Sterna" gaat een Braziliaanse markt helpen onverzadigbare voeden Santos' skelet is als een symbool VISSERIJBEELD Havenberichten Wethouder W.F. Visser op 4 September 30 jaar in Velsens raad Aspirant-huisvrouwen kregen haar diploma mee naar huis MET EEN KOTTER NAAR EEN BRAAK LAND Vangst vol verrassingen van Brazilië Uitgevaren visserijvaartuigen 9 Complex voor ouden van dagen wordt binnenkort aanbesteed Aan de vooravond van een riante huisvesting: Velsens nieuwe Huishoudschool biedt vele jonge vrouwen legio mogelijkheden Billis, Burgerlijke stand Velsen Joop Smit naar Nederlandse kampioenschappen ZATERDAG 18 JULI 1953 9) T ANGS DE GRILLIGE KUSTEN van Brazilië, een der machtige maar achter- lijke delen van de Zuid-Amerikaanse statenbond, vaart de wonderlijkste vissersvloot, die men zich denken kan. Daar zijn in het Noorden uitgeholde boom stammen, bemand met donkere inboorlingen, of vlotten, voortgewrikt over de lange golfslag van het lauwe water, maar daar zijn ook kleine, pittige kotters, die uit Rio de Janeiro ter visserij gaan. En in dat grote land komt straks de IJmui- dense „Sterna" terecht, om er haar geluk te beproeven met de trawl. Het wordt een groots avontuur met een aantal toekomstmogelijkheden, die op dit moment nog niet bij benadering te schatten zijn, maar waarvan de stevige grondslag ligt in het feit, dat het grote land Brazilië bij lange na zijn eigen visbehoefte niet kan dekken. in Santos, waar het einddoel van de Sterna ligt, zullen de Brazilianen deze vreemde eend met grote ogen aankijken het schip verschijnt daar als een open baring, als een futuristisch monster in een visserij, die langzaam gegroeid is uit de primitiefste vormen en die daar op verscheidene punten nog altijd aan vast blijft houden. Want waarom zouden de vissers van Recife en Salvador, in het Noorden van Brazilië met hun yangada's gaan vissen voor dc onbestemde mensen ergens in dat binnenland, als ze hun vangst zelf zo graag lusten en de buurman voor een vangetje een mat wil vlechten tot dekking hunner strandhutten? BRAZILIë is als visserijland gelijk een kind, dat speelt met de mogelijkheden van een motorboot, maar eigenlijk de rust van de vlotten, de aaslijn en de beug zou prefereren boven het jachtige gedoe met moderne visserijmethoden. Maar het land wordt toch langzaam-aan wakker, rekt zich uit en kijkt rondom. Naar Amerika, waar dit lonken onmiddel lijk begrepen werd, zodat er nu Ameri kaanse vrachtauto's 's nachts geladen naar Saolo Paolo ronken om de markt daar van vis te voorzien. Er is een visserijschool ook in Santos, met een joviale directeur, die zijn gedul dige en ietwat luie pupillen heeft gehuis vest in een pompeuze kazerne en op papier een kostbaar rooster in elkaar zette. En aan de haven van Santos staat al een paar jaar het betonnen skelet voor een visafslag, die nog steeds niet gekomen is, omdat er een paar revoluties tussen kwamen. De vis komt er dus nu nog erg eenvoudig aan de wal: de paar buitenlandse schepen, die hier varen de Denen hebben er een paar kleine kotters lossen voor de koophan delskade en een glijplank vervoert de vis WANNEER men de kust van Brazilië langs gaat, te beginnen in het Zui den, worden daar allereerst de havens van Porte Allegro en Rio Grande gevonden, waar een stuk of wat kleine Deense kot ters vissen scheepjes van 80 ton, die daar op een afnamecontract met een con- servenfabriek werken. Een aantal is reeds teruggekomen, omdat men iets deed, dat de Nederlanders zeker niet van plan zijn: aanknopen bij een apparaat, dat men niet beheersen kan. In het centrale deel van het kustgebied ligt de haven van Santos met Sao Paolo als belangrijk „achterland". Ook hier pro beren een stuk of wat Deense kottertjes met meer succes aan de slag te blij ven. Verder is de visserij van Santos vrij primitief: houten scheepjes, waarvan de grootste 18 meter lang is, eigendom van schippers of kleine rederijen. Noordelijker vinden we dan Rio de Ja neiro, dat een paar moderne kotters kent en verder een grote vloot van kleine hou ten scheepjes bezit. De visserij wordt over het algemeen met de handlijn en de beug bedreven en de vissers zwerven vaak tot een mijl of honderd uit de kust, waar het water nog steeds niet al te diep is. Trawlen kent men hier vrijwel niet. Nog Noordelijker een duizend kilo meter wordt de kustvorm beheerst door grillige koraalriffen en grote zeediepten, waar moderne visserij methoden dus alleen een kans van slagen zouden hebben, in dien men kon beschikken over een pelagi- sche trawl. De visserij wordt er evenwel uitsluitend door de inboorlingen uitge oefend voor "Recife en Salvador varen honderden vlotten en uitgeholde boom stammen. Een zuiverder vorm van „oer- visserij" is haast niet denkbaar: de vlotten en stammen zijn bemand met een inheemse, die uitgerust is met een speer en dus jacht maakt op „groot waterwild", maar er bij gebrek aan beter ook niet tegenop ziet, om v at kleingoed te spietsen. Deze mensen vis sen voor eigen behoefte ze wonen in hutten op het strand en „zien" de vis aan de rimpeling van het water. van het schip naar een overslagbootje langszij, waarvan een horde bruine kerels door het water waadt naar de kant met het zeebanket op het hoofd. In kisten dan. Drie procent voor steigertje Er is echter een meneer geweest, die een mooi houten steigertje bezat in Santos en die wist, dat de „Sterna" uit Olanda zou komen. Zodat het steigertje plotseling geld waard leek te willen worden. Tegen drie procent van de besomming wilde de meneer dat steigertje desnoods wel gracielijk af staan voor de Sterna. „Liever niet", ant woordde de reder en dus zal de Neder landse kotter straks op de boeien blijven liggen en de vis gaat dan waarschijnlijk met een vlot naar de wal. Het kan, maar in IJmuiden gaat het ondanks alles wel even makkelijker en vlugger. DE VISAFSLAG van Santos is dus nog niet verder dan haar geraamte. En de geregelde visaanvoer, die de binnenlandse behoefde enigermate dekt, evenmin. Ach ja, er is eens een hooggeplaatste Braziliaan geweest, die Santos in de „heilige week", als er veel vis gevraagd wordt, achttien schepen vol vis had beloofd. Maar toen paaltje bij puntje kwam, was er helemaal geen vis, zeven dagen lang niet, en het heeft die meneer een betrekking en een goed inkomen gekost bij de Braziliaanse directie der Visserijen, want de bevolking sloeg aan het muiten en de kranten ston den er vol van. Thans wacht hij bedrukt op een gunstige revolutie. Mogelijkheden genoeg TVjTETTEMIN LIGGEN ER mogelijkheden i l te over in dit nieuwe, nog braaklig gende gebied. En degenen, die de Sterna- plannen hebben voorbereid en doorge dacht, zagen ze ook. Zij kwamen tot de conclusie, dat er moeilijk te werken is met het bestaande distributie- of verwerkings apparaat, dat vol kwade luimen en corrupte bedoelingen zit. Dus werd er een contract voorbereid met een in Amerikaans beheer opgezette distributieonderneming, die de vis met koelauto's afzet en die de geregel de aanvoeren van de „Sterna" met graagte tegemoet ziet. De „Sterna" zal in die havenkom van Santos liggen als een veerpont temidden der roeiboten: de grootste kotter van San tos meet 18 meter en is uitgerust met een 140 paards-motor; dit schip wordt echter door de staat als onderzoekingsvaartuig gebruikt, maar dat onderzoekingswerk is niet bepaald efficiënt. Vrijdag 17 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ilias van Gibraltar. Oranje van Indonesië. Empire State van Hamburg. Alja van Norrköping. Hera van Wisbeck. Ardetta van Rotterdam. Ribusborg van Lon den. Wille van Leningrad. Gaasterland van Porto Allegro. Brandaris van Londen. Iodian Explorer van Texas. Johanna te Velde van M' bro. Charles E. Eikelman van Vlaar- dingen. Belgian Coast van Newcastle. Vertrokken zijn: Njord naar Mantyluoto. Wilhelmina naar Geffle. Tergeste n. Hamp ton Roads. Vigel naar Geffle. Glenweg naar Hamburg. Salawati naar Hamburg. Nettie naar Antwerpen. Ria naar Rotterdam. Jan Kreumer naar Maassluis. Ali naar Stock holm. Draco naar Kopenhagen. Wallonia n. Rotterdam. Sigborg naar Stockholm. Bom- ma naar Oslo. Ridderkerk naar Afrika. Hondsrug naar Rotterdam. Naar wy uit welingelichte bron verne men, is de officieuze goedkeuring van het credlet, nodig voor de bouw van hef ver zorgingscomplex voor ouden van dagen te IJmuiden afgekomen. Binnenkort kan de aanbesteding van dit door architect Schipper uit Zaandam ont worpen complex verwacht worden. Grafisch patroon Bij de gehouden examens van de Am' sterdamse Grafische school heeft onze plaatsgenoot de heer D. Duinker het pa troonsdiploma voor de grafische vakken behaald. De „Sterna" zoals ze in de IJmuidense haven wacht op de reis naar Santos. De Nederlandse kotter zal de donker blauwe zee van het Zuidelijk halfrond te gemoet trekken met een trawl aan boord meegenomen uit Nederland, zoals ook het latere, benodigde netwerk uit ons land wordt nagezonden om te vissen. Wat? Van alles. Er wordt roodbaars gevonden voor de kust, een soort makreel kent men er, de ronde zonnevis komt meermalen aan de markt en een kleine heek completeert met wat tong en doornhaai het aanvocrsbecld wel zowat. In die tong zien de Nederlan ders een kans, omdat ze in Brazilië onge woon duur is en als een zeldzame luxe-vis wordt beschouwd. De aanvoer is zo gering, (666 kilo in het hele jaar 1944), omdat de Brazilianen blijkbaar niet op de diepte van de tongbanken kunnen vissen. Maar ook de andere verse vis wordt graag gegeten en tenslotte is er nog het massaproduct sardines, waarvoor het ver zadigingspunt ondanks de aanzienlijke aan voeren nog lang niet bereikt is. Liever niet Liever zou de Sterna-onderneming zich verre houden van sardinevisserij, maar als achterdeurtje is het toch altijd mooi om in gedachten te houden. Gerookt of in de olie geperst vormen ze een belangrijk in grediënt in vele Braziliaanse keukens en in één nacht wil er wel eens zo'n dertig ton in de netten schieten. Maar ze zijn haast niets waard. De zes man, die straks met de „Sterna" de oversteek gaan wagen, zullen in Brazi lië met een paar inheemse werkkrachten worden aangevuld, waardoor de wissel werking ontstaat, die uiteraard in het voor deel van de gasten aan boord zal zijn, maar die toch ook voor de Nederlanders haar nut heeft. Het zal nu niet lang meer duren of de kotter „Slerna" begint aan de lange reis naar Santos om een nieuwe toekomst, voorlopig nog, vol ongewisheden op te bouwen. Het enorme gebrek aan schepen, aan vis en aan mensen voor de visserij en de dringende vraag van de bevolking naar meer vis zijn echter twee erg vaste punten in het plan. Twee dingen, waarop de Sterna in Nederland zeker niet zou durven koersen. Toen de huidige wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser op 4 Septem ber 1923 als vertegenwoordiger van de S.D.A.P. in Velsens gemeenteraad werd geïnstalleerd, leek het er nog niet erg op. dat hij eens de man zou worden, op wiens schouders de moeilijke taak zou komen te rusten om van deze gemeente een nieuwe stad te maken een tijd vol conflicten in eigen partij en raad begeleidde de eerste schreden op het pad van deze oudgediende in het Velsense politieke leven, die straks dertig jaar zijn gemeente en partij heeft gediend. In die eerste zittingsperiode immers werd het vertrouwen opgezegd aan de partijge noot-wethouder Landeweert, die deshalve de lier in de wilgen moest hangen en tegen het einde van de periode brak het conflict- Schilling uit als een der gevolgen van de innerlijke onrust in fractie en afdeling. De heer Visser werd evenwel opnieuw door de S.D.A.P. afgevaardigd en bij de wethoudersverkiezing bleek, dat de raad dooc<xxx>3occoccocc<xxxxxxxxxdococcooooccoocoocoooooc:>cc©ococoocoocicoo^ Door een ongelukkige samenloop van cle indeiiijcl in ons blad vermelde omstandigheden is het vertrek van de kotter „Sterna" naar Santos in Bra zilië enige tijd uitgesteld; naar men aanneemt niet langer dan voor een dag of veertien. - Deze aan alle kanten intensief voorbereide expeditie mei Nederlands kapitaal en Nederlandse ervaren mensen, verdient echter in meer dan één opzicht de aandacht dergenen, die de visserij een goed hart toedragen, want wat hier staat te gebeuren kan niet alleen het particulier initiatief in het buitenland, maar ook wellicht later de export van Nederlandse scheepsbouwproducten naar Zuid-Amerika stimuleren. Boven dien kan het moderne voorbeeld, dat de „Sterna" de vrij achterlijke visserij van liet Zuid-Amerikaanse lancl gaat voorhouden, onze zaak een grote goodwill bezorgen, die in het „werelddeel van de toekomst" haar renten kan gaan afwerpen. In een aantal beschouwingen vindt de lezer dan ook op deze plaats de omstandigheden der Braziliaanse visserij van dit moment terug 3^x»c>x>occoootoocicoocooooooooocooocc<*50oooooooooooccooooooocooocx3cco het vertrouwen aan hem wilde schenken, maar niet aan degene, die door de raads fractie werd afgevaardigd. In 1931 werd hij lijstaanvoerder en uit de uitslag der ver kiezingen meende de partij de eis te moeten stellen: twee wethouders of geen enkele. Daar was de raadsmeerderheid het toen evenwel helemaal niet mee eens, maar de heer Visser werd toch als wethouder geko zen na ruggespraak met zijn partijbe stuur heeft hij toen evenwel bedankt. Vier jaar later werd men het beter eens: de frac- liepraeses werd definitief wethouder. Als Noorderling de heer Visser is in 1885 te Steenwijk geboren en opgeleid tot sigarenmaker bezit de man, die straks dertig jaar lang het vertrouwen van zijn cocooooococx<x>xxox;ospccpcocc30cocccooooi J. F. De uitreiking van de getuigschriften aan de Gemeentelijke Huishoudschool in IJmui den geschiedde in een minder officiële sfeer dan gewoonlijk. Wat niet wegnam dat het voor de leerlingen toch een gewichtige dag bleef. De directrice, mejuffrouw M. Bregman, heette belangstellenden en overige aanwezigen welkom en gebruikte deze gelegenheid om haar vreugde te uiten over het feit, dat deze diploma-uitreiking voor de laatste maal in de school aan de Casembrootstraat plaats had. Zij merkte op, dat er in de nieuwe school aan de Troelstraweg op onderwijsgebied grotere mogelijk heden liggen, die op den duur zeker nog zullen worden uitgebreid. Wat ongetwijfeld Velsens meisjes ten goede zal komen. - - r- m jsllr -;£■ Moderne kotters vindt men Zuidelijker: de bootjes zijn weliswaar niet groot, de motoren weinig krachtig, maar in de omgeving van Santos en Rio gaat de visserij zich dan toch losmaken van de oervormen met speer en vlot. aim JidLA*** De grillige stranden van Brazilië's onontgonnen Noordelijke gewesten worden bevolkt door vissers, die er met eigengebouwde boomstam-kano's en houtvlotten op uittrekken. GEBOREN: I. van der Molen—van Brakel, d., Hogelaan 19, Vlaardingen; P. Alderliefste Roodzant, cl.. Bakkerstraat 2, IJmuiden; W. van Leeuwenvan Doesburg, d„ van der Poelstraat 9, Velsen-N.: W. Stapel—Huisjes, z., Thorbeckelaan 23, Velsen; J. Sparnaay— Corten, z„ Duinlustparkweg 22, Bloemen- daal; G. A. Stoffers—Scholte, z„ Geelvinck- straat 37, Velsen-N.; C. H. de Reus—Rade makers, d., Hoofdbuurtstraat 7, Velsen; T. C. Pitvan Riet, z„ Bonairestraat 26, Sant poort; C. de VriesZijlstra, d., Bothastraat 6 rd„ IJmuiden; L. Smid—Oortwijn, z„ Meeuwenlaan 44, IJmuiden-O.: H. Onder- delinden—van Soest, z., Bonairestraat 34, Santpoort. OVERLEDEN: J. P. Putter. 38 j.. echtge noot van B. H. Görgen, Passtoorsstraat 19, Santpoort; A. Hardenbol, 58 j.. echtgenoot van A. Goedhart, de Genestetlaan 24. Drie huis: A. Groot, 63 j., echtgenoot van J. van 't Veer, Lagersstraat 66. IJmuiden-O.: T. Mooij, 76 j„ echtgenote van A. van Riessen, Velserduinweg 302, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: J. F. de Feber, van der Zwaagstraat 1, IJmuiden-O. en J. Gjaltema, Leeuweriklaan 24, toek. adres: Van der Zwaagstraat 1, IJmuiden-O.; K. Ebbeling, Kanaalstraat 202 rd, IJmuiden en L. E. W. de Jong, Ahornstraat 21, IJmuiden-O.; J. H. M. Huibers. Schoterbosstraat 31, Haarlem en C. Wesselman, Kerkweg 5. Santpoort; L. Vermaat, van Speijkstraat 36, IJmuiden-O. en G. van Oene, van Speijkstraat 36, IJmui- den-O., toek. adres: van Speijkstraat 36, Behalve een tweejarige primaire oplei ding, gevolgd door een éénjarige huisnaai sterscursus met daarop aansluitend een costuumklasse, is daar ook gelegenheid een cursus voor „hulp in de huishouding" te volgen. Bij deze cursus sluit in de toekomst de éénjarige opleiding tot kinderverzorg ster aan. Vooral dit laatste diploma opent deuren voor verdere ontwikkeling in de richting van kleuteronderwijs of leidster in een kindervacantiekolonie. De directrice wenste de leerlingen geluk met het behaalde succes, waarbij zij zeide te hopen dat de leerlingen die de school gingen verlaten er zijn er die nog ver der leren en dus op school blijven veel profijt van het geleerde zullen hebben, speciaal in de toekomst. Mevrouw Heykoop-Van Reekum, lid van de commissie van toezicht, die bij ontsten tenis van mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias en wethouder H. de Boer, de getuigschriften uitreikte, spoorde de meisjes aan door hun verdere houding en leefwijze de naam van de school hoog te houden. „Het is een meisje dat haar op leiding genoot aan de Velsense huishoud school moet al een aanbeveling op zichzelf zijn", aldus mevrouw Heykoop. Het getuigschrift „primaire opleiding" werd verworven door: Klasse II A: Lenie Beuger, Lenie Broek, Rietje Gouda, Josje Iskes, Alie Klerk, Ria Siebenlist, Ada Stam, Corrie Tigchelaar, Ankie Vervelde, Jannie de Zeeuw, Wil van Zalm, Corrie Zwart. IJmuiden-O.; T. A. Oudendijk, Corverslaan 92. Velsen-N. en M. M. Eeken, Kennemer- laan 15, IJmuiden. toek. adres: Sparrenstraat 41, IJmuiden-O.; M. Smit, Kortenaerstraat 23, IJmüiden-O. en A. E. Dekker, J. v. Heemskerkstraat 43, IJmuiden. GEHUWD: J. L. Riem en M. A. Nan, Jan Bouwmeesterstraat 61, Zaandam; J. J. Maris en T. Veenstra, van Dalenlaan 9, Santpoort; P. C. Slootmans en M. Chr. Hageman: H. Molenkamp en H. M. Bontenbal; D. de Key- zer en H. M. J. C. M. Kruidbos, Zeeweg 317 bov., IJmuiden-O.; L. Wijker en J. M. Oudendijk. Hyacinthenstraat 50, Santpoort; J. Kolk en B. A. H. Warmenhoven; G. Koe man en A. Koster, Vreeswijkstraat 435, 's Gravenhage; T. van der Wal en M. N. de Gier, Dennenstraat 23. IJmuiden-O.; P. van Delft en J. Zegel; M. P. F. van Schooten en M. E. Scheringa, Diezestraat 14, IJmuiden; G. van Urk en P. Verschuren, Pres. Kruger- straat 53. IJmuiden; H. Ouwehand en C. A. Visser, Radarstraat 108. IJmuiden. Successen op het MULO-examen Groen van Prinstererschool Deze week deden een aantal leerlingen van de „Groen van Prinstererschool" Mulo-examen. De resultaten waren zeer verblijdend. Van de negen candidaten slaagden niet minder dan acht leerlingen. Een leerling slaagde zelfs voor diploma A en B tegelijk. Drie leerlingen moeten nu nog monde ling examen doen. Klasse II B: Nel Anker, Rie Bosschert, Lenie Haak, Ada Haasnoot, Dora Heilig, Tini Kwast, Hanna Masclé, Ilse Müller, Jopie Orsel, Afie Schavemaker, Annie Ven-ma, Hennie v. d. Wal, Mijntje Zijl, Hennie Zwaan, Ellie Smit. Klasse II C: Corrie van Dijk, Corrie van Doorn, Lenie Frank, Tinie v. d. Heuvel, Jopie Kramer, Hennie Schutte, Nel Schel- linger, Nel Sloot, Martha Sterk. Dina Steu- tel, Annie de Vries, Greetje v. d. Wel, Sipje Ypma, Wil Zwaan, Jannie v. Urk. Getuigschrift Huisnaaister: Lyda Bink horst, Jans Dekker, Annie Groeneveld, Nel Jansen, Truus Kluft, Geertje de Krijger, Rita Nat, Tiny Snoek, Nel Huttinga. Getuigschrift costuumnaaien: Rina Bron- sema, Rita van Burk, Geesje van Doorn, Corrie Pirovano, Annie Schager, Lenie Veenstra, Annie van 't Veldt, Emmy de Jong, Dinie de Jong, Rie Korver. aanhang genoot, de haast harde eigenschap pen van een onbuigzaam mens, die de rechtlijnigheid kent als een geloof en daar op menig geschil heeft zien stranden. Dit is na de oorlog, toen er een taak voor hem werd weggelegd in de zo snel en zo goed mogelijke herrijzenis van Velsen, meerma len gebleken en het procdé heeft zich be paald niet geruisloos voltrokken in de nieu we stad IJmuiden. Oud-IJmuiden.het werd een steen des aanstoots voor zijn tegenstanders en een stuk der glorie voor velen zijner vol gelingen. Maar hoe men deze figuur uit Velsens openbare leven ook beschouwen moge: zijn verdiensten voor het herstel der geschon den gemeente zijn vele en velerlei en de vitaliteit, waarmee hij zijn idealen behar tigt, dertig jaren, nadat hij er de funda menten voor legde, is niet gesleten noch beschadigd. Zijn post in het nieuwe college van Bur gemeester en Wethouders lijkt na al die jaren verzekerd, ook voor de nieuwe ambts periode, die dertig jaar na zijn eerste ver kiezing. tegen veler verwachting, ingaat. Aan de Zondag in Den Haag door de A.V. „Vlug en Lenig" te houden Neder landse athletiekkampioenschappen zal het Suomi-lid Joop F. Smit deelnemen op het nummer 1500 m. klasse A. Suomi-leden naar de vierdaagse Aan de volgende week in Nijmegen ta houden vierdaagse afstandmarsen zullen weer deelnemen de bekende Suomi-athle- ten: mevr. M. Klaver-Budding, die thans voor de achttiende maal de 4 x 40 km. tegemoet gaat en de heer L. Schol, die het cijfer 4 boven het NBVLO-kruis en kroon gaat halen op de 4 x 55 km. Trawlvisserij Dinsdag 7 Juli: st. Herman IJM2 (17 Juli binnen), mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM20. Woensdag 8 Juli st. Haarlem IJM9, Gel- ria IJM 21. Donderdag 9 Juli: st. Sumatra IJM 62. Vrijdag 10 Juli: st. Vios I IJM 24, Fla mingo IJM 25, Mary IJM 61. mt. Wiron IV IJM 209. Zaterdag 10 Juli: st. Limburgia IJM 54, Vikingbank IJM 183, mt. Elie Chénévière IJM 32, Eveline IJM 116, Dirkje RO 53, ml. Wilhelmina KW 79 naar Noorwegen. Maandag 13 Juli: st. Tzonne IJM 1, De Hoop IJM 73, mt. Shamrock IJM 129, ml. Annie IJM 14. Heemstede IJM 53, Ver wachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, De Ver wachting KW 28, Floris KW 59. Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69. Willempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba ICW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Arie KW 155, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Drie Gebroeders HD 79, mk. De Twee Gebroe ders IJM 3, Texel IJM 5, Marianne IJM 7, Maartje IJM 8, Dageraad AM 229, De Jonge Willem IJM 230, Magda IJM 272, Haarlem IJM 276, Neeltje IJM 240, Ne- him I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Anna Ma rie KW 27, Rein KW 30, Prinses Mar griet KW 51, Dine Marie KW 57, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94, Arendje KW 98, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133, Hendrikje BU 33, Pie- tertje HD 87. Dinsdag 14 Juli: mt. Doggersbank KW 75, mk. Rex IJM 228, Tinie-Dieuw WR 33. Woensdag 15 Juli: st. Bloemendaal IJM 71, Abraham VL 77, mt. Job Gouda IJM 99 (le reis), mk. De Jonge Willem IJM230. Donderdag 16 Juli: st. Bergen IJM 16, mt. Claesje RO 46, ml. Heemstede IJM 53, Dolfijn RO 2, mk. Neeltje IJM 240, Sa menwerking HD 125. Vrijdag 17 Juli: mt. Antje RO 15. Zoutharingvisserij Woensdag 24 Juni: ml. Neptunus KW 45, Cornelis Marinus KW 48. Zaterdag 27 Juni ml. Grietje KW 20, Orion KW 22, Nederland IV KW 167. Maandag 29 Juni: ml. Gorredijk IJM 75, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Bertha KW 38. Rijnmond V KW 110, Zeemeeuw KW 170. Woensdag 1 Juli: ml. Willem Cornelis KW 16, Wilhelmina I KW 25. Aafke Jaco ba KW 41, Nelly Maria KW 70, Ella Christina KW 97. Onderneming KW 175. Donderdag 2 Juli: ml. Margaretha en Maria KW 23, Noordster KW 67. Zaterdag 4 Juli: ml. Fierman Eduard KW 5, Hollandia KW 18, Rijnmond III KW 44. Maandag 6 Juli: ml. Anna en Cornelia KW 14, Rijnmond IV KW 15, Dirk KW 19, Sakina KW 32, Maria Jacoba KW 73. Woensdag 8 Juli: ml. Piet en Leendert Huibert KW 3, Volharding KW 65, Zee zwaluw KW 83, Elizabeth KW 49, Borneo KW 127. Zaterdag 11 Juli: ml. Martenshoek IJM 283. Maandag 13 Juli: ml. Martha IJM 74, Margretha Maria KW 29, Rijnmond II KW 43. Noordzee KW 47, Nederland VII KW 130, Wilhelmina V KW 144, Eendracht KW 168. Woensdag 15 Juli: mtl. De Arend KW 7, Hu berth a Gerarda KW 9, Robert William KW 123, Willy KW 141, Gezina Geertrui KW 176, Everard Christina KW 40, On- 40. Onderneming II SCH 27, ml. Helena KW 39. Sumatra KW 86. Vooruit KW 151. Donderdag 16 Juli: ml. Rijnmond I KW 42, Voorwaarts KW 140, Wilhelmina II KW 138, Wilhelmina III KW 147, Katwijk III KW 161, Everdina Jacomina KW 173.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7