RANG Willem van Otterloo zorgde voor gedenkwaardige avond NYRIGLEY Pakistaans dansdrama in Nederland PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws COUPONS Holland Festival SrSt De radio geeft Dinsdag £)S Öuda( '^udü vetsM/jm/tfr pan domste wifr - Hongaarse regering doet concessies TocU Ió Uet zo Aonnestoi merkt, de naam helium te J. Corver nam afscheid van de AVRO Ter aardebestelling A. D. de Jong 5*» Rotarians bespraken problemen der rampgebieden Stoomschip voor Finse rekening Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws in diverse fijne smaken. 32 cent per 100 gram. Boekhouder bekent verduistering van 50.000 MAANDAG 13 JULI 1953 Niet alleen tal van fameuze orkestleiders uit het buitenland, maar ook de dirigen ten van onze grote Nederlandse orkesten hebben in het Holland Festival kunnen tonen wat zij waard zijn. Zaterdagavond stond Willem van Otterloo op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw voor zijn eigen ensemble het Residentie- Orkest en het bleek uit het spannende verloop van de uitvoering van een belang wekkend programma, dat ook uit hem een dirigent van formaat gegroeid is. Zoals het hoort bracht Van Otterloo als hoofdschotel een Nederlands werk. Dit was de Derde Symphonie van Henk Badings, gecomponeerd in 1935. Ondertussen heeft deze vruchtbare toondichter reeds zijn zesde de Psalmensymphonie in onze Haarlemse concertzaal ten doop laten hou den. In zijn Derde toonde Badings op 28- jarige leeftijd de rijpheid van zijn talent, zowel met persoonlijke techniek als met eigen karakter, in een muziek, die haar boeiende kracht behouden heeft en haar tragisch effect met sterke spanningen laat domineren. De uitvoering door Willem van Otterloo en de zijnen gaf een overtuigende indruk van deze sterke partituut. Een bijzondere prestatie werd deze avond ook de vertolking van de suite uit het ballet „El amor brujo" (De liefde als tovenaar) van Manuel de Falla, met mede werking van de beroemde Amerikaanse mezzo-sopraan Martha Lipton. Het eigen aardige ballet, waarin de componist ele menten van het populaire Spaanse zang spel, de „zarzuela" verwerkte, is in zijn oorspronkelijke conceptie weinig bekend geworden. De suite echter, die hij er uit samenstelde en waarin hij een viertal zang nummers opnam, Andalusische zigeuner liederen van eigen maaksel, behoort tot het wereldrépertoire der grote orkesten. De daarin voorkomende „Rituële Vuurdans" is in de bewerking voor piano algemeen be kend. Maar zijn magisch effect komt toch pas goed tot zijn recht als onderdeel van het fantastische geheel. Martha Lipton bezit wel de geschikte stem om het karakter van de ingelaste ge- passionneerde „flamenco"-melodieën weer te geven. Uit haar zingen met hoog opge dreven borststem spreekt volkomen de brandende emotie van een door liefde be toverde gitaar. Doch wat Van Otterloo met deze felle maar tevens delicaat geïnstru menteerde partituur bereikte, was niet minder treffend. De meester-hoboïst Jaap Stotijn droeg niet weinig bij tot het succes van de brillante interpretatie. Soepel en kleurig werden ook de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel uitge voerd. Het Pianoconcert in A van Liszt leek op dit programma per abuis terecht gekomen. Maar het werd fors en schitte rend vertolkt door Leon Fleisher, de Ame rikaanse winnaar van de Koningin Elisa- bethprijs 1952, die andermaal blijk gaf deze ADVERTENTIE Blijf bij hoofdpijn niet bij de pakken neerzitten, maar neem direct Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). hoge onderscheiding volkomen te hebben verdiend. Maar zuiver muzikaal gesproken was Willem van Otterloo de virtuoos, die deze avond gedenkwaardig maakte. JOS. DE KLERK De viering van het dertig-jarig bestaan van de AVRO is Zaterdagavond besloten met een feestavond te Hilversum. Op deze avond heeft de voorzitter, de heer G. de Clercq, de scheidende secretaris, de heer J. Corver, toegesproken. Hij bood hem een gouden vulpotlood met inscriptie aan. De heer Corver heeft de AVRO als lid van het dagelijks bestuur, als penningmeester en later als secretaris bijna een kwart eeuw gediend. De heer Corver, die Zondag 75 jaar werd, zal de AVRO blijven vertegen woordigen ir. het bestuur van de Neder landse Omroepzendermaatschappij Reeds in 1915, acht jaar dus voordat de draadloze omroep in ons land begon met enkeie uitzendingen door de heer W. Vogt uit de Ned. Seintoestellenfabriek te Hil versum, schreef hij een boekje „Het draad loos ontvangststation", in 1920 gevolgd door Velen hebben Zaterdagmiddag op Wes- terveld de laatste eer bewezen aan de overleden directeur van de Nederlandse Middenstandsbank in Haarlem. In de aula, waar de met bloemen bedekte kist was op gebaard, heeft de heer J. van Eek namens de directie van de Nederlandse Midden standsbank het woord gevoerd. Spreker wees er op dat de overledene een gesloten figuur was geweest, die een eenzaam leven leidde. Hij heeft, aldus spreker, een zeer eervolle carrière doorlopen bij de N.M.B. Met grote plichtsbetrachting en toewijding heeft hij zijn werk gedaan en hij was het bedrijf met hart en ziel toegedaan. De cliënten verliezen in hem een goede raads man en wij betreuren een goede werk kracht en een steunpilaar van onze instel ling, eindigde de heer Van Eek zijn toe spraak. De heer G. de Kater roemde de goede eigenschappen van de overledene en noem de hem een pracht-collega. Het woord werd vervolgens onder meer gevoerd door de heer A. W. van Brederode namens het kantoorpersoneel van Haarlem en IJmuiden en de heer J. C. Decring, voorzitter van het Instituut van Midden standsontwikkeling. Ds. J. W. van Nieu- wenhuyzen las daarna Psalm 138 en een gedeelte uit Romeinen 8 en hield zijn over denking naar aanleiding van de woorden: De goedertierenheid Gods is tot in eeuwig heid en Hij laat niet varen het werk Zij ner handen. Nadat de organist een koraal van Joh. „Het draadloos zendstation" en in 1922 Seb. Bach ten gehore had gebracht, werd door „Het draadloos amateurstation". Deze werkjes, in de loop der jaren aangevuld en verbeterd, behaalden een oplage van ver over de tweehonderdduizend stuks. de kist naar de groeve gedragen, waar een zwager van de overledene, de heer Buis kool de aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling. ADVERTENTIE C* HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 „Lichtbaken'. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Cembalo-gezelschap en solist. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Amuse mentsorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingen). 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchconcert. 14.00 Amusementsmuziek. 14.35 Kamei-orkest en soliste. 15.30 „Ben je zestig?" (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rubriek „Neder land en de Wereld": Europese Economische Integratie. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Pla ten. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Platen. 20.15 Hol land Festival 1953: sopraan en piano. 21.00 Platen. 21.10 Radio Philharmonisch orkest. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamermu ziek. 23.45-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Amerikaanse muziek kalei- doscoop. 14.30 „Een oud geslacht", hoorspel. 15.50 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 13.30 „De philosophie van de cultuur" (derde lezing). 19.00 Koor concert. 19.25 „Paris vous parle". 19.35 Pla ten. 19.50 „Van Groenlanders en Eskimo's". 20.00 Nieuws. 20.05 Weense muziek. 20.45 „Moet je horen!" 21.00 Hammondorgel. 21.20 Discogram. 21.40 Gevarieerde muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Viool, altviool, cello en fluit. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Lichte muziek. 23.45-24.00 Pla ten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.20 Weerbericht. 12.34 Ope ramuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Voor de tuin bouwers. 13.15 Platen. 14.00 Orkestconcert. 14.45 Platen. 15.15 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Orkestconcert. 20.30 Platen. 21.30 Lich te muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55-23.00 Nieuws. BBC 22.00-22.30 Nieuws en vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers (op 224 en 49 m.). Een groot aantal Rotarians uit alle delen van ons land was Zaterdagmiddag te Goes bijeengekomen om zich te verdiepen in de problemen van de watersnoodramp en te overleggen in hoeverre de Rotary nog zal kunnen bijdragen tot ieniging van de nood. Deze bijeenkomst stond onder leiding van öe gouverneur van het district 67, de heer A. J. de Jong uit Vlaardingen. De heer A. S. de Jonge, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg, betreurde het dat geen integrale schade vergoeding in de ontwerp wet is opgeno men. Hij bepleitte voorts dat bij de afwer king van de schade ock naar de stem van het bedrijfsleven wordt geluisterd. Hier door zou volgens hem veel misverstand en wanbegrip kunnen worden voorkomen, want er is nog veel schade waarin niet wordt voorzien. Schade aan geld en gelds waardige papieren wordt namelijk niet vergoed. Ook hield hij een pleidooi voor vergoeding van rente aan de getroffenen die reeds crediet hebben opgenomen om hun zaak weer op te bouwen. Ir. P. J. 't Hooft uit Goes, die de schade aan gebouwde eigendommen besprak, wees onder meer op de wenselijkheid van ver goeding der na-schade, die vaak pas na enkele jaren optreedt. De heer A. de Roo uit Goes sprak spe ciaal over de huisraadschade. Hij achtte het niet juist, dat deze niet in de wet is opgenomen. Het is volgens hem niet de bedoeling geweest van de gevers aan het Rampenfonds, een donatie aan de schat kist te doen. Het geld uit het Rampenfonds zou besteed kunnen worden voor de leni ging van de nog overblijvende noden na de schadeloosstelling door het rijk. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, besprak de verlangens van de getroffen landbou wers. Terwijl verloren gegaan vee wel te gen marktwaarde wordt vergoed, is dit niet voor bedrijfsmiddelen en handelsvoor raden voorgesteld. Dit noemde ir. Geuze een meten met twee maten. Verder achtte hij het een bezwaar dat een bedrag van f 50 niet voor vergoeding in aanmerking komt, hetgeen voor een landarbeider een zware last betekent. De Rotarians zullen in hun clubs deze problemen bespreken en overleggen wat zij verder kunnen doen. Ten aanzien van de taxitarieven in de hoofdstad hebben B. en W. van Amsterdam goedgekeurd dat voor de periode van 15 Juli tot 15 September voor buitenritten van ten minste tien gulden een korting op het bestaande tarief voor taxi's wort toegestaan van 10 pet., dan wel één uur kosteloos wach ten wordt toegestaan per tien gulden op gereden bedrag, dit ter keuze van de pas sagier. Van de werf Jan Smit Czoon te Alblas- serdam is te water gelaten het voor Fin land in aanbouw zijnde stoomschip „Pal- las". De lengte van het schip is 96 m., de breedte 13.31 m. Het laadvermogen is 2800 ton. De snelheid zal 14.5 mijl bedragen. Er zijn drie eenpersoons- en zeven twee persoonshutten voor de bemanning en mid scheeps 14 eenpersoonshutten voor de of ficieren. De voortstuwingsinslallatie is een stoom machine van 3400 pk. met turbo-com pressor. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Naar Indonesië: m.s. „Oranje" (22 Juli); naar Nieuw Guinea: s.s. „Ternale" (18 Juli) en m.s. „Oranje" (22 Juli); naar de Ned. An tillen: s.s. „Baarn" (21 Juli); naar Suri name: m.s. „Stentor" (22 Juli); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.-W.-Afrika: m.s. „Winchester Castle" (18 Juli); naar Canada: m.s. „Noorddam" (23 Juli); naar Zuid-Amerika: m.s. „Yapeyul" (18 Juli); naar Brazilië: m.s. „Eemland" (27 Juli); naar Australië en Nieuw Zeeland via En geland 18 Juli. Ned. Herv. kerk Beroepen te Haarlem (vac. W. J. v. El- den) A. A. Koolhaas te Amersfoort; te Nederlangbroek J. Kruyt, cand. te Gou da; te Lienden R. de Bruin te Barneveld, die bedankt voor Rouveen. Aangenomen naar Hillegersberg (toez. 7e pred.pl. voor de arbeid onder Vrijz.Herv.) mr. C. G. Mulder te Baflo. Bedankt voor Poortvliet J. Spelt te Dinteloord. Benoemd tot vloot- pred. G. Julius te Nijbeets. Beroepbaar stelling: De heren G. Messie, cand. te Harfsen, J. Noltes, cand. te Weerden (O.) en M. Rehnes, cand. te Zeist, stellen zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Ottoland R. Reitsma, cand. te Ee (Fr.). Aangenomen naar Twijzel A. M. Lindeboom te Kantens, die bedankte voor Elim (Dr.) (nadere beslissing). Chr. Geref. kerken Bedankt voor Arnhem J. H. Velema te Zwolle. Doopsgezinde Broederschap Beroepen en aangenomen naar Middel- stum H. J. Witteveen, prop. te Deventer, die bedankte voor Stavoren-Hindelopen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is geslaagd voor het prop.examen de heer J. A. de Vries te Krommenie. ADVERTENTIE Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangecje" Nog steeds stromen de exoti sche dansgroepen ons land bin nen. En het mag dan niet alle maal even belangwekkend zijn wat er vertoond wordt, men blijft er toch nieuwsgierig naar. Dat laatste geldt zeker voor het Pakistaanse gezel schap van Bulbul Chowdhury, dat ter gelegenheid van de Engelse kroningsfeesten naar Londen werd afgevaardigd en daar bijzonder veel succes oogstte met zijn moderne dans drama's. Deze tussenvorm van toneel en dans met zijn groten deels aan de werkelijkheid ontleende gegevens, waarmee de jonge Mohammedaanse re publiek zijn culturele onafhan kelijkheid wil bewijzen, verschilt zeer wezenlijk van de Hindoekunst uit Indië, zoals die op het ogenblik door Ram Gopal in het Holland Festival wordt gedemon streerd, al zijn er natuurlijk wel punten van overeenstemming. Dank zij de gastvrijheid van de Paki staanse zaakgelastigde en mevrouw Lal Shah Bokhari te 's-Gravenhage waren wij Zaterdagmiddag in de gelegenheid met Bulbul Chowdhury en zijn dansers en mu sici kennis te maken. De leider van het ge zelschap verwonderde er zich over, dat de Engelse critici hem met Kurt Jooss verge leken, hoewel hij nog nooit enig werk van deze kunstenaar heeft gezien. Hij gebruikt de natuurlijke expressiemiddelen, die hem ten dienste staan, waarbij zijn techniek uiteraard ook elementen uit de oude Indi sche scholen bevat. De moedra's mogen goed zijn voor uitbeelding van legendari sche verhalen, Bulbul Chowdhury voelt zich meer aangetrokken tot actuele onder werpen. Zo vertoont hij bij voorbeeld een tafereel uit de hongersnood van 1943. De „prima ballerina" van het ensemble is zijn echtgenote Afroza, die men in Engeland waar men het blijkbaar niet zonder vergelijkingen kan stellen de Margot Fonteyn van het Oosten werd ge noemd. Aan het programma wordt ook medewerking verleend door hun vijfjarig dochtertje Narghis, die daartoe in Neder- LONDEN (Reuter). Matyas Rakosi, die vorige maand als premier van Hongarije vervangen is, heeft Zaterdag in een radio rede gezegd, dat de partij ernstige fouten heeft gemaakt. Vooral het voorrang geven van de zware industrie ten koste van de lichte industrie en de productie van voe dingsmiddelen, was een grote fout geweest, waardoor de levensstandaard was gedaald. Dit was een flagrante schending van de socialistische principes. Alles moet worden gedaan om de arbeidsdiscipline te verbete ren. Traagheid en absenteïsme kunnen niet worden geduld. Velen zijn ten onrechte van mening, dat men thans niet meer kan wor den gestraft als het arbeidsquotum niet wordt vervuld. Het program van de nieuwe priemier, Imre Nagy, wordt door velen ver keerd begrepen. Vele arbeiders geloven dat zij nu konden doen wat zij wilden omdat de boeten zijn afgeschaft, zei Rakosi. Er zullen bepaalde verminderingen op de van de coöperaties geëiste leveranties wor den bekendgemaakt. Opzegging van het lidmaatschap van collectieve boerderijen wordt mogelijk na de oogst van het jaar. Rakosi sprak voor een vergadering van partij-activisten te Boedapest. Hij zei nog dat de oogst van dit jaar „de beste sinds de bevrijding" belooft te worden. De poli tiek ten aanzien van de collectieve boer derijen is niet gewijzigd. Ofschoon de onaf hankelijke boeren gesteund zullen worden, zullen de collectieven nog krachtiger steun genieten. De laatste dagen zijn vele Koelakken ge arresteerd omdat zij getracht hadden hun oude land terug te krijgen. Rakosi waarschuwde tegen overmatig op timisme. „Onze vijanden hebben beloofd dat de levensstandaard spoedig hoger zal worden, maar dat te geloven zal tot grote teleurstelling leiden", zei hij. Na Rakosi sprak premier Nagy over de radio. Hij zei dat de nieuwe wet betreffen de een amnestie en de afschaffing van de interneringskampen deze maand zal wor den gepubliceerd. Pakistaanse vissersdans. land de speciale toestemming van de auto riteiten krijgt, die haar in Engeland tot haar groot verdriet onthouden bleef. De begeleiding geschiedt door de beste musici van Pakistan, die op guitaar, fluit en trom mels composities van hedendaagse toon dichters uit hun vaderland vertolken. Voorts is er een instrument, dat gevormd wordt door 24 met water gevulde kopjes, die steeds met behulp van een grote theepot worden „gestemd". De Nederlandse première van het Paki staanse optreden heeft op 16 Juli in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage plaats. Van 23 tot 30 Juli is het gezelschap in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Een bankier, tevens directeur van een verzekeringmaatschappij in de hoofdstad, heeft daar bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 35-jarige procuratiehouder in het tijdvak van Januari 1950 tot April 1953 een bedrag van ongeveer 50.000 gulden heeft verduisterd. De procuratiehouder, die tevens boek houder bij de bankier was, heeft door on juiste boekingen kans gezien een halve ton in eigen zak te steken. Dit kwam aan het licht, toen de boekhouder voor een ander strafbaar feit in hechtenis werd genomen en de boeken gecontroleerd werden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De boekhouder maakte met het geld vier buitenlandse reizen en kocht een te levisietoestel. Hij liet bij de firma >vaar hij werkzaam was, èeh huis voor 50.000 gul den, verzekeren, hoewel, hij geen eigen huis bezat. ADVERTENTIE 32. Eindelijk achtte de schiLrk het ogen blik gekomen om tot handelen over te gaan. Met een triomfantelijke kreet dook hij uit zijn schuilplaats op en stormde op de totaal onthutste Panda toe. „Ha, be moeial", grauwde hij, „nu zal ik ook jou eens laten krimpen!" ..Help!", riep Panda verschrikt, „Jolliepop!" „Ha, ha!", lachte de booswicht wreedaardig, „hij roept om zijn vriendje! Het helpt je niets, ook die Eollepop, of hoe hij heten mag, heb ik met mijn stralertje bewerkt en hij is nu zo klein als een garnaal. En nu ben jij aan de beurt; hier komt liet!!" Met deze drei gende woorden stelde de bandiet de straler in en haalde de pal over.Weer spoten blauwe bliksems uit de straler naar voren. Maar wat was dat? De gevaarlijke stralen kaatsten terug en troffen degene, die ze afzond! De genmskerde liet de straler val len en deinsde achteruit. Reeds begon hij snel in te krimpen. „Oooooh!", kreunde hij, „de stralen keerden zich tegen mij!" „Dat was op het nippertje", zei Panda, om de hoek van een spiegel glurend, die hij blik semsnel van de wand had gegrist, toen de boef de straler aanzette, „die spiegel heeft me gered en bovendien die schurk een proefje gegeven van zijn eigen medicijn!" Hofleverancier COMPLETE WONINGINRICHTING 8arteljorisstraat 13-17 HAARLEM Speciale aanbiedingen in alle afdelingen. Tevens j Ontslag. Het ministerie van Onderwijs to Brussel deelt mede, dat Julien Kuypers, secretaris-generaal bij het ministerie, ter beschikking is gesteld. Dit betekent, dat hij van zijn functie ontheven is.. Kuypers was bij gerechtelijke uitspraak mede verantwoordelijk gesteld voor een brand, die een aantal jaren geleden een filmopslagplaats in het ministerie ver nielde en aan zestien mensen het leven kostte. Instemming. Bulgarije heeft ingestemd met een Joegoslavisch verzoek om hervat ting van het werk van een gemeen schappelijke commissie, die een onder zoek moet instellen naar grensinciden ten. De commissie was in 1950 gevormd, maar nooit aan het werk gegaan. Bul- garije's instemming volgt die van Roe menië. Maniak. In Washington wordt jacht ge maakt op een maniak, die Vrijdag twaalf branden in het centrum van de stad heeft gesticht. De branden, die naar schatting een millioen dollar schade aan hotels en grote gebouwen aanrichtten, hebben de gemeente autoriteiten genoodzaakt tot het afkon digen van een uitzonderingstoestand. Opstand. Het Birmese leger heeft Zaterdag verklaard, dat het documenten in be slag heeft genomen, waaruit blijkt, dat de Karen-opstandelingen, die sedert 1948: tegen de regering strijden voor een on afhankelijke staat binnen de Birmese Unie, een overeenkomst hebben ge tekend, waarin zij het communistische leiderschap aanvaarden. Men gelooft, dat de Karens, die in de afgelopen zes maanden bloot stonden aan geconcen treerde aanvallen van de regeringstroe pen, communistische hulp hebben aan vaard, omdat zij het alleen niet meer konden bolwerken. President. Brigade-generaal Adib Sjisjakli, die zich in 1951 van de macht in Syrië meester maakte, is Zaterdag tot presi dent van Syrië uitgeroepen, gekozen door het volk. Vrijdag is bij een natio naal referendum zowel het president schap van Sjisjakli (hij was de enige candidaat) als de door hem opgestelde grondwet goedgekeurd. Bij de nieuwe grondwet wordt het parlementaire leven hersteld. Vastgehouden. Adlai Stevenson, de demo cratische candidaat bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen in 1952, is Za terdag in Oost-Berlijn 20 minuten door de Volkspolitie vastgehouden. Hij brengt op zijn wereldtournée twee da gen te Berlijn door. Bij de voormalige „Hitler-bunker" van de Rijkskanselarij was hij met enkele anderen van zijn gezelschap uit zijn wagen gestapt om de overblijfselen van de bunker van dicht bij te bekijken. Toen men weer bij de auto terugkwam verbood de Volkspoli tie, die niet wist met wie zij te maken had, verder te rijden. Na 20 minuten heen en weer gepraat gaf de politie de weg vrij. Republiek. De Zuid-Afrikaanse minister Strydom heeft Zondag op een congres van jongeren van de nationale partij verklaard, dat een van de doelen van de partij de vestiging van een republiek in Zuid-Afrika is. Dit zou evenwel slechts kunnen geschieden met goed keuring van de meerderheid van het volk. De minister sprak de hoop uit, dat dit doel binnen vijf tot tien jaar ver wezenlijkt zou kunnen worden. Atoomkanon. Het Britse blad „News Chro nicle" schrijft in zijn editie van heden dat Britse geleerden bezig zijn met een atoomkanon voor oorlogsschepen. Vol gens de vlootcorrespondent van het blad zijn er grote vorderingen gemaakt met het moeilijke probleem van de plaatsing van een dergelijk kanon op een schip. De geleerden zouden streven naar een kanon met een grotere draagwijdte dan die van het onlangs door het Ameri kaanse leger geprobeerde atoomkanon. Het laatstgenoemde kanon draagt, naar wordt gezegd, 32 kilometer. Poging. De afgevaardigden op het wereld congres van het „internationaal ver bond van vrije vakverenigingen" te Stockholm hebben Zaterdag besloten bij hun regeringen er op aan te dringen, dat zij zullen pogen de vrijlating door de Sovjet-autoriteiten te verkrijgen van personen, die na de ongeregeld heden van 17 Juni in Oost-Berlijn „ten onrechte van hun vrijheden zijn be roofd". Zij namen dit besluit, nadat een delegatie verslag had uitgebracht over haar bezoek aan Berlijn, dat onder meer bedoeld was om de toestand in de voor malige Duitse hoofdstad te bestuderen. WE hebben het kort geleden gehad over het bekende verschijnsel dat een licht straal, die in de schuine rand van de spie gel valt, wordt gesplitst in de kleuren waaruit hij is samengesteld. Dit heeft de natuurkundigen op het idee gebracht alle lichtstralen eens op een dergelijke wijze te onderzoeken. Zij hadden daarvoor niet de hele spiegel nodig, maar konden vol- stoord worden door andere zenders en sommige aan sterke fading onderhevig zijn! Voor dergelijke moeilijkheden en nog enkele méér zitten de sterrenkundigen. Hoe dit ook zij, de Franse sterrenkun dige met de Nederlandse naam, t.w. Jules César Janssen, ontdekte in 1868 in het spec trum van het zonlicht bepaalde lijnen die niet overeenkwamen met die van de in die staan met de geslepen rand, zodat er in tijd bekende stoffen. Men stelde daarom feite niets anders overbleef dan een instrument in de vorm van een driekantige glaszuil, prisma genoemd. Valt er zonlicht door zo'n prisma, dan krijgen we zoals u weet, een volledige kleuren- band, die spectrum wordt ge noemd. Maar licht van een gloeiend gas, zoals bijvoorbeeld het licht van de bekende neon-reclame, vertoont door een prisma geworpen, geen kleuren- band, maar intsluitend een stel smalle ge kleurde divarsstrepen op een donkere ach tergrond, spectraallijnen geheten. Het merkwaardige is nu, dat de plaats en het aantal van deze lijnen in het spectrum voor ieder ander gas verschillend zijn. Men zou ze kunnen beschouwen als de herkenningsmelodie van een orkest. Zoals de tonen van een herkenningsmelodie ons verraden welk ensemble voor de microfoon speelt, zo verklappen de spectraallijnen door welke gloeiende gassen het licht wordt uitgezonden. Men stelle zich de analyse van een spec trum echter niet al te eenvoudig voor. Welk een moeite hebben wij al niet, om uit een „dubbel-melodie" de afzonderlijke wijsjes te onderkennen. En hoeveel ver- warringwekkender moet het dan zijn de klankenhutspot aan te heren van tien, twintig of dertig gelijktijdig gespeelde voor deze stof, die in de atmosfeer van de aarde moest voorkomen doch waarvan nie- rj mand nog ooit iets had be- geven naar het Griekse woord voor zon (helios). Zonnestof zou de Nederlandse naam dus luiden. Het helium, waarvan de herkennings melodie door de astronomen en natuur kundigen was opgevangen, zonder dat men wist welk orkest daarmee geïdentificeerd kon worden, werd eerst 27 jaar later door Itamsay uit de atmosfeer afgezonderd. Wanneer we het woord atmosfeer horen, denken we in den regel aan atmosferische storingen, waarvan De Bilt ons regelmatig weet te berichten, zodat we vi de volgende dagen weersomslag, al dan niet gepaard aan hevige windstoten hebben te verwach ten. Nu is wind althans naar mening van de ondergetekende meestal een vrij hinderlijk element. Tijdens een fietstocht heb je hem altijd tegen en bovendien de poneert hij alle kranten van de straat in de voortuin. Maar bij alle kwaad die we de ivind soms toedichten, mogen we niet uit het oog verliezen dat we zonder wind, dus zonder luchtstromingen in de atmos feer, allen zouden stikken. Niet van de warmte, maar door iets heel anders. - Daarover morgen, deuntjes, waarvan vele bovendien nog.ge- (Nadruk verboden) H. PéTILLON-

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2