Rooswijk-teams slaan een goed figuur in de competitie AUTO OF MOTORRIJLES Vier tientallen van D.C.IJ. maken elk een goede kans Zilveren proevennemer-menger bij Van Gelder Zonen Agenda voor Velsen AREND REIJM Havenberichten Visserij -varia Heren doen gooi naar het kampioenschap het adres In komende competitie van de Kon. Ned. Dambond Hartelijke huldiging op het bedrijf Vijf en zeventig étage woningen aanbesteed Old Clothes New 5 SOFT- EN HONKBAL Stormduivels veegden Katwijkers met 7-1 van het strand „IJmuidens Roem" speelt Woensdag in Velserbeek Herman van der Horst filmde aan de Zuidzij Herbert-asyl nog niet klaar voor honden Zaterdagavond concert: eert „BHK" Drieduizendste schip in IJmaiden Sterke Zuidenwind hielp duiven op hun vlucht DINSDAG 14 JULI 1953 De eerste teams van de „Rooswijk"-softbal]-sters en honkballers zijn er in geslaagd beide weer een overwinning te behalen. Hoewel de „Rooswijk"-dames geen kans meer hebben op de eerste plaats kunnen zij deze eerste competitie misschien nog als goede tweede eindigen. De heren van Rooswijk I maken nog een mooie kans om zelfs het kampioenschap in de wacht te slepen als alle volgende wedstrijden worden gewonnen en S.C. Haarlem 2 een (onverwachte) steek laat vallen. De dames van Rooswijk bleken tegen T.Y.B.B. I de slechte vorm van vorige week te boven te zijn en zij demonstreer den nu zelfs op markante wijze hoe soft- ball wel gespeeld moet worden. Reeds in do eerste innings namen de Rooswijk-dames een 4-0 voorsprong, on der anderen door een tweehonkslag van mej. J. Kluft. Deze voorsprong bleek ove rigens een goede steun om de wedstrijd te winnen, daar T.Y.B.B. in de vijfde innings profiteerde van een korte Rooswijk-inzin- king en drie punten scoorde. Doch de thuisclub herstelde zich uitstekend, vooral door de dames J. Kluft en M. Klesser, die T.Y.B.B. bele'tten om in zes gespeelde in nings te scoren. Rooswijk maakte nog en kele punten en bracht de stand op 7-3 met het score ver loop: Rooswijk I 4-0-1-0-0-2-x 7 T.Y.B.B. I 0-0-0-0-3-0-0 3 Het heren-honkbalteam handhaafde de kampioensaspiratie en vond daarbij steun van de „koploper" S.C. Haarlem 2, die een punt verspeelde en „Rooswijk" daardoor tot een gevaarlijke concurrent maakte. In de uitwedstrijd tegen Schoten 3, waarbij J. Ketting op de plaat was vervangen dooi de uitstekend werpende E. Sauer, bleven de Velsense honkballers baas. De harde ballen van werper Sauer waren vaak_ te moeilijk voor Schoten 3, zodat hij maar één honkslag tegen zich kreeg. Ook „Rooswijk" plaatste maar vijf honkslagen, waaronder een home-run van aanvoerder C. Klesser. Dit bleek echter voldoende te zijn om tien Zo langzamerhand neemt het IJmuider strand de allures van een sportpark aan. want werd onlangs een handbalwedstrijd gespeeld, Zaterdagavond had er een voet balwedstrijd plaats tussen de strandvoet- balvereniging „De Strandduivels" en een ploeg uit Katwijk, die jammer genoeg niet volledig kon verschijnen maai aangevuld werd met enige iniport-Katwiikers, die al jaren in IJmuiden wonen. Het initiatief voor deze aardige wedstrijd ging uit van enige actieve vaste strandbewoners, die aldus hun steentje bijdroegen om de naam van IJmuiden als voiksbadplaats bekender te maken. Het was al spoedig duidelijk, dat de over winning bij de IJmuidenaren terecht zou komen, daar deze een veel hechtere ploeg vormden door het feit, dat zij al verschil lende malen in deze combinatie getraind hadden. Met de rust was de stand tenmin ste al 40 en het einde kwam met een 71 overwinning voor de „Stormduivels". En had in het doel van de Katwijkers niet doelman Taas gestaan, de uitslag ware nog veel hoger geweest. Wat deze lenige knaap er uitranselde, grensde vaak aan het on gelooflijke. Met ware doodsverachting wierp hij zich steeds in het natte zand naar de bedreigde hoeken. Na afloop werd hem dan ook door het, ondanks het kille weer, talrijke publiek een ware ovatie gebracht. Na afloop verzamelden beide ploegen zich aan een gemeenschappelijk diner in het strandpaviljoen „De Schelp" van de heer Gouda. Elftallen, die interesse heb ben om eventueel een wedstrijd tegen „De Stormduivels" te spelen, kunnen zich aan melden bij de wedstrijdsecretaris, de heer Bal, Julianakade 26 IJmuiden. Voor het openluchtconcert op Woensdag 15 Juli in het park „Velserbeek" te Velsen door de accordeonvereniging „IJmuidens Roem", dir. D. Wijker, is het volgende programma samengesteld: Racletsky Mars, Joh. Strauss, arr. C. M. v. Zantwijk: Bala laika Souvenir (fantasie Russe), Joh. B. Kok; Dona Carla (Valse Espagnol), Joh. B. Kok; Lustspiel Ouverture, Keler-Bela, arr. P. S. de Kort; Strauss klanken, Joh. Strauss, arr. J. Linard; Colonel Bogey Mars, K. J. Alford, arr. R. Wassenaar. Na de pauze: El Capitan-Mars, Joh. P. Sousa, arr. J. Linard; Suppé klanken, Ouverture potpourri, arr. J. Linard; De Vo gelkoopman, Operette potpourri, Carl Sel ler, arr. J. Linard; La Paloma (tango), S. D'Yzadier, arr. J. Linard; Unter dem dop- peln Adier, J. F. Wagner, arr. P. S. de Kort. Afscheid leerlingen T.L. Ossendorpschool In samenwerking met de oudercommis sie vam de F. L. Ossendorpschool werd aan het afscheid der leerlingen vam genoemde school een feestelijk karakter gegeven. Nadat het hoofd der school, de heer Bos, de kinderen had toegesproken, werd door de voorzitter dei- oudercommissie aan elk der leerlingen uit handen van de klasse- onderwijzer een toepasselijk boek en ge tuigschrift uitgereikt. Badgasten gaan bridgen Vanavond zal de bridgeclub „Wijk aan Zee in hotel „De Tuinberg" een bridge drive houden, waaraan speciaal de bad gasten kunnen deelnemen. DINSDAG 14 JULI Thalia, 20 uur: „Treinroof in Missouri". WOENSDAG 15 JULI Thalia, 20 uur: „Treinroof in Missouri". Rex, 20 uur: „Encore". Velserbeek, 20 uur: openluchtconcert ac cordeonvereniging „IJmuidens Roem". Raadhuis: geen spreekuur van de wet houder van onderwijs. Engelmunduskerk, Kerkplein Kerkconcert door Adriaan Verschoor. punten te scoren. Het veld kreeg weinig te doen, doch dit weinige werd uitstekend verricht, zodat Schoten 3 het niet verder dan vier punten bracht. Het scoreverloop was: Schoten 3 0-0-0-0-4-0-0 4 Rooswijk I 4-0-0-1-5-0-0 10 De uitslagen van de andere teams waren: Rooswijk 2R.C.H. 4 3-15; H.C.K. 3 Rooswijk 4 10-3. Voor Rooswijk I is de competitiestand thans: S.C. Haarlem 2 10 7 3 0 17 Rooswijk I 9 7 1 1 15 H.F.C. Haarlem 2 9 6 1 2 13 H.C.K. 2 8 3 2 3 8 E.D.O. 2 10 3 1 6 7 Schoten 3 10 3 1 6 7 D.S.B. 1 9 3 0 6 6 R.C.H. 3 9 0 1 8 1 Binnenkort weer met de „Tzonne'' naar zee De cineast Herman van der Horst, die nu al geruime tijd bezig is met een film over de trawlvisserij, zal de volgende reis vam de IJmuidense trawler „Tzomme" IJm. I meemaken om de nog ontbrekende meters film op te nemen. Aanvankelijk zou hij deze week al naar zee gaan. Aangezien de stuurman van de „Tzonne" aan de wal blijft om examen te doen en ook hij nog enige malen voor de camera moet verschij nen heeft Van der Horst zijn reis uitge steld tot de volgende. Bij de opnamen, die hij gisteren op de Zuidzij in de buurt van de „Tzonne" maakte was heel wat belangstelling. Bijna de gehele bemanning van de trawler kwam wanneer er zon en stoom genoeg was aangestapt om de knaap, die graag naar zee wil en op geen enkel schip wordt aan gemonsterd, een klap op de schouder te geven en de hand te schudden. Deze hoofd rolspeler is. zoals indertijd al eens gemeld, een IJmuidense jongen. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuidcn-Oost - Tel. 6200 Al kan het nieuwe asyl van de Velsense afdeling der Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, dat achter de speeltuin „In Veilige Haven" aan de rand der Heerenduinen is verrezen, in feite de 15de Juli provisorisch in bedrijf worden gesteld, dat wil nog niet zeggen, dat de Velsense zwerfhonden en -katten ad libi tum opgenomen kunnen worden. Er ontbreekt namelijk nog het een en ander aan het asyl, zodat het afdelings bestuur met klem verzoekt, nog geen honden te zenden. Katten kunnen in be perkte mate worden ondergebracht. Orgelconcert in oude dorpskerk De heer G. J. Moed uit Beverwijk zal op Woensdag 15 Juli in de Ned. Herv. Kerk zijn tweede orgelconcert geven. De dames A. Gouw-Keizer, sopraan en Hubers-Balke, alt, zullen hieraan medewerken. Grondstoffen voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Noorse m.s. „Bomma" met een lading van 500 ton houtstof van de Noorse haven Gjeving. Sinds Zaterdagmiddag ligt voor de Vel- serbrug aan de Kanaaldijk het Finse s.s. „Norby" te wachten op de losbeurt. Dit schip heeft een lading van 1240 vadem hout uit de Finse haven Gamlakar- leby. Maandag 13 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rigel van Kotka. Gudrid van Stockholm. Notos van Kopenhagen. Spaarnestroom van Swansea. Heriot van Grangemouth. Wota van Oskarhamn. Svarten van Lulea. Rigel van Swansea. Sigrid van Mantyluoto. Ardetta van Liverpool. Texel- stroom van Liverpool. Antha van Köping. Ruyter van Abö. Wallonia van Gothenburg. Zuiderkruis van Rotterdam. Vertrokken zijn: Joost naar Antwerpen. Alouette naar Harlingen. Noordzee naar Bremen. Netherland Coast naar Rotterdam. Unden naar Rotterdam. Lorna naar Delfzijl. Puck naar Rotterdam. De uitbreiding van de stad aan de zee is ook van invloed op de groei van de damclub D. C- IJ. Zowel kwantitatief als kwalitief is het ledental in het afgelopen seizoen geste gen. Het D. C. IJ.-bestuur heeft dan ook besloten met vier tientallen aan de Bonds- competitie van de Koninklijke Nederlandse Dambond deel te nemen. In haar bijna dertig jarig bestaan, is het D. C. :j. slechts één keer in 1937 gelukt de kampioenstitel van Nederland te behalen. Toen had de damclub IJmuiden een eerste tiental dat er na een zeer zware en moeilijke strijd met de spelers: 1. B. Dukel; 2. A. Ligt- hart; 3. P. Leyte; 4. H. de Boer; 5. C. Suyk; 6. G. Postma; 7. F. Basstra; 8. H. Buis; 9. C. Bais en bord 10. H. Laros, in slaagde in de landelijke eindstrijd te zegevieren. Als dank van sportminnend IJmuiden werd het tiental op een Zondagavond in Juli 1937, een glorieuze ontvangst met open landauers en muziekcorpsen bereid. Thans worden weer grootse plannen uitge broed in het D. C. IJ.-nest voor het naderende damseizoen. Met wereldkampioen Piet Roo- zenburg, die op de jaarvergadering van 1 September zal worden voorgedragen als technisch instructeur van de damclub IJmui den wordt er hard getraind om het eerste tiental -an D. C. IJ. als kanspaard voor de Noordhollandse hoofdklasse te laten starten. Elf spelers zijn definitief in het eerste tien tal gekozen en blijven dus speciaal voor dit tiental beschikbaar: 1. Piet Roozenburg (aan voerder); 2. A. Ligthart; 3. B. Dukel; 4. H. Laros; 5. C- Suyk; 6. T. Postma; 7. Yme de Jong. De vier borden voor drie staartplaatsen zijn: G. Postma, A. W. Beukema, J. van Straten en Heime Langbroek en de reserves zijn: H. Swier, J. v. d- Berg en L. C. Vooys. Men treft hierbij nog vijf namen aan van de kampioensploeg uit 1937. Op papier is het nu startende tiental sterker dan de kampioens ploeg van 1937. Reserve s ook sterk Door de toetreding van vele nieuwe sterke spelers en de opkomende jeugd, zijn tal van spelers, die jaren lang in het eerste tiental van D.C.IJ. uitkwamen, in het tweede tien tal terecht gekomen. Hun technisch kunnen staat er borg voor dat het tweede tiental een basis heeft, die zelfs een hoofdklasse club moeilijkheden kan opleveren. Hun eerste op- De Beverwijkse Harmoniekapel zal Za terdagavond, onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen, een concert geven in de tuin van „Oud Wijk aan Zee". Van kinderbril tot huissleutel Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: kinderbril, bril met nikkelen montuur, padvindersportemonnaie, wit schoentje, badhanddoek, schepje, bruine shawl, motorgereedschap, Lipssleutel, huis sleutel en vliegertouw. DEZE WEEK GEEN SPREEKUUR De wethouder, meer in het bijzonder belast met het onderwijs, de sportzaken, de culturele zaken en de bedrijven voor gas en water, de heer H. de Boer, houdt Woensdag 15 Juli geen spreekuur. Concert in Engelsmunduskerk In de Engelmunduskerk aan 't Kerkplein zal Adriaan Verschoor Woensdag 15 Juli een Kerkconcert geven. Op het programma staan werken van J. S. Bach, J. L. Krebs, C. A. Frank, Louis Vierve en Jos. Rhein- berger. treden in het zo 'juist geëindigde zomertour- nooi van Stabiel is daarvan het bewijs. Het tweede tiental bestaat uit de volgende spelers: H. Swier (aanvoerder); 2. P. v. d- Borgh; 3. L. C. Vooys; 4. K. de Jong; 5. D. Ott; 6. J. Smit; 7. L. Koetsier; 8. W. v. Wort; 9. J. Post; 10. J. Koppelman. Het derde tiental is als volgt samengesteld: 1. H. Nieuwenhuizen (aanvoerder); 2. C. Kaan; 3. J. Visser; 4. Jan Waal; 5. H. Leeuw; 6. E- Schadé; 7. P. Kok Sr.; 8. Van Beelen) 9- Jaapie de Boer; 10. Opa v. d. Bos. In het vierde tiental spelen: Piet Visser (aanvoerder); 2. J. Braveboer; 3. Freeken; 4. Kok Jr.; 5. Gravemaker; 6. D. Woord; 7. Th. Vis; 8. v. d. Sluys; 9. Bierman; 10. Schoen. Voor het derde en kierde tiental zijn re serve: P. Toornvliet, W. Zeeders, v. d. Ger- ven en v. d. Brink. Opvoering speltechniek Op de eerste clubavonden van het nieuwe seizoen zullen wereldkampioen P. Roozenburg en B. Dukel de opvoering van de spelcapaci- teiten van de leden ter hand nemen. Een half uur voor de aanvang van de clubavon den wordt dan instructie gegeven in de spel systemen, openingen, middenspelposities en eindspelen. Met de „VW" de duinen in De „V.V.V." van de badplaats organiseert Woensdagavond 15 Juli een excursie naai de duinterreinen, welke onder leiding zal staan van de heer A. van Amersfoort op zichter bij het P.W.N. In Amsterdam zijn gisteren namens het Prins Bernhardfonds een viertal „zilveren anjers" uitgereikt aan mensen, die zich voor de kunst en de cultuur verdienstelijk gemaakt hebben. Prins Bemhard reikte de onderscheidingen uit aan de heer I. W. Linssen (links), mevrouw J. E. van Schendel-Reesink (voor de heer J. de Bruyn) en de heer A. M. J. Grégoire (rechts). De heer A. Blokzijl, proevennemer-weger in de cellulosefabrieken van Van Gelder Zonen, die Maandag zijn zilveren arbeids- jubileum bij dit bedrijf-vierde, is ondanks de afwezigheid van de directie een harte lijke huldiging op het directiekantoor ten deel gevallen. In gezelschap van zijn echtgenote werd hij door de heer J. H. Smidt van Gelder als vertegenwoordiger van de directie ontvan gen, waarbij tevens aanwezig waren de hoog bejaarde vader van de jubilaris en de heer P. Jansen Verplanke, die de be- drijfsingenieur ir. G. Schoonkind verving. De heer Smidt van Gelder heeft in een hartelijke toespraak herinnerd aan het feit, dat de heer Blokzijl Sr. vele jaren geleden al de geproduceerde cellulose met zijn bin nenschip vervoerde. De jonge generatie echter zag meer emplooi in het laden van de binnenschepen en zo werd hij bij zijn komst in het bedrijf celluloselader. Dit heeft de jubilaris ongeveer twintig jaar volgehouden en thans is hij sedert de laat ste jaren proevennemer- en weger, een voor de afzet belangrijke functie. De dank voor de verdienste van de ju bilaris voor het bedrijf ging met een har telijke felicitatie gepaard en met de aan bieding van een enveloppe, waarbij nog werden gevoegd een schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie en een foto in zilveren lijst van de jubilaris bij uitoefe ning van zijn werk. Daar een verdere huldiging aan het be drijf achterwege bleef, ontving de heer Blokzijl in zijn woning aan de Smidt van Gelderlaan een deputatie van het perso neel der cellulosefabrieken, die uiteraard met een aardige geschenkverrassing op de proppen kwam en mevrouw Blokzijl tevens Zondagmiddag is in IJmuiden het drie duizendste "schip van dit jaar binnen gelopen. Het was het Nederlandse mo torschip „Catharina", dat 499 meet en onderweg was van Kage naar South ampton. De kustvaarder deed IJmuiden aan om te provianderen. Vorig jaar werd de drie duizendste drie weken later op 31 Juli ver welkomd. In, tegenwoordigheid van vele hoge Franse burgerlijke en militaire autoriteiten heejl generaal Matthew B. Ridgway in Parijs het oppercommando over de NAVO-strijd- krachten overgedragen aan generaal M. Gruenther. Ridgway keert terug naar de V. S. Generaal Ridgway (rechts) schudt de hand van zijn opvolger staande voor de SHAPE-vlag. in de hulde liet delen met de aanbieding van een bloemstuk. Een fleurig bloemstuk van de direc tie sierde voorts de woning. Gisteren is in het raadhuis in Velsen de bouw van vijfenzeventig étagewoningen aan de Ilerenduinweg in IJmuiden-Oost aanbesteed. Er waren veertien inschrijvers voor dit object. Hoogste was het Aannemersbedrijf J. G. Visser uit Leeuwarden, die het bedrag had geraamd op 1.106.400.Laagste was de N.V. De Haan en Reek uit Alkmaar met 955.000.De gunning is aangehouden. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 De vereniging van postduivenhouders „De snelle Wieken" heeft Zondag een wedvlucht gehouden voor oude duiven, van Corbeil in Frankrijk, over een afstand van 457 km. 's Morgens om 9.15 uur zijn de duiven los gelaten. De sterke Zuidenwind was oorzaak dat de vogels met een grote snelheid hok- waarts vlogen. De eerste duif kwam aan om 13.26 uur. Deze heeft dus de afstand van 457 k.m. in ruim vier uur afgelegd. De uitslag was: 1, 9 R. de Leeuw; 2 J Bonarius; 3 J. Hoogland; 4 J. Lansen; 5, 6, 7 E. Gorter; 8 A. Tabernal en 10 M. Jansen. Door deze uitslag werd E. Gorter kam pioen midfond. Met jonge duiven heeft de vereniging een wedvlucht gehouden van Roosendaal af (100 km.) Daar zijn de vogels om 8.10 uur los gelaten. De uitslag hiervan was: 1, 7, 12, 15, 29, 31 F. Veldmeyer; 2 A. Gunst; 3, 13 P. Bierdrager; 4, 24 P. Rozemeyer; 5, 14 M. Jansen; 6, 10, 11, 30, 36, 37 E. M. Gorter; 8. 23, 35 J. Bonarius; 9 C. Korthouwer; 16. 20. 21, 26, 27, 28, 33, 34 B. Jenninga; 17, 32 38 A. Tabernal; 18 gebr. Kaasenbrood; 19, 25 F. Cappendijk en 22 J, Lansen. De eerste duif van „De Luchtpost" welke vereniging eveneens aan de wedvlucht van Corbeil heeft deelgenomen was eigendom van de heer F. Koks. Deze vogel heeft ge vlogen met een snelheid van 1375 meter per minuut en werd om 13.15 uur en 7 seconden getoond. De uitslag bij deze vereniging was: 1 T Koks; 2 P. Berbee; 3, 7 G. Bierman; 4 Van Duyn; 5, 6, 8 Joh. Struys; 9 J. Andriesma en 10 A. Hols. De jonge duiven hebben de wedvlucht gemaakt vanaf Roosendaal. Om 8.10 uur zijn ook deze vogels daar losgelaten en om 9.14.23 uur toonde de heer A. Hols de eerst aan gekomene. Deze heeft dus met een snelheid gevlogen van bijna 1700 meter per minuut. De verdere uitslag was: 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9. 28, 29 A. Hols; 3, 13 J. J. Lansdorp; 10, 12, 14, 26 F. Koks; 11, 18 W. Bruins: 15, 17 Bouwer; 16, 24, 25 Jac. van Duyn; 20. 27, 31, 33, 34 J. Andriesma; 21 G. Bierman en 32 P. Komen. De wedvlucht die een snel verloop had was in zes minuten beslist. Snelheden van 102 tot 116 km. Atoom-duiven De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" heeft Zondag deelgenomen aan twee wedvluchten, waarin de vogels grote snelheden hebben bereikt. Voor de vlucht van jonge duiven werd in Roosendaal gestart met 211 dieren, die 's morgens om 8.10 uur werden gelost. Tijdens de straffe Zuid-Westen wind maak te de eerst-aankomende vogel van de heer J. Asjes al een zeer snelle vlucht over de 105 km. van gemiddeld 1705 meter per mi nuut of ruim 102 km. per uur. Deze duif kwam al om 9.15 uur binnen. De uitslag was: J. Asjes 1, 11, 14, 37; A. Kat 2. 8, 15; J. A. Stijnman 3, 22; A. de Heer 4, 6, 7, 27, 33; L. E. A. Sloot 5; F. Boevink 9: J. Exalto 10, 13, 38, 39, 40; H. J. Exalto 12, 24, 25; P. v. d. Wielen 16; A. Weida 17, 23, 31; W. A. Schouten 18. 20, 30, 35; D. v. d. Linden 19, 26, 28, 29; J. Schoo 21; A. v. Leeu wen 32; N. de Graaff 34, 41, 42; A. v. d. Hoff 36; D. StaRper 33. Voor de oude vliegers was er een vlucht van Corbeil af over een afstand van 460 km. Ook op deze tocht, die 's morgens om 9.15 uur voor de dieren begon, hadden de vogels de straffe Zuidwester mee en konden hier door zelfs een nog groter gemiddelde snel heid halen dan de jonge duiven. De snelste duif, die te 13.11 uur werd „afgeklokt" be reikte een gemiddelde van 1933 meter per minuut of 116 km. per uur. De uitslag was: A. Kat 1; M. van 't Hof 2, 6; P. Harsveld 3; D. v. d. Linden 4; A. de Heer 5. D Abraham. Gisteren was van de traw lers alleen de Abraham binnen, benevens een 22 loggers, waarvan 9 Noordloggers, en en 14-tal kotters. Hoge markt. De Abraham had 150 ma kreel, 200 diversen, 350 haring, 300 koolvis en een 100 kantjes haring. De vis was slap „lang niet lekker" en des niettegen staande, heeft zij toch een reuze prijs ge maakt. De haring, die enigszins goed was, liep van f 36 tot f 33, en de slapste bracht zelfs nog f 29 op. Makreel was ook zeer willig, en de goede liepen van f 37 tot f 34, en de zogenaamde zelfstrippers (buiklozen) brachten f 31 in het laatje. VLs ook gepeperd. Was de haring en makreel duur, de andere vis liet het er niet bij zitten en bracht eveneens veel geld op. Piepers gemiddeld f 33, wijting, goede dan, f 27, de slappe van de Abraham deden nog f 23, torren van f 16-20 naar grootte, mid del-gullen 27-32, en de grote gullen van f 42 tot f 48. Zwarte kool (grote kisten) f40 voor de slapste, tot f 55 voor de goede kleine-kabel j auw-maat. Belg. Ook de Belg voelde veel voor de stijve kabeljauw, en goede kisten kabel jauw. De rijen liepen van f 120 voor een zware rij, tot ongeveer f 85 voor het middel slag. Kisten deden naar kwaliteit van f 95 115. Fijnvis willig. Tong was net als Zater dag willig, en de grote tongen liepen van f 3,90 (middel) tot f 2,40, kleinmiddel f 2,35, tongen I tot f 1,85, slips tot f 1,50. Tarbot grote van f 2,30 tot f 2,50 per kg. Mooie reis. Dank zij nog een honderd kantjes pekelharing, waarvoor van de f 35- 40 werd gemaakt, kon de Abraham voor een 12-daagse reis f 27.500 besommen. Als tweede kwam een kotter van Slot, de HD 7.9 met f 9.400 en de KW 104 maakte f 6.600, de KW 24 f 5.700, en de KW 75 f 5.200. Claesje. Vandaag was behalve de SCH 27 met 300 kisten verse haring en 150 kis ten rondvis, ook nog de Claesje aan de markt met een 500 kisten vis, waarvan 190 kisten schelvis, 80 wijting, geen makreel of haring. En dan is het wachten op de sche pen, die op 6 Juli (Allan Water) en later zijn gaan varen. De „Claesje" brengt onder meer een vervanger voor de Stenia-beman- ning mee naar huis. School op Urk. Van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is op Urk bericht ontvangen dat op de sub sidieaanvrage ten behoeve van de Visserij dagschool gunstig is beschikt. Thans wordt alles in het werk gesteld om de school met ingang van 1 September te openen in de cantine. De jeugd van Urk heeft veel in teresse om deze school te bezoeken. Van Urk. Zaterdag werd door 140 vaartuigen aangevoerd: 10150 pond kuil- paling, prijs f 0,96-f 1,13, 722 pond lijnaal, prijs f 1,20-f 1,25, 118 pond fuikaal, prijs f 0,90-f 0,94, 450 pond snoekbaars, prijs f 0,53-f 0,55, 212 pond rode baars f 1,22- f 1,24, 136 pond voorn, prijs f 0,04 per pond. 1095 bak nest, prijs f 2,60 per bak van 37Vï K.G. Besommingen. VL 77 Abraham 27280, HD 79 9400, IJM 204 2145, KW 107 2150, KW 126 2017, KW 27 1247, KW 108 1970, KW 17 2683, KW 125 2517, KW 162 3879, KW 98 2736, KW 10 2006, KW 104 6508, KW 24 5670, KW 91 3010, KW 28 4678, KW 89 3338, KW 69 3320, KW 51 4980, KW 114 2590, KW 57 2100, KW 75 5120, KW 59 3190 KW 30 1100, KW 94 914, BU 33 1662, IJM 229 2269, IJM 200 964, KW 77 990, IJM 276 639, AM 17 2861. Duitsland Waterdicht karton. De Duitse industrie brengt thans dozen van gegolfd strokarton op de markt, die waterdicht zijn. De dozen zijn speciaal geschikt voor de verzending overzee en naar het buitenland. Wanneer het karton vierentwintig uur in het water heeft gestaan, heeft het nog geen water doorgelaten. Voor verzending naar de tro pen kunnen de dozen nog met een laagje paraffine overdekt worden. Noorwegen Kunstvat. In Noorwegen vervaardigt men vaten uit een mengeling van karton en de kunststof „Fibonitt". Vooral pekel haring kan er zeer goed in bewaard wor den.. De productiekosten schijnen zeer gering te zijn. België Vis en bijen. Uit het Belgisch Visserij blad: „De moderne uitvinding neemt alles en allen beet. Zelfs de vissen! Aldus werd voor de hengelaars de „zoemende bij" uit gevonden. De uitvinding bestaat namelijk uit een beker in plastic, waarin zich een mechanisme bevindt, dat 't geluid van zoe mende bijen nabootst. Het zoemen van die bijen trekt de vissen zo sterk aan, dat zij in grote getale komen aanzwemmen. Waar dit procédé thans in de riviervisserij gebruikt wordt, meent men dat binnenkort „de zoe mende bij" in de zeevissrij zal worden in gezet"

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7