Churchills initiatief lijkt thans voorbeschikt tot roemloos einde Rhee maakt moeilijkheden nu bestand naderbij komt Weerbericht De val De Vierdaagse is begonnen Haarlems Dagblad BRITS LAGERHUISDEBAT Zuid-Korea wil tijdslimiet van zes maanden voor politiek accoord Premier De Gasperi ontvouwt program Het woord is aan Na een warme dag weer onvast weer Vrijspraken in totalisator- affaire Gemeenplaatsen van plaatsvervanger Butler Attlee trad op als Churchills kampioen Nadruk op kwestie-Triëst Redding op het nippertje van Franse Alpinist Broodtekort in Oost-Duitsland Semjonov protesteert bij de Amerikanen Water in Japan zakt Surinaamse oud-strijders zonden onderscheidingen terug Weer rapporten li ll w i! 6Se JAARGANG No 10 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofd redactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 22 JULI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 163 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdapen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekeninc 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NOG STEEDS beroert de val van Beria, die sinds kort minister van Binnenlandse Zaken was maar sinds lang opperhoofd der machtige Sovjet-Russische politie, de wereldpers. Nadat hij van zijn grote troon getuimeld is zijn reeds enkele van zijn i vrienden van hun kleine troontjes gegle- den. Zullen er meer volgen? Zal dit niet vooral in Cost-Duitsland geschieden, welks opstandigheid tegen zijn communis tische regering de directe aanleiding tot Beria's ondergang heet te zijn geweest? Plet is een vruchtbaar onderwerp voor gissingen. Anderzijds is menige poging on dernomen om het karakter van de geval lene te schetsen. De resultaten zijn matig bij gebrek aan voldoende gegevens. Men is het evenwel eens over de strikt ambte lijke en ten deze koude natuur van de ge weldenaar in de politiestaat, in schrille tegenstelling met zijn toewijding aan zijn gezin en zijn voorliefde voor huiselijkheid. Dit alles herinnert aan een geducht minis ter van politie uit Frankrijks verleden: Joseph Fouché, berucht door zijn bedrijf tijdens de grote Franse revolutie, tijdens het Eerste Keizerrijk en tot slot zelfs nog even tijdens het herstelde koningschap, ofschoon dat hem spoedig afdankte. Zijn kundige biografen hebben Fouché's karak ter met scherpe klaarheid weergegeven en Stefan Zweig heeft het in een roman zo aangrijpend gedaan, dat een eeuw na de dood van de Due d'Otranto Napoleon had hem tot hertogelijke waardigheid ver heven nog talloze mensen, die zijn naam tevoren alleen uit schoolboekjes kenden, zijn gaan huiveren van die lange, schrale man met de koude vissen-ogen, afgebeeld in pralende kledij, die alles wist van ieder een en leefde temidden van dossiers waar mee hij tallozen kon vernietigen. Maar die liever, met kille berekening, hen tegen el kaar uitspeelde en zwelgde in leugen en list, en tegelijk vervuld was van een roerende aanhankelijkheid aan vrouw en kind. Fouché, due d'Otranto, leefde van 1759 tot 1820. Hij stierf tenslotte een jaar eerder dan Napoleon, wiens régime hij zowel gediend als verraden had. Dat hij eerder heenging moet hem op zijn sterf bed nog verdroten hebben, al zat de keizer toen al vijf jaar gevangen op St. Helena, de verre rots in zee. Ook Fouché leefde trouwens reeds vijf jaar in ballingschap. Maar hij stierf in zijn bed, een vredig einde dat Russische politiechefs maar niet ten deel schijnt te kunnen vallen, want een ganse reeks is al na doodvonnis ge sneefd en het is nauwelijks denkbaar dat een ander lot Lawrenti Beria beschoren zal zijn. Deze tegenstelling is natuurlijk de Fran sen opgevallen. Als zelfs Fouché. die meer malen vlak langs de afgrond schreed, erin slaagde zijn huid te redden doordat hij zo veel van anderen wist, waarom mislukt dat dan telkens die Russen? Pierre Audiat heeft er in Le Monde een bouquetje ironie aan gewijd. „Al onze politiechefs", zegt hij opgewekt, „zijn altijd hun natuurlijke dood gestorven. Gelijk een minister van Open bare Werken, als hij maar zes maanden aan het hoofd van zijn departement heeft gestaan, erop rekenen kan dat hij tot het einde zijner dagen op alle spoorwegnetten gratis vervoerd wordt, zo hebben onze mi nisters van politie immer op de levensver zekering kunnen bouwen, die zij evenzeer reeds verworven hadden als zij maar een half jaar in functie waren geweest. Andere ministers in Frankrijk hebben daarentegen vaak strenge behandeling ondergaan en waren allerminst van onkwetsbaarheid verzekerd. Zouden wij nu moeten aanne men dat in de Sovjet-Unie alle ministers behalve die van politie onberispelijke lie den zijn? lieden van zo zuivere zeden en zozeer wars van alle menselijke harts tochten, dat niemand hen aan een touwtje of aan een strop kan krijgen?" Het verleden der Sovjet-Unie weer spreekt deze veronderstelling. Maar het blijft vreemd dat Sovjet-Russische minis ters van politie er telkens hun hachje bij inschieten. Missen deze Russen toch de zelfbeheersing en de immer gerede reken kunde, die een Fouché kenmerkte, zodat hij alle goede en kwade kansen steeds voorzien had en zijn beleid voor elk mo gelijk geval tevoren vastgesteld? Heeft eerzucht Beria zo sterk aangegrepen, dat hij vergat dat hij de trouw van zijn naaste medewerkers zou kunnen ver spelen? Of is, in zijn liefde voor huiselijk heid, zijn waakzaamheid ingedommeld zo als hij, na de maaltijd, in pantoffels en een huisjasje, in vaders armstoel over de Prawda of de Izwestija in slaap viel, zijn voorgangers en hun gewelddadige dood vergetend. De historici zullen het later ophelderen. Zij zullen het ophelderen in een tijd, waarin wellicht blijken zal dat hij met wat koeler beleid ook als hertog d'Otranto, of iets dergelijks, had kunnen eindigen. Nevens de prins de Malenkov, de graaf Kaganowitsj en de grootvorst Molotov, bij voorbeeld. R- P- De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft gisteren de 33-jarige verte genwoordiger J. S. uit Den Haag, de 39- jarige kontoorbediende M. D. uit Amster dam en de 33-jarige vertegenwoordiger D. D. uit Den Haag, conform de eis, vrijge sproken van knoeierijen bij de totalisator. Hun was ten laste gelegd, tickets van de totalisator te hebben genomen in verboden tijd, dat wil zeggen nadat de bel was ge luid en de wedstrijd een aanvang had ge nomen. Zij wisten de officieuze uitslag, die bijna altijd gelijk is aan de officiële van te voren en zouden de winst die gemaakt werd onderling hebben verdeeld. Daar de verklaringen door verdachten afgelegd, met elkaar in strijd waren, achtte de Officier het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd. De 39-jarige schrijver eerste klasse, J. A. V. uit Den Haag, die bekende in Novem ber 1950 op de renbaan Mereveld te Utrecht, tickets te hebben genomen na de start van de race, waardoor hij f 200 had ontvangen, werd eveneens vrijgesproken. De officier had tegen hem f 200 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis geëist. (Van onze correspondent in Londen) In zijn openingsrede van het tweedaagse debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis zeide minister Butler gisteren, dat de voorgestelde ministers-conferentie van vier in September niét in de plaats komt van de door Churchill voorgestelde conferentie op het hoogste niveau, maar als een prelude daartoe moet worden be schouwd. Het doel is bruggen le bouwen en niet hinderpalen op te richten. Maar men mag ook niet doen alsof er geen hinderpalen zouden bestaan. Butler gaf de verzekering dat geen gelegenheid zal worden gemist om door rechtstreeks contact na te gaan in hoeverre Moskou's houding is veranderd. Dit was Churchill's hoofdthema, hetwelk zo sterk op de verbeelding van de wereld heeft gewerkt, ging Butler voort, maar niet vergeten mag worden, dat Churchill er tevens de nadruk op heeft gelegd dat het Westen voor alles zijn eenheid en zijn mi litaire kracht diende te bewaren. De abso lute eenheid was in Washington geconso lideerd. De veiligheid van de Sovjet-Unie en die van het Westen zijn geen onverzoenlijke tegenstellingen. Dit was een toespeling op de door Churchill voorgestelde regeling in de geest van Locarno. Butler vertrouwde, dat de Sovjet-Unie de uitnodiging voor September zou aan vaarden. De Britse regering heeft nooit gemeend dat alle moeilijkheden met één ruk zouden kunnen worden weggevaagd. Bij elke ontmoeting met de Russen, op welk niveau ook, aldus Butler, zal het Duitse probleem ter sprake moeten komen. Duits land kan echter in 1953 niet meer simpel als een voorwerp van discussie worden be handeld, zoals de Russen dat nog altijd schijnen te denken. De beste veiligheid voor allen kan slechts worden gevonden door Duitsland, hetzij de federale republiek of een verenigd Duits land, zo nauw mogelijk te verbinden met een zuiver defensieve organisatie, als de Europese verdedigingsgemeenschap, die op haar beurt weer deel uitmaakt van de At lantische gemeenschap. Butler gaf de ver zekering, dat als de Russen de uitnodiging voor de conferentie zouden aanvaarden, de houding van de Westelijke deelnemers niet star zou zijn. Oppositie hoonde De oppositie liet een hoongelach horen toen Butler zeide dat de Engelsen inter nationaal meer invloed zouden kunnen uil- oefenen naarmate zij minder economisch afhankelijk van anderen zijn. Was dit een erkenning dat de Britse invloed in Washington slechts gering is geweest? Attlee begon met de informeren wanneer Churchill en Eden weer hun werk zullen hervatten. Zal Eden in staat zijn de rege ring in September te vertegenwoordigen? Deze vragen hielden kennelijk critiek in op de huidige onbevredigende regerings- Iciding. Attlee, die er aan herinnerde dat Churchill's speech alom grote hoop heeft gewekt, vroeg of er nog kans bestond op een conferentie aan de top. Attlee geloofde dat sinds Churchill's rede de Russen voort zijn gegaan met hun soepeler politiek. Wij dienen daarvan profijt te trekken, zei hij. De conferentie van Washington was een armzalig vervangingsmiddel voor Bermu da en het verloop daarvan achtte Attlee niet in overeenstemming met de speech van de premier. Er is algemeen teleurstel ling over het gebrek aan visie. Attlee be toogde dat de beperking van de conferentie tot het Duitse probleem een averechtse methode is, die tot desillusie zal voeren. Er kan alleen voortgang gemaakt worden als het Duitse probleem in groot verband wordt geplaatst, zoals Churchill dat wilde. Het perspectief moest zijn een Europa met. een verminderde bewapening. Churchill had dit, volgens Attlee, in zijn rede laten doorschemeren. De volkeren, Rusland en Amerika incluis, zijn beu van het bewape nen en de wereld wacht op een nieuw begin. Attlee wenste de verzekering, dat na de wapenstilstand van Panmoendjom het pro bleem van het Verre Oosten door de UNO zal worden aangepakt en niet door Amerika alleen. Attlee's conclusie was dat de be sprekingen in Washington ons niet verder hebben gebracht op de weg naar de vrede. Saai en mat Hoewel hij met klem betoogde, dat het Britse initiatief zich nog met onvermin derde kracht doet gelden, heeft Butler gis teren er maar weinigen van kunnen over tuigen dat er binnenkort nog iets zal te rechtkomen van Churchill's denkbeeld tot het houden van een topconferentie tussen de Grote Drie. Na de besprekingen in Washington dei- vier ministers was het reeds duidelijk dat de zaak onder Amerikaanse druk op de lange baan is geschoven. Zelden heeft het Lagerhuis naar een saaiere rede geluisterd dan die van Butler. De kanselier van de schatkist had aller minst een benijdenswaardige taak om zo wel Chux chili als Eden, die beiden her stellende zijn, te moeten vervangen. Lord Salisbury, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, kan, omdat hij tot de erf-adel behoort, geen deel uitma ken van het Lagerhuis. Dus moest Butler uit de tweede hand rapport uitbrengen over de in vele opzichten teleurstellende conferentie van Washington, die geen nieu we perspectieven heeft geopend en in schrille tegenstelling stond tot de zo hoog gespannen verwachtingen door Churchill in zijn koene rede van 11 Mei gewekt. Het was duidelijk dat de Britse regering na de conferentie van Washington niets meer te zeggen had. Na Butler's mat en kleurloos betoog had men het gevoel dat zijn kans op het pre mierschap aanzienlijk gedaald is. De ge polijste, altijd effen Butler, hoe bekwaam hij ook mag zijn, mist nu eenmaal Chur chill's robustheid, Eden's vuur en ook de indx-ingende scherpte van Attlee, wiens speech, die volgde op die van de kanselier, algemeen bewonderd werd. Leiderscrisis Attlee wierp zich op als Churchill's kam pioen. Na Butler's rustig voortkabbelende gemeenplaatsen staken Attlee's opmerkin gen die in elk geval tot nadenken prikkel den, verfrissend af. Het half ingedutte Lagei-huis veerde op. Clement Davies, de libei-ale leider, viel Attlee trouwens bij. Butler's rede werd na afloop in de wan delgangen gekenmerkt als een verkiezings- speech voor Adenauer, die door hem in de opening van zijn betoog met veel nadruk werd geprezen. Butler's optreden heeft op pijnlijke wijze de crisis van het leiderschap bij de conser vatieven in het licht gesteld. Zonder Chur chill of Eden is er een absoluut vacuum. SEOEL (Reuter) De Zuid-Korcaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tao, heeft Woensdag tegenover een medewerker van Reuter verklaard, dat zijn x-egering, na de tussen president Syngman Rhee en Eisenhowers vertegenwoordiger Robertson gevoerde besprekingen, nog „bepaalde ophelderingen" wenst, alvorens te kunnen toezeggen zich niet tegen een wapenstilstand te zullen verzetten. De minister verklaarde dat Zuid-Korea er in had toegestemd een wapenstilstand gedu rende drie maanden na aanvang der na het tot stand komen van een bestand te houden politieke besprekingen te zullen erkennen. „Zuid-Korea zal zich krachtig tegen een wapenstilstand verzetten, tenzij de Ver enigde Staten de Zuid-Koreaanse regering een bevredigende uiteenzetting kunnen geven van de „klaarblijkelijk scherpe ver schillen" tussen Robertsons mededelingen aan president Rhee en hetgeen het hoofd der geallieerde onderhandelingsdelegatie, generaal-majoor Harrison, hierover te Pan moendjom aan de Noordelijken heeft medegedeeld," aldus minister Pjocn Joeng Tao. De minister vei-klaarde voorts dat het stellen van een tijdslimiet voor de duur dei- politieke conferentie één der punten was, waarover de Zuid-Koreaanse regering de Amerikaanse autoriteiten om opheldering heeft gevraagd. Pjoen Joeng Tao had zijn onderhoud met Reuter, na tevoren drie uur met president Rhee te hebben beraadslaagd. Hij zou de De intex-nationale Vierdaagse is giste ren in Nijmegen be gonnen. De eerste dag waarop de route door de Betuwe leidde, was een stra lende dag. Het som bere wolkendek van Maandag was ver dwenen en de zon en de blauwe hemel ga ven kleur en glans aan het landschap. Eist was het centrum waar de wandelaars voor alle routes bij elkaar kwamen. Hiel en daar wax-en teilen en emmers water langs de weg ge plaatst voor de dor- stigen en verhitten. Met de behoefte aan water steeg de vraag naar zwachtels en jodium. Ovex-igens is het aantal uitvaFers meegevallen. Van de 9582 deelnemers, die 's morgens op mars wax-en gegaan, wer den slechts 50 voor de volgende dag uit geschakeld. De intocht van het grote leger wande laars gaf 's middags bij de Waalbrug in Nijmegen het vertrouwde beeld met vele toeschouwers en lange files wachtende auto's. De laatsten die binnen kwamen, waren de leden van een groep Engelse mi litairen uit de Britse bezettingszone van Duitsland, die 's middags om twee uur gestart waren, omdat ze zich in de datum vergist hadden en pas op de morgen van de eei-ste Vierdaagse dag na een reis met weinig slaap waren aangekomen. Op de foto: een eenzame vierdagen- wandelaar op de Waalbrug. besprekingen met de president hedenmid dag voortzetten. Te Washington is vernoiuen dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de Zuid-Koreaanse regei-ing een nieuwe mededeling heeft doen toekomen, die vex-moedelijk vex-band houdt met de be richten, dat Rtiee's kabinet opnieuw onte vreden is over de gang van zaken bij de bestandsbesprekingen. De boodschap werd via de Amerikaanse ambassadeur te Seoel ter kennis van de Zuid-Koreaanse x-egering gebracht. Aan het zenden der boodschap waren bespx-ekingen op het Witte Huis tussen president Eisen hower, diens persoonlijke vex-tegenwoor- diger in Zuid-Korea, Robertson, en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, voorafgegaan. De Zuid-Koreaanse minister van Buiten landse Zaken verklaax'de dat px-esident Syngman Rhee Robertson had toegezegd zich niet tegen een wapenstilstand te zullen verzetten, oirxdat de Verenigde Staten een bepaalde waarbox-g hadden vei-strekt over hetgeen zij zouden doen, indien op een poli tieke conferentie na drie maanden nog geen bevredigende x*egeling was bereikt. „Het is thans duidelijk geworden dat generaal Harrison tegenover de communis tische onderhandelaai-s heeft verklaax-d, dat president Rhee er in heeft toegestemd zich vcor een periode van onbepex'kte duur niet tegen een wapenstilstand te zullen verzet- ten. Dit is volkomen onjuist," zeide hij. Onthullingen De minister voegde hier later nog aan toe dat, indien de Amerikaanse regering de gewenste opheldering niet zou geven, „Zuid-Korea zich gedwongen zal zien be kend te maken wat Robertson nu eigenlijk precies beloofd heeft." „Wij zullen de wereld in dat geval ver tellen dat de UNO de Zuid-Koreaanse regering met voorbedachte rade in het on gewisse heeft gelaten over de jongste ont wikkelingen bij de bestandsbespx-ekingen, om haar te dwingen in te stemmen met een smadelijk compromis met de communis ten," verklaarde hij. De door de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken tegenover Reuter af gelegde verklaring is rechtstreeks in strijd met de verzekering, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Dinsdag op zijn persconferentie te Washington gaf, namelijk dat president Syngman Rhee geen tijdslimiet had gesteld voor het bereiken van overeenstemming op de na een wapenstilstand te houden poli tieke besprekingen. In officiële kringen te Washington toon de men zich beducht over de berichten aan gaande de nieuwe ontevredenheid der Zuid-Koreaanse regering. Men sprak de hoop uit, dat niets zou worden gezegd of gedaan, dat in dit stadium de wapenstil- standsbespi-ekingen in gevaar zou kunnen bx'engen. Zuid-Korea zal niet vertegenwoordigd zijn bij de ondertekening van de wapenstil stand. maar zal gedurende een periode van zes maanden niets doen om de naleving van de wapenstilstand tegen te werken, al dus heeft later een officiële woordvoerder van de Zuid-Koreaaxxse regering medege deeld. In dienst der Noordelijken staande arbei ders hebben in de gehele afgelopen nacht in hoog tempo doorgewerkt aan het optrek ken van een houten gebouw te Panmoend jom, dat moet dienen als plaats van samen komst voor de geallieerde en Noordelijke delegaties, wanneer men zover is dat een wapenstilstand kan worden ondei'tekend. Dit feit heeft onder waarnemers de hoop doen ontstaan, dat het sluiten van een ROME (Reuter). Premier De Gasperi heeft Dinsdagavond zijn nieuwe Christen- Democratische regering aan het parlement voorgesteld. In een rede, die hij achtereenvolgens in de Kamer vaxx Afgevaardigden en de Se naat hield, beloofde hij steun aan de Noord- Atlantische vcrdragsorganisatic, De Euro pese verdedigingsgemeenschap en alle maatregelen, die leiden tot eenwording van West-Europa. Hij vroeg de steun van Italië's bondge noten in het geschil met Joegoslavië over Triëst. Hij waarschuwde de Westelijke Ge allieerden, dat niet-inwilliging van Italië's aanspraken op Triëst een „fatale invloed op de Italianen" zou hebben. Italië, zo verklaart hij voorts, heeft geen bezwax-en tegen het militaire pact tussen Joegoslavië, Gi-iekenland en Turkije, maar er zou tussen Italië en Joegoslavië geen soortgelijke militaire samenwerking kun nen bestaan zolang beide landen verdeeld zijn door de kwestie-Triëst. Men verwacht, dat het debat over het program van De Gasperi een week zal du ren. Er zijn aanwijzingen, dat de (minder heids) regering een vertrouwensstemming zal v/innen, indien zij woi'dt geholpen door onthoudingen van rechtse monarchisten. Als punten van binnenlandse politiek noemde De Gasperi onder meer: Eeix program van kapitaalsinvestering, vooral in het arme Zuiden, ter beperking van de werkloosheid en verhoging van de productie. Een serie maatregelen, die samen met hel program van kapitaalsinvestering de in dustriële productie naar verwachting met veertig procent en de landbouwopbrengst met vijftien procent zal verhogen in de ko mende vijf jaar. Algehele uitvoering van het drie jaar ge leden ingevoerde program voor agrarische hervormingen, waarbij grond van grote landerijen aan boeren wordt overgedragen. Woningbouw en het verschaffen van stro mend water aan ruim twee duizend dorpen. Maatregelen tegen belastingontduikers. Het verkx-ijgen van een evenwichtige begroting binnen vier tot vijf jaar. Indiening van wetsontwerpen gericht tegen eventuele communistische of neo-fascistische pogin gen om de huidige orde omver te werpen. Deze zullen naar verwachting onder meer omvatten een zekere mate van perscen- suur, verbod van politieke stakingen en af schaffing van het stakingsrecht van amb tenaren. CHAMONIX, Frankrijk (United Press) Een Franse bergbeklimmer, die onge veer 72 uur aan het eind van een stuk touw gehangen heeft op de Mont Blanc, is giste ren op het laatste nippertje gered. Het klimtouw was op het ogenblik, dat de Franse student Geoi-ges Barchachi, oud 24 jaar, gered werd door berggidsen die hem te hulp waren gesneld, bijna tot de laatste draad versleten op de plek waar het touw voortdurend langs de ruwe bergwand had geschuui-d. De gidsen zeiden na de redding, dat het geen paar minuten meer had moeten duren of de bergbeklimmer zou honderden metex's naar beneden zijn gestort. Barchachi, een inwoner van Caen, die aan de Parijse Soi-bonne studeert, had zijn kameraad Claude Chuiliat reeds zien ster ven toen hun touw uitschoot. Bax-chachi schoot naar beneden, doch het touw waar aan hij hing bleef plotseling ergens haken. Het was toen Zaterdagmiddag, hetgeen bleek uit het hoi-loge van Chuiliat, dat op dat ogenblik was blijven stilstaan. Bax-chachi was echter te zwak om te kunnen terugklimnxen. Hij bleef wezenloos aan het touw hangen. Hij weet nog niet dat zijn leven de laat ste minuten aan een zijden draad heeft ge hangen en dat zijn touw zozeer versleten was, deelde een van de redders mede. „Ik wil slapen, slapen en nog eens slapen." wax-en Barchachi's eerste woox-den. „Ik snap niet dat men mij zolang heeft laten hangen." Zijn ergste letsel is, dat zijn handen in lichte graad bevroren zijn. BERLIJN (Reuter). Oost-Duitse vrouwen hebben in de rij moeten staan om brood te ki-ijgen, aldus schrijft het semi-officiële blad „Berliner Zeitung" .in zijn editie van Woensdag. In de staatsbx-oodwinkels ixx Pfafferidorf werd Zaterdags slechts dx-ie tot vier uur brood geleverd. Het blad wijt het gebrek aan brood aan ,,ox-ganisatiefouten". BERLIJN, (Reuter) De Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft bij de Amex-ikaanse autoriteiten ge protesteerd tegen de verkoop van goed kope voedingsmiddelen in West-Berlijn aan Oost-Bex-lijners. Dit kan niet anders dan als een nieuwe „fascistische provo catie" worden beschouwd, schreef hij. Geëist wordt, dat deze verkoop wordt gestaakt. Anonymus: Als men met ingewikkelde ge dachten niet tot heter komt, zou er dan niet iets in eenvoudige kunnen liggen? TOKIO (Reuter). Volgens de joxxgste verlieslijst, die door de Japanse politie is gepubliceerd hebben op het eiland Honsjioe bij de ovex-stromingen 675 mensen de dood gevonden. 4190 personen worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt 4.507. Het water zakt nu en het weer is vandaag beter geworden. Op vragen van het Tweede Kamex-lid de heer Ritmeester (V.V.D.) over de tex-ug- zending van een aantal koninklijke onder scheidingen door het bestuur van de Bond van Sux-inaamse Oorlogsvrijwilligei's heeft minister Staf onder meer geantwoox-d, dat deze terugzending geschiedde als protest van de betrokkenen tegen de naar hun ge voelen onderwonden onjuiste behandeling van de zijde van de Nederlandse regering in zake door hen ingediende vorderingen welke verband houden met hun vei-blijf in Australië, waarheen zij in de jax-en 1944 exx 1945 zijn uitgezonden. Na dienst te hebben gedaan in Australië en het voox-malige Nederlands-Indië zijn deze oorlogsvrijwil ligers in 1947 naar Suriname teruggekeerd en gedemobiliseerd. Pas in November 1950 werd van de gou verneur van Sux-iname een brief ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat 195 oud- vrij willigers onuitbetaald gebleven emolu menten vorderden. Voorgesteld werd deze vorderingen tot een bedrag van rond 84.000 alsnog te voldoen. Bij de beantwoording in December 1950 van deze bx-ief werd vooropgesteld, dat de ingediende vorderingen op grond van de ovei-gangsovereenkomst bij de regering van de republiek Indonesië aanhangig dienden te worden gemaakt. Reeds kort na de ont vangst van de brief van de gouverneur van Suriname werd de x-echtmatigheid van de ingediende vorderingen ernstig betwijfeld. In tientallen dossiers van ex-oorlogsvrij willigers, die in 1944 en 1945 naar Austra lië zijn uitgezonden, zijn betalingsstaten aangetroffen, welke vermelden, dat de dooi de betrokkene gevorderde duurtetoeslag of oorlogstoelage volledig is genoten. De toenmalige gezant in Australië heeft voorts medegedeeld dat aan de oorlogsvrij willigers gedurende de reis alle toelagen zijn betaald. Noch de bond, noch een der leden daarvan heeft, ondanks herhaald ver zoek, enigerlei aanwijzing voor de recht matigheid der vordei-ingen geproduceerd. Het K.N.M.I. deelt mede: Subtx-opische lucht, die Maandag ons land was binnengedrongen, heeft gisteren voor een van de warmste dagen gezorgd die deze zomer tot dusverre heeft opge leverd. In Brabant bereikte het kwik op som mige plaatsen 30 graden, in Woensdrecht wex-d zelfs 31 gi-aden gemeten. Het hoge drukgebied, dat ons één dag zijn gunsten toonde, heeft zich echter ver plaatst naar Zuid-Oost-Europa. West- Europa staat nu onder invloed van een oceaandepressie. Het centi-um van deze depx-essie bevond zich vanochtend bij Schotland: het be weegt langzaam in ongeveer Noox-d-Ooste- lijke richting. Men moet dan ook onvast weer met buien verwachten, afgewisseld door opklaringen. De tempex-aturen zullen niet hoog zijn. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxembux-g Pax-ijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Bexdijn Frankfort Miinchen Wenen Innsbrück Rome wapenstilstand nog slechts een kwestie van enige dagen zal zijn. Een woordvoerder van de geallieerde opperbevelhebber, genex-aal Mark Clai'k, heeft te Tokio medegedeeld, dat de gene raal tegen 3 Augustus in de V.S. hoopt te zijn indien een wapenstilstand inmiddels getekend zou zijn. Genex-aal Clark zou op 3 Augustus in New Orleans willen zijn, waar zijn zoon William in het huwelijk zal treden. Dinsdagavond heeft president Rhee van Zuid-Korea te Seoel verklaard, er op te staan, dat de politieke conferentie na een wapenstilstand niet langer dan 90 dagen zal duren. „Daarna zullen wij onze eigen weg mogen volgen," aldus is heden pas mee gedeeld. mist zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt E0 C "2 W 5 WZW 2 ZW 3 ZZO 6 ZW 4 ZZW 5 ZZW 5 ZZW 5 WZW 4 ZW 2 windstil N NW ZZO ZZO ZW ZZW ZZO NNO E0 id if 20 13 21 0,3 18 3 23 1 27 0,2 19 1 23 1 27 0 31 0 31 0 30 0 26 0 30 0 31 0 27 0 30 0 27 0 29 0 29 0 30 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. OOOCCCOOOOOOOOOCXDOOCOOOCOOOOOOOOOOC VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regenbuien, hier en daar vergezeld door onweer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. 23 Juli Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 18.51 uur. onder 0.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 Juli Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.11 en 19.51 uur. Donderdag 23 Juli Hoog water: 0.24 en 13.05 uur. Laag water: 8.22 en 21.01 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1