Amsterdammers van „Ons Buiten" wonen in stadje van geneugten Duiven-resultaten voor IJmuiden en mid-Kennemerland SSEWJ-VARIA Havenberichten Rooswijk-honkballers overspeeld; tegen HCK 2 slechts de eer gered Agenda voor Velsen Van driehoognaar IJmuidens duinen Maar ook van enige verdrietelijkheden Brieven aan de redactie Prijsuitreiking bedrijfscompetitie Beverwijk Openbare les aan de Ireneschool Heemskerk Dokterspand aan de te verlengen Duinvlietstraat wordt gebouwd Hoe de duiven van „De Snelle Wieken" vlogen Hulpprediker naar Beilen Offerzin voor Zonnestraal Ouders in de banken „Volksonderwijs" gaat feestvieren Biljartclub „de Zon" versloeg „Onder Ons" DINSDAG 21 JULI 1953 IN HET GROENE, nederige huisje met het nummer zestien in het rustige dorp van Amsterdamse bungalows van de kampeervereniging „Ons Buiten" vlak bij het pla teau en de Strandweg kun je 's avonds de heer en mevrouw Prins van drie hoog uit de Jordaan in het gele, warme licht van de petroleumlamp achter een geurig bakje koffie zien zitten. De heer Prins is de man die over de penningen van de vereniging gaat en daarom zit „Ons Buiten's" voorzitter, de heer Twisterling, er vaak, om de probleempjes van de dag te bespreken. Ieder jaar ontvluchten zo'n vierhonderdvijftig Amsterdam mers de benauwende stad om in de zomer bij IJmuiden wat ruimer te leven en eens wat anders te doen dan een matje uit te kloppen op een balcon van een vierkante meter groot, tussen al die samengedrongen hoge woningen De storm van Februari heeft niet veel vat gehad op het kamp. Eén huisje moest worden afgebroken cn drie andere bun galows, die er ook ernstig aan toe waren, konden nog juist die Zondagochtend ge schraagd worden. Dezelfde dag was het bestuur er al bij. Zeven bestuurders telt „Ons Buiten". Het zijn ook de werkers van de vereniging. Zo is het tenminste veelal geweest, maar daar trachten die zeven man nu verandering in te brengen. Ze be talen allemaal f 28 per jaar, waarvoor het huisje mag blijven staan. Maar iedereen zal dan moeten meewerken om geen klach ten te ontvangen van een of andere heer van een bepaalde dienst, die eens komt kijken. Het stadje bij de Strandweg is hun zomerverblijf, waar ze gerief en hun ge mak zoeken. Dat er aansluiting op de wa terleiding is, is vergeleken met het strand een enorm winstpunt. De hy giëne kan in hoge mate worden bevorderd. In plaats van de politie oefent het bestuur hier de controle uit. Een van de voor naamste punten waarop wordt gelet is het feit dat het niet is toegestaan de huis jes te verhuren. De kinderen zijn vorige week Zaterdag meegekomen en nu woont men er weer permanent voor een paar maanden. Eerst kwamen de gezinnen zo af en toe bij mooi weer eens in het weekeinde, maar nu trekt vader dag na dag heen en weer. Er zullen dit jaar kinderfeesten in het Amsterdamse stadje worden gehouden. De datum is vastgesteld op 2 Augustus, maar met dat feest komt dadelijk het grote pro bleem van het bestuur van „Ons Buiten" om de hoek kijken. Zij zitten er erg mee in, heel erg zelfs, want wat doe je met die kinderen als het regent. Je kunt moeilijk zo'n goochelaar zijn kunsten voor het raam van een zomerhuisje laten vertonen en de kinderen met de regenjasjes laten hurken tussen de natte helmen. Men heeft daarom behoefte aan een grote loods, waar de jeugd overdag bijeen kan komen om te spelen of waar de ouderen 's avonds een kaartje kunnen leggen. Naar Hilversum met zijn dure gebouw willen ze nog niet eens kijken, maar Castricum heeft toch maar het openluchttheater „De Pan" en hier is niets van dat alles. Met een loods van het achter prikkeldraad verscholen kamp aan de Strandweg waren ze bij „Ons Buiten" al tevreden geweest, maar het mocht niet zo zijn. Die barakken blijven waar ze staan, zei het ministerie van Ma rine. „Al hadden we het hout maar", zei de heer Twisterling, „dan timmeren we hem zelf wel in elkaar. Je kunt de men sen dan ook eens wat toneel of zang en muziek brengen". Ook voor de oorlog heeft „Ons Buiten", toen men nog stond op de plaats waar nu de sleephelling is, de beschikking gehad over een loods als recreatielokaal. Volmaakt is het nog niet voor de Am sterdammers en de paar Zaandammers, die er in die honderdenvijf huisjes wonen. Het zou heel wat schelen wanneer er des morgens een autobus naar Amsterdam reed, maar men kent de hele historie. Drie particuliere autobusondernemers, die wel wat voelden voor een busdienst van IJmuiden naar Amsterdam kregen geen toestemming. Nu stappen de mannen des morgens om half zes op de fiets om de trein te halen. En die trein brengt nu juist de extra kosten mee. Eerst van oud- IJmuiden naar Velsen-IJmuiden-Oost om ever te stappen naar Haarlem. In Amster dam dan nog naar het werk. Er gaat een massa tijd mee verloren. Wanneer die bussen zouden rijden, zou ook het strand- bezoek te IJmuiden worden gestimuleerd, want vele Amsterdammers zien er van af naar hier te komen, omdat de verbinding zo slecht en duur is. Wanneer je met mevrouw Visser over electriciteit. oraat, krijg je aldra in 't huisje van verschillende kanten een afwerend gebaar. Geen electriciteit op dit terrein, want dan zou alle rust, die men hier vindt, ver loren zijn. Bovendien zou elk huisje voor zien moeten worden van een meter, want de één sleept een strijkijzer mee, die een radiotoestel, de buurman nog een mooier radiotoestel en dan een straalkachel en wie weet een wasmachine. Nee, daar is het bestuur op tegen en de gemeente zou er ook nooit aan denken. (Verkort weergegeven) Commentaar op de vierde „ronde". De vierde „ronde van IJmuiden" behoort weer tot het verleden, maar toch moeten er zich elk jaar hier in IJmuiden misver standen, haperingen e.d. voordoen zo ook weer dit jaar. We kijken alleen maar naar de start: hoe dom was het niet van de jury, om een politie-jeep met daar ach ter het peloton een loze ronde te laten rij den: men kan zich toch wel voorstellen dat als er een vreemde renner verschijnt, hij wel eerst het parcours verkent, al vorens te gaan starten. Deze start had verscheidene protesten met zich kunnen brengen (wat een last voor de K.N.W.U. is). Maar ook de bewoners van IJmuiden "waren niet altijd erg meewerkend, wat natuurlijk te wijten is aan het feit dat er maar 1 x per jaar een ronde is en dit jaar de vierde Ronde van IJmuiden is. Vandaar de nieuwsgierigen die een ander ten val brachten. Volgend jaar beter uit kijken en meer op u zelf passen. J. B. „En vergeet dan verder niet dat luchtje, dat af en toe over het kamp wordt ver spreid", zei de heer Twisterling. We keken al eens in de richting van de haven: „Ja juist, dat van de vismeelfabriek". Het is er soms niet uit te houden in het kamp, maar die klacht zal wel van alle kanten in IJmuiden komen. Een andex-e wens is en blijft: „Melk op Zondag", 's Zondags is er namelijk bij het strand geen melk te verki-ijgen en dat is wel een heel nare plaag voor de bewoners van de zomer huisjes. Zij kunnen de melk maar zo moei lijk goed houden bij warm weer. En ook de visite, die 's Zondags komt, is nooit in aantal te peilen. Ze zetten de kokers met melk nu 's Zaterdags in teilen met water en zo, maar het helpt niet veel. Over de verdex-e bediening van de leveranciers hebben ze daar bij „Ons Buiten" geen kla gen. Ze staan om zo te zeggen om de hoek van de deur. Ten aanzien van de prijs van de wandel- kaarten voor de „Heerenduinen" wenst men nog steeds reductie. Vooral in de maanden Juli en Augustus, wanneer in het kamp zo'n vierhonderdenvijftig Amster dammers wonen, zou een uitstapje bij avond naar het duinterrein niet te versma den zijn. De prijs van drie rijksdaalders ligt evenwel te hoog voor de smalle beur zen van deze mensen. Mocht een lid zich op de een of andere wijze niet op de juiste manier gedx-agen in het duinterrein, dan is daar altijd nog het bestuur van „Ons Bui len" dat kan ingrijpen. Ook een omx-oepinslallatie is een vrome wens van de mannen van „Ons Buiten". Lawaai zal er niet mee worden voortge bracht, maar een uurtje muziek in de avond zou toch zeker welkom zijn. Ook allerlei mededelingen zoals: „het water wordt afgesloten", zouden omgeroepen kunnen worden. Op sportgebied heeft men weer een aan winst. Er werd een volleybal-uitzet ge kocht! Zaterdag zullen de volleybalploe- gen van de kampvereniging „Strandge- noegen" uit Zandvoort naar IJmuiden ko men om bij hun vrienden een demonstra tie te verzorgen. De week daarop gaat „Ons Buiten" zeer waax-schijnlijk naar Zandvoort. Voor talrijke grote-stadsmensen is dit stadje de ware uitkomst om de vacan- tie door te brengen. „Wanneer je een paar maanden in de grote stad zit heb je dit werkelijk nodig", zegt de heer Twis terling. Die buitenlucht doet wonderen. Hoe het nu met al dat slechte weer van de laatste dagen is gegaan met de kinde ren? Och, die houd je niet binnen. Ze trekken de laarsjes aan en trekken er op uit. Ze leven hier veel vrijer en in ieder geval anders dan in de stad. En daar gaat het om! De Reisduif Met zesenzestig duiven heeft de Bever- wijkse vereniging „De Reisduif" deelgeno men aan de vlucht van Bordeaux (945 km.). Van de duiven, die Zatex-dagmiddag om één uur wex'den gelost, was de eerste Zondag morgen om 10.34 uur binnen; de laatste werd om 14.55 uur geklokt. De uitslag was: C. Castricum 1; G. de. Graaf 2; P. Luyt 3; J. Schipper 4; P. Bruins 5; W. van Wijk 6 en 9; P. v. d. Outenaar 7; T. Gravemaker 8; P. H. van Minnen 10; S. Ter- braak 11; C. Hoeks 12; M. Minneboo 13. Ook vloog „De Reisduif" van Vilvooi-den. een afstand van 174 km., hieraan namen 728 jonge duiven aan deel. Om 9.20 uur was de lossing en de eerste duif kwam om 11.48 uur binnen. Hiervan was de uitslag: G. Grapendaal 1; C. Westrate 2; C. G. J. Dekker 3, 4, 10. 11, 16 en 22; P. H. van Minnen 5, 45 en 47; P. Ver- gunst 6; P. van Vuuren 7, 28 en 36; C. Hoeks 8 en 27; A. Six 9 en 13; J. Schipper 12; M. Niesten 14 en 20; H. Beentjes 15: P. Luyt 17; L. Kleyn 18; J. Vuyk 19; F. Blommaert 21; J. C. Amels 23; W. Rijnders 24 en 32; W. v. Wijk 25; W. Joosten 26; L. Traa 29; T. Gravemaker 30; J. de Ruiter 31; J. Butter 33; C. Verschuren 34 en 38: G. v. d. Winden 35; A. C. Schelvis 37 en 50: W. Fernee 39; P. Dekker 40; D. Stiemer 41: S. v. d. Kolk 42: P. v. d. Outenaer 43: M. Minneboo 44; H. Zillig 46; B. de Smet 49. Bevrijde vleugels De Heemskerkse duiven van „Bevrijde Vleugels" namen deel aan de vlucht van Vilvoorde, een afstand van 17 km. De dui ven werden om 9.10 uur gelost; de eerste was om 11.49 uur binnen. De eerstaankomenden zijn: P. Lottex-man 1 en 13; J. van Stralen 2; A. J. Bruins 3 en 8; J. G. Dudink 4 en 11; G. Lottermans 5, 7 en 13; J. Pekel 6 en 19; O. J. Bleyendaal 9; J. van Stralen 14. Snelvlicger De jonge duiven van de IJmuidense post duivenvereniging „Snelvlieger' hebben een voorspoedige reis gehad. Werden vorige week snelheden van 100 km. en meer ge maakt thans was de snelheid van de eerste duiven ongeveer 75 km. per uur. Na om 9.20 uur met een Z.Wa wint te zijn gelost arri veerde de eei-st van de 417 jonge duiven om 11.47 uur bij F. de Boer, terwijl de laatste prijswinnende duif zich om 11.55 meldde. De volledige uitslag was: F. de Boer 1, 3, 10, 19, 39, 47, 70, 71; A. J. Waal 2, 4: H. v. d. Wiele 5. 9; D. Groeneveld 6, 7. 51. 58; J. Koorn Sr. 8; F. v. d. Zwet 11, 30, 44, 45, 64, 65,. 79; E. Sloot 12; S. Voet 13, 27, 48; A. Door de aannemersfirma gebroeders Schram te Beverwijk zal voor rekening en in opdracht van arts J. H. M. Rolink, aan de te verlengen Duinvlietstraat op de hoek van de door te trekken Zeeuwstraat een dubbel woonhuis worden gebouwd. De bouw van deze panden, waarin te vens een praktijkruimte zal worden onder gebracht, zal spoedig kunnen beginnen, daar het bouwterrein inmiddels is uitgezet en afgebakend. Deze afbakening betekent, dat het zoge naamde zandpad, waaxwan vele bewonei-s van Duinvlietstraat en omgeving gebruik maken, om langs de kortste weg de spoor weghalte Hoogovens te bereiken, komt te vervallen, wat, zolang de Duinvlietstraat, die nu bij de Melklaa.n eindigt, niet is doorgetrokken, een kleine handicap wordt. De voorgevel van het huis zal, indien de afrastering van de Nederlandse Spoor wegen langs dit toekomstige deel van de Duinvlietstraat nog blijft bestaan, onge veer een meter uit deze afzetting blijven. Daarom is nu wel met zekerheid aan te nemen, dat de dienst Openbai-e Werken van de gemeente Velsen er spoedig toe zal over gaan de aangegane grondruil met de Neder landse Spoorwegen te realiseren, zodat de Duinvlietstraat volgens de reeds lang aan gegeven piketpalen kan wox-den doorge trokken. Dit te meer, daar binnenkort ook de bouw van nog vier woningen, komend tus sen de toekomstige dokterswoning en de Melklaan, waardoor tevens de „Schulpen"- speeltuin wordt ingesloten, aan de Duin vlietstraat kan worden verwacht. Voordat echter aan een verlenging van de Duinvlietstraat kan worden begonnen zal de egalisatie van het nu nog afgezette en sterk geaccidenteerde N.S.-grondgebied nog wel flink wat werk geven. Schreuder 14. 21, 22, 53, 54, 69; H. J. Broek 15, 37, 38; F. Booy 16, 18, 25, 52, 61, 84; G. P. Winkel 17, 20, 33, 66, 68, 78; E. de Boer 23, 63; P. Schelvis 24; K. Inia 26; W. Pieterse 28, 43; D. Eelsing 29, 72; A. Schotvanger 31; G. Eelsing 32; E. Reker 34, 59, 76; P. v. d. Hout 35; R. Prins 36, 55; J. v. d. Kammen 40. J. Eelsing 41, 46, 50, 73, 81, 82; J. Anepool 42, 49, 57, 83; Chr. Prins 56; P. Druyven 60; J. Koorn Jr. 62; A. Korter 67, 77; K. Metzelaar 74, 75; H. J. Handgraaf 80. De heer Metzelaar was met de wedvlucht Bordeaux (928 km.) zeer succesvol. Op Zon dagmorgen 7 uur 41 klokte hij reeds de eerste duif om op 8.30 uur de tweede duif present te melden. De verdere uitslag was: 3, 7 F. de Boer; 4. A. J. Koster; 5 E. Reker; 6 H. Boon. De postduivenvereniging „De snelle wie ken" heeft met de oude duiven deelgeno men aan de wedvlucht van Bordeaux af. Zij zijn Zaterdagmiddag om drie uur losgela ten en de eerste arriveerde Zondagmorgen om 11.30 uur. Deze vogel behoorde aan M. Jansen. Vervolgens kwam 2-4 Tabernal, 3. J. Bonarius, 5. Veldmeyer en 6. E. Gorter. De jonge duiven zijn, met een Westen wind, van Vilvoox-de (België) komen vlie gen. Zij werden Zondagmorgen om 9,20 los gelaten. De eerste duif was om 11.44 uur op zijn hok. Hiei-van was de uitslag: 1-10. B. Jenninga, 2-22. J. de Weerdt, 3-17- 28. P. Gremee. 4-11. P. Bierdx-ager, 5-7-13. M. Jansen, 6-29. J. Kappendijk, 8-12. A. Tabernal, 9. J. Lansen, 14. A. Tervoort, 15-16. A. Punt, 18. Veldmeyer, 19. Kaasen brood, 20-24-27-31-32-33. P. Rozemeyer, 21-23-25-30. J. Bonarius en 26-34. E. Gor ter. Pech achtervolgde Belgische vacantiegangers Maandagmorgen omstreeks tien u<ur kwam één van de twee echtparen Belgi sche vacantiegangers met kind, die ieder per motorrijwiel op weg waren naar Texel, door een slip op de door de regen spek gladde kinderhoofdjes van de Wijker- straatweg op de hoek van de Koningsweg ongelukkig te vallen. De bestuui-der wond de daai'bij een knie. Pas na geruime tijd kon een opgeroepen verbandmeester van de Hoogovens eerste hulp verlenen. Hij adviseei'de de bestuurder zich aan het Rode Kruisziekenhuis te vervoegen voor nader onderzoek. Inmiddels vonden de toe risten in de zaak van de familie Van 't H. een gastvrij onderdak in afwachting van het ondex-zoek, dat gelukkig geen ernstig gevolg uitwees. Nadat in de lichte schade aan de motor met vriendelijke hulp was voorzien, konden de Belgen hun vacantie- tocht vex-volgen. Maandag 20 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Santa Catharina van Bre men: Heriot van Grangemouth. Ruhrort van Svanö. Norinda van Antwerpen. Holland v. Karlstad. Dorte Oldendorff van Hemanka. Lingestroom van Liverpool. Tabinta van Indonesië. Vertrokken zijn: Bx-andaris naar Grim- wioch. Libelle naar Bremen. Tyro naar Tygnemouth. Merak naar Bx-emen. De heer J. H. Jimmiink, hulpprediker bij de Hervornxde Kerk te IJmuiden-Oost is benoemd tot vicaris in de gemeente Beilen met als standplaats Wijster. De heer Jim- mink studeerde te Leiden en is candidaat tot de Heilige Dienst. Houtboot voor de papierfabriek Maandagmiddag is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Duitse s.s. „Dorthe Oldendorff" met een lading van 985 vadem hout van de Finse haven Himanka. Zomertijd - examentijd Van de R.K. meisjes-ulo-school te Be verwijk zijn voor het Mulo-A-examen ge slaagd Henny Bart, Nel v. d. Bos, Lena Admiraal en Annie Duin, allen te Velsen- Noord. De collecte ten bate van „Zonnestraal" en het TBC-fonds van het NW, die in het afgelopen weekeinde is gehouden, heeft een mooi resultaat opgeleverd. De opbrengst bedroeg f 321,30 en was ruim honderd gulden hoger dan vorig jaar. Op Zaterdag 15 Augustus zal in ,,'t Cen trum de prijsuitreiking plaats vinden van de Zomeravond Bedrijfselftalcompetitie. Aan deze avond zal een feestelijk tintje worden gegeven en het programma zal geheel wor den verzorgd door eigen krachten. De wedstrijden Ceta-BeverKennemer- boys en Ceta-BeverKennemerland zullen niet meer worden gespeeld, aangezien deze niet mear van belang zijn voor de boven ste plaats. De kampioen Sihi komt voor een jaar in het bezit van de wisselbeker en alle deelnemende elftallen zullen een herinne ring ontvangen. De eindstand is geworden: Sihi 7 6 1 0 13 41— 5 Beijnes 7 5 1 1 11 29— 9 Kennemer Boys 6 4 0 2 8 30— 9 V. T. H. 7 4 0 3 8 22—15 Kennemerland 6 2 1 3 5 1211 Ceta Bever 5 1 0 4 2 9—37 Verhorst 7 115 3 18—34 de Nijverheid 7 1 0 6 2 15—56 Gisterenmiddag hebben de ouders vaix de leex-lingen der Ireneschool aan de Kruis weg hun geheugen wat de beginselen der taal- en rekenkunde betreft weer wat op kunnen frissen tijdens de jaarlijks terug kerende openbare les. De Juffrouw" of „mijnheex-", soms enigszins nerveus over zo'n plotselinge toeloop in het lokaal, de kinderen wat onwennig met al die grote mensen op de achtergrond en de ouders met een rustig gezicht van mij vragen ze toch niets dit was het beeld van de klassen van deze school, waarvan de heer Th. Runia hoofd is. Het is altijd goed wan neer de ouders belangstelling tonen voor de omgeving, waarin hun kinderen het grootste deel van de dag verkei-en en waar de fundamenten voor hun hele verdere leven worden gelegd; het was daarom zeer verheugend dat vrijwel van al de leerlin gen mi/stens één der ouders de openbare les bijwoonden. Het contact was wellicht nog belangrijker dan de erkenning dat Jaapie of Gerda „logieren" feilloos op het schoolbord konden schrijven. Buiten de les sen was het werk der kindex-en te zien, dat zij in de tweede klasse en hoger - tijdens de wekelijkse handenarbeid-ux-en hebben ver vaardigd. Het onderwijzend personeel in dit vak gaat hierbij van de gedachte uit, dat „het zelf doen" de kinderen activeert om het ook zo goed mogelijk te doen, het geen naast een zekere hand-vaardigheid ook een goede geestelijke tx-aining oplevert. De jongens hadden heel aax-dige porte feuilles, dozen tovei-boekjes en schilderij - lijstjes vervaardigd, terwijl de activiteiten der meisjes zich hadden uitgestrekt tot het fabriceren van pannelappen, washand jes, beursjes, schortjes en kleedjes. Tot slot van deze middag kregen de kinderen een gebakje. De heer Runia zeide zeer te vreden over het verloop van de openbare les te zijn geweest; Dinsdag zullen de rap porten worden uitgereikt en dan zal voor een maand het speeltex-rein hoogstens nog alleen door enkele kinderen uit de omge ving der Kuikensweg worden bevolkt. Ter gelegenheid van het dertigjarig be staan van de afdeling® Bevex-wiik van de vereniging „Volksonderwijs" zal op Zater dag 21 November in het Kennemer Theater een feestavond worden gegeven. De Velser HBS vereniging zal het toneelspel ,,'t Be gon in een gracht" opvoeren. Pluimveehouders gaan vergaderen Op Donderdag 23 Juli houdt de Kenne mer Pluimveevereniging de jaarvergade ring, waarop het gehele bestuur zal aftre den indien de belangen der vereniging hiennee gediend zouden zijn. Sportdag „Kennemers" uitgesteld Door omstandigheden hebben de Kenne- mers hun jaarlijks sportdag één week moe ten uitstellen. Deze wordt nu Zondag 2 Augustus gehouden. Een even onverwachte als ongewenste nederlaag in de uitwedstrijd tegen HCK 2 heeft liet eerste team van de honkbalvereni ging „Rooswük", dat zo goed op weg was een zeer eervolle plaats in de afdelingscom petitie te bezetten, in zjjn verwachte zege tocht gestuit. Ovex-igens was de nederlaag van Rooswijk 1 volkomen verdiend, want HCK speelde een zó geestdi-iftige partij honkbal, dat Roos- wijk volledig werd ovei'speeld. De Velsense gasten begonnen de wedstrijd al met wei nig werkelijke strijdlust. De HCK-werper kon in een zeer snel tempo de ballen voor de plaat werpen, waai-door hij verschillen de slagmannen van Rooswijk verschalkte. Pas in de vijfde innings kwamen de gas ten wat onder de druk van HCK uit, doch de slagploeg had grote moeite om op toeren te komen, zodat de drie honkslagen ook geen puntenwinst opleverden. In de negende- en slot-innings brak de HCK-weei-stand en werd Rooswijk in staat gesteld wegens en kele fouten van de tegenstanders twee pun ten te scoren en daax-mede nog de eer al thans te redden. Het scoreverloop was: HCK 2: l 1 0 0 0 1 1 3 x 7 Rooswijk 1: 000000002 2 Van de reserve-teams waren de uitslagen: Rooswijk 3—EHS 2 0—17; EHS 3—Rooswijk 4 6—13. De competitiestand in de afdeling van het eerste team is nu SC Haarlem 2 12 8 4 0 20 Rooswijk 1 10 7 1 2 15 HFC Haarlem 2 10 6 1 3 13 HCK 2 10 5 2 3 12 Schoten 3 11 4 1 6 9 EDO 2 11 3 2 6 8 DSB 1 11 3 0 8 6 RCH 3 9 0 1 8 1 Weer drie. Er verschenen dus gisteren weer drie trawlers aan de markt plus een negental Noordloggers, 15 kustloggers en 18 kotters, waarmee de afslag heel wat te ver werken kreeg. De Vikingbank zorgde voor 1200 kisten, de Haarlem had er 1600 en de Sumatra kwam met 1100 aan de markt samen hadden de schepen 3050 kisten haring. De beste de duurste. De allerbeste haring zette in op 18 en de overige haring bracht toch nog gemiddeld 15 op, wat, gezien de stevige aanvoer op deze Maandag en de royale vooiraad van de Zaterdag-afslag een redelijke prijs genoemd mocht worden. Makreel begon met 29, maar dat zakte al gauw af tot ongeveer 22 tot 20.. Langzame daling in de rondvis. De da lende tendenz, die de rondvismarkt de laat ste dagen gaat vertonen, zette ook Maandag door: de wijting ging van 15 voor het mooiste en grofste goed tot ƒ11, voor de mindere waar en de knappe piepers brach ten ongeveer 25 op, met 22 voor de kleine braad. Voor zwarte kool is inmiddels- weer van 40 tot 44 betaald. Wegzakkend. De kabeljauw kon zich ook niet helemaal meer handhaven: begin nend bij de 90 de tien, zakte de prijs later weg tot ongeveer 78 en voor de kis ten dikkoppen werd ongeveer 90 neerge legd. Dure tong. De fijnvis daarentegen houdt zich goed: voor lappen werd weer rond de 4 per kilo betaald en de grootmiddelsoor ten zakten 2,30, terwijl de kleinmiddel hetzelfde opbracht en de enen bij de 1,90 bleven hangen. Schol royaal. De overige platvis schol dus liet zich evenmin onbetuigd en bracht voor de grove schollen 50 op en 24 voor de schol II en tussen de 10 en de 15 voor de drietjes naar gelang van de kwaliteit. Mooie Viking. Voor een korte negen_ daagse reis maakte de Vikingbank het mooie sommetje van 21.000, wat dan ook wel gegund was, en de Haarlem besomde voor elf dagen 28.000, terwijl de Sumatra in tien dagen 17.800 boven water haalde. Van de Noordloggers werd de KW 28 de beste met 4675 en de KW 24 bracht het tot 4000, met een goede derde in de vorm van de KW 69, die 3600 maakte. Vandaag alweer drie. De gang komt er in, nu de haring in de trawl wil zwemmen: vandaag wax-en de Gelria, de Flamingo en de Dirkje aan de afslag met respectievelijk 600, 700 en geen kisten haring. De Geliia had als bijvangst of is het hoofdvangst? 200 kisten varia en de Flamingo ver scheen met 'n even groot aantal kisten bij- vis, terwijl de Dirkje 25 kisten schelvis, 55 kool, 70 wijting, 20 kabeljauw en gul, 100 makreel en 30 stijve dikkoppen oploste. Voorts was de RO 2 present en de Noord- logger KW 126. Morgen ook geen schraalhans. De han del heeft voorts voor de middenweek even min in angst te zitten: de Êli, de Vios en de Mary hebben zich al gemeld en ze zullen aanvoeren 1200, 1400 en een nog onbekende vangst aanbrengen. En overmorgen. De Limburgia heeft te verstaan gegeven voor de Donderdagmarkt te zullen komen en dan is ook de Eveline zo langzamerhand rijp. Dit laatste schip heeft oorspi'onkelijk zijn geluk beproefd aan de Westkust, maar toen de haring daar niet al te vlot wou lopen, heeft de schipper de koers maar weer naar de Noordzee ver legd. Besommingen. IJM 183 (Vikingbank) ƒ21.100; RO 29 1470; RO 2 IJM 204 ƒ2170; IJM 53 1050: KW 155 2690: KW 166 ƒ2090: KW 108 ƒ2100; KW 107 ƒ2310; KW 64 2200; KW 114 2670; KW 17 ƒ2.080; KW ƒ125 ƒ2310; KW 27 1400; KW 169 ƒ2120; KW 126 2070; KW 24 ƒ4010: KW 28 4680; KW 133 3150; KW 162 ƒ3190; KW 104 2250; KW 91 2760; KW 26 KW 69 3570; KW 89 3080; KW 16 2540; KW 75 ƒ3010; KW 59 ƒ2110; VL 71 1640; IJM 11 2730;'IJM 230 770: IJM 229 2550; IJM 276 1440; AM 16 2370; AM 17 3390; AM 18 2270; BU 33 1810; KW 21 1100; KW 98 2300; KW 77 1720; KW 31 890; KW 94 1620; KW 30 1300; 2 trawlers met 45.700. Marktbericht. Prijzen per 1 kg: heilbot 2,65—2.30; gr. tong ƒ4,15—3,70; grm. tong ƒ2,44—2,16; kim. tong 2.41—2.16; kl. tong I ƒ2.19—2,01; kl. tong II 1,72— 1.55: tarbot I 2,45—1.85. Per 50 kg: tarbot II 76—75; tarbot III 67—58; kl. tong schar ƒ4327; schartong ƒ40; gr. schol 6550; grm. schol 6950; kim. schol ƒ70—54; kl. schol I 71—35; kl. schol II 37—8: schar 18.50—12; v. haring 18,50 11; makreel 30,5016; gr. schelvis ƒ51 49; gnn. schelvis 5740,50; kim. schel vis ƒ5038; kl. schelvis 1 4630; kl. schelvis II ƒ298; wijting ƒ16,508; gr. gul 39—32; mid. gul 30—21; kl. gul 19 12,50; kl. haai 2618,50; kl. koolvis zw. 2521; muilen 18. Per 125 kg: gr. kabel jauw 24088; gr. koolvis zw. 4839; gr. leng 84. De aanvoer bedroeg in totaal 8000 kisten. BELGIë Stranding voor de Raad. De Belgische „Onderzoekraad voor de zeevaaxi." heeft de rijkscommissaris Pluymers aangehoord in zijn strafvordering ten laste van schipper Jozef Vlietinck van de kotter Z 549 ,,A1- brecht Rodenbrach", die begin Januari van dit jaar de door hem gesleepte Z 288 „Hu- guette Anne" op de Haaksgronden liet stx-anden. De Z 288 kwam los, maar moest door de sleepboot Nestor naar IJmuiden wox-den gebracht voor reparatiewerkzaam heden. Het Openbaar Ministerie was van oordeel, dat er nu bij de tweede behande ling van deze stranding geen twijfel meer bestaat over de vex-trekpositie van de kotter Z 549 bij de boei P 2. Schipper Vlietinck maakte zich schuldig aan gx-ove vei-gissin- gen, zowel wat zijn positie als de lichten op de wal betrof. De rijkscommissaris vraagt een schorsing van een maand. De raad zal 22 Juli uitspraak doen. ENGELAND Haring vermijdt Shetland. Allen die iets te maken hebben met de aanvoer van de eerste Engelse haring laten het hoofd han gen: de vangsten zijn bedx-oevend slecht. Men heeft al een schip in zee gezonden om de haring op te sporen, maar het bleef zon der resultaat. De aanvoer bedraagt tot nu toe de helft van die van vorig jaar in de zelfde periode. De indxistrie, die juist weg wist met de. haring door middel van het Anglo Russisch accoord, heeft reden tot groot pessimisme. En dat na al die enorme vangsten uit vorige jaren, die voor een krats van de hand gingen. DUITSLAND Nieuwbouw met spoed. De subcommis sie visserij van de Duitse Bondsdag heeft voor de laatste keer in deze wetgevende periode vergaderd, om de kritieke toestand 1 in het bedrijf te bespreken. In een aantal aanbevelingen werd de Bondsregering ver zocht de visserij te steunen. Volgens de mening van de commissie moet voor de grote haringvisserij en de kottervisserij het in 1950 geëiste nieuwbouwprogramma met spoed verwezenlijkt wox-den, daar dit voor deze bedrijfstakken een allernoodzakelijk ste voorwaarde is voor het voortbestaan. NOORWEGEN Meer Noorse haring. Met het oog op de sterk toegenomen invoer van haring uit Nederland heeft men in Noorwegen beslo ten de haringvangst uit te breiden door twee trawlers naar de wateren bij de Shet- landeilanden te zenden. Wanneer de vis serij daar resultaten oplevert, hoopt men de invoer uit Nederland te beperken. Een bericht uit Engeland in dit „Visserijvaria" geeft het antwoord. ZWITSERLAND Ook In de bergen maatjes. De K.L.M.- vertegenwoordigei-s in Zürich houden elk jaar een ontvangst, waarbij de relaties van deze maatschappij in Zwitserland worden getracteerd op Hollandse maatjesharing. Ditmaal werd de ontvangst bijgewoond door meer dan honderd personen, zodat de receptie werd gehouden in het Carlton Elite Hötel te Zürich en niet in het kantoor van de K.L.M. Voorts werd de film ,,'t Schot is te boord" vex-toond. JAPAN Parels bij Australië. Evenals voor de oorlog vissen de Japanners al weer ver van het moederland, zelfs tot in de nabijheid van Nieuw Guinea, waar zij in dienst van Japanse visserijmaatschappijen op parels vissen. Tijrens de oorlog is wel gebleken dat de Japanners met de visserij tegelijk militaire doeleinden hebben gediend. Daar_ om worden de regeringen een beetje voor zichtiger met deze lieden. Om te provian deren moeten deze vissers echter ook in vreemde landen aan de wal, en zeer begrij pelijk staan de x-egeringen ook daar aar zelend tegenover. Zij zouden dan alle ge legenheid hebben zich weer te verkennen op steunpunten, en meer van dien aard, later van belang voor een militair doel. In middels hebben enige landen niet zonder goede gronden een vergunning kunnen in houden. Na lang onderhandelen heeft men er eindelijk in toegestemd dat de Japanners met kleine scheepjes en een bevoorradings schip bij Australië mogen vissen, maar ten minste 35 mijl uit de kust. Zij komen dus niet aan de wal. NIEUW GUINEA Ook daar parels voor Japan. De Ja panners hebben ook een verzoek ingediend bij de Nederlandse regering om in de buurt van Nieuw Guinea op parels te mogen vissen. Vooral het zeegebied ten Zuiden van het eiland is het doelwit van de Japan se visserijmaatschappijen. Vooi-lopig heeft de regering dit verzoek afgewezen, omdat er geen middelen tot bevooi-rading bestaan aan die kust. De minister van Buitenlandse Zaken zal deswege ongetwijfeld bij zijn bezoek aan Australië over de Japanse vis serij hebben gesproken. De Heemskei-kse biljartclub „de Zon" heeft in het door haar geox-ganiseex-de aard- beientournooi de wedstrijd tegen „Onder Ons" uit Beverwijk met 11—9 gewonnen. De uitslagen waren: J. de Niet (O.) 71 67 30 9 2.23 0 S. de Wit (Z.) 102 102 30 18 3.40 2 W. J. Smit 71 71 32 11 2,22 2 J. v. d. Maat 109 86 32 11 2.68 0 J. Gaarthuis 145 124 22 22 5.63 0 G. v. Velsen 148 148 22 19 6.72 2 Schoos 70 70 19 11 3,68 2 Jb. Dam 62 24 19 4 1,26 0 Marker 70 39 24 5 1.62 0 W. Smit 133 133 24 15 5.54 2 W. J. Smid 71 71 31 9 2.29 2 J. v. d. Maat 109 65 31 15 2.09 0 •T. Gaarthuis 145 68 32 13 2.12 0 S. Smit 139 139 32 23 4.34 2 Ypes 40 39 43 7 0.90 0 Jb. Dam 52 52 43 9 1.20 2 J. de Niet 71 71 31 18 2.29 2 R. Baltus 59 32 31 6 1.03 0 Schoos 70 70 31 7 2.25 1 A. Peekei 66 66 31 9 2.12 1 Bejaarden naar het dierenpark De ouden van dagen van Heemskerk maken op Donderdag 23 Juli een autobus tocht naar Den Haag en Wassenaar; in laatstgenoemde plaats zal een bezoek aan het dierenpark worden gebracht. In „De Oranjeboom" werd gebridged In café „De Oranjeboom" te Heems kerk is een bridigedrive gehouden waarvan de uitslag als volgt is: 1. de heren Koop man-De Vries 46.'4 pnt.; 2. de heren Spij- ker-Flentge 44 pnt.; 3. de hei-en Klesser- v. d. Wel 42 pnt.; 4. dames Spijker-Flentge 39)4 pnt.; 5. gebr. P. en J. Koopman 35)4 pnt.; 6. de heer en mevrouw Henneman 33K pnt. MARKTBERICHT BEVERWIJK 20 Juli Andijvie 7—13; aardbeien 27—75 (doosje); bloemkool 23—87; bospeen 12—22 waspeen 614; postelein 1331; spinazie 2651; sla 612; tomaten 1967; sperciebonen 5763; snijbonen 85—100; tuinbonen 14—25; dop erwten 4587; peulen 75; zwarte bessen 160190; rode bessen 110180; kx-uisbessen 175; frambozen 4070 (doosje). Dinsdag 21 Juli Rex, 20 uur: Cabaret „Stralende sterren". Vclserbeek, 20 uur: openluchtconcert „De Jonge Stem" uit Arnhem en IJmuiden. Thalia, 20 en 21.15 uur: „Elizabeth is Ko ningin". Burg. Rijkenspark, 20 uur: openluchtcon cert Velser Accordeonvereniging. Woensdag, 22 Juli Rex. 20 uur: „Zo zijn we niet getrouwd". Thalia, 20 en 21.15 uur:- „Elizabeth is Ko ningin".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3