Uitgeest heeft geen Lunapark maar wel een dorpskermis M^K. Het Huis Van een muziekrnastodon en een verzekering Sotatti Gladiolencorso in Augustus Clowntje Rick „Uitsluitende aankoop van aandelen" blijft gevaarlijk advies van haar Dromen Castricum Beverwijk DINSDAG 21 JULI 1953 4 Ook al is de aantrekkelijkheid der obligaties goeddeels verdwenen FEUILLETON door Dorothy Quentin, C.R.B. heeft nieuwe vletwagen Voetballers om de groene tafel Herfst meldt zich onverbiddelijk Aardbeien heroverden goede naam Stralende sterren Voor de kinderen Effecten- en Geldmarkt _J Zang- en muziekliefhebbers trotseerden de koude OVEN het Noordzeekanaal heeft- het leven toch een ander beloop dan meer naar het Zuiden. In de dorpen, die door de tijd zijn neergelegd rond- de hoge kerktorensligt de degelijkheid al besloten in de naam: N oordscharwou, Schagen, Uitgeest, De Rijp. De Rijp is dan wel een stadje tegen beter weten in, maar het doet toch mee aan de recht schapenheid van smalle, kronkelende straten, waar een auto nog een automo biel is en een kermis een kermis bleef. In de zomer, als het hooien gedaan is en het laatste gras Veilig op de ruiters staat, moet ge eens mee gaan naar een kermis. Naar de kermis van Uitgeest, die geen glorieus Lunapark is, maar een voorzich tige uitspatting in de trage gang dei- dagen. Er staat een Turkse schommel en een zweef en de schiettent van Hendri- kus Petrus Verwijk, dus ge moet er niet een al te hoge muts van opzetten. Een kleine, papieren is voldoende en als ge 's avonds gaat, kan een bescheiden feest neus evenmin onherstelbaar kwaad. Het hooi is immers toch geborgen en er is een heel jaar gewerkt? Hendrikus Petrus is samen met zijn huis vrouw Maria Bruggink al bijna vijftig jaar op deze kermis verschenen en zijn établis sement, waar men voor een dubbeltje een papieren roos van een kalken steeltje dient te schieten, lijkt weinig veranderd sinds het moment, dat het nieuw werd opgetrok ken van puikbest tentzeil en fraaie jacht- tafrelen. Hendrikus en Maria hebben de zaak niet altijd gehad, want ze verschenen in Uitgeest eerst met een gebakkraam, maar de kermis zelf zijn ze ondanks de ver andering van affaire, trouw gebleven. Het is dan ook wel een kermis om trouw te blijven, als ge voelt wat wij ongeveer be doelen. Want het is tenminste een kermis. Zonder luna-pretenties en zonder raketten- naar-de-maan of sensatie-van-Broadway. Hendrikus en maria hebben de angste tijd evenwel achter hun toon bank met luchtbuksen gestaan, want ze verlangen hard naar rust en bovendien is het staangeld zo verschrikkelijk hoog ge worden, door het systeem van inschrij vingen, dat de baas ditkeer tweehonderd gulden op tafel moest leggen om present te mogen zijn. Gekkenwerk noemt hij het, want vóór de jongelingschap van Uitgeest en ommelanden tweehonderd gulden bij elkaar heeft geschoten moet er heel wat keren buksen gebroken worden, om er een nieuw kogeltje in te stoppen. En tenslotte kosten zelfs kogeltjes geld. Deze schiettent is overigens een voortref felijke, wat sombere optrek. Hier mag men het geweer vasthouden bij de gratie van de baas èn wat er hangt is te winnen ook. „Niet als in die nieuwerwetse spullen" zegt hij misprijzend, „waar ze fietsen tegen het plafond takelen, waar je lauw kans op hebt voor je dubbeltje per schot. Een doos bon bons en een pluche aap, dat is een duide lijk aanbod-en dan moet je nog aardig zui ver weten te mikken op de schijf ook". Elk jaar is Verwijk nog teruggekomen naar Uitgeest als het Juli werd, want het is ondanks alles een beste kermis, een ker mis van naam in de wijde omtrek. Die van Wormerveer houden Lunapark in dezelfde week, maar je zult ze de vertering vergoe den, die uit Wormerveer naar hier deser teren. Veertig jaar terug, toen de baas nog behoedzaam het wafelijzer hanteerde, had Uitgeest in Juli ook een beste naam, even wel met een berucht bijklankje. Want dan kon het gebeuren, dat de zaken om vier uur de zeildoeken optilden en dat er om kwart over vier al een lijk lag op de Mel- di.ik, waar het jaarlijkse feest zich toen nog afspeelde. Het had al jaren gebroeid en het moest dan maar eens uit wezen als het kermis was. De dader was moeilijk te vin den op zo'n dag, maar ze hebben hem later ADVERTENTIE vertaald uit het Engels 32) Op luchtige toon, alsof er niets gebeurd was, vroeg hij: „Hoe staat het eigenlijk met je plannen voor de voorjaarsshow?" „Dat is juist één van de dingen, waarover ik met je wilde spreken, Mark. De kosten van de ontwerpen en materialen zijn weer me nog eens 1000 pond zoudt kunnen le nen? De goede Véronique heeft prachtige ideeën, maar ze kosten afschuwelijk veel geld, en zij zelf heeft niets, behalve haar salaris". Er kwam een kil gevoel in Marks hart. Yvonne's stem klonk wann en enthousiast, wanneer ze over haar zaak sprak. Ze zou altijd méér van het bedrijf, dat ze zelf op gebouwd had, houden dan van welke man ook, dacht hij met enige bitterheid. Kleren, dure en exclusieve kleren voor rijke en mooie vrowen, daaraan gaf ze haar hele wezen. toch gevat. Het ging over een meidje van een belendende buurtschap. De moord was met een bierflesje gepleegd. A DAT WAS IN DE JAREN dat café Baltus nog maar één koffiekamer groot was. Uit de gelagkamer genoot men nog niet het voortreffelijke uitzicht over het feestter rein, waarom deze uitspanning thans be kend en in deze week doorlopend vol is, maar niettemin werd er gelegenheid tot dansen gegeven. Het is er op den duur on redelijk benauwd geworden en Petrus Bal tus de jonge heeft er toen het een en ander aan laten vertimmeren, zodat er een riante feestzaal ontstond. Daar wordt thans de tango bedriegelijk nagebootst. En daar is te zien. wat elders in Europa niet te aanschou wen valt: een muziekmastodont. Ofwel een volautomatisch jazz-orgel, gebouwd en uitgedacht door een vernuftig heer uit Antwerpen, die een draaiorgel met toch al twintig registers, uitbreidde met drie spookachtig musicerende accor- déons en twee automatisch-klagende saxo foons plus een omvangrijk drumstel, dat op daartoe geschikte ogenblikken het rhythme aangeeft. De toetsen van de harmonica's gaan echt op en neer als het kleurige geval met perslucht loskomt en voor het begint te spelen, moet de ober de hoofdstop flink stevig aandraaien. Het geheel verschaft feilloze hoewel gevoelloze klanken met mooie loopjes van het orgel. Wij hebben er een rumba op zien en horen spelen, ter wijl de lichtjes op de maat van kleur ver anderden en er kwam een geluid uit van heb ik u daar. DE DRIE TROOSTELOZE mannen op een verhoging in Baltus' gelagkamer, die aangenomen werden om op een piano, een accordéon en een slagwerk te musi ceren, kunnen daar natuurlijk maar moei lijk tegen concurreren, maar zodra de schuifdeuren dicht zijn, gaat het weer heel redelijk en het publiek kan op deze wijze in twee zalen dansen en verteringen bestel len. Voor twaalf uur de hoogste tijd voor Uitgeest is het dan ook onmogelijk in slaap te vallen voor de omwonenden. Buiten zijn inmiddels de lichtjes op de kermis aangeschoten en de vijf jongens, die slaperig bij een glas bier hebben ge zeten, beginnen tekenen van onrust te ver tonen: uit de straten komen de lichte kleedjes van de meisjes naderbij. Waar in de middag de opgetogen kinderen dubbel tjes verbrasten, wordt nu plaats gemaakt voer klanten van een kwartje, die af en toe voorzichtig „boeh!" zeggen tegen een passerende jongedame. Cor Vet heeft de lichtjes ook aangestoken op de veelhoek van zijn Turkse schommel en het electro- motortje zwoegt nu niet langer verwonder de kleuters naar boven maar gierende paren. Cor duwt gewetensvol de weerstand wat dieper in het water dat is nog zo'n ouderwetse met ijzeren segmenten, die ondergedompeld worden in een bak zout water en dan de molen sneller doen draaien en het autocardan, dat de be weging van het machien op de molen zelf overbrengt, kraakt er een beetje van en de palen schudden. De inzittenden zijn even wel verzékerd, deelt Cor geruststellend mee en tenslotte is de Turkse schommel van Uitgeest ook niet veel hoger dan acht meter, zodat een smak desnoods te ris keren is. COR IS DIT JAAR voor het eerst op z'n eigen begonnen met de molen. Hij heeft een blauwe Maandag op een fabriek ge werkt, maar als de zon ging schijnen, hield hij het niet langer uit en dat was niet ge heel in overeenstemming met de opvat tingen van zijn broodheer, zodat Cor er redelijk snel uit en naar zijn molen vloog „We zijn nog maar met z'n drieën in Neder land" zegt hij met een mengeling van trots en weemoed, maar aan zijn ogen is te zien, dat het veertig jaar oude spulletje hem ondanks de geldzorgen toch meer bekoort dan de prikklok. Deze kermis is een kleine, rustige uit gave van wat wij een Lunapark moesten gaan noemen, omdat het geen kermis meer kon zijn. De autoscooter van aannemer Van Melsen hij exploiteert het ding voor zijn liefhebberij en wordt dies door de wél echte collega's enigszins onvriendelijk aan gekeken staat er een beetje tegenstrijdig bij op dit knusse landje. Hij staat er echt „bij" een tikkeltje achteraf, om de zweef niet te storen, die haar wijde rokken vrije lijk uitslaat over de schare aan haar voe ten. Die zweef hoort hier thuis, dat voel je. DE „RUPS" ook wel, want die heeft het nooit verder gebracht dan tot een larf Over een minimaal platformpje schuifelt „Natuurlijk kun je geld van me krijgen", antwoordde hij mat. „Ik zal mijn bank op dracht geven. Maar ik geef je in overwe ging ook met goedkopere kleren te begin nen, Vonne. Ik bedoel niet het zéér goed kope soort, maar dure confectie. De mensen hebben tegenwoordig niet zo heel veel geld meer. „Dat behoef je mij niet te vertellen", ant woordde Yvonne, terwijl er een opgewekt lachje op haar gezicht kwam, nu ze haar doel had bereikt, „maar je idee om con fectie te gaan verkopen, is er volkomen naast. Zodra we daarmee zouden beginnen, was onze naam weg. In de wereld van de haute couture is het absoluut noodzakelijk, dat de klanten originele modellen krijgen, en het is toch beter één model van honderd guineas te verkopen dan 10 gewone con- fectiejurken! Er is heus nog genoeg cliën- lèle voor onze exclusieve modellen. Alleen moet er zo afschuwelijk veel geld gestoken worden in een nieuwe show. Ik ga de vol gende week naar Parijs, om indrukken op te doen". „Ik hoop, dat je succes zult hebben", zei Mark glimlachend. Hij hoorde stemmen. Elsie en Brewster waren terug van hun wandeling. „Kom je hier met Kerstmis, Vonne?" vroeg Mark opeens, terwijl de uitdrukking op zijn gezicht ernstig werd. „Lieveling, ik zou het heerlijk vinden, maar ik kan niet. Ik moét naar huis om mijn ouders een beetje op te vrolijken", antwoordde Yvonne, na een korte aarzeling. „Ja, natuurlijk, ik vergeet telkens weer, het ding in het rond, maar als het groene kleed er over klettert, komt er net zoveel verzaligd gegier onder vandaan als op het Weense Prater. Het kleed is overal groen. Maar in Uitgeest is het maar een kleedje. En wilt ge dan tóch moderne sensatie, gij verwende? Welaan, dan naar de „Salon des Mystères" waar een klein rood wagen tje, uit twee klapdeuren komend, geduren de tien minuten voor een simpel kwartje het uwe wordt. Buitenop de tent hebt ge al kunnen zien, wat u te wachten staat, want daar zit een magere slangenbezweerder te bezweren en geestverschijningen zweven barrevoets langs een bewolkte hemel. Binnenin is het naargeestig donker en vochtig door het dode gras op de grond en ge krijgt er voor uw kwartje allerhande klamme dingen in het gelaat en op onver wachte ogenblikken rijzen er vriendelijk- wuivende geraamten op uw kronkelpad- Was dat bekend en zelfs bekend in een veel geraffineerder vorm? Was die zweefmolen maar een pietluttig speeltuinding en kent ge een veel groot sere? Dan spijt het ons, u meegenomen te heb ben naar Uitgeest, waar het kermis was en is en dan zult ge naar het Lunapark moe ten, waar het veel harder rupst en zweeft. Maar, wat wij zeggen willen: Cor Vet is écht verzekerd tegen uitvallen, hoor, en bij die „spider of Venus" weten wij het niet zeker. J. F. De Castricumse reddingsbrigade „De Strandlopers" heeft dezer dagen een gloed nieuwe vletwagen in gebruik genomen. Deze aanwinst stelt de brigadeleden in staat, de reddingboot met drie, hoogstens vier man naar zee te brengen, een karwei, waarvoor vroeger circa 20 man in actie moest komen. De nieuwe wagen, ge heel van gegalvaniseerd ijzer, is 2.60 meter breed en circa 5 meter lang. Kort geleden heeft de CRB op drie ver schillende plaatsen op het Castricumse strand haspelkastjes aangebracht met circa 150 meter reddingslijn per kastje. Mocht zich bij afwezigheid van de leden van de brigade een noodgeval voordoen, dan kun nen de strandgasten zelf van deze redding- lijnen gebruik maken. De CRB heeft deze zomer zijn materiaalpositie dus aanmerke lijk verbeterd en het is te hopen, dat men dit weet te waarderen. Op Zaterdag 8 Augustus zal er weer een gladiolencorso door Castricums dreven trekken. Het bestuur van de afdeling Cas tricum van de VW heeft tenminste be sloten, het corso op die dag te houden en hoopt, dat de deelname groot zal zijn. Men heeft de deelnemers in verschillende groe pen onderverdeeld en voor iedere groep zijn geldprijzen beschikbaar. De gladiolen- kwekers hebben hun medewerking toege zegd in de vorm van het gratis ter beschik king stellen van honderden gladiolen, die tijdens het corso de fietsen, autopeds, vracht- en luxe wagens zullen sieren. Aan meldingen tot deelname aan het corso kun nen geschieden bij de heren Y. van Exter, Burgemeester Mooystraat 22, Castricum en D. Keetbaas, Bakkumerstraat 93, Castri cum-Post Bakkum. dat je nog ouders hebt. Maar zou je hele fa milie het niet prettig vinden om hierheen te komen?" Yvonne lachte. „O liefste, dat zou je hun niet aan kunnen doen. Ze verheugen zich het hele jaar op hun Kerstfeest, met veel gasten en een overdadige maaltijd en met aJies wat er volgens de traditie bij behoort. Ze hebben zo lang in het Verre Oosten ge woond, dat ze nu eenvoudig zwelgen in versieringen met kunstsneeuw, engelenhaar en mistletoe". „Ik neem het hun niet kwalijk. Ik moet ie bekennen, dat ik zelf ook houd van een Kerstmis volgens de oude traditie", zei Mark met nadrukHa, daar is Elsie weer, hoe was de wandeling?" Elsie kwam het vertrek binnen en er was een gezonde blos op haar wangen, Garth volgde haar. „O, het was heerlijk!" antwoordde Garth voor haar. Yvonne keek Garth aan. Zijn stem klonk oprecht en hij scheen wérkelijk van de wandeling genoten te hebben. Na de thee wuifden Elsie en Mark, bij het hek staande, de grote crème-kleurige wagen na, waarmee Yvonne en Garth weer vertrokken. Toen ze uit het gezicht waren verdwenen, scheen Mark opgelucht te zijn. Elsie merkte dit onmiddellijk en ze ver wonderde zich erover. Misschien was hij niet gesteld op Garth Brewster.Hij was ook haór type niet. „Ik ben momenteel geen ideaal-gast- heer", merkte Mark op, als raadde hij haar gedachten. „Wat vind je van onze film held?" voegde hij eraan toe. De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" houdt op Woensdag 5 Augus tus in het Kennemer-Theater de jaarver gadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing; aftredend zijn de heren M. Berghuis en H. Blom, die zich beiden hertriesbaar stellen. Maandagmiddag kwamen de eerste as ters en troschrysanten aan de bloemen veiling: een bewijs dat het najaar in aan tocht is. De Beverwijkse aardbeien zijn dit jaar weer met het grootste vertrouwen door groot- en kleinhandel afgenomen. De kwaliteit was stukken beter dan vorig jaar en de maatregelen, die de veilingen in het begin van het seizoen afkondigden, om knoeierijen te voorkomen, hebben bepaald geholpen. De aardbeien voldeden volledig aan de kwaliteitseisen en waren onder in de slof net als „bovenop", al bevestigt een enkele uitzondering ook hier de regel. Enkele knoeiers liepen gevoelig tegen de lamp. De tuinders begrepen de maatregel ge nomen in hun eigen belang en werkten dit jaar goed mede aan dit teruggeven van de goede naam van de Beverwijkse aardbei. Vanavond (Dinsdag) vindt ook te Cas tricum onder auspiciën van de VVV een cabaretavond plaats, cp het terrein van de Castricumse Sportvereniging CSV aan de Zeeweg, tijdens welke bekende radio- artisten als Willy Vervoort, Joop de Knegt, Johnny Meijer en anderen zullen optreden. Voor diegenen, zowel in als buiten Castri cum woonachtig, die het plan hebben op gevat deze avond bij te wonen, zij vermeld, dat de toegangsprijs 1,25 bedraagt. „O, hij is heel mooi om te zien", ant woordde Elsie, „maar helemaal niet een type voor mij". Mark lachte. „Dat dacht ik al. Weet je, Elsie, waaraan Yvonne mij herinnerde? Dat je hier al een maand bent. Je proef tijd is dus voorbij. Wat wil je: blijven of weggaan?" Ze antwoordde niet dadelijk. Het be gon al donker te worden en hier en daar werd licht aangestoken in de omliggende huizen. Langzaam antwoorde ze: „Je wéét, dat ik niet weg wil van Willows In haar hart voegde ze er aan toe: dat ik nooit weg zal willen van Willows....", maar hardop zei ze: „tenzij je aan een andere secretaresse de voorkeur geeft". „Nee, ik wil geen andere secretaresse", zei Mark enigszins kortaf, „maar kom mee naar binnen, want als je griep krijgt, heb ik niets aan je en zal ik tóch naar een an der moeten uitzien om je te vervangen. HOOFDSTUK 19 Elsie vond het prettig haar stenogram men tussen de thee en de avondmaaltijd uit te werken, en in die tijd hield Mark zich meestal bezig in de keuken op voor een praatje met Annie. Elsie kon het ge murmel van hun stemmen horen en zo nu en dam een lach. Het vormde een prettige achtergrond voor haar werk. Ze tikte ieder hoofdstuk met de grootste zorgvuldigheid in 't net en zelfs juffrouw Carmiohael zou geen aanmerking hebben kunnen maken. Het wordt er bij de huidige situatie op de Amsterdamse effectenbeurs voor de be leggingsadviseurs niet gemakkelijker op. Het is altijd een goede regel geweest, dat men bij de belegging van kapitaal niet alleen een scherpe selectie ten aanzien van de aan te kopen objecten toepast, maar dat ook in verschillende opzichten aan een groepsgewijze verdeling aandacht geschonken wordt, waarbij in de eerste plaats het verschil tussen geldelijke en zakelijke waarden in het oog gehouden wordt. In de meeste gevallen mag evenmin tot een uitsluitende belegging in obligaties als tot een uitsluitende belegging in aan delen worden geadviseerd. Beleggingsobjecten als obligaties, hypo theken, leningen en verzekeringen zijn geldelijke vorderingen en kunnen ook wel hoger of lager worden gewaardeerd, maar dit hangt dan, voor zover de hoofdsom verzekerd wordt geacht, voornamelijk af van de fluctuaties in de rentestand: de „huurprijs" van het geld. Zo behoorde het althans te zijn. Aangezien de regeringen af en toe hun financiële moeilijkheden met behulp van monetaire manipulaties trachten op te los sen, moet er bij bedoelde belegging ook met de mogelijkheid van een waardever mindering of waardevermeerdering van het geld rekening worden gehouden, gelijk we dit in jaren tijdens en na de oorlog hebben meegemaakt. Een van de duidelijkste illustraties is wel de Franse franc, die voor de eerste wereldoorlog in Nederlands geld 50 cent waard was en thans tot één cent is gedaald, hoewel ook de Nederlandse munt aanmer kelijk in koopkracht is achteruitgegaan. Zij, die veertig jaar geleden hun geld in frankenvorderingen hebben belegd, zijn, hoe solide de debiteuren ook mochten zijn, arm geworden. Obligaties zijn dus geldelijke waarden, met de risico's, welke aan de fluctuaties van de rentestand en de fluctuaties van de koopkracht van het geld kleven, in tegen stelling tot de aandelen, die een zeker deel van het actief vertegenwoordigen, dat er bij een onderneming na betaling van de schulden aanwezig is. Stijgt de koopwaar- de van het geld en daalt dus de gelds waarde van de zakelijke eigendommen der onderneming, dan daalt ook de geldswaar de van de aandelen daalt de koopkracht van het geld en stijgt de geldswaarde van de zakelijke eigendommen, dan stijgt ook de geldswaarde van de aandelen. Dit is althans de theorie, waarbij de praktijk zich vroeger wel ongeveer aan sloot, hetgeen echter de laatste jaren niet meer het geval is, omdat door zware winstbelastingen en andere regerings maatregelen de waardestijging van de aan delen is en wordt tegengegaan. Gelukkig zijn we in ons land thans zo ver met het financieel en economisch her stel gevorderd, dat opzettelijke geldmani- pulaties (devaluatie) niet te vrezen zijn en ook voor een geruisloze waardvermin- dering van het geld (inflatie) geen gevaar bestaat. Dit feit alleen reeds is sinds de laatste twee jaren in sterke mate aan de waardering van obligaties ten goede ge komen, terwijl voorts de ruime geld- en kapitaalmarkt vraag naar obligaties heeft doen toenemen, met het gevolg dat een steeds lagere „huurprijs" (rente) wordt gevraagd. En nu komt dus de moeilijkheid voor de beleggingsadviseurs, omdat aan de ene kant de aantrekkelijkheid van de obliga- Mark kon haar keurige werk nog niet zien, maar eens zou de dag komen, dat hij het zelf zou bekijken. In de keuken hoorden ze haar ijverig getik. Annie glimlachte, terwijl ze het vel van een grote worst afstroopte. „Dat kind houdt van haar werk, ze heeft er hart voor", merkie ze op. „Ik begrijp niet wat ze er aan vmdt, op zo'n schrijfmachine te zitten slaanMark, die in Annie's schommelstoel bij het fornuis zat, lachte. „Elsie heeft het plan om later zelf schrijf ster te worden", zei hij. „Misschien be schouwt ze al dit getik voor mij als een goede oefening". „Werkelijk?" Annie concentreerde thans al haar aandacht op de worst. „Wat ze hierin gestopt hebben, is me een raadsel, maar erg best is 't niet", merkte ze met een zorgelijk bezicht op. „Door dat onver wachte bezoek van gisteren ging de kip echter schoon op en zullen we 't vanavond met deze worst moeten doen". „Ik had er geen idee van, dat ze zou den komen", zei Mai'k verontschuldigend. „En ik adoreer jouw worstgerechten". Mark stak een pijp op en de geur van de tabak vermengde zich met de vertrouw de geur van gebraden worst. Hij wilde niet verder over eten praten, maar 't over El sie hebben. De manier, waarop ze hem dui delijk had gemaakt, dat ze op Willows wilde blijven, had hem ontroerd. Na enig zwijgen zei hij langzaam: „Elsie heeft eens losgelaten, dat ze in November 20 werd. Zou jij achter de precieze datum kunnen ties geheel of grotendeels verdwenen is, aan de andere kant, zoals is opgemerkt in de meeste gevallen niet tot uitsluitende aankoop van aandelen mag worden gead viseerd. Het lijkt er vooreerst niet op dat de geld en kapitaalmarkt krapper zal worden, al moet met de mogelijkheid daarvan steeds rekening worden gehouden. Wij schreven de vorige week, dat vermoedelijk de uit gifte van een 3V2"I' staatslening op komst is, maar veel wijziging in de kapitaal markt behoeft zij niet te brengen, omdat een dergelijke lening grotendeels met thans in omloop zijnd schatkistpapier zal worden betaald en het dus op een conso lidatie van vlottende rijksschuld zal neer komen. Want het Rijk heeft vermoedelijk geen, althans weinig nieuw geld nodig. De re gering becijfert wel een tekort op de be groting van 1953, maar het. is zeer de vraag of dit tekort ook in werkelijkheid zal ont staan, want de fiscus heeft de laatste tijd „overvraagd", zodat de belastingopbreng sten tot dusver boven de begroting uitgaan, maar bovendien allerlei uitgaven, welke vroeger in de kapitaaldienst werden ge bracht, thans uit de middelen van de ge wone dienst worden bestreden. Toch zijn er nog vele ondernemingen, die óf voor de financiering van nieuwe in vesteringen, óf voor de verbetering van hun liquiditeit nieuw geld kunnen gebrui ken en een beroep op de kapitaalmarkt zouden willen doen. Ten aanzien van de verbeterde tendentie op de aandelenmarkt zal thans de proef op de som worden genomen door de Haar lemse Machinefabriek v/h Gebr. Figee, die met 400.000 nieuwe aandelen aan de markt komt a 105 Behalve dat nieuwe aanschaffingen nodig zijn moet de vennoot schap er rekening mee houden dat voor de financiering van belangrijke opdrach ten in de toekomst meer dan voorheen een beroep op de eigen middelen van de vennootschap zal moeten worden gedaan. Zij kan erop wijzen dat de resultaten van de eerste helft van het lopende jaar zo zijn geweest dat onvoorziene omstandig heden voorbehouden over 1953 weer een bevredigend dividend (1952: 8"/n) zal kunnen worden uitgekeerd en dat met de hudige orderportefeuille de bezetting van de fabriek tot medio 1955 is verzekerd. De aandelen Figee, die in 1952 tussen 102 en 122 fluctueerden, zijn in de loop van 1953 tot 128% gestegen en het zal nu moeten blijken of de markt in deze aandelen zon der al te grote koersdaling deze nieuwe emissie verdraagt. Is dit het geval, dan zullen vermoedelijk meer ondernemingen met een uitgifte van aandelen volgen, hetwelk op een gelukkig herstel van ge zonde verhoudingen op de aandelenmarkt zou wijzen. Onder voor de tijd van het jaar koude weersomstandigheden, hadden Maandag te Castricum twee concerten plaats als onder deel van het zomerprogramma van de V.V.V. Het dameskoor Duinenbosch gaf een con cert op de Brink en voor dit concert was de publieke belangstelling het grootst, hoe wel ook hier de aanwezigen en de zange ressen tenslotte waren verkleumd door de kou. Onder leiding van mejuffrouw Jo Imminik uit Haarlem, opende het koor met het drie-stemmige „Laudate Pueri" van Mendelssohn-Bartholdy. Evenals in de andere ten gehore gebrachte liederen, kwam in het openingsnummer de strakke leiding van de dirigente zeer goed uit, al bleken de dames tegen de vrij stevige wind wel haast niet „op" te kunnen zingen. „Now is the month of May" van Th. Morley was het beste nummer van de avond. Tot slot van haar optreden lieten de dames de wals „Lentegekweel" van Joh. Strauss hqren in de Franse vertaling, dat vocaal een waardig slot vormde van dit openluchtcon cert. De pianobegeleiding was bij mejuf frouw Elsa Nolthenius in uitstekende han den. Het fanfarekorps Door Inspanning Uit spanning concerteerde onder leiding van de heer A. v. d. Berg op het plein aan de Brederodestraat te Bakkum. Voor dit con cert was de belangstelling maar matig, waaraan het slechte weer niet vreemd zal zijn geweest. Het was voor de leden van DIU niet doenlijk om onder dergelijke om standigheden een behoorlijk programma naar voren te brengen, reden waarom men zich hoofdzakelijk tot het blazen van mar sen bepaalde. Niettemin verdienen beide verenigingen een compliment voor hun medewerking aan het zomerprogramma van de WV en kan men slechts wensen, dat het weer bij een volgende gelegenheid beter zal zijn. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. komen, Annie? We moeten er iets aan doen, een feestje voor haar geven, of zo iets „Haar verjaardag is al achter de rug", antwoordde Annie, ,,'t Was de 4de Novem ber. Ik zou 't niet geweten hebben, als er die morgen niet ongewoon veel brieven voor haar gekomen waren en 2 pakjes..." „O, wat spijt 't me, dat ik dat niet ge weten heb. Ik had zo graag iets voor haar gedaan. Ze woont voor het eerst in een ge woon, normaal huis, Annie, en ik geloof dat ze 't heerlijk vindt Willows als een soort „thuis" te kunnen beschouwen". „Ja, dat weet ik". Annie keek glim lachend in zijn richting „Wonderlijk, dat ik haar die morgen van de 4de geen brie ven heb horen openmaken aan het ont bijt", mérkte hij op. „En ook van paikjes uitpakken heb ik niets gemerkt". „Ze nam ze natuurlijk mee naar haar kamer", zei Annie. „Ze wilde u niets laten merken. Ze zou 't gevoel hebben gehad, dat ze om een cadeautje bedelde, fijnge voelig als ze- is.... Ik kreeg haar zover, dat ze mij bekende, dat ze jarig was. Er komen heel weinig brieven voor haar, dus viel haar post die dag op! Ik heb haar een paar gebreide handschoenen gegeven, die ik nog had liggen". „Je had me moeten waarschuwen", zei Mark verwijtend. „Maar ik kon toch niet tegen haai- wen sen ingaan? Ze wilde er absoluut geen drukte van gemaakt hebben". (Wordt vervolgd). Dat wes erg! Oom Tripje gaf een harde schreeuw, toen hij daar opeens uit het vliegtuig viel en door de lucht suisde.En als hij op dat ogenblik boven land gevlogen had, was het heel slecht met hem afgelopen! Maar nu waren ze nog boven de zee, en dus plonsde hij met 'n vaart in de golven. Wat was oom Tripje geschrokken! Hij zonk een heel eind in het water weg, maar hij kwam weer boven. Hij proestte en blies het water uit zijn mond en neus, dat hij naar binnen had gekregen. En toen begon hij te zwemmen. In het eerst wist hij, door de schrik, bijna niet hoe hij hier opeens in het water kwam; maar toen begreep hij het. Hij keek naar het vliegtuig, dat al een heel eind verder was. O, zouden ze hem hier zomaar zonder hulp laten? Zou niemand gemerkt hebben, dat hij er uit gevallen was? Maar dat hadden ze wel. De tweede piloot kwam heel verschrikt de eerste piloot waar schuwen. „Er is één van de passagiers uit de deur gevallen!", schreeuwde hij. De piloot aan het stuur was daar erg ontdaan van. „Ik zal omkeren!", zei hij. „We moeten zien, of die meneer nog te redden is!" En hij liet het vliegtuig een bocht maken en vloog terug....

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6