'a.Mars Het Huis Vlotte handel in zomergroente en -bloemen aan Beverwijks veiling .Clowntje Rick Agenda voor Beverwijk Beverwijk De groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum Velseti-Noord van haar Dromen Nagekomen irissen k :'Q I M a PS met caramellaag ao cent SlitS met hazelnoten ZS cent k De laatste veiling van deze week Voor de kinderen Schulpen en Meerweiden op stap GV „Sparta" zonder directeur FEUILLETON door Dorothy Quentin ZATERDAG 18 JULI 1953 „O.K. Nero"' (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag). Blijkbaar behoeft onze, op de schoolbanken opgedane indruk van de heer Nero, tiranniek heerser over vele ongelukkige Romeinen, een grondige her ziening, want de heer Soldati, die het kol- derverhaal „O.K. Nero" opbouwde, is met een verheugende grondigheid aan het werk getogen om alle bestaande overleveringen over de oude keizer omver te werpen. Het begint met twee Amerikaanse ma trozen, die in Rome passagieren en dank zij een vreemde droom tussen de Vestaal se maagden terecht komen. Ergens in de wazige hoogte zetelt Nero zelf, die welis waar zijn buien heeft en dan enige on prettige lieden voor de hof-leeuwen werpt, maar overigens toch ook wel weer een olijke baas is met een groot gevoel voor humor. De beide zeelui zeilen daar zonder al te veel chicanes tussen door, worden, omdat zij ook nog Christenen zijn, door de pre fect opgesloten en ontvluchten als gladia toren. Verkleed als slavinnen - onopval lend komen zij op de afslag van vrou welijk schoon terecht en worden a raison van 50 cent verkocht aan Nero's gade Poppea, die hen tot kamermeisjes be noemt. Zo gaat dat nog een plezierige poos voort, tot er geen touw meer aan vast te knopen is en men het lachen langzamer hand moe wordt, omdat er wel wat veel wordt opgedist. Het oude Rome heeft een echte Romein se jazzband. En de matrozen scheppen tot vermaak van de mensheid uit het begin der jaar telling een feestelijk Lunapark. Ze geven zelfs een demonstratie base ball en leren de verveelde keizer de boo gie-woogie op sandalen. Het is hoogst-waanzinnig maar, wat meer zegt, af en toe ook erg vermakelijk. Veel plezier! F. Zondagmiddag wordt in het Thalia The ater vertoond „Boemelstudenten", een film met Stan Laurel en Oliver Hardy. „Elizabeth is Koningin" (Thalia Theater, Maandag tot en met Woens dag) Deze film geeft een volledig over zicht van de Kroningsdag in Londen. Voor zien van Nederlands commentaar, muziek en, vooral waar zulks gewenst is, van het oorspronkelijk gesprokene, is „Elizabeth is Koningin" een buitengewoon mooie film in kleuren, die ruim een half uur duurt. De toeschouwer wordt meegenomen naar de Kroningsplechtigheid in de Westminster Abdij en ziet de tochten met de Gouden Koets door Londen. Nieuw Mexico (Rex theater). (Vrijdag tot en met Maandag). Het ver haal uit deze met technicolor bijgekleurde film speelt zich af in het midden van de vorige eeuw toen er nog werkelijk actie en romantiek scholen tussen huifkarren, In dianen en soldaten, sabelgevechten en trompetgeschal over berg en prairie. Een luitenant van het Amerikaanse leger heeft met het opperhoofd van de Indianen in Mexico vrede weten te sluiten. De vriend schap is daardoor teruggekeerd in dit deel van het land en de hoogste autoriteiten vinden een huldiging van de luitenant des wege op zijn plaats. Na de moord op Lin coln krijgen nieuwe mensen de macht in handen en er wordt weer buitengewoon streng opgetreden tegen de Indianen. Hunt verzet zich daartegen en organiseert een tocht met twintig man om het opperhoofd op te sporen en hem te bewegen van ge welddaden af te zien. De mannen van deze expeditie maken een zware tocht, raken geheel uitgeput en horen van het opper hoofd als zij hem gevonden hebben: direct terugtrekken of vechten. Het eerste kan Hunt niet aanvaarden en het komt tot hevige gevechten waarbij alle Amerikanen de dood vinden. Een triest geval dus, maar in kleuren met prachtige opnamen in de woestijn. „Zo zijn we niet getrouwd", (Rex theater, Woensdag en Donderdag). Een vermakelijke Amerikaanse film. die is samengesteld uit een serie korte verhaal tjes over enige echtparen, die door een administratieve vergissing zijn getroffen. De vrederechter, die hen in de écht ver bond, was namelijk een week te vroeg met zijn ambtsbezigheden begonnen, zodat paartjes, die van hem de zegen kregen, in werkelijkheid niet voor de wet waren ge trouwd. Een dankbaar gegeven met vele mogelijkheden, die door de makers mis schien niet helemaal consequent ten volle zijn gebruikt, maar toch op zeer aanvaard bare manier tot een smakelijk geheel aan elkaar zijn gebreid. Het geheel wordt ver fraaid door een aantal buitengemeen goe- dertierend met uiterlijk schoon gegarneer de jongedames zoals Zsa Zsa Gabor en Marilyn Monroe. W. L. B. „Circusbloed" (van Vrijdag tot en met Maandag in W.B.) Een Western in mo derne stijl, waarin Roy Rogers en de fraaie hengst Trigger de hoofdrollen spelen. Show, acrobatiek, dressuur, schietpartijen te paard en te voet en uiteindelijk het on schadelijk maken van een gemene sheriff; dit alles brengt Circusbloed in overvloed op het witte doek. En daartussen draaft de wilde hengst als het spook van de prairie, onrust en dood zaaiend tussen mens en dier. Een Wild-Westfilm, die wat thema betreft ver afwijkt van het gewone genre, maar daarom niet minder spannend is. Vooraf draait „Wolven huilen in Alaska" en in deze rolprent is het leven in de velden van het eeuwige sneeuw en ijs te zien. Het naargeestige leven van een moor denaar en deserteur uit het Amerikaanse leger dan altijd, die dan ook zijn gerechte straf niet ontloopt. Met als slot een bevor dering van een lid van de Amerikaanse inlichtingendienst en een prima huwelijk. Zondagmiddag, half drie is het de be kende filmkomiek Joe Brown in „De Op schepper", die de zaal van het W.B. theater zal komen vermaken met zijn kreten, grol len en wederwaardigheden. „Mandy" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Zondag). De filmliefhebber kan deze week weer aan zijn trekken ko men met de door Alexander Mackendrick fraai gemaakte film „Mandy". Het lotge val van een doofstom meisje koos hij tot onderwerp voor een even boeiende als ontroerende verbeelding. Het meisje wordt al zeer jong afgezonderd gehouden van de buitenwereld. Door liefdevolle zorgen om ringd wordt zij groot, maar zij heeft geen speelkameraadjes en de enige oplossing om haar niet van het leven te vervreem den is haar naar een school te zenden waar zij spreken leert. Dat brengt een ver wijdering teweeg tussen haar ouders. De moeder geeft de voorkeur aan de school, de vader wil er niet van horen. Het is niet bepaaldelijk zijn verdienste, dat hij einde- ADVERTENTIE lijk inziet hoe verstandig zijn vrouw er aan doet door haar wil toch door te zet ten. Wanneer het kind tenslotte speelt met de kameraadjes, die haar eerst plaagden en het voor het eerst de eigen naam zegt, is hij overtuigd. Man en vrouw komen weer tot elkaar en voor Mandy is het bes te deel weggelegd. De film is wel de beste getuigenis voor de stelling, dat een speelfilm een heel goede documentaire kan zijn. Mackendrick vlecht in de verhandeling het onderwijs op een instituut voor doofstomme kinde ren en laat zien welke methodes worden gevolgd om de kinderen te leren spreken. De resultaten daarvan ontroeren ons en maken ons enthousiast. Zijn film ver schaft ons een inzicht in de moeizame ar beid, die in het belang van het doofstom me kind wordt verricht. De film zien is haar bewonderen. En om haar inhoud èn om haar vorm. Fr. „De madonna van de zeven manen", (Kennemer Theater, Maandag tot en met Woensdag) - Met de verfilming van dit waar gebeurd verhaal heeft Arthur Rank wel wat moeite gehad. Een jong meisje, dat haar opvoeding krijgt op een kost school, ondergaat daar een shock, wat ten gevolge heeft, dat zich in haar twee per soonlijkheden ontwikkelen. Enerzijds is zij de zedige Madelene, vrouw van eeri rij ke Italiaan, Guiseppe genaamd, ander zijds is zij de vrouw van een bendeleider in Florence en leeft als een zigeunerin, Rosanne geheten. Dit dubbelleven bespoe digt haar dood. Aanvankelijk wordt de theaterbezoeker voor talloze vragen gesteld en geeft de film een volkomen onbegrijpelijke indruk. Tegen het einde echter ziet men het ge beurde glashelder voor zich. Een tragi sche film met verdienstelijk spel van Ste wart Granger als de bendeleider Nino en Phillis Calvert, de madonna. J. V. „Bureau Zedenpolitie". Deze film wordt deze week door het Luxor Theater gepro longeerd. De vrolijke keuken, die de beide Amerikaanse matrozen van Nero's imperium maken, wordt in „O.K. Nero" onverbloemd iveergegeven. Kolder van een vaak vrij edele soort. (Thalia, IJ muiden) Er is deze week een vrij grote aanvoer op de Beverwijkse groentemarkt geweest, maar dit leverde geen enkel bezwaar op. Alles ging vlot en tegen goede prijzen van de hand. De sla noteerde de gehele week van 5 tot 12 cent per krop; de markt van Donder dag maakte hierop een uitzondering want toen werd. er, zoals gemeld, voor de export kwaliteit tot 19 cent per krop betaald. Dop erwten zijn „brand" duur: er werd 90 cent voor één kilo doppers gegeven. De bloem kool is schaars en dus ook duur. De kool bracht het tot 77 cent per stuk. De laatste spinazie kwam tot 40 cent per kg en de postelein variëerde van 830 cent per kilo, wat de andijvie ook opbracht. Doordat de bonen nu in grote hoeveel heden komen, daalden de spercicbonen in prijs tot rond de 50 cent per kilo en de tuinbonen varieerden van 1130 cent per kilo. Komkommers noteerden nu 819 cent per stuk. Rode-, zwarte- en kruisbes sen gingen tot f 2 per mand en de fram bozen brachten het tot 73 cent per doosje. De aardbeien werden ook nu nog vlot verkocht voor prijzen van 3590 cent per doosje. Gladiolen komen los Op de bloemenveiling zijn het nu de gla diolen die de overhand krijgen. De prijzen zijn vooral voor de zeldzame goede kwali teiten niet ongunstig. Er werd voor soor ten als Sunrise, Sneeuwprinses, Red Fox, Accelaurentia en andere tot 55 cent per bos betaald. Bij de lelies zijn het de rubrums die het tot 71 cent per tak brachten. Longiflorum ging tot 15 cent per kelk. Liatris van goede kwaliteit ging tot 55 cent per bos. Vele soorten zomerbloemen geven kleur aan de veiling met onder an dere de Statice Segetum, anjers, 'esclepia's en andere, die vlot van de hand gaan. Er zijn nog maar weinig dahlia's aan de markt, maar hiervan zullen er over en kele weken wel meer volgen. Het aanbod van potplanten is klein en de handel is matig. Hoewel het seizoen reeds lang ten einde is werden er Vrijdag nog witte irissen aan de bloemenveiling aangevoerd. Met mevr. de Bock naar de Franse Alpen Maandag 20 Juli spreekt mevrouw N. de BockLuiting uit Beverwijk in het programma „Tussen de bedrijven door" van de N.C.R.V. over het onderwerp „Met een berggids op stap in de Franse Alpen". VEILINGBERICHT BEVERWIJK 17 Juli Andijvie 8—19: aardbeien 32—89 (doosje); aardbeien 160240 (slof); bloemkool 3677; bospeen 819; waspeen 615; postelein 1030; rabarber 920; spinazie 1739; sla 3—15; sperciebonen 48—57; snijbonen 75—115; tuinbonen 1130; tomaten 3472; doperw ten 1293; peulen 62; komkommers 919; rode bessen 90180; kruisbessen 125175; zwarte bessen 140—200; frambozen 3574. ÈR Daarbij- geeft Uw v V voor 6 M's of 6 N's winkelier U nog van de MARS of NUTS chocolade, 1 stuk MARS gratis. Na 15 Augustus a.s. kan ech ter geen inlevering meer plaatsvin den en zijn de M's of N's ongeldig. fyofite&d U VI duj notj Va*t/! Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 1017 Juli mede: De tomatennoteringen welke vorige week tengevolge van de export-belemmerende maatregel van Engelse zijde waren terug gelopen, zijn sinds het begin van deze week weer omhoog gegaan. De kleinere aanvoeren en de goede vraag van de zijde van West-Duitsland waren hiervan de oorzaken. De prijzen van de A, B en C- tomaten lagen op 15 Juli op resp. 5360 cent, 5258 cent en 5052 cent per kg. De export richt zich in hoofdzaak op West- Duitsland. De bloemkool is ook in prijs gestegen. Voor de A-sortering werd tot 53 cent per stuk besteed; de overige sorteringen brachten in verhouding iets minder op. Kaskomkommers noteerden 1323 cent per stuk. Platglaskomkommers ondervon den goede vraag uit Duitsland. De sorte ringen A, B en C brachten respectievelijk gemiddeld 1925 cent, 1720 cent en 1418 cent per stuk op. Kromme komkom mers deden 1422 cent per kg. Van de bonensoorten zijn de stamprin- cessebonen in prijs gedaald. De aanvoeren vain bonen nemen toe. Op Woensdag werd voor stamprincessebonen gemiddeld 4160 cent per kg. besteed en voor snijbonen 75 110 cent. Hoewel in mindere mate is ook de prijs van dit laatste product lager dan vorige week. Postelein en spinazie brachten resp. 20 35 cer.t. en 1830 cent per kg. op. Andijvie werd tegen uiteenlopende prij zen verhandeld van 820 cent per kg. Vroege aardappelen worden thans tegen 12—14 cent op de veilingen verkocht. Oost-Duitsland nam vorige week een hoe veelheid van 1000 ton af, tea-wijl ook werd afgenomen door West-Indië en de legers in Duitsland. De prijzen voor kroten liepen terug en bedroegen gemiddeld 58 cent per kg. Van de peensoorten bracht de bospeen 1220 cent per bos op en de waspeen 8 15 cent per kg. Was- en breekpeen werd voor export verladen naar West-Duits land. De noteringen voor witte-, gele- en groe ne Savoyckool liggen tussen f 7f 9, f 11,30 —f 13,80 en f 10—f 18 de 100 kg. Rode kool bracht f7.50f 12 per 100 kg. op. Het kersenseizocn is vrijwel ten einde. De aanvoer van aardbeien is ook niet meer va,n betekenis. De frambozenoogst zal ongeveer nog een week aanhouden. De aanvoeren lopen snel terug. Rode- en zwarte bessen zijn goed te plaatsen tegen respectievelijk 4960 en 6065 cent per kg. Deze noteringen gelden voor de eerste kwaliteit, de tweede kwali teit bracht in verhouding lagere prijzen op. De eerste appelrassen werden reeds op de veilingen aangeboden. De Yellow Trans parant noteerde voor huishoud I 6365 cent en voor huishoud 11 3940 cent p. kg. Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders Vrijdag in Castricum de volgende prijzen: sla 2'/? 10, bloemkool 3060, komkommers 918, kroten 45, bospeen 1317, selderij 3J4 6, peterselie 46V2, tuinbonen 1434, blauwe capucijners 2667, witte capucij- ners 2732, dubbele sperciebonen 5155, stamsnijbonen 6066, doperwten 2455, aardappelen 8'/.12, drielingen 7, kriel- aardappelen 56V2, waspeen 8, Bliss Abondance 4258, andijviel 1214.'/, ras pers 85. Aardbeien: Moulin Rouge met dop f 1.90—f 2.35, zonder dop f 1.35—f 1.65; Climax f 3f 3.95; framboosaardbeien f 1.40f 1.95; aardbeien per doosje f 0.20 f 0.46. Bessen: rode bessen f 0.90f 1.55; kruisbessen f 1.45f 1.85; zwarte bessen f 1.55f 1.80 per mand; frambozen f 0.28 f 0.46 per doosje. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castricum wordt Zaterdag waargenomen door arts H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10. telefoon 354. Van Zondagmorgen tot Maan dagmorgen 8 uur neemt arts A. P. W. A. M. de Jongh, Koningin Julianastraat 1, telefoon 534 de dienst waar. De wijk- en kraamverpleging is in handen van zuster M. C. Lansman, Pernestraat 30, telefoon no. 243. Predikbeurten Castricum Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. L. Canne- g;eter. Geref. kerk, 9 en 10.45 uur: prof. dr. R. Schippers van Amsterdam; 17 uur: ds. B. Oosterhoff van Leimuiden. Rerv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Jansen van Wijk aan Zee. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Wilhelmina Geertruida, d. van W. de Vries en S. van de Kraats, Bree- dewecï 10; Joannes Polnis Theodorus, z. van A. Zijlstra en A. A. C. Brasser, Brakenburg straat 3: Christina Johanna Geetruida, d. van S. J. Gaarthuis en A. G. Liefting, Limmer- weg 7; Gerardus Johannes, z. van J. Zonne veld en J. Scheerman, Heereweg 14; Cornelia Afra Maria, d. van H. G. Borst en J. R. Zijl stra, Alkmaarderstraatweg 50. Agenda voor Castricum en Uitgeest „Corsc"-theater, Dorpsstraat, Castricum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Willie en Joe ir. Tokio". Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag iedere avond 20 uur: „Het witte kasteel". Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest. Za terdag 20 uur: Zondag 14 en 16 uur: „De schrik van de 2e compagnie". Zondag 19 en 22 uur Maandag 14, 16, 19 en 22 uur; Dinsdag 14, 16, 19 en 22 uur: „Ik zie je in mijn dromen". Woensdag 14, 16, 19 en 22 uur: Donderdag 20 uur: „Papa Boem". c "-5 r£- r: y 2051 -'i y Ja, het vliegtuig bromde maar aldoor verder; het was nu boven de wijde zee. Als oom Tripje naar beneden keek, kon hij nu en dan daar een groot stooinschip zien, dat over de golven ging. Maar het vliegtuig kwam natuurlijk veel vlugger vooruit, en zo'n schip was dan weer gauw uit het oog verdwenen. Oom Tripje zat daar goed. De stoelen in het vliegtuig war en-gemakkelijk, met zachte kussens van leer. Hij kon uit het raampje kijken, als hij er zin in had; maar zo boven die eindeloze zee was er niet zoveel te zien. Dan nam hij maar weer eens 'n boek uit zijn koffer en ging wat lezen, of hij zat wat ie praten met een andere passagier. Bedden waren er niet in het vliegtuig; daar was natuurlijk geen ruimte genoeg voor. Maar dat was ook niet nodig. De stoelen waren zo gemaakt, dat men de leuning naar achter kon klappen, en dan kon men er zo. languit, lekker op slapen. Dan brandde er maar 'n enkel lampje, en dan sliep oom Tripje rustig tot de volgende morgen. En er was ook goed, gezorgd voor de andere dingen, die de reizigers nodig hebben, 's Morgens kregen ze lekkere thee en brood, en op andere tijden ook alles, wat ze wilden. Vlees, aardappelen en pudding en zo meer was er ook, want in het vliegtuig ontbrak ook een keuken niet! Weinig animo voor speciale bessenveiling Te Castricum werd Vrijdag de eerste speciale zwarte bessenveiling van dit sei zoen gehouden en de belangstelling van de zijde der kopers was voor deze veiling maar matig. De aanvoer bedroeg circa 1000 kilo, die verkocht zijn voor gemid deld f 55f 58 per 100 kilo. Flink bedrag voor HL en Santos De in Castricum gehouden collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht en SANTOS, heeft in totaal f 600 opgebracht. Het resultaat van de collecte voor het zelfde doel in Uitgeest was f 81.11. Minder inwoners Het inwonersaantal van de gemeente Uitgeest is sinds 31 December 1952 met 12 verminderd. Op die datum waren er 4785 personen woonachtig en hun aantal bedroeg op 30 Juni van dit jaar 4773. Goedkeuring voor tuingrond laat op zich ivachten De speeltuinverenigingen „Schulpen" en „Meerweiden" hebben voor 3 Augustus een uitstapje op hun programma staan. De kinderen van 4 tot 14 jaar zullen per auto bus r.aar Groenendaal gaan, waar zij ver der aangenaam bezig gehouden zullen worden. Voorts zullen de speeltuinen in samen werking met de Velser Jeugd Centrale gedurende de vacantiemaand, verscheidene spelen en wedstrijden organiseren. In de speeltuinen zal een bord komen te staan, waarop men mededeelt wat er voor de volgende dag op het programma staat. Het valt te betreuren, dat de officiële toezegging voor de grond van de nieuwe speeltuin Meerweiden nog steeds niet ge geven is. Zodra deze er is, zal men met kracht aan de opbouw van de nieuwe tuin beginnen. De gymnastiekvereniging „Sparta" zal weer zonder directeur komen. De heer C. G. Smit, die de leiding nog heeft gehad bij de vorige week gehouden onderlinge wed strijden van „Sparta", heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie per 1 Sep tember vacant gesteld. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 17-18 Juli KW161 50 k., KW29 60, KW 168 35, KW 32 45, KW170 60, KW39 40, KW15 34, KW 41 15, KW42 7, KW49 45, KW44 34, KW97 20 k., KW130 46 uit halve vleet, ICW151 50 uit halve vl., ICW175 65 uit halve vl., KW167 36, KW73 50, KW138 15, KW 3 34, KW 5 14, KW14 52, KW23 65, ICW25 6, KW147 17, KW140 80, KW22 70, KW18 40. KW38 13, KW37 36, KW83 68, KW86 36, KW144 40, IJM74 10, IJM75 34, IJM283 55 k. Nog halen moeten: KW 16, 55 (nog 20 netten), 19, 50 k. (nog 40 netten), 70 75 k. nog 48 netten, KW163 45 k. nog 50 netten, KW43 70 k. nog 16 netten, KW110 67 k. nog 80 netten, KW127 80 k. nog 30 netten. Trawlharing: KW141 35 k., KW40 10 k. Geen vangst hadden: KW173, KW65, KW147. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 27, Scheveningen 34, Katwijk 40 kantjes. ZATERDAG 18 JULI: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Man dy". Luxor Theater, 7 en 9.15: „Bureau zeden politie". W.B. Theater, 8 uur: „Circusbloed" en „Wolven huilen in Alaska". ZONDAG 19 JULI: Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De Madonna van de zeven manen". Luxor Theater, 2.15: „Abbott en Castel- lo bij de marine"; 4.15, 7 en 9.15 uur: „Bu reau Zedenpolitie". W.B. Theater, 2.30 uur: „De opschepper"; 4.30 en 8 uur: „Circusbloed" en „Wolven huilen in Alaska". vertaald uit het Engels 30) Ze zou liever in bittere armoede in de goot leven dan een dergelijk dor bestaan lei den! Maar hoe kon ze verwachten, dat een degelijk oud mens als Annie iets van haar leven in het modevak zou begrijpen. Elsie waste zwijgend af. Ze vond het sympathiek van Yvonne, dat ze meehielp en dat ze haar mouwen opgestroopt had voor dit werkje. Maar altijd weer, wanneer ze iets aardigs aan Yvonne meende te ont dekken, zei deze dingen, die, haar af stootten. „Er wonen anders heel wat behoorlijke mensen in de voorsteden", merkte Annie droogjes op. „De meeste mensen met kin deren prefereren een huis met een tuintje boven een flat in de stad". „Dat kan wel zijn", zei Yvonne en haar stem klonk verveeld, „maar aangezien ik ru eenmaal niets met kinderen te maken heb, ligt de zaak voor mij anders. Boven dien ga ilc zo nu en dan gedurende het weekend naar mijn ouders". Zich opeens tot Elsie wendend, vroeg ze: „Wat vind je van Garth? Vind je hem in werkelijkheid nét zo knap als op de film?" „Ik heb nooit een film van hem gezien", bekende Elsie eerlijk. „Maar ik moet zeg gen, dat hij er fantastisch knap uitziet". Yvonne hief haar handen op in een ge baar van verbazing. „Wii je beweren, dat je nog nóóit een film met Garth Brewster hebt gezien' Dat moet ik Garth vertellen! Hij zal een stevig drankje nodig hebben om daarover heen te komen. Hij is één van onze meest bekende acteurs en hij heeft zoveel dollars voor Engeland verdiend, dat hij zichzelf vergelijken kan met een ex port-industrie". Elsie lachte. „In het weeshuis gingen we niet vaak naar de bioscoop. Ik heb alleen een enkele historische film gezien en wat documentaires". „O, ik vergeet aldoor, dat je nog zo'n kind bent" riep Yvonne uit, terwijl ze Elsie keurend aankeek. Het meisje was pas 19! En Garth v/as nog niet zo heel lang aan de top. Er waren nu al tekenen, dat hij min der begon te worden, maar Yvonne was er van overtuigd, dat hij zich zou herstellen. Ze lachte vrolijk en Elsie spottend aankij kend, voegde ze er aan toe: „Ik zal je nu dè sensatie van je leven bezorgen. Je mag Garth meenemen voor een wandeling dooi de bossen, hij vindt 't prettig zijn benen te strekken na zo'n lange autorit en ik haat wandelen. Bovendien moet ik onder vier ogen met Mark spreken". Elsie vondt 't helemaal geen bijzonder genoegen Garth Brewster bezig te moeten houden en ze zag hierin stellig geen bij zondere sensatie. Ze voelde zich verlegen tegenover hem en vond 't niet gemakke lijk met zo'n totaal onbekende man een ge sprek te voeren. Garth was echter gewend aan verlegenheid van jonge meisjes in zijn tegenwoordigheid. Meestal ging deze ver legenheid na een poosje over in een lawine van vragen over zijn leven als toneelspe ler en filmacteur, en v/as het eind een verzoek om een handtekening of foto. Elsie was echter anders verlegen dan het soort meisjes, dat hij zo goed kende en dat hem als de held hunner dromen verheerlijkte. Ze had de schuwheid van een jonge hinde die in de bossen leeftZe keek keurend naar Garth's onberispelijke peau de suède schoenen en vroeg: „Zijn dat geschikte wandelschoenen? Wilt u niet liever een oud paar van Mark lenen? Het is soms erg modderig in het bos". „O, deze kunnen er best tegen", ant woordde Garth, terwijl hij het meisje met belangstelling aankeek. Ze noemde haar werkgever dus bij zijn voornaam en ze scheen dat heel natuurlijk te vinden. Alsof hij haar had geadopteerd en tot een lid van de familie gemaakt. Yvonne had hem ver teld, dat Mark ergens een „arm weesje" had gevonden om als secretaresse voor hem op te treden, en hij had haar plagend ja loers genoemd. Het had hem onmogelijk toegeschenen, dat Mark's secretaresse wat voor meisje 't dan ook mocht zijn naast een opvallende schoonheid als Yvon ne ook maar de geringste indruk zou kun nen maken. Met een wat beklemd gevoel in haar hart leidde Elsie Garth Brewster de tuin door naar het riviertje. Verrast bleef de toneelspeler zo nu en dan stilstaan om rond te kijken. „Allemensen, ik heb altijd gedacht, dat in November de natuur vol komen dood was. Ik geloof, dat iedereen in Londen dat denkt, maar het tegendeel is waar!" riep hij vol enthousiasme uit. Elsie sloeg hem gade. Ze had haar handen in de zakken van een oude tweedjas gestoken en ze was blootshoofds. „Als je buiten woont", zei ze langzaam, „weet je, dat in geen en kele maand de natuur helemaal dood is. Aan die kale taken zitten alweer de knop pen voor het aanstaand voorjaar...." „Werkelijk?" Garth keek het meisje be langstellend aan. Er was geen make-up op haar gezichtje te bekennen, alleen mis schien wat poeder. Haar huid was glad en gezond en haar haar glansde, terwijl haar ogen opvallend waren door hun diep blauwe kleur. Ze verschilde in elk opzicht van het soort vrouwen en meisjes, dat hij dagelijks om zich heen had, maar toch be hoorde ze niet tot het grove, verweerde type, dat"hij bij vrouwen, die een buiten leven leidden, dikwijls gezien had. Elsie intrigeerde hem. Ze liepen het bruggetje over en namen de weg, die naar het bos leidde. In plaats dat Elsie hèm allerlei vra gen over zijn leven stelde, was 't Garth, die Elsie belangstellende vragen deed. „Je schijnt het buitenleven heerlijk te vinden, Elsie. Maar is het met een beetje saai, wanneer je een vrije dag hebt?" Ze glimlachte. Haar stem, die Garth da delijk door de bijzonder prettige klank was opgevallen, klonk geamuseerd, toen ze hem antwoordde: „Ik heb mijn hele leven buiten gewoond, behalve de laatste zes maanden, en ik verveel me buiten nooit! Er is in de natuur altijd weer wat anders te beleven, het is nooit het zelfde, terwijl in. de stad de gebouwen nooit veranderen en hopeloos vervelend zijn op den duur". Elsie liep soepel en lenig naast Garth de omhoog-lopen de weg op. Garth merkte aan zijn adem, dat dit hem niet zo gemak kelijk afging. Hij werd te dik, hij was niet in conditie, ging te veel uitEnigszins hijgend bleef hij stilstaan en keek haar vol verbazing aan. „Méén je dat, of wil je een originele opmerking maken?" „Wat bedoelt u?" vroeg Elsie, hem op haar beurt eveneens verbaasd aankijkend. Garth lachte. „Ik bedoel, of je een der gelijke afwijkende mening over de stad verkondigt enkel en alleen omwel om op te vallen. Een massa mensen doet zo iets Elsie keek hem met haar klare blauwe ogen verwonderd aan en fronste even. „Ik begrijp u nog steeds niet", z<=>: ze. „Waarom zou ik iets zeggen, dat ik niet meen? Als ik niet van het buitenleven hield, zou ik deze baan toch niet aangeno men hebben!" Garth Brewster zou heel wat redenen hebben kunnen opsommen, waarom een meisje als Elsie deze baan zou aannemen, ook al haatte ze het buitenleven. In de eerste plaats betaaide Mark waarschijnlijk een behoorlijk salaris, en verder was hij een bekend schrijver, die bovendien rijk was, zodat elk meisje een baan bij hem zou ambiëren.... Natuurlijk was er momen teel zijn blindheid, welke het werken voor hem minder aanlokkelijk moest maken, maar deze was tenslotte van tijdelijke aard en Mark Hilary was het type, dat iemand, die hem door deze moeilijke periode van wachten heenhielp, stellig op overdadige wijze van zijn dankbaarheid zou doen blij ken Garth vond het moeilijk te geloven, dat een jong meisje dit saaie, eentonige leven werkelijk prettig vond en accepteerde, zon der bijbedoelingen. Aan Elsie's gezicht zag hij echter, dat hij beter niet verder op het onderwerp in kon gaan. Enigszins vaag zei hij: „Nee, je bent er niet het meisje naar om dingen Ie zeggen, die je niet meent. Ik moet toegeven, dat Hilary's huis en de om geving zeer bijzonder zijn. Ik wou dat ik me een dergelijk landhuis met. een secre taresse kon permitteren. „Maar dat kunt u toch wel? U speelt toch voor de film?" vroeg Elsie naief. „Ik hoorde juffrouw Clan- zoiets zeggen". (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6