De kracht van de Nederlandse Tour-wielrenners in cijfers Zomerse weekends doen New Yorkers hun stad ontvluchten Lief en leed uit de Tour Vandaag begint de Vierdaagse weer Agenda voor Haarlem Uitslagen Kaagweek Kerkverzuim werd ondervangen door moderne hagepreken Sportieve exodus Nieuwe uitgaven 5 ('fee MORRIS iefwycii iütj! BARTELJORISSTRAAT '20 TEL. 13439 Voetbal Competitie-indeling seizoen 1953-1954 Waterpolo D W T niet opgewassen tegen DJK: 3-4. Nederlandse Tour-ploeg wacht druk programma Haarlem-veteranen wonnen wisselbeker België won Europese finale Daviscup Sport in 't kort Canadese leger vraagt weer Nederlandse musici mm Natuurbescherming erft patriciërshuis van mr. P. G. van Tienhoven Kapitein C. Knuist naar Korea vertrokken Violist Jan Hoeben geeft 150ste radio-concert Assen heeft aardgas DINSDAG 21 JULI 1953 Een moment uit de Tour de France. Langzaam klimt het peloton de berg op, haarspeldbocht na haarspeldbocht; geen oog hebbend voor het natuurschoon, geheel en al geconcentreerd op het rijden, de helling, en de tegenstanders. Gedetailleerde resultaten kunnen soms een duidelijker beeld geven van de kracht of de zwakte van een ploeg, van enthou siaste of in het tegenovergestelde geval van sombere verhalen van de zestien ritten van de jubileum-Ronde van Frank rijk. Het is in de afgelopen dagen reeds meermalen verteld: de Nederlandse ploeg onder leiding van Pellenaars slaat een bij zonder goed figuur temidden van de twaalf fel concurrerende teams. We hebben en kele feiten uit de diverse klasseringen ge put, die weergeven, hoe aanvallend de Ne derlandse renners hebben gereden. Jan Nolten heeft de leiding in het alge meen klassement van de prijs voor de meest strijdlustige renner. Hij verzamelde tot nu toe 25 punten met Wout Wagtmans vlak achter hem met 24 punten. Beiden nemen de eerste en de tweede plaats in de algemene klassering in. Van degenen, die nog in de strijd liggen en die dus een be dreiging voor beide landgenoten kunnen vormen, dient Mirando met 20 punten te worden vermeld. Indien per land de punten voor deze speciale prijs v/orden opgeteld, luidt de stand in Monte Carlo als volgt: 1. Neder land 61 punten, 2 en 3 lie de France en Noord-Oost Centraal Frankrijk beide met 30 punten, 4. Zuid-Oost Frankrijk met 25 punten, 5. West-Frankrijk 24 punten, 6. Frankrijk 12 punten, 7. Spanje 8 punten, 8. Zuid-West Frankrijk 7 punten, 9. Zwit serland 4 punten. 10. België 2 punten. ADVERTENTIE FiELPJACKETS SWEATERS Wist „De Kaag" Zondag in de 12 vocts- jollenklasse op de „Hofstad Yacht Club" een kleine voorsprong te nemen, op de vierde dag van de 33e Kaagweek vergrootte zij de voorsprong aanmerkelijk. In de Valkenklasse verging het „De Kaag" minder goed, want Tandjong Priok beet goed van zich af, met het gevolg, dat het verschil tussen beide verenigingen nog slechts 1,2 punt bedraagt. De strijd is dus in deze klasse nog vol komen open en de beslissing zal vallen in de race op de vijfde dag. De uitslagen luiden Tandjong Priok— De Kaag wedstrijd. Valkenklasse: 1. Bounty 2, Rolf v. d. Bau- men. De Kaag. 2. Boroer, Bos, Tandjong Priok. 3. Meriijn, Van Velzen, Tandjong Priok. 4. Tarantelle, De Bruyn, Tandjong Priok. 5. Wouf, Wackwitz, De Kaag. Tandjong Priok 20 pnt. De Kaag 16.1 pnt. HollandFriesland wedstrijd. Regenboogklasse: 1. Tjerk, De Jong Jr., Friesland. 2. Beneventum, Hofland, Holland. 3. Hennie, Hendriks, Friesland. Freisland 40.1 pnt. Holland 37 pnt. Vliegende Hollanderklasse: 1. Tineke, Kre- mer, Vinkeveen. Tornadoklasse: 1. Wervelstorm, J. J. van Hoogerhuys, Baarn. 12 M2. klasse A: 1. Mustang, Jac. Kraan, Oude Wetering. 12 M2. klasse B: 1. Shooting Star, jhr. v. d. Wijck, Hilversum. Olympiakjollenklasse A 1. Zomerweelde, De Jong, Rotterdam. Olympiajollenklasse B 1. Likkebaard, Ke.yzer, Maasland. 2. N. N-, Potjer, Heem stede. 2. Marco Polo, De Jong, Rotterdam. Vrijheidsklasse A: Duysz ter Ghast, Schoo- neveldt, Amsterdam. Vrijheidsklasse B 1. Wolvennest, Moes, Bussum. Hofstad Yacht ClubDe Kaag-wedstrijd. 12 Voetsjollenklasse1. Mistral, Herfst, De Kaag. De Kaag 27.1 pnt. Hofstad Yachtclub 13 pnt. 16 M2. eenheidsklasse B 1. Aeolus, Van Loo, Zwolle. 16 M2. eenheidsklasse C: 1. America, Mej. Smit. Voorburg. Valkenklasse Al: 1. 't Spul, Kirkenier, Heilo. Valkenklasse A 2 1. Trewes, v. d. Meer, Heiloo. Valkenklasse B Leiden. Valkenklasse C Leidon. 16 M2. eenheidsklasse A 1. Ali, Jansma, Grouw. Pampusklasse A 1. Braasemermeer, Van Staveren, Oude Wetering. Pampusklasse B 1. Westeinder, Kat, Am sterdam. Prakenklasse A: 1. Eska, Klomps, Voorburg. Drakenklasse B: Havry 2, Van Harlingen, Den Haag. Regenboogklasse A 1. Algri, Alberda, Sneek. Regenboogklasse B 1. Toreador, Gebuis, Den Haag. 12 Voetsjollenklasse A 1. Porky, Koop- mans. Rotterdam. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Cedo Nulli, Pels, Gouda. 12 Voetsjollenklasse C 1. Duikelaartje. Van 't Woud. Hilversum. 2. Queeny, Koene, Aerdenhout. 3. Kookaburra, mej. Bijvanck, Haarlem. 1. Pierewiet, Brinks, 1. Horus, Vrijenhoek, Een andere becijfering leert, dat Neder land, wat betreft het grootste aantal étap pe-overwinningen, aan de kop staat met drie man (Gerrit Voorting, Jan Nolten en Wim van Est); dan komen Zwitserland, lie de France, Italië en West-Frankrijk met twee overwinningen elk en België, Spanje, Zuid-West-Frankrijk, Frankrijk zelf en de Noord-Oost Centrale ploeg elk met één zege. En nu zwijgen we nog over de drie tweede plaatsen, die Nederland heeft veroverd (twee keer Wagtmans en één maal Adrie Voorting). Elke dag wordt er een ploegenklasse- ment opgemaakt dat tevens geldt voor het algemeen klassement, dat pas in de Fran se hoofdstad, over een week, definitief kan worden opgemaakt. Nederland heeft in vier étappes de dag prijs gewonnen en na ons land komen pas Frankrijk, Italië, de Noord-Oost Centrale ploeg en Zuid-Oost-Frankrijk, elk met 2 eerste plaatsen. België, lie de France, West- Frankrijk en Zuid-West-Frankrijk hebben elk eenmaal de ploegenklassering van een éfappe gewonnen. Nog 82 renners Met 119 renners is de Ronde van Frank rijk in Straatsburg vertrokken. Na 16 étappes zijn er nog 82 renners over. De Zuid-Westelijke ploeg van Frankrijk heeft zwaar geleden. Nog slechts vier renners van het oorspronkelijke tiental zijn in de strijd. Luxemburg is vier van de negen renners kwijt. Frankrijk mist maar één renner: Dotto, Nederland, Spanje, Italië en België moesten twee renners afschrijven. Gestart zijn 60 Franse renners en 60 bui tenlanders. Niet minder dan 21 renners van de zes Franse ploegen zijn uitgevallen. Bij de buitenlandse teams zijn er zestien renners van de lijst geschrapt. De grote drijfveren in de Tour, eerzucht en de wens om zoveel mogelijk te ver dienen, worden soms nog geaccentueerd door allerlei omstandigheden en voorval len in het privé-leven van de renners. Zo verwachtten de echtgenoten van Mallejac en Rotta beiden een baby, wat voor de Breton een aan sporing is geweest om in de rit MarseilleMonaco, ten koste van alles, de gele trui te behouden. Terwijl Rotta er zijn hart op gezet had, juist die étappe te winnen en daardoor nog wat meer vreugde in de familiekring te brengen. Mallejac slaagde, want toen men hem 's avonds vertelde, dat hij een dochter rijk was geworden, kan hij met trots zeggen, dat de gele trui nog altijd om zijn schouders hing. De arme Rotta had die voldoening niet. Hij werd tijdens de rit vader van een welgeschapen zoon, maar de zege was uitgebleven, met het gevolg dat hem bij de aankomst in Monaco het huilen nader stond dan het lachen. Plan faalde Nog twee andere renners, Mirando en Molineris, moes ten ondervinden, dat ook het best beraamde en met de meeste brio uitgevoerde plan kan fa4en. Ze zijn alle twee van de Zuid-Oostelijke ploeg, reden dus door een streek, die ze als hun broekzak ken nen. Ze hadden zich voorge nomen de traditie te beves tigen, die wil maar er zijn nog al wat uitzonderingen op de regel dat een renner uit de midi als eerste in Monaco arriveert. Mén weet, dat ze met Van Genechten en Lerono een flinke voor sprong namen in het Esterel. Toen later Van Est zich na een gevaarlijke jacht bij hen voegde, waren ze daarover niet in het minst ontdaan. Mirando verklaarde later, dat hij de komst van Van Est als een geschenk be schouwde. Met een derge lijke treinloper bij zich be hoefden zij de achtervolgers immers niet te vrezen. En aangezien Mirando een ge duchte klimmer en een prima afdaler is meende hij vast het met Wim op de Col van Eze wel te kunnen klaren. Men weet dat het anders is gelopen door de zeer goe de afdaling van de man uit St. Willebrord. En later gaven Mirando en Molineris dan ook onomwonden toe dat Van Est de sterkste was geweest en dat bij zowel zijn macht in het klimmen als zijn bijkans roekeloze durf in het dalen ten zeerste had den bewonderd. Bijgelovig Van Jan Nolten, die het vo rig jaar als eerste in Mona co arriveerde, wat men in heel Frankrijk nog niet is vergeten, verzekert een plaatselijk blad doodernstig, dat hij de meest bijgelovige renner uit de Tour is. Hij zou namelijk 's morgens in Marseille bij het vertrek om zijn kansen op de zege te vergroten zijn sokken bin nenste buiten hebben aange trokken, omdat de étappe ditmaal in omgekeerde rich ting werd gereden Wij wisten, dat Jan Nolten graag zijn succes van verle den jaar zou hebben her haald. Maar toen de flegma tieke Limburger er na afloop naar werd gevraagd, had hij geen commentaar. Hij zei alleen maar: „Wat was het een warm weer" De competitie-indeling voor het seizoen 19531954 in de derde klasse afdelingen van district 2 luiden als volgt: Derde klasse A: Alphen, BMT, HBC, Hil- legom, Lugdunum, Postduiven, RKAVV, TYBB, Vios, Wassenaar, Wilhelmus en Zand- voortmeeuwen. In de vierde klasse A komen uit: ASC, Concordia (H.), DOSR. Graaf Willem 2/Vac, Lisse, Meerburg. Roodenburg, SJC, Tey- lingen, THB, VVSB, Warmunda. Maandagavond is de waterpolowedstrijd DWT 1DJK 1 voor de tweede klasse heren in de zweminrichting aan de Houtvaart ge speeld. Het was een aardige wedstrijd, waar in het technisch beter spelende DJK zijn overwicht in een vierdrie overwinning wist uit te drukken. In de eerste speelhelft wisten de Amsterdammers een nuttig ge bruik te maken van fouten in de DWT- achterhoede. Rol deed de rust voor de Am sterdammers met tweenul ingaan. De competitiestand is: DWR 1 DWT 1 DAW 1 De Zijl 1 DJK 1 29—25 28—25 15—15 18—24 10—11 DWT 1—VZV 1, dames Voor de tweede klasse dames werd de wedstrijd DWT 1—VZV 1 gespeeld. De Vel- sense dames kwamen met vijf speelsters,, waarna DWT twee dames op de kant liet. Het was een eenzijdige vertoning, waarbij de DWT-dames de overwinning op elfnul brachten. Uitslagen: reserve tweede klasse dames: HVGB 2DWT 3 42. Heren, eerste klasse: AZPC 1HPC 1 3—2. Reserve derde klasse: HVGB 4—AZ '70 2 3—1; DWT 2—AZ '70 3 0-4. Competitie kring Haarlem: afdeling dames: HVGB 3—DWT 4 4—4. Afdeling heren: DWT 3—DWR 3 7—0. Afdeling meisjes: HVGB— Haarlem 6—0; DWT—DWR 3—0; HVGB— HPC 7—0. In de afdeling jongens is DWT kampioen geworden, van HVGB werd met 3—2 gewonnen en met 4—2 van Haarlem a. De successen van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk vinden reeds hun weerklank op het programma, dat voor de Nederlanders na afloop van de Ronde in eigen land wordt samengesteld. Op Maandag 27 Juli daags na de aan komst in Parijs dus wacht hun een grote huldiging in het Olympisch Stadion in Am sterdam. De volgende dag 28 Juli rijden zij op de Utrechtse wielerbaan, op 29 Juli komt Geleen, waar op de sintelbaan gereden zal worden, aan de beurt. Waarschijnlijk kom1 de ploeg op 30 Juli aan de start op de Apeldoornse wielerbaan, maar zeker zal zij op 31 Juli on de wielerbaan van Kerkrade uitkomen. Op 2 Augustus volgt in Maastricht een bijzonder evenement. Hier wordt een weg wedstrijd over 100 of 120 km. gereden ten bate van de Stichting 1940'45. Behalve de Nederlandse toerrenners zullen hier aan de start verschijnen Gerrit Schulte, een aaniql Belgen, de Engelsen Jackson en Ricketts, de Oostenrijkse kampioen Kurt Schneider en de Italiaan Passinetti. De volgènde plaats, die gelegenheid krijgt de Nederlanders te huldigen is Chaam in de „Acht van Chaam" op 5 Augustus. Den Bosch is op 9 Augustus gastvrouwe in een natio nale wegwedstrijd. Op 23 Augustus dus vlak voor de wereldkampioenschappen op de weg ontvangt Steenbergen de renners. Hier wordt een internationale wegwedstrijd gereden, waaraan ook een tiental Belgen zal deelnemen. Voorts worden data gezocht voor het Goffertstadion in Nijmegen, Rotterdam, Eind hoven, Oss en St. Willebrord. Het veteranen-zevental van de zwemclub Haarlem heeft in Leiden deelgenomen aan een veteranen-waterpolotournooi met als inzet de Elzinga wisselbeker. In de eerste ronde won Haarlem met viertwee van LZC en moest Maas met 53 het onderspit delven in de wedstrijd tegen De Zijl. In de winnaarsronde bleef Haarlem met twee—nul de meerdere van De Zijl, zodat zij voor een jaar de wisselbeker mee naar Haarlem mochten nemen. De Europese finale van het Daviscup-tennis- tournooi is gewonnen door België. In het derde enkelspel van de wedstrijd tegen Denemarken won Brichant met 7—5, 57, 63, 63 van Ulrich. In het laatste enkelspel won Nielsen (Den.) met 86, 6—8, 62, 64 van de Belg Washer. Hiermede is de eindstand in de wedstrijd 2—3 voor België geworden. 1 (Van onze correspondent in Washington) De zom.cr in New York is bijzonder warm. Zelfs de nachten geven weinig verkoeling, want de geweldige huizenblokken, waar de zon de hele dag op heeft staan schijnen, geven in het duister nog hitte af. Het is dan ook geen wonder, dat men in de weekends Manhattan met zijn wolkenkrabbers ontvlucht en dat de kerken daar heel wat minder bezoekers trekken dan in de winter. De dominees van deze stad begrijpen dat best, maar zij zouden geen ware Amerikanen zijn, indien zij niet meenden, dat alles ver holpen kon worden. Een aantal van hen heeft nu een vroege kerkdienst georganiseerd aan de kant van een der wegen, die van het broeierige stadscentrum naar Long Island met zijn stranden leiden. Aan die weg ligt namelijk een grote „drive-in-bioscoop"een theater, waar men met zijn auto naar binnen rijdt en vanuit de auto naar een film kijkt. De auto's worden geparkeerd op een parkeerterrein met geluidsinstallaties naast iedere auto. Voor het eerst werd er een der afgelopen Zondagen geen film vertoond maar een kerkdienst gehouden en de dominees hopen op deze manier 75 procent van de mensen, die in de zomer de kerk verzuimen om naar buiten te trekken, aan de rand van de stad toch nog op te kunnen vangen. Dat klinkt wat optimistisch en de hele opzet zal de Nederlanders misschien wat vreemd aandoen. Maar in elk geval iè het goed bedoeld en voor Amerikanen is zulk een kerkdienst, die men meemaakt terwijl men in zijn auto blijft zitten, heel wat minder ongewoon dan voor ons. Zelf vertrok ik pas om half tien uit Man hattan en ik ben toen rechtstreeks door gereden naar het strand. Plet was hoog tijd trouwens, want al staan de New Yorkers 's Zondags doorgaans niet vroeg op, het verkeer begon toch al drukker te worden. Het is misschien een oppervlakkig ge noegen, maar het is toch werkelijk heel plezierig om zo nu en dan eens mee te doen met het drukke sportieve leven van 's we relds meest moderne wereldstad. Uit een stille straat van Manhattan kom je op de East River Drive, de snelverkeers- weg, die langs de East River is aangelegd. Daar krijgt de vaart van dit leven je ineens te pakken: geen stoplichten meer, .wegge deelten in felle zonneschijn langs het wa ter, afgewisseld door het duister van tun nels, die onder wegen en zelfs onder par ken doorduiken. Dan de rit over de fan tastische Triboro-brug, een mijlenlange constructie, die drie wijken van New York- Manhattan, De Bronx en Queens met elkaar verbindt. New Yorkers wijzen er al tijd met trots op, dat hun stad vrijwel aan zee is gelegen. En voor hen gewend aan grote afstanden is dat ook zo. Maar wanneer ge op zo'n Zondag een strand wilt vinden, waar ge u werkelijk buiten voelt en niet al te erg door mensen omringd, dan moet ge toch een autotocht maken van ongeveer tachtig kilometer, een tocht dus zoals van Rotterdam naar Amsterdam. De stad en de staat New York hebben echter alles gedaan om de vlucht van dui zenden in de richting van de koelte zo com fortabel mogelijk te maken. Men heeft een „parkweg" aangelegd die, rechtstreeks en zonder stoplichten alweer, naar het prach tige strand van Jones Beach leidt. Mistroostige woondorpen Zo'n parkweg is hee-rlijk. Op zijn minst twee banen voor het verkeer in iedere richting en langs de randen grasvelden en fraaie beplanting met heesters en bomen. Alle verkeer, dat de weg zou kruisen wordt SHIRAI SLOEG TEGENSTANDER UIT DE RING. De wereldkampioen in het vlieggewicht, de Japanner Yoshio Shirai heeft in Tokio op de Schot Vic Herman een technische knockout overwinning behaald. Nadat Shirai zijn tegenstander reeds drie maal naar het canvas had gezonden, trof hij in het begin van de tiende en laatste ronde met een rechtse Herman zo hard op de kin, dat deze buiten de ring terecht kwam. Bij „negen" was de Schot echter weer binnen de touwen teruggekeerd, maar de scheids rechter staakte de strijd en riep Shirai tot winnaar uit. SCHULTE BEHOEFT NIET TE BETA LEN. Gerrit Schulte behoeft de boete van f 1000 hem destijds door de sportcom- missie van de KNWU opgelegd wegens het niet starten in het achtervolgingsnummer bij de Nederlandse baankampioenschappen in Amsterdam niet te betalen. De protest commissie van de Wielrenunie heeft Schulte de boete op „juridische gronden" kwijt ge scholden. Zoals bekend liet Schulte verstek gaan omdat hij er de voorkeur aan gaf bij de be slissingswedstrijd PSVEindhoven in zijn zaak, het restaurant van het BVV-stadion, te blijven. in viaducten er overheen geleid of in tun nels eronder door. De. weg is niet alleen aangelegd voor hen, die in een weekend naar het strand willen, hij dient vooral om de vaders, die hun gezin en huisje op Long Island hebben, elke ochtend snel naar de stad en elke avond snel terug te brengen. Al te idyllisch moet men veel van die huisjes op Long Island toch niet voorstel len: het is voor de kinderen heel gezond dat ze een grasveldje hebben om op te spelen, maar veel van die woondorpen, die hier vooral na de oorlog verrezen zijn, doen ons Europeanen nogal deprimerend aan. Allemaal eendere huizen in lange rijen, meestal op een vlak terrein, waar de bull dozers, voor er gebouwd werd, alle bomen en struiken hebben omvergehaald. Zo werd het bouwen het goedkoopste, maar het, duurt verscheidene jaren voor zo'n buurt door wat groen weer iets vriende lijker is geworden. Maar ja, de kinderen zijn er toch beter af dan tussen de huizen blokken van Manhattan en de televisie antenne op vrijwel ieder dak bewijst wel, hoe de ouders hun avonden doorbrengen. Maar al die nogal mistroostige woondor pen ziet men niet, wanneer men in de zo mer over de parkweg suist. Een gordijn van groen geeft de automobilisten bijna tachtig kilometer lang de illusie door een park te rij den Jones Beach Waar men ook ter wereld is, altijd is het prettig de zee te naderen en de kreet „thalassa" van Xenophon's soldaten, die juichten „de zee", „de zee", is zeker van pas, wanneer men uit het warme Manhat tan komt. Maar de moderne mens, die komt aangegleden in zijn auto, juicht niet meer, Hij weet, dat hij beter doet zich kalm te houden. Dit klimaat met zijn grote tegen stellingen, dit leven met telefoons, onder grondse treinen en „drinks" vergt toch al genoeg. Men betaalt dus kalm 75 cent tol en men constateert, dat het plotseling veel koeler is nu de zeebries van Jones Beach door je haren waait. Jones Beach is niet alleen strand: er is een openluchttheater, waar 's avonds een operette wordt gegeven met drie „echte" gondeliers uit Venetië er in; er is een zwem bad, waar je 's avonds kunt zwemmen te midden van een bonte verlichting, er is een restaurant waar je buiten kunt eten en er zijn terreinen waar golf wordt ge speeld en met handbogen wordt geschoten. Jones Beach is bijzonder in trek. Om elf uur 's ochtends waren alle parkeerterrei nen al vol. Gelukkig eigenlijk, want hoe aantrekkelijk dit strand ook is, Tobey Beach, enkele mijlen verder, is nog veel mooier. Daar is alleen een klein parkeer terrein achter lage duinen en het strand is strand zonder meer. Een strand waar de zware branding van de oceaan op uitrolt een strand met weinig mensen, die niet an ders zoeken dan rust en zon en koelte. Opnieuw zal getracht worden voor mu ziekcorpsen in het Canadese leger ongeveer vijftig musici in Nederland te werven. In April werd, zoals wij destijds berichtten een gelijk aantal Nederlanders uit een groot aantal sollicitanten daartoe uitverko ren. Van 10 tot 15 Augustus zullen in Den Haag wederom audities worden gehouden Contact-reispockets; Gelderland, Ar dennen, Luxemburg. Uitgeverij Con tact, Amsterdam. De laatste jaren ondergaat de verzameling toeristische lectuur niet alleen een opmer kelijke uitbreiding, maar vooral ook een opvallende verfrissing. De door „Contact" begonnen serie „reis- pockets" (een afschuwelijk woord, overigens) is daar opnieuw een bewijs van. Voor ons liggen de aan Gelderland, de Ardennen en Luxemburg gewijde deeltjes, waarvan de teksten zijn geschreven door Evert Zandstra en de foto's zijn genomen door Cas Oorthuys. Zandstra beschikt over de talenten welke geëigend zijn de schoonheden van de be handelde streken „aan te praten": hij heeft een vriendelijke schrijftrant, hij overlaadt zijn lezers niet met reeksen feiten, maar weet uit de veelheid der gegevens juist de ka rakteristieke facetten met een enkele aan duiding op de voorgrond te plaatsen. Aldus komen de kwaliteiten van de auteur als romancier en als onderwijzer op een voor het landschap en voor de lezer gelukkige wijze tot haar recht. In hoge mate romantisch zijn ook de foto's van Oorthuys, die voor ieder zakboekje 31 opnamen van de schoonste plekken van Gelderland, de Ardennen en Luxemburg leverde, zowel bekende als onbekende be zienswaardigheden welke door de persoon lijke visie van de fotograaf alle een bij zonder stempel ontvingen. J. H. B. 7ffSrifll1mriTTOirii|illiinjll1flinni(lffip()lllliinp^S^^^^SMi|i|I h I yi'ILli Vandaag is de vierdaagse weer begonnen. Nijmegen is vol enthousiaste wandelaars uit binnen- en buitenland. Oude bekenden ontmoeten elkaar. Twee veteranen, links de heer W. A. Nijkamp uit Hengelo (71 jaar) en rechts de Haarlemmer P. Wiedijk (59 jaar). De heer Nijkamp loopt voor de vijfde maal mee en de heer Wiedijk voor de dertiende. Mr. dr. P. G. van Tienhoven, die op 5 Mei is overleden, heeft zijn vermogen op een aantal legaten na vermaakt aan de Nederlandse Stichting voor Internatio nale Natuurbescherming en aan de Neder landse Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, ieder voor de helft. Tot het door Natuurmonumenten geërfde deel be hoort het fraaie patriciërshuis aan de Heerengracht 540 te Amsterdam, dat zo vele jaren door de heer Van Tienhoven is bewoond. De vereniging zal het na enkele kleine verbouwingen tot haar kantoor in richten en hoopt het in October te be trekken. Tot de verenigingen en stichtingen, waaraan de heer Van Tienhoven een legaat heeft geschonken, behoren „De Holland- sche Molen", de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, de vereni ging „Hendrick de Keyser", de Neder landse Kastelen Stichting, de Bond Heem schut, alle provinciale landschappen, het Oversticht, de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming, de vereniging „Rembrandt" en de Union in ternational pour la Protection de la Na ture. Nieuwe commandant Nederlandse vrijwilligers Maandagavond is van Schiphol met het lijnvliegtuig naar Tokio de nieuwe com mandant van het Nederlands vrijwilligers- detaohement in Korea kapitein C. Knuist uit Den Haag, naar Korea vertrokken. Hij zal daar de vorige commandant, luitenant kolonel C. M. Schilperoord, die een jaar lang de leiding over het detachement ge had heeft, aflossen. Kapitein Knuist zal tij delijk tot luitenant-kolonel worden bevor derd. Hij is de vijfde commandant der Neder landse Korea-vrijwilligers. Kapitein Knuist vluchtte in 1942 uit ons bezette land en wist na een zwerftocht door Frankrijk, Zwitserland, Spanje, Cu rasao en Canada het jaar daarna Engeland te bereiken, waar hij werd gedetacheerd bij het detachement Londen van de Ko ninklijke Landmacht. Wegens bijzondere daden van moed, be leid en trouw, verricht in Indonesië in 1946, werd hij benoemd tot ridder vierde klasse der militaire Willemsorde. De Haarlemse toonkunstenaar Jan Hoe ben is uitgenodigd Donderdagmiddag 23 Juli voor de Avro-microfoon de eerste uit voering in Nederland van een vrijwel on bekende Sonate van Max Reger te geven. Dit 'zal precies de honderdvijftiggte keer zijn dat deze violist voor de radio optreedt. Men zal zich herinneren, dat Jan Hóeben tijdens een der laatste leerlingenavonden van Haarlems Muziekinstituut ter ere van zijn zilveren jubileum als. musicus gehul digd werd. „Moge deze vlam het symbool zijn van het vuur van Drente's bevolking op de weg van de vooruitgang", zei de burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu, toen hij Maandagavond het eerste aardgas, dat in de gasleidingen van de Asser woningen stroomde, in brand stak. Hij vond het ver heugend, dat het juist twee Drentse ge meenten waren (Coevorden en Assen), die in dit opzicht een voorbeeld geven aan overig Nederland. DINSDAG 21 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. City: „Dede, de havenmeid", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", allé leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Arseni cum en oude Kant", 18 j„ 8.15 u. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriolola. 7.30, 8.30 en 9.30. uur. Tentoon stelling: Minerva, miniatuurspoorweg 7—9 u. WOENSDAG 22 JULI Grote Kerk: Evangelisatie-samenkomst o. 1. v. Hermann Zaiss, 7.30 uur. City: „Dede, de havenmeid", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur! „Donald Duck en zijn dolle avonturen", da gelijks 11 uur en 4.30 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. „Hans en Grietje", dagelijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lu«or: „de Jas", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant". 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 2, 4 15 7 en 9.15 uur. „Toen stond de aarde stil",14 jaar, dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stad huis: Marionettenspel: Capriolola 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9,30 uur. Tentoonstelling: Minerva, miniatuur-spoorweg 1.30—5.30 en 7—9 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7