. Le Havre. Casablanca, 9 v. Marseille te Casablanca. Continental. 9 v. Karlshamn n. Mantyluoto. Coolsing.el, vertr. 11 v. Gdvnia n. Sharpness. Deni, 9 v. Kopenhagen te Fredoriksund. Dollars. 9 Sunderland. Duiveland. 9 v. Newcastle n. Liibeck. Douro, 9 te Oran n. Oporto. F.mergo, pass. 10 Rotterdam n. Venlo. Frejo, 9 te Penryn. Friblo. 9 v. Halmstad n. Grouw. Gaasterland. 9 te Harlingen. Glashaven, 11 v. Bergkvana te Rotterdam verw- Harold. 9 v. Brake n. Vlaardingen. HaskeVland. 9 te Harlingen. Hast Vf, vertr. 10 v. Dover n. Guernsey. Hoflaah. 10 v. Garston te Teignmouth. Hondsrug, 9 v. Bergen in de Limfjord. Ida Pieter, 9 v. Alicante te Haifa verw. Irene pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer. 10 v. Rotterdam n. Hull. Jo, 10 v. Boston te Terneuzen. Jorina, 9 v. Rochester n. Mannheim. Josien. 10 v. Amsterdam n. Antwerpen. Julia Mary, pass. 10 Vlissingen n. Casablanca. •Toost, 9 te Zaandam. Kaap Falga, pass. 10 Vlissingen n. Antw. Kenitra, 9 v. Bordeaux teFedala. Leendert b, 13 v. Lyndiane te Bordeaux verw. Leny,, verm. 10 v. Belfast n. Fowey. Lydia, vertr. 11 Gdansk n. Manchester. Larix. 9 v. Gent n. Norropking. Maartje pas. 10 Vlissingen n. Gent. Menkar. 9 v. Mazagan te Safi. Merwehaven. 9 v. Cacablanca te Port Lyautey. Meteoor, 10 dwars Orfordness n. Bergen. Midas, 10 v. Rotterdam n. Gibraltar. Metropole, pass. 10 Vlissingen n- nAtw. Midsland. 10 v. Leith n. Grangemouth. Nederland, pass. 10 Weser n. IJselmonde. Neeltie b. verm. 10 v. Genua n. Barcelona. Nieuwehnven, 10 v. Aarhuus te Kopenhagen. Noorderlicht, pass. 10 Dover n. Liverpool. Nottingham 10 v. Amsterdam te R'dam verw. Nero. 9 v. Gibraltar n. Barcelona. Oleum, 10 v. Londen te Middlesbro. Prima 10 v. Vlissingen n. Alloa. Prior, 10 v. Garston n. Fiddown. Ponza 9 v. Raumo n. Hull. Rema, 9 v. Blyth te Porsgrunn. Riinhaven. 9 te Sharpness. Silvaplana, pass. 10 Vlissingen n. Antw Sirius, 10 v. Duinkerken n. Londen. Soemba, 9 v. Duinkerken n. Casablanca. Spurt, 9 v. Amsterdam teLonden. Texel. 10 v. Boston te Maassluis. Theodora. 10 v. Randers te Amsterdam. Tilly, 9 Kiel gepass. n. Stockholm. Union, pass. 9 Vlissingen n. Southampton. Van Brakel, pass. 10 Vlissingen n. Aarhuus. Vecht. 10 v. Rouaan te Boom. Vivo van Vlissingen n. Antwerpen. Willem Rarendsz, vertr. 10 v. Rouaan n. Gran gemouth. Wiilpo, 9 te Zaandam. SLEEPVAART Hudson met 3 bakken pass. 9 Ouessant na Aden. gekend had, haar dierbaarste en ver trouwdste vriend „Ik ben hier nu een hele week", schreef ze, „maar het lijkt veel en veel langer. In de eerste plaats kan ik U verzekeren, dat ik me hier erg gelukkig voel. Meneer Hi lary is heel aardig en in elk opzicht eerste klas. Het is heerlijk voor het eerst van m'n leven in een gewoon particulier huis te wonen en ergens te hóren ook al duurt het dan maar zes maanden. Natuurlijk was het in het weeshuis ook heel prettig, maar dit is zo heel anders! Begrijpt u wat ik be doel? We wonen hier met z'n drieën en ik kan zo maar de keuken binnenstappen en mezelf een kop chocolade maken, op elk moment, dat ik er zin in heb. U hebt zeker een heel dossier bij elkaar gekregen met inlichtingen over meneer Hilary! Ik heb de indruk, dat hij in de oorlog heel wat gepresteerd heeft, hoewel hij nooit vertelt, wat hij gedaan heeft om al die decoraties te krijgen, die hij bezit. Hij haat de oorlog. Geen wonderZijn huishoudster, Annie, zoudt u stellig ook aardig vinden. Ze was vroeger zijn kinder meisje en doet nu op Willows het huishou den, maar ze is ook een soort moeder voor hem. Meneer Hilary noemt haar zijn beste vriendin en zegt, dat ze hem nooit zelfs niet toen hij een klein jongetje was één leugen verteld heeft. Hij haat leugens en gedraai en je moet hem altijd eerlijk de waarheid zeggen. Je mag hem nooit iets van modelijden laten merken, wat soms heel moeilijk is. Annie en ik hebben uiteraard intens mede lijden met hem wanneer wij hem met zijn stok, tastend zien voortstrompelen, maar we laten nooit iets merken. Bovendien weet hij-zich in het algemeen fantastisch goed te redden en ik ben er van overtuigd, dat hij in April a.s. weer zal kunnen zien. Annie ziet er uit als Koningin Victoria, maar er zit meer humor in haar ogen. Ze is erg trots op haar Schotse afkomst, hoewel ze haar hele leven in Devon heeft gewoond. Natuurlijk is ze dol op meneer Hilary en vindt niemand en niets goed genoeg voor hem. Lk was in het begin bang, dat ze me niet zou accepteren als zijn secretaresse, maar ik moet zeggen, dat ze erg aardig voor me is. Zelfs de oude tuinman Crabtee, die niet van vreemden houdt, is vriendelijk tegen me. Willows zelf kan ik haast niet beschrij ven; het bestaat eigenlijk uit drie boeren huisjes, die tot één geheel zijn omgebouwd. Het ziet er uit als een plaatje met glas-in- lood ramen en een laag overhangend dak, en een wingerd tegen de muren. Het is echter niet zoetelijk, zoals huizen op een plaatje soms zijn, maar heeft een uitgespro ken eigen karakter. De achtertuin loopt af naar een smal riviertje, en achter dat riviertje liggen onmiddellijk de bossen. Er zijn hier nü nog anemonen, waarvan ik al tijd dacht, dat ze alleen in het voorjaar bloeiden. Crabtree zegt echter, dat je in Devon zelfs in Januari nog viooltjes en primula's kunt plukken op beschutte plekjes. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6