Racing kwam voor tegen Sparta, maar moest toch met 1-1 genoegen nemen GOED KAMP! StERim/ Achterhoede was weer het zekerste deel bij RCH Bijzonder productief Eindhoven gaf Vitesse geen kans: zes-nul St'êOp Belgische honkballers hadden weer geen kans tegen Nederland: 0-10 Fraaie honkbaldemonstratie van de Mildenhall Ramblers Nog geen beslissing in kampioenscompetitie Doelpunt van Koster en van Benningshof RCH-Eindhoven niet in Feyenoord-stadion? Van Melis grondlegger van vijf doelpunten Ooggetuige verslag op tribune van „Spangen" Zeer zwak fielden bij de Belgen 3 ggpt AUTO-FINANCIERING Geen Hongaren in het FIFA-elftal Amerikaanse bond laakt houding Russische schakers Een mooi plekje voor je tent en dan maar genieten. Een korreltje zand in 't eten is niet erg, maar de shag moet Sterling zijn. Dat is Virginia op zijn mildst, op zijn geurigst. En waar je ook komt, Sterling vind je overal! Kanosport Klingers kampioen van Nederland lange baan GAAT U MET VACANTIE? BONDSPLOEG VERLOOR MET 6-2 Sport in 't kort MAANDAG 13 JULI 1953 Van onze sportredacteur) Toen wij Zaterdagavond staande op de overdekte tribune van het Spartaterrein in Rotterdam, waar wij de luisteraars in Haarlem op de hoogte hielden van het gebeurde na de achtste minuut van de tweede helft toen rechtsbuiten Koster RCH een 1-0 voorsprong had gegeven keeper Wille vanuit zijn doel zijn aanmoedigingen hoorden schreeuwen aan zijn teamgenoten; toen wij constateerden dat de Haarlemse achter hoede met nog groter verbetenheid de aanvallen van de Rotterdammers afsloeg; toen wij in de aanvalslinie de binnenspelers zowel verdedigend als aanvallend zagen optreden, ja toen dachten wij stellig dat RCH de over winning en het landskampioenschap in de wacht zou slepen. Toch kwam het anders uit. Sparta viel daarna verwoed aan om een overwinning en een kans op de titel te behalen, werd teruggedrongen, viel weer aan, en maakte in de negentiende minuut toch gelijk door een zeer fraai doelpunt van Benningshof. Waarna hetzelfde beeld volgde. Beide ploegen om beur ten in de aanval met af en toe verrassend combinatiespel. Het ene gevaar lijke moment na het andere volgde, doch geen van beide ploegen slaagde er in nogmaals te scoren. Het was en bleef gelijk. Een resultaat, waar door Sparta uitgeschakeld werd voor de titel en RCH gelijk kwam met Eindhoven, dat met niet minder dan zes-nul van het reeds kansloze Vitesse won. Een beslissingswedstrijd, die twee voetbalelftallen nog weer een week langer in actie zal houden, werd noodzakelijk om de landskampioen van dit seizoen aan te wijzen. Geen RCH-aanhang dus in hoerastem- ming na afloop van de wedstrijd op Span gen. Maar ook geen terneergeslagen sup porters. Er restte toch nog een kans om via een beslissingswedstrijd de voetbaltitel te behalen? En we moeten daar onmiddel lijk aan toevoegen dat de uitslag de ver houding in het veld ook wel weer gaf. Mis schien was de Racing gedurende vrij grote perioden wel meer in de aanval en had het elftal van de blauw-zwarten wel een licht veldoverwicht, maar daar stond tegenover dat Sparta intelligenter voetbal speelde. Behalve middenvoor Boot in de voorhoede die bepaald een dissonant was waren alle voorhoedespelers van de thuisclub een voortdurend gevaar. Zij combineerden zeer goed en was Boot wat schotvaardiger ge weest, Sparta zou het ongetwijfeld niet bij één doelpunt hebben gelaten. Verbetering Bij de Racing vlotte het in de aanvals linie minder. Een verbetering was onge twijfeld het meespelen van de jeugdige Hoonhout voor Lieshout. Maar in het ge heel genomen hadden de aanvallers toch weinig in te brengen tegen de Sparta-ver- dediging, waarin stopperspil Terlouw een zeer goede en solide partij voetbal speelde. Snelheid, dat was het wapen waarmede de achterhoede van de thuisclub verslagen kon worden. Maar veel gelegenheid om dat wapen te gebruiken kregen Gallis, Couwen- hoven, Koster, Hoonhout en De Wette niet. Enerzijds was dat te wijten aan het zeer goede opstellen van Tiebout, Wennekcr en Terlouw, anderzijds ook aan het te on nauwkeurig plaatsen van halfspelers en aanvallers. Bij de Spartanen was dat beter, doch zij stonden tegenover een achterhoede, die weer eens overduidelijk liet blijken dat zij niet voor niets 't kleinste aantal doelpunten tegen heeft, ook in de kampioenscompetitie. Van Rheenen zowel als Van de Brink waren zeer trapvast en speelden dicht op de man, waardoor zij vele malen het gevaar reeds in de kiem smoorden. De Vos in vorm Daarbij was stopper De Vos in zijn ge wone, dus zeer goede vorm. Deze gerouti neerde speler is zelden een uitblinker, maar hij vormt toch steeds een zeer moeilijk ver vangbare schakel in de defensie van RCH. Snel reagerend en goed positie kiezend voorkwam hij veel gevaar, waarbij hij door zijn rustig optreden en op het goede mo ment bijspringen een doorlopend struikel blok betekende; ook op momenten dat elf- talgcnoten reeds gepasseerd waren. In de middenlinie van de Racing speel den zowel Lasschuit als Blesbrouck een goede partij, waarbij het opviel dat zij meer verdedigend speelden dan aanvallend. Iets wat de kracht van de voorhoede na tuurlijk niet ten goede kwam. Kalme eerste helft Sparta liep vlot van stapel, vertoonde een keurig veldspel en plaatste goed, maar ADVERTENTIE fï> f(UHS VAH oAALEN - ASSURANTIËN lODEWUK VAN DEYSSEUAAH If4,'- HAARLEM - IEL 24414 Aanvankelijk heeft men Zondag beslo ten de beslissingswedstrijd om het lands kampioenschap voetbal in het Feyenoord- stadion in Rotterdam te spelen. Heden ochtend vernamen wij echter uit goede bron, dat dit nog geenszins zeker is, daar er het aanstaand weekeinde grote gym- nastiekdemonstraties zijn in Rotterdam ter gelegenheid van de „Gymnaestrada". Een definitieve beslissing wordt zo spoedig mogelijk genomen. Wij mogen er overigens aan herinneren dat mocht in de komende beslissings wedstrijd tussen RCH en Eindhoven aan het einde van de normale speeltijd geen beslissing zijn gevallen er vier maal zevenenhalve minuut verlengd zal wor den. Maakt een van beide elftallen een doelpunt, dan wordt er gestopt. Is na dat extra half uur geen goal ge maakt, dan wordt wederom een beslis singswedstrijd vastgesteld, die ook vier maal zevenenhalve minuut wordt verlengd bij een gelijke stand. Ook hier wordt ge stopt als er een doelpunt wordt gemaakt. Is aan het einde van de verlenging van deze tweede wedstrijd ook nog geen win naar, dan beslist het doelgemiddelde van de kampioenscompetitie. In dat geval, een uitzondering uiteraard, zou dus Eindhoven de titel behalen. dit gold in feite slechts buiten het straf schopgebied. Daarbinnen was men weinig doortastend en de Haarlemse midden- en achterlinie konden steeds succesvol in grijpen. Vooral linksback Van de Brink, gesteld tegenover Sparta's gevaarlijkste vleugel Van EdeBenningshof, wierp zich steeds met succes in de strijd. Zo bewoog zich bijna alles in het mid denveld en zowel Wille als Landman had den een zeer kalme eerste helft. De mooiste kans voor Sparta liet Terlaak kennelijk volkomen verrast door dit onverwachte gebeuren ongebruikt en het spreekt voor zich, dat Landman's moeilijkste werk be stond uit het keren van een ver schot van linksback(l) Van de Brink, hetgeen overi gens slechts ten koste van een hoekschop ging. Het karakter van de strijd bleef vol komen open en dit te meer, toen RCH na een half uur wat meer in de aanval ging. Een aanval, die minder aarzelend en ro- buster werd doorgevoerd dan die der Spar tanen. Veel verder dan een behoorlijke kans voor de snelle Koster kwam men echter ook niet. Buitendien bracht Land man hier op gedegen wijze opklaring. Voorsprong Deze zelfde rechtsbuiten, die wel het meest bij RCH op de voorgrond trad in de voorhoede, maakte na wat vruchteloze Rot terdamse aanvallen in de tweede helft op goede wijze van een door Couwenhoven geboden kans gebruik. De voorzet die een vlotte aanval besloot, was juist buiten be reik van Landman om op afdoende wijze onderschept te kunnen worden. Langs Sparta's keeper heen joeg Koster na acht minuten de bal in het net. Dit doelpunt schonk RCH nog meer ver trouwen. Met diepe passes moest de rood witte defensie alle zeilen bijzetten. Ook het opstellen der Haarlemmers was toen veel beter dan dat van Sparta. Het was dan ook vrij onverwacht dat na negentien mi nuten de gelijkmaker ontstond. Van Ede nam op links een hoekschop en met een zuivere kopstoot werkte Benninghof de bal achter. Wille. Nadien probeerde Sparta nog van alles, maar er ging van de aanval niet zo veel uit, dat serieus aan winst gedacht kon wor den. Deze kans was groter voor de gasten als er geen Terlouw had gestaan. Zo snel konden De Wette, Gallis of Koster niet zijn, of hij redde de stiuatie. Alleen, of in perfecte samenwerking met Landman. Het zou de kroon op zijn werk geweest zijn, als hij, mee ten aanval getrokken, met een mooie kopbal uit een corner van Van Ede Wille had kunnen verslaan. Maar de Haarlemse doelman kon er nog juist met zijn vingertoppen bij. Evenals Landman trouwens bij de laatste poging van Koster. De bal ging nu over het doel en de corner leverde niets op. Zo bleef de stand gelijk, een resultaat, waarmee de krachtsverhou ding juist werd aangeduid. De stand is: Eindhoven 6 RCH 6 Sparta 6 Vitesse 6 13—8 8—7 11—8 10—19 Een gevaarlijke situatie voor het doel van Sparta. Van links naar rechts: Gallis, De Wette, Ter Laak, Sonneveld, op de rug gezien, Koster, Landman, Terlouw en in het doel Wenneker. Voor de eerste keer in de kampioenscompetitie heeft Eindhoven bij een wedstrijd op eigen terrein zijn grote aanhang reden tot juichen gegeven. Zes keer werd er door Eindhoven gescoord en Vitesse kon daar geen enkel doelpunt tegenover stellen. Hier door heeft Eindhoven, dat twee weken geleden nog de laatste plaats in de kampioens competitie bezette, het tot een beslissingswedstrijd tegen R.C.H. gebracht. Het voet bal, dat Eindhoven in deze wedstrijd speelde stak anders wel zeer gunstig af tegen dat van Vitesse. De Arnhemmers, die zonder Albers aantraden (Wiclheesen verving hem) schoten haast over alle linies tekort. Nu troffen de Arnhemmers het slecht, want Eindhoven spr :1de de beste thuis wedstrijd van dit gehele seizoen. De ver dediging sloot perfect, de middenlinie paste zich, zowel verdedigend als aanvallend, zeer goed aan en de voorhoede was een en al bewegelijkheid. In de verdediging van de Arnhemmers daarentegen klopte het niet best, hoewel doelman L'Amie in topvorm was. Talrijke harde schoten werden door hem in vaak moeilijke' positie gekeerd. De zwakke plek was echter de middenlinie. Hendriks liet Van Melis teveel vrij, waardoor de ex-in ternational een van zijn beste wedstrijden kon spelen. Zelf maakte hij weliswaar geen doelpunt, maar voor vijf van de zes goals legde hij de grondslag. Tivee strafschoppen Hendriks viel ten einde raad enkele ke ren een tegenstander ongeoorloofd aan, hetgeen Vitesse op twee doelpunten kwam te staan. Eerst haakte hij Van Melis, toen deze was doorgebroken. Jo Tebak schoot de toegestane vrije trap buiten het straf schopgebied hard in de bovenhoek. Direct daarop ging de Vitcsse-spil een duel aan met Louwers en nu beging hij een overtreding, waarvoor scheidsrechter Nijs onverbiddelijk naar de witte stip wees. Van Kooy voltrok kalm het vonnis. Daar mee werd de stand op vier-nul voor Eind hoven gebracht, want in de eerste helft hadden Jo Tebak en Dick Snoek na goed vrijmaken van Van Melis reeds voor een twee-nul voorsprong gezorgd. Toch speelde Vitesse dapper door. Vooral de beide kanthalves Van Voorts en Weyand lieten de moed niet zakken, maar de voor hoede was niet in staat om het de Eind hoven-verdediging ook maar één keer wer kelijk lastig te maken. Hanssen heeft dan ook slechts xwee schoten van een Vitesse- speler moeten keren. In de dertiende minuut van de tweede helft was do beslissing al gevallen na het nemen van de reeus genoemde strafschop. Vijf minuten later was net weer Van Me lis, die de bal keurig vrijmaakte en aan Louwers gaf, die L'Amie opnieuw onhoud baar passeerde. Acht minuten voor het einde schoof Van Melis de bal afgemeten tussen Hendriks en Wielheesen door, waar op Louwers opnieuw vrij voor L'Amie kwam en het halve dozijn volmaakte. In een bijeenkomst na terugkomst van het Hongaarse voetbalelftal uit Stockholm, waar het met vier-twee van Zweden won, verklaarde de ploegleider Sebes dat Hon garije geen spelers beschikbaar zal stellen voor het FIFA-elftal, dat 21 October in Londen tegen Engeland speelt. „Deze wedstrijd is in onze ogen zonder enige waarde", zei Sebes. „De commissie, die de ploeg samenstelt neemt spelers uit verschillende landen en probeert daarmede een team samen te stellen en het is, zoals reeds bij andere gelegenheden is gebleken, nu eenmaal onmogelijk om binnen korte tijd met elf individualisten een werkelijke ploeg te formeren. Daarvoor lopen stijl en spelopvatting te veel uiteen. Het is dus een overbodige wedstrijd, waarin wij gerust kunnen ontbreken". „De schaakbond van de U.S.A. verklaart, dat de beslissing van de Russische bond om zijn spelers niet naar de USA te zen den een smet heeft geworpen op het pres tige van het schaakspel". Aldus zegt de Amerikaanse bond in een brief, die zij naar de president van de internationale schaakfederatie, A. M. Folkes Rogard in Stockholm, heeft gezonden naar aanlei ding van de weigering van de Russische schaakspelers om naar New York te ver trekken. Zoals bekend zouden de Russen in Cherbourg op de „Queen Elizabeth" scheep gaan voor New York voor een op 15 Juli beginnende wedstrijd tegen een vertegen woordigend Amerikaans team, maar nadat zij vernomen hadden dat er beperkende bepalingen voor hun bewegingsvrijheid in New York waren vastgesteld, besloten zij niet naar de U.S.A. af te reizen. Een grote menigte voetballiefhebbers heeft Zaterdagavond in de gezellige be slotenheid van het Phoenixterrein voor deze gelegenheid welwillend beschikbaar gesteld door de gemeente Haarlem en Po lygoon kunnen luisteren naar het ver slag van de wedstrijd SpartaRCH, ver zorgd door Haarlems Dagblad/O.H.C. en door onze sportredacteur van de tribune in Rotterdam af per telefoon doorgegeven. Het succes van deze uitzending, zoals trouwens ook die van vorige ooggetuige verslagen werd wel duidelijk gede monstreerd door het feit dat de luiste rende menigte tot het eindsignaal toe in doodse stilte geboeid bleef door de span ning, die het gelijke spel tot het slot toe aan deze wedstrijd veroorzaakte. Toen de bui, die reeds lang dreigde, in Rotterdam losbrak en het karwei van de verslaggever verre van aangenaam kwam maken, bleef onze sportredacteur op zijn hoge post, terwijl de regen op het tribune- ADVERTENTIE bak neerkletterde. In Haarlem vermocht de motregen, die omstreeks half negen begon te vallen, de belangstelling even min te bekoelen. De spanning, die de beslissingswedstrijd tegen Eindhoven zal meebrengen, zal wel licht nog groter zijn. Wij hopen ook van deze wedstrijd een ooggetuigeverslag te kunnen geven ten gerieve van degenen, die niet in staat zijn de wedstrijd met eigen ogen te volgen. NIEMEIJERS TABAK....TABAK OP ZN BEST Het Nederlandse honkbal negental heeft ook van de returnmatch tegen de Belgen een monsterzege gemaakt. Nog fraaier hebben de oranjemannen liun superioriteit tegen de Belgen bewezen nu Hannie Urbanus, in tegenstelling tot veertien dagen geleden, in een ongenaakbare vorm stak: 18x3 slag; 0x4 wijd en 3 honkslagen tegen. De Belgen hadden hun tweede pitcher uit de wedstrijd in Amsterdam nu als openingspitcher gezet, maar deze werd in de vijfde innings vervangen door de openingspitcher van Amsterdam. Het. resultaat was hetzelfde, want ook thans werd er door de oranjemannen regel matig gescoord als gevolg van een elf-tal honkslagen en bijzonder zwak fielden dei- Belgen gedurende de eerste vijf innings, waarna de eindstand reeds bereikt was (0—10). Ofschoon er in de eerste innings geen enkele honkslag genoteerd kon worden was de stand toch al spoedig 02, doordat Keulemans en Jole (beide 4-wijd) op korte slagen, waarmede de Belgen geen raad wisten, konden scoren. In de tweede innings begon Roozendael met een ferme twee honkslag, gevolgd door een klap van Jan Smidt. Beiden scoorden, mede door korte slagen van Geurts en Keulemans (04). In de vierde innings werd het 05 door achtereenvolgende honkslagen van Keule mans en Jole. In de, vijfde innings staken de Nederlanders echter wel een enorm vuurwerk af. Honkslagen van Hoogenbos, Hannie Urbanus, Roozcndaal, Jan Smidt en Keulemans en verre (gevangen) klappen van Geurts en Jole brachten de stand op 0—10. Hardies vervangen Hardies werd vervangen door de 16- jarige pitcher Robeyn, die de Hollanders verder het scoren wist te beletten. Slechts Charles Urbanus en Jan Smidt wisten nog honkslagen te geven. De Belgen kregen in totaal slechts drie man op de honken. Echter allen in een andere innings, zodat scorekansen voor onze Zuiderburen niet waren weggelegd. De beste Nederlanders aan slag waren: Jan Smidt (0,600). Keulemans (0,500), Roo" zendaal (0,400), Hannie Urbanus (0,333), Jole (0,250), Charles Urbanus (0,200) en Hoogenbos (0,200). Werpprestaties Hardies en Robeyn (België); 9x3 slag, 5x4 wijd, 11 h.s. tegen. H. Urbanus (Nederland): 18 x 3 slag, 0x4 wijd, 3 h.s. tegen. Op het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem is een kanowedstrijd gehouden over een af stand van 10.000 meter om het kampioen schap van Nederland K 1. Deze wedstrijden, die georganiseerd waren door de kanover eniging „Spaarnevogels", verliepen, hoewel er een harde wind stond, bijzonder vlot. De uitslag luidt: 1. J. Klinkers (De Geu zen) 47 minuten 54 seconden: 2. J. Bobel- dijk (Quo Vadis) 47 minuten 56.4. sec.; 3. W. van der Kroft (HKV) 48 min. 30.2 sec.; 4. Kwast (De Geuzen) 49 min. 1.1 sec.; 5. H. van Koersel (Spaarnevogels) 50 min. 58 sec. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE De Mildenhall Ramblers hebben de Nederlandse honkballiefhebbers Zaterdag op een fraaie demonstratie vergast. Misschien had het Nederlandse publiek nog meer home runs van de Yankees verwacht, maar daarvoor gooide Duinker toch te goed. Overi gens konden de Nederlanders vooral in tempo nog wel het een en ander van hun gasten leren. Vooral catcher Thomas liet zien, welke belangrijke taak een achter vanger heeft. Het tweede honk was eenvoudig niet te stelen. Met welk een gemak (half zittend) gooide deze catcher de bal over een afstand van veertig meter vlijm scherp op het tweede honk. Er was niet tegen le lopen. Reeds in de eerste innings plaatsten Molinski, Parsons en Thomas honkslagen (03). Veldfouten brachten in de tweede innings de stand op 04. De 'Nederlan ders wisten tot de zevende innings stand le houden. Vlak voor het thuishonk wordt deze Amerikaan tijdens een sliding nog uitge tikt cloor de achtervanger. Aan slag kregen de Hollanders echter bij werper Hupener geen schijn van kans. In de vijfde innings begonnen de Neder landers de ballen te raken, hetgeen voor de Yankees reden was om Papineau op de plaat te zetten, die het ook al niet minder deed dan zijn collega. Toen de Amerikanen in de zevende in nings 06 maakten door honkslagen van Molinski, Doan en Thomas werd Duinker op de plaat vervangen door Jongeling (R.C.H.) In de achtste en negende innings moch ten Harris en Liptocx ook nog even bij de „Ramblers" op de plaat, hetgeen resul teerde in honkslagen van Jongeling, Ch. Urbanus en Kraal (26), terwijl Jonge ling goed gesteund door zijn veld de Amerikanen verder scoren wist te be letten. Vooral goed bij de Hollanders was Keu lemans op het derde honk, die de bruta- lheit van een der Amerikanen eenmaal op fraaie wijze wist af tc straffen. Het is te hopen, dat de Amerikanen wat vaker een bezoek aan ons land brengen en dat de Keuzecommissie dan in de gelegenheid is om de sterkste troef, Hannie Urbanus, uit tc spelen. TWEE BELGISCHE KAMPIOENSCHAP PEN VOOR MOENS. Bij de Belgische athletiekkampioenschappcn heeft Moens de 400 meter in 48,5 sec. en de 800 meter in 1 min. 55,6 sec. gewonnen. De 1500 meter was voor Herman in 3 min. 56.4 en de 5000 meter voor Reiff, die in 14 min. 43.2 sec. Hans- wijck met 5.8 sec. versloeg. Wuyts zegevier de bij het kogelstoten met 14.64 meter Van de Zande met 14.61 meter tweede en Kinlziger nam het discuswerpen met 42,55 meter voor zijn rekening.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5