AUTQOFMOTORRIJLES? Henk Kuitwaard (Velsen) winnaar van derde ronde van IJmuiden AREND REIJM Havenberichten Agenda voor Velsen Delbar-doffer uit Velsen Noord als eerste in Noordholland geklasseerd Ds. B. J. J. Naessens in Heemskerks oude dorpskerk bevestigd het adres r „De jonge Zangers" terug naar Assen Wijk aan Zee Old Clothes New Castricum „Industrie: de afgod van deze tijd" IJmond-dames de meerderen van Beverwijk Tanker „Frisia" verkocht Zeventigjarige motorrijder op kinderen ingereden VZV bond ook „de Kroos duikers aan de zegekar Nieuw vrachtschip voor de „Nederland" Met Velsenaartjes als gasten Deens plezierjacht in moeilijkheden Drie bedrijven gaan uitbreiden KENNEMER DUIVENNIEUWS Zaterdagvliegers verdwaalden naar Vilvoorde THALIA ELIZABETH IS KONINGIN Dry cleaning only Kermisvreugde in Uitgeest Bromfietsende dame botste tegen vrachtwagen MAANDAG 20 JULI 1953 Door de Amsterdammer Zieleman en de Hagenaar van Sas met wie hij 22 kilometer aan de kop liad gereden in de eindsprint te kloppen is de Velser favoriet Ilenk Kuitwaard er Zaterdagavond in geslaagd de Ronde van IJmuiden op zijn naam te brengen. Deze wielerronde voor amateurs, die voor de derde achtereenvolgende maal door het „Wiclercomité IJmuiden" in samenwerking met de wielervereniging „De Bataaf" uit Halfweg werd gehouden, kenmerkte zich door de vele uitlooppogingen. Steeds weer probeerde een der renners om aan de aandacht van het peloton te ont snappen en het lukte Zieleman, Van Sas en Kuitwaard tenslotte voor goed voor te blijven. Na het rijden van een „loze" ronde ach ter de politiejeep werd om tien over half zes door de heer Smakman, ambtenaar van Lichamelijke Opvoeding het startschot gelost. Ougeveer tachtig renners reden toen over de hobbelige keien van het Sluisplein om hun 55 ronden door „Oud IJmuiden" te gaan afleggen. De Amsterdamse sprinter Ad. Schotman kreeg in de eerste ronde reeds een lekke band en was uitgeschakeld. Na hem volg den er nog meer, onder andere Witteveen, Slot en Wim Snijders. De winnaar van vorig jaar, Jan Tienstra, kreeg kettingpech en zag geen kans om zijn achterstand op het peloton goed te maken. De Amsterdammer 1-Ienk Wiese, de Haarlemmer Wim Rusman en de IJmui- denaar Jan Eelsing reden achtereenvolgens met een kleine voorsprong voor het pelo ton uit. Maar een beslissende ontsnapping kwam hieruit niet voort. Een premie, aangeboden door de beken de doelman Piet Kraak en zijn compagnon, leverde een sprint op tussen Koeman en Kuitwaard, die de Velsenaar in zijn voor deel besliste. Een tweetal ronden reed dit duo na de premiesprint voor het peloton uit, maar zij werden weer spoedig tot de orde geroepen. Een zelfde lot onderging de Haarlemmer Dik Bes, die het alleen probeerde. Eerste kopgroep De eerste kopgroep, die winstkansen scheen te hebben kwam na 42 kilometer rijden tot stand. Wallet en Douwes waren uit het peloton ontsnapt en veroverden een kleine voorsprong. Wallet liet zich echter weer in het peloton terugzakken, terwijl Douwes alleen doorging. Deze werd nagezeten door .Kuitwaard, Zieleman en de 36-jarige Ottenbros. Dit drietal wist zich in de volgende ronde bij Douwes te voegen en vormden de eerste kopgroep. De Be- verwijker Jan Hofland en de Amsterdam mer Jan Mehagnoul kregen ook nog con tact met de vluchtelingen. En toen ook Wallet aansluiting kreeg, zat het peloton de kopgroep dicht op de hielen. In deze periode van de wedstrijd reed een der renners in de Kanaalstraat tegen een onvoorzichtig overstekend kind aan en sloeg over de kop. Hergroepering Halverwege de wedstrijd deed zich een algehele hergroepering voor. Het hele veld renners lag toen weer bijeen, maar voor slechts één ronde. De voor eigen pu bliek rijdende Bruggenkamp demarreerde nu uit het peloton en nam een kleine voor sprong. Ook deze ontsnapping was geen lang leven beschoren, want een premie van de voetbalvereniging „Stormvogels" in de Volgende ronde werd gewonnen door Jan Hofland. Met nog negentien ronden (38 kilometer) rijden in het verschiet veroverden de Ha genaar Van Sas, de Haarlemmer De Graaf en. de Amsterdammer Zieleman een flinke voorsprong op hun concurrenten. Zieleman won al de sprints die er te verdienen vie len, daar hij zich in de sprints steeds de meerdere toonde van Van Sas en De Graaf. De sterk en soepel rijdende Kuitwaard kon de vluchtelingen achterhalen. Met een krachtige demarrage wist Kuit waard zich dertien ronden voor het einde uit het peloton los te rukken. In een mach tige solorush reduceerde hij zijn achter stand van dertig seconden in een ronde tijds tot de helft. Luide aangemoedigd door het talrijke publiek kreeg de Velsenaar in de volgende ronde contact met de drie leiders. Inmiddels had de vermoeide De Graaf uit de kopgroep moeten „lossen" en stapte af. Te laat In de voorlaatste ronden lieten Wiese, Mehagnoul, Luikx, Biesterveld en De Ruiter het peloton in de steek. Alhoewel zij enige winst op de leiders boekten, kwam hun sprong naar de zege te laat. ADVERTENTIE Hagelingerwcg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost - Tel. 6200 Zondag 19 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Fiona Van Karlstad. Tyro van Fowey. Maria Statatos van Marnagola. Pavonis van Mariehamn. Arena van Ierland. Ponza van Hull. Grebbestroom van Londen. Spaarnestroom van Hull. Siri II van Le ningrad. Merah van Swansea. Bestevaer van Engeland. Netherland Coast van Newcastle. Memnon van Bremen. Bolt van Rouaan. Alouette van Londen. Jans van Londen. Delfland van Hamburg. Mutua Fides van Raumö. Strabo van Kopenhagen. Danae van Gothenburg. Ditte Waltraut van Hamburg. Clio van Kotka. Santa Catharina van Bremen. Vertrokken zijn: Charles E. Ekelman naar Hamburg. Rondane naar Londen. Zaan naar Malmö. Ribersborg naar Geffle. Stentor naar Antwerpen. Morbihan naar Hamburg. Tyro naar Bremen. Maandag 20 Juli Thalia, 20 en 21.15 uur: „Elizabeth is Koningin". Rex, 20 uur: „Nieuw Mexico". Dinsdag 21 Juli Thalia, 20 en 21.15 uur: „Elizabeth is Koningin". Rex, 20 uur: Cabaretavond met Mieke Telkamp on Joop de Knegt e.a. Burg. Rijkenspark, 20 uur: Openluchtcon cert door de Velser Accordeonvereni ging, Toen Kuitwaard, Zieleman en Van Sas voor de laatste maal gezamenlijk de hoogte van de Steigerweg naar het Sluisplein op snelden, stond het voor velen al vast dat de Velsenaar ging zegevieren. En zo kwam het ook uit: in de eindsprint bleef hij Zie leman en Van Sas royaal de baas. Uitslag De uitslag luidt: 1. Henk Kuitwaard (Velsen) 100 kilometer in 2 uur 37 minu ten en 44 seconden* 2. J. Zieleman (Am sterdam); 3. J. van Sas (Den Haag); 4. H. Wiese (Amsterdam); 5. J. Mehagnoul (Amsterdam); 6. T. Luikx (Halfweg); 7. W. Biesterveld (Halfweg); 8. D. de Ruiter (Beverwijk); 9. J. Hofland (Beverwijk); 10. G. Diepstraten (Dordrecht); 11. J. Rol (Alkmaar); 12. J. Ottenbros (Alkmaar). Strandhandbal De dameselftallen van „IJmond" en „Be verwijk" hebben op hel IJmuidense strand een handbalwedstrijd gespeeld, die op een ruime 60 zege voor de IJmuidensen uil liep. Zoals gewoonlijk stonden er heel wat toeschouwers voor de denkbeeldige krijt lijnen en ze hebben nu ook kunnen zien, dat handbal een sport is, welhaast voor bestemd om door dames gespeeld te wor den. De speelsters van beide ploegen weer den zich, of er een kampioenschap vanaf hing, zodat de toeschouwers volop genoten ✓an het voor velen hunner onbekende spel. De krachtsverhouding lag niet zo ver uit elkaar als de uitslag zou doen vermoe den maar de IJmondsters verstonden nu eenmaal beter de kunst de bal in het kleine doel te werken. In het veld was Beverwijk zeker niet de mindere en met wat meer geluk had de uitslag niet zo'n geflatteerd beeld te zien gegeven. Vrijdag zal er vermoedelijk weer een herenwedstrijd gespeeld worden tussen de organiserende vereniging en een ploeg uit Haarlem. De doeltjes, netten, ballen en ancler materiaal worden opgeborgen bij de heer Verswijveren, zodat door deze vrien delijke geste het tijdrovende gesjouw met vooral de zeer zwaar wegende doelen ver meden wordt. Op 2.5 Mei van dit jaar kapseisde hij de Noorse kust de Nederlandse kustvaarder „Toos". Vijf van de negen opvarenden vonden bij dit ongeval de dood. Zaterdagmiddag arriveerde het gehavende scheepje, getrokken door de sleepboot „Ebro" weer in ons land, waar het hersteld zal worden. De „Toos" terug in Rotterdam. Het Nederlandse motortankschip „Frisia" van de N.V. Verenigde Tankkustvaart te Rotterdam is verkocht aan de „Tankrede- rei Jurgen Weitert" te Hamburg. Het schip meet 960 brt. en is gebouwd in 1936. Het schip zal onder de naam „Gustav Heinrich Weitert" weer in de vaart komen. Kindje viel van bromfiets Zondag is de 70-jarige motorrijder F. L. Wisman uit IJmuiden-Oost op de Stations weg in Velsen ingereden op een groepje van zeven kinderen dat uit Amsterdam kwam en op weg was naar het IJmuidcr strand. De 11-jarige Freddie van der Werf viel van zijn fiets en is met 'n ontwrichte elle boog door de heer Bakker naar het Anto- nius-ziekenhuis gebracht. Zondagmiddag reed de heer Ketzer uit Wormer per bromfiets met vrouw en kind op de Dokweg in IJmuiden, toen plotseling het zitje" waarin het vijfjarig zoontje zat losraakte en op de grond viel. Het knaapje liep hierdoor een scheurwond aan de bin nenkant van zijn lip op. Nadat de heer Bakker eerste hulp had verleend zijn moe der en zoontje per auto naar hun woon plaats vervoerd. Het eerste hcrenzevental van VZV heeft Donderdagavond de zegetocht in de water- polocompetitie voortgezet door „Kroosdui kers" met 73 te verslaan. Gespeeld werd in het Velsense zwembad „de Heerenduinen". Onder aanvoering van mid voor P. Swier is regelmatig het doel van de Kroosduikers bestookt. Tot zesmaal toe wist Swier, door zijn tactisch en gerouti neerd spelen de goed opgebouwde VZV- aanvallen met succes te bekronen, terwijl Visman ook nog een doelpunt voor zijn reke ning nam. De gasten wisten hiertegenover slechts drie doelpunten te stellen, zodat de wedstrijd eindigde met een welverdiende overwinning voor de Velsenaren. Opnieuw is een vrachtschip aan de vloot van de stoomvaartmaatschappij Nederland toegevoegd. Het is het bij de Rotterdamse Droogdokmaa,tschappij gebouwde m.s „Karimun", een zusterschip van het on langs in de vaart gekomen m.s. „Karima- ta". De overdracht is Zaterdagmiddag op de Noordzee geschied. De „Karimun" meet 10.800 br.t., heeft accomodatie voor twaalf passagiers. De dienstsnelheid bedraagt 16 1/4 mijl per uur. De ruim 160 leden met hun geleiders van het Asser-kinderkoor „De jonge Zan gers", die van 11 Juli af een weck de gas ten van de speeltuinvereniging „Da Costa" waren, zijn weer vertrokken. Evenals vorig jaar hebben de jeugdige Asser Zangers het met de „zomerse" weersgesteldheid heel slecht getroffen, want behalve de eerste Zaterdagmiddag en vorige week Zondag, is veel regen hun deel geweest. Desondanks heerste er on der de grote schare uitbundige vrolijkheid toen de kinderen aan de Noorderlaan uit geleide werden gedaan door hun pleeg ouders en het „Da Costa"-bestuur. De voorzitter van „De jonge Zangers", de heer C. L. Mallon, maakte zich tot tolk van de dankbaarheid, toen hij de vele moeite beschreef die het „Da Costa"-be- stuur zich heeft getroost, om niet alleen de ontvangst te regelen, maar ook het huis vestingsprobleem van de grote schare te verzorgen, dat dank zij de welwillendheid van vele pleegouders kon worden opgelost. Hij dankte in het algemeen voorts allen, die de Asser jeugd hebben geholpen, een prettige vacantieweek te hebben bezorgd. In de drie grote autobussen was een plaatsje ingeruimd voor de kinderen van de „Da Costa"-jeugdtoneelclub en hun lei der de heer J. Berkenkamp, alsmede voor enige speeltuinbestuurders,, onder wie de Voorzitter, de heer D. J. Slotboom, die een week in.Assen zullen logeren. Zaterdagavond is door de jeugdige Vel sense toneelspelers in Assen een herhaling gegeven van het kindertoneelstuk „Het eenzame eiland" van A. M. B. Lamboo. Een Deens plezierjacht, dat omstreeks acht uur Zaterdagavond de Nieuwe Wa terweg poogde binnen te varen, is voor het Noorderhoofd in moeilijkheden gekomen. De reddingboot van Hoek van Holland, de „President Jan Leis", die zich juist gereed maakte voor een tochtje met bezoekers aan de expositie „Kust en Branding", voer on middellijk ter assistentie uit en heeft het jacht binnengebracht. De eigenaar was met zijn vrouw en twee kinderen uit Scheveningen naar Hoek van Holland vertrokken. In het zicht van de haven was hij door de sterke wind uit de koers geraakt. Burgemeester cn Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter inzage liggen de navol gende verzoeken van mevrouw M. A. Mo- lenaar-IIermeling te Santpoort om vergun ning tot het wijzigen en uitbreiden van een smederij en werkplaats in het perceel Ha- gelingerweg 46 te Sanipoort; M. M. Wei- mar te IJmuiden om vergunning tot het uitbreiden van de scheepsherstelinrichting, in het perceel Middenhavenstraat 35 te IJmuiden; J. G. Oudendijk te Santpoort om vergunning tot het oprichten van een meubelmakerij en stoffeerderij in het per ceel Hagelingerweg 22 te Santpoort. Op Woensdag r Augustus 1953, te elf uur, zal ten gemeentehuize ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit bestuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren legen inwilliging van deze verzoeken in te brengen. De leden van de Bond van Zaterdagvlie gers, georganiseerd in de afdeling „De IJ- monden" zouden Zaterdag van Weert af hun eerste wedvlucht met jonge duiven ondernemen. Zoudenwant de jonge vogels kwamen in Vilvoorde (België) te recht, wat helemaal de bedoeling niet was. Zaterdagavond kreeg het bestuur van „De IJmonden" telefonisch bericht, dat wegens een vergissing bij de Ned. Spoor wegen de vogels in het convooi van de Ned. Algemene Bond van Postduivenhouders waren verzeild geraakt. Een lelijke tegen valler voor „De IJmonden", daar de vlieg richting naar Vilvoorden een heel andere is dan die naar Weert. Doch zover het zich liet aanzien zullen de verliezen gelukkig meevallen. De oude duiven vlogen van Limoges (Frankrijk) af over een afstand van 777 km. De vogels werden Vrijdagmorgen om zes uur gelost. Binnen 12 uur, te 17.41 uur 's middags „constateerde" de heer J. Suur- mond te Velsen-Noord al zijn bekende snelvlieger „Delbar-doffer", die een ge middelde snelheid van ruim 64 km per uur had gevlogen op deze grote afstand. Deze doffer is thans als eerste in geheel Noord holland geklasseerd met een voorsprong van drie kwartier op no. 2 in deze afdeling. De heer Harms klokte om 10 uur Zater dagmorgen de tweede vogel van „De IJ monden" af. Het concours van Limoges af sloot in de afdeling Noordholland te rond twaalf uur. Zaterdag wordt een vlucht gemaakt van Venlo af. „Assumburg" vloog van Vilvoorde Met achtenzeventig jonge duiven heeft de Heemskerkse vereniging meegedaan aan de wedvlucht van Vilvoorde, over een afstand van 177 km. Van de duiven, die om 9.10 uur werden gelost, was de eerste om 11.42 uur op het hok terug. De uitslag was: Ch. Bey 1; J. Koper 2, 7 en 16; H. Gooijer 3 en 10; P. v. d. Loos 4, 5. 8, 13 en 18; P. Beentjes 6 en 19; J. Numan 9; H. van Tunen 11; J. Knap 12 en 14; G. Duin 15; J. Dam 17. De uitslagen bij De Luchtpost Van de Castricumse duivensportliefheb bers namen 15 vogels deel aan de wed vlucht voor oude duiven van Bordeaux, VANGSBERICHTEN UIT ZEE De kern van de haringvloot vist thans op de 55.45 tot 50 Noord en 0.15 West. Er wordt •„zwaar" gevangen voor de tijd van het jaar en de kwaliteit is prima; de haring wordt geleidelijk aan groter. Nacht van 19 op 20 Juli KW 19 8 k.j KW 70 50 k.; KW 131 40 k.; KW 163 19 k.; KW 168 30 k.; KW 15 45 k.; KW 3 30 k.; KW 5 35 k.; KW 14 50 k.; KW 23 26 k.; KW 25 51 k.; KW 140 27 k.: KW 138 18 k.; KW 175 4 k.; KW 67 85 k.; KW 83 65 k: KW 86 60 k.; KW 29 9 k.; KW 32 34 k.; KW 39 60 k.: KW 49 65 k.; IJM 75 65 k.; IJM 283 18 k.; IJM 74 80 k. Uit gedeeltelijke vleet: KW 42 65 k. nog 23 netten; KW 44 70 k. nog 47 netten; KW 65 80 k.; nog 18 netten; KW 167 65 k. nog 33 netten; KW 151 50 k„ nog 55 netten; KW 130 60 k. nog 35 netten; KW 6 85 k. nog 25 netten; KW 73 70 k. nog 20 netten; KW 18 60 k. nog 20 netten; KW 144 43 k. nog 40 netten. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 65 kantjes. Scheveningen: 55 kantjes. Katwijk: 50 kantjes. een afstand van 940 km. Er zijn in het ge heel drie diei-en op hun hok teruggekeerd, waarvan twee van de heer Zentveld en de verwachting is, dat de andere duiven eerst Maandag in Caslricum zullen arriveren. De uitslagen van deze „bewuste" overnach- tingsvlucht is als volgt: 1. J. Zentveld 10.12.04; 2. J. Bruno 13.17.44. De duiven zijn Zaterdag om 13 uur gelost. Voor de wedvlucht voor jonge duiven van Vilvoorde hadden de leden van De Luchtpost meer belangstelling, want niet minder dan 193 duiven waren voor de „trip" van 181 km. in concours. Om 9.45 uur gelost, kwam het dier van J. Bruno om 11 uur 47 minuten en 3 seconden weer in Castricum terug; 2. G. TrompN. de Wildt 11.50.33; 3. II. Sanders 11.51.09; 4. J. Lust 11.53.30. Dit waren de uitslagen wat de eerste vier aankomenden betreft. Zondag 26 Juli wordt de laatste wedvlucht voor oude duiven gehouden en wel van Orléans over een afstand van 553 km. De jonge dieren vliegen van Mons en krijgen 238 km af te leggen. ADVERTENTIE Drie in één klap. Het lijkt een eeuwig heid geleden te zijn, dat er drie hele traw lers tegelijk aan IJmuidens afslag ver schenen, maar Zaterdagochtend beleefde de markt dat dan toch weer: Herman, Pol derman en Van Hattum kwamen broeder lijk met haring en vis en samen met een Wiron-kotter, een Noordlogger en wat kleingoed fleurden zij het beeld van de af slag na een aantal droevig-stille weken merkbaar op. Nu alweer opgehouden. Er was van deze drie trawlers tamelijk veel haring in de hal en al is er dan niet veel opgehouden 74 kisten van wel erg slappe kwaliteit de voortekenen zijn er dan toch maar weer. De prijs liep inmiddels erg uiteen: voor de mooiste haring is tussen de 16 en de 17 neergelegd, de mindere kwaliteiten moesten het met 13 tot 14 zien te stellen. De ma kreel zette in op 28, om later terug te lopen tot 22 a 23 per kist. Vis flauw. De visprijzen wilden niet erg: voor wijting werd 14 betaald, als de kwaliteit erg mooi bleek te zijn en de pie pers kwamen niet hoger dan tot 22 a 27 per kist, terwijl voor de zwarte kool de 34 per 125 kilo de topprijs was. Geen „echte uitleggers". Al was er dan wel wat kabeljauw aan de markt,, de han del kon nauwelijks spreken van „echte" uilleggers: de paar rijen kabeljauw, die boven de kistenkwaliteit uitkwamen, mochten eigenlijk geen aanspraak maken op de eretitel „uitlegger". Voor kabeljauw in kisten werd 88 betaald. Schol gevraagd. Hoezeer de lekkere schol van deze Zaterdagmarkt in trek was, werd wel bewezen door de tweeën van de snurrevaad, die voor 24 werd verkocht en later zelfs tegen de 30 terecht kwam. Mooie drietjes liepen van 14 tot 18. Oplopende tong. Over de hele linie was de tong duurder: voor lappen werd weer braaf 4 genoteerd en de grootmiddelsoor ten liepen op tot 2,20, terwijl de klein- middel ruim 2 deed en de enen met 1,80 gingen strijken. Voor tarbot is tussen de 2,50 tot de 2,10 betaald. Elf dagen geld. Voor hun elfdaagse rei zen maakten de trawlers Herman, Polder man en Maria van Hattum Zaterdag respectievelijk 23.000, 12.500 en 14.500. De Wiron-klant bracht 5700 op en de KW 52 voer uit de Noord 4550 naar huis. Vier is te veel. De trawlervoorraad voor vandaag was gisteravond al redelijk groot: Haarlem (1400 kisten vis en haring, plus een paar honderd stijve kabeljauwen), de Sumatra met een 1050 kisten vis en haring, de Vikingbank met 1200 kisten gemengde vangst en dan nog de Gelria en de Flamin go, waarvan er echter vermoedelijk twee schepen niet lossen kunnen. Van de markt- gegadigden heeft de Vikingbank wel een heel kort reisje voor zijn 1200 kisten hoe ven doen: Zaterdag verliet het schip de haven. De Haarlem was 'van de 8e Juli en de Sumatra dateert van 9 Juli. Allemaal varen. Als de Postboy van daag de vissershaven heeft verlaten ora haring te gaan trekken is de VEM-vloot weer voor honderd procent actief. Schip per P. Korbee die door ziekte verhinderd is mee uit te varen, wordt door de stuurman uit Katwijk vervangen. Verbouwen. Het pas door v. d. Grijn gekochte scheepje, de IJM 215, ondergaat aan de Zuidzijde éen flinke verbouwing. Reeds is een groot ged'feelte van "het voor dek gesloopt door scheepstimmerlieden. De motor van de vroegere Sperling-botter is in goede staat. Afsnijden. De vleet van de Java (KW 159) en van de Bali (KW 129) is van boord genomen. Daarvoor zijn in de plaats ge komen de borden en de trawlnetten: de loggers gaan haring trekken. Zonnebad met ijs aan dek. Toen de Vi kingbank, IJM 183, met 1210 kisten haring en vis in de nacht van Zaterdag op Zondag aan de vishal verscheen om voor de Maan- dagmarkt te lossen, liet schipper Grave- maker het dek vol ijs gooien om de kwali teit van de vis te sparen. Daarover is een zonnetent uitgespannen, om het visruim zo koel mogelijk te houden Op de twee VEM- trawlers werd de sterke zon met zeilen aan dek gekeerd. Wachten. De Doggersbank, KW 75, moest naar de overkant met de vangst van 180 kisten vis, omdat de eerste losbeurt met drie trawlers en zes loggers was volgeboekt. Van het komende. Voor deze week zijn. voor de Dinsdag-, Woensdag- en Donder- dagmarkt de volgende trawlers, te ver- wacten: Gelria, VIOS, Flamingo, Mary, Limburgia, Eli Chénévière, Eveline en Dirkje. In het laatst van de week worden dan nog verwacht de Tzonne en de Hoop. Voor de Woensdagmarkt worden met vis verwacht de Annie (IJM 14) en de Wiron- kotter IJM 209 (schipper C. Buis). Opknapper. Voor een opknapbeurt lig gen de Wiron-kotters IJM 221 en 210 reeds enige tijd stil aan de Zuidzijde. De Wiron. (IJM 208) was aan de Zaterdagmarkt. Marktbericht. Prijzen per 1 kg: heilbot ƒ2,302,10; gr. tong ƒ4,303,35; grm. tong ƒ2,302; kim. tong ƒ2,152,01; kl. tong I 1,92—1,80; kl. tong II 1,51—1,35; tarbot I 2,401,80. Per 50 kg: tarbot II 74; tarbot III 60—52; tarbot IV 50—45; tongschar ƒ68; grm. schol 9674; kim. schol 82—62; kl. schol I 62—51; kl. schol II 37—8; schar 14—13; bot 12—8; v. haring 1912; makreel 2820; gr. schelvis 58; grm. schelvis 44; kim. schel vis ƒ41—36,50; kl. schelvis ƒ39—34,50; kl. schelvis II 27,508; wijting 178; gr. gul 36—31; mid. gul 26—22; kl. gul 20 13,50; kl. haai 1712; kl. koolvis zw. 20—17. Per 125 kg: gr. k'abeljauw 208— 76; gr. koolvis zw. 4032. Aanvoer: 235 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 2 tong schar en schartong, 760 schol, 9 schar, 5 bot, 2190 haring, 283 makreel, 333 schelvis, 398 wijting, 168 kabeljauw en gul, 6 kl. haai, 279 koolvis, 40 diversen. In totaal 4710 kisten. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 140 vaartuigen aan de afslag te Urk aange voerd: 10.142 pond kuilpaling, prijs f 0,96 f 1.06; 2811 pond lijnaal, prijs f 1,25f 1,40; 731 pond snoekbaars f 0.56f 0,63; 127 pond rode baars f 1.24f 1,39: 563 pond voorn f 0.05 per pond. 805 bak nest, prijs f2,60 per bak van 37'/2 kg. (het theater met de beste films) MAANDAG (heden). DINSDAG EN WOENSD. elke avond 2 voorstellingen, 8 en 9-15 uur in exclusieve vertoning de ongeveer 40 minuten lange schitterende kleurenfilm De volledige opnamen van de kroning in de kerk en van de sprookjesachtige kroningsstoet Een onvergetelijk schouwspel VOORAF o.a.: „Uit het leven van Koningin Elizabeth". Toeg.prijzen: 60, 80. 100 ct. Elke leeftijd B.H.K. concerteerde onder andere leiding Zaterdagavond heeft de Beverwijkse Harmonie Kapel in de tuin van hotel „Oud Wij aan Zee" het tweede concert in dit seizoen gegeven. Door ziekte van de direc teur, de heer H. N. van Ossenbruggen, stond de heer J. Groot op de katheder, en dit kwam vanzelfsprekend- het peil niet ten goede. Toch werd er nog vrij behoor lijk gemusiceerd en vooral „De klompen dans" van Albert Lortzing genoot een goede vertolking. Het programma was me rendeels in het „lichte" genre en de be kende mars „Nationaal Embleem" van E. G. Bagley droeg veel aan de prettige stem ming bij. Voorafgaande aan dit concert maakte het tamboercorps een rondgang dwars door het dorp en lokte velen uit de huizen. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Tel. 4886 Het dorpje Uitgeest is gedurende vier dagen opgeslokt door de jaarlijkse kermis vreugde. Dit feest nam Zondagmiddag een aanvang en is niet alleen door inwoners van Uitgeest bezocht, maar ook door tal van feestvierders uit Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Limmen. Op de drie kermisterreinen aan de Middelweg was het dan ook Zondag een drukte van be lang en over het algemeen maakten de „spullebazen" uitstekende zaken. Ook de caféhouders hadden over gebrek aan be langstelling niet te klagen, temeer, omdat- zij ruimschoots gelegenheid tot dansen gaven en dit tot Woensdag de laatste dag van de kermis zullen blijven doen. Zaterdagmiddag heeft zich op het kruis punt ZeewegVan Oldenbarneveldweg te Castricum een botsing voorgedaan tussen een dame op een bromfiets en een vracht wagen, die voor de dame in kwestie nog betrekkelijk goed is afgelopen. Een op het kampeerterrein verblijvende Amsterdam se, wilde van de Van Oldenbarneveldweg de Zeeweg inrijden, doch zij lette niet op het van het strand komende verkeer. Een botsing met een vrachtwagen was onver mijdelijk en hoewel de bestuurder krach tig remde, vloog de vrouw dan ook op de wagen. Zij liep daarbij verwondingen aan hoofd, armen en benen op. Hoewel de Amsterdamse hevig bloedde, achtte de plaatselijke arts overbrenging naar een ziekenhuis niet noodzakelijk en kon de dame naar haar tent op het kampeerter rein vervoerd worden. De bestuurder van de vrachtwagen had aan dit ongeval geen schuld. Bromfietser naar het ziekenhuis Zondagmiddag tegen vijf uur is voorts op de Wijkerstraatweg weer eens een on geluk gebeurd. Even voorbij de Banjaert- straat werd de 61-jarige fabrieksmachi- nist N. P., wonende in de Geelvinckstraat, toen hij in de richting van de pont op zijn splinternieuwe bromfiets reed en klaarblij kelijk ünks wilde aanhouden, door een uit dezelfde richting naderende personen auto geschept. De auto raakte aan de lin ker achterzijde de brommer, waardoor de berijder op de motorkap van de auto te recht kwam en daarna op de weg viel. Een juist passerende arts stelde een hoofd wond en een hersenschudding vast bij de bromfietser, die later nog werd onderzocht door een Beverwijke arts, waarna vervoer naar het Rode Kruis ziekenhuis volgde. De nieuwe bromfiets werd zwaar beschadigd. Van de auto brak door de klap de voor ruit, terwijl verder nog enkele lichtere be schadigingen aan de voorzijde ontstonden. Zondagmorgen is in de Nederlands Her vormde kerk van Heemskerk ds. B. J. J. Naessens door zyn schoonvader, ds. YV. Th. Hoek, predikant-directeur van de Doelin- chemse inrichting voor predikantenoplei ding, in zijn ambt bevestigd. Ds. Hoek ont leende zijn preek hierbij aan 1 Petrus 4 7 tot en met 11. 's Middags heeft ds. Naessens zyn intrede gedaan; onder do talrijke ge meenteleden waren de burgemeester en een der wethouders van Heemskerk aanwezig, alsmede de consulent, ds. F. C. YV'illekes van Beverwyk. Ds. Naessens hield zijn intree-pi*edikatie met als motief Deuteronomium 4:7 en 8. Onder de reformatie van koning Josia werd tijdens werkzaamheden in de tempel het boek Deuteronomium gevonden. Wan neer hij dit boek gelezen heeft, houdt hij een grote opruiming onder de afgoden, die dc Israëlieten hadden overgehouden. Als variant op een bekend spreekwoord bediende ds. Naessens zich in dit verband van: „zeg mij wat uw wet is en ik zal u zeggen wie uw God is", want, zo zei hij ook in deze tijd zullen de afgoden in Heemskerk versterking krijgen van bui tenaf, want de industrialisatie is in aan tocht en met veel fanfare komen zij op ons af. Het heidendom is veel fanatieker in het maken van volgelingen dan de gemeente van Christus, meende de predikant. De grote steden leveren hier het bewijs van. Evenals eertijds in Juda het machtige Assyrië, Damascus en Babel God's volk door haar industrie- en handelsinvloed werden meegesleurd lot afgoderij, zal ook de moderne industrie haar invloed trach ten uit te strekken tot deze, onze bevol king. „Men is bereid om Christus te verr kopen tervville van een promotie". Velen zijn zo verliefd op hun werk, dat zij alles van hun gezinsleven opofferen. De goden van de natuur, techniek, handel en sport zijn na te rekenen, maar God in de hemel, wiens gedachten groter Zijn dan de onzen is onberekenbaar. Deze God is geen slaaf van de wetten d^r wereld; hij heeft hiertegen „neen" gezegt en dit is openbaar geworden in de -p xan ding van Christus. De gemeente Heems kerk, tot nog toe geïsoleerd, moge lering trekken uit hetgeen zich in de grote ste den afspeelde. In de komende dertig jaar zal een golf vart onkerkeiykheid Heemskerk binnen stromen. Hier geldt als voornaamste grond beginsel: stryd in gehoorzaamheid aan Christus, want nu moeten wij kiezen tussen Hem en de wereld. YYij kiezen voor God, die naby is wanneer wij Hem aanroepen. Hiervoor zullen heel wat goden in liet eigen leven omver gelopen moeten worden, waar voor het ganse goed en bezit ingezet zal moeten worden. „Kiest u heden wien gy dienen wilt", zo besloot ds. Naessens zijn preek. Door de gemeente werd hij hierna toe gezongen met Gezang 265, de verzen 1 en 5. Op verzoek van de predikant werden geen toespraken gehouden. Medewerking aan deze dienst verleende het kerkkoor; de organiste in beide diensten was mej. S. Swalve uit Beverwijk. Burgerlijke Stand GEBOREN: Wilhelmina, A. M„ d. van P. Scheerman en P. J. Boon; Wilhelm H., z. van H. on J. Stigter. O V'ies en J. E. KVe t en J. W. de R" A. Fatels. er en W. Kuij- f -- J. Veldhuis.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3