AUTO-OF MOTORRIJLES? Schepen van een beroemde werf in Beverley Gedrang in kopgroep van Yelsense zomeravondco mpetitie AREND REIJM Agenda voor Velsen rn Kennemer Lantaarn Old Clothes New Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES het adres TAXI NODIG? Predikbeurten 8 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Onze Thorina en der Belgen „schildersschepen" Zangertjes uit Arnhem naar zangertjes in IJmuiden BEL 5000 Bouwterrein wordt door gemeente overgedragen Motorvrachtschip „Eemland" maakte proefvaart Burgerlijke stand Beverwijk ZATERDAG IS JULI 1953 OP HET GEBIED van trawlerbouw heeft de in Beverley gelegen werf van Cook, Welton Gemmell Ltd. een bekende naam. Ook in IJmuiden hebben we van het begin af schepen gekend, die daar op de helling hebben gestaan. De laatste twee waarmede de IJmuider vloot enige jaren geleden werd verrijkt zijn de moderne motortrawlers Thorina (IJM 33) en Allan Water (IJM 34). Als men nagaat dat de Thorina bouwnummer 766 is en dat er daarna vele trawlers de werf hebben verlaten, vormden alle gebouwde schepen, als zij er allemaal nog waren, een hele grote vloot meest trawlers die bij elkaar een beeld vormen van wat er op het terrein van trawler- bouw is gepresteerd. Eigenlijk is het geen bijzonderheid dat enige op elkaar volgende bouwnummers in grote trekken van hetzelfde type zijn. Dat is een verschijnsel dat haast bij elke werf voorkomt. Toen in *1946 door bovengenoemde werf Ice Co. Ltd. te Fleetwood zodat ze onder als bouwnummer 761 de stoomtrawler Josena opgeleverd werd, was dat één der eerste van een nieuwe serie. Dat schip is in IJmuiden niet onbekend, want van 1947 af is dit de Poolse trawler Syriusz en het heeft meermalen onze haven bezocht. Het casco is vrijwel identiek aan dat van de Thorina en de Allan Water. Behalve voor Engeland had Cook, Wel ton Gemmell ook opdrachten uit te voe ren voor de N.V. Motorvisserij te Oostende, die met een mooi nieuw bouwprogramma voor de dag kwam. Er werden twee flinke, moderne stoomtrawlers op stapel gezet, die de namen Rubens O. 297 en Breughel O. 299 kregen. Met een inhoud van 523 bruto ree. ton, te vergelijken met de Tzonne, zijn het behoorlijke schepen die beschikken over een olieges mokte ketel en een ma chinevermogen van 850 ipk. De Rubqns kon op 25 Juni 1946 onder grote belangstelling te Oostende worden ingehaald en de Breu ghel arriveerde op 2 Augustus in de thuis haven. Tegelijkertijd met deze schepen stond de Thorina, eerst H 318, later IJM 33 op stapel. De andere twee eveneens voor België in 1946 in aanbouw zijnde schepen zijn van kleiner formaat dan de Rubens en de Breughel. Zij kregen de namen Van der Weyden O. 293 en Van Orley O. 294 en meten bruto 334 ton. De foto van de Van der Weyden is hierbij afgedrukt waarop is waar te nemen dat de lijn van het schip overeenkomt met de Thorina. De Van der Weyden en de Van Orley hebben echter geen gestroom lijnde brug en omdat het stoomschepen zijn hebben zij een andere opbouw. De lange schoorsteen geeft meteen een ander beeld en wat vroeger veel voorkwam is dat de luchtkokers achter de schoorsteen zijn geplaatst en de schepen dus z.g. ach terstokers zijn net als vroeger bij vele kustboten die IJmuiden heeft gekend. De lengte over alles bedraagt 43.48 m, lengte tussen de loodlijnen 39.62 m, breedte 7.80 en de holte 3.81 m. De triple expansie heeft een vermogen van 550 ipk. De N.V. Motorvisserij heeft beide sche pen spoedig van de hand gedaan en vond als gegadigde de Boston Deep Sea Fishing Britse vlag kwamen. De Van der Weyden kreeg de naam Boston Canberra FD 68 en de Van Orley nam de naam Boston Atta- cher FD 92 aan. De Van Orley is intussen alweer ver vangen door een 559 ton metende trawler die in 1951 bij Cook, Welton Gemmell het licht zag. Tegelijk met nog drie an dere voor de Motorvisserij gebouwde trawlers die stuk voor stuk de namen dra gen van enige kleine motortrawlers die voor de oorlog aan de rederij toebehoor den. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Dinsdagavond massaal concert in „Veiserbeek" De uitwissclingsrage der zomermaanden heeft ook onze contreien gegrepen: na de geslaagde visite van de jonge Assenaren aan Velsen-Noord komt nu „De Jonge Stem" uit Arnhem in Velsen op bezoek en wel bij „De Jonge Stem" in IJmuiden. De 95 kinderen arriveren vanavond om 6 uur in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat en worden dan bij pleegouders ondergebracht. De grootste attractie voor de kinderen uit Arnhem is begrijpelijkerwijs het strand. Maandag gaat de schare echter met een van do boten van Donkersloot naar Schip hol en Dinsdagavond is er een concert van de beide kinderkoren en de IJmuider Volksstem in Velserbeek, dat te 8 uur be gint. Donderdagmiddag vertrekken de jeug dige gasten weer naar Arnhem. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN De „Van der Weyden" uit de Oostendense schilders-serie. Met nog enkele wedstrijden voor de boeg, blijkt thans dat vier zestallen streven naar een eindoverwinning in de zomeravondcom petitie voor volleybal op het Waterloo- terrein in Driehuis. Santpoort is met drie winstpartijen sterk opgeklommen, maar krijgt de zwaarste tegenstanders nog te duchten. Waterloo heeft de voorsprong nog behouden. Het verschil van één punt is echter aan tastbaar, daar VGV 1 het vlak op de hielen volgt. Bij de wedstrijden, die in de afgelopen weken zijn gespeeld, is gebleken, dat de Kennemers het in sommige wedstrijden ge makkelijk hebben opgenomen, waardoor minstens één kostbaar punt werd verspeeld. Er moet worden gezegd, dat een straffe wind tijdens verschillende wedstrijden het spel beïnvloedde. De fout, die dan werd ge maakt was, dat tegen wind spelende de bal veel te hoog werd geserveerd, waardoor deze als gevolg van de windvang neersloeg. „Gas en Water" heeft tegen Santpoort eveneens een punt verspeeld en wel door dat zij in de derde en vierde set te noncha lant speelde en de strijdlust te niet ging door te veel „gepraat". Zo nu en dan echter werden enige aardige spelmomenten waargenomen, waardoor een bepaalde game veel aan aantrekkelijkheid won. Wanneer er nog wat meer aan gedacht wordt om de bal driemaal te spelen ter bevordering van de speltactiek dan schiet men aardig in de goede richting. Dames gemakzuchtig De dames hebben het over het algemean nogal gemakkelijk opgenomen, met uitzonde ring van het Sportbond-team, dat in een benauwde tweede set tijdens de wedstrijd tegen VGV 2 een gelijk spel uit het vuur wist te slepen, waardoor het eerste punt in de wacht werd gesleept. Er moet worden opgemerkt dat de dames een „lief spelletje vuistwerk" weggeven, wat uiteraard volkomen verkeerd is, temeer daar men dit tijdens de training niet leert en heel goed weet hoe het wel moet. Steevast wordt vergeten om beide handen te gebruiken. Het laatste faalt nog weieens door gebrek aan sprongkracht. De straffe wind heeft ook de dames par ten gespeeld, wat duidelijk was waar te nemen in het krachtgemis tijdens de opslag. In de stand is nu in zoverre wijziging ge komen, dat de beide damesploegen van VGV de tweede en derde plaats delen. De rangschikking luidt als volgt: ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 6200 Zaterdag 18 Juli Thalia, 19 en 21.15 uur: „O.K. Nero". Rex, 20 uur: „Nieuw Mexico". Ronde van IJmuiden, 17.30 uur, start op het Sluisplein. Zondag 19 Juli Thalia, 15 uur: „Boemelstudenten", 19 en 21.15 uur: „O.K. Nero". Rex, 15 en 20 uur: „Nieuw Mexico". Maandag 20 Juli Thalia, 20 en 21.15 uur: „Elizabeth is Ko ningin". Rex, 20 uur: „Nieuw Mexico". Raadhuis, geen spreekuur van de burge meester. Dames: PSV VGV 2 VGV 1 Waterloo 2 Waterloo 1 Sportbond Heren: Waterloo VGV 1 Kennemers Santpoort Gas en Water VGV 2 VGV 3 Sportbond 17— 3 10— 6 8— 6 6—10 5— 4 3— 9 15— 4 12— 8 11— 8 10— 1 9—11 7—12 4—15 5—14 ADVERTENTIE IJMUIDEN: Ned. Ilerv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Th. G. Tonnon, van Amsterdam; 19 uur: ds. H. P. Huisman. Gebouw Clir. Belangen, 10 uur: Dienst voor jongeren. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. T. Spilker van Bennebi'oek. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 uur: ds. R. J. van Pagee van Maarssen. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, geen dienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Hcrv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 en 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. L. F. Stolk van Putten. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: de heer J. van Putten van Amsterdam. velsen: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. A. M. v. d. Vlugt van Steenwijk. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. J. Fanoy van Eindhoven. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (Voorb. H. A.), 19 uur: ds. F. C. Willekes van Beverwijk. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: dr. A. J. Bronkhorst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, Doop. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. F. W. Boers van Hoorn. Maranatha, 10 uur: de heer F. H. van der Horst van Leiden, 19 uur: Evange lisatiesamenkomst; Dinsdag 21 Juli, 19.30 uur: Straatprediking W. F. Kloos, Lad derbeekstraat, Velsen-Noord. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luite nante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 en 19 uur: ds. J. Wiersma. Geref. Kerk, Badgastenkerk, 10 en 16.30 uur: ds. L. J. Goede van Aalten. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. T. Hoek, bevestiging: 15 uur: ds. B. J. J. Naessens, intree. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, H. D. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", 19 uur: ds. P. J. Mackaaij van Haarlem. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Vandaag zal de Nederlandse Luchtmacht officieel haar veertigjarig bestaan Herdenken met een grote luchtvaartshow op en boven Soesterberg. Tijdens de generale repatitie: op de grond Seafuries van de Nederlandse marine; daarboven formaties Thunderjets F-84 van de V.S. en in de linkerbovenhoek drie Sabres F-86 van de Canadese Luchtmacht Bij besluit van 13 December 1949 van de gemeenteraad van Velsen werd aan de Algemene Coöperatieve Arbeiderswoning bouwvereniging te Velsen, een voorschot verstrekt ten behoeve van de stichting van 268 woningen en 4 winkels, op terreinge deelten, gelegen in de omgeving van het Kennemerplein te IJmuiden. De gronden, behorende bij de bovenver melde panden, ter oppervlakte van 30748 m2, dienen thans aan de genoemde ver eniging in eigendom te worden overgedra gen. De verkoopprijs is vastgesteld op 349.553,50. Gedurende de bezetting werd het gehele woningbezit van de vereniging afgebroken. In verband hiermede wordt van de tot het nieuw gebouwde complex behorende grond een gedeelte ter grootte van 12622 m2 tegen toewijzingsprijs overge dragen. Geslaagd als binnenhuisarchitect Mej. E. v. 't Hag te Driehuis is in Am sterdam geslaagd voor het examen binnen huis-architectuur. Zij kreeg haai' opleiding aan het instituut voor Kunstnijverheids onderwijs in Amsterdam. Het programma voor de komende veertien dagen ziet er als volgt uit: Dames. 21 Juli, VGV 1—Waterloo 1, 19 uur; Waterloo 2—Sportbond, 20 uur; 28 Juli: VGV 1—VGV 2, 19 uur; Waterloo 1—Water loo 2, 20 uur. Heren. 23 Juli: VGV 3Santpoort, 19 uur; KennemersGas en Water, 19.45 uur; VGV 2Sportbond, 20.30 uur; 29 Juli: Ken nemers—Santpoort, 19.45 uur; VGV 3Sport bond, 20.30 uur. Tijdens de officiële proeftocht van Rot terdam naar Amsterdam is gisteren het motorvrachtschip „Eemland", gebouwd bij C. van der Giessen en Zonen's scheeps werven N.V. te Krimpen aan de IJsel in opdracht van de N.V. tot voortzetting van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, Am sterdam, aan de rederij overgedragen. De belangrijkste gegevens van het schip, dat midden April te water werd gelaten, zijn: lengte 131.44 meter bij een breedte van 17.68 meter. De brutotonnage van het schip als open-shelterdekschip be draagt 4521 ton en de dienstsnelheid be draagt 15 mijl. De hoofdmotor kan 5000 pk ontwikkelen. De „Eemlarid", die accommodatie biedt aan acht passagiers in twee-persoonshut- ten, is voorzien van de moderne naviga tiemiddelen, zoals radar, gyrokompas en echolood. De „Eemland" is een zusterschip van de in 1950 resp. 1951 gebouwde motorschepen „Gaasterland" en „Graveland" en wordt in dienst gesteld op de lijnen, welke de Ko ninklijke Hollandsche Lloyd onderhoudt van Hamburg en Amsterdam op Brazilië. Uruguay en Argentinië, vice versa. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 Tel. 4886 Post onbewaakt Rie Arisz, de trouwe be waakster der postbelangen in Driehuis, is deze week met va- cantie geweest en het werd haar aan alle kanten van harte gaarne gegund. Maar het ge volg was, dat het postagent schap, dat Rie onder haar trou we beheer heeft, zeven lange dagen met zeven zegelen ver zegeld was. Iedereen, die iets met Tante Pos te vereffenen had, werd dies gedwongen de reis naar het hulppostkantoor in Velsen te maken en deed dat dan ook morrend. De beheerder van het Vel- sense kantoortje beleefde dientengevolge een ongeken de opbloei zijner zaken en de mensen, die zich in de luttele ruimte, welke de PTT aan oud-Velsen toebedeelde, on ledig hielden met wachten vervaardigden nuttige opmer kingen over de organisatie der overheidsbedrijven. Allemaal goed en wel, maar waarom maakt Tante voor noemd van het kantoortje in Driehuis geen hulppostkan toor? En waarom kan er geen vervanger af? De tarieven zijn nog wel pas omhoog In de war Een moeder uit de Tromp straat is helemaal in de war over een strop, die haar zoon zich op de hals gehaald heeft en nu wil ze proberen via mij de scherven nog te lijmen. Met haar hoop ik, dat het lukt. De boter ligt er niet dik op in dit gezin en zoon voornoemd moet dus stevig meedoen om de eindjes zonder al te veel tekorten aan elkaar te knopen. Dat lukte dan wel met wat kunst en vliegwerk een baantje als kruideniersbe diende levert wel geen schat ten op, maar het is elke week toch weer meegenomen en als je eerlijk bent, en hard wilt werken, dan houdt het leven misschien nog wel eens een buitenkansje voor je in petto. Maar dat kan lelijk ver keren: Donderdag 9 Juli kwam zoonlief geschrokken thuis met de boodschap, dat hij zijn beurs met 285.kwijtge raakt was en hoe dat nou moest? Naar de politie. Zenuwachtig aangeven en vertellen, waar hij geweest was. Overal en nergens navragen. Maar tot nu toe is die beurs met die 285.van een krui deniersbediende uit de Tromp straat weg, foetsjie. Iemand speelt er klaarblijkelijk nu mooi weer mee, denkende, dat hij een stukje van het fortuin van een industriedirecteur heeft gevonden, die het de moeite niet vond om dat losse wisselgeld, toen het hem uit de hand glipte, op te rapen.. Ja, ja. Weet u, dat de knaap, die het wèl verloren heeft, van zijn loontje elke week een stukje van de strop aan de baas moet vergoeden en dat dit elke week een pijntje in moeders portmonnaie oplevert? Als die vinder nou een ke rel is, geeft hij mij een seintje, dan krijgt die jongen z'n geld en moeder haar rust terug. In de gouden gloria Hoeveel mensen zullen er in het jonge begin van deze eeuw naar IJmuiden gelokt zijn door de verdienste en de welvaart, die van de storm achtig naar boven-boksende plaats verteld en geweten werden, zoals de Amerikanen optrokken naar de goudvelden van het ruige Westen? Zij zijn gekomen en de bes ten zijn gebleven om het ras van de IJmuidenaar te hel pen vormen, het ras, dat niet te vangen is met een duide lijke omschrijving zoals een Staphorstenaar of een Drach tenaar. Jannetje en Jacob waren er twee van, in 1904. Ze waren nog maar een jaar met de hu welijksboot in de vaart en als „Zuienaars" hebben ze wel even moeten wennen in dit ongestadige oord van harde werkers en gouden dagen. Een tientje in de week dat noemden we toen gouden dagen. Jannetje heet voluit Janne tje Soers en kwam in 1880 te Hellevoetsluis ter wereld, toen Jacob de Koning al vier jaar door Middelharnis scharrelde. Al heel jong kwamen ze in Den Helder wonen. Of nee in Nieuwediep, want dat is niet hetzelfde, vrienden. Die twee vonden elkaar en trouw den op 30 Juli 1903, straks precies een halve eeuw ge leden. Al zijn ze dan „maar" ge ïmporteerd, Jannetje en Ja cob voelen zich IJmuienaren in merg en been,, want ze ken nen de Steynstraat nog als ,,'t nieuwe gedeelte" van IJmui den. Daar woonde het gouden paar van nu, voor er een huis in de „veertig" werd gevon den, dat beter beviel. Omdat de mens nu eenmaal van tijd tot tijd een verandering van node heeft, verhuisden ze via de Sluisstraat naar „over de brug", waar de hei in die da gen nog lang niet verzwolgen was door de baksteen. Vader vond werk bij Bak ker en Dijksen, waar hij der tien lange jaren zijn plicht en méér dan dat deed. Toen kwam de sprong naar de Praxis, die toen een grote re derij was met veertien traw lers en de magazijnmeester De Koning dus wel wist, wat hij te doen had. Ja, precies, dat was in de tijd van de Pleiaden, de Pluto en de Pe nelope, om van de Holland- boten nog maar niet te rep pen. Mét de IJmuidense vloot breidde de affaire zich thuis ook gestadig uit: er waren zes monden bijgekomen om open te houden en er zo mogelijk een belegde boterham in te stoppen en het is poot-an- spelen geweest in die jaren die geladen waren van ener gie. De oorlog raasde over de vertrouwde wijken van IJmui den en joeg Jannetje en Jacob van het ene evacuatie-adres naar het andere, maar toen we weer durfden ademen bleek het Koninklijk scheepje nog zonder averij te varen en het is gauw teruggestoomd naar de thuishaven. Het ligt nu voor anker in de Kromme Mijdrecht. De kinders zijn getrouwd. Don derdag 30 Juli komen ze op het appèl met al hun kinders en kindskinders en Jannetje en Jacob verheugen zich er al op, dat broed om zich heen te zien op de gloriedag, die ko men gaat. Van harte proficiat, mensen. Dat diamant komt er toch ook van, niet? Numeritis (II) In de vorige volksuitgave van deze gulden kolommen werd een weeklacht verno men van een Vechtstraat-be- woner, uie bedroefd geworden was over de her-nummering van zijn straat wegens het in voegen van een nieuw wo ningblok. En de gemeente werd in deze jammerkreet een beetje scheef aangekeken, omdat ze er niet op gerekend had. De oppervoogd van alle Velsense nummerbordjes heeft mij inmiddels volkomen ge rustgesteld aangaande de verstandelijke vermogens der overheids-nummeraars. Dat moet verbazingwekkend zijn. Maar de oorspronkelijke opzet is achterhaald door nóg meer huizen aan de Vechtstraat (tenslotte ten gerieve van de genen, die het eerste lustrum hunner verloving met tranen in de ogen hebben gevierd), zodat de vooruitziende blik van degenen, die de Vecht straat indertijd nummerden, plotseling werd doorkruist door de ruwe stenen werke lijkheid. Zij vinden het zelf ook naar, écht. Hangende tuinen Na Babyion heefi ook Velsen thans zijn verrukkelijke han dende luinen, maar helaas, nie mand wil geloven, dat hiermee de zeven wereldwonderen ver re overschreden zijn men ergert zich zelfs. De gevolgen dezer floralia zijn dan ook velerlei. Ge kunt ze aantref fen boven ettelijke trottoirs dezer schone stad, waar ligus terhagen, rozenstruiken er an dere ruige heesters de voorbij ganger tot een omweg manen. Vooral des avonds is het een aardig vermaak de veelal natte slierten liguster in het oog te vatten of te krijgen. Hier en daar lijkt de snoei- sohaar te verkiezen boven het uitpuilend gewas. Of wie weet een bekeuring wegens het versperren van de open bare weg. N.ee, u hoeft er niet voor uit de Alpen of van het strand terug te komen, wij lo pen nog wel even een straatje om. Maar straks moet u toch echt aan de slag. Trompstronk Exit Er zijn ogenblikken in het leven, waarop de mens glim mend naast, zijn schoenen gaat lopen van verwaandheid. Als hij het weten wil ook, kan het niet zoveel kwaad, zo dat ik met een gerust hart aan de openbaarheid prijs geef, wat de kiekjesgraaf M. Schipper uit de Trompstraat mij per briefkaart toejuicht: „De Trompstronk is er uit, des honden groot vertier. Maar wij, wij roepen luid: Dank, onze Lampenier". En ik maar glimmen LAMPENIER W7E WETEN DAN WEER, dat de dag Wvan de grote visserij in Duitsland op gewekt en met een groot aantal ministers plus 250 journalisten gevierd is. Het was een leerzame geschiedenis in Bremerhaven en het zal de Duitse visserij een ontzag lijke hoop goodwill opleveren voor een lange toekomst. In IJmuiden hebben we zoiets niet, daar sukkelen we maar zo'n beetje van de ene dag naar de andere zon der ooit de hoop te hoeven koesteren op een dag voor de Grote Visserij met mi nisters en krantenverhalen en hoogge plaatste geestelijken en zakenlieden, die eens komen kijken, hoe belangrijk die Nederlandse visserij toch eigenlijk wel is. Als er nog eens een minister de euvele moed mocht hebben, deze contreien in de gedachten te vatten, dan zegt hij immers tóch af? Duitsland kan gerust zijn de. zaak reilt en zeilt daar naar behoren en met zo'n kolenprijs is er nog wel een slordige cent naar de wal te brengen, maar wij moeten leren, dat er voorlopig op verla ging van deze basiskosten niet gerekend hoeft te worden. Is het een wonder, dat er bij warm weer per week maar twee boten naar zee gaan, omdat de anderen wel inzien, dat er toch geld tegenaan ge smeten moet worden? Vorige week hebben we betoogd, dat de kottervloot zich daarom en daardoor of is het „desondanks?" gestadig kan uitbreiden, maar deze sprong naar een rendabeler bedrijfstak onder de huidige slechte omstandigheden geeft toch ook weer haar problemen, want als het een beetje briezen wil, blijven de kleinere krachten subiet op honk en de aanvoeren lopen onmiddellijk terug tot een kwart of zelfs de helft van de normale. Dus (te) hoge prijzen voor hetgeen er met pijn en moeite in de hal verschijnt en de vol strekte onmogelijkheid om te concurreren tegen de kaas van dertig centen per óns en het boterhamspek van veertig. Boven dien néémt de dame in de winkel het ver moedelijk nu echt niet al te lang meer, als de vis veertien dagen geleden voor f 15. in de hal te koop staat de fijnste snur- revaadschol mevrouw terwijl er pas geleden f 50.voor gegeven moest wor den. En straks kan ze er mischien helemaal niet meer aankomen. Want de vloot, die zich enigszins respecteert, gaat op de ha ring en dat is de reder niet kwalijk te nemen, want hij heeft het seizoen van het verse zeebanket nodig, brood- en brood nodig, om er tenminste nog enigszins uit te springen na een periode, die vervuld was van geween en knersing der tanden. Waarmee de mensen, die een vers visje verlangen, worden gelijk de roependen in de woestijn. Als er op dit stuk van zaken niet veel met het een en ander verandert aan de kolenprijs, die elke concurrentie onmogelijk maakt en de bedrijven uitmer gelt, tot er straks geen enkele trawler meer aan de IJmuidense mai'kt verschijnt dan buitenlandse mijne heren, dan hoeft er over een jaar geen minister meer naar TJmuiden meer te komen. Het zou dan waarlijk een vergeefse afspraak kunnen zijn. GEBOORTEN: Elisabeth G. M., d. van G van Egmond en M. Castricum; Hermine, d. van H. G. de Winkel en N. E. van Gemeren; Arnout J. M., z. van J. W. Weijman en J. Duker; Gerardus J. D„ z. van G. J T Sua- net en M. J. van Ocvelen; Christina I., d. van Tj. van der Meer en C. A. Durge- Ger- hardt N., z. van N. A. A. Bakker en G. van der Linde; Petrus J„ z. van G. P. Zonne veld en P. J. Ignatius; Cornells A., z. van C. de Ruijter en M. Beentjes: Frits J„ z. van H. J. Blees en E. van der Wal; Marius C. z van H. C. Dekker en M. R. van Leeuwen; Cornells J. M. z. van J. M. Kramer en C. Hoogewerf. ONDERTROUWD: J. B. Lomans en M. M r o,an Leeuweni H- de Vries en M. Dekker; J. Slager en J. M. de Bouvré; J. J. Weber en A. M. Weterings. GETROUWD: A. A. Formanoij en C. l Slotemaker; E. van Rookhuizen en W. l' Harms: C. van Balen en M. J. Kup. OVERLEDEN: A. M. Zonneveldt, 69 j wC°ulaaL9' Terfa- 78 Louise Francisca Wiehe, 86 j„ wed. van Th. Vlint; Geertje M Verlinde, 74 j., wed. van A. L. Eldik; Hen- drika J. van Klaarwater, 76 j., wed van C V de Vreeze; Antoon Hofland, 52 j„ echlgen' van B. Harreveld; Johanna E. Tijssen, 71 1.:' Jacob Junst, 63 j.; Johannes Ruurda 82 i wedn. van F. Timmer.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10