Aanvaarding van het EDG-verdrag door Tweede Kamer is wel zeker Puistjes D.D.D. PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP LOOSJES Amendement-Klompé wil ook uitvoeringsverdragen aan het oordeel van de Kamer onderwerpen De radio geeft Vrijdag Minister Luns uit Azië teruggekeerd Gastvoorstellingen door Feike Boschma Het werd hoog tijd voor moderne methode Zeelt ió het zo Kleuren blind 2 LEERBOEKEN LEVEREN Bijzonder tevreden over ontvangst in Indonesië Haarlemse rechtbank sprak bouwkundige vrij Kerkelijk Nieuws GAAT U MET VACANTIE? In Poesjenellenkelder onder het stadhuis Huisvrouwen zijn verschrikking kwijt De Tweede Kamer heeft van gistermid dag één uur af tot kwart over twee in de afgelopen nacht met een korte onder breking gedebatteerd over de goedkeu ring van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap. Achter de regeringstafel zaten de minis ters Drees, Beyen, Staf, Van de Kieft en Zijlstra en in een der loges onze permanen te vertgeenwoordiger bij de N.A.V.O., jhr. Tjarda van Starkenborch en mr. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer. De communisten probeerden uitstel van behandeling te krijgen. Volgens de heer Gortzak had men onvoldoende tijd ge had om zich na het Vrijdag verschenen verslag omtrent het mondeling overleg tussen regering en commissie van voorbe reiding op het openbaar debat voor te be reiden. Voorzitter Kortenhorst wenste de beslissing hierover aan de Kamer over te laten en stelde voor het debat over deze aangelegenheid te sluiten. De heer Wage naar (CPN) was het daarmee niet eens, elk lid moest de gelegenheid hebben hier over te spreken. Met 58 tegen 6 stemmen verloren de communisten het pleit, waarna de Kamer met 57 tegen 8 stemmen het voorstel van mr. Kortenhorst aannam om de gedachten wisseling thans te beginnen: nu voegden zich prof. Lemaire (KNP) en prof. Gerbrandy (A.R.) bij de commu nisten. Terstond hierna keerde prof. Gerbran- d y zich tegen het voorstel van de voorzit ter om de spreektijd te rantsoeneren op vijf kwartier per fractie. Zijn mening werd ge deeld door de heer Wagenaar (CPN). De voorzitter was tenslotte bereid elk van de fracties er nog een kwartier bij tc geven. Een uur was met dit alles heengegaan, eer het debat kon beginnen. De eerste spreker, mr. Van der Goes van Na- ter s (P. v. d. A.), was overtuigd voor stander van het E.D.G.-verdrag. Hij keerde zich tegen sommiger verlangen om in het goedkeuringsontwerp nog een voorbehoud cp te nemen voor het goedikeuringsrecht van het parlement ten aanzien van uitvoe ringsovereenkomsten. Hij betoogde dat het hier per se niet gaat om uitbreiding van de werking van het verdrag, dat al meer dan genoeg „nationale remmen" bevat. Demo cratisch toezicht is best, maar dit zal op boven-nationale grondslag moeten gebeu ren. De regeringen van alle zes bij de E.D.G. betrokken landen zijn in gebreke geweest door voor die boven-nationale contrèle niet voldoende te hebben gezorgd. Over de politieke houding met betrekking tot het vraagstuk Duitsland, zei mr. Van der Goes, dat de E.D.G. beslist geen ruil object met de Russen mag zijn voor het herstel van de Duitse eenheid. Toen hij over de val van Beria sprak, nu be schouwd als een schurk, maar eens in de grote Russische encyclopaedie gehuldigd ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 So praan en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.45 Platen. 15.15 Van Oude en Nieuwe schrijvers. 15.35 Gevarieerde muziek. 16.00 Een paar mooie zomerbloeiende heesters, causerie. 16.15 Platen. 17.05 Koorzang. Mili taire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Fries pro gramma. 18.00 Cello en piano. 18.30 Prome nade-orkest. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concert. 21.00 Het kistje met de Rode Camelia's, hoorspel 21.40 Viool en piano. 21.55 Platen. 22.00 Radio Philharmonisch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Evangelisatie-uitzending in de Duitse taal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.50 Voordracht. 11.10 Platen. 11.40 Pianoduo. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Strijkkwartet. 14.50 Voor dracht. 15.10 Orgel. 15.30 Platen. 15.50 Sport Tussen 16 en 18 reportage van de Ronde van Frankrijk. 16.00 Orgel. 16.30 Muzikale cau serie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte mu ziek. 18.00 Niews. 18.15 Felicitaties. 18.45 Het NVV en de t.b.c. bestrijding, causerie 19.00 Vrouwenkoor. 19.15 Piano. 19.30 Op huisbezoek: Er zijn zo veel geloven, causerie 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamer koor. 20.30 De Verenigde Naties, causerie 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Uitlopers van de Parnassus, klankbeeld. 21.30 Het leven betrapt, klankbeeld. 21.50 Beschouwing over de Ronde van Frankrijk. 22.00 Instrumen taal kwartet. 22.25 Buitenlands weekover zicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamer orkest. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal. Weerbericht. Folk loristisch programma uit Suriname en de Antillen. Fragmenten uit „Boefje". Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Platen. 15.00 Concert. 15.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Weense muziek. 17.45 Platen 18.10 Protestantse causerie. 18.25 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.40 Zang en piano. 20.10 Platen 20.50 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film* en toneel. (Op 224 en 49 m.). als een der grootste figuren en op één lijn gesteld met een Beethoven en Bakounin, kwam er een communistische interruptie over generaal Von Manteuffel, hetgeen mr. Van der Goes onder daverend gelach deed zeggen: „U bent een analfabeet als u denkt, dat Von Manteuffel onder de B staat!" Terugkerend tot de jongste ontwikkeling in de Russische politiek zei hij, dat van verandering van de normen nog niet ge bleken is. De E.D.G. is zuiver defensief en ook als men met anderen (de Russen) wil onderhandelen, kan dit nooit reden zijn om aanneming van het verdrag uit te stellen, ook niet al is er vergeleken bij 1948 een verminderde oorlogsdreiging. In geval van een hereniging van Duits land zal het Europese Defensie-verdrag zich automatisch tot het verenigde Duits land uitstrekken. „Door de sprong naar het boven-nationale zal men het nationale kunnen behouden," zo besloot mr. Van der Goes. Mej. dr. Klompé (KVP) voerde in een helder betoog een vijftal argumenten aan voor de aanvaarding van het verdrag. Dat wenste ook haar geestverwant m r. B 1 a i s s e, zij het slechts uit harde nood zaak. De belangrijkste reden voor mej. Klompé om met de schepping van de Euro pese Defensie Gemeenschap in te stemmen, was de redelijke kans die aldus geboden wordt een bedenkelijk conflict tussen Frankrijk en Duitsland in West-Europa te voorkomen. Er komt toezicht op de bewa peningsproductie, ook op die van Duitsland, hetgeen tevens voor Rusland geruststellend moet zijn. Zelfs bij de meest vriendschap pelijke verhouding met Rusland moet men niet van de E.D.G. afzien. Zij levert met betrekking tot het probleem van een Duits leger de beste oplossing; een neutraal Duitsland zou een levensgevaarlijk machts vacuüm in Europa doen ontstaan. De tot stand te brengen gemeenschap vormt de enige waarborg .voor de verdediging van West-Europa. Voorts zal de efficiency op verdedigingsgebied toenemen. Aanneming van het verdrag betekende voorts een nieuwe slap op de weg naar integratie. Anti-Revolutionnairen verdeeld De verdeeldheid in het A.R.-kamp open baarde zich in de redevoeringen van de heer Bruins Slot en van prof Ger brandy. Eerstgenoemde ontwikkelde merkwaardige gedachten ten opzichte van het begrip souvereiniteit, die van moderne opvattingen getuigden. Daarentegen stond prof. Gerbrandy op het negentiende eeuwse standpunt der staatssouvereiniteit. De heer Korthals (VVD) betoogde, dab tegenover afstand van een deel van onze souvereiniteit aan de Defensiege meenschap ook de afstand van souvereini teit door anderen (Duitsland) staat. Ter wijl de N.A.V.O. de nationale legers nog laat voortbestaan doet de E.D.G. dit niet. Zeer verheugd was spreker, pverigens, dat de E.D.G. in de N.A.V.O. wordt geïncorpo reerd; dit versterkt de controle en draagt meer bij tot uitbreiding van de Atlantische samenwerking. Hoewel hij het jammer vond, dat Engeland er buiten blijft, was de heer Korthals mèt de regering van oordeel, dat het verdrag van het Verenigde Konink rijk met de E.D.G. sterke waarborgen in houdt. Hij verwierp de gedachte, de E.D.G. door een gemeenschapsbelasting te gaan financieren. In scherpe bewoordingen keerde de heer Wagenaar (CPN) zich vervolgens tegen het goedkeuringsontwerp. Hij betoogde dat de kern van de E.D.G. Duits is, dat de wa penleveranciers Amerikanen zijn en dat de leiding komt te berusten bij Duitse gene raals. Het doel van de E.D.G. was volgens hem van Duitsland een Europees Korea te maken. Hij achtte het verdrag in strijd met de Grondwet. Principiële bezwaren van prof. Gerbrandy Principiëel tegen de E.D.G. keerde zich prof. Gerbrandy in een betoog over het wezenlijk nationaal karakter van de ver schillende landen in Europa, waarmee de E.D.G., die een klein deel van Europa om vat, geen rekening houdt. Hij wilde natio nale legers die samenwerken in N.A.T.O.- verband. Maar, zo zei prof. Gerbrandy, evenmin als een mens verandert, verandert een staat (een volk zijn aard). Tenslotte zei hij de indruk te hebben dat er toch wel iets van Amerikaanse druk is geweest. Tegen het middernachtelijk uur zette de heer Tilanus (C.H.) uiteen, dat en waarom het verdrag afwijkt van de Grond wet. Hij achtte het echter niet juist in de goedkeuringswet de artikelen waarvan wordt afgeweken, op te sommen. Evenmin kon hij instemmen met het denkbeeld in het ontwerp een voorbehoud omtrent het parlementaire goedkeuringsrecht met be trekking tot uitvoeringsovereenkomsten op te nemen. De heer Fens (KVP) besprak enige militaire aspacten, de heer Vermeer (P. v. d. A.) betoogde dat de verdediging van West-Europa alleen betekenis heeft als gerekend mag worden op de steun van de beide grote bondgenoten in de laatste wereldoorlog. Zijn partijgenoot Hofstra behandelde de economische en sociale con sequenties van het verdrag. De heer Wei ter (KNP) verklaarde het te betreuren dat Nederland het enige land in West- Europa is, waarvan kan worden vermoed, dat het heeft toegegeven aan een algemeen erkende Amerikaanse druk. De E.D.G. is zijns inziens een kunstmatige constructie om tegemoet te komen aan de vrees van Frankrijk voor een Duitse weermacht en een Duitse generale staf. Hij beschouwde het verdrag als een experiment, waarmee men zich op een gevaarlijke weg begeeft. De heer Ankersmit (WD) daaren tegen zag de E.D.G. als een onderdeel van een onvermijdelijke ontwikkeling. Om kwart over twee werd de vergade ring gesloten. Hedenmiddag komt de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, aan het woord. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw hutd met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN zieKteKiemen woraen ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat 1 GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 TEL. 23991 „Mijn reis van meer dan vijf weken naar Zuid-Oost Azië, Indonesië, Australië en Nieuw Guinea, heeft over het algemeen aan alle verwachtingen beantwoord", zei de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag na zijn aankomst op Schiphol. „Die verwachtingen waren, voor zover het Indonesië betreft, door het aldaar ontbreken van een regering, niet op concrete resultaten gericht, maar ik ben bijzonder vriendelijk ontvangen en heb met vele leidende figuren lange gesprekken ge voerd. Met mijn Indonesische collega Mukarto heb ik vrij diepgaand van gedach ten gewisseld. Vele problemen en mogelijk- De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige bouwkundige A. A. uit Haarlem, die op 7 Maart zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van een bankbiljet van duizend gulden. Een metselaar was op Woensdag 11 Maart tot de ontdekking gekomen, dat er uit zijn portefeuille een bankbiljet van duizend gulden was verdwenen. Deze met selaar werkte op Zaterdag 7 Maart in een winkel in de Generaal Cronjéstraat, die verbouwd moest worden. Op de bewuste Zaterdagmorgen was de metselaar vijf minuten weggeweest en in die tussentijd moet het biljet uit zijn zak zijn verdwenen. De bouwkundige, die tegelijk met hem in de winkel werkte, deed in de periode van 7 tot en met 14 Maart uitgaven tot onge veer veertienhonderd gulden en onder meer hieruit leidde de officier van Justitie af, dat de bouwkundige de diefstal ge pleegd had. Hij eiste dan ook een gevange nisstraf voor de tijd van één jaar met af trek van het voorarrest. De Haarlemse rechtbank achtte het ten laste gelegde echter niet bewezen en sprak de bouwkundige vrij. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Boskoop (vac. C. G. Tromp) (toez.) W. Makkenze te Tienhoven. Benoemd tot hulppred. te Her wen en Aerdt H. J. Kuilert, cand. te Nij megen. Beroepen te Bleskensgraaf H. C. A. Abma te Delfshaven te Lobith (toez.) Ph. J. Stoutjesdijk, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Wijchen en Leur P. D. de Bruijn, vic. te IJsselmonde. Benoemd tot vicaris te Lemmer J. G. Heu- tink, vic. te Hoge-Zwaluwe. Geref. kerken. Benoemd tot res.-leger- predikant ds. H. Moll te Midwolde (Old.). Beróeken te Kockengen C. J. Hakman te Boornbergum te Luttelgeest-Kuinre mr. C. Brouwer, cand. te Soest. Aangenomen de ben. tot evangelist te Voorburg ir. P. Ph. Steneker, evangelist in dc Duwkampen in Zeeland. Chr. Geref. kerken. Tweetal te Arnhem G. J. Buys, cand. te Aalsmeer en W. de Joode, id. te Apeldoorn. Beroepen te Tholen M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Rem. Broederschap. Beroepen te Hen gelo (O.) P. Pols, prop. te Voorschoten.. Aangenomen naar Vlaardingen J. G. J. v. Iterson, laatstelijk pred. te Bandung. Geref. gemeenten. Aangenomen naar 's Gravenhage K. de Gier te Lisse. Bapt. gemeenten. Beroepen te Tree beek W. Veenstra te Musselkanaal. Tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in het Latijn, is benoemd dr. H. L. W. Nelson, thans leraar aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan de Rijn. Minister Luns, zojuist teruggekeerd uit Indonesië, was vol lof over de prettige wijze waarop hij daarginds ontvangen is. Nog hartelijker echter was de verwelkoming die zijn zoontje hein be reidde: hij wilde zelfs niet van pappa scheiden toen deze voor de persfotografen poseerde. heden, dit grote land betreffende, zijn mij nu veel duidelijker geworden", aldus mi nister Luns. In Australië voerde de minis ter besprekingen over technische en ad ministratieve samenwerking tussen de twee delen van Nieuw Guinea. Met nadruk sprak minister Luns het ge rucht tegen als zouden president Sukarno en vice-president Hatta hebben geweigerd hem in audiëntie te ontvangen. Hatta was ziek en om een audiëntie bij president Sukarno heeft hij niet verzocht, omdat zijn bezoek daarvoor te kort was. „Geloof mij, er zijn weinig ontvangsten zo hoffelijk ge weest als die in Indonesië. Aan alle vlieg velden ben ik door Indonesische officiële personen begroet. Ik bewaar aan Indonesië voortreffelijke herinneringen en heb daar meer kunnen confereren dan in de andere landen. Vóór mijn vertrek naar Australië heb ik het met de Indonesiërs, eerder nog dan met de Australische ambassadeur, uit voerig gehad over de besprekingen, die ik daar zou gaan voeren. Helaas was mijn voornaamste gesprek partner, mijn Indonesische ambtgenoot* Mukarto, zeer gepreoccupeerd met het demissionnaire kabinet en het vormen van een nieuw. Daardoor hebben de acht pun ten, die ik op mijn programma had staan, zoals daar zijn de kwestie van de Unie, de transfer, de Ambonnezen en de Indo-Euro peanen, weinig concreets kunnen opleve ren", aldus de minister. „In New Delhi heb ik evenals op de heenreis in Rangoon, Bangkok en Singa pore een begrijpende houding ontmoet voor de Nederlandse problemen in Zuidoost- Azië, (zoals handel, lucht- en scheepvaart investeringen)" vervolgde de bewindsman. „Met Pandit Nehroe heb ik vijf kwartier geconfereerd. Mijn grote waardering voor de wijsheid en inzicht van deze bezadigde en practische man is door onze kennisma king nog verdiept". Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE 41. Geleid door het stralen-slurpertje van professor Kalker joegen de Inspecteur en de geleerde over de weg. ,,Is de plaats des onheils nog ver weg?", vroeg de inspec teur. „Neen", antwoordde de professor, een blik op zijn apparaatje werpend, „de naald van mijn stralen-slurpertje wijst naar ginds huis. Daar is het dus, dat de groei- straler in actie geweest moet zijn". „Dan moeten we voorzichtig zijn", bromde de inspecteur, „anders worden wij ook nog het slachtoffer van die boef met zijn helse slraler. We zullen proberen, het huis on gemerkt en in stilte te naderen". Nauwe lijks had hij dit gezegd, of de stilte, die de politieman voor hun welzijn nodig achtte, werd verbroken door een donderend geka kel en een paar monsterachtige kippen vluchtten in paniek voor het motorrijwiel. „Ww.wat drommel is dat?!", riep de inspecteur verschrikt. „Hoenders", ant woordde de geleerde, de gevederde mon sters belangstellend nakijkend, „zij hebben blijkbaar een behandeling met positieve groeistralen ondergaanzeer interes sant!" „Als die interessante beesten nu maar niet de boef met hun kabaal hebben gewaarschuwd", bromde de inspecteur. Helaas was dit wel het gevalDe ge maskerde schurk stond juist te overleggen, wat hij nu verder met zijn beide slacht ofjc.rs zou doen, toen de machtige vogel stemmen opklonken. „Wat?", grauwde d. boosaard, „nog meer indringers. Ha! Ik zal mijn verzameling miniatuurtjes nu nog wat uitbreiden!" Er bestaan, als wij goed zijn ingelicht, maar twee marionettentheaters van be roepsspelers in Nederland en alleen daar om al is het een aardig idéé van Don Ver- meire om zijn collega Feike Boschman uit Utrecht in de gelegenheid te stellen gedu rende een week gastvoorstellingen in de poesjenellenkelder onder het Haarlemse stadhuis te geven. De afwisseling heeft trouwens nog het voordeel de belangstel ling te stimuleren en stelt de vaste bespe ler bovendien in staat rustig de voorbe reidingen te treffen voor de première van „De Troostvogel" van Henk Leffelaar, die thans op Woensdagavond 29 Juli is vastge steld. Feike Boschma, die des middags een speciaal programma voor de jeugd ver toont, is gisteravond zijn optreden voor volwassenen begonnen met een program ma, dat tot de bovengenoemde dg turn da gelijks zal worden herhaald. Wij kunnen na de eerste kennismaking een bezoek van ganser harte aanbevelen. Boschma zoekt het in een geheel andere stijl dan Ver- meire: hij streeft naar een zo ver mogelijk doorgevoerde synthese der elementen, on der meer door vereenvoudiging van zijn poppen "én weglating van alle niet strikt noodzakelijke accessoires. Hij bereikt daar door vaak wonderlijk mooie resultaten waarbij men het woord wonderlijk nogal letterlijk moet nemen. Dit geldt speciaal voor het hoofdnum mer, een bewerking van het kikkersprook je „Het Aanzoek" van Godfried Bomans, waarbij Frank Kooman pianomuziek speelde en componeerde, uiteraard in om gek eerde volgorde en niet zonder van Mendelssohn en Léhar zo nu en dan een toepasselijk melodietje te lenen. De ver warring en extase der eerste liefde wordt door de zwembewegingen van de water dieren bijzonder goed gedemonstreerd. Aardig is ook de opkomst der i*ode stelten van de ooievaar en uitmuntend getypeerd de onbetrouwbare oom op het plompe- blad. Het programma wordt verder gevuld met een soort cabaret-variété, dat grotendeels uit in dit genre gebruikelijke divertisse menten bestaat. Evenais bij „Het Aan zoek" moet echter speciaal de aandacht op de prima belichting worden gevestigd. De toepassing van de op de balletdanseres ge lichte volgschijnwerper is daar een knap voorbeeld van. Hoogtepunt van dit gedeel te is de vertoning van een kostelijk staal tje van luchtacrobatiek, waarbij voortref felijk de aanwezigheid van een koord werd gesuggereerd. De voorstelling wordt besloten met een gevecht van gestyleerde hanen, uiterst typerend voor de werkwijze van Feike Boschma en zijn assistente Ans Wierda, die veel belangstelling verdienen. Zij maken zelf hun poppen en zijn ook daarin zeer bedreven en met fijne smaak gezegend. Voor de kinderen wordt des middags het sprookje „Het Gelukskind" vertoond, een spel met zoveel personen, dat er voort durend wat te zien is, zodat er weinig in terrupties te vrezen zijn. En dat is maar goed ook, want marionetten kunnen veel, zelfs bovenmenselijke dingen, maar zij reageren nu eenmaal traag. D. K. ADVERTENTIE Nijmegen, Juli 1953. Onder de karweitjes, waarmee de vrouw maar opgeknapt blijft, behoort de afwas. Het werd hoog tijd, dat ook hier eens schoon schip werd gemaakt. En van de bekende Castella-fabrieken kwam het grote nieuws, dat ook de afwas voortaan zijn verschrikking kwijt is. Een volslagen nieuw product, Castella Vaatwas, laat de huisvrouw nu zingen, terwijl zij de afwas doet. Een eetlepel Castella Vaaswas blijkt tei len vol parelend, actief schuim op te leveren, waarin alle vet, vuil en aanslag direct op lost. Borden, kopjeslepels en vorken in een ommezien zijn zij flonkerend als kristal, glanzend als pas gepoetst zilver. Bovendien neemt Castella Vaatwas nog een tweede ver schrikking weg-: het is afgelopen met ruwe „washanden". Castella Vaatwas houdt de huid van handen en armen zacht als fluweel. Bij duizenden gaan de huisvrouwen nu over op de moderne Castella Vaatwas. De prijs (slechts 25 cent per pak) speelt daarbij een prettige rol! Vrijgesproken. Een gerechtshof in Celle in Noord-Duitsland, heeft Olga Larissa Robine, een 35-jarige, in de Oekraïne geboren vrouw, vrijgesproken. Haar was ten laste gelegd, dat zij zou hebben getracht een spionnagenet in West- Duitsland te organiseren ten behoeve van de Sovjet-Unie. Zij heeft een half jaar in voorarrest gezeten. Prestatie. In een onderhoud, dat president generaal Naguib van Egypte Donder dag, ter gelegenheid van de viering van „bevrijdingsdag", aan een aantal jour nalisten heeft toegestaan, werd hem de vraag gesteld, welke prestatie hij als de opmerkelijkste verrichting van zijn be wind beschouwde. „De grondhervor- mingswet", antwoordde de president zonder aarzelen. „Er bestaan thans geen klasseverschillen meer in Egypte. De boeren bewerken het land in een geest van nieuwe wilskracht en vastberaden heid, daar zij nu weten dat de grond hun toebehoort". Verzekering. De woordvoerder voor het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Lincoln White, heeft Woensdag verklaard, dat de Verenigde Staten India hebben verzekerd, dat In dische troepen, die naar Korea zullen worden gezonden voor het houden varr toezicht op 't naleven van de bestands bepalingen, in staat zullen zijn hun taak uit te voeren. India had Amerika en communistisch China om een der gelijke verzekering gevraagd, nadat de Zuid-Koreaanse regering bezwaar had gemaakt tegen de aanwezigheid van Indische troepen in Korea. Amendement. De Engelse waarnemende premier, Butler, heeft bekendgemaakt, dat de regering van plan is een amende ment op de wet betreffende het reeent- schap in te dienen, voordat de Koningin haar voorgenomen reis door het Ge menebest begint. Desgevraagd zeide Butler, dat de inhoud van het wetsont werp absoluut aanvaardbaar zal zijn voor alle leden van het koninklijke huis. De minister deelde niet mede, welke veranderingen in de wet zullen worden aangebracht. Volgens eerdere berichten zou Koningin Elizabeth hebben voor gesteld, dat de Hertog van Edinburgh als regent zou worden aangewezen, in plaats van Prinses Margaret. Beter volgen. Officieel wordt medegedeeld dat de gezondheidstoestand van Chur chill zeer verbeterd is. Hij zal zich de volgende week in Chequers, de officiële residentie van het Britse regeringshoofd, installeren. Sir Winston zal daardoor in staat zijn de gang van zaken in White hall beter te volgen. Ontzet. Marius Patinaud, bestuurslid van de Franse communistische partij en af gevaardigde in de Nationale Vergade ring, is uit het grootste deel van zijn partij-functies ontzet, zo verluidt in politieke kringen te Parijs. De reden hiervoor is niet bekend. Activiteit. Volgens het Poolse persbureau P.A.P. zijn de berichten in de West- Berlijnse pers over activiteit van ver zetsstrijders in Polen „zinneloze be denksels", aldus heeft het Oost-Duitse persbureau A.D.N. medegedeeld. West- Berlijnse bladen hadden gemeld, dat Poolse verzetsstrijders twee dorpen op de Russische bezettingstroepen hadden veroverd. Het West-Berlijnse blad „Telegraf" had medegedeeld dat de Sovjet-autoriteiten tanks van Oost- Duitsland naar de Poolse provincie Silezië zonden om een einde te maken aan de ongeregeldheden, die zich daar zouden voordoen. Voorzitter. De politie te Nairobi heeft de voorzitter van de Mau-Mau organisatie in Nairobi, Hirwan Kinheroe Kamau, en zestien andere aanhangers van de Mau Mau in een nederzetting nabij Nairobi gearresteerd.Volgens een officiële mede deling zijn in de afgelopen twee maan den 753 opstandelingen gedood en 223 gevangen of gewond. Het aantal slacht offers aan de zijde van de veiligheids-" strijdkrachten en onder de burgers be droeg minder dan een vijfde van dit aantal. Sedert October 1952 zijn ruim 100.000 personen gearresteerd. Hiervan zijn ruim 40.000 personen berecht; de anderen werden vrijgelaten. Terug. Garry Davis, die zichzelf heeft uit geroepen tot „wereldburger nummer een", is Woensdagochtend met het Brit se passagiersschip „Queen Mary" naar New York vertrokken. De in Amerika geboren Davis werd het recht tot ver blijf in Groot-Brittannië ontzegd. OP 1000 mannen worden er 40 aange troffen die kleurenblind zijn, maar op hetzelfde aantal vrouwen komt deze afwijking slechts in 4 gevallen voor, waar uit volgt, dat in Nederland ruim 220.000 mensen leven die moeilijkheden met de verkeerslichten ondervinden. Een aantal dat de weggebruikers wel eens in herin nering mogen houden! Zoals bekend, bestaan de lichtgevoelige zenuwcellen uit staafjes en kegeltjes die beide lichtgevoelig zijn, maar de kegeltjes hebben bovendien een gevoeligheid voor kleuren. Bij dieren die hun bezigheden in het duister verrichten en voor wie het zien van kleuren dus van geen betekenis is,ontbreken dergelijke kegeltjes geheel of grotendeels. En bij.totale kleu renblindheid van het menselijk oog zijn dergelijke kegeltjes wel aanwezig, doch zij func- V tionneren niet. De buitenwereld kan dan uitsluitend als zwart-wit en in alle mogelijke schakeringen van grijs wor den waargenomen. Naar gelang grotere aantallen kegeltjes de dienst weigeren, treedt dus kleurenblindheid in versterkte mate op. Maar we wilden nu niet spreken over afwijkingen van het gezichtsvermogen, maar over de vraag of mensen bij wie de kleur gevoelige kegeltjes normaal function- neren, een kleur op dezelfde wijze waar nemen. Het zou immers toch ook mogelijk zijn, dat u een bepaalde kleur als rood ziet, maar dat deze zelfde kleur door uw buurman als groen wordt waargenomen. Laten we op de voorgrond stellen, dat de kleurindruk door velschillende omstan digheden kan worden beïnvloed, op welk vraagstuk we hier niet dieper kunnen in gaan, maar welk feit we uitsluitend ver melden omdat, dit bij het waarnemen van verschillende kleurschakeringen uiteraard van betekenis is. Voorts moeten we in aan merking nemen, dat de kleurgevoeligheid van twee mensen aanzienlijke verschillen kan vertonen, ook al zijn beide personen in het bezit van normale ogen. Hierdoor is het reeds uitgesloten dat de ene mens de kleuren op precies dezelfde wijze waar neemt als de ander. Maar dat was het vraagstuk niet, waar voor we geplaatst werden. Het ging om de vraag of een kleur door normale ogen inderdaad als dezelfde kleur wordt waar genomen. En wanneer we dan afzien van mogelijke variaties die zich hierbij kunnen voordoen, bestaat er toch een mogelijkheid om te constateren of bijvoorbeeld rood door normale ogen inderdaad als rood wordt gezien, dan wel als een andere hoofdkleur, zoals bijvoorbeeld geel. Een derge lijk onderzoek is mogelijk door de rangschikking der kleuren naar de helderheid èn door de daardoor teweeggebrachte con trastwerking. Plaatsen we bijvoorbeeld een rood vier kantje in een groter vierkant van een gele kleur, dan moet de buitenste gele rand voor ieder die deze kleur als geel ziet, een grotere helderheid hebben dan het inlig- gende rode vierkantje. Zou daarentegen iemand geel als rood zien (en rood als geel) dan zou het binnenste vierkant een grotere helderheid bezitten. Op dezelfde wijze kan te werk worden gegaan met de contrast werking van andere kleuren, waarbij dan aan het licht treedt dat de rangschikking naar helderheid bij mensen met normale ogen inderdaad op dezelfde wijze plaats vindt. Waaruit de conclusie mag volgen, dat wij de kleuren op gelijke wijze waar nemen, zij het dan met graduele verschil len. Wist u overigens dat kleurgevoeligheid in nauwe betrekking staat tot de gehele persoonlijkheid? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2