Kinderen uit IJmuiden, Velsen-Noord en Beverwijk voor f 15.- een week op de Veluwe Volksdansers uit Osnabrück dansen Zaterdag op Watervliet Het Huis Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick „Volkshuizen" binden de jeugd ook des zomers in haar eigen belang Nieuw honk voor Beverwijk Nieuwe kerk op hoek Eem- en Waalstraat „Fivoy" wil graag naar IJmuiden Nieuwe kleuterschool aan Casembrootstraat van haar Dromen DE LETTERS F.I.V.O.Y. WORDEN EEN BEGRIP Voor Hersteld Apostolische Gemeente van Velsen Dierentuin op zolder Ook Finse en Oostenrijkse gasten bij „Zo is er maar eentje" Voor de kinderen Velsens raad vergadert op Dinsdag 28 Juli Laatste eer aan de heer Van den Sigtenhorst Meyer FEUILLETON door Dorothy Quetitin, DONDERDAG 23 JULI 19 53 A CUTER GARDEREN draagt de Veluwe haar vroegere naam „Vale Ouwe" nog met ere, want daar rolt de vlakte plotseling open naar de kant van Kootwijk als een onafzienbaar bruin-paars tapijt, slechts aan de kim stuitend op verre boomgroepen. Rulle zandpaden winden zich er overheen en ze dragen de namen, die doen denken aan de historie van heel vèr terug: Hessenmeer staat er hier op een uit het lood geslagen bordje in de hei. Aan die Hessenmeer heeft Hendrikus Jansen, melkrijder van 's morgens zes tot 's avonds zeven, een nieuw, rose huisje laten bouwen met een schuur erbij. En in die schuur zat meneer Wolters gistermiddag gebogen over de boekhouding van het Jongens-sportkamp van „Kennemerstaten", dat een handvol knapen uit IJmuiden, Santpoort, Velsen Noord, Haarlem en Beverwijk een week plezier en een jaar stof tot praten verschaft. Wat meer onder de weinige rook van het gehucht Speulde staat een bejaardere be huizing, waarvan de schuur achttien meis jes herbergt: Wim van Es heet de boer en Tineke Schutters zwaait er de scepter met mevrouw G. van Ei.ikelen-Bestenbreur aan de pollepel. Ook hier kinderen uit onze omgeving, meisjes uit Beverwijk vooral, die zeven heerlijke dagen lang de gast zijn van het jonge Beverwijkse Industrievolks huis. dat daar in de Zeestraat zijn basis heeft. Gisteravond is er het een en ander ge beurd in die beide Kennemer nederzettin gen op de Veluwe. Wraak en weerwraak Dat kwam zo: de jongens hadden een plannetje gemaakt om het zwakke geslacht eens even mores te leren. Niet dat daar voor een directe aanleiding bestond, maar knapen tussen de twaalf en de vijftien hebben heus geen motief nodig, om de boel op stelten te zetten. Dies trokken zij in de schemer naar het spul van boer Van Es en ze hebben voor de „meides", die helaas niet thuis waren, een visitekaartje achtergelaten in de vorm van stevig aan elkaar geknoopte pyjama's en een volsla gen ontredderde boel. Of het zo heeft moeten zijn: die meisjes waren ongeveer te zelfder tijd op strooptocht langs de Hes senmeer, waar het onderkomen van „die jongetjes" met vrouwelijke grondigheid onder handen is genomen, zodat noch me neer Wolters noch zijn 25 jongens er meer een touw aan konden vastknopen. Dat hoefde trouwens ook al niet meer, want er was ook hier al het een en ander ge knoopt. advertentie 'DocMraat C.!» - Haarffm - "Tel. UCJ'T OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN van 27 Juli tot en met 1 Augustus GESLOTEN Op het terrein, dat wordt omsloten door dc Eemstraat, de Waalstraat en de huizen blokken van Vechtstraat en Rijnstraat, is de Utrechtse firma H. J. Jurriens begonnen met de bouw van een nieuwe kerk voor de Hersteld Apostolische Gemeente in Velsen. Het gebouw, dat aan tweehonderdenvijftig personen plaats zal bieden, zal over onge veer zes maanden gereed komen. Deze nieuwe kerk van de Hersteld Apos tolische Gemeente wordt gebouwd onder architectuur van de architect H. W. M. Hupkes en ir. W. C. van Asperen te Rot terdam. De ingang van de kerk komt aan de Eemstraat. Uit de hal zal men links af terecht komen in een studeervertrek en aan de rechterzijde binnengaan in een bij de kerk behorend woonhuis. Parallel aan de Rijnstraat is dan verder een fietsenstal ling ontworpen. Wanneer men uit de hal rechtdoor loopt, komt men via een verbin dingsgang met glazen wanden in het ronde kerkgebouw, dat de vorm van een pyra- mide, maar dan een vijfhoek met afge knotte punten krijgt. Op de Westelijkste plek in 't gebouw komt de preekstoel te staan en in het midden en aan de linker- en rechterkant van de preekstoel de rijen ban ken. Vier vensters en een klein venster boven de verbindingsgang laten het licht in de kerk binnen. Op de schuurzolder van melkrijder Henk Jansen aan de Hessemeer in Speulde slapen 25 jongens van Kennemersta tenelke nacht de slaap der rechtvaar dige vacantiegangers. Met een leider voor elk ploegje van zes zijn ze goed bezorgd, zoals ook de meisjes bij boer Van Es gerust kunnen zijn over het wakend oog van vertrouwde, geschoolde kampleidsters. De jongens hebben inmiddels zichzelf al gedoopt: de jongsten zijn de vlooien, de iets ouderen de mieren, de midden moot noemt zich „konijnen" en de oude rotten tot vijftien jaar luisteren vaar de grimmige roepnaam van „beren". En de leiders heten respectievelijk vader vlo, vader mier, enzovoorts Waarmee wij maar zeggen wilden, dat de stemming in de eerste zomerkampen onder auspiciën van de Federatie van Volkshuizen in de IJmond, de FIVOY dit jaar voor het eerst als overkoepeling van het jeugdwerk benoorden het Noord zeekanaal optredend opperbest genoemd mag worden. Voor vijftien hele guldens zijn die meis jes en jongens een week lang op de grote Veluwe losgelaten. Inclusief de reis, die per fiets tot Amsterdam en met de boot via Harderwijk ging, inbegrepen ook het ijsje, de kleine snoeperijen en de uitstapjes in de omgeving. De meisjes, die Vrijdag al weer naar huis gaan, vinden een week veel te kort en de jongens, die eergisteren arriveerden, tellen de dagen ook al zorg lijk. Beloften voor de toekomst En ze trekken zich weinig aan van de organisatie, die achter dit verblijf op een boerenzolder en dit eten aan blanke, hou ten tafels zit. Tineke Schutters, de leidster van de kampen voor de Beverwijkse tak van de FIVOY echter wel. daar is ze ten slotte hoofdleidster van dit jonge jeugd werk voor. Ze wil er dan ook best even voor gaan zitten, om het haarfijn uit de doeken te doen. Want het is een heel ver haal, dat allerlei beloften voor de toekomst van dit gewest inhoudt. Het volkshuiswerk, dat tussen haakjes in Amerika een enorme opgang heeft gemaakt en waar de consultatiebureaux er bijvoor beeld al ingevoegd konden worden, zodat de „volkshuizen" een integrerend deel van de maatschappij zijn gaan vormen, staat in Beverwijk nog aan het begin van zijn taak. Het heeft alvast een eigen onderkomen gevonden in de Zeestraat, waar het alweer uitgegroeid is ook, zodat het werk in Sep tember naast de Ireneschool in een van de Hoogovens bemachtigde barak wordt voort gezet. Daar wordt in de maanden tussen Sep tember en Juni het „clubwerk" beoefend in de vorm van alle mogelijke cursussen en ontspanningsuitingen. Maar om dan van Juni tot September, als het clubwerk stil staat, de jeugd maar aan haar lot over te laten, kon het volkshuis toch eigenlijk niet goed velen en daarom zijn de zomerkam pen georganiseerd: voor de Beverwijker- tjes tot en met de tweede week in Augus tus in Speulde en Ommen. Velsen-Noord al bredere, oudere ondergrond In Velsen-Noord ligt de figuur even an ders. Daar heeft de vereniging „Kennemer staten" voortgekomen uit „Hoogoven- staten", maar volkomen los van het be drijf door deze omschakeling sinds jaar en dag een groot aantal sportverenigingen onder haar vleugelen verzameld. Suomi, Watervliet, WB, noem maar op. Van dit „materiaal" heeft de vereniging uiteraard dankbaar gebruik gemaakt, toen ze een federatief verband aanging met het Bever wijkse Industrievolkshuis en aldus mede belanghebbende werd in de FIVOY: de jeugd-sportkampen van Kennemerstaten (eveneens tot en met de tweede week van Augustus, ook in Speulde en Ommen) had- Dc federatie van Industrie-volkshuizen zal van harte gaarne ook haar belangstel ling gaan wijden aan het massa-jeugdwerk in IJmuiden en de gemeente Velsen. WU vernamen, dat de medewerking van de zijde van de Velser Jeugd Centrale princi- piëel in alle opzichten verzekerd is. den de deelnemertjes als het ware voor het opscheppen, terwijl de Beverwijkse organisatie haar meisjes ook en graag van buiten de organisatie betrokken heeft. Het resultaat is echter en daar gaat het tenslotte om dat op de hei in de beste vriendschap gevoetbald wordt tussen aanhangers van Kinheim, van Watervliet en van WB en dat op de hooizolder van boer Van Es een doktersdochter het boven mate goed kan vinden met een meiske uit een eenvoudig arbeidersgezin. Want dit jeugdwerk moet de eenheid van de jeugd opbrengen, die in zo'n week al tot onvergetelijke situaties kan leiden. Jan uit Haarlem verstuikte zijn voet en meneer Wolters vond het maar beter, dat Jan thuis bleef. Maar de anderen zeiden prompt, dat ze dan ook niet meegingen en dus is Jan achter op een fiets gehesen, ge makkelijk neergezet en meegegaan, de hei op. Mientje babbelde wat al te lang in het stro met Sjaan en dat ging de boer, die één spouwmuurtje verderop sliep, tenslotte zo verdrieten, dat hij om de hoek kwam roepen, of het haast uit was met dat ge klets in het holst van de nacht. „Ja pappie" gilde het koor onmiddellijk tot enorm ver maak van de boer en grote hilariteit van de koorleden zelf. Als ze niet zo heel erg vaak schrijven uit dat verre Speuld%, moet u het ze maar niet kwalijk nemen, want het is voor velen een waar evenement. De jongens zijn naar Radio Kootwijk geweest en er staat nog een bezoek aan het Apeldoornse Droombos op het programma, de meisjes hebben Dinsdag gezwommen in Ermelo en ze heb ben „gemarkt" in Putten. Volgend jaar weer? Reken maar: er zal gespaard worden de komende winter, dat de stukken er af vliegen. Ook kleine beetjes helpen Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdag gelost hot Nederlandse m.s. „Wegro", dat van de Zweedse haven Karls- hamm een lading van ruim 54 vadem Zweeds papierhout aanvoerde. Medisch analyste Bij de in Utrecht gehouden examens slaag de onze plaaisgenote mej. J. C. Krabbendam voor medisch analyste. Zii ontving haar opleiding aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Tweede hromfietsenrit van K.M.G. Woensdagavond 20 Juli zal de tweede be- trouwbaarheidsrit voor bromfietsers, ge organiseerd door de „Kennemer Motor Club" worden gehouden. De start is vanaf hotel „Parkzicht". Het 3.800 ton metende Finse stoomschip „Aina Nurminen" uit Helsinki is nabij het lichtschip Kiel op een mijn gelopen. Met 45 graden slagzij werd het schip door twee sleepboten nabij de vuurtoren van Friedrichsort aan de grond gezet. Tengevolge van de ontploffing werden enige leden van de bemanning gewond. De foto toont het aan de grond gezette stoomschip, dat gedeeltelijk is gezonken. De Volksdansgroep „Zo is er maar eentje" van de vereniging „Kennemerstaten", die eind Mei een geslaagd volksdansfeest heeft gehouden met een groot aantal deelnemers uit onze Westelijke provincies en toen reeds aankondigde een uitwisselingspro gramma samen te gaan stellen met een Duitse volksdansgroep, kan haar Duitse gasten Zaterdagmiddag om tien minuten over twaalf op het station halte Hoogovens begroeten. Voor dit bezoek van de Duitse volks dansgroep uit Osnabrück is een veelomvat tend programma samengesteld, waaraan tevens zullen medewerken een Oostenrijkse en een Finse volksdansgroep, die respec tievelijk in Amsterdam en Haarlem ver blijven. „Zo is er maar eentje" zal verder Zondag 2 Augustus van Schiedam naar Osnabrück gaan om daar gedurende een week gast te 7.ijn. Na de ontvangst van de Duitse gasten op het station zullen zij Zaterdagmiddag direct daarop naar het sportpavilioen „Water vliet" gaan voor de meer officiële begroe ting, om vervolgens aan de pleegouders te worden voorgesteld, die hun gasten komen afhalen. Zaterdagavond om half acht komen de Duitse en Velsense groep weer op „Water vliet" bijeen om met elkaar te dansen. De Zondagmorgen zijn de gasten vrij voor eventueel kerkbezoek, maar 's mid dags om half twee komt men bij het Sta- tenhuis aan de Velserweg bijeen voor een gezamenlijke duin- en strandwandeling. Voor de ontvangende groep wordt het Maandag een drukke dag: uit Amsterdam komt een Oostenrijkse en uit Haarlem een Finse volksdansgroep op bezoek om een excursie te maken naar IJmuiden met be zoek aan de havens en sluizen, een strand- rondvaart enz. en een visite bij Hoogovens c Daar zat oom Tripje dan in het gummibootje, dat op de golven dreef. Hij had het briefje gevonden waarop stond, dat het vliegtuig hulp zou halen, en ook het. kistje met etenswaren en de kruik water; dat was allemaal stevig in de boot vastgebonden om te maken, dat het er niet uit zou vallen bij het neergooien. Gelukkig hoefde oom Tripje dus voorlopig geen honger of dorst te lijden, en hij kon gemakkelijk in het bootje liggen, al was het niet zo heel groot. Als men er nu maar gauw kans voor kreeg, een schip te waarschuwen! Ja, nu moest hij dan maar gedrild hebben en afwachten. Het vliegtuig was in de verte verdwenen. Oom Tripje dreef hier helemaal alleen en verlaten op de golven rond. En dat kwam alleen maar, doordat de deur plotseling was opengeslagen! Oom Tripje keek rond. Overal zag hij alleen maar lucht en golven; een schip was nergens te zien, en ook geen land of eiland. Hij hoopte maar, dat er gauw redding zou komen, want alleen in zo'n notedopje op de eenzame zee. dat was geen pretje! Toen de zon was ondergegaan en het donker viel, ging oorn Tripje languit liggen en sloot zijn ogen. Het deinen van het bootje op de golven wiegde hem al spoedig in slaap. en Breedband, 's Morgens om 8 uur is het verzamelen bij het Statenhuis. 's Avonds om half zeven vertrekt de ont vangende club met alle buitenlandse groe pen van het gebouw „De Harmonie" aan de Groenelaan te Beverwijk af, voorafge gaan door de Beverwijkse Harmoniekapel en het tamboercorns naar het Kuenenplein. Dit plein wordt deze avond door het gemeentebestuur van Beverwijk officieel aan de bewoners overgedragen, waarna op het nieuwe, grote plein volksdansdemon- straties van alle groepen worden gehou den. Dinsdag 28 Juli zijn de gasten vrij, maar 's avonds om half acht is er weer dansen op „Watervliet". De volgende dag, Woensdag, wordt Am sterdam bezocht, waar het gezelschap gast is van het Amsterdamse Volksdancentrum. Met de Oostenrijkers en Finnen wordt in het A.M.V.J.-gebouw gedanst. Donderdag volgt een bezoek aan Haarlem, waarbij de ploegen 's avonds dansen op het H.F.C.- terrein aan de Spanjaardslaan. Op Vrijdag 31 Juli wordt tevens met de Finse volksdansgroep een autobustocht ge maakt naar de kaasmarkt te Alkmaar, de I-Iondsbosse zeewering bij Petten en door de Wieringermeer naar het monument op de Afsluitdijk, om terug te keren over Hoorn en Purmerend naar „Watervliet" en een bonte avond besluit de week. Voor de Velsense volksdansgroep begint Zaterdag 1 Augustus de reis naar Rotter dam, samen met de dansers uit Osnabrück, om tegenwoordig te zijn bij het grote inter nationale volksdansfeest in de Rivièrahal. Zondagmorgen 2 Augustus volgt een be zichtiging van Rotterdam met de traditio nele rondvaart door de havens en 's avonds om 7 uur vertrekt men van het station Schiedam met de Duitse gasten naar Osna brück. Voor de openbare vergadering van de ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 28 Juli 1953 in het raadhuis, is de volgende agenda samengesteld: Wijziging van de verordening tot heffing van schoolgeld voor h,et ónder- wijs aan het gymnasium Felisenüm in de gemeente Velsen; verzoek om subsidie van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun nabestaanden en de Stichting „De Neder landse Soldaat", beide te Drachten; voor lopige goedkeuring van het plan tot onteige ning van grond te Velsen(Noord); beëindiging erfpachtsrecht van enige percelen grond aan de Stationsweg te I.Tmuiden(Oost); verkoop van grond in Velserbeek; aankoop en ver koop van grond in verband met het dempen van de beek langs de Hoofdstraat te Sant poort; vaststelling uitbreidingsplan Tolsdui- nerlaan; overdracht van bouwterrein; bouw van 50 woningen door de woningbouwver eniging „Bloemendaai-Noord"; ontslag direc teur van de gemeenteliike geneeskundige- en gezondheidsdienst; beschikbaarstelling crediet voor de bouw van een propaan-luchtinstal- latie. ten behoeve van de gasvoorziening te Velsen(Noord); verzoek van het bestuur van de vereniging Da Costaschool te Velsen (N om medewerking voor de aanschaffing van meubilair en leermiddelen; invoering van een ooleiding voor hulp in de huishouding aan de gemeentelijke huishoudschool te IJmuiden; crediet voor het wederom inrich- ten voor het k'euteronderwijs van localiteiten in de kleuterschool aan de Casembrootstraat te IJmuidenfOostJ, in gebruik geweest bij de huishoudschool: benoeming van: a. een direc teur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst; b. een onderwijzeres aan de Adoif van Nassauschool te Santpoort;' c- een leraar aan de gemeentelijke Visserij- school; d. een leraar aan het gymnasium Feli senüm: onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden. Met de aanvang van het cursusjaar 1953- 54 zal de nieuwe nijverheidsschool voor meisjes aan de P. J. Troelstrawcg te IJmui den (Oost) in gebruik worden genomen. Deze school was grotendeels gehuisvest in lokaliteiten van de kleuterschool aan de Casembrootstraat, zodat deze vrij komen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. van Velsen, hierin een nieuwe openbare kleu terschool te huisvesten. Het gebouw zal dan weer volledig aan het bij de stichting beoogde doel beantwoorden. B. en W. hebben een raming doen opma ken van de kosten voor het wederom in richten van de betrokken lokaliteiten voor het kleuteronderwijs. Deze wijst een eind cijfer aan van 14.670, Een eventuele verbetering van de cen trale verwarming is hierbij buiten be schouwing gelaten, daar het deskundig on derzoek nog niet tot een conclusie heeft ge leid. B. en W. zullen trachten de subsidierege ling voor het Nijverheidsonderwijs hierop van toepassing te doen zijn, in verband met de omstandigheid, dat de school voor dit onderwijs werd gebruikt. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN GEBOREN: L. BroekmanTieleman, z., Kon. Wilhelminakade 37 rd. IJmuiden: G. C. BuijsBlokzijl, z„ Centrumstraat 3, Velsen- Noord: M. A. v. d. BrinkSmit, z„ Melk- laan 36, Velsen-N.; V. A. ZonneveldRan- ziin, d„ Koningsolein 17 rd. IJmuiden; N. J. W. KleinKlootwijk, z.. Hoofdstraat 127, Santpoort: T. ReiackBolweg, d„ Lorentz- straat 88, I.Tmuiden-O.; C. SchenkPineda, d„ Reggestraat. 17, IJmuiden: G. Vatde Bruin, z„ keet Tunnelhouw, Velsen: .T. Bax Stil. d„ Reggestraat 14 bov„ IJmuiden: A. Doornherg—v. d. Aart, z„ van Rijswijk- straat. 22. Velsen-N. ONDERTROUWD: .T, B. ,T. A. Torque, van Speijkstraat 6, en N. Oldenburg, van Speiik- straat 6, IJmuiden, took, adres: van Sneijk- straat 6, Umuiden; K. Meijer. Hagelinger- weg 141, Santpoort en C. J. Reijgwart, D. Hartoghstraat 27. IJmuiden, toek. adres: Kennemerlaan 204. IJmuiden; ,T. van Loo, Coehornstraat 3. Niimcgen en E. H. v. d. Plas, Marconiplein 2. IJmuiden; F. A. Visser, Riiksweg 334, Santpoort en H. A. Canelle, Rijksweg 234. Santpoort, toek. adres: Riiks- weg 334: L. Groen, Walrwenstraat 27, Vel sen-N. en M. J. H. Otte. Watervlietstraat 37, Velsen-N„ toek. adres: Ladderbeekstraat 32 hen., Velsen-N.; L. van Duijvenbode, Pres. Krugerstraat 43. IJmuiden en C. v. d. Werff, van Wassenaerstraat 33. IJmuiden-O.: A. P. van Voorst, Huijg°nsstraat 3. IJmuiden en M. C. Aland. Kon. Wilhelminakade 18. IJmui den: .T. C. Aland. Kon. Wilhelminakade 18, IJmuiden en D. Kint. Wiik aan Zeeërweg 142, IJmuiden: M. G. Th. Grimbergen, Kom- nasstraat 5, IJmuiden en G. P. Wouterlood, Sabastraat 14, Santpoort; L. Deiikers, Tromp straat 166 b, IJmuiden-O. en J. M. M. van Leeuwen, Trompstraat 166 b, IJmuiden-O., toek. adres: Tromnstraat 166 b, IJmuiden-O.; E. Bruinewoud, Panavérstraat 78, Enschedé en J. G. Nanninga, Hageüngerweg 197, Sant- noort, toek. adres: Minkmeetstraat 191, Enschdé; A. J. Verschoor, Roggestraat 62, IJmuiden en G. Meinema. Warmenhoven- straat 3 rd, IJmuiden: J. C. Oldenburg, Ca sembrootstraat 42, IJmuiden-O. en C. E. v. d. Wal, Kievietlaan 3, IJmuiden-O.; D. J. Jan- nonius. Warneaarst'-aat 18, Velsen-N. en J. Kok, Delftlaan 215, Haarlem; P. R. v. d. Kolk, Groenelaan 47. Beverwijk en J. E. van Deur- sen. TTitenënnictraat 35, Santpoort. OVERLEDEN: M. Schreur, 69 i.. echtgenote van J. J. Meijer, Planciusstraat 58, IJmuiden. „Het belangrijkste doel in het leven van Bernhard van den Sigtenhorst Meyer was de heruitgave van de verzamelde werken van J. P. Sweelinck. Het was de passie van ziin leven, waarvoor alles moest wij ken. Helaas heeft hü slechts een zesde deel hiervan kunnen voltooien en dit deel zal over enige maanden worden gepubliceerd." Deze woorden sprak dr. R. Lagas, secre taris van de Vereniging voor Nederlandse Muziekgeschiedenis, in de aula van het crematorium te Velsen, waar gisteren het stoffelijk overschot van de componist en musicoloog Bernhard van den Sigtenhorst Mever is verast. Dr. B. C. Damsteegt heeft als leerling woorden van waardering geuit en de be lezenheid, de esprit en het bezonken oor deel van ziin leermeester geroemd. Mr. Ragnhild Stapel sprak uit naam van de vrienden over de onbaatzuchtigheid van de overledene en Jan L. Deggeler bracht gevoelens van persoonlijke vriendschap onder woorden. Wouter Paap sprak namens het Genoot schap van Nederlandse componisten en noemde Van den Sigtenhorst Meyer een eerliik, bescheiden man die grote zelfken nis bezat en een van de weinigen, die wer ken schreef van zuiver Nederlandse aard. Uit naam van de Koninklijke Neder landse Toonkunstenaars Vereniging bracht Hans Henkemans een laatste groet. Hierna bracht het Röntgenkwartet het Andante uit het 2e Strijkkwartet van Van den Sigtenhorst Meyer ten gehore. Het Museum Kamerorkest vertolkte bij het dalen van de met bloemen bedekte kist het Consolation uit de Trauersymphonie van Locatelli. Een neef van de overledene zegde dank voor de betoonde belangstelling, waarna de organist Piet Halsema, die bij het bin nenkomen van de stoet Fantasia van Swee linck had gespeeld, de compositie „Mein junges Leben hat ein End", eveneens van Sweelinck, inzette. vertaald uit het Engels 34) ,,'t Hondje is inderdaad een succes, vindt u niet? Waar zit u over te piekeren?" „Ja, ja, ze schijnt erg enthousiast te zijn", antwoordde Mark mat. „Ik zit echter over iets zakelijks te pein zen". Hij bedracht zich, dat Elsie brieven zou moeten typen, bestemd voor zijn bank en zijn zaakgelastigde, betreffende de 1000 Pond, die hij aan Yvonne beloofd had Yvonne had hem vlak voordat ze wegging, nog gevraagd, om op te beller, in plaats van het per brief te doen. „Je zaken regel je toch meest per telefoon, nietwaar?" had ze gezegd. „Ik vind 't geen prettig idee, dat die secretaresse van je ook met al mijn zaken op de hoogte komt". Mark had gelachen en geantwoord: „Het spijt me, liefje, maar 1000 Pond is geen kleinigheid. Ik ben bang, dat ze je niet uit zouden betalen, als er geen schriftelijke opdracht van mij was. Ik teken zelf al mijn brieven. Èlsie wijst me de juiste plaats op het papier aan". ,,'t Is ontroerend!" Yvonne's lach had enigszins geforceerd geklonken. „Hoe 't ook zij, nu je zo vrijgevig ten opzichte van mij bent, kan ik natuurlijk verdei- moeilijk bezwaren maken. Zorg er echter voor, dat Elsie goed begrijpt, dat dit een lening van jou aan mijn zaak is. Anders haait ze zich soms vreemde dingen in 't hoofd. Bovendien is 't een prima be legging voor je, Mark. Dat zal je merken, zodra na de a.s. voorjaarsshow de orders beginnen binnen te komen". Toen hij Elsie de volgende morgen de betreffende brieven aan het dicteren was, vroeg Mark zich af, wat het meisje er van zou denken Eisie dacht er echter nauwelijks over na. Ze was niet werelds en ex-varen genoeg, om het opvallend te vinden, dat Mark zijn verloofde een dergelijk hoog bedrag leende. Mark vond 't nodig haar een uitleg te geven, ,,'t Is een zakelijke belegging, be grijp je, Elsie. Dergelijke haute-couture zaken hebben veel geld nodig voor hun voor- en najaarsshows". „O ja, juist", antwoordde Elsie zonder speciale belangstelling, hoewel ze 1000 Pond wel een enorm hoog bedrag vond. „Mijn boeken maken me stellig niet rijk", voegde Mark er aan toe. „Maar ik heb wat geld geërfd, waarmee ik wel wat kan doen. Wil je deze brieven zo snel mogelijk klaar maken, opdat ik ze kan tekenen? Elsie voelde, dat Mark hel vervelend vond, dat zii in deze vertrouwelijke zaak tussen hem en Yvonne gekend moest wor den. Hij had zich kennelijk niet op zijn gemak gevoeld, terwijl hij haar dicteerde. Toen Elsie hem alleen had gelaten, ver zonk Mark in een neerslachtige stem ming. Hij dacht aan al het geld, dat hij Yvonne al eerder geleend had en even kwam er twijfel bij hem op, of zij wel even bereid zou zijn om met hem te trou wen, wanneer hij niet zo welgesteld was. Hij wilde hier echter niet aan denken. Het was natuurlijk, dat Yvonne haar hart verpand had aan de zaak, die ze zelf had opgebouwd. Ze had dat nooit on der stoelen of banken gestoken. Welk een verantwoordelijkheid rustte bovendien op haar schouders! Ze moest haar oudei's on derhouden, Madame Véronique een hoog salaris uitkeren en verder het gewone per soneel en de enorme kosten van een der gelijk bedriif betalen. Mark zuchtte. Hij zou willen, dat ze naar zijn raad luisterde en haar zaak op een bredere basis fundeerde, niet alleen de rijkste cliëntèle zocht. Er was iets in het snobisme van de „haute couture", dat hem afstootte, hij zou veel liever zien, dat Yvon ne kleren verkocht aan behoorlijke mensen, die goede kleren wensten, doch geen ex clusieve modellen. Normale mensen, die hun rekeningen betaalden en deze niet lie ten oplopen tot waanzinnig hoge bedragen. „Hier zijn de brieven". Elsie kwam het vertrek weer binnen en legde de getypte vellen op de schrijftafel voor hem neer. Ze leidde zijn hand naar de plaats, waar hij zijn handtekening moest zetten. „Teken hier maar", zei ze zacht. Mai'k keek even lachend naar haar op en Elsie voelde zich opeens weer helemaal overweldigd door een gevoel van diep medelijden met zijn hulpeloosheid. Haar hand, die de zijne leid de, trilde en ze had graag e ven een kus ge drukt op zijn slordige dikke donkere haar. „Ziezo, dat is gebeurd. Gemakkelijk hè, om 1000 pond uit te geven?" Hij lachte vrolijk. Hij had het trillen van haar hand gevoeld en opzettelijk ti-achtte hij met een luchtige opmerking haar emo tionele stemming weg te vagen. „Ja, inderdaad", antwoordde Elsie. Ze verbaasde zich over de kalmte van haar stem, terwijl ze haar hart voelde bonzen. Ze vouwde de brieven dubbel, stak ze in de enveloppe en plakte deze dicht. Mark zat doodstil en luisterde naar de geluiden, die ze maakte. Toen ze klaar was, keek ze vra gend in zijn richting. „Gaan we vanmorgen nog werken, Mark?" vroeg ze zacht. „Ik weet het niet". Hij fronste en opeens stak hij zijn handen naar haar uit. Ze legde de hare in zijn grote gebruinde mannen handen. Altijd begreep ze onmiddellijk elk gebaar van hem „Lieve kind, je trilt helemaal, wat is er aan de hand? Er is tóch niets met Dan?" „Nee, Dan is prima". Haar ogen stonden vol tranen en haastig voegde ze eraan toe: „Ik heb.een beetje hoofdpijn, dat is al les". „Hoofdpijn! Foei. Elsie, wat een weinig originele uitvlucht!" zei hij verwijtend. „Je moet me nooit leugentjes vertellen, meisje. Ik heb leugens onmiddellijk door, of ik nu kan zien of niet. Kom, vertel me eens, dwaas kind, waarom je plotseling zo van streek bent?" „Omdat.... ik een dwaas kind ben waarschijnlijk", antwoordde Elsie, in snik ken uitbarstend. „Schenk er vooral geen aandacht aan, Mark. Ik ga even je brieven posten en daarna ben ik weer helemaal normaal. De frisse lucht zal me goed doen. Ik begin nu eenmaal ouder te woi-den, ik ben niet helemaal een kind meer", voegde ze er enigszins onsamenhangend aan toe. „Werkelijk?" Hij liet haar handen los en glimlachte. „Goed. Zeg me dat ik me met mijn eigen zaken moet bemoeien. Maar één ding, Elsie: spaar me voor medelijden! Ik zou je gaan haten, als ik merkte dat je medelijden met me had, mijn lief sentimen teel klein meisje!" Ze lachte door haar tranen heen. „Ik ga nu gauw even de brieven posten", zei ze, terwijl ze zich uit het vertrek haastte. Met Dan, die als een dolle om haar heen sprong, rende ze de heuvel af naar de bus, die zich enKele hondei'den meters van het huis verwijderd, in de bocht van de weg, bevond. „Spaar me voor medelijden Wat had Mark bedoeld? „Ik heb geen medelijden met je, lie veling, maar ik houd van jefluister de het in haar hart, terwijl ze spelend met de jonge hond, de weg afholde. De aard van haar gevoelens voor Mark was haar opeens als het waxr geopenbaci'd: ze hield van hem. Ze stak de brieven in de bus en hoorde ze omlaag vallen. Er zat iets beslissends in dit geluid, vond Eisie. Ze misgunde Yvon ne de 1000 Pond niet. Ze wist weinig van geld en het imponeerde haar niet. Wat ze Yvonne wèl misgunde, dat was haar macht over Mark en zijn gelukZe kon de twijfel aan Yvonne's goede bedoelingen maar niet kwijtraken Even bleef ze doodstil staan. Het was een grauwe, stille Novemberdag. De hele natuur leek op een compositie in grijs- grauwe tinten. In Elsie's hart zong 't ech- tei-, alsof het al voorjaar was.Zó voel de je .ie dus, als je van iemand hield! Ze wist dat haar liefde voor deze oudere man, die haar alleen als een jong kind be schouwde, onzinnig en hopeloos was. Maar toch was er een wonderlijk heerlijk en te gelijk beklemmend gevoel over haar geko men. De jonge hond sprong tegen haar op, vol ongeduld cm weer te gaan hollen. Vei-der was ei- geen levend wezen te be kennen. Mark noemde haar zo nu en dan „lieve kind" of „liefje" en ze voelde, dat hij zeer aan haar gehecht was geraakt. Hij was ook geheel van haar afhankelijk. Van haar en Annie. Deze toestand zou ech ter slechts enkele maanden duren. Ze mocht hem niets laten merkenZe zou zichzelf in de hand moeten houden en goed op haar woorden moeten letten. Hij zou haar gevoelens maar al te gemakkelijk voor medelijden kunnen houdenEn daarvoor had hij haar gewaarschuwd! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6