Rusland herstelt betrekkingen diplomatieke met Israel Amerikaans voedsel via Adenauer naar Oost-zone Garage van Alexanderkazerne in Den Haag uitgebrand Vijf millioen voor verhoging der productiviteit Weerbericht Bakzei Engeland teleurgesteld door Washingtonse conferentie Optimisme in Panmoendjom v e l s e r Haarlems Dagblad Sovjet-Unie vraagt om inlichtingen van Turkije Excuses voor bomaanslag aanvaard, Israel hoopt op politieke voordelen Hevige ontploffing in drukkerij te Wageningen Oost-Berlijners trotseren dreigementen Het woord is aan Twintig militaire auto's gingen in vlammen op Voor metaalindustrie, bouw- en confectiebedrijf Kabinetswijziging in Hongarije Over komend bezoek van buitenlandse oorlogsschepen Stoker, die ernstig gewond werd, later overleden Geen extra-hulp der V.S. in Indo-China UIT TEGENWAARDEREKENING Nieuwe kabinetsformateur in Indonesië Watersnood in Japan Weerrapporten 68e JAARGANG No 9 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 21 JULI 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 162 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op 7,on- en Feestdagen. Abonnement per week 4"- cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P„ W. Peereboom en A. D. Huijsman De Amerikaanse senator Joseph Mac- Carthy, in zijn vaderland veelvuldig aan geduid als „jumping Joe" en door sommi gen bewonderd, maar door velen bestreden vanwege de ongehoorde methodes die hij toepast in zijn heksenjacht op het com munisme, heeft het zo bont gemaakt dat hij bakzeil heeft moeten halen. Zijn be langrijkste speurder, zijn „chief investiga tor" heeft het bestaan in een artikel te beweren, dat zevenduizend Protestantse geestelijken in de Verenigde Staten het communisme welgezind zouden zijn. Dit bleek zelfs voor een aantal mensen, die vonden dat hij toch eigenlijk wel verdien stelijk werk deed en zich daarbij om zijn werkwijze niet bekommerden, te erg te zijn. Een storm van protest brak los, ook in de senaat, toen MacCarthy weigerde zijn medewerker van zijn post te ontheffen en de drie leden der Democratische Oppo sitie-partij, die deel uitmaakten van de „commissie tegen on-Amerikaanse hande lingen" die hij presideert, namen geza menlijk hun ontslag. Deze schok bleek te zwaar; MacCarthy moest bakzeil halen. En niet zo weinig. Hij heeft de drie demo cratische senatoren gevraagd, of zij zo goed willen zijn terug te keren. Hij heeft beloofd dat zijn commissie zal worden her zien en de gewraakte hoofdman-bij-het- onderzoek door een ander vervangen. Zo sterk als zijn positie soms leek is zij dus toch niet gebleken te zijn. Dit zal door talrijke Amerikanen maar ook en vooral in Europa met voldoening worden vastge steld, al zou men nog meer voldoening voelen als ook president Eisenhower vier kant stelling tegenover MacCarthy had genomen. De president heeft dat wèl gedaan wat het bewuste, tegen de Protestantse geeste lijken gerichte artikel betrof. Hij heeft dat in scherpe bewoordingen afgekeurd. Maar ten aanzien van de senator zelf volgt hij kennelijk nog een omzichtig beleid. Mac Carthy heeft zijn aanhang in de republi keinse partij en die telt ook leden van het Congres. De meerderheid der regerings partij in de senaat hangt af van een enkele stem (ongerekend de beslissing van de voorzitter, de vice-president der Verenigde Staten'Nixon, in geval van staking dei- stemmen) en de regeringsmeerderheid in het veel grotere Huis van Afgevaardigden is wel wat sterker, maar haalt ook de tien stemmen niet. Blijkbaar heeft deze stand van zaken MacCarthy steeds overmoediger doen wor den. Toen ook lieden die zijn optreden goedkeurden, of tenminste aanvaardden, hem afvielen en de drie senatoren der op positie zijn commissie verlieten schrok hij eindelijk. Maar hoe zal het verder gaan? In onze rubriek Kerkelijk Leven citeerden wij Zaterdag uitvoerig de Moderator van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten, dr. Joh. A. Mackay, die tegen de heksenjacht zo nadrukkelijk gewaarschuwd heeft en het een pseudo-godsdienst en een vorm van afgoderij genoemd: „Het com munisme is een kwaad, daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Maar de geest, die ik bedoel, deze nieuwe cultus van nega tivisme, is iets geheel anders. Het is een vorm van afgoderij die, zoals dat altijd voorkomt bij iedere afgodendienst, tot fa natisme leidt. Fanatisme is een gesteldheid van de menselijke geest, die aan het gevoel de vrije teugel geeft. Het laat geen plaats over aan het denken, het verwerpt hel formuleren van vragen, die een rustig na denken vereisen. De reden hiervan is dui delijk. Ieder beroep, dat gedaan wordt op het denken, zou cle witgloeiende harts tocht, waarin de aanhanger van cle nieuwe cultus wenst te leven, kunnen, vermin deren". Zo heeft dr. Mackay zich uitgedrukt, daarbij waarschuwend tegen het fascistisch gevaar, dat dit soort anti-communistisch fanatisme oproept en verzekerend: „deze fascistische duivel is nog niet dood; hij wacht op een kans om zich in onsland en in andere landen te doen gelden. Hij staat gereed om cle open plaats in te nemen, die zou ontstaan als de duivel uitgebannen is; tenminste als er geen positieve waarden aanwezig zijn om het vacuum te vullen". Wie dit leest moet opnieuw de noodzaak voelen dat de democratie zich in eigen overtuiging tenvolle doet gelden niet alleen, maar ook door haar daden bewijst dat zij zich innerlijk versterken en haar beleid verruimen kan. Wie dit leest voelt boven dien hoe zwaar de verantwoordelijkheid is die in deze tijd op de president van cle Ver enigde Staten rust. Die, als hij wil slagen in zijn taak, zich zeker niet tot kunstig en voorzichtig partijbeleid zal kunnen blijven bepalen, maar zich aan het hoofd van alle democratische krachten in zijn land zal moeten stellen om een duidelijk aange geven koers te volgen en daarbij de tegen stand niet te ontzien maar te overwinnen. Een Engels blacl zegt naar aanleiding van MacCarthy's bakzeil halen, dat de neiging „om zijn stem als de authentieke stem van Amerika te beschouwen" nu toch geremd zou moeten worden. Als niet meer dan clat gezegd kan worden is het nog niet best ge steld. Het bewijst zeker, dat men op krach tiger bewind in de V.S. hoopt, maar het nog niet ontwaart. R. p. LONDEN (Reuter). „Tass" meldt, clat L. Zorin, Sovjet-Russisch onder-minister van Buitenlandse Zaken, de Turkse am bassadeur te Moskou Maandag een nota heeft overhandigd betreffende de „veel vuldige bezoeken van Turkse Zwarte Zee havens door buitenlandse oorlogsschepen". In de nota wordt gezegd dat de bezoeken van Amerikaanse en Britse oorlogsschepen aan Istanboel „als een soort militaire de monstratie kunnen worden beschouwd". „De Sovjet-Russische regering hoopt j hieromtrent van de Turkse regering nauw keuriger inlichtingen te ontvangen", ver volgt de nota. De Russische nota is een antwoord op aankondigingen van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken over bezoeken van buitenlandse oorlogsschepen aan Is tanboel in de perioden van 2227 Juli en 27 Juli—3 Augustus. JERUZALEM (United Tress). Israel en Rusland zijn overeengekomen om de diplomatieke betrekkingen te hervatten en hebben een uitwisseling van nota's bekend gemaakt waarin door elk van beide partijen beloofd wordt geen aggressie te zullen plegen. De betrekkingen tussen de beide landen werden in Februari verbroken nadat de Sovjet-legatie in Tel Aviv met een bom was aangevallen. In een nota-uitwisseling tussen de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sharct en de Sovjet-minster van Buitenlands Zaken Molotov, aanvaardde Rusland „de spijt en excuses" van Israel wegens het plaatsen van een bom en sprak het Kremlin de wens uit om met Israel vriendschappelijke betrekkingen te hebben. De tekst van de nota's werd door radio- Moskou heden uitgezonden nadat de her vatting van de betrekkingen in de beide hoofdsteden bekend was gemaakt. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen werden op 11 Februari 1953 verbroken na cle bomaanslag. Deze ver breking der betrekkingen werd beschouwd als cle climax van een heftige anti-semie- tische campagne door de Russische rege ring. In Israel meent men clat het herstel van de betrekkingen met Rusland de interna tionale positie van Israel versterkt. Im mers, de bekendmaking komt op een ogen blik dat de V.S. meer wapens toewijzen aan de Arabische landen, waarvoor in Is rael een groeiende bezorgdheid is waar te nemen. Uit kringen die nauw contact houden met het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen, dat het herstel cler betrekkingen met cle Sovjet- Unie met diepe voldoening is ontvangen, omdat dé V.S. de neiging zouden hebben de Arabische staten te begunstigen, nu zij Israel geïsoleerd achtten. Reeds gaat hier het gerucht, dat de Is raëlische autoriteiten de mogelijkheid zou den overwegen om wapens te betrekken uit communistische landen, indien de V.S. de Arabische landen boven Israel zouden blijven begunstigen. in regeringskringen te Jeruzalem hoopt men voorts, dat uit het herstel van cle be trekkingen met Rusland de mogelijkheid zou voortkomen om weder in contact te treden met cle 2 millioen Joden die in de landen achter het IJzeren Gordijn wonen. Men hoopt dat emigratie van Joden uit cle communistische landen naar Israel weer zal worden toegestaan. Deze emigra tie stond de laatste tijd vrijwel geheel stil. Men zou hier gaarne Russische Joden als immigranten ontvangen om een tegenwicht Maandagavond om acht uur werd Wa geningen oiigcscbrikt ftoor een hevige knal. Het bleek dat zich in het ketelhuis van de drukkerij ..Vada" van Zomer en Kcuning een ontploffing had voorgedaan die een grote schade had aangericht. liet ketelhuis was vrijwel geheel verwoest. De stoker, de 42-jarige C. H. Schneider, uit Bennekom is in levensgevaarlijke, toestand naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later is overleden Op het ogenblik van de ontploffing was hij alleen in het ketelhuis. Door de explosie werd het middenge deelte van de sedert enige maanden in ge bruik zijnde Noordervleugel ingedrukt. De gevel werd met de grond gelijk gemaakt. Een zware ijzeren cleur werd over een af stand van dertig nieter weggeslingerd. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. De ketels, die chemische stoffen be vatten, zijn niet ernstig beschadigd. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op cle been, om cle toege stroomde menigte op een afstand te hou den, daar het gevaar voor meer ontploffin gen niet denkbeeldig was. Naar de directie meedeelde, zal het be drijf gedeeltelijk kunnen doorwerken. De drukkerij werd in de laatste oorlog twee keer verwoest. te vinden tegen cle toevloed van onge schoolde immigranten uit Afrika en de Oriënt. Meer handel Verder hoopte men in Israel, clat Rus land cle Israëliërs zou steunen in hun strijd in de U.N.O. om een internationalisering van cle stacl Jeruzalem te voorkomen. In handelskringen tenslotte hoopt men op toe neming van cle afzet van bananen en ci trusvruchten naar cle Sovjet-Unie. De bomaanslag op cle Russische legatie indertijd vormde het hoogtepunt van een campagne tegen de anti-Zionistische hou ding van de Russen en tegen het „dokters complot" waarbij zes Joodse artsen werden gearresteerd wegens pogingen om Russi sche leiders te vermoorden. Na de dood van Stalin werden cle arrestanten vrijge laten en werd het gehele dokterscomplot als een fout beschouwd. De personen die van de bomaanslag in Tel Aviv verdacht worden zullen binnen kort voor een militair tribunaal terecht staan. Moshe Sneh, woordvoerder van de pro- Russische verenigde arbeiderspartij in Is rael, was vandaag uiteraard zeer tevreden. „Ik heb het wel gezegd," was zijn eerste commentaar, waaraan hij toevoegde, dat Israel ia de eerste plaats verantwoordelijk was geweest voor het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. WASHINGTON (United Press) In een boodschap aan West-Duitsland's Bondskan selier Adenauer heeft president Eisenhower beloofd dat de West-Duitse regering voed selvoorraden zal krijgen welke voor de be volking van de Russische zóne bestemd zijn. De West-Duitse regering zal dit voed sel aan de Oost-Duitsers ten goede laten komen. „Wij zullen voortgaan aan de Sovjet regering uiteen te zetten dat ons aanbod van cle lOcle Juli (Amerika bood toen levensmiddelen voor Oost-Duitsland aan) uitsluitend wercl ingegeven door humani taire overwegingen en dat cle levensmid delen beschikbaar zijn als de Russische regering deze wil toelaten in cle Russische bezettingszone," aldus schreef de president aan Adenauer. Adenauer zal de Amerikaanse levens middelen „op cle best mogelijke manier" oncler de Oost-Duitse bevolking distri bueren. Ongeveer duizend Oost-Berlijners heb ben intussen, in weerwil van dreigementen dat zij als „Amerikaanse spionnen" zouden worden beschouwd, de tocht naar West- Berlijn gewaagd om gratis levensmiddelen te halen. De uitgifte van coupons, elk goed voor vijf West-Duitse marken, was hun eerste doel. De uitgifte begon Maandagmorgen in de Berlijnse voorstad Kreuzberg. Voor cle uitdeling van de coupons begon stonden al meer dan 1000 Oost-Berlijnei's in de rij voor het gemeentehuis van Kreuz berg. Toen cle uitdeling was begonnen, bleven Oost-Berlijners zich bij de rij aan sluiten. De Amerikaanse en West-Duitse autori teiten zijn het er nog niet over eens op welke wijze de voorraad levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar nioet worden gedistribueerd. De eerste scheepsladingen levensmiddelen zijn al naar Hamburg onderweg en verdere zullen in cle komende dagen volgen. De uildeling van coupons in Kreuzberg is het resultaat van het initiatief van Kressmann, de burgemeester van Kreuz berg, die vindt dat het overleg tussen de Amerikaanse en West-Duitse autoriteiten over cle verdeling van cle levensmiddelen te lang duurt. „Zij praten te veel," zei hij. Werkloze West-Berlijners deelden de coupons uit. Binnen twee uren hadden zij er al 700 uitgereikt. De Oost-Berlijners vertrokken haastig met de coupons om cle levensmiddelen in te slaan, die zij dringend nodig hebben: boter, vet, worst, vlees, melk, chocolade, fruit en groenten. De actie te Kreuzberg staat geheel op zichzelf. Weldadigheidsverenigingen en particulieren schonken in totaal 10.000 mark aan de organisatoren van de actie. De Oost-Berlijners, die met levensmid delen uit Kreuzberg terugkeerden, werden door de Oostelijke zóne-politie ongemoeid gelaten. Alle levensmiddelenzaken in Kreuzberg zijn bereid de coupons in be taling aan te nemen. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag met klem het bericht van het onafhan kelijke blad „Le Monde" tegengesproken, dat de Amerikaanse regering Frankrijk extra hulp ten bedrage van tweehonderd millioen dollar in Indochina had aange boden. Elisabeth Barret Browning: De gaven Gods doen de schoonste dromen der mensen verbleken. Maandagavond laat heeft een felle brand gewoed in de garage van de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemalaan in Den Haag. Twintig auto's die in deze garage stonden gingen in vlammen op. Het dak van de garage is geheel vernield. Kort na het avondappèl om tien uur sloegen plotseling vlammen uit de in het grote kazernecomplex gelegen garage. Vele militairen bevonden zich o.p clat ogenblik op de slaapzalen. Onmiddellijk renden zij naar de garage een gebouw van onge veer 70 bij 35 meter die evenwel ge sloten was. Nadat de deuren waren gefor ceerd werd nog getracht wagens uit cle garage te halen, hetgeen niet gelukte. Met eigen materieel van de kazerne wercl ge tracht de brand te bedwingen. De druk op de waterleiding bleek te laag te zijn, zodat men geen kans zag het vuur meester te worden. De vlammen sloegen aan alle kan ten door het dak en in de garage zelf was het spoedig één grote vuurzee. De Haagse brandweer verscheen spoedig met zeven spuiten, twee ladderwagens en een mate riaalwagen. Aan twee zijden werd met cle ladderwagen stralen op het fel brandende dak gericht. Met de motorspuiten trachtte men de brandende wagens in cle garage te blussen. Om half twaalf was men het vuur meester. Alle auto's moeten verloren wor den beschouwd. Er waren een nieuwe bull dozer, een zware artillerietrekker, tal van Er is spoedig een officiële publicatie te verwachten over een nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening voor de productiviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken welke thans een aanmerkelijk bedrag zullen ontvangen zijn het bouwbedrijf, de kleine metaalindustrie en het confectiebedrijf. Voor het bouwbedrijf zal f 1.1 millioen beschikbaar worden gesteld, voor de kleine metaalindustrie f 1.8 millioen en voor het confectiebedrijf f 1.2 millioen. Voorts zal waarschijnlijk voor onderzoekingen op het gebied der goederendistributie f 1.1 millioen beschikbaar worden gesteld. Het weekblad Cobauw, centraal orgaan voor de bouwbedrijven, weet reeds te mel den, dat het bedrag clat aan de bouwnij verheid zal worden toegewezen, gebruikt zal worden voor cle instelling van een in stantie voor de verhoging van cle produc tiviteit in het bouwbedrijf. Het is de be doeling om met het kapitaal een stichting in het leven te roepen, dat zich zal bezig houden met het onderzoek naar de orga nisatie van de werkmethoden, voorts met verbetering van het tariefsysteem, verder met de uitbreiding van de opleiding van Van onze correspondent in Londen) Het Lagerliuisdebat over de buitenlandse politiek van heden en morgen zal antwoord moeten geven op de vraag of de Britse re gering in Washington bakzeil heeft gehaald. In Engeland voelt men dit niet minder dan elders, want van de opzet van Churchills op 11 Mei gedane revolutionnairc suggestie van een nieuw Locarno, thans voor hel Oosten, en van een onmiddellijke informele bespreking tussen Eisenhower, Malcnkov en hemzelf, is niets overgebleven. Is deze diplomatieke nederlaag cle schuld van Lord Salisbury, clie niet over Chur- De deelnemers aan de Kaagweek kunnen zich dit jaar ook bekwamen in het water skiën, een moeilijke sport die tot nog toe in Nederland maar weinig beoefenaars vond. De heer F. van Wattingen, die men hier in volle actie ziet op de Oude Wetering, treedt als instructeur op. chills vuur en overredingskracht beschikt? Churchill zou, ware Bermuda doorgegaan, mogelijk de Amerikaanse weerstand heb ben kunnen overwinnen, zo luidt de rede natie. Of cleze voorstelling van zaken juist is, dient te worden afgewacht. Het is niet uitgesloten dat ook Churchill, die er nooit voor terugdeinst met een briljante inval de verbeelding te prikkelen, de klemtoon wil verleggen sinds de verschillende ingrijpen de gebeurtenissen achter het ijzeren gor dijn, al zal hij zijn lievelingsdenkbeeld van een gesprek aan de top wel nooit loslaten. Hij beschouwt zulk een vredesinitiatief als cle bekroning van zijn leven. In Londen verwacht men weinig of niets van een nieuwe ministersconferentie, be perkt tot Duitsland, een soort bijeenkomst, die Churchill juist wilde vermijden. Zijn hoofddoel was een nieuwe atmosfeer te scheppen voor een constructieve vredes politiek, waarbij de listigheden, waarmee cle experts elkaar te lijf plegen te gaan, ver- meden dienen te worden. Churchill wilde cle zich in Rusland manifesterende krach ten ten goede, aanmoedigen. Churchill zal natuurlijk de laatste zijn om zich cle troeven, die het Westen in han den houdt, te laten afvangen, doch Ame- rika en Adenauer zijn niettemin bevreesd dat zulks zal gebeuren. De teleurstelling I over Amerika's negatieve houding, niet al- leen inzake de Sovjets, maar ook over het Verre Oosten, is in Londen algemeen. Churchill sprak werkelijk namens het ge hele Engelse volk. Het wordt daarom niet verwacht clat Butler, die Churchills woord voerder is, helemaal zal terugkrabbelen. Dulles' rede van Vrijdag heeft in Londen niet alleen kwaad bloed gezet, doch ook verwondering gewekt omdat hij uitdruk kelijk zeide ook namens Engeland te spre ken. De Britse politiek betreffende China is altijd gegrondvest geweest op de hoop dat na het einde der vijandelijkheden in Korea ook Amerika en andere landen het Engelse voorbeeld van erkenning van het rode China zouden volgen en dat de handel met dit land in volle omvang hersteld zal worden. Dulles zette nu reeds een domper ■op dit verlangen. werkgevers en uitvoerders en van de scho ling van werknemers en tenslotte met de voorlichting van werkgevers, uitvoerders en werknemers. In het bouwbedrijf is men ervan over tuigd clat de organisatie van de werkzaam heden op de bouwplaats in zeer vele ge vallen nog kan worden verbeterd. Zo veel mogelijk zal via de bestaande organisaties en organen de opleiding en scholing, de propaganda en voorlichting worden uitgevoerd en aangemoedigd. Wongsonegoro aanvaardde opdracht „met bonzend hart DJAKARTA, (Aneta) De voorzitter van de Persatuan Indonesia Raya, Wong- sonegoro, is gisteravond benoemd tot ka binetsformateur. Hij deelde de pers mecle, dat hij zijn benoeming aanvaardde met „bonzend hart" en zei: „ik zal mijn uiterste best doen mijn taak te vervullen". De opdracht van Wongsoncgoro luidt, een regering te vormen met voldoende steun van het parlement. Hij kreeg daar voor zeven dagen. De opdracht is dezelfde als die, welke zijn laatste voorgangers werd gegeven. Wongsonegoro zeide, dat hij een speciaal beroep zal doen op het natio nale geweten van de politieke partijen. Hij zal alle partijen raadplegen. De 56- jarige formateur is oud-minister van On derwijs in de regering-Sukiman. In politieke kringen is men niet opti mistisch over de kans van slagen van mr. Wongsonegoro. Behalve moeilijkheden in de zetelverdeling men verwacht niet, dat de P.N.I. of de Masjumi genoegen zal nemen met een vertegenwoordiger van een derde partij als minister-president worden moeilijkheden voorzien over en kele van de bekende „ijskastkwesties". Dinsdagavond zal hij een politiek pro gramma, dat als basis voor de door hem te vormen regering moet dienen, bespre ken met de concentratie van kleine par tij er TOKIO (Reuter). Volgens de jongste schatting van de Japanse politie zijn er 464 doden geborgen bij de jongste overstro mingen; 2.180 personen worden nog ver mist en 1.114 zijn gewond. Het aantal hui zen dat onder water staat wordt op 27.069 geschat. Op 2.334 plaatsen hebben zich grondverschuivingen voorgedaan. Het aan tal dijkbreuken bedraagt 443. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben vanmorgen voedsel afgewor pen boven de noodgebieden van midden- Japan. Maandagavond is cloor de Nederlandse ambassadeur in Tokio een bedrag van on geveer 5000 gulden overhandigd ten bate van de slachtoffers van de watersnood. drie tons vrachtauto's, een radiowagen en enige jeeps bij. De oorzaak van de brand is onbekend. Om halftien 's avonds was de laatste auto in de garage gereden. PANMOENDJOM (Reuter). Twee groe pen van geallieerde en Noordelijke stafoffi cieren hebben Dinsdag te Panmoendjom vergaderd, ter voortzetting van hun werk van het bespreken der bijzonderheden van een te sluiten wapenstilstand. Radio-Pjong- jang heeft Dinsdag verklaard, dat de plot seling toegenomen activiteit rondom Pan moendjom er op wijst, dat de ondertekening van het bestand nabij is. Volgens de radio was de verzekering van cle U.N.O.dat president Rhee zich zal houden aan een bestandsovereenkomst, ge volgd door een golf van optimisme en een plotseling toenemende activiteit te Pan moendjom. Werklieden zijn bezig met de fundamen ten van het gebouw, waarin de wapenstil stand zal worden ondertekend. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 900 vierkante meter. Poolse en Tsjechoslowaakse vertegen woordigers, die zitting zullen nemen in een neutrale commissie voor de repatriëring van krijgsgevangenen in Korea, zijn op uit nodiging van de Chinese en Noord-Kore- aanse regering te Peking aangekomen. LONDEN (Reuter). Het „Hongaarse Persbureau" meldt, dat generaal-majoor Tibor Poecze is benoemd tot hoofd der Hongaarse volkspolitie. Poecze was sinds Juli 1951 onder-minister van binnenlandse zaken. Zijn voorganger als hoofd der staatsvei- ligheidspolitie, generaal-majoor Laszlo Pi- ros, wordt eerste onder-minister van bin nenlandse zaken. In berichten uit Wenen is één Juli ge meld dat generaal-majoor Piros werd ge dwongen af te treden als lid van het Polit Bureau der Hongaarse communistische partij, nadat de toenmalige premier Rakosi hiertoe opdracht van het Kremlin had ont vangen. Rakosi wercl, als gemeld, vier dezer door Nagy als Hongaars minister-president op gevolgd. Het Hongaarse persbureau melclt voorts nog de namen van veertien andere perso nen, betrokken bij cle recente wijzigingen in cle Hongaarse regering. Door de officiële bekendmaking van de vervanging van Laszlo Piros door Tibor Poecze als hoofd van de geheime politie is officieel bevestigd dat een eerdere bevel hebber van dit orgaan, generaal-majoor Peter Gabor, is ontslagen. Gabor was sedert zeven of acht maanden niet meer in zijn woning en op zijn kantoor gezien. Men nam aan, dat de man, die bekend was om zijn persoonlijke ijdelheid en zijn ruwe zui veringen, zelf was weggezuiverd. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- &o 1 c US 'O- w ÜE 2 toestand -U -S Z5 Helsinki regen WZW 3 21 13 Stockholm onbewolkt WZW 3 23 0 Oslo zwaar bew. windstil 21 0 Kopenhagen regen ZZW 3 20 3 Amsterdam onbewolkt ZZO 4 20 6 Edinburgh zwaar bew. Z 5 18 2 Londen half bew. Z 1 22 0 Luxemburg onbewolkt O 4 24 0 Parijs onbewolkt O 1 24 0 Bordeaux onbewolkt ONO 3 27 0 Grenoble onbewolkt windstil 27 0 Nice onbewolkt NNW 3 27 0 Genève onbewolkt windstil 24 0 Zürich onbewolkt windstil 25 0 Locarno onbewolkt O 2 25 0 Berlijn geheel bew. WNW 3 20 1 Frankfort onbewolkt windstil 24 0 München onbewolkt ZO 1 23 0 Wenen licht bew. WNW 2 23 0 Innsbriick onbewolkt W 1 25 0 Rome onbewolkt NNO 3 33 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bildt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking met enkele buien en een kans op onweer. Over wegend matige wind aanvankelijk tus sen Zuid-Oost en Zuid, later ruimend naar Zuid-West. Belangrijk lagere middagtemparaturen. 22 Juli Zon op 4.46 uur, onder 20.46 uur. Maan od 17.49 uur, onder 0.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 Juli Hoog water: 10.44 en 23.17 uur. Laag water: 5.58 en 18.33 uur. Woensdag 22 Juli Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.11 en 19.51 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1