Zuid-Korea zegt overeenkomst met Robertson definitief op Bidault speelt leiding in Vietnam in handen der V.S. Tweede Kamer gaat vrij zeker accoord met het EDG-verdrag Weerbericht Huis van Afgevaardigden besnoeit het Amerikaanse hulpprogram Rhee's regering zal zich op geen enkel punt aan bestand houden Nieuwe Britse wet op regentschap Het woord is aan Frankrijk houdt vinger in de pap, maar Dulles zwaait de pollepel Debat duurde tot ruim twee uur 's nachts Spaak pleit tegen neutraal Duitsland Obstakel voor huwelijk van Margaret uit de weg geruimd EISENHOWERS WENSEN GENEGEERD Noodtoestand afgekondigd aan Oost-Duitse grens Buitenlands debat in Lagerhuis Het zou geheel Europa economisch overvleugelen Oven drie van Staalfabriek buiten werking Weerrapporten 63e JAARGANG No 11 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 23 JULI 1953 IJmuider Courant velser Haarlems DqqIdIqcI editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 164 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman n» 1 1 komen met het vaststellen va SEOEL (Reuter). De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoeng Jocng Tai, heeft een correspondent van Reuter medegedeeld, dat Zuid-Korea de over eenkomst gesloten tussen Eisenhowers afgezant Robertson en president Syngman Rhee, als verbroken beschouwt en dat Zuid-Korea géén wapenstilstandsovcreenkomst zal nakomen. De minister zeide, dat de Verenigde Staten door het doen van beloften aan de Noordelijken in besloten zittingen te Panmoendjom de overeenkomst met Zuid- Korea hadden geschonden. Pjoeng verklaarde, evenals andere Zuid-Koreaanse minis ters, dat Robertson en Rhee het er over eens waren geweest, dat de politieke fconfe- rentie na het sluiten van een bestand niet langer dan 90 dagen mag duren, waarna de Amerikanen, ingeval er geen overeenstemming mocht zijn bereikt, de onderhande lingen zouden staken. Ook zou zijn overeengekomen, dat Indi sche en communistische vertegenwoordi gers in de commissie voor de krijgsgevan genen geen toegang zouden krijgen tot het grondgebied, dat onder gezag van de Zuid- Koreaanse regering staat, maar alleen de neutrale zone zouden mogen betreden. Minister Pjoeng verklaarde nu echter, dat Zuid-Korea zich niet langer gebonden acht aan de belofte om de Indische vertegen woordigers tot de gedemilitariseerde zóne toe te laten. Hij deelde mee, dat Zuid-Korea niet van plan is, verdere besprekingen met de V. S. te vragen, doch hij voegde hieraan toe, dat zijn regering wel bereid is, onderhande lingen te voeren „met een ieder die onze toestand wil bespreken". De minister zei- de voorts, dat Rhee alle concessies, die de V. S. hebben gedaan, op schrift heeft. Op de vraag, wat Zuid-Korea van plan is te doen, antwoordde de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken: „Alles is mogelijk. Wij zullen ons echter op geen enkel punt aan de wapenstilstand houden". Volgens Zuid-Koreaanse ministers zou Robertson indertijd de volgende verdere toezeggingen aan president Rhee hebben gedaan: De Chinese troepen moeten aan het ein de van de politieke conferentie uit Noord- Korea worden teruggetrokken. Voor het sluiten van een bestand zullen tussen de V. S. en Zuid-Korea onderhan delingen voor een verdrag voor wederzijdse veiligheid beginnen. Het verdrag kan ech ter na het bestand worden getekend. Onafhankelijk van dit verdrag zullen de V. S. militaire en economische hulp aan Zuid-Korea verlenen. Aan de politieke conferentie na het van kracht worden van het bestand zal een Zuid-Koreaanse vertegenwoordiger deel nemen. Amerikaanse visie Van officiële Amerikaanse zijde is mede gedeeld dat de Verenigde Staten Zuid- Korea geenszins hebben teogezegd de na een wapenstilstand te houden politieke besprekingen na negentig dagen te zullen afbreken, indien dan nog geen overeen stemming- zou-zijn bereikt. Verklaard wordt, dat president Rhee slechts de verzekering heeft ontvangen dat de Verenigde Staten zich, indien een politieke conferentie negentig dagen had geduurd, zouden beraden over de dan ge schapen toestand. Men acht het in Amerikaanse ambte lijke kringen niet uitgesloten, dat president Rhee deze mededeling van Robertson ver keerd heeft begrepen. De Amerikaanse militaire leiders zijn van mening dat Zuid-Korea, bij een her vating der vijandelijkheden, de strijd niet lang alleen zal kunnen voeren. Zij hopen dat president Rhee zich nog wel twee maal zal bedenken, alvorens, bij een eventueel mislukken der voorgestelde politieke be sprekingen, tot militaire actie over te gaan. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft (Van onze correspondent in Londen) Wanneer Koningin Elizabeth niet meer in staat zal zijn te regeren of zal komen te overlijden voordat Prins Charles 18 jaar is. zal haar echtgenoot, de Hertog van Edinburgh, met het regentschap worden belast in plaats van Prinses Margaret. Tot dusver gold dat de eerste in de lijn van de troonsopvolging, die boven 21 jaar. is, re gent wordt. De regering zal in de herfst een wets ontwerp indienen waardoor de verandering haar beslag zal krijgen. Voor het begin van de tournée naar Australië en Nieuw Zee land van Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zou zulks dus geschieden. Zij vertrekken op 23 November. Tijdens hun afwezigheid, gedurende vijf maanden, zal een, eveneens gewijzigde, regentschapsraad de functies van het staatshoofd uitoefenen. De nieuwe regeling is uitsluitend voor de regeerperiode van het nieuwe staats hoofd bedoeld. Reeds kort na de troons bestijging van Koningin Elizabeth bestond het voornemen de wet op het regentschap te wijzigen. Plet voorstel werd voorgelegd aan de premiers van het gemenebest toen zij in Londen waren ter gelegenheid van de kroning, en door hen unaniem goedge keurd. Plet grote publiek ziet in de wijziging van het regentschap een bevestiging van de geruchten omtrent een huwelijk van Prinses Margaret met de vlieger-kapitein Peter Townsend, die onlangs is gescheiden en dezer dagen zijn functie van hofadju- dant verwisselde met die van luchtvaart attaché in Brussel. Indien Prinses Margaret geheel van het regentschap zou worden ontheven, zou een belangrijk constitutioneel obstakel voor een huwelijk van de prinses uit de weg zijn geruimd- Woensdag verklaard, dat president Rhee van Zuid-Korea aan president Eisenhower en aan hem de verzekering had gegeven, dat hij op geen enkele wijze een bestand met de communisten zou belemmeren. Op 11 Juli, zo zeide Dulles, heeft Rhee in een schrijven aan president Eisenhower op diens verzoek verklaard, dat hij „op geen enkele wijze de tenuitvoerlegging van de bestandsbepalingen zou belemmeren". Op dezelfde dag had Rhee aan Dulles ge schreven dat, hoewel hij er aan twijfelde, of het verstandig was, een bestand te sluiten, hij zich neerlegde bij de Ameri kaanse politiek. Bestand nabij Officieren der verbondenen en Noorde lijken, die naar men gelooft bezig zijn met het vaststellen van een bestandslinie langs het front, zijn Woensdag in de ochtend, middag en avond bijeengekomen. Men meent, dat partijen gereed zijn ge komen met het vaststellen van de be standslijn. Hedenochtend is officieel te Seoel be kendgemaakt dat de officieren, die het bevel voeren over de strijdkrachten der verschillende landen, die tezamen de ge allieerde strijdmacht vormen, zijn uitge nodigd „de ondertekening van de-wapen stilstandsovereenkomst, die weldra te Pan moendjom zal plaats vinden", bij te wo nen. Op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger worden hefschroef- vliegtuigen in gereedheid gehouden om, zodra dit noodzakelijk is hoge geallieerde functionarissen naar Panmoendjom over te brengen. Noordelijke reactie De Noord-Koreaanse radio-Pjongjang heeft vanmorgen verklaard, dat de wapen stilstandsovereenkomst „voor of na de ondertekening" geblokkeerd of vernietigd zou kunnen worden. De Noordelijken zou den zich echter houden aan hun verbinte nissen. Volgens radio-Pjongjang hangt de wapenstilstand af van de vraag of de Ame rikanen hun beloften gestand zullen doen. President Rhee van Zuid-Korea heeft de Amerikaanse ambassadeur Ellis Briggs vanmorgen medegedeeld, „niet beschik baar" te zijn voor een conferentie over de houding van Zuid-Korea tegenover de wapenstilstand, aldus is van Zuid-Koreaan se zijde verklaard. Wel was Rhee met de bevelhebber van het achtste leger, generaal Taylor, voor een inspectie van fronttroe pen vertrokken. Paik Toe Tsjin, de Zuid-Koreaanse eerste minister, heeft vandaag de V. S. er van be schuldigd, dat zij zouden dreigen Zuid- Korea economische steun te onthouden als het zich op het punt van de wapenstilstand niet achter de V. S. schaart. ■WASHINGTON (Reuter). Het Ameri- over het nieuwe hulpprogram en dat de kaanse Huis van Afgevaardigden heeft het j verzoeken van Eisenhower om hem te door president Eisenhower gevraagde be- steunen werden genegeerd. drag voor economische en militaire hulp aan het buitenland van 5.124 millioen dol lar met G86 millioen dollar besnoeid. Het program, dat thans 4.438.678,000 dollar groot is en voor 12 maanden geldt, is nu ter verdere behandeling naar de Senaat gezonden. Het Huis keurde voorts een vermindering met 400 millioen dollar goed van het totale bedrag.ad 2.175 mil lioen, dat in vorige jaren is toegewezen maar nog niet uitgegeven. Eisenhower had tevoren verklaard, dat de door de commissie voor de toewijzingen aangebrachte vermindering te groot was. De republikeinse leiders in het Congres deden echter geen pogingen deze verminde ring ongedaan te maken, hoewel enkelen hadden verklaard dat men daardoor het vertrouwen in de president kon tonen. De democraten zeiden bij het debat, dat er geen overeenstemming was tussen de republikeinse leiders en het Witte Huis BERLIJN (Reuter). De Noordwest- Duitse radio meldt, dat de noodtoestand weer is afgekondigd in de Oost-Duitse districten Goerlitz en Zwickau, respectie velijk bij de Poolse en bij de Tsjechische grens. Russische troepen zouden de wacht aan deze grenzen houden wegens relletjes in Polen en Tsjechoslowakije, die kort ge leden zouden zijn voorgekomen. Duitse bui'gers zouden een kilometer van de grens verwijderd moeten blijven. Ook zou een uitgaansverbod zijn afgekondigd. Volgens kringen, die in verbinding staan met het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, ver wacht de regering, dat de Senaat vele dei- door het Huis van Afgevaardigden aange brachte besnoeiingen die door president Eisenhower als te ingrijpend en nadelig voor de veiligheid der Verenigde Staten worden beschouwd ongedaan zal maken. De Senaatscommissie voor de toewijzin gen korot Donderdag bijeen ter bespreking van het hulpverleningsontwerp. Men ver wacht, dat de commissie voor het einde van de week met haar werk gereed zal zijn, waarna de behandeling door de Senaat kan beginnen. Victor Cherbuliez: Een pessimist is iemand, die ver ontwaardigd is dat de wereld niet een onmetelijk magazijn van geluk is te zijnen dienste. Hel merkwaardige Coster-monument in de Haarlemmerhout, dat uit 1S23 dateert was zo vervallen dat het nodig gerestaureerd moest worden. Daarmee is men thans be gonnen, waardoor men een niet alledaags kijkje in het inwendige van het gedenk teken kan nemen. (Van onze correspondent in Parijs) Deze week gaat de Franse Kamer op reces en dan treedt er voor de binnenland se politiek dus weer de jaarlijkse pauze in. Voor premier Laniel ligt er dan een parle mentaire rustperiode tot begin October in het vooruitzicht en enig gevaar loopt zijn kabinet dan dus niet meer. Maar omdat de tijd intussen niet stil staat, en er speciaal voor Indo-China beslissingen van bijzonder grote draagwijdte genomen zullen moeten worden, heeft men zich in politieke krin gen niet zonder vrees al afgevraagd, of de Kamer, en in het algemeen Frankrijk, door de regering in October niet voor een aantal hoogst gewichtige voldongen feiten zal worden geplaatst. Dat is de vraag, die ook het onafhankelijke avondblad „Le Monde" dezer dagen opwierp in een artikel, dat veel stof op heeft doen waaien en waar tegen minister Bidault persoonlijk in een speciaal communiqué protest heeft aange tekend. In dat artikel werd door Jean-Jaques Servan-Schreiber, een der schranderste jongere Franse journalisten, de onthullen de mededeling gedaan, dat Georges Bidault op de jongste conferentie der Grote Drie in Washington volledig overstag zou zijn ge gaan. In ruil voor 200 millioen dollars, die (Van onze parlementaire redacteur) Om kwart over twee in de afgelopen nacht vroeg minister B e y e n aan de voor zitter van de Tweede Kamer zijn redevoe ring ter verdediging van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag der Euro pese Defensie Gemeenschap heden, Don derdagmiddag te mogen uitspreken. Het was toen precies twaalf uur geleden, dat iiiilgiËlMPI PlwiillPPi H lil - Het hoogtepunt van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Militaire Academie vormde Woensdag het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Hier nemen zij het défilé van de cadetten af. m r. Va n dei- Goes van N a t e r s (P. v. d. A.) de debatten over dit verdrag had geopend. In die twaalf uren hebben de woordvoer ders der verschillende fracties hun stand punt geformuleerd. Het staat vrijwel vast, dat de Kamer, zij het met enige reserve, het verdrag van 27 Mei 1952 zal goed keuren. Een onzeker punt is, dat er over een door me j. K 1 o m p (KVP) ingediend amendement dat de uit het verdrag voortvloeiende overeenkomsten aan de goedkeuring der Staten-Generaal wil bin den niet eenzelfde eenstemmigheid be staat. Het is door de KVP, de VVD en de A.R. ondertekend. De heer T i 1 a n u s (C.H.), die wel, zij het aarzelend, zijn steun aan het ontwerp gaf, wees het amendement af. Het enthousiasme ervoor bij de Partij van de Arbeid is beslist niet groot. Hoe de regering er over denkt is nog niet bekend, al heeft zij bij de laatste mondelinge behan deling de gedachte, belichaamd in dit amendement, afgewezen. Hoe dit zij, de regering mag zich ver zekerd weten van de steun van de KVP, de P. v. d. A., de VVD, de A.R. en de C.H. De KNP. de SGP, de CPN en als een ling in zijn fractie de heer Gerbran- dy (A.R.) hebben zich als tegenstanders doen kennen. (Het verslag van de behandeling van het verdroeg in de Tweede Kamer vindt men elders in dit nummer). De waarnemend premier van Engeland, Butler, heeft Woensdag in het Lagerhuis verklaard, dat de UNO door de toezeggin gen van Rhee in staat was gesteld de Noordelijken definitieve antwoorden te geven op hun vragen. De Noordelijken hebben in die antwoorden voldoende waar. borg gezien om voort te gaan met de voor bereidingen voor het ondertekenen van een wapenstilstand. De leider van de oppositie, Attlee, vroeg minister Butler of „dit betreurenswaardige nieuws" niet de noodzakelijkheid aantoont voor een spoedig bijeen roepen van de Al gemene Vergadering van de UNO. Butler zei, dat de regering alle mogelijke gevolgen, de suggestie van Attlee inbegrepen, moet onderzoeken en dat het Lagerhuis op de hoogte zal worden gehouden. Kenneth Younger, een vroeger (Laboor-) minister van staat voor buitenlandse zaken, zei dat Church ills politiek van besprekin gen met Malenkov „in de krachteloze han den van Lord Salisbury in het niet verzon ken is." Ook verscheidene andere Labour- afgevaardigden waren van mening, dat Lord Salisbury geen vierlandenbespreking «wenst, zoals door premier Churchill ge opperd. Foster Dulles bij het Amerikaanse Congres voor de militaire hulpverlening in Indo- China aan zou vragen, zou Bidault er in toegestemd hebben dat in het vervolg ook Vietnam direct in de besprekingen met Amerika betrokken wordt. Dat is inder daad al geschied, want de premier van Vietnam, Van Tam, werd tijdens Bidault's verblijf al naar Washington ontboden om direct aan het Frans-Amerikaanse overleg deel te kunnen nemen. En een tweede offi cieel bezoek is intussen nog aangekondigd. Volgens Servan-Schreiber hield deze in vitatie in, dat Bidault in het Verre Oosten nu zulke vérgaande concessies zou hebben gedaan, dat Parijs daar nu nóg afhankelij ker van Amerika is geworden dan het in Europa in het kader der Atlantische allian tie reeds is. De risico's van déze machts overdracht zijn volgens „Le Monde" echter nog aanzienlijk groter, omdat in Indo- China geen koude, maar een warme oorlog woedt: een oorlog, waarvan Frankrijk voor lopig een groot deel der lasten zal moeten blijven dragen, maar waarvan de politieke en militaire leiding echter in andere han den overgaat. Zwakke ontkenning Hoewel de Franse minister van Buiten landse Zaken nu pertinent tegenspreekt, dat hij in Washington een geheim accoord met Foster Dulles heeft getekend, kan hij toch moeilijk ontkennen, dat in de volgen de weken de definitieve beslissing voor de verdere ontwikkeling van het Indo-Chinese conflict zal moeten vallen. Op eigen krach ten kan, dat heeft het jongste verleden nu wel onweerlegbaar aangetoond, Frankrijk de strijd niét langer voorzetten. Bijstand van troepen van Amerikaanse of van U.N. O.-zijde kunnen de Fransen evenmin ver wachten. Soldaten kunnen daarom alleen door de Indo-Chinese volkeren zélf worden geleverd en om die algehele mobilisatie mogelijk te maken, heeft Parijs er daarom al in toegestemd de souvereiniteit groten deels aan de respectivelijke staatshoofden, onder wie keizer Bao Dai en de jonge, op standige koning van Cambodja, over te dragen. Onafhankelijkheid was namelijk de begrijpelijke voorwaarde voor hun in tensievere deelname aan de strijd. Die Viet- nam-legers, die nu nog slechts voorname lijk op papier bestaan, zullen echter dooi de Amerikanen moeten worden uitgerust, en daarmee is dus het directe contact tus sen die beide belanghebbenden bij voor baat al gelegd. De Fransen zullen voorlopig zeker wél een (symbolische) vinger in de pap mogen houden, de pollepel hanteren ze echter niet meer. Na alle nederlagen, die de Fransen de laatste maanden geleden hebben, is het waarschijnlijk dat de Vietminh-rebellen, zodra het weer er zich toe leent, hun be slissende slag zullen willen slaan. Dat zal in het komende najaar zijn. Voordien moet dus tenminste de diplo matieke hervorming van de Vietnam deel staten haar beslag hebben gekregen, want dat is de politieke grondslag voor een latere militaire superioriteit op de communisti sche rebellen van Ho Chi Minh. De keuze Frankrijk stond eigenlijk al jaren voor de keuze: onderhandelen met de rebellen öf machtsoverdracht aan Amerika. Een ver dere oorlogvoering op de oude voet is, zo als gezegd, nu wel onmogelijk gebleken. Er zijn heel wat Franse politici, en zeker niet alleen in de linkse partijen, die al lang aan stuurden op overleg met Ho Chi Minh. Mendès-France was degene, die deze ge dachte het openhartigst uit durfde spreken, maar het is bekend, dat zijn oordeel door rechtse staatslieden zoals de vice-premier Reynaud en de president van de Assemblée der Franse Unie, Albert Sarraut, wordt ge deeld. Over het probleem Indo-China bestaan dan ook tot in de boezem van de regering nog steeds zeer grote meningsverschillen en naar verluidt zouden zelfs verschillende ministers af willen treden, indien Bidault's these zou zegevieren. Dat laatste is echter wel waarschijnlijk, omdat Amerika Indo-China al veel te ver op sleeptouw heeft genomen dan dat het nu nog zou willen en kunnen capituleren, terwijl bovendien de huidige Indo-Chinese machthebbers zeker op de hand van Foster Dulles zijn. Zij zullen de strijd stellig voort willen zetten, want de positie van een Bao Dai valt te vergelijken met die van een Tsjang Kai Sjek of een Syngman Rhee, figuren die allen met recht mogen vrezen dat zij het eerste gelag van een compromis met de vijand zullen moeten betalen. BRUSSEL (A.N.P.) In een artikel in de Peuple schrijft Paul Henri Spaak, met het oog op de mogelijkheid van een vier- mogendhedenconferentie, dat West-Europa niet kan toestemmen in een neutralisatie van Duitsland. Het Duitse vraagstuk zal op een derge lijke conferentie de hoofdschotel vormen, aldus Spaak. De Russen zullen waarschijn lijk toestemmen in de hereniging van Duits land en in vrije verkiezingen, op voorwaar de dat Duitsland volkomen geneutraliseerd wordt. De Westelijke mogendheden daar entegen zullen pleiten voor opneming van Duitsland in de Europese gemeenschap. Spaak zegt er diep van overtuigd te zijn dat, in weerwil van de droeve ervaringen van 1914 en 1939, neutralisatie verworpen moet worden. Een herenigd en geneutrali seerd Duitsland, bevrijd van alle militaire lasten en uitgaven zou geheel Europa eco nomisch kunnen overheersen, doordat het al zijn inspanning op economische ontwik keling zou kunnen richten. Onafhankelijk en geïsoleerd, zou het een aggressief nationalisme kunnen ontwikke len. Bovendien zouden de Russen op zekere dag in Berlijn kunnen doen wat ze ook in Warschau en Praag hebben gedaan, en dan zou Duitsland een gemakkelijke prooi voor de Sovjet-Unie zijn. Wij moeten de Russen er van overtuigen en dat is mogelijk, aldus Spaak dat ook zij gemakkelijker vrede zouden kun nen sluiten en bewaren met een Europese gemeenschap waarin Duitsland opgenomen is, dan met een volkomen onafhankelijk Duitsland waarin zich zonder tegenwicht een gevaarlijk nationalisme en een ex pansiedrang zouden kunnen ontwikkelen. De „Pravda", het officiële dagblad der Sovjet-Russische communistische partij, reeft Donderdag in een hoofdartikel ver klaard dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten een conferentie met Rusland willen „uit beweegredenen, die niets te maken hebben met het krachtiger vestigen van de vrede, of het teweeg bren gen van ontspanning in de internationale betrekkingen". Volgens de „Pravda" heeft de kort geleden te Washington gehouden bijeen komst der Franse, Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken „het be wijs geleverd, dat thans niemand meer de dringende noodzaak van een oplossing der grote internationale vraagstukken door on derhandelingen, kan ontkennen". Boven de motórhal van de Walserij- West is door een explosie in een olie-scha kelaar een begin van brand ontstaan. Een steekvlam, die na de ontploffing ontstond, wondde de arbeider v. L., die bij een an der bedrijf werkzaam is, zodanig, dat hij in het Rode Kruisziekenhuis moest worden opgenomen. De afdelingschef van de elec- trotechnische afdeling der Walser ij-West werd door de rook bedwelmd en is later met zuurstof bijgebracht.. Nadat de bodem van de Siemens Mar tin-oven 3 in de Staalfabriek ingezakt was een incident, dat zich een enkele keer meer voordoet stortte het zich daarin bevindende staal, ongeveer 200 ton, tussen de fundamenten van de oven. De gaslei dingen van de oven werden zwaar bescha digd. Het snel stollende staal moet nu wegge brand worden. De oven is geruime tijd buiten werking. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- EO C ■Oa "C- Cc- C ft ra 0, SE eo toestand E Helsinki Si O <1> Z-5 geheel bew. ZZO 5 22 0 Stockholm licht bew. WZW 6 24 2 Oslo zwaar bew. ZZW 3 19 15 Kopenhagen zwaar bew. Z 2 24 0,1 Amsterdam regenbui ZZW 7 20 4 Edinburgh zwaar bew. WZW 5 18 3 Londen zwaar bew. ZW 4 21 10 Luxemburg zwaar bew. ZW 4 21 5 Parijs zwaar bew. WZW 2 22 1 Bordeaux zwaar bew. W 1 22 0 Grenoble licht bew. WZW 1 30 0 Nice onbewolkt N 4 26 0 Ziirich regenbui windstil 29 0,2 Berlijn zwaar bew. Z 2 30 1 Frankfort regenbui ZW 2 27 4 München onbewolkt ZW 2 30 0 Wenen onbewolkt ZO 1 28 0 Innsbrück onbewolkt W 1 31 0 Rome onbewolkt windstil 32 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele verspreide buien, maar morgen overdag vooral aan de kust flinke op klaringen. Matige nu en dan vrij krach tige wind tussen West en Zuid-West. Morgen overdag iets warmer. 24 Juli Zon op 4.49 uur, onder 20.43 uur. Maan op 19.40 uur, onder 1.47 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 23 Juli Hoog water: 0.24 en 13.05 uur. Laag water: 8.22 en 21.01 uur. Vrijdag 24 Juli Hoog water: 1.30 en 14.04 uur. Laag water: 9.29 en 22.02 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1