Welvaartspeil in Elten steeg aanmerkelijk Rationalisatie van het leven naar Amerikaans voorbeeld IN DE WERELDPOLITIEK Adenauer moet kleur bekennen Een Eeuw Geleden Men heeft er veel waardering voor het Nederlandse bestuur ZWITSAL r Hoe is het ontstaan? 3 RUIM VIER JAAR NA GRENSCORRECTIE: Acteur Ruggero Ruggeri te Milaan overleden Wordt Duitsland het Europese Amerika? Tentoonstelling in Düsseldorf OP Z'N EIGEN HOUTJE Kerkelijk Nieuws Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 21 Julij 1853 DINSDAG 21 JULI 1953 (Van een bijzondere medewerker) Op 23 April was het vier jaar geleden, dat op het raadhuis van Elten op grond van de bepalingen van het Protocol van Parijs, het bestuur over dit stadje aan de Neder landers werd overgedragen. Bij deze overdracht was niet het hoofdmotief het Neder landse grondgebied uit te breiden; beoogd werd een verbetering van de grenslijn en van de locale verkeersmogelijkheden. De taak, die Nederland op zich nam, was geen eenvoudige: wil men het gebied volkomen in Nederland opnemen, dan zal het toch zoveel mogelijk op het Nederlands welvaartspeil gebracht moeten worden. Dit brengt belangrijke uitgaven mee, want Elten kenmerkt zich door een wankele economische structuur. Bovendien zijn grote bedragen nodig voor tal van openbare voorzieningen. Hoe heeft Nederland zich in de vier jaar welke sedert de correctie verliepen, van zijn taak gekweten? De Landdrost van Elten, dr. A. Blaauboer, heeft ons op deze vraag een antwoord gegeven. Bij de overdracht verkeerden de wegen en straten in en om Elten in een slechte toestand. Door het overstelpend toeristen bezoek in de eerste maanden na de grens correctie geraakten ze nog meer in verval. Eén van de eerste maatregelen van het Nederlands bestuur beoogde dan ook daar in verbetering te brengen. Thans verkeren de straten van het stadje weer in goede staat. Van groot belang was ook het op knappen van het schoolgebouw. Dit ver keerde in zeer slechte staat: de laatste veer tig jaar was er niets aan gedaan. Het ge bouw liep bovendien in de oorlog schade op. De klaslokalen boden een troosteloze aanblik. De leermiddelen waren verwaar loosd. Wie thans deze school, een imposant gebouw aan de weg naar de Elterberg, be zoekt, krijgt een heel ander beeld. De les lokalen hebben een nieuwe inventaris, de wandversieringen zijn gloednieuw en aan het onderwijs aangepast. Het gebouw zit keurig in de verf en is nu een toonbeeld van Hollands properheid. Het onderwijs is nauwelijks gewijzigd. Het geschiedt nagenoeg volkomen volgens het Duitse leerplan der „Volksschule". Al leen krijgen de leerlingen van het vierde tot en met het achtste leerjaar twee uur per week les in de Nederlandse taal. Hier voor bestaat veel belangstelling, temeer omdat vele leerlingen, na deze school te hebben doorlopen, een Nederlandse am bachtsschool gaan bezoeken. Het hoofd van de school, de heer Palm, is een Nederlan der, evenals de onderwijzer in het Neder- lards. De samenwerking met het Duitse personeel is voortreffelijk. De Landdrost voert een voorzichtig fi nancieel beleid. „Alleen wat noodzakelijk is, gebeurt", is zijn standpunt. Zo biedt de grote aula van de school, vroeger een fraai betimmerde zaal, thans een jammerlijke aanblik. Slechts met hoge kosten opgeknapt zou zij in de oorspronkelijke staat hersteld kunnen worden. Ook de watervoorziening van Elten is verbeterd. Het buizennet was door sterke ijzerafzetting bijna versopt en de bron kon niet voldoende water meer leveren, zodat men een nieuwe moest aanboren. Dit laatste is gebeurd en tevens heeft men een zuive ringsinstallatie geplaatst. Ieder jaar worden voorts, naar gelang de middelen, een paar honderd meter nieuwe buizen gelegd. Huisvuil werd vóór de grenscorrectie niet afgehaald. Het moest door de inwoners naar bepaalde verzamelplaatsen worden gebracht. Thans wordt het met moderne vüilnisroltrommelauto's gehaald. De kindersterfte, die in Elten zeer hoog was, is nu niet meer opzienbarend. Onder voeding was de hoofdoorzaak. Ook is men thans aangesloten bij de Schoolartsendienst van het naburige Didam. Voorts worden de beide kerken met medewerking van Nederland gerestaureerd. De straatverlichting is aanzienlijk ver beterd. Woningverbetering De meeste huizen zijn oud: in de kern van het stadje veelal 100 a 200 jaar. De materiële oorlogsschade is relatief geno- meri niet zo groot: 50 a 60 huizen op de Elterberg zijn volledig verwoest. Laag El ten werd ernstig beschadigd. De Neder landse overheid heeft nu ook credieten ver strekt voor herstel van oorlogsschade aan woningen tot ongeveer 125.000. Deze moe ten binnen twintig jaar worden afgelost. In vele gevallen zijn deze credieten niet toereikend. Uit eigen middelen wordt er dan ook aan de huizen nog heel wat ver beterd. De Landdrost vertelde ons van een onderwijzer wiens woning volledig werd verwoest. Zijn crediet is niet voldoende. Nu is hij al enige maanden na afloop van zijn lessen bezig zelf zijn woning te bouwen. Op kosten van de staat is men nu bezig drieëntwintig huizen te bouwen, welke in October klaar komen. Het worden keurige arbeiderswoningen. Geen werklozen Elten heeft een overwegend katholieke arbeidersbevolking. Opmerkelijk is dat men er in zeer sterke mate op werkge legenheid buiten het stadje is aangewezen. Meer dan 55 procent van de beroepsbe volking is werkzaam in de industrie welke in het stadje echter nagenoeg ont breekt en vindt zijn bestaan hoofdzake lijk in Emmerik en ook in Nederland. De machinefabrieken te Emmerik en de AKU te Arnhem behoren tot de belangrijkste werkgevers. De werkgelegenheid in Em merik neemt toe door de wederzijdse op bouw aldaar, maar toch is de verhouding tussen het percentage Eltense arbeiders dat in Nederland en Duitsland werkt, vóór en na de correctie vrijwel gelijk gebleven, namelijk respectievelijk 45 en 55 procent. De arbeiders wegen het voor en tegen wel degelijk tegen elkaar af, het uurloon in Duitsland is niet hoger dan hier, maar er worden meer uren gemaakt en het totale loon is dus hoger. ADVERTENTIE VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT OE HUID De beroemde Italiaanse acteur Ruggero Ruggeri is Maandagavond in de ouderdom van 81 jaar te Milaan overleden ten ge volge van longontsteking. Ruggeri begon zijn loopbaan in 1888, op 17-jarige leeftijd. Hij was vooral bekend door zijn vertolkin gen van rollen in stukken van Shakespeare en van zijn landgenoot Pirandello, wiens „Hendrik de Vierde" hij nog kort geleden in Londen en Parijs heeft gespeeld. Maar onze sociale voorzieningen zijn veel gunstiger en dat geeft niet zelden de door slag om in Nederland te werken. De Eltenaren worden door hun Neder landse werkgevers zeer gewaardeerd; van aanpassingsmoeilijkheden is zo goed als geen sprake Een textielfabriek in Neede heeft in Elten een afdeling tricotage onder, gebracht, waar vele Eltense meisjes en vrouwen werk vinden. Onlangs heeft men deze afdeling kunnen uitbreiden. Elten mag zich gelukkig prijzen geen werklozen te hebben. Slechts 17,8 procent van de mannelijke beroepsbevolking is in de landbouw werk zaam. De meeste boerderijen zijn al 80 a 90 jaar oud en verkeren in zeer slechte staat. Ook de open kapschuren maken een vervallen indruk. Hierin kon door gebrek aan middelen nog geen verbetering komen. Vóór de correctie was het met de inventaris al even slecht gesteld. Het was onmogelijk nieuwe werktuigen aan te schaffen. Na de overneming moesten de producten in Ne derland worden afgezet en dus ook de aard en kwaliteit daarvan aan het Nederlandse peil worden aangepast. Uitstekend werk verricht bij dit alles onze Landbouwvoor- lichtingsdienst. Mede dank zij deze instel ling is de kwaliteit der producten gestegen. Deze verbetering heeft inmiddels vruchten afgeworpen: de landbouwers konden trac toren kopen en hun inventaris moderni seren. Middenstand floreert Door de grenscorrectie hebben de Elte naren het materieel beter gekregen. De arbeiders konden meer besteden. Het resul taat bleef niet uit: thans hebben de win kels bijna alle een nieuwe voorgevel. Vóór de correctie fungeerde Emmerik als regionaal verzorgend centrum. Wat men in Elten en omstreken niet krijgen kon, kocht men daar. Deze verzorgende functie is nu op Arnhem overgegaan. Op deze gunstige ontwikkeling heeft ook het toeristenbezoek grote invloed. Elten is een bezoek waard en dat blijkt wel uit de cijfers: in de zomer van 1949 bezochten ongeveer 500.000 toeristen het plaatsje; van 1950 tot en met 1952 waren het er jaarlijks ongeveer 400.000 en dit jaar verwacht men er zelfs meer. Ook van Duitse zijde is er veel belang stelling. Elten is voor personenvervoer de drukste grenspost langs de gehele Duits- Nederlandse grens geworden. Alleen in Mei passeerden daar 140.000 personen de grens. Ter bevordering van het vreemdelingen verkeer werd het Kurhótel op de Elterberg, d,at in 1949 nog geheel onbruikbaar was, gerestaureerd. Het is thans de trots van het stadje. Ook werd één van de bezienswaardig heden, de Drususput, hersteld. Voorts werd een uitzichttoren gebouwd. Waardering voor bestuur De grenscorrectie van April 1949 is nog steeds niet definitief verklaard. Niemand weet nog of Elten wel bij ons land zal blij ven. Het Verdrag van Parijs, waarbij het stadje voorlopig aan Nederland werd toe gewezen, werd onder meer door Amerika, Frankrijk en Engeland, optredend voor Duitsland, getekend. Nu Duitsland echter weer zelfstandig geworden is, hangt het er maar van af hoe deze landen zullen reage ren, indien de regering van de Bondsrepu bliek teruggave van Elten mocht verlangen. Dat de onzekerheid omtrent de defini tieve status van het stadje remmend werkt ligt voor de hand. Vooral in één opzicht is dit het geval: in Nederland is bij particu lieren geen crediet te krijgen. Dit wreekt zich in het gehele maatschappelijke leven. Alleen voor de restauratie van het Kur hótel kon met succes een beroep op parti culier-en worden gedaan. Over het Nederlandse bestuur is men vol lof. Op het Drosambt staat men onder de deskundige en bezielende leiding van dr. A. Blaauboer altijd voor de mensen klaar. Waar geholpen kan worden, wordt ge holpen. De resultaten van dit bestuur teke nen zich duidelijk af.eElten is niet langer het achterlijk gebied, zoals men het direct na de overneming noemde. Hel marktpleintje van Elten. ADVERTENTIE Geniet van Uw vacantie van Golden Fiction Diisscldorf, de stad die van oudsher voor liefde voor grote tentoonstellingen toonde, heeft thans de traditie voortgezet met een grote rationalisatietentoonstelling, die be doeld is om het algemeen publiek ver trouwd te maken met een probleem dat in Europa nog altijd niet bijzonder populair is, maar dat volgens hen, die deze tentoonstel ling in grote stijl hebben opgezet, absoluut poulair moet worden, wil ons werelddeel nog economische toekomst hebben. De tentoonstelling heeft de naam „Alle sollen besser leben" gekregen. Dat klinkt veelbelovend, maar wanneer men denkt dat in Düsseldorf de sleutel tot luilekkerland wordt geboden, vergist men zich. De strek king van de expositie is voor Europese be grippen verre van amusant. Want in wezen is zij nogal abstract en wanneer men achter Nu de Nederlandse Tweede Kamer morgen begint met de behandeling van het verdrag der Europese Verdedigingsgemeenschap, teneinde tot ratificatie ervan te geraken, wordt de aandacht opnieuw getrokken door een merk waardige tegenstrijdigheid in de Westelijke politiek ten aanzien van Duits land - een tegenstrijdigheid waarvan op het ogenblik vooral de tegenstanders der West-Duitse regering, de socialisten, profiteren. Zij beweren dat die Westelijke politiek bestaat uit twee irreële strevingen, die geen van beide enig succes beloven, waardoor Duitsland niet uit het slop van onzekerheid zal geraken, waarin het sinds zijn nederlaag is komen te verkeren. Aan gezien Adenauer zich volkomen solidair verklaard heeft met wat het Westen ten opzichte van Duitsland wil, wordt hem indirect de voortzetting van deze onzekerheid verweten, tegelijk met het daardoor voedsel-geven aan de extremistische linkse en rechtse groeperingen in West-Duitsland. Inderdaad is de socialistische beschuldi ging van irrealiteit en tweeslachtigheid, in de Westelijke politiek ten opzichte van Duitsland moeilijk te weerleggen. Aan de ene zijde zeggen de Westelijke politici te streven naar opheffing van de Duitse deling, naar bevordering der Duitse een heid en naar herstel van de volledige zelf standigheid van dit toekomstige Duitse rijk. Aan de andere kant tracht men West- Duitsland te verankeren in de West-Euro- pese verdragseenheid, die vooral door de Verdedigingsgemeenschap wordt geken merkt. Langzamerhand wordt het zelfs voor de meest-objectieve waarnemer raadselachtig, hoe deze twee strevingen te coördineren zijn, aangezien zij door de omstandigheden van de Russisch-Westelijke tegenstelling paradoxen zijn geworden. Het herstel van de Duitse eenheid is niet alleen van het Westen afhankelijk. Wan neer de Russen genoegen nemen met een op democratische grondslag opgebouwde al-Duitse politieke structuur en dus instem men met vrije algemene verkiezingen en de consequenties daarvan, zullen zij te voren garanties eisen. Deze garanties zijn al in grote lijnen bekend en ze zijn ook zo logisch in de gedachtengang van de Sovjet- Russische regering, dat het inderdaad irreëel zou zijn, te verwachten dat die ga ranties achterwege zouden kunnen blijven. De Sovjet-Unie zal tevoren de verzekering verlangen, dat het verenigde Duitsland niet door militaire afspraken met het Westen verbonden zal zijn, dat het op economisch gebied geen privileges aan wie dan ook zal verlenen en dat de Oder-Neissegrens ge handhaafd zal blijven. Deze minimum eisen zullen waarschijnlijk nog wel aan gevuld worden door andere verlangens, onder meer door de wens dat er een inter- geallieerd lichaam der vier mogendheden in het leven zal worden geroepen, dat de naleving der garanties zal controleren. Een Duitsland, op deze wijze herenigd, is een neutraal Duitsland. Ofschoon de term „neutralisering" ook door de Duitse socia listen wordt vermeden, is het duidelijk dat er van enig verbond tussen het nieuwe ene Duitsland en het Westen naar model van de Europese Verdedigingsgemeenschap geen sprake zal kunnen zijn; evenmin zou er bijvoorbeeld een Europese Economische Unie kunnen worden gesticht met Duits land als deelnemer. Dat een dergelijk Duits land zijn rol in de beveiliging van Europa tegen de Sovjet-Unie geheel zou verliezen, is zonder meer duidelijk en dat is iets, wat de Westelijke politici voor geen prijs zul len willen aanvaarden. Op welke basis willen zij echter dan wèl met de Sovjet-Unie over de Duitse eenheid onderhandelen? Wanneer zij zich voorstel len dat de Sovjet-Unie accoord zal gaan met de inschakeling van hel verenigde Duitsland in de Westelijke bondgenoot schappen, dan vergeten zij de in dit op zicht vastberaden politiek van Moskou, om Duitsland als een sluimerend gevaar voor de Sovjet-Unie te liquideren en het als een mogelijke bondgenoot van het Westen uit te schakelen. „Een onbarmhartige waarheid, die wij niet willen zien, is dat wij hebben te kiezen tussen hereniging van Duitsland en wapen broederschap met de Amerikanen", zegt de Frankfurter Allgemeine Zeitung, een West- Duits blad dat de politiek van Adenauer altijd gesteund heeft. „De wapenbroeder schap met de Amerikanen" is zoveel als de Europese Verdedigingsgemeenschap, aan gezien de West-Duitsers heel goed weten dat deze gemeenschap voornamelijk door Washington wordt gepropageerd en ook materieel mogelijk gemaakt. De tegenzin van andere Westelijke landen tegen een al te nauwe verbinding met Duitsland op mi litair gebied is duidelijk genoeg gebleken, en zal ook door mogelijke ratificaties van het daartoe strekkende verdrag niet wor den uitgewist. Het is, van Westelijk standpunt buiten Duitsland uit gezien, natuurlijk mogelijk de positie van Duitsland op het ogenblik te gebruiken als pion in het politieke spel met Rusland, en door te gaan met het stellen van onvervulbare eisen om de handen vrij te krijgen tot verdere consolidatie van de militaire eenheid van het Westen. Deze politiek zou kunnen steunen op de ver wachting dat het Russische regiem zijn greep op Oost-Duitsland zal verliezen door interne ontwikkelingen. Hoe gerechtvaar digd deze verwachting ook zou kunnen zijn, zij geeft een zekere mate van irrealiteit aan de verzekeringen van het Westen, dat het met Rusland over de status van Duitsland wil onderhandelen. En eens temeer nog doet zij twijfel rijzen aan de oprechtheid van de Westelijke geallieerden tegenover de Duitsers zelf, die niet wensen af te wachten, doch onmiddellijke bevordering der eenheid willen zien. „Kleur bekennen," waarop thans ook de regeringsgezinde pers van Duitsland aan dringt, zou betekenen, dat het Westen zou moeten toegeven, zowel de Duitse eenheid als de inschakeling van West-Duitsland bij de Westelijke Verdedigingsorganisatie op dit moment niet opportuun te achten, om dat „er van alles kan gebeuren". Misschien is deze politiek van afwachten wel de beste, doch wanneer Adenauer dit ruiterlijk in zijn regeringsverklaringen zou toegeven, liep hij het gevaar van onvader landslievende neigingen te worden beschul digd. Hij heeft dus geen andere keus dan het volgen van de irrealiteit, door twee tegengestelde koersen aan elkander te pra ten. Nu men deze handigheid echter blijkt te doorzien, wordt het tijd dat er werkelijke voortgang in de een dan wel in de andere richting wordt gemaakt. En daarbij wordt het steeds duidelijker, dat de Duitsers zelf in massa het meeste voor de „neutrali sering" voelen. J. L. de zin gekomen is, houdt zij bovendien nog een uitdaging in. De technische leider, prof. Brandt, een actieve figuur in Düsseldorf, is daar in een rede voor de pers eerlijk voor uit gekomen. „Rationalisatie heeft helemaal geen goede klank bij de mensen." zo zeide hij, en hij herinnerde aan de tijd van de grote werk loosheid in het begin van de dertiger jaren, toen arbeiders vaak met een beroep op de bedrijfsrationalisatie op straat werden ge zet. Als gevolg daarvan is vooral bij de ar beidende klasse de opvatting blijven be staan, dat rationalisatie een verdachte zaak is, wat de bedrijfseconomen hierover van hun standpunt uit ook mogen beweren. Door rationalisatie van het arbeidsproces moeten de prijzen naar beneden gaan, ter wijl de werkkrachten beter worden ver deeld. Hier ligt echter de kern van de zaak: Gaat dit in de praktijk zo gemakkelijk als in de tabellen? In de Verenigde Staten schijnt dat inderdaad het geval te zijn, en wat op deze tentoonstelling wordt uitge dragen, is in feite dan ook niets anders dan het Amerikaanse productie- en rationali- satiecvangclie. Europa is echter Amerika niet. De voor waarden zijn in ons werelddeel heel anders. Ook de pschologische voorwaarden. Men neme het vraagstuk van de typen-beper king, dat in Düsseldorf mede in het cen trum staat. Beantwoordt de veelheid van typen, die we in Europa hebben, aan een achterstand, welke overwonnen dient te worden, of aan een behoefte, welke te diep geworteld is om geheel uitgeroeid te kun nen worden? Hangt zij niet met het wezen van het Europese menszijn samen? Prof. Brandt was erg critisch over het feit dat er in West-Duitsland 400 verschil lende typen van radiotoestellen, en even eens honderden soorten haarden bestaan.. Maar is juist deze verschéidenheid niet een culturele standvastigheid, die wij willen behouden en verdedigen tegen het opper vlakkige Amerikanisme? Overigens zijn op deze tentoonstelling veel dingen te zien, die de noodzaak van meer rationalisatie aantonen. Kosten noch moeite zijn gespaard om het nagestreefde effect te sorteren. Om de mensen zelf te laten oordelen is er onder meer een com plete mijninstallatie te zien en heeft een schoenfabriek haar tenten tijdelijk in een van de Düsseldorfse tentoonstellingsgebou wen opgeslagen zodat het publiek zelf kan controleren hoe efficiënt die fabriek werkt. Zeshonderd paar schoenen worden daar per dag gefabriceerd. Verder zijn de handel, het handwerk, het verkeer, de landbouw, en last not least het huishouden, vertegen woordigd, want men wil ook bewijzen dat de huisvrouw in kortere tijd veel meer af kan als ook haar werk gerationaliseerd wordt. De organisatoren zijn er sterk van over tuigd een handleiding voor een beter leven gegeven te hebben. Maar soms heeft men toch het gevoel dat hier wat te eenzijdig voor de alleenzaligmakende waarde van de rationalisatie is gepleit. Het is ook niet toe vallig dat een tentoonstelling van deze aard en omvang juist in West-Duitsland plaats heeft, waar het arbeids-ethos na de oorlog is opgeschroefd op een manier, die bezoe kers uit andere West-Europese landen dik wijls met schrik vervult. Het na-oorlogse Duitsland heeft in meer dan één opzicht de neiging het „Amerika van Europa" te worden. In dit kader past een rationalisatie-tentoonstelling uitstekend want komt bij het onnavolgbare Duitse arbeids-ethos ook nog een Amerikaniseren- de verfijning van het technologisch prin cipe, dan krijgen de andere West-Europese landen het wel zeer moeilijk, tenzij ook hun productiviteit verhoogd wordt en zij hun altijd nog zeer individualistische levens- en arbeidswijze herzien. Maar is die prijs niet te hoog? Iets op z'n eigen houtje doen wil zeg gen: op eigen gezag, zonder er anderen in te kennen. Het is begrijpelijk dat men gedacht heeft aan: kerfhout, kerf stok, zodat op z'n eigen houtje oor spronkelijk zou hebben betekend: op eigen verantwoording, voor eigen risico. Nu kwam evenwel in vroeger tijd het woord hout ook voor in de betekenis: schip. En een schrander ethymoloog heeft nu geredeneerd: een kapitein oefent op zijn schip een groot gezag uit, maar in vele gevallen staat hij toch on der een ander: de eigenaar van de bo dem of de reder. Slechts als hij het schip zijn eigendom mag noemen, als hij dus in werkelijkheid op z'n eigen houtje staat, kan hij naar eigen goeu- dunken handelen zonder anderen om raad of advies te hoeven vragen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Renkum (2e pred.pl.) A. Th. Rothfusz vicaris, aldaar, die be dankte voor Mijnsherenland; naar Zwolle (vac. M. de Boer) M. J. Wagenvoorde te 's-Gravenzande. Benoemd tot hulppred. te Haarlem (wijkgemeente 3) ds. W. J. van Elden, em. predikant en met ingang van 1 Oct. dr. J. C. Roose, em. pred. te Groningen. Beroepen te Ameide en Tienhoven C. Graafland, cand. te Gouda; te Lage-Vuur- sche T. Poot, cand. te Bodegraven; te Haastrecht W. J. de Hoes te Den Helder; te Grijpskerk (Gron.) (toez.) H. E. K. Vegter, cand. te Groningen; te Krimpen a. d. Lek A. J. Kret, cand. te Leiden; te Hillegersberg C. M. J. Winter te Rijk (Haarlemmermeer). Aangenomen naar Putten (toez.) J. v. Sliedregt te Ede. Chr. Geref. kerken Tweetal te Sneek W. de Joode cand. te Apeldoorn en Th. Rutters, id. te Rotter dam. Geref. kerken Aangenomen naar Warns R. Reitsma, cand. te Ee (Fr.), die bedankte voor Boxum, Ottoland en Woldendorp; naar Wijhe W. H. Melles, cand. te Maarssen, die bedankte voor Hijlaard, Westeremden, Wijckel en Balk Bedankt voor Middelburg (vac. H. Veld kamp) A. Broek te Onstwedde. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te De Krim A. Rebel, cand. te Rotterdam en H. v. d. Schaaf, id. te Am sterdam. Beroepen te Vianen M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Dokkum Jac. Overduin te Almelo. Geref. gemeenten Bedankt voor Boskoop, Herkingen, Me- liskefke, Veen (Br.) en voor Werkendam A. F. Honkoop, cand. te 's-Gravenhage. President Anastasio Somoza van Nicaragua heeft bij de Milanese beeldhouwer Carlo Cervi een meer dan levensgroot bronzen ruiterstandbeeld van zichzelf besteld, dat thans gereed is voor verzending. Op de foto ziet men Cervi naast zijn schepping. De president is vereeuwigd met al zijn ridderorden op de borst. AMSTERDAM. De ballonvaarder Lassaigne, die onlangs zulk een onaange naam avontuur beleefde in den Stolwijk- schen polder, alwaar hij en zijne togt- genooten na hunne daling door de boeren onbeleefd bejegend en met modder nage worpen werden, heeft na eene opstijging van het Drilveld hier ter stede opnieuw in hachelijke omstandigheden verkeerd. De heer Lassaigne, niet goed bekend met de geografische gesteldheid van ons land, liet zich door den wind Oostwaarts voeren, waarna hij op een halfuur afstands van Durgerdam in de Zuiderzee is neerge komen. Hij heeft daar met zijn motgezel ■Julia een paar uren ten halven lijve in het water doorgebracht, tot een jagt te hulp kwam en de reizigers en den ballon can land bragt. Daar geraakten zij .op nieuw in gevaar, doordien een der bij standers, terwijl het gaz uit den ballon werd gelaten, een lucifer ontstak. Het gaz ontvlamde en bleef met eene ontzettende vlam branden, totdat de heer Lassaigne de klep. waaruit het stroomde, heeft ge sloten. Hii heeft daarbij door de hitte eenig letsel opgeloopen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5