IJmuidens semafoor krijgt een functie van „de Bilt" Het Huis Beverwijk kreeg er vele gediplomeerde huisvrouwen-in-de-dop bij Agenda voor Beverwijk Clowntje Rick NOG VOOR DE WINTER Weer-waarnemingspost aan de mond van het Noordzeekanaal Beverwijk Vierhonderdduizend sloffen verkocht Wijk aan Zee Santpoort Castricum van haar Dromen 4 Geslaagd voor MULO diploma Loslopende hond veroorzaakte ongeluk Aardbeien op Financieel beter dan 1952 Wethouder Passchier: „Dankbaarheid zal straks komen" Voor de kiaderen Weer en radar Als nu eens.8 Zwarte bessen ten verkoop Winkeliers in étalagewedstrijd FEUILLETON door Dorothy Quentin VRIJDAG 17 JULI 1953 Van de openbare ulo-school slaagden voor het diploma A: Tineke Kuiper en P. Vink. Van de Duinwijkschool voor Chr. ulo slaagden voor hetzelfde diploma: Aty v. d. Werff, Teun Romeyn en Jan Bouwknegt. Van de R.K. Jongens ulo slaagden voor het diploma A: A. Apeldoorn, W. Baak, J. Cas- tricum, Th. Dam, H. Geldermans, H. Hoger- kotte, K. Hilbers, M. Luypen, Th. Nieuwen- huizen, S. van Rookhuizen, V. Seignette, H. Smit. Gisterenavond sprong de hond van de heer V. tegen het voorwiel van een over de Hendrik Mandeweg lijdende bromfiets. De berijder viel, sloeg met het hoofd tegen de straatstenen en bleef met bloedend gelaat liggen. Per ziekenwagen is hij naar het Rode Kruisziekenhuis vervoerd. De politie heeft tegen de eigenaar van de hond pro ces-verbaal opgemaakt. Uitslagen „Sans Atout" De voornaamste uitslagen van de onder linge wedstrijden van de B.C. „Sans Atout" waren: Groep I: 1. heer en mevrouw Thomas 45 m.p.; 2. heren Biben—Krab 34 m.p.; 3. heren BakkerHoogeboom 31)4 m.p. Groep II: 1. heren van BakenHeine 38 m.p.; 2. heren BraamStiphout 37 m.p.; 3. heren WorstWegman 33)4 m.p. Groep III: 1. heren HaverWinkel 37'.2 m.p. 2. mevr. Vollaartsheer Hendriks 34 m.p.; 3. heer en mevrouw Tabak 34 m.p. Precies vier weken heeft het aardbeien seizoen 1953 geduurd en in deze periode hebben de Bcvcrwijkse veilingen een aan voer verwerkt van 489.535 manden van 2'/z kilogram, die tezamen 1.282.137,02 op brachten. De doorsneeprijs was 1,01 per kilogram. Vergeleken met 1952 kwamen er 39.802 manden aardbeien minder aan de markt, maar de financiële uitkomsten be droegen 10.000,meer. Want in 1952 was de totaalomzet f 1.272.000,—. De veiling Kennemerland had dit jaar 'n omzet van ƒ960.392,10 (v.j. 915.508,76). Hier werd dus voor 45.000 meer geveild, er werden nu evenwel 360.285 manden aangevoerd tegen 390.295 in 1952. De B.E.T. veilde dit jaar voor ƒ321.744,92 en in 1952 voor 356.491,37. Hier werd 35.000 minder omgezet; er kwamen 129.250 manden, in 1952 139.042. De doorsneeprijs was bij de veiling Kenne merland 101,50 per 100 kg (v.j. ƒ90), bij de B.E.T. veiling nu ƒ99,51 per 100 kg (v.j. 89). Aan de veiling Kennemerland werd 900.713 kg in manden aangevoerd en 45.345 kg in doosjes. Van deze totale aanvoer is 24.175 kg af genomen voor export; het jaar daarvoor ging 70.099 kg de grens over. De TOP VAN BEWOOND IJMUIDEN de strandhuisjes niet meegerekend is het semafoorduin en dit stukje van de kust kan zich erop beroemen, dat het tussen Den Helder en Hoek van Holland het enige is, waar van een kustwachtpost af een onbelemmerd uitzicht op zee mogelijk is. Dat lijkt weinig belangrijk, maar het Koninklijk Meteorologisch Instituut in De Bilt, dat tussen de beide uiteinden van de rechte Nederlandse kustlijn zocht naar een goed plekje voor een nieuwe meteoro logische waarnemingspost, vond deze uitzonderingspositie wel degelijk van groot gewicht en toen er dan ook van de zijde van de scheepvaart wensen naar voren kwamen, om een gefundeerd inzicht te krijgen in de weersomstandigheden aan de mond van de waterweg naar Amsterdam, is het besluit gevallen, IJmuiden een waarnemingspost van het K.N.M.I. te geven. In volmaakte harmonie met de dienst voor het Loodswezen, die tenslotte de kustwachtposten beheert, wordt dan ook thans gewerkt aan de verwezenlijking van deze post op de semafoor. Voor het inval len van de winter denkt men het instru mentarium geplaats en de opleiding van de benodigde kustwachters-waarnemers voltooid te hebben, zodat dan de waar nemingen uit IJmuiden zowel in het alge meen weerbericht als in het weerbericht voor de scheepvaart knnen worden ver werkt, terwijl het K.N.M.I. er bovendien zijn voordeel mee kan doen in de arbeid voor de meteorologie op internationaal niveau. Elke drie uur via PCH Daarmede zal IJmuiden dan een weer- waarnemingspost hebben gekregen, die ge lijk is aan de posten Terschelling-gonio, Ramspol, Hoek van Holland en de vier op zee gestationeerde lichtschepen. Elke drie uur wordt in de naaste toekomst een waarnemingsrapport in code doorgetelefo- neerd naar Scheveningen Radio op het tweede Sluiseiland, welk radiostation in directe telexverbinding staat met De Bilt, waar men dan voor de verdere verwerking van de gegevens zal zorgdragen. Instructie in Augustus In Augustus hoopt het K.N.M.I. reeds met de instructie der IJmuidense kustwach ters te beginnen: een ambtenaar van het K.N.M.I. komt een poosje te gast op de kustwachtpost en zal de mensen daar leren omgaan met de vrij uitgebreide apparatuur en de waarnemingsnormen, die voor een doorlopende „weercontröle" nodig zijn. Want het zijn niet alleen de instrumen ten, maar het is ook het menselijk waar nemingsvermogen, dat de weerkundige in staat stelt zijn conclusies te trekken uit de verschijnselen van uur tot uur in onze atmosfeer. Maar dan zal dat waarnemings vermogen even getraind moeten worden. Instrumentarium Het instrumentarium, dat op de sema foor zal worden ondergebracht, omvat on der meer apparaten voor het meten van de luchtdruk (barometer), van de windrich ting (windvaan), de windkracht (het be kende „molentje", dat in de kustwachtpost met behulp van een schaal direct aflees baar wordt gemaakt), de temperatuur (met een maximum- en minimumopneming door middel van een droge en een natte thermometer, waaruit de meteoroloog de vochtigheidsgraad van de lucht kan aflei den) en de normale maximum en mini mumtemperatuur-registratie. Voorts komt er een regenmeter op het kustwachtduin, die van tijd tot tijd afgetapt wordt en ten slotte zullen de al geoefende ogen van de kustwachters onsmisbare hulpmiddelen zijn voor een juist weerrapport. ADVERTENTIE VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 16 op 17 Juli KW 16, 34 k. KW 17, 35 k. KW 170, 34 k. KW 43, 60 k. KW 44, 20 k- KW 65, 14 k. KW 97, 10 k. KW 130, 15 k. KW 167, 34 k. KW 3, 22 k. KW 14, 50 k. KW 23, 6 k. KW 25, 14 k. KW 47, 34 k. KW 22, 20 k. KW 18, 65 k. KW 38, 70 k. KW 67, 37 k. KW 32, 34 k. KW 49, 40 k. IJM 75, 20 k. IJM 283, 17 k. IJM 74 35 k. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen, Sche veningen en Katwijk 45 k. Nog halen moeten: KW 163, 75, nog 50. KW 168, 50, nog 50. KW 15, 60, nog 30. KW 5, 65, nog 40. KW 39, 63 nog 50. KW 2, 65 nog 25. KW 175, 65, nog 40. KW 83, 65 nog 20. KW 144, 54 nog 53. KW 29, 58, nog 40. KW 41, 70, nog 35. KW 110, 60 nog 30. De IJmuidense kustwachtpost wordt zo langzamerhand een „knooppunt" van waar nemingen: radiotele fonisch, via de radar, optisch en nu ook meteorologisch Daar is ten eerste de bepaling van de soort bewolking en de geschatte hoogte, dan van de hoeveelheid bewolking, uit gedrukt in een bepaalde vaste waarde en de aparte hoeveelheden per laag der be wolking. Het is mogelijk, dat er bij wijze van hulpmiddel voor deze waarneming een „wolkenlicht" moet worden geplaatst, maar dit is op het moment nog niet zeker. Verder zal het K.N.M.I. het „zicht" nodig hebben, de afstand dus, waarop het zee oppervlak te overzien is en dan moet het weertype bepaald worden, uitgaande van een schaal van 100 verschillende weer types, die elk een verschillend cijfer dra gen en tenslotte moet om de drie uur wor den doorgegeven, hoe het weer over de afgelopen periode zich heeft gedragen met een gradatie van 10 mogelijkheden. De barometer-verandering en de manier, waarop de barometerstand zich heeft ge wijzigd, zijn evenzeer van belang, net als de toestand van de grond: droog, nat, sneeuwdek, vorst, etc. Van deze waarnemingen, die op het eer ste gezicht een volledige dagtaak opleve- rccc<x>»ocoo<xcocoooooccooocxxxwxococoooooc>30oooooooccc De weerkunde heeft zich de laatste jaren met een opmerkelijk élan op de mogelijkheden der moderne techniek geworpen. De radar bijvoorbeeld is in theorie een machtig hulpmiddel voor de meteoroloog, die op een radarscherm de nadering van een bui en de even- 8 tuele uitbreiding van een regengebied nauwkeurig kan volgen en dus met grote trefzekerheid voor de komende uren het weertype kan voorspellen met bestudering van zijn overige gegevens. Radar is echter een kostbaar hulpmid- del en al zou het KNMI op de waarne mingstoren in De Bilt dolgraag zo'n magisch oog bezitten, het zal nog wel !even duren, voor er bij een Koninklijk bezoek aan een stad drie uur van te voren met zekerheid voorspeld kan worden door de man aan het radar scherm, of er een baldakijn tegen de regen moet worden gespannen of niet. Of om het nuchter te houden of de boeren op een bepaalde middag het een paar uur droog zullen houden, zo dat ze rustig kunnen gaan bespuiten met een middel, dat niet tegen de regen kan. ren, zijn er natuurlijk verscheidene, die niet om de drie uur verricht hoeven te worden: de maximum- en minimumtem peratuur wordt bijvoorbeeld maar eens per dag afgelezen en de neerslaghoeveelheid hoeft slechts twee keer daags te worden afgetapt. De taak van de kustwachtpost wordt dus op deze wijze met een interessante neven taak uitgebreid en de semafoor zal van onschatbaar nut kunnen zijn voor de weer voorspellingen ter zee. Maar niet alleen daarin, want ook de nieuwigheid van het K.N.M.I., de strandweerberichtendienst, zal een grote steun van de IJmuidense waar nemingspost kunnen krijgen. Wereldwijd Want de semafoor staat vrijwel op het strand en kan dus precies de atmosferische situatie boven dat strand weergeven, waar uit de geoefende meteoroloog een aantal zeer scherpe gevolgtrekkingen kan halen. En bovendien worden deze gegevens ver werkt in het wel zeer vredelievende web, dat de weerstations over de ganse wereld hebben gespannen. Zodat wellicht het IJmuidense weer nog eens op een Groen- landse telex zal verschijnen of door een Letlandse weerkundige zal worden ge bruikt. Grondstoffen voor papier Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Finse s.s. „Grano" met een lading van 2200 ton cellulose uit de Noorse haven Sandarne. Deze grondstoffen zijn bestemd voor een zusterfabriek. „Hoe staat het met je boek, lieveling?" vroeg Yvonne opeens. „Werkt de secre taresse bevredigend? De proef maand is on geveer om hè?" „Allemensen, dat is waar", antwooidde Mark verrast. Hij had er hele maal niet meer aan gedacht, dat Elsie nog maar op proef bij hem werkte „Hoe presteer je het, beste kerel, om een boek te schrijven?" vroeg Garth met op rechte belangstelling. „O, welje hebt een intrigue in je hoofd, je ziet de dingen duidelijk voor ogen en dan begin je te schrijven", ant woordde Mark glimlachend, ,,'t Is wonder lijk, hoe ik me de dingen kan voorstellen, zonder momenteel iets te kunnen zien". In gedachten voegde hij eraan toe: „Elsie ver vult de rol van mijn ogen, ze inspireert me en geeft me de beschrijvingen, die ik nodig heb, God zegene haar „Verlies je zelfs de tijd al uit het oog? Weet je niet, welke datum het vandaag is?" vroeg Yvonne, die met een nerveus gebaar met haar wijnglas speelde. ,,'t Is vandaag Zondag, de 10e Novem ber, morgen is het Wapenstilstandsdag", antwoordde Mark. „Ik word precies op de hoogte gehouden. Elsie leest me iedere morgen na het ontbijt de krant voor, al leen de koppen en het allerbelangrijkste nieuws. Daarna beginnen we met ons werk". ,,'t Is dus een succes?" „Wat....? het hebben van een secre taresse? Ik kan je verzekeren, dat ik geen betere dan Elsie had kunnen, uitzoeken. We Wethouder N. Passchier heeft in de Huishoudschool aan het Moensplein in Be verwijk getuigschriften uitgereikt aan Ans van ïleyst, Tiny Krol en Bertha van Heu len, die zich nu vol trots gediplomeerd huisnaaister" en zelfs in zekere zin cos- luumnaaister mogen noemen. Zij waren leerlingen van de vierde klasse van ge noemde school en hebben met goed gevolg proeven van bekwaamheid afgelegd. Maar ook de leerlingen, die de primaire oplei ding hebben beëindigd, gingen met een getuigschrift huiswaarts. De wethouder van Onderwijs merkte in zijn toespraak op, dat het behalen van dit getuigschrift de tweede fase in het leven van de meisjes afsluit. De eerste werd be reikt, toen zij de lagere school verlieten. De meisjes kunnen dankbaar zijn, zo zei de heer Passchier, voor al wat zij aan practische dingen hebben geleerd en ook voor wat hun op het gebied van karak tervorming werd bijgebracht. Menige huismoeder uit vroegere tijd, aldus spre ker, die geen gelegenheid had huishoud- onderwijs te volgen, zal hen hierom be nijden. Met voldoening had de wethouder de vorige week tijdens de modeshow ge constateerd dat de meisjes keurig werk hadden geleverd voor groot en klein. Na een citaat uit Schillers „Das Lied von der Glocke", waarin de grote waarde van de goede huisvrouw wordt bezongen, eindigde de heer Passchier zijn rede met de wens, dat de meisjes, hoewel ze mo menteel nog niet doordrongen zullen zijn van de waarde van het bereikte resultaat, het geleerde in hun toekomstig leven en in het gezin in practijk zullen brengen en zich verder zullen bekwamen in dankbare herinnering aan de moeite en de zorgen, die de laressen aan hen hebben besteed. Spreker uitte woorden van dank jegens de commissie van toezicht, de directrice en de leraressen. Mejuffrouw S. P. van Zadel vermaande de meisjes het getuigschrift keurig te be waren, omdat dit bewijs van kunde hen zeker in het verdere leven te pas zal ko men. Zij sprak er haar tevredenheid over uit, dat ieder jaar meer getuigschriften kunnen worden uitgereikt. Van de commissie van toezicht waren bij dit officiële festijn present de dames E. Fröhlich-Hoenderdos, J. M. Maters-de Ruiter, W. Nooi-van Oosten en H. C. Soe- ters-Mansholt. Mevrouw Nooi heeft tenslotte namens deze commissie directrice en leraressen dank gezegd, voor het vele werk dat door hen in het afgelopen schooljaar is verzet en zij wenste de gediplomeerden geluk met het behaalde succes. De namen van de meisjes, die het ge tuigschrift na twee jaar primaire oplei ding behaald hebben luiden: Klas II A: Annie Bakker, Geesie Kamp huis, Attie van Leeuwen, Wil Niemeyer, Dietje Pletting, Ria Roemer, Silvia Roos, Joke de Ruiter, Jopie Simpelaar, Lenie Slikker, Gré Tabak, Lenie Vogt, Neeltje Wagter. Klas II B: Bep v. d. Berg, Ans Braken hof, Wil Groeneveld, Mieke Hendriks, Beppie Hessen, Annie Hutten, Tiny van Leerdam, Willy Luster, Jopie Maenhout, Hennie Rosier, Erna Schweitzer, Nel Spar- rebóom, Barbera Stravers, Nel Vink, Greet v. d. Wel, Tiny Vermeulen. Klas II C: Tiny v. d. Aart, Willy Berg huis, Jopie v. d. Burg, Adrie v. d. Heiden, Rie Doekes, Guda Slotboom, Corrie Sta- zijn al zeer behoorlijk met het boek opge schoten en we houden het tempo vol". Hij vertelde haar niets van de moeilijk heden, die Elsie en hij samen hadden moe ten uitvechten: aanvankelijk was hij ver legen geweest bij het dicteren van zijn ideeën en er waren ook dagen geweest, dat hij alles had verscheurd, wat Elsie met grote nauwkeurigheid voor hem had uit gewerkt. Maar sinds kort scheen het op eens vlot te gaan. Hijabegon eraan gewoon te raken haar het gedeelte, dat hij de vo rige dag had gedicteerd, te horen voorle zen, en hij begon ook Elsie te zien als een onmisbare aanvulling van zijn eigen her sens. Hij was verbaasd geweest over de uitstekende wijze, waarop ze een samen vatting van zijn ideeën had gemaakt uit zijn vage, korte notities, en deze samen vatting vormde thans een uitstekende ba sis voor de verdere uitwerking van zijn roman, ook al veranderde hij telkens weer kleinigheden. Tijdens het werk besprak hij nooit zijn ideeën met Elsie, hij dicteerde eenvoudig alsof ze een dictafoon was. Maai bij het herlezen van de tekst, die Elsie had uitgewerkt, discussieerden ze samen uit voerig over een zinsnede, een bepaald woord en polijstten de tekst, waar dit no dig wasJa, dacht Mark dankbaar, Elsie was stellig een zéér geslaagde secre taresse „Dat doet me plezier, liefste!" Yvonne bracht hem tot de werkelijkheid terug. l„Je uitgever zou erg teleurgesteld zijn, als je niet spoedig met een nieuwe roman chelhausen, Willy Heming, Zida Keijzer, Jenny Niemeyer, Wil Oldenburg, Rina Schouten, Gerrie Vaalburg, Bep v. d. Veen, Truus Verhulst, Nel de Vries, Elly van Vuuren. Indien de Kennemer tuinders hun aanvoer van ruim vierhonderdduizend 8 sloffen aardbeien achter elkaar hadden 8 kunnen zetten, dan zou men de weg 8 van Beverwijk tot Zwolle nodig heb- 8 ben, een afstand van ongeveer 160 km. 8 Het aantal kilo's aardbeien, dat aan- 8 gevoerd werd, komt overeen met 2500 stevige koeien van duizend pond per 8 I stuk. oooooocoooooocoooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooocx „Musical Stars" spelen voor Heliomare-patiënten Zondagmiddag om 5 uur speelt het Jeugdamusementsorkest „The Musi cal Stars" van de R.K. Jeugdbeweging van IJmuiden-West voor de patiënten van „He- liomare" te Wijk aan Zee. Badgasten speelden bridge In hotel „De Tuinberg" heeft de bridge club „Wijk aan Zee" een drive gehouden, welke speciaal bestemd was voor de bad gasten. Mede door het slechte weer was de belangstelling zeer groot en bijna zestig badgasten hebben hieraan meegedaan. De voornaamste resultaten waren: Groep A: 1 de heren Nathans-Groen 41 pnt.; 2. de heer en mevrouw Groen 38 pnt.; 3. de heren gebr. v. d. Heuvel 37J/2 Pnt. Groep B: 1. Mevr. Peddemors-de heer Verkaaijk 31 pnt.; 2. mevrouw Dobber-de heer v. d. Elzen 30 pnt.; 3. de heren Geer- Schavemaker 28 pnt. Groep C: 1. de heer en mevrouw Visser 45 pnt.; 2. mevrouw v. d. Noort- de heer Handgraaf 44 pnt.; 3. de heer en mevrouw Vis 40 pnt. „Reinaert de Vos" voor badgasten Op Woensdag 22 Juli komt de heer Henk Zoutendijk met zijn poppentheater een voorstelling geven in de Ned. Herv. Kerk van Wijk aan Zee. Vertoond wordt het spel „Reinaert de Vos". „Kamp Aardenburg" gaat feest vieren In het kampeerkamp „Aardenburg" te Wijk aan Zee zal op Zondag 26 Juli een kinderfeest worden gehouden. Zondag 2 Augustus vindt een volleybal- tournooi plaats, waaraan de volgende ver enigingen zullen deelnemen: „Shell" en „Zeemeeuwen" uit Amsterdam, „Rapiditas" uit Haarlem, en „Odd Fellows" en „Kamp Aardenburg" uit Wijk aan Zee. Geslaagd Bij de te Utrecht gehouden examens modevak slaagden de volgende dames: Voor costumière: mevr. J. Verkerkv. d. Stelt; voor coupeuse: T. Scholtens en C. J. v. WolferenPost. Zij werden opgeleid door N. Roodenburg. kwam", voegde ze er aan toe. „Ja, je boeken gaan er als koek in", merkte Garth Brewster afwezig op, ver diept in het eten van een verrukkelijk des sert van peren met slagroom. „Sommige mensen hebben het geluk mee: Jij, met een eigen inkomen, schrijft boeken, waarmee je schatten verdient, terwijl het andere schrijvers, zonder een cent inkomen, maar niet lukt". Mark vond deze opmerking van een man, die hij slechts oppervlakkig kende, onaan genaam. Hij was niet bijzonder op Garth Brewster gesteld, maar hij hield zich altijd voor, dat hij zonder Garth waarschijnlijk nooit Yvonne ontmoet zou hebben en bo vendien misschien nooit in aanraking ge komen zou zijn met dr. Barns, de grote specialist, die hem geopereerd hadHij had geen dokter meer kunnen zién, maar Yvonne en Garth hadden hem er toe over gehaald om het nog één keer te proberen Hij had dus wei reden om Garth dank baar te zijn. Yvonne kende Garth al sinds jaren en Mark deed zijn best om het pret tig te vinden, dat Yvonne in hem een ge zellige kameraad vond, nu hij zelf zich tij delijk moest terugtrekken uit het mondaine leven. „Mijn succes kan inèèns omslaan", ant woordde hij de toneelspeler glimlachend. ,,'t Is heel moeilijk om altijd weer met iets goeds te komen. Bovendien hebben de men sen geen geld meer om boeken té kopen". „Dat is waar. Vlak na de oorlog scheen iedereen goed in het geld te zittten en wer- Op de eerste zwarte bessen veiling der veilingen Kennemerland en B.E.T. bedroeg de aanvoer 1500 kg. De eerste kwaliteit bracht 60 cent per kg op, de tweede kwali teit 55 cent per kg. Slaprijs stijgt dank zij export Door toenemende vraag voor export lie pen Donderdagmiddag de prijzen voor sla op tot 19 cent per krop. Cabaret-avond in gladiolenweek Als onderdeel van de gladiolenweek, die van 8 tot 16 Augustus in Beverwijk wordt gehouden, zal op Dinsdag 11 Augustus door het „Langedijker Cabaret Gezelschap" in het Kennemer theater een voorstelling worden gegeven. Stichting Katholiek bejaarden centrum opgericht Teneinde zo spoedig mogelijk te komen tot oprichting van een „Bejaarden-Cen trum", is dezer dagen een stichtingsbestuur samengesteld. Het ligt in de bedoeling dat de ouden van dagen in huisjes onderge bracht worden, bij welke huisjes tevens een verzorgingsgebouw is geprojecteerd. Daar het plan nog in een beginstadium verkeert, kon het bestuur verder nog geen mededelingen doen. In het bestuur hebben zitting: A. J. Th. de Lange, voorzitter; me vrouw J. C. Verhoef-Defourny, secreta resse; J. P. Bos, penningmeester; J. Schol ten, technisch adviseur; J. Dijkman, J. Kaandorp en Th. Berlee, leden. Volgende week zullen de Castricumse winkeliers hun étalages op gaan maken voor de étalagewedstrijd die onder auspi ciën van de V.V.V. van 30 Juli tot 8 Augustus wordt gehouden. Het V.V.V.-be stuur lost hiermede een belofte in aan het actie-comité van de winkeliers welke laat- sten aan het V.V.V. 500.schonken, on der voorbehoud dat de V.V.V. een derge lijke wedstrijd zou organiseren. Ter con trolering van de étalages is een jury sa mengesteld, welke op 30 Augustus de étalages zal beoordelen; de winnaars wordt een diploma ter hand gesteld. Zulks op aandringen van de winkeliers, die niet wil den, dat de V.V.V. van de haar geschon ken 500,nog een bedrag moest afne men voor de aankoop van prijzen. Wat de tuinders kregen De aardbeien verdwijnen zo langzamer hand weer van de markt. Wel wordt er hier en daar, nog een voor de tijd van het seizoen behoorlijk aantal manden met deze vrucht geplukt, doch dat behoort tot de bijzonderheden. Over het algemeen zijn de Kennemer tuinders, over de soort Climax best te spreken. Op welhaast alle veilingen werd voor deze soort de hoogste prijs betaald, hetgeen in Castricum Woens dag opnieuw het geval was. Per mand be droeg de notering 2.703.90 waartegen over de Moulin Rouge zonder dop, met 1.30ƒ2.05 per mand maar povertjes afsteekt. Moulin Rouge mét dop noteerde 1.302.80. Er zijn ook nog een kwan tum Congo's op de markt gebracht, waar voor de tuinders 2.102.65 kregen be taald De verschillende soorten aardbeien zijn per doosje voor de gemiddelde prijs van 0.35 tot 0.88 van de kar gegaan. De rode bessen lieten dit keer 1.151.45 per mand afdrukken en zwarte bessen bleven op 1.90ƒ2.55 per mand hangen. Er was veel vraag naar kruisbessen, die het tot 1.402.15 brachten. Frambozen konden voor 0.300.45 een koper vinden. Voor de groente kregen de tuinders de volgende prijzen: sla 27, doperwten 36 65, dubbele sperciebonen 5067, tuinbo nen 1338, blauwe capucijners 4271, aardappelen 1012, drielingen 59, kriel- aardappelen 56, Bliss Abondance 6265, raspers 5682, andijvie 1516, waspeen 71/2. kroten 26, bospeen 910, selderij 23 cent. St. Aloysius naar festival Het Castricums R.K. Fanfarecorps St. Aloysius heeft besloten deel te nemen aan een te Assendelft te houden muziekfestival. Dit evenement zal plaats vinden Zaterdag 8 en Zondag 9 Augustus. VRIJDAG 17 JULI Kennemer theater. 7 en 9,15 uur: „Man- dy". Luxor theater. 7 en 9,15 uur: Bureau zedenpolitie. W.B. theater. 8 uur: „Circusbloed" en „Wolven huilen in Alaska". ZATERDAG 18 JULI Bioscopen als Vrijdag. den boeken en schouwburgkaartjes vlot gekocht, maar nu is het prees omgekeerd. „Alles is weer in overdaad verkrijgbaar, maar niemand heeft meer geld". Er kwam een jongensachtige lach op het knappe ge zicht van Garth Brewster. Yvonne bracht na afloop van de lunch het blad naar de keuken en stond er op mee te helpen afwassen. Ze wilde hiermee een goede beurt maken bij Annie, die, ge zeten in een schommelstoel, door een ouderwets brilletje de twee jonge vrouwen bij het aanrecht gadesloeg. „Ik begrijp niet, hoe je Willows zo keu rig houdt met alleen maar zo nu en dan de 'hulp van juffrouw Mop", merkte Yvon ne op, terwijl ze zorgvuldig de wijnglazen droog wreef. „Mijn flat lijkt altijd romme lig, ook al heb ik een gedienstige voor dag en nacht. Maar natuurlijk scheelt het, dat ik zelf de hele dag afwezig ben „Ik heb bovendien ook nog Elsie om me te helpen", antwoordde Anr.ie. „En er ko men hier maar weinig mensen over de vloer. Ik dacht eigenlijk, dat u bij uw ouders woonde, juffrouw Clair". „Bij mijn ouders? O nee, stel je voor, in zo'n voorstad. Daar zou ik me levend be graven voelen. Yvonne lachte een wat on natuurlijk lachje. Een flat in het centrum van Londen of een huis ergens buiten vond ze aanvaardbaar, maar de respectabele saaiheid van het leven in de Londense voorsteden werkte op haar zenuwen. (Wordt vervolgd vertaald uit het Engels 29) „O, niet lang. Meneer Brewster moet vanavond terug. Speelt hij voor de film? Juffrouw Clair zei dat hij morgen moest filmen. Hij ziet er in ieder geval wèl uit als een filmheld". „Ja, hij is toneelspeler en speelt ook voor de film", antwoordde Annie, die niet van plan was één woord van lof te zeggen over deze bekende „jeune premier". Ze was niet erg gesteld op men sen van het toneel, maar ze moest toege ven, dat deze man veel beter bij Yvonne paste dan Mark. Diep in haar hart wenste ze, dat Yvonne zich tevreden had gesteld met Garfch. Waarom had ze ook Mark moe ten inpalmenNaar Mark haar had meegedeeld, waren Yvonne en Garth Brewster oude vrienden Annie ging naar de zitkamer en deelde mee, dat de lunch klaar was. Ze begroette „Zo, nu is oom Tripje weer voor een poos weg!", zei Bunkie. Jammer, dat wij niet mee konden! „Later mogen wij ook wel eens vliegen!", troostte Oepoetie. En nu moesten de jongens weer naar school, zoals altijd. Voor hen ging het gewone leventje van alle dag door. Ze leerden weer van alles; ook aardrijkskunde. Op de landkaart konden ze de weg zien, die het vliegtuig zou nemen naar Zwartjesland. „Dat is een heel eind!", vond Bunkie. „Ja, maar zo'n vliegtuig doet er niet lang over", meende Rick. „Dat gaat erg vlug". Meester legde hun uit, dat een boot er wel bijna een maand over deed en een vliegtuig drie dagen. Dat scheelde nogal wat! Maar een vliegtuig is toch wel gevaarlijker?", dacht Bunkie. „Welnee!", meende Rick. „Een boot kan net zo goed vergaan, maar dat qebeurt haast nooit!" En toen gingen ze weer aan hun gewone werk. Rekenen, tekenen, schrijven.alles ging gewoon door. En intussen vloog het vliegtuig met oom Tripje al ver weg, hoog over de landen en rivieren, en boven de zee. Toen de jongens die avond naar bed gingen, was oom Tripje al héél ver van hen vandaan lunch, aangezien het Zondag is, en alles staat op het buffet klaar", deelde ze mede. „Elsie zal mij gezelschap houden in de keuken". „Wat een kille oude tante", merkte Garth lachend op, terwijl ze zich naar de eetkamer begaven. Yvonne nam de rol van gastvrouw op zich en bediende de beide mannen van de gerechten, die op het buf fet klaar stonden. Gartn sloeg haar ge amuseerd gade, terwijl Mark weinig zei en zich op het voedsel scheen te concentreren. Yvonne deed vergeefse pogingen om de stemming prettig te maken. Ze vroeg zich af, of ze er wel verstandig aam had gedaan, Garth hiermee heen te nemen.... Garth was een cynische spotvogel. Elk ogenblik kon je een opmerking van hem verwach ten, die uit de toon vielMaar zelfs Garth had begrepen, hoe belangrijk het voor haar was dat ze vandaag een onder houd met Mark had„Anmie is fan tastisch", merkte ze op. „Ik ben gewoon jaloers op de macht, die ze over je heeft, Mark". „Als ze inderdaad deze pastei zelf heeft klaargemaakt, ga ik proberen haar bij je weg te kopen", zei Garth Brewster met een glimlach. „Annie is volkomen onomkoopbaar" ant woordde Mark droogjes. Hij piekerde over Elsie, die nu bij Annie in de keuken lunch te, maar anderzijds bewonderde hij haar tact, aangezien de sfeer inderdaad minder gespannen was, wanneer zij en Yvonne Yvonne beleefd, doch koel. ,,'t Is een koude niet in dezelfde kamer waren.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6