Sportieve blouse Kort en bondig J Beverwijk DEM-athleten streden met succes in Zaandam Castricum Heemskerk Sterna-weigeraars nu naar Curasao 6 „Toonkunst" bereidt nieuw seizoen voor „V. en D." kreeg voetbal lesje van winkelgalerij Melkhandelaren met vacantie Postduivenuitslag van de „Reisduif" (Beverwijk) Onderlinge wedstrijden SSS Artisten-show op CSV- terrein uitgesteld Een kwart eeuw tennis aan de Zeestraat „Kennemerland" renners boekten succes „Verhorst" versloeg de „Nijverheid" met dubbele cijfers Aardbeienseizoen loop af Eerste groene kool De eerste groenteveiling van deze week VVV-concert alweer verregend Uitgeester kermis DIT MAKEN WE ZELF Bevolking wordt doorgelicht Gemeente treft voor zieningen aan twee R.K. scholen Weer een Japanse lijndienst op Rotterdam Dertig jaar Lichthoeve-werk Met de Sch. 178 Ook voor Urker vissers slechte besommingen Zuid Molukse leiders uit N. Guinea naar Antillen? Jeugdmatinée in het Openluchttheater Studeren in Amerika Scheepvaart DINSDAG IfcfULS 1953 Het Beverwijkse zangkoor „Toonkunst" treft thans reeds voorbereidingen voor drie grote concerten, die in het seizoen 1953 '54 gegeven zullen worden. In December zal een Kerstconcert wor den gegeven, waaraan de Hoogoven-Har monie zal medwerkën. Op het programma staat het „Te Deum" van Purcell met een uit het koor te vormen solokwartet. In het Luxortheater wordt in Maart 1954 een uitvoering gegeven met solistische medewerking. Besprekingen zijn nog gaande voor een in October 1954 uit te voeren Oratorium- werk, waaraan de volledige H.O.V. zal medewerken. Een grote groep D.E.M.-ahtleten heeft deelgenomen aan de regionale atletiek wedstrijden, georganiseerd door de A.V. „Zaanland". Mej. T. Zwart haalde bij het vèrspringen dames de tweede plaats achter Willy Lust; zij sprong 4.75 meter. De eerste plaats in de D-klasse was voor C. Duijn met 4.44 meter, S. Maathuis werd met 4.29 meter tweede en J. Duyn, die 4.28 meter sprong, bereikte de vierde plaats. Op het nummer hoogspringen dames werd A. Meyer met 1.25 meter derde. N. Kramer wist bij de A meisjes de fi- finale van de 80 meter te bereiken; hierin werd zij zesde in 11.4 sec., in de demi finale liep zij deze afstand in 11.2 sec. J. van Son eindigde in haar serie met 11.6 sec. op de vierde plaats. Op de 1500 meter klasse C wist J. Boon in 4 min. 30.6 sec. de eerste plaats te ver overen. J. Hienkens die geruime tijd de kop had zakte later af en eindigde tenslotte op de zevende plaats met 4 min. 43.4 sec. B. Swart bereikte in de 800 meter jon gens A de derde plaats met 2 min. 16.6 sec. Op het nummer 100 meter jongens werd G. Dekker in zijn serie tweede in de tijd van 12.6 sec. Samen met T. Knaap, die in zijn serie 12.5 sec. nodig had kwam hij in de finale. G. Dekker werd hierin vijfde en T. Knaap eiste de derde plaats voor zich op. Maandagavond is op het D.E.M.-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen per soneel van Vroom en Dreësmann en de winkelgalerij aan de Hendrik Mandeweg. De winkeliers waren oppermachtig en zonder veel moeite wisten zij met niet min der dan 164 te zegevieren. Reeds vijf minuten na de aftrap had de V. en D. keeper Kip driemaal gevist en zonder dat zijn medespelers er iets aan konden doen werd het 70. De keeper van de winkelgalerij had in deze periode nog steeds niets te doen gehad en begon zich kennelijk zo te vervelen dat hij, tot grote hilariteit van het publiek mee ging spelen in zijn voorhoede. Bij enkele V. en D.-aanvallen kon hij echter niet snel genoeg op zijn „basis" terug keren en dit kwam de winkelgalerij op twee tegen doelpunten te staan, zodat de rust met 72 inging. De wedstrijd vertoonde na de hervatting hetzelfde beeld en toen de scheidsrechter voor de laatste maal zijn fluit hanteerde, had de winkelgalerij met 16—4 gewonnen. De gezamenlijke melkhandelareri van Beverwijk hebben ook dit jaar een vacan- tie-regeïing ontworpen. In de periode van 26 Juli tot en met 9 Augustus zullen geen melkproducten aan huis worden bezorgd, maar zullen op een nog te bekend te ma ken tijdschema op enige plaatsen verkrijg baar zijn. Voor hen die om bijzondere reden niet in staat zijn de melk te halen zal een uit zondering worden gemaakt; zij kunnen dit tot uiterlijk 20 Juli schriftelijk aanvragen bij het secretariaat Grote Houtweg 197. De Beverwijkse postduivenhoudersvereni- ging ..De Reisduif" heeft Zondag met haar oude duiven een vlucht gemaakt vanaf Corbeil. over een afstand van 458 km. Van de 180 duiven die 's morgens om kwart over negen werden gelost was de eesrte 13.10 uur binnen: de laatste werd om 13.39 uur geklok.t De uitslag was: C. Castricum 1. 11. 26, 33 en 36: C. G. J. Dekekr 2. 13 en 17; W. Tuyn 3; D. v. d. Bend 4 en 19; D. Stiemer 5, 8, 9 en 10; C. Hoeks 6; W. v. Wijk 7; T. Gravema- ker 12. 16 en 20; A. v. Son 14; L. H. Knep- pers 15 en 23: A. G. Schelvis 18, L. Kleyn 21; J. Schipper 22; H. Hubers 24 en 30; M. Koorn 25; D. Philippi 27: P. Bruins 28; P. v. d. Outenaar 29; P. Luyt 31; J. Luntz 32; M. Minneboo 34; J. C. Amels 35. Maandagavond hield SSS haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden voor dames en gro tere meisjes. De uitslagen hiervan luidden: Dames le graad: 1. E. Schram; 2. R. Ha mers; 3. R. Spanjaard. 2e graad: 1. J. Hoogeboom; 2. R. Zuidweg; 3. T. v. Lieshout. 3e graad: N. A. Kloes; 2. W. Hoogeboom; 3. G. v. Rooyen. Grote meisjes: le gel.: 1. B. v. d. Wijst; 2. T. Steenman; 3. N. v. Stralen. 2e gel.: 1. B. Kleyne; 2. E. Hilbers; 3. N. Hoogerdink. Meisjes: 1. Tr. Lieshout; 2. R. Vessies; 3. R. v. Ègmond; 4. R. Adrichem; 5. L. Kuys; 6. T. Nieuwland. Mej. Schram werd voor de 3e maal in successie SSS-kampioene en legde hiermede definitief beslag op de wisselbeker. De door het Nederlandse Theaterbureau te verzorgen avond, waarop verschillende radio-artisten medewerking zullen verle nen en die op het terrein van de Christe lijke Sport Vereniging aan de Zeestraat gehouden zal worden, is één avond ver schoven. Deze avond is thans vastgesteld op Dinsdagavond 21 Juli. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie 11—34; aardbeien 25—88 (doosje), 150310 (slof); bloemkool 15—58; groene kool 12—14; sla 6—12; bosuien 4—7; bospeen 1121; sperciebonen 160175; spinazie 2044; postelein 1430; tuinbonen 1117; peulen 4885; doperwten 3984; tomaten 2144; waspeen 10—16; komkommer 1122: kruisbessen 150190; rode bessen 100170; frambozen 1016. In het Statenhuis aan de Velserweg zijn de prijzen uitgedeeld van het gehouden Duinwijck-tennistournooi om het kam pioenschap van Kennemerland. Het wel komstwoord werd gesproken door de voor zitter der Beverwijkse Lawntennisclub, de heer C. Dingier Jr., die bijzondere dank bracht aan de drie leden der- wedstrijd commissie, de heer en mevrouw van de Capelle en de heer Vogelzang. Daarna was het cle taak van de heer G. W. P. Stouten- beek om in zijn functie van directeur der N.V. tot exploitatie van tenniscourts de prijzen uit te delen, die dit jaar voor alle winnaars uit médailles bestonden. De heer Stoutenbeek vertelde dat men doende is om ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der tennisbanen aan de Zeestraat een demonstratiedag aan te bieden, waarop hoofdklasse-spelei-s tegen elkaar uit zullen komen. Vervolgens reikte hij de médailles uit, met voor iedere winnaar een eigen per soonlijk woord. Groundman de Vreze had voor de beide jongste deelnemers aan het tournooi, de dames I. van Hemert en N. Dingier, een bloembakje beschikbaar ge steld. In dit tournooi kregen de heer W. Groen en mejuffrouw J. v. d. Duin, res pectievelijk winnaar van heren en dames enkel B- klasse, ieder de wisselbeker defi nitief in handen. De band van de heer H. Nathans zorgde deze avond voor de vro lijke muziek. De „Kennemerland"-renner D. de Rui ter eindigde in de ronde van Halfweg voor amateurs over honderd kilometer op de derde plaats. A. Gelderman en J. Groot kwamen vlak voor het einde ten val en werden hierdoor uitgeschakeld. In de ronde van de Markthallen te Am sterdam bezette J. Groot de zesde plaats en verwierf tevens een prestatieprijs. Op een door regen slecht bespeelbaar terrein werd Maandagavond de bedrijfs voetbalcompetitie voortgezet met de wed strijd Verhorst tegen de Nijverheid. Laatst genoemde speelde deze wedstrijd met negen man en een invaller voor de keeper; Ver horst had hierdoor een numerieke meer derheid en zegevierde tenslotte met 104. In het eerste kwartier van de strijd kon den de Nijverheid-mannen zich nog wel handhaven en nadat de Verhorst midden voor het eerste doelpunt had gescoord, wis ten zij zelfs door de linksbinnen nog gelijk te maken. Maar hierna was de Nijverheid volkomen uitgespeeld en met de rust was de stand 62 voor Verhorst. Na de her vatting was er maar één elftal dat speelde en de Nijverheid verweerde zich nog wel, maar Verhorst voegde nog vier doelpunten aan de score toe, waartegenover de Nijver heid slechts twee treffers kon stellen. Vanavond wordt de wedstrijd „Sihi" „Tekenkamer" gespeeld; ..Sihi" kan zich bij een overwinning kampioen noemen en hierdoor voor een jaar in het bezit van de wisselbeker komen. Handel traag De aanvoer op de aardbeienveiling was Maandag al niet groot meer. Er kwamen ditmaal heel wat doosjes aan de markt; deze blijven erg gewild, want men verkoopt blijkbaar vlotter een doosje aardbeien dan een hoeveelheid uit een slof. De doosjes noteerden van 28 88 cent per stuk. De aardbeien met dop (Moulin Rouge en Climax) noteerden van 180300 cent per slof. De handel was al lerminst vlot te noemen. Zonder dop werd er rond de 250 cent per mand betaald. Maandag werd aan de veiling „Kenne merland" de eerste groene kool aangevoerd. Deze primeur bracht 14 cent per kilo op. „Stem des Volks" naar zangersfestival De gemengde arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks", dirigent Nic. Gran- dick. zal deelnemen aan een door de stad Antwerpen uitgeschreven zang-festival op Zondag 30 Augustus. Op de groenteveiling van Maandag in Castricum, viel een uitgebreide sortering te noteren. Er was een grote aanvoer van de diverse bonensoorten, waarvoor de Ken- nemer tuinders over het algemeen behoor lijke prijzen kregen. De noteringen waren ais volgt: dubbele sperciebonen f 0.37 f 1.12, stamsnijbonen f 0.77, capucijners f 0.40—f 0.50, doperwten f 0.23—f 0.57, snijbonen f 0.68, tuinbonen f 0.06f 0.24V2, Bliss Abondance f 0.44f 0.53, witte ca pucijners f 0.36, raspers f 0.60, sla f 0.04 f 0.Ö8, bloemkool f 0.22f 0.55, spinazie f 0.30f 0.32, aardappelen f 0.09(4 f 013V*>drilingen 0.09f 0.10; krielaard- appelen f 0.07, andijvie f 0.14(4, kroten f 0.5—f 0.09 (/2, bospeen f 0.09—f 0.15, sel derij f 0.02 >4 per bos, pieterselie f 0.59 per bakje. Aardbeien: Mouün Rouge f 1.75f 3.05, Climax f 2.75f 3.40. Climax zonder dop f 2.95, framboosaardbeien f 2.15f 2.85, framboos zonder dop f 2.95, framboos per doosje f 0.38f 0.66, rode bessen f 1.05 f 1.25, kruisbessen f 1.75, frambozen f 0.22f 0.44 per doosje. Opnieuw zijn de slechte weersomstandig heden spelbreker geworden van het zomer- programma van de Castricumse afdeling van de V.V.V. Maandag zou het Dameskoor „Duinenbosch", 'onder leiding van mejuf frouw Jo Immink, op De Brink een open luchtconcert geven, doch door de aanhou dende regenbuien is dit concert niet door gegaan. Waarschijnlijk zal het concert Maandag 20 Juli op dezelfde plaats door gang vinden, waarvoor het dan te hopen is dat de weersomstandigheden gunstiger zijn. De Uitgeester kermis staat weer voor de deur. Dit feest voor jong en oud neemt Zondag 19 Juli een aanvang en duurt tot Woensdag 22 Juli. Er worden circa 35 „spullebaze'n" op de kermis Verwacht, die op het terrein gelegen over hotel De Ooie vaar, het gemeente terrein aan de Middel weg en het terrein tegenover hotel Baltus een standplaats krijgen. Klaverjasdrive Wegens de op handen zijnde kermis heeft de Uitgeester Klaverjasvereniging PUKCC voor Vrijdag 17 Juli een klaverjasdrive ge organiseerd in hotel Baltus. Als prijzen kunnen de klaverjassers vlees en paling winnen. Vitesse-jeugd ging een dagje uit Het is Zondag" voor de jeugd van de R.K. Sportvereniging „Vitesse '22" een vreugde volle dag geweest: 36 junioren en 32 ad- spiranten kregen namelijk op die dag een bustocht aangeboden, waarvoor men reeds vroeg in de morgen uit Castricum vertrok. Met als leiders de heren J. Hommes, C. Hoek, J. Heintsberger en de voorzitter van Vitesse '22, de heer Th. Schermer, togen de junioren naar Schiphol, het Muiderslot en de beroemde pyramide van Austerlitz. Op de terugtocht aanschouwden de junioren een filmvoorstelling in de Cineac op het Damrak te Amsterdam. Voor de adspiran- ten stond een tocht naar Schiphol en Oud- Val keveen op het programma en ook zij „pikten" op de terugreis een bioscoopje en wel in de Cineac in de Reguliersbreestraat te Amsterdam. Bij de allerjongste voetbal lers in de dop fungeerden de heren B. Kamp, W. van Tunen, G. Bouhuis en K. Braat als leiders. Eerst om 11 uur in de avond arriveerde men weer in Castricum. Tot onze spijt is in onze rubriek „Dit maken we zelf" op de Vrouwenpagina van Zaterdag j.l. een vergissing geslo pen, die nare gevolgen zou kunnen heb ben voor degenen die zich aan het werk zetten om het bedoelde werkstuk uit te voeren. F.r is namelijk een ver keerde tekst bij de tekening geplaatst. Wij geven deze rubriek daarom van daag nog eens in verbeterde vorm. Nu de vacantietijd weer aanbreekt, zullen velen van u zo'n echte gezellige blouse goed kunnen gebruiken. We kunnen dit maken van stof die 90 breed is en dan hebben we slechts 1.50 m. deze blouse stof die goed en gemakke lijk gewassen en gestreken kan wor den, katoen is geschikt, of poplin of één of ander gezellig ruitje. De patro nen zijn gemaakt voor maat 42, boven wijdte 96, ruglengte 40. Zoals u ziet is het patroon doodeenvoudig, dus zelfs voor de minder geroutineerde lezeres sen zal het uitwerken van de tekening geen moeite opleveren. Als we dus klaar zijn met het over nemen van de tekening in het groot knippen we ze uit en leggen ze op de stof zoals de tekening dit aangeeft. Op de tekening van het voorpand zien we aangegeven de lijn voor het tegenbe- legstuk. Dit deel kunnen we nog naast het rugpand knippen. Het naaien van de blouse zal niet veel moeilijkheden opleveren, de zijnaad wordt dichtge- stikt tot aan het kruisje, wat op de te kening aangegeven is. Om de kraag mooi stijf op te laten staan, kunnen we tegenwoordig in verschillende zaken materiaal kopen speciaal geschikt hier voor. Is het materiaal van zichzelf ste vig genoeg, dan kunnen we de kraag gerust zonder tegenvoering maken. L. S. 1/flU. w (»COCOCOCOCOCCCCXXOJCCCCOOCIOCCOOCOOOCCICOC>>^X^ Ook de Uitgeester bevolking zal op t.b.c. Onderzocht worden. Het onderzoek begint op 10 September en naar men verwacht zal het ongeveer veertien dagen in beslag ne men. Naar wij vernemen vindt het onder zoek plaats in hötel De Ooievaar. Rode Kruis oefening Het Rode Kruis, afdeling Castricum LimmenUitgeest, houdt Donderdag 30 Juli te Uitgeest een van zijn zomeroefe- ningen. Omtrent het doel van de oefening bewaart de leiding van het Rode Kruis het diepste stilzwijgen en het is ook voor de colonneleden een „verrassing". Geslaagd De heer Alb. Louwe te Uitgeest is dezer dagen geslaagd voor het Staatsexamen Muziek, piano A. De heer Louwe, welke dirigent is van enige R.K. zangverenigin gen, werd op opgeleid door de heren L. Tervoort en G. Renesse. Eerstelingen van de koude grond Maandag zijn aan de Castricumse groenten- veiling Ons Belang de eerste sperciebonen van de koude grond aangevoerd. Koper van deze „eersten" werd de heer J. Stengs uit Castricum voor de prijs van f 1.12 per kg. Door het bestuur van de R.K. Jongens- en Meisjesschool te Heemskerk is bij B. en W. een verzoek ingediend om gelden te willen beschikbaar stellen voor het treffen van de volgende voorzieningen: Voor R.K. Jongensschool: aansluiting der school op de riolering; rubberbedekking der vloeren in leslokalen, bovengangen en «trap; aanschaffing van gordijnen: vernieuwing verlichting-armaturen; egalisering. afschei ding en bruikbaar maken van een terrein voor lichamelijke oefening ("ten behoeve van beide scholen!aanschaffing leerboeken voor vaderlandse geschiedenis: aanschaffing van platen ten behoeve van het Godsdienst onderwijs: aanschaffing van boeken voor de schoolbibliotheek en voor de R.K. Meisjes school: aansluiting der school on de riole ring: aanschaffing van 40 kniptafels met stoelen voor de VGLO-klassen; aanschaffing van een projectielantaarn: aanschaffing van kaarten van de landen van Europa en de werelddelen: aanschaffing van een electri- sche uitwrijfmachine voor de vloeren. Op 20 Juli a.s. wordt in de Rotterdamse haven het in 1951 gebouwde 8231 b.r.t. metende m.s. „Andes Maru" van de Ja panse rederij „Osaka Shosen Kaisha" ver wacht, waarmee deze rederij een vooroor logse dienst in ere herstelt. Deze rederij onderhoudt dan weer ver bindingen tussen de West-Europese ha vens Londen, Rotterdam, Antwerpen, Bremen en Hamburg en de Aziatische ha vens Pena'ng, Singapore, Hongkong, Ma nilla, Yokohama, Nagoya, Moiji en Kobe. De totale vrachttonnage van Japan om vatte in 1937 vier millioen bruto register ton en zal in begin 1954 weer meer dan 2'/2 millioen b.r.t. bedragen. Deze Japanse re derij, aangesloten bij de „Far Eastern Freight Conference", heeft een vloot van 33 schepen met een gezamenlijke tonnage van 125.000 ton. Dat de scheepvaart op het Verre Oosten de laatste tijd zo zeer wordt uitgebreid, wordt gezien als een bewijs, dat spoedig een nieuwe ontwikkeling van de vroeger zeer intensieve handelsbetrek kingen met het Verre Oosten wordt ver wacht door een wapenstilstand op Korea, waarmee het vervoer naar de grote entre pot- en doorvoerhaven Hongkong nauw samenhangt. Een wapenstilstand zou Ja pan China als achterland teruggeven en dit land weer doen optreden als koper in West-Europese landen, een situatie waar op Japan zich blijkbaar voorbereidt. Iedere twee maanden zal deze rederij een afvaart uit West-Euorpa verzorgen en na de „Andes Maru" zal de Rotterdamse haven dan nog de „Atlas Maru" en de „London Maru" te zien krijgen. De snel heid van deze schepen bedraagt 17 a 18 mijl. Zij hebben accommodatie voor twaalf passagiers. De reis Rotterdam-Japan duurt ongeveer 42 dagen. Op de eerste reis brengt de „Andes Maru" geschenken mee voor de burge meester van Rotterdam en voor de voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Rot terdam. In een door de dames J. Th. Kuyck en A. Verkerk aangekocht boerderijtje te Santpoort werden dertig jaar geleden twee kinderen opgenomen, wier ouders niet meer in staat waren zich met de opvoe ding en verzorging bezig te houden. Deze taak breidde zich uit tot een omvangrijke kinderhulp, die in 1927 gestalte kreeg in de vorm van de vereniging „De Lichthoe ve". De vereniging beschikt thans in Gar deren over een vijftal huizen, waarin in de loop der jaren ongeveer 2000 kinderen, die om een of andere reden thuis de normale gezinssfeer missen, een onderdak hebben gevonden. In 1942 moest op bevel van de bezetter het werk te Santpoort worden gestaakt. „De Lichthoeve" verhuisde toen naar Garderen. De vereniging heeft thans de beschikking over een meisjes-, een jongens- en een kleuterhuis. Op 12 Augustus zal het dertig-jarig be staan van clit werk worden gevierd. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 13 op 14 Juli KW 16 25 k.; KW 127 7 k.; KW 19 60 k.; KW 175 34 k.; KW 70 13 k.; KW 18 42 k.; KW 129 25 k.; KW 38 35 k.; KW 163 16 k.; KW 48 15 k.; KW 170 19 k.; KW 67 12 k.; KW 50 27 k.: KW 83 34 k.; KW 15 14 k.; KW 15 14 k.; KW 20 60 k.; KW 44 25 k.; KW 32 50 k.; KW 97 7 k.; KW 41 60 k.; KW 110 15 k;. KW 49 45 k.; KW 65 15 k.: KW 78 39 k.; KW 167 4 k.; KW 3 45 k.; KW 5 68 k.; KW 6 26 k.; KW 14 6 k.; KW 23 45 k.; KW 25 11 k.: KW 22 27 k.; KW 45 2 k.; KW 2 40 k.; KW 54 55 k.; KW 73 70 k.; IJM 75 28 k.; IJM 283 34 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 17 kantjes. Scheveningen: 25 kantjes. Katwijk: 30 kantjes. Schol. Schol was ook gevraagd: schol II van f 24-30, schol III van f 14-21 naar grootte, met een oplopende markt. Naar wij vernemen hebben de twee op varenden van de „Sterna" de heren M. P. en J. G. zich bereid verklaard met de Sclieveningse kotter SCH 178 van Blok mee naar Curacao te gaan. Er zou een contract voor een jaar geslo ten worden, dat volgens inlichtingen van de Seheveningse rederij op een lagere basis ligt dan het contract met de rederij „Ster- na", waarnaast echter een percentage van de besomming zal worden uitgekeerd. (Voor de reis van de Seheveningse kot ter naar Curacao verwijzen wij naar onze editie van Maandag). Twee fabrieken worden uitgebreid Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee dat vergunning is verleend aan: J. van Zwieten (firma Van Zwicten) te IJmuiden tot het wijzigen en uitbreiden van de visconservenfabriek in het perceel In dustriestraat no. 28 te IJmuiden en aan C. Duyvelshof te Velsen (Noord), tot het op richten van een werkplaats voor het ver vaardigen van pantoffels in het perceel Zecuwstraat no. 2 te Velsen (Noord). Door het onstabiele weer kon de visserij op het IJselmeer slechts enige dagen wor den uitgeoefend. De lijnaalvissers hebben de beug vorige week eenmaal in zee kun nen brengen. De vangsten waren maar matig en ten hoogste tot 40 pond per etmaal. Van de lijnaal was de gemiddelde prijs f 1,30 per pond. De weekbesommingen waren van f32 tot f74 per lijnaalvisser. Met de fuiken kon ook slecht worden gevist. De gemiddelde vangsten waren tot 100 pond per fuiker, met een gemiddelde prijs van f 0,95 per pond. Opmerkelijk was, dat in de fuiken zo weinig nest wordt gevangen. De week besommingen van de fuikers varieerden van f 120 tot f 300 per fuiker. De aanvoer van snoekbaars, rode baars en voorn was van gering tot matig te noemen. De gemiddelde prijs van de snoekbaars was f 0.48, rode baars f 1.20 en voorn f 0,04 per pond. Met de de staandnetvisserij wordt nog zeer weinig witvis gevangen. De motorloze zeilvaartui- gen hadden gemiddelde vangsten tot 90 pond. De prijs van de kuilpaling was beter dan veertien dagen geleden. De meeste kuil paling werd verkocht boven de f 1 per pond. De zeilvaartuigen hadden weekbesommin gen van f 150 tot f 360 per vaartuig. De mo torvaartuigen hebben de visserij wegens het stormachtige weer 1 of 2 etmaal of in het geheel niet kunnen uitoefenen. Met een ge middelde vangst van 80 pond per etmaal, waren de weekresultaten van f 110 tot f50 per vaartuig. Door een vaartuig werd Noordzeevis aan gevoerd. Ook elders was de prijs van de Noordzeevis de vorige week zeer onstabiel. Er waren engie dagen met goede prijzen, maar veelal ging de vis naar vismeelfabrie- ken. De Urker Noordzeevloot had dan ook besommingen tot f800 per Noordzeevaartuig. De vorige week (6 tot en met 11 Juli) werd aangevoerd: 37.299 pond kuilpaling; 722 pond lijnaal; 697 pond fuikaal: 991 pond snoekbaars: 490 pond rode baars; 548 pond voorn; 13 pond karper; 1644 pond Noordzee vis en 279.788 pond nest. De aanvoer aan de afslag bedroeg ruim f 52.000. Naar wij vernemen, overweegt de Neder landse regering, de leiders der republiek Zuid-Molukken, die indertijd op Nieuw Guinea werden aangehouden, naar elders over te brengen. Hierbij gaan de gedach ten uit naar de Nederlandse Antillen. De landsregering van de Nederlandse Antil len heeft zich inmiddels bereid verklaard, de betrokkenen toegang tot haar gebied te verlenen, aldus deelde mr. dr. M. J. Da Costa Gomez, de voorzitter der Antillaan- se landsregering, die op het ogenblik in Nederland vertoeft, mede. Het betreft hier enige Ambonese leiders van de Republiek der Zuid-Molukken, de minister van Defensie Manusama, de mi- nister-president Warisai, de minister zon der portefeuille Nanlohy en de chef van de medische dienst Pattipeiloehoe. De Haagse toneelgroep „De witte vogel" onder leiding van de over zoveel goede smaak en rijke fantasie beschikkende Rolf Petersen geeft Woensdagmiddag in Bloemcn- daals Openluchttheater een speciale kinder voorstelling. Opgevoerd wordt het sprookjes spel ..Het wonderpaard van Marjolcintje". Tekst en regie zijn van Rolf Petersen, de muziek is van Wil Hartingsveldt en de dansen werden door Aty Bergmans ontwor pen. De voornaamste medewerkenden zijn: Anke Smit, Louise Ruys en Piet Eelvelt. Acht Nederlandse studenten, die van de Amerikaanse regering een studiebeurs hebben ontvangen, zijn vandaag met het s.s. Nieuw Amsterdam uit Rotterdam naai de Verenigde Staten vertrokken om daar gedurende een jaar aan verschillende uni versiteiten te gaan studeren. Tot deze acht studenten behoort mej. Leoni G. van dei- Molen, uit IJmuiden, die gaat studeren aan de School of Social Work in New York. Voordat zij in September de gewone colleges gaan lopen zullen de studenten aan een Amerikaans „college" of universi teit eerst een voorbereidende cursus van zes weken volgen. Uit de studiebeurzen, die de studenten ontvangen, kunnen de kosten worden bestreden van de reis heen en terug, van de voorbereidende cursus, de collegegelden en de benodigde leermid delen. Zij ontvangen voorts een vaste maandelijkse uitkering voor levensonder houd en bijkomende kosten gedurende het jaar, dat zij in Amerika studeren. Alioth, 11 v. Montevideo n. Santos. Altair, 12 v. Las Palmas n. Antwerpen. Annekerk, 12 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Almdijk, nacht 12-13 v. Rotterdam te New Or leans. Alamak, 14 v. Rotterdam te Port Said verw. Amerskerk, 13 v. Rangoon te Penang. Ampennan 13 v. Casablanca n. Tj. Priok. Arnedijk, 12 v. New York te Antwerpen. Alchlba, 12 100 m. N. Kp. Finisterre. Aldabi, 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Alderamin, 12 145 m. N.NO. Lisargas eil n. Antw. Alphacca, 11 v. Boston te Philadelphia. Alwaki. 12 135 m. Z.ZW. Recife n. New York. Amsteltoren, 12 450 m. Z. Kp. Guardaful. Appingedijk, 12 v. Londen te Bremen. Bloemfontein 12 150 m. W. v. Freetown naar Kaapstad. Boskoop, 12 v. Maracaibo te Barl-anqullla. Breda, 11 v. Cartagena 12 Cristobal verw. Bacchus, 11 75 m. Z. Key West n. Tampa. Baud, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Bin tang, 13 v. Le Gaspi te Tandoc. Clavella 12 v. Kopenhagen te Liverpool. Corilla, pass. 12 Str. Messina n. Sp'ezia. Cottica. 12 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex Leiden, 13 v. Rotterdam te Sidon. Crorienburgh, pass. 12 Ouessant n. Onton. Caltex Peinis pass. 12 Kp. de Fer n. Sidon. Camphuys, 12 v. Menado te Gorontalo. BINNENLAND Wegens zijn emeritaat heeft prof. dr. W. Banning, hoofddocent aan de academie van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Maandag zijn afscheidscollege gegeven. Dr. A. J. Riasker heeft namens de synode prof. Ban ning dank gezegd voor zijn arbeid. Dr. F. Boerwinkel sprak namens het directorium van „Kerk en Wereld", G. van der Akker namens leerlingen en oud-leerlingen. De volgende week zal het uit honderd man sterke muziekcorps van de Amerikaanse luchtmacht onder leiding van kolonel G. S. Howard twee uitvoeringen geven in Neder land. De eerste keer zal het corps optreden Zaterdag tijdens het N.A.V.O.-vlicgfecst op het vliegveld Soesterberg. De tweede uit voering wordt Zondagavond in de Dieren tuin in Den Haag gegeven. Gouverneur Struyokcn van do Neder landse Antillen heeft Dinsdagavond in Ma racaibo in Venezuela de onthulling bijge woond van het borstbeeld van Prinses Wilhelmina op het Plaza Reina Guillermina. De gouverneur bracht des middags met dr. H. Riemens, de Nederlandse consul in Maracaibo een beleefdheidsbezoek aan de gouverneur van de slaat Zulia, kolonel Nestor Pralo. Het borstbeeld is in wit mar mer uitgevoerd dpor prof. Wenckebach. Het is geplaatst op een wit marmeren zuil in het midden van het plein. De „Kaasexpresse", een speciale snel trein. die op een zestal Vrijdagen onder auspiciën van de V.V.V. „Alcmaria" van Amsterdam naar de Kaasstad Alkmaar zal rijden, vertrekt voor de eerste keer op Vrij dag. „Als smakelijk voorproefje en welkom aan de bezoekers" van de Alkmaarse Kaas markt zullen jongedames in West-Friese kle derdracht in de trein de reizigers een stukje kaas aanbieden. Hedenavond zullen de prinsessen Beatrix en Irene met het lijntoestel van de K.L.M. naar New York vertrekken, van waar zij zullen doorreizen naar Chatham, Cape Cod. waar zij, zoals eerde is bericht, haar vacantie gaan doorbrengen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur de heer II. J. Koster uit Haarlem. Voor het ingenieurscxamen voor civiel-ingenieur de heer G. C. Ebeli te Haar lem en de heer G. H. Toebes te Heemstede en voor het ingenieursexamen voor vlieg tuigbouwkundig ingenieur: de heer J. H. de Leeuw te Haarlem. Chama, 11 290 m. NW. Cochin n. Bahrein. Dalei-dijk. pass. 13 4.55 u. Vlissingen n. Antw. Diemerdijk, 13 v. Rotterdam te Los Angeles. Eemdijk. pass. 12 Fayal n. Havana. Esso Amsterdam, pass. 14 Sombrero eil. n. Rot terdam. Elmina, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Rotterdam, 12 Sombrero eii gepass. n. Aruba F.cs pass. 11 Dungeness n. Leixoes. Gaasterkerk. 12 240 m. W. Minicoy n. Aden. Ganymedes, 12 dwars Kp. Hatteras n. Port au Prince. Gordias, pass. 12 Benchyhead n. Tunis. Hathor, pass. 12 Malta 16 Lissabon verw. Hilversum. 12 Ouessant n. Port Said. Haarlem, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Helicon, 12 v. Aruba te La Guaira. Hera, 11 v. Cp. Haitien n. Ciudad Trujillo. Joh. v. Oldenbarnevelt. 12 v. Port Said n. Suez Jagersfontein, 13 v. Durban te East London. Kota Baroe, 12 v. Indonesië te Rotterdam. Karimate. pass. 13 Plymouth n. Algiers. Kota Gede. 11 v. Semarang n. Soerabaja. Kalimantan. 11 v. Rangoon n. Belawan. Lëersum, 12 v. Bremen n. Hamburg. Lekhaven. 12 220 m. Z.ZW. Chagos Archipel. Lekkerkerk, 11 nog te Khorramshar. Liseta 12 v. Singapore te Pladju. Maasland, 12 v. Ita.iai n. Rio Grande do Sul. Mitra, 12 v. Rotterdam te Avonmouth. Maetsuycker 11 v. Tj. Priok n. Fremantle. Manoeran, pass, 12 ten Z. Kreta n. Port Said. Nestor, 13 v. Barbados- te Porte of Spain verw. Notos, 13 v. Kopenhagen te Amsterdam. Oranjestad 12 70 m. ZW. v. Finisterre n. Ma deira. Oranje, pass. 12 Gibraltar n. Southampton. Prins Frederik Willem, 13 v. Antwerpen 'te Hamburg. Prins Willem IV, 14 v. Rotterdam te Montreal verwacht. Prambanar,. 11 v. Pontianak te Tj. Priok. Rijndam, 13 v. Rotterdam te New' York. Rempang, 12 nog rede Mena el Ahmadi. Roepat, 12 v. Semarang n. Soerabaja. Rotti, 11 in Rode Zee n. Aden. Stad Arnhem, 14 v. Amsterdam te Montreal verwacht. Straat Soenda, 10 v. T.i. Priok n. Mauritius. Salawati, 12 v. W. Afrika te Amsterdam. Slamat. 13 v. Marseille te Genua. Soestdijk, 11 v. Bremen te Antwerpen. Stentor, 12 v. Grenada te Amsterdam. Stanvac Benekat, 13 te Saigon. Stan vac Djirak, 12 te Tj. Uban. Straat Malakka, 12 te Balikpapan. Sabang. 12 v. Singapore te Palembang. Siberoet, 11 v. Makassar n. Berau. Stad Alkmaar, 11 380 m. Z. ZO. Kp. Race. Stad Dordrecht, 12 60 m. O. Oran. Stad Maastricht, pass. 12 Gotland n. Vlaardingen Stad Vlaardingen, 12 130 m. W. Lands End n. Rotterdam. Tiba, pass. 12 Kp. Frio n. Rotterdam. Teucer, 8 v. Balikpapan te Makassar. Tero. pass. 12 Ouessant n. Antwerpen. Tankhaven I, 12 v. Penang te Telokanson. Tankhaven II. 12 rede Tj. Priok. Thalatta, 11 ten anker Mena el Ahmadi. Tjibantjet, 13 te Kobe. Tjikampek, 13 te Tj. Priok. Tjipanas, 11 v. Soerabaja n. Probolinggo. Tjisadane, 12 v. Semarang n. Tj. Priok. Tjiwangi, 12 v. Soerabaja n. Makassar. Triton, 12 te Baltimore. Utrecht, 8 te Vancouver. Van Riebeeck, 12 v. Singapore n. Tj. Priok. IJsel, 12 60 m. Z. eil. Elba n. Savona. Zuiderkruis 13 v. New York te Rotterdam. Zonnewijk, 14 850 m. NW. St. Vincent. KLEINE VAART Annie pass, 12 Vlissingen n. Antwerpen. Att, 12 v. Vlissingen n. Garston. Anna b. 13 v. Ajaccio te Liverpool. Annie, 12 v. Londen te Antwerpen. Albergen. 12 v. Duinkerken te Fowey. Arctic. 12 v. Bridgewater n. Fremington. Audacia. 14 v. La Canal te Siglufjord verw. Atlas, 12 te Malaga n. Cadiz. Bellatrix, pass. 12 Vlissingen n. de Tees. Borneo, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Bab-T, 11 Kiel gepasseerd n. Domsjo. Betty 12 v. Gothenburg te Bordeaux. Bornrif, 13 v. Rotterdam. Costa, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Capella, 13 v. Raumo te Harlingen verw. Capri, pass. 13 v. Dublin te Shoteham. Cornelis Houtman. 12 v. Plymouth n. R'dam. Citadel, 12 v. Shrehamn te Middlesbro. Deni. pass. 13 Brunsbtittel n. Huil. Frans, 13 200 m. ZO. Newcastle. Friblo, 12 v. Halmstad te Grouw. Fiducia, 13 v. Maassluis n. Boom. Follonica 13 v. Amsterdam te Bremen. Hagno, pass. 12 Lizard n. Dublin. Hast TITpass. 12 Holtenau n. Stockholm. Hast IV, 13 v. I-Iull te Parijs verw. Iiias, 11 van Gibraltar n. Amsterdam. Ida Pieter 12 v. Haifa n. Malta. Jacoba Catharina, pass. 13 lie de Vierge naar Casablanca. Kortenaer 12 v. Londen te Antwerpen. Larix, 10 Kiel gepass. n Norrkoping. Lydia, pass. 13 Brunsbiittel n. Manchester. Midas, 13 in Golf v. Biscaye n. Gibraltar. Maasum, pass. 12 Brunsbiittel n. Manchester. Merak. 13 te Londen. Muphrid, vertr. 13 v. Antweipen n. Rostock. Nero. 14 te Barcelona n. Tarragona. Noorderhaven, 12 op de Seine n. Huil. Oleum, 12 v. Middlesbro te Londen. Pavo, 10 naar Slite. Prior, 13 v. Garston te Fiddown verw. Palma, 13 te Zwijndrecht. President Roosevelt, 12 v. Belfast te Manchester Saba, 12 v. Antwerpen n. Leith. Sian, pass. 12 I-Iolteau n. Malmö. Theano, 13 aan de Hoek v. Holland verw. Tyro, 12 v. Amsterdam te Dublin. Vin-dicat Atque Polit. 13 v. Amsterdam n. Blyth. Vivo, 13 te Goole verwacht. Westerdok, 11 te Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 12 Dungeness n. Zierikzee met caisson. Oceaan, pass. 12 Dungeness n. Zierikzee met caisson. Noordzee, met baggermolen en bak pas*. 1* East Goodwin n. Aden. Poolzee, met zuiger en slb. n. Santos U dwars Victoria.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8