Problemen Jlex Theater Agenda voor Velsen Havenberichten Amersfoortse ambtenaren bouwden zelf een ideaal zomerverblijf Vele stranddagen door regen en zandstormen verduisterd Stemming is er altijd Vuurwerk op Zaterdag 1 Augustus Bijbeltentoonstelling trok vele bezoekers Wekelijkse markt op Marktplein Industriehal omstreeks Augustus gereed 8 OPRUIMING Nieuwe koopjes 8 e n d e r's Broekenspeciaalzaak „Astronomie" in Rex Medische verzorging tijdens het weekeinde VGLO-diploma voor 19 leerlingen uit Velsen THAZIA Om het damkampioenschap van Noordholland Uitwisseling overzvogen In IJmuidens duinterrein bij de Strandweg op de honderd velden J (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) P Égf s B Hf j§ B B B H iü m 9 S Hs mi fj§ ÜH lü Él B n lïsJ JU B ui H! Él Él üf B B B B 8 B 8 ill Hf 9 n 9 A üf 9 9 9 9 s 9 11 9 B éi !P B 9 HP lit 9 9 JU 8 B ui B B B B B 8 iSH HP fel Éi B B B B B 8 B B HP ffcj B B Palvu's bokaal te zien aan Kennemerlaan Twee nieuwe schepen in de haven VRIJDAG IT JULI 1953 DE BEWONERS van de driehonderd en tachtig zomerhuisjes op het IJmuidense strand hebben het, behoudens enige dagen in de eerste weken van het zomer seizoen, nog niet erg met het weer getroffen. Zandhopen achter de huisjes en diepe kuilen om de funderingen zijn nog een tastbaar bewijs van de felle westenwind, die deze en vorige week het verblijf aan liet strand niet tot een genoegen maakte. Voor de strandexploitanten heeft het er echter ook op financieel terrein slecht uitgezien. Het bezoek in elk weekeinde moest het nog een beetje doen, maar verder hoopt men maar, dat de laatste helft van Juli en de maand Augustus een beter beeld zullen geven. Overigens gaat aan het strand alles weer op de gebruikelijke wijze als in vorige jaren. Nu de waterleiding er ligt en de toiletten in gebruik zijn genomen, zijn er bijna geen klachten meer te ver nemen. Men is tevreden met wat men heeft gezocht voor die vier maanden. Het verblijf op zo'n plekje grond van het strand kost 30.voor het hele jaar voor vier meter frontlengte. En elke meter meer 7.50 er bij. Natuurlijk komen daar nog kosten bij, als het vervoer naar en van dé opslagruimte. Het zijn niet alleen IJmuidenaren, die aan het strand in huisjes verblijven. Het strand bij Verswijveren geeft alleen inwo ners van IJmuiden te zien en dat zijn er zesendertig. Maar bij Ramerman (147) en Menger (93) zijn evenzovele Amsterdam mers en Haarlemmers als IJmuidenaren te vinden. Ook is dat het geval bij de 36 huis jes, die op het door IJmuidens Bloei ge pachte gedeelte staan. Er zijn ook families uit Kerkrade, twee zelfs. Dat zijn dan de echte familiehuisjes. Vader en moeder, de getrouwde dochters of zoons en verder aangetrouwde familie trekken om de beurt twee weken naar het IJmuidense strand om nu eens wat anders te zien, dan het vertrouwde beeld uit het Limburgse land met een enkel beekje of riviertje. Voor deze mensen zou een pen sion aan zee veel te duur zijn. De personeelsvereniging van een veiling uit Purmerend heeft al enige tijd een huisje op het strand en om de twee weken zijn daar andere personeelsleden van die veiling aan te treffen. Ze moeten natuurlijk alle maal de beschikking hebben over een kampkaart en zich houden aan het regle ment, ofwel de voorwaarden, die door de gemeente worden gesteld, wanneer aan die personen een kampeervergunning vóór het zeestrand wordt uitgereikt. Verkeerszaken We schreven het al: geen klachten, maar de politie denkt er wel even anders over, al is het dan op ander gebied. De strand bewoners houden zich over het algemeen wel aan de „spelregels", die nu eenmaal in elke gemeente moeten gelden. Maar de andere strandbezoekers of wandelaars op de pier zijn maar al te vlug geneigd om de fietsen in het pad, beter „De Geul", te plaatsen. Onlangs heeft de politie al een wagen vol fietsen weggehaald. Tegen een bon waren ze op het bureau terug te krij gen, maar binnenkort zal men dergelijke acties veel meer gaan herhalen. Elke dag liggen en staan trossen fietsen in de geul, tot groot ongerief van de firma die het werk aan de Zuidpier uitvoert. Auto's kun nen nauwelijks Rasseren. Maar al reden deze auto's hier niet, dan nog hebben die fietsen daar niets te maken. De rijwiel stalling is groot 'genoeg. Op enige drukke Zondagen was voorts al gebleken dat het plateau als parkeer ruimte te klein was. Deze week is perso neel van een aannemer begonnen aan de uitbreiding van deze parkeerplaats. Ten Zuiden van de spoorwegrails, dus tussen de Strandweg en het pad naar het terrein van de Kampeervereniging „Ons Buiten" zullen vele auto's weer een behoorlijk plekje op de keien weten te vinden. Weg of vlonder? Het leggen van de vlonder op het strand blijft nog steeds een onzekere zaak. De strandexploitanten willen eerst eens af wachten, hoe het idee van de „Kleine bou levard" op de lage duinen zich zal ontwik kelen. Wanneer dit idee onverhoopt niet ten uitvoer zal worden gebracht, wordt overwogen een houten vlonder aan te leg gen. Een dergelijke houten weg vergt even wel nog al wat onderhóud en kan dit met het oog op de prijs van het hout niet al te breed worden gemaakt. Kleedhokjes komen weer Wat de zwemmers zonder tent nog wel zal interesseren: de kleedhokjes van „De Schelp", het paviljoen van de heer Gouda, komen binnen enige dagen weer naar het strand. Het zullen geen wisselcabines wor den, omdat een centrale post er dit jaar nog niet bij wordt opgetrokken. De hokjes komen onder het paviljoen te staan en kunnen voor een uur, een halve dag of een hele dag worden gehuurd, zodat men de kleren veilig opgeborgen weet in een van de twintig hokjes, terwijl men zelf de sleu tel op zak houdt. Volgend jaar zal de cen trale post weer worden geplaatst en zullen de hokjes als wisselcabines worden ge- ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon VRIJDAG t.m. MAANDAG NEW-MEXICO 14 jr. Actie en romantiek in natuurlijke kleuren. WOENSDAG en DONDERDAG Zó ZIJN WE NIET GETROUWD 18 j. Amusement van de bovenste plank. Verwacht: EEN KONINGIN WORDT GEKROOND Vrijdag 17 Juli Thalia, 20 uur: „O.K. Nero". Rex, 20 uur: „Nieuw Mexico". Zaterdag 18 Juli Thalia, 19 en 21.15 uur: „O.K. Nero Rex, 20 uur: „Nieuw México bruikt. De heer Gouda denkt in geen geval meer aan de exploitatie van een strandbad. Vuurwerk en feesten Is er dit jaar nog iets te doen op het strand, zullen velen zich hebben afge vraagd. In samenwerking met „IJmuidens Bloei" is al besloten tot een vuurwerk op Zaterdagavond 1 Augustus. Aan een voor programma wordt ook gedacht, maar hier is nog niets van te zeggen. Het feest voor de kinderen van de strandbewoners is ook al in voorbereiding en zal zeer waarschijn lijk een week voor het vuurwerk worden gehouden, dus volgende week Zaterdag, 25 Juli. Een strandfeest voor de ouderen heeft men gedacht op 7 Augustus. Ook „Al- cura" heeft plannen voor uitvoeringen op het strand in samenwerking met de strand- pachters. Men denkt hierbij aan een film voorstelling en het optreden van een radio band. De uitvoering van laatstgenoemde plannen is wel zeer onzeker, aangezien dit hoge kosten met zich meebrengt. ADVERTENTIE in Heren-, Jongens- en Damespantalons Sportcolberts va. 19.75 Pantalons va. 11.75 Breestraat 17 Beverwijk Tel. 3629 Tussen de buien door zijn velen gister avond naar de Kennemerlaan getogen om een bezoek te brengen aan de bijbelten toonstelling van het Nederlands Bijbelge nootschap, die was ondergebracht in een door de Nederlandse Spoorwegen beschik baar gestelde autobus. In het bijzonder trok een adruk van het „Onze Vader" op 3.76 vierkante millimeter veler aandacht. Bijbels uit tal van landen lagen ter in zage. Tegen half negen voerde als eerste de voorzitter van de afdeling Velsen van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. v. d. Berg, het woord. „Is het nodig de bijbel naar IJmuiden te brengen", vroeg hij zich af, „en hebben we er allemaal een en le zen we die?" In vacantietijden raadpleegt men de reisgids, maar vele mensen weten in hun hele leven niet waar zij heen gaan. Zij laten zich niet voorlichten. De bijbel zegt waar men heen gaat, hij wijst de weg, of beter gezegd in het bijzonder wordt dit door Jezus Christus gedaan. „Neem een bijbel mee voor u zelf", besloot ds. v. d. Berg zijn toespraak. Hierna nam ds. J. Tiemens het woord, die herinnerde aan de Pinkstergeschiedenis. Hij had 's mor gens bij de rondgang met de bijbelbus door IJmuiden vastgesteld, dat men haast huis aan huis een bijbel heeft. „Maar le zen ze hem allemaal? Dat is de vraag! Men heeft een schat in huis, maar men leeft in armoe. Stof hem af en lees de bij bel", aldus ds. Tiemens. Radiosterren voor het voetlicht Onder de titel „Stralende sterren" brengt het Rex Theater Dinsdagavond 21 Juli een aantal bekende artisten voor het voetlicht. Joop de Knegt, de LSK-korpo- raal, wiens stem met de melodie uit „High Noon" plotseling vermaardheid kreeg, zingt een aantal radionummers en Mieke Telkamp, die wel de „Hollandse Vera Lynn" wordt genoemd, zal eveneens een aantal bekende schlagers ten gehore brengen. Voorts treedt Gerard van Krevelen op en de televisie-parodist Roland Wagter zal eveneens zijn talenten tonen. Met Tobi Rix, de muzikale clown, en de Drie Jack sons plus Dick Harris wordt dit omvang rijke programma gecompleteerd. In New York wordt jaarlijks een liefdadig heidswedstrijd ten bate van de hulp aan behoeftige kinderen gehouden. Winnares werd dit jaar het meisje Iris Baretta, die met haar vlechten de titel ,,miss Varkens staartje 1953" veroverde. Van pure vreugde rezen haar haren te berge, toen haar broer- Ronde van IJmuiden, 17.30 uur, start op tje haar ter ere van deze overwinning met het Sluisplein. een kus feliciteerde. Onlangs hebben de Rooms-Katholieke winkeliers in Beverwijk en IJmuiden een „vereniging van markt-, straat- en rivier- handel" opgericht. De bedoeling is om bij de gemeentelijke instanties van Velsen interesse te wekken voor het marktwezen. Men wil komen tot het instellen van een wekelijkse martdag in Velsen, waar uit sluitend winkeliers uit Kennemerland hun waren aan de man zullen brengen. De ver eniging heeft al contact gezocht met de gemeentelijke overheid in Velsen om, zo mogelijk iedere Dinsdag, op het Nieuwe Marktplein in IJmuiden-Oost de kramen op te mogen slaan. Het voorlopig bestuur van deze vereniging bestaat uit A. Jansen uit Beverwijk, voorzitter, H. van Zon eveneens uit Beverwijk, secretaris, H. van Rixel uit Beverwijk, penningmeester en R. van den Berg uit IJmuiden-Oost, gewoon lid. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag- dagmorgen te raadplegen de artsen: D. J. Boosman. Stationsweg 7, tel. 4340 en P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tele foon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag morgen 9 uur: dr. C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, tel. 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Van Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: dr. J. G. de Lange, Wijk aan Duinerweg 3, tel. 4234. Gedurende de gehele, week: Apotheek A. A. Donker. Breestraa't 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85. Bloemendaal. tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort: zr. De Jong. Brederoodse- weg 43. Santpoort, tel. K 2560 8756. Voor Driehuis en Velsen: zr. Gomes, Leeuwe riklaan 39, geen tel. Voor IJmuiden-Oost en West: zr. De Beurs, Lijsterlaan 21, tele foon 4378. De volgende leerlingen van de Elout van Soeterwoudeschool behaalden het V. G. L. O.-diploma, uitgaande van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum in Den Haag: meisjes: A. Alders, M. van Duyn, S. J. Giesberts, G. Luitjes, A. A. Offerhaus, J. J. Plug, E. I. Porck, H. J. Post, J. Post, W. Verbaan, G. Voorma, C. H. W. Wilmink en de jongens: J. Haringa, M. G. J. ten Have, R. de Jong, J. N. Me- der, D. Plug, N. Roos, C. Visser. Vrouwen in overalls zijn geen onbekend verschijnsel meer, maar dames die werken aan een weg vormen aan deze zijde van het IJzeren Gordijn toch uitzonderingen. Het zijn de Engelsen Joan en Ruth Chapman, twee zusters uit Kilby in Leicestershire, die al sinds 10 jaar mannenarbeid verrichten. Zij schilderen de witte verkeersstrepen op de wegen van Engeland. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) HEDENAVOND, 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG. 7 en 9.15 u.: de daverende lachorkaan O.K. NERO! Met 2 Amerikanen in Rome De gekste komieken dezer eeuw in een dwaas, krankzinnig en knalknettergek verhaal.18 jr. MAANDAG. DINSDAG en WOENSD. elke avond 2 voorstellingen, 8 en 9.15 u. in exclusieve vertoning de ongeveer 40 min. lange schitterende kleurenfilm ELIZABETH ES KONINGIN De volledige opnamen van de kroning in de kerk en van de sprookjesachtige kroningsstoet. Een onvergetelijk schouwspel- VOORAF o.a.: „Uit het leven van Koningin Elizabeth". Toeg.prijzen: 60, 80, 100 ct. Elke leeftijd ZONDAGMIDDAG 3 uur: „BOEMËLSTUDENTEN" met LAUREL en HARDY. DONDERDAG a.s. op veler verzoek nog één enkele vertoning van The greatest show on earth Het damtournooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Noordholland zal half September beginnen. -Het blijkt dat vooral onder de sterkste spelers grote animo be staat dit jaar te willen meespelen. Nu is al bekend dat v. d. Sluis, Bizol, Laros, Dukel, de kampioen van Kennemerland P. Hollen- berg on de kampioen van Amsterdam J. H. Ansems zich voor de strijd hebben opgege ven. Ook de HDC'er Nic Blom is, na het winnen van de match tegen Tommy Postma gerechtigd, voor het district Kennemerland uit te komen. Naar wij vernemen kan de eerste, in IJmuiden-West verrijzende industriehal omstreeks de maand Augustus gereed zijn. De coöperatieve inkoopvereniging „Ken nemerland" zal, naar reeds bekend ge maakt is, het grootste deel van de ruimte van de gemeente huren. Over het bezet ten van de rest van de hal worden, naar men ons meedeelde, nog onderhandelingen gevoerd. Geen spreekuur De burgemeester van Velsen zal Maan dag 20 Juli geen spreekuur houden. Donderdag 16 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Dotterel van Antwerpen. Bjorco van Geffle. Roelf van Hamburg. Haarlem van Antwerpen. Amstelstroom van Londen. Delfzijl van Ixpilla. Gannet van Londen. Mai-y Ward van Londen. Lemster- kerk van Rotterdam. Zaanstroom van Huil. Tyro van Antwerpen. Eemland van Rotter dam. Tcxelstroom van Par. Vega van Man- tyluoto. Holderness van Goole. Hondsbosch van Londen. Vertrokken zijn: Sylvane naar Honfleur. Sigret naar Rouaan. Feducia N naar Maas sluis, Allan naar Geffle. Theano naar Rot terdam. Martien naar Dublin. Eben Haëzer naar Whitstable. Gudrit naar Detroit. De Ruyter naar Rotterdam. Dieter Waltraut naar Hamburg. Ino naar Swansea. Dotterel naar Liverpool. Amstelland naar Hamburg. Soedic naar Gent. Roelf naar Bilbao. Hanz Behrmann naar Emden. Deo Favente naar Gdynia. Deo Gloria naar Dordrecht. Luna naar Rotterdam. Texelstroom naar Liverpool. "\Y7TE HET MET GRAS begroeide pad achter de rijwielstalling bij het plateau Vt neemt om, ondanks het bordje „Verboden toegang", een paar honderd meter door te dringen in het duinterrein ten zuiden van de Strandweg, zal achter de eerste duintop een nieuwe bungalow ontdekken, die bij navraag het eigendom blijkt te zijn van de „Stichting Centrale Woningzorg" te Amersfoort. Iedere week zijn er andere bewoners aan te treffen en dat zijn dan de personeelsleden van de Stichting, die hier hun vacantie met vrouw en kinderen komen doorbrengen. Het was begin Mei, toen een van de leden van de personeelsvereniging van de Stichting Centrale Woningzorg, die ruim vier duizend gemeentewoningen in Amers foort beheerst, op het idee kwam met het personeel een bungalow te bouwen, die ge plaatst zou worden aan de zeekant. De bungalow zou uit twee huisjes bestaan, zodat twee gezinnen van de uit negentig leden bestaande vereniging tegelijk met vacantie konden gaan. De gemeente Amersfoort verstrekte een crediet, dat zou worden afgelost met de door de leden betaalde huur voor het huis je. Alle vaklieden van de Stichting togen in Mei aan het werk en binnen enige we ken was men zover dat enige vrachtauto's konden voorrijden om de bungalow in brokjes naar IJmuiden te vervoeren. In het duinterrein hadden de loodgieters van Om de edele kunst van het dammen machtig te worden en fouten zoveel mogelijk te voorkomen, moet het spel volgens een vooruit bepaald speelplan worden gespeeld. Iedere zet dient dus in de lijn te liggen van het eenmaal gekozen plan en een goede positie-zet, volgens het aanvaarde systeem moet vóór alles gaan. De combinatie, de slagzet, hoe verleidelijk ook, moet ondergeschikt worden gemaakt aan de uitvoering van dat gekozen systeem. Men kan de combinatie, het offer of de slagzet en de speculatieve zet heel goed gebruiken als hulpmiddelen, maar de goede positie-zet, die moet leiden tot verovering van de winst in het spel, is de methode om het aantal fouten zo miniem mogelijk te maken. Bedenk, dat de sterke speler alles door grondt, ook de diep verborgen slagzet of combinatie, en dat beheersing beslist nood zakelijk is om een speculatieve positiezet te doen. Als bewijs willen wij een fragment plaat sen uit het tournooi om het damkampioen schap van Nederland 1934. Deze partij werd gespeeld tegen de ex-kampioen van Neder land, wijlen F. Raman. De stand van dit fragment is als volgt: Zwart, F. Raman Wffi/ nn W$/ löl Wit, B. Dukel Het spelverloop (met wit aan zet) was: 29, 3329 410? Een merkwaardig voor beeld van hoe positie en combinatie samen kunnen gaan. Óndanks het feit dat wit in het eenmaal gekozen systeem de juiste positiezet speelt, telt deze zet tevens als lok- zet om zwart te bewegen met 410, te drei gen met doorbraak naar een dam via de meerslag 17—21, 26x19 en 14x15. Daar op 39—34, 14—19 volgt en op 43—39, 19x30, 4035, 1822 en zwart ook materiaal wint, lijkt het er op, dat 4034 naar stukwinst leidt via 14—19. Maar daarop had wit met het uitspelen van 33—29 gerekend en een diep verborgen damzet uit de stelling ge haald. Uit de diagramstand dus 29, 3329 4—10?; 30. 40—34 14—20. Te laat ziet zwart dat 1419, waar de zwakke positiezet is gebouwd faalt door 37—31, 42—37, 29—24, 2822 en 3832 met dam naar 5. Een een maal gemaakte zwakke zet is niet meer te herstellen en heeft dan ook verlies van de partij als gevolg. Na 40—34. 14—20 kon wit met 3833, 1014 op veld 23 spelen en het belangrijkste terreinoverwicht plus het be zetten van de velden 23 en 24 uitbouwen naar de winst. Het volgende leerzame partijtje werd ge speeld in de IJmuider onderlinge DCIJ- vijfkamp van de selectie-groep 1952—1953. Laros (met wit) werd het slachtoffer van de gevaarlijke hekstelling-vorm. Hoofdzaak is. dit even aansluitend op het fragment met Raman, dat de spelers leren met spelsystemen om te gaan. Heeft de speler eenmaal een systeem „door", dan komt de technische opbouw, die zó sterk ontwikkeld kan worden, dat de kundigste speler hiervan het slachtoffer kan worden aan de orde. Hoewel een der oudst gebruikte wapens, is de hekstelling nog al tijd als speel genre gangbaar. Daarom laten wij de partij tegen Laros (met wit) ter na- bespeling volgen. 1. 31—27 17—21; 2. 37—31 21—26; 3. 41—37 20—25; 4. 33—28 15—20; 5. 39—33 10—15; 6. 44—39 5—10; 7. 50—44. De opening getuigt van een afwachtende houding. Feitelijk kunnen nog alle spel systemen worden aanvaard en de spelers houden zich gedekt om het initiatief nog even.uit te stellen. Maar nu moet zwart met de 7e zet toch een pricipiële doen. En met 1823 onderneemt zwart iets nieuws. Want het spélen op de velden 25 en 23 is voor zwart levensgevaarlijk, omdat de for matie 34, 40, 45, op zwarts stelling drukt. Althans zo was de opvatting van deze op stelling, vóór de komst van de Canadese grootmeester Dagenais. Tot aller verbazing speelde in 1952 deze Canadees met het grootste gemak zijn partijen om het wereld kampioenschap in deze vorm en dus werd de zienswijze over de velden 23 en 25 op nieuw onderzocht en zij vormt nog een studie-object voor vele liefhebers van het openingsspcl. En de opstelling van het spel na de 7de zet van zwart 1823 leidt tot vele, nog onbekende mogelijkheden. 8. 47—41 20—24; 9. 33—29 24x22; 10. 27x29 1420. Wel heeft wit t'.e ruil op het midden bord kunnen bewerkstelligen maar de consequentie daarvan is, dat wit een stuk op 29 heeft moeten plaatsen. En na 1420 kan zwart dreigen met de opbouw van de hekstelling: 11. 32—28 19—24; 12. 39—33 16—21. De hekstelling-speelvorm is aanvaard. Met zwart 24, 25, 20, 15 en 10 in reserve moet zwart de stukken 29. 33. 34. 35, 40. 44, 45 vasthouden. Al het overige materiaal valt aan over de lange vleugel van wit. Weet zwart, zoals in deze partij, de hekstelling van 5 tegen 7 stukken te handhaven, clan móet zwart voordeel krijgen, omdat deze met twee stukken sterker kan aanvallen over de lange vleugel van wit. De stand na de 12e zet van zwart is: hp ëwb. (Met 1621 dreigt zwart met de damzet door 21—27. 24—30 en 13—18 en 8x50). Wit voorkomt de dreiging door als 13e zet te spelen 3832 en tevens dreigt de bevrijding dank zij 3430. Het is leerzaam te zien, hoe zwart toch voordeel behaalt. 13. 38—32 21—27; 14. 32x21 26x17; 15. 37—32 17—22; 16. 28x17 12x21; 17. 31—26 7—12; 18. 26x17 12x21; 19. 32—28 13—18; 20. 42—38 9—13. Nu is wits streven om de ruil 3430 te bewerkstelligen met het gevolg dat de vel den 28 en 32 worden bezet. Maar de taktiek van zwart is om ten koste van alles het ver overen van deze velden te voorkomen. Zwart wint nu een stuk. wanneer de 21e zet 3832 wordt gespeeld, waarna 2430 en 1823 en zwart stukwinst forceert. 21. 41—37 21—26; 22. 37—32 18—22; 23. 28x17 11x22; 24. 32—28 1—7: 25. 28x17 7—12; 26. 38—32 12x21; 27. 32—28 13—18; 28. 43—38 18—22; 29. 28x17 21x12. Nog steeds is zwart de winnaar geweest van het gevecht om de „bevrijdingsvclden" 28 en 32. Opnieuw wordt door wit vei'zamelen ge blazen, om alsnog te trachten de strategisch belangrijke velden te veroveren. Maar, zoals de partij ons leert, blijft zwart beheerser van de situatie. 30. 46—41 4—9; 31. 41—37 9—13; 32. 37—32 6—11; 33. 32—28 12—18. Op tijd wordt 3832 belet door de com binatie 2430 en 1823, waarna na 94 zwart een sterk veld 37 bezet. 34. 48—42 11—16; 35. 42—37 16—21; 36. 3832 1822. Voor de vierde keer weet zwart de ruil 3430, die een bevrijding zou opleveren, te voorkomen. 37. 28x17 21x12; 38. 49—43 13—18; 39. 43—38 18—22; 40. 32—28 10—10; 41. 28x17 12x21; 42. 36—31? 14—19. Plotseling staat wit zo vast, dat steeds weer stukverlies volgt. (Wit offerde met 35—30 een stuk en verloor later de partij). Maar na 36—31 volgt altijd stukverlies voor wit. Een andere zet dan 363 brengt ook verlies, omdat zwart stra tegisch belangrijk beter staat.. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden de Stichting inmiddels een waterleiding aangelegd. Het huisje werd in elkaar ge zet door cle timmerlieden en zelfs de eigen stoffeerder kwam er aan te pas. Week te kort De Amersfoortse bungalow werd drie weken geleden voor de eerste maal be trokken. En de eerste bewoners kwamen enthousiast in hun geboortestad terug. Een week bleek veel te kort. Elk van de twee huisjes is geheel ingericht en heeft een eigen uitzet, zelfs de wasknijpers en een theelichtje ontbreken niet. Een ruime woonkamer, die wordt verlicht met buta- gas, een keuken en een slaapkamer, waar vier personen twee aan twee boven elkaar kunnen slapen maken de huisjes tot een ideaal zomerverblijf. In de huiskamer is voorts ook nog een bed geplaatst en dan is er nog ruimte voor een kinderledikantje. Een gezin van zes personen kan het er dus een week van nemen in IJmuidens duinen. Uitbreiding gewenst De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de Amersfoortse stichting nog meer van deze huisjes zal bouwen. De bewoners-van deze-week opperden zelfs het idee, om te komen tot een uitwisseling tussen ver schillende gemeenten. Ambtenaren van een gemeentedienst in Velsen zouden bijvoorbeeld een dergelijk huisje in Amersfoort kunnen optrekken. Wanneer de Velsenaren dan de Amers foortse bungalow zouden beheren en in de winter wilden opbergen, zouden de ambte naren uit Amersfoort het zelfde kunnen doen met de huisjes van de Velsenaren. De leden van de Amersfoortse perso neelsvereniging kunnen over enige jaren op een vergadering naar voren brengen, dat men nu wel eens een ander deel van het land wil bezoeken. Dan zou ook daar een dergelijk huisje geplaatst kunnen worden. Voor dertig gulden is men met een gezin voor een week onderdak. En waar vindt men dat in de maanden Juli en Augustus. Aangezien voor de negentig leden van de vereniging vijfenveertig weken in de zo mermaanden nodig zouden zijn om allen een week in de bungalow te kunnen laten doorbrengen, zal er wel heel spoedig een tweede tweedelige woning verrijzen. De fraaie kristallen bokaal, die beschik baar werd gesteld als wisselprijs voor het NATU toneelconcours en gewonnen werd door de arbeiderstoneelvereniging „Pal- vu" zal van Zaterdag af worden tentoon gesteld in de étalage van ijzerhandel N. P. Zwager aan de Kennemerlaan 67. Ook de zilveren lauwerkrans, die als eerste prijs door de NATU werd uittgereikt, zal te be zichtigen zijn. De bokaal zal over enige weken een plaatsje krijgen in de médail- lekast, die wegens de omvang van dit sie raad vergroot zal moeten worden. De mé- daillekast krijgt een plaatsje in het Rex Theater. Gistermiddag kon de IJmuidense haven vlak achter elkaar twee nieuwe koopvaar ders begroeten: de Karimun van ruim tien duizend ton, eigendom van de „Neder land" en de Eemland van 7000 ton, een nieuwgebouwd schip van de „Hollandse Lloyd". Mulo-examens Voor het Mulo-examen A slaagden Corry Pams en Fred. Boerink, leerlingen van de Duinwijkschool voor Chr. u. 1. o. te Bever wijk. Aan de R.K. u.l.o.-school te Beverwijk slaagde voor hetzelfde examen Lena Admi raal. Allen wonen in Velsen-Noord.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10