„Job Gouda" doorstond krachtproef met lof Assense kinderinvasie in de Da Costa-gelederen M Agenda voor Veis en Reddingboot „Bremen" op doorreis in IJmuiden Uit Frankrijk repten de Kennemer duiven zich huistoe Visserij-varia J Havenberichten Nieuw silhouet in Vissershaven Zaal van een messroom op een kotter, die allang geen kotter meer is „Juiius Rütgers" achter Noord Holland naar huis Eerste concert in de speeltuin „Suomi"-athleten streden in Zaandam Kogger en Plustic Met certificaat naar Hamburg Oranje „onderzeeër" kan snelle dochter lanceren Ongeluk op de „Martha" liep goed af „Velsen" veranderde van voorzitter Jan van Dommelen koos nieuwe praeses Eervolle plaatsen voor Velsenaren Burgerlijke stand Velsen MAANDAG 13 JULI 1953 ET EEN TRIOMFANTELIJKE BOCHT en een krachtige tijstroom in de rug draaide de jongste der IJmuidense schippers, Cor Bal, Zaterdagmiddag «zijn glanzend-nieuwe „Job Gouda" IJmuidens havenmond binnen ten aan- schouwe van een plukje wuivende mensen op pier- en havenhoofden: de eerste ling van een klein trawlertype, die nog wel kotter heten wil, maar het in feite allang niet meer is, was in de thuishaven gearriveerd. Na een voorspoedige dans met de Noordzee tussen de Hoek en de Zuidzij. En het was voorwaar niet alleen Cor Bal, die er glunder bijstond in de brug van dit paradepaardje van een be kende Hollandse scheepsbouwer: ook zijn reder, Dick Gouda, zijn bouwer Boot van de Dageraad uit Woubrugge en al de andere mensen, die aan een nieuw schip te pas komen in motorkamer en radiohut, messroom en logiezen, hebben van deze blijde inkomste onder een zonnige zomerhemel genoten. De „Job" was thuis. Bouwnummer 474 had de eerste krachtproef in volle zee glansrijk doorstaan. En wellicht is er een nieuwe episode in IJmuidens visserij bedrijf aangebroken met de ietwat gedurfde verschijning van een schip, dat maar over één kant vissen kan en dat Woensdag aan het werk tijgt, vlak voor de inzet van het verse-haringseizoen. De blauwe wimpel van de werf woei van top, ten teken, dat de „Job Gouda" officieel nog op de overdracht wacht tijdens de enigszins feestelijke proeftocht, die Dinsdag om elf uur volgen gaat, maar het is toch al heel duidelijk een schip van Gouda geworden, nadat de reder vijf uur lang over het werkdek en door de brug heeft gespankerd met een gezicht van „wat zeg je er nou van". Het antwoord op deze vraag heeft hij tijdens de proefvaart en daarna, toen vele bekenden deze nieuwe ling van binnen en van buiten hebben kun- en bekijken, in alle toonaarden mogen horen en het kwam telkens op hetzelfde neer„Dit is het, geloof ik, wel. Tweede? Nadat de rederij Medan Batavia de beide schepen, waaraan zij haar naam ontleende, naar Amerika afstootte, is er in Wou brugge met een bijzonder soort plezier gebouwd aan de „kotter" IJM 99, die de eersteling van een nieuwe vloot voor Gou da in IJmuiden moest gaan worden. Of er dus meer volgen? Naar menselijke bereke ning zou men het wel zeggen, maar het hangt uiteraard af van de resultaten der IJM 99 en van de vraag, of het risico van dergelijke kapitaalsinvesteringen in een tjjd als deze kan worden herhaald. „Kotter" heet de Job dus, echter alleen omdat er voorshands geen betere kwalifi catie voor te vinden is. Maar met zijn ton nage van even boven de 200, zijn capaci teit van minstens 1400 kisten in die zaal van een (perfect geïsoleerd) visruim en zijn 450 pk Industrie-diesel is deze boot nauwelijks meer als kotter houdbaar. „Ha- ringkotter" komt er al dichter bij. Trawler ware misschien verantwoord en een nieuwe samentrekking als „kogger" zou evenmin te versmaden zijn. In elk geval: het is een schip zonder zijns gelijke. Dat leverde bijvoorbeeld bij de opstelling van een arbeidsovereenkomst typische moei lijkheden op, waar men in wederzijds over leg weliswaar uit is gekomen, maar die toch resulteerden in een „particuliere" C.A.O. Aan de dans KAARSRECHT heeft de donkergroene Job Gouda zijn zog over de Nieuwe Waterweg getrokken naar Hoek van Hol land, om daar voor het eerst zijn werkelijk element te ontmoeten. Nog lang niet af- geflauwd na een langdurige straffe Wes tenwind gaf de zee al onmiddellijk partij: met minder olie dan de 30.000 liter, die de bunkers bevatten kunnen, lag de Job een tikje koppig op de lange deining van de Noordzee en dat hebben een paar passa giers enige uren lang nadrukkelijk onder vonden maar schipper Bal joeg hem met de stroom in de rug en veertien mijlen op de log zo feilloos langs Scheveningen en Katwijk, dat ieder, die nog oordelen kón, het nieuwe schip een tien met een griffel gaf. Overigens wetende, dat die 14 knopen geflatteerd waren en de topsnelheid on der normale omstandigheden de tien en een half meer nabij zou komen. Op snel heid is de 99 trouwens ook niet voorname lijk gebouwd: de snhroefdiameter mag dan wel 2.40 meter zijn, die bronzen knaap geeft het schip in de eerste plaats een grote trekkracht voor de trawl. Coaster-allures Wat het gevoel echter voorspelde om trent de kwaliteiten van deze aanwinst, bevestigde het oog bij een nauwgezet on derzoek op de détails. Het over bakboord dichtgebouwde dekhuis, waardoor alleen aan stuurboordzijde galgen voor de trawl geolaatst werden, heeft een wonderbaar lijke ruimtewinst opgeleverd, waarvan eigenlijk nu pas het volle profijt te over zien is. Er ontstond namelijk een mess room, waar twintig man elkaar nog niet voor de voeten lonen en waar de kok dan bovendien nog in alle rust voor zijn A.G.A.- fornuis kan tronen. Het logies daaronder geeft eenzelfde indruk van ruimte, maar bovenal van comfort: schuimrubberen ma trassen en kussens in de kooien en pluche op de banken. Nou, pluche is het niet hele maal, al heeft de nlastiefabriek het be- driegeliik nagemaakt. Men noeme het dus „plustic" en wasse het gerust af. als er bii rauw weer een mok koffie over gemorst wordt. De op de messroom aangebouwde douchecel en de ijskast voor het proviand sluiten met de ruimte voor de stuurma- chine in de scherpe achtersteven het ach terschip af. Een trapje hoger ligt dan de brug, met de schippershui het propere domein van de commandant van dit riante scheepje, dat op vele punten coasterallures gaat vertonen. Behalve de normale radio-rich tingzoeker en een 60-watt zender ont- MAANDAG 13 JULI Thalia, 20 uur: „Treinroof in Missouri'. Rex, 20 uur: „Vliegende bommen'. DINSDAG 14 JULI Thalia, 20 uur: „Treinroof in Missouri". vanger van Radio Holland staan er een dubbele Elac-Fischlupe (echolood met zo wel „schrijvende" weergave als kathode- straalbuis) en een Decca-plaatsbepaler. En dat voor een kotter, pardon een kogger. Wonder, dat dit scheepje onbepaald cer tificaat h'/;ft en er helemaal niet tegenop zou zien, om drie weken naar de Barendsz- zee te tijgen, waar Belgen en Denen met hun kotters ook wel eens rondsnuffelen? Niet, dat het gebeurt, maar het kan. Sterk hart En dan het hart, de ^-50-paards Industrie, direct-omkeerbaar met reductie 2:1, een Deutz winchmotor van 110 pk en een Deutz hulpaggregaat annex lichtmotor van 32 pk. Een rustig-kloppend hart overigens, dat zelfs op top-toeren, bij de 350, alleen de trap naar de bak lichtelijk doet trillen. Maar je moet toch ergens aan kunnen zien, dat het schip leeft? De automatische alarminstallatie geeft een doordringend belletje in de motor kamer, als de smeeroliedruk te laag of het koelwater ,.te hoog" zouden worden en een uit Beverwijk stammende hvdrofoorinstaï- Iatie zorgt voor maximaal 3 atmosfeer druk op de waterleiding en de boiler, die op zijn beurt warm water levert aan dou ches en wasbakken. Zo zouden we nog genoeglijk een poosje door kunnen gaan. maar zelfs de volslagen leek zal nu begrijpen, dat er met de Job Gouda een scheepje ter wereld is geko men, dat aan alle kanten uitgekiend is en waarbij de eisen van een nieuwe tijd heel dicht benaderd zijn. Op één klein kleinig heidje na: de centrale verwarming, die met kolen gestookt moet worden, maar dat betekent dan ook, dat de bediening van de „moederkachel" aanzienlijk vereenvoudigd is. Het is slechts te betreuren dat de naam gever van dit juweeltje deze glorieuze en- trée niet heeft mogen meemaken. Vandaag wordt de slingerproef met de Job genomen en de luttele steentjes des aanstoots, die tijdens elke proeftocht voor de dag komen, zullen door bouwer en monteurs uit de wereld geholpen worden. En overmorgen: met tien man varen voor de eerste besomming, die niet alléén reder en bemanning zal interesseren. Zondagmiddag één uur is de Wijsmuller- sleepboot „Noord-Holland" met de Duitse teertanker „Julius Rütgers" op sleeptouw, naar Hamburg vertrokken. De „Rütgers", die, zoals bekend, sinds 1 Februari op het Noordwijkerstrand heeft gezeten en vorige weck door de Nestor en de Stentor vlot en naar IJmuiden werd ge trokken, kreeg een certificaat van zee waardigheid, omdat er blijkbaar weinig schade aan het casco was ontstaan. In Ham burg gaat de „Rütgers" in dok. Aquariumhouders komen bijeen De Aquarium- en Terrariumvereniging „Kennemerland" houdt op Donderdag 16 Juli in het Patronaatsgebouw aan de Zee weg een ledenvergadering. De heer G. Vermeulen zal op deze avond verslag uit brengen van de „N.B.A.T."- natuurstudieweek, die van 4 tot 11 Juli in Gronsveld werd gehouden. Meubilair en leermiddelen voor de Da Costaschool In verband met een belangrijke stijging van het aantal leerlingen per 15 Augustus is voor de „Da Costaschool" uitbreiding van meubilair en leermiddelen noodzake lijk. Het bestuur van de vereniging „Da Costaschool" heeft B. en W. van Velsen om medewerking voor de aanschaffing verzocht. Hout voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zoner. is Vrijdagmiddag aangekomen het Finse „Airisto", dat van de Finse haven Wasa een lading van 864 vadem hout aanvoerde. Dit schip wachtte sinds Donderdagmiddag zijn losbeurt af aan de Kanaaldijk. In Eindhoven werd Zaterdagmiddag de voetbalwedstrijd Eindhoven-Vitesse gespeeld, wellce in een 6-0 overwinning voor de gastheren eindigde. Het tweede doelpunt voor Eindhoven. Van links naar rechts: Snoek (E.); Weyand (V.); Van Rooy (E.); Louwers E.)aan diens voeten doelman l'Amie; Van Voorst (V.); Schmidt (E.), op de grond liggend H. Herberts (V.) en Van Melis (E.). Als een fel-oranje schip-van-de-toekomst is gisteren tegen de avond een der modern ste Duitse reddingboten, de „Bremen" in de IJmuidense vissershaven op bezoek ge weest. Het met vier man bemande scheepje, dat een opmerkelijke stroomlijn vertoont, was onderweg van de thuishaven naar Düs- seldorf met materiaal voor een tentoonstel ling aan boord en dook de IJmuidense ha ven binnen, omdat schipper Rolf Hoffmann zijn mannen wel even rust gunde en er bovendien op het electrische fornuis wat beter aan de wal gekookt kan worden dan op de nogal onstuimige zee. Vandaag is de onverwachte gast doorgevaren naar Rotter dam. Deze 43 ton metende reddingboot lijkt in geen enkel opzicht op de schepen van onze K.N.Z.H.R.M.: de lichtmetalen opbouw met zowel een bovenbrug als een onderbrug geeft deze sierlijke bootjes het voorkomen van een kleine onderzeeër. Toen de „Bre men" tot haar huidige vorm werd omge bouwd, werd het schip uitgerust met een lanceerinrichting voor een motorsloep, die de reddingboot op het achterdek meevoert en die, wanneer een in nood verkerend vaartuig niet dicht genoeg benaderd kan worden, met behulp van een vernuftige rolled-installatie wordt gelanceerd. Dat sloepje is uiterst zeewaardig en uitgerust met een sterke benzinemotor. Wanneer het zijn taak volbracht heeft, wordt het weer op het moederscheepje terug genomen met behulp van een perslucht-installatie. Eigenares van dit 18 meter lange oranje pronkje is de „Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiffbrücher", die op dezelfde basis werkt als de Nederlandse redding maatschappijen en dus haar gelden ont leend aan de liefdadigheid. Dat deze lief dadigheid de haven van Bremen een zeer modern bootje heeft opgeleverd, blijkt wel bij een nadere beschouwing van het scheepje, dat voorbeeldig uitgerust is. Schipper Hoffmann liet ons met gerecht vaardigde trots de dubbele zend-ontvang- installatie zien, die een vermogen van liefst 100 Watt ontwikkelt en vertelde, dat de „Bremen" uitgerust is met een echolood, een peilinstallatie en twee Deutz-diesels van 125 pk elk. De 110 volt liehtmachine ontwikkelt 15 pk en de verstelbare schroef geeft het scheepje een kruissnelheid van 9 y, mijl met een topsnelheid, die tegen de Bij het aan boord brengen van de droge vleet op de logger Martha (IJM 74) is Za terdag omstreeks 12. uur een ongeluk ge beurd, dat buitengewoon goed is afgelopen. De 58-jarige IJmuidenaar B. v. d. H., in dienst van de rederij Pronk hielp de vleet aan boord brengen. V. d. H. stond alleen op de wagen toen plontseling de wagen losschoot en op het 11 knopen ligt. De verwarming geschiedt met koellucht van de machines, die het gisteren in de stuurhut bijna ondraaglijk maakte. Alleen dat oranje kleurtje deed ons niet helemaal sympathiek aan. Zelfrichtend, zoals de „Neeltje Jacoba" is de „Bremen" niet, maar dat vond schip per Hoffmann nauwelijks interessant, want dat zelfrichtend zou voor een schipbreu keling toch maar een nare gewaarwording zijn. „Dus uw klanten moeten verdrinken?" „Aber ncin maar de „Bremen" slaat een voudig niet om", meende hij eigenwijs. Het vangnet kan boven het ruime voor dek gespannen worden en is dus niet per manent aanwezig. De Kennemer duiven hebben het afgelo pen weekeinde van Roosendaal, Chateau- roux en Corbeil af gevlogen met de volgende resultaten van de clubs, (voorzover ze bij ons binnenkwamen) De Reisduif De Bevcrwijkse jonge duiven van „De Reisduif" hebben Zondag een vlucht ge maakt vanaf Roosendaal (107 km.). Er waren 798 duiven in concours, die om 8.10 uur werden gelost. Om 9.16 werd de eerste duif geklokt; de laatst aankomende deed er drie minuten langer over. De voornaamste uitslagen zijn: A. v. Son 1, 63, 64 en 68; M. Nisten 2, 41 en 69; Th. Kuyer 3 en 74; W. de Raadt 4 en 43; S. Zoet 5, 42 en 72; G. Grapendaal 6, 19, 20, 21 en 52; J. Schipper 7; L. Kleyn 8; C. Westrate 9, 48 en 58; G. v. d. Winden 10, 31 en 36; J. de Nijs 11; C. G. Dekker 12, 22, 29, 44, 57 en 67; W. Rijnders 13, T. Loogen 14; Boerenbach 15; J. Luntz 16; P. Vergunst 17; W. Tuyn 18; P. Luyt 23, 28 en 39; J. Vuyk 24: H. Zillig 25; R. Hendriks 26 en 65; W. v. Wijk 27, 55 en 56; G. Hoek 30, 37 en 38; D. Stiemer 32, 40 en 66; J. C. Amels 35, 50 en 51; P. H. v. I J. Lust 13.43.31. Dit is de uitslag wat de 17.20 uur, dus binnen twaalf uur, kwam de eerste vogel van de heer Suurmond binnen. De laatste prijswinnende duif kon door de heer Kaale om 19.10 uur worden „afge- klokt". De vlucht leverde weinig verliezen op; veel vogels kwamen pas Zaterdag binnen. De uitslag was: J. Suurmond 1, 2, 3; W. Kaale 4. Vrijdag wordt voor oude duiven van Limo ges af een vlucht ondernomen en Zaterdag geschiedt voor jonge vogels de eerste wed vlucht van Weert af. De Luchtpost De duiven van de leden der Castricumse Postduivenvereniging De Luchtpost, hebben Zondag uitermate snel gevlogen. Voor de wedvlucht van Corbeil, een afstand van circa 465 km., waren 57 oude dieren in con cours, welke om 9.15 uur zijn gelost. Het eerste keerde de duif van J. Zentveld op honk terug en wel om 13 uur, 26 minuten en 34 seconden; 2. J. M. Bruno 13.27.42; 3. F. J. G. Tromp 13.38.37; 4. G. F. Tromp—N. de Wildt 13.40.18; 5. R. W. Bettink 13.42.49; 6. Minnen 34, 49, 62 en 76; T. Gravemaker 35; D. Joosten 45; J. Butter 46; R. Zoontjes 47; F. Blommaert 53; S. Terbraak 54; A. C. Schelvis 59: Gelderman 60; J. Demmers 61 en 73; G. Visser 70. Assumburg De jonge duiven van „Assumburg" vlogen Zondag ook vanaf Roosendaal (109 km.). Er waren 77 duiven in concours, die om acht uur 's morgens werden gelost. De eerste was om 9.06 uur binnen; de laatste om 9.13 uur. De eerstaankomende waren: J. Knap 1. 11 en 15; H. Gooyer 2, 5, 14 en 18; P. Beentjes 3 en 12: J. Koper 4 en 17: G. Duin 6. 8 en 9; H. v. Tnnen 7 en 10; Th. Koper 13; Ch. Bey 16 en 19. De oude duiven kwamen van Corbeil (461 km.) en van „Assumburg" vlogen er acht tien mee. Om kwart over negen was de los sing en 13.20 uur was de eerste weer op het hok terug. H. v. Tunen 1; Ch. Bey 2; J. Knaap 3 en 4; J. Koper 5. Bevrijde Vleugels Met 72 jonge duiven vloog „Bevrijde Vleu gels" van Roosendaal en van de duiven die om acht uur 's morgens werden gelost was de duif van J. v. Stralen als eerste om 9.08 uur binnen. De uitslagen zijn: J. v. Stralen 1, 7, 8, 10, 12 en 13; J. Dudink en Zoon 2 en 3; A. J. Bruins 4 en 5; P. Lotterman 6 en 9; G. Lot- terman 11. De oude duiven vlogen van Corbeil en „Bevrijde Vleugels" had er vijftien in con cours. Om kwart over negen was de lossing; de eerste duif kwam om 13.26 uur binnen. De eerstaankomenden zijn: .T. Pekel 1 en 5; P. Lotterman 2 en 4; N. v. Duivenvoorde 3; G. Lotterdam 6. IJmonden De afdeling ..De IJmonden" van de Bond van Zaterdagvliegers, die Dinsdag al haar duiven had ingekorfd voor de vlucht van Chateauroux af over een afstand van 666 km. kon Vrijdagavond al weer de eerste vogels opvangen. Vrijdagmorgen om 6 uur waren de dieren in vrijheid gesteld en om Het is een lange rit geweest, die de ruim 160 kinderen van het Asser kinderkoor ,,De jonge Zangers" met hun begeleiders Za terdagmorgen per bus naar Velsen-Noord ivaren begonnen. Maar prompt op tijd te vier uur, waren zij op hun bestemming, de ontvangstplaats in de Da Costaspeeltuin, waar ze hartelijk zijn begroet. Het is daar een drukte van belang ge weest tijdens de begroeting. Talrijke oude bekenden van het eerste bezoek van vorig jaar, ontmoetten elkaar en de heer D. J. Slotboom, voorzitter van de buurtvereni ging „Da Costa" verheelde niet, dat het zeer veel moeite en inspanning heeft ge kost om de 162 kinderen gedurende een week onderdak te brengen. De heer C. L. Mallon, voorzitter van „De jonge Zangers", dankte hartelijk voor het welkom. Hoewel de kinderen uit de Drentse hoofdstad wel gewend zijn aan de natuur, vi-oeg de voorzitter de pleegouders bij een eventueel strandbezoek de gevaren voor deze kinderen „uit het land" niet uit het oog te willen verliezen. Het duurde geruime tijd voordat alle gasten hun pleegouders hadden gevonden, maar dit was ook bij het grote aantal niet te verwonderen. Openluchtuitvoering Hoewel de Zondagavond, wat het weer Zondag 12 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Brittgol van Rotterdam. Catharina van Tyne; Grebbestroom van dek van de logger stortte. De man viel op Londen. Etalin van KoUerdarm Swiftvan U„<- VLonden. Mathilde van Karlshamn. Bomma het dek maar wonder boven wonder kwam het gevaarte naast de man terecht. Hij kreeg enige netten op zich, maar daar was hij gauw onderuit. De inmiddels gewaarschuwde heer Bak ker heeft de man onderzocht en naar het ziekenhuis gebracht. Hij «leek een ge kneusde linkerschouder, gekneusde rib en een gekneusde nier te hebben opgelooen. De wagen, die zwaar was beschadigd, is later door een takelwagen van het dek van de logger gehaald. van Oslo. Visten van Karlstad. Bianca van Fowey. Jans van Londen. IJstroom van Hull. Badzo van Londen. Alouette van Lon den. Schie van Bremen. Feducia van Hu- diksvall. Puck van Bremerhafen. Netherland Coast van Newcastle. Emden van Vesteras. Libelle van Bremen. Stentor van Granada. Le Havre. Elmina van Hamburg. Vertrokken zijn: Brofjord naar Valerias. Nolda naar Narvik. Toutra naar Detroit. Venus naar Bremen. Catharina naar St. An ton. Julius Rütgers naar Hamburg. Frans naar Newcastle. Theora naar Sorehamn. betrof, zich er niet erg voor leende, waren „De jonge zangers" tegen zeven uur op het appèl in de „Da Costa"-speeltuin om zich te laten horen. Het werd wegens het nog ontbreken van een piano wat later en deze uitvoering onder leiding van de 68- jarige heer L. van Aalst, die reeds 35 jaar dit koor dirigeert, had bovendien veel hin der van de straffe wind, maar de enkele honderden belangstellenden luisterden des ondanks aandachtig naar de vrolijke, frisse wandel- en natuurliedjes, die het koor ten gehore bracht, daarbij zonder voorbe reiding op de piano begeleid door mevr. E. J. Meyjes-van Twisk. Behalve het Zonnelied van Cath. van Rennes en het rhythmische „Gij, jonge zan gers naar buiten", kreeg het Roeierslied een uitstekende vertolking. De voor velen bekende melodieën wer den afgewisseld door een soliste, een frank meisje, dat zich liet bewonderen in zuivere jodelzang. Plet concert eindigde met een fris gezongen potpourri. Vandaag brengen „De jonge zangers" een bezoek aan IJmuiden en Dinsdagavond zal de Da Costa-kindertoneelclub in het Her vormd wijkhuis een uitvoering geven. Tengevolge van het bedanken van de heer J. W. A. Westerhoven was bij de R.K.V.S. „Velsen" de voorzitterszetel va cant gekomen. In deze vacature is voor zien door de verkiezing van dr. G. A. M. Kunfeld. Verder werden nog als nieuwe bestuurs leden gekozen de heren Van Buuren, Van Schaick en Koekebier, terwijl de heer Cottaar herkozen werd. De heer A. Tabernal heeft wegens drukke werkzaamheden voor zijn functie van voorzitter van de toneelvereniging „Jan van Dommelen" moeten bedanken Tot zijn opvolger werd aangewezen de heer H. Jonkers. kopgroep betreft. In de jeugdafdeling werd J. A. Beentjes eerste met 13.52.49. Voor de jonge duiven stond een vlucht van Roosendaal (113 km.ï op het program ma en zij hebben het er niet minder snel afgebracht. De 200 dieren uit Castricum werden om 8 uur los gelaten en reeds om 9 uur 9 minuten en 58 seconden arriveerde de eerste jonge duif in Castricum op het hok van de heer A. Metselaar: 2. N. Bakker 9.12.65: 3. J. M. Bruno 9.13.04; 4. R. W Bettink 9.13.04. Toevalligerwijs zijn de dui- van van de twee laatst genoemde leden ge lijktijdig geklokt. Bij de jeugdige postdui- venliefhebbers was de uitslag als volgt: J. A. Beentjes 9.14.46; 2. P. Zonneveld 9.24.24: 3. C. Bakker 9.41.06. Zondag 19 Juli gaan de oude duiven de langste vlucht van het jaar maken, namelijk vanaf Bordeaux, een afstand van 940 km Dit is een „bewuste" overnachtingsvlucht waarvoor de duiven reeds Zaterdag worden gelost. De jonge duiven tonen hun snelheid in een vlucht van 181 km. vanaf Vilvoorde Van de grote groep leden van de Ken- nemerstaten Athletiekvereniging „Suomi" die Zondagmiddag heeft deelgenomen aan de door de A.V. „Zaanland" in Zaandam gehouden regionale athletiekwedstrijden hebben verschillenden ondanks het gure weer en de zware grasbaan van het K.V V.-terrein enkele goede resultaten geboekt Van de dames legde I. Waasdorp op de 100 m C-klasse beslag op de eerste plaats met een tijd van 13.7 sec. Op dit nummer plaatsten zich no. 4 en 5 respectievelijk T Waagmeester en R. Grapendaal, beiden in 14 seconden. Een uitstekende prestatie boekte ook J. Groen op de 800 m jongens A, die hij voor de eerste maal liep. Direct van start was deze jeugdige athleet goed weg om de lei ding te nemen en deze tijdens een prach tige race te behouden, om zelfs met meters verschil de eindstreep te passeren in 2 min. 10.6 sec. B. van Midden werd 8 in 2 min. 26.2 sec. De 1500 m B-klasse, waarop J. Ooster man, die pas een dubbele promotie maakte van D naar B, uitkwam, gaf hem nu ge legen zijn kunnen te demonstreren. Hij werd derde in 4 min. 29.6 sec. In de C- klasse 1500 m bezette W. Kok met 4.39 de vijfde plaats. De overige uitslagen waren: Jongens 100 m: 4. G. van Alfen 12 sec.; heren: 100 m C: 2. J. F. Smit 11.9 sec.; 4. G. v. d. Veer 12.1 sec.; Discuswerpen D: 2. J. Hof 28.21 m; 10. H. Kooyman 22.86 m; buiten mededinging P. Koeten 35.61 m. Vérspringen D: 6. P. Koeten 5.24 m.; 9. G. Grapendaal 5.07 m. Dames: Discuswerpen D: 9. mevr. Koe- ten-Bleeker 23.61 m.; 11. I. Waasdorp 23.40 m; 12. mevr. Henneman-Kok 23.09 m: 14. R. Cornelissen 22.44 m.; Vérspringen B: 2. D. Davidson 4.35 m; Vérspringen C: 5. R. Grapendaal 4.21 m; 9. P. Cornelissen 3.98; 11. T. Waagmeester 3.86 m; Hoogspringen D: 5. B. Koet 1.25 m.; Kogelstoten D: 5. mevr. Koeten-Bleeker 7.72; buiten mede dinging B. Koet 8.54 m. Benoeming van onderwijzeres Ter voorziening in de vacature aan de Adolf van Nassauschool te Santpoort, ont slaan door het in het huwelijk treden van mej. S. M. Waagmeester, stellen B. en W. van Velsen de gemeenteraad voor met in gang van 1 Augustus als onderwijzeres in vaste dienst aan genoemde school te be noemen mej. M. G. Muntjewerff, thans in tijdelijke dienst aan de school werkzaam. GEHUWD: W. Jager en S. Rensink, Bloe- mendaalsestraatweg 62, Santpoort. J. W. de Vos en M. Bruinooge, Bloemendaalsestraat- weg 138. Santpoort. H. J. Snoeks en C. Zeu- levoet, de Ruijterstraat 22, IJmuiden-O. Th Putman en J. M. Huijbcrs. H. H. Warmer dam en C. Prins. Dinkelstraat 9. IJmuiden. Chr. Roest en F. G. Veldman, BloemsVaal 73, IJmuiden. W. G. Dukel en M. Lute. D. J. Vonk en Th. H. Wischmann, Berkenstraat 40, IJmuiden-O. C. G. Jonkergouw en A. K. M Meisch, Kleverparkweg 127, Haarlem. Dure blauwpijpjes. De markt was Zaterdag zeker niet overvoerd: behalve de twee Noordloggers Robert William (KW 123) en de KW 176 was er een kot ter van Slot present met kleine vaart. De makreel bleek weer slecht vertegen woordigd te zijn en bracht daardoor een hoge prijs op, temeer daar er ook geen haring verscheen. Voor de blauwpijpjes is tussen de f 33 en f 37 per kist be taald. Geringe Belgische zin. De Belgische handel toonde deze laatste dag van de vo rige week maar geringe animo voor de rondvis. Beste braad maakte ongeveer f 25 per kis, de grote gullen haalden de f 38 en de middelgul deed van f 25.50 tot f 31, terwijl de torren tussen de f 18 en de f 20 terecht kwamen. Kisten kabeljauw deden niet meer dan f 84 a f 95 en van de dichte radio werd het beste, ongeveer de helft, verkocht, waarna de rest de pufschuit in dook. Schol in trek. Speciaal voor de snur- revaadschol is een beste prijs betaald: de tweetjes deden ongeveer f 25 tot f 27 en de knappe schol drie maakte van f 20 tot f 18 met f 11,50 voor de kleine drie. Ge wone schol twee is verkocht voor f 20 en in deze sector brachten de drietjes tussen de f 9 en de f 12 op. Robert hoogste. Zoals te verwachten was, maakte de Robert William Zaterdag de beste reis met f 800, gevolgd door de Slot-kotter, die er f 5900 van maakte en de KW 176 als derde met f 5400. Variatie in de tong. De fijnvis heeft zich Zaterdag nogal grillig gedragen; de lap tongen zetten in op f 3,25 per kilo, om la ter op te lopen tot zelfs f 4 en de groot middel begon op f 1,90, waarna ze terug liep tot f 1,70 en tegen het eind van de af slag weer op te klimmen naar de f 2; een enkel partijtje kwam daar zelfs overheen. Kleinmiddeltong deed van f 1,90 tot f 1,65 en later f 1,90; de enen gingen voor rond f 1.60 van de hand en de slips zaten bij de f 1,25. Grote tarbot is verkocht voor f 2,40 per kilo. Abraham vandaag. Met duizend kis ten vis was onder meer de Abraham van morgen aan de markt. Hij werd uiteraard gesecondeerd door een hele partij loggers, waaronder enkele uit de Noord en heel wat kotters. Loon naar werken. De motor van de „Doggersbank" gebruikte te veel olie en dat was oorzaak dat schpper Guyt, nadat hij in de afgelopen week enkele uren op zee was geweest, weer naaf de vissersha ven moest terugkeren. Woensdag hebben monteurs het euvel gevonden en toen ver trok de KW 75 naar de visserij. Zondag middag kwam de Doggersbank na vier da gen vissen binnen met 130 kisten makreel en 50 kisten varia (schelvis en horsma kreel). Voor die vier dagen vissen werd nog een uitstekende besomming gemaakt. Weer in de vaart. Zaterdag is naar zee vertrokken de Eli Chénévière (IJM 32). Maandag gaat schipper v. d. Leek met de Tzonne (IJM 1) en Woensdag is de Bloemendaal gereed voor de uitvaart. Van de loggervloot vertrekt vandaag de Shamrock (IJM 129). Van de kottervloot gaan deze week weer vissen de AM 16 en 18. Ook de KW 133 ziet er uit als een jacht na een week schoonmaken en verven. De trawlloggers KW26, KW84 en IJM221 ho pen ook voor de visserij gereed te komen. Marktprijzen Zaterdag Heilbot 2.20, gr. tong 4.15-2.40. gr.m. tong 2,14-1,55, kl.m. tong 1.98-1,66, kl. tong I 1.85-1,55, kl. tong II 1.2S-1.03, tarbot I 2.75-1,80 per 1 kg. Tarbot II 65. tarbot III 50. tarbot IV 43-28, tongschar 54-38, kl.m. schol 67.48, kl. schol I 57-35, kl. schol II 30-8, schar 17,50-15,50, bot 11.50-8, v. haring 27,50, makreel 37-20,50, gr.m. schelvis 33, kl.m. schelvis 41-31, kl. schelvis I 38-27,50, kl. schelvis II 30-8. wijting 20-8, gr. gul 41-36, midd. gul 31-19, kl. gul 18-8, kl. haai 21, kl. wolf 37-35, poontjes 12.50-11, horsma kreel 8.10 per 50 kg. Gr. kabeljauw 192— 80, gr. koolvis zw. 48 per 125 kg. Marktaanvoer Zaterdag: 430 kisten tong en tarbot, 8 tongschar en schartong, 935 schol, 6 schar, 12 bot, 1 haring, 21 ma kreel, 590 schelvis, 208 wijting, 180 kabel jauw en gul, 2 kl. haai, 3 wolf, 8 poon, 11 koolvis, 105 diversen, totaal 2530 kisten. Besommingen Zaterdag. KW176 f 5480, KW123 f 8070, KW166 f 1400, KW155 f 2250, WR67 f 2520, WR33 f 2130, R029 430. TX33 f 1890, IJM11 f 2170, IJM227 f 150, IJM110 f 110, HD87 f 5910, KW189 f 150, KW60 f 130, KW21 f 810, KW34 f 1850. IJselmeer. Vrijdag werd door 102 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 9356 pond kuilpaling f 0.93-f 1,17, 252 pond fuikaal 96-98 cent, 99 pond snoekbaars 53-55 cent, 80 pond rode baars f 1,22, 70 pond voorn 4 cent per pond. 940 bak nest, prijs f 2,60 per bak van 371/2 kg. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Een Oostenrijkse ingenieur heeft deze „luchtluis" geconstrueerd, die de voordelen van een helicopter en een autogiro in zich verenigen moet. Het apparaat, dat de fraaie soortnaam „heliglider" gekregen heeft, ivordt aangegespt als een parachute, heeft een gecombineerde voorstuwing door een raketmotor met een horizontale hef- schroef en kan loodrecht opstijgen. Dalen doet het blijkens zijn constructeur zoals de autogiro's van vroeger. Het apparaat wordt op het ogenblik geprobeerd op het Westchester County-vliegveld in de Verenigde Staten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3