Havenberichten Agenda voor Velsen Schoolreisje V acantiebestedingsprogramma van de Velsense Jeugdcentrale „Velserend" werd een sterke magneet voor jong en oud F900.- voor „Zonnestraal" en TBC-bestrijding voor Scheepvaart Ons kabouterorkest Onze puzzle 5 „KINDER VREUGD VOOR DE JEUGD Opleiding voor hulp in de huishouding „Emmaschool"-leerlingen Uitspraken van de Raad namen afscheid Geen gemeentesubsidie voor Bond en Stichting te Drachten Oom BobHannes en „Kennemerstaten" Voer jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel 1 2 3,4 5 DONDERDAG 23 JULI 19 53 Het vacantieprogramma van de Velsense jeugd begint op Zaterdag 25 Juli met een grote fietsenrally. De organisatie hiervan berust in handen van de CJMV. Jongens van 11 tot en met 13 jaar (route A) en jongens van 14 tot 17 jaar (route B) kun nen hieraan deelnemen voor de somma van 0,35. Start om half twee vanaf het Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan te IJmuiden- Oost. Iedere deelnemer die de route nor maal volbrengt, ontvangt een diploma. Zes médailles zijn als extra-prijzen beschik baar. Na afloop van de rally krijgen de deelnemers een feestprogramma aange boden in het Jeugdgebouw. Er kan alleen individueel gereden worden, dus niet in groepsverband. Van Maandag 27 Juli tot en met Zater dag 8 Augustus zullen alle speeltuinen in de gemeente Velsen toegankelijk zijn voor alle kinderen. Er zal dan niet gelet worden op eventueel lidmaatschap van de speel tuinverenigingen. Speciaal zal aandacht besteed worden aan buitenspelen. De speeltuin „Vrij en Blij" zal tevens 's avonds van 6.30 tot 8.30 uur geopend zijn. Van Maandag 27 Juli tot en met Zater dag 8 Augustus is er een Handenarbeid- tentoonstelling, verzorgd door de Nuts' Volksschool, afdeling Beeldende Kunsten, te Amsterdam. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de gymnastiekzaal van de openbare school aan de Heidestraat en is dagelijks toegan kelijk (behalve op Zondag) van 1012 uur en van 2 tot 5 uur, voor kinderen en vol wassenen. Toegang kosteloos. Op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Augustus is de tentoonstelling des avonds geopend van 7 tot 11 uur en dan is er alleen toegang voor volwassenen. Op Woensdag 5 Augustus zal de heer Ad. Pieters, docent aan genoemde Nuts' Volks school, een lezing houden over „Vrije Expressie". Deze lezing, die speciaal gericht zal zijn tot de ouders en opvoeders, zal om ongeveer half negen beginnen in de ten toonstellingszaal. Maandag 27 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus: Jeugdverkeersspeeltuin op het betegelde plein Heidestraat, hoek Lorentz- straat. In samenwerking met de Verkeers politie is hier een aantal straten en pleinen geprojecteerd en kunnen jongens en meis jes met of zonder fiets een verkeersspel spelen. Dit speeltuinobject is kosteloos toe gankelijk voor alle kinderen op Maandag, Dinsdag en Vrijdag des middags van 2 tot 5 uur, en op Woensdag, Donderdag en Za terdag 's ochtends van 10 tot 12 en 's mid dags van 2 tot 5 uur. Maandag 27 Juli is ook de opening van de stempeltocht. Dit is een tocht, die de jongelui voert langs een aantal punten in de gemeente, waar zij stempels op hun deelnemersboekje moeten laten zetten. Ze krijgen 14 dagen tijd om deze tocht naar eigen indeling te maken. Op Zaterdag 8 Augustus moeten de boekjes worden inge leverd. Deelname staat open voor alle leef tijden. Inschrijfgeld 0,15. Op deze dag kunnen 's ochtends tussen 9 en 11 uur de boekjes worden afgehaald bij de volgende posten: Santpoort: naast de kiosk van de heer Numan, tegenover het station; IJmuiden: kantoor naast de Centrale Keuken, Abelenstraat 1, IJmuiden-Oost; IJmuiden: Bureau Jeugdzaken, Moer_ bergplantso'en 22 te IJmuiden; Velsen-Noord: voor het Hervormd Ver enigingsgebouw, Dijckmanstraat. Iedere deelnemer die de tocht volbrengt, krijgt zijn deelnemerskaart thuisgestuurd met een diploma. Verder kan men, of men al of niet de tocht geheel volbracht heeft, toch de kaart inleveren en meedoen aan de opstel-, teken- en fotowedstrijd, die aan deze tocht verbonden is. Hiervoor worden fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Nadere gegevens staan op de deelnemerskaart. Woensdag 29 Juli: Wandelmarsen. Jon gens en meisjes van 10 tot en met 13 jaar kunnen deelnemen aan een wandelmars van 11 kilometer. Jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar aan een mars van 15 kilo meter. De inschrijving opent om half negen aan de startposten. De mars begint tussen negen uur en half tien. Inschrijfgeld per deelnemer 0,25. Voor het volbrengen der mars en het behalen van alle contrólestem- pels worden diploma's uitgereikt. De startplaatsen zijn: Yeisen-Noord: voor het Hervormd ver enigingsgebouw, Dijckmanstraat; IJmuiden: voor het kantoor van de Cen trale Keuken, Abelenstraat 1; Santpoort: naast de kiosk van de heer Nman, tegenover het station. De finish is bij het politiebureau Tibe- i-iusplein te IJmuiden-Oost. De deelnemers worden met muziek ont vangen en krijgen consumptie. De totstandkoming van de nieuwe huis houdschool aan de P. J. Troelstraweg te IJmuiden biedt de gelegenheid over te gaan tot uitbreiding van het leerpian der school met een opleiding voor hulp in de huishou ding. Deze opleiding kan in verband mot het rijkssubsidie, aan deze school niet verbonden worden, dan nadat ingevolge de Nijverheids onderwijswet, de oprichting en instandhou ding hiervan door B. en W. van Velsen nodig zijn geoordeeld. De commissie inzake huishoudelijke voor lichting en gezinsleiding te Velsen is van mening, dat bedoelde opleiding van groot nut kan zijn. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor, te verklaren, dat de raad de oprichting en instandhouding van een opleiding voor hulp in de huishouding aan de gemeentelijke huishoudschool te IJmuiden nodig oordeelt. Woensdag 22 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Birka van Toja, Stentor van Rotterdam. Portretta van Dover. Sanos van Kosseir. Lorgran van Dakar. Westerdok van Great Yarmouth. Kreimov van Le ningrad. Bogeluasko van Bona. Vela van Bergen. Saint Paul van Le Havre. Jacobus van Geffle. Danae van Caen. Dido van Oporto. Jelö van Haldon. Marieland van Algiers. Westerdok van Londen. Mendoza van Hamburg. Empire Trader van Vancou ver, Atlas van Rotterdam. Hans Johan van Hangö. Vertrokken zijn: Caribia naar Manchester. Haifa naar Bremen. Eemland naar Hamburg. Pavonis naar Geffle. Keizersgracht naar Rotterdam. Santa Catharina naar Antwer pen. Mutua Fides naar Delfzijl. Prinsegracht naar Stettin. Somme naar Parijs. Zeevaart naar Antwerpen. Berkelstroom naar Yar mouth. Sobat naar Yarmouth. Clio naar Rotterdam. Bavcuda naar Southampton. Strabo naar Rotterdam. Ponto naar Ant werpen. Start, controleposten en finish zijn ken baar aan groen-witte vlag. Woensdag 5 Augustus: Schatgraafwed strijd op het strand tussen de pieren. Deze wordt verzorgd door de sectie „Speeltui nen" van de V.J.C. Alle jongens en meisjes kunnen hieraan deelnemen. Schop en brood meebrengen. Aanmelden dagelijks bij de opzichters van de speeltuinen en op de dag zelf bij de toegang tot het strand (bij het plateau). Deelname kosteloos. De aanmelding bij het strand begint om 9 uur en sluit om 10 uur. Dan begint de wedstrijd en duurt tot circa 4 uur. Vele prijzen zijn beschikbaar. Voor kinderen uit Velsen-Noord en Santpoort zal een speciale goedkope vervoerregeling getroffen worden. Hiervoor kan men de opzichters der speeltuinen raadplegen, ook in de courant zullen mededelingen hierover verschijnen. Vrydag 7 Augustus: Feestmiddag in park Velserbeek, bij het Hertenkamp. Toegang 30 cent. Kaarten dagelijks verkrijgbaar bij: Velsen-Noord, Boekhandel Langkemper, Wijkerstraatweg 275; Santpoort-dorp, Siga renmagazijn Seegers, Hoofdstraat I9t>; Santpoort-Station, Sigarenmagazijn Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70; IJmuiden-Oost en Driehuis, Sigarenmagazijn De Ruyter, Driehuizerkerkweg 75; IJmuiden, Bureau Jeugdzaken, Moerbergplantsoen 22. Het gezelschap „De Witte Vogel" voert het grappige stuk op „De nieuwe kleren van de keizer". Toegankelijk voor kinderen en volwassenen. Zaterdag 8 Augustus: Sluiting Stempel tocht. De deelnemers moeten 's middags tussen half drie en half vijf de boekjes in leveren bij de adressen, die op het boekje staan vermeld. Zij krijgen enkele dagen later de boekjes thuisgezonden, met diplo ma en/of prijs. Aan dit programma zullen ook deelnemen de schoolkinderen uit Amersfoort, die hier logeren als gevolg van de uitwisseling en de kinderen uit het watersnoodsgebied. De opbrengst van de collecte voor „Zon nestraal" en het N.V.V.-t.b.c.fonds heeft in Velsen opgebracht 933.18 (met uitzon dering van Santpoort, omdat hier geen col- lectrices beschikbaar waren). In het Jeugdgebouw aan de Rembrandt laan in IJmuiden-Oost hebben de leerlin gen van de zesde klasse van de Emrna- sohool, die deze onderwijsinrichting gingen verlaten afscheid genomen van bestuur en personeel. Vele ouders en belangstellenden waren met de kinderen meegekomen, zodat de achterzaal tot de laatste plaats bezet was. De heer J. Bergsma, hoofd van de sohool, opende de bijeenkomst en gaf daarna het woord aan de waarnemend voorzitter de heer W. van Veeren. Deze sprak de kinde ren aan als „afgestudeerden van de Em- maschool" en wenste hen succes in hun" nieuwe school of werkkring, naar gelang zij zich verder in het leven zullen bekwa men. Namens het bestuur bood hij hun een Bijbeltje aan in de nieuwe vertaling. De ouders bracht hij dank voor het vertrou wen dat zii in bestuur en onder-wijzend per soneel gesteld hadden. De heer Bergsma reikte hierna, met een persoonlijk woord tot elk van de kinderen, getuigschriften en rapporten uit. Na de pauze hebben de kinderen een „vrolijk programma" verzorgd, waarin het schoolleven van de eerste tot en met de zesde klasse werd uitgebeeld. Het was voortreffelijk spel en het behoeft geen be toog dat de onderwijzers en de concierge met echtgenote „een flinke beurt" kregen. Menig lachsalvo klonk op in het zaaltje en dit was een zeker teken dat het gebodene weerklank vond. Tot besluit werden volks dansjes uitgevoerd, onder leid.ng van mej. A. Mulder, onderwijzeres aan de school Van de 83 leerlingen die de school ver laten, gaan er twee naar het Lyceum, acht naar de ULO, negen naar de Huis houdschool, vijf naar de Nijverheidsschool, zes naar het VGLO., een naar de Vakschool van Van Gelder. Twee zijn vrij van leer plicht en deze zuilen in het bedrijfsleven een plaats vinden. De besturen van de ©ond van Mobilisatie invaliden en hun nabestaanden en de Stich ting „De Nederlandse Soldaat", beide te Drachten, verzoeken B. en W. van Velsen aan deze instellingen, ter instandhouding van haar sociale, medische en rechtskundige ad- viesbureaux, een subsidie te verlenen van één cent per jaar per inwoner. Aangezien het verlenen van subsidie in het onderhavige geval volgens B. en W. niet op de weg der gemeenten ligt, wordt voorge steld op het verzoek afwijzend te beschikken. De Raad voor de Scheepvaart heeft zijn schriftelijke uitspraak doen verschijnen in enige onlangs behandelde gevallen. De stranding en hot verloren gaan van het motorzeilschip „Albatros" op 22 De cember 1952 op de Westkust van Wight is het gevolg van zorgeloze navigatie van de kapitein, aldus de Raad. De Raad straft deze kapitein (A. M. te Delfzijl) door hem de bevoegdheid als kapitein te varen voor de tijd van drie maanden te ontnemen. Het zinken van de door de „Blanken burg" gesleepte bok „Hiev Opp" in het Engelse Kanaal op 19 April, is een gevolg van het lek worden van dit vaartuig „toen de sleepboot bij aanschietende zee voor de bestemmingshaven moest blijven liggen teneinde daglicht af te wachten". De Raad spreekt zijn waardering uit voor het flin ke optreden van de kapitein bij de red ding van te water geraakte runners. Het motorschip „Tamo" is op 22 Februa ri van dit jaar bij West-Kapelle aan de grond gelopen doordat - zo zegt de raad - de kapitein en de loods zich vergist heb ben in de afstand tot boei twee, bij het be sluit de koers te wijzigen. De Raad acht de kapitein (P. K. te Katwijk aan Zee), die vele keren door het Oostgat is gevaren, wel medeschuldig aan de ramp, maar acht het niet nodig enige strafmaatregel toe te pas sen. De Raad voor de Scheepvaart heeft een berisping uitgesproken als straf voor C. S. te Driehuis, die hij schuldig heeft bevon den aan de aanvaring tussen het motor schip „Westerdok" en het op de Theems liggende Noortje stoomschip „Hildur I". De fout van de Westerdok ligt daarin, zo zegt de Raad, dat het schip na anderhalf uur te hebben stilgelegen, de reis heeft hervat bij ongunstige omstandigheden. Het motorschip „Unitas" is op 15 Janua ri tijdens slecht zich nabij Malin Head (Noord-Ierland) op een steen gestoten. De Raad is van oordeel dat „dit is veroor zaakt, doordat de kapitein meende verder uit de kust van Inistrahull te staan dan in feite het geval was en daardoor een koers heeft laten sturen, die gevaarlijk dicht langs stenen van de Ierse kust liep". De kapitein (L. van B. te Rotterdam) werd gestraft met een berisping. Bijzonder gymnastiekleraar De heer C. G. Smit, leraar voor heilgym nastiek, die wegens drukke werkzaamheden als leider van de gymnastiekvereniging „Sparta" heeft moeten bedanken is te Assen delft benoemd tot leraar in de bijzondere schoolgymnastiek. DONDERDAG, 23 Juli 1953. Beste kinderen, VOOR alle schoolkinderen is de vacantie nu wel begonnen en de meesten van jullie hebben natuurlijk één of ander pretje, bijvoorbeeld een logeerpartijtje of een verblijf in een andere landstreek, in het vooruitzicht. Er zijn zelfs van die geluksvogels, die gedurende de hele vacantietijd van huis gaan en zich dus heel niet bezorgd hoeven te maken over de zeeën van tijd, die ze zo maar krijgen en waarom ze zich thuis vast wel eens verveeld zouden hebben. Maar er blijven toch altijd nog een massa kinderen in IJmuiden, die heel gewoon hun vacantie in deze plaats moeten doorbrengen en het lot van deze thuisblijvers nu, heeft de Velser Jeugd Centrale (V.J.C.) zich aange trokken. Zij, die Jeugd, Centrale dus, heeft een programma samengesteld (jullie vinden het op deze pagina van de krant) dat de kinderen, in de veertien dagen die liggen tussen 25 Juli en 8 Augustus, bezig houdt met allerlei leuke wedstrijden, vermakelijk heden en zo meer. Enfin, daarvoor bestuderen jullie dat programma maar eens rustig. Over één punt echter wil ik jullie hier wat meer vertellen en dat is de Stempeltocht. Een stempeltocht is namelijk een tocht waarop je stempels verzamelt. Die stempels komen te staan in een stempelboekje, dat voor het luttele bedragje van vijftien cents te krijgen is aan de adressen, die je in het programma vermeld ziet. In dat boekje zie je een aantal bezienswaardigheden en ook enige plaatsen van vermaak in onze ge meente genoemd. Het is nu de bedoeling dat je op eigen houtje of met een paar kameraadjes deze plaatsen allemaal be zoekt. Bij elke bezienswaardigheid krijg je dan in je boekje een stempel en wan neer het helemaal vol is (je hebt de tijd Met aiitu. nüjn ogen toe, maar zonder dat ik sliep, lag ik in bed en hoorde hoe een stemmetje mij riep. Ik liep naar 't raam en keek op straat, er was geen mens te zien. Het was natuurlijk al heel laat, al bijna nacht misschien. Net toen ik weer naar bed wou gaan, klonk bij de hoek een bel. En wie denk je, wie kwam daar aan Zeg eens, wie denk je wel? Een koets, twee schimmels,wat een span! En boven op de bok daar zat mijn vriend, de ijscoman, die aan de teugels trok. De koets hield stil voor onze deur, ja vlak onder mijn raam. Toen riep, ik kreeg van schrik een kleur, de ijscoman mijn naam. Ik kreeg vijf bekertjes van tien en daar nog slagroom op, zes wafels en dan bovendien acht hoorntjes met een kop. Nog niet één lik nam ik ervan, toen liep de wekker af de schimmels, koets en ijscomr- verdwenen op een draf. MIES BOUHUYS. om dit te doen van Maandag 27 Juli tot 8 Augustus) lever je het in en dan krijg je een diploma. Zijn er nu door omstandig heden enkele stempels te weinig in je boekje, dan kun je dit tekort nog verhel pen door een opstel te maken over de plaats (uit het boekje) die je wel bezocht hebt of een aardige foto van zo'n plaats in Velsen erbij te doen. Hierdoor heb je dan geen kans meer op een diploma, maar wel op een prijs. Het allermooiste is dus eigenlijk, als je alle stempels plus een opstel of een foto kunt overhandigen. De kans bestaat dan immers, dat je behalve het diploma ook nog een mooie prijs in de wacht sleept! Ik hoop dus, dat jullie allemaal zo gauw mogelijk zo'n stempelboekje gaat halen, want ik ben er van overtuigd, dat alle hou ders van dit boekwerkje een hele prettige tijd tegemoet gaan. Doe je best dus (in je eigen belang!) nu eens niet voor ons hoekje, maar voor je eigen stempelboekje! En nu de post. ZEEMEERMIN vertelt, dat ze haar foto in goede staat terugont vangen heeft. Dus daarover kan ik maar weer gerust zijn. Dus jij gaat volgende week naar de hoofdstad. Blijf je lang weg of maar voor een weekje! Fijn, dat je rap port er zo netjes uit zag. Als je eenmaal in de vijfde zit gaat het snel, hoor! Dan ben je zo maar van de Lagere School af. Zijn er al plannen voor je verdere studie? Veel plezier in Amsterdam! Gefeliciteerd MEIZOENTJE! Dat heb je hem netjes geleverd. Je rapport zag er keurig uit en ik kan me voorstellen dat je ouders erg in hun schik zijn met een doch ter die het diploma Huishoudschool in haar zak heeft. Heb je je nog al vermaakt in Amsterdam? Zo'n rondvaart door de grach ten is een gebeurtenis die je nooit vergeet vind ik. Ik heb er tenminste erg van geno ten en ik ben nieuwsgierig hoe je er over denkt. Hoor ik eens je belevenissen? Jam mer, dat je Eelte schreef inplaats van Eelde. Tenslotte is hier nog CLEMATIS, die zich ontpopt als een heel zuinige dame. Ik vind de plannen die jij met je geld hebt heel degelijk hoor en ik heb er alle bewondering voor. Je schrijft, dat ik mag kiezen welke ansichtkaart ik hebben wil. Nu beste Cle matis, als je er een stuurt, onverschillig uit welke plaats, dan ben ik altijd- erg blij. Dus ik zou zeggen: kies zelf maar. Wens je ouders nog een heel plezierige vacantie toe en geniet zelf ook maar veel van je logeer partij in het Zuiden. Hoor ik nog eens hoe je het gehad hebt? En dit was onze laatste brief voor deze keek. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes voor Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: Kastanjebloesem, die volgende week Maandag jarig hoopt te worden en Houtduif en Meibloesem, die datzelfde feest Woensdag gaan vieren. Veel geluk en veel plezier, allemaal! Ondanks de zomerse re genbuitjes, die gistermid dag het natuurbad „Velser end" niet oversloegen, was de stemming er daar „in" Oom Bob was namelijk speciaal met zijn Hannes uit Den Plaag gekomen om al die kinderen een poosje te vermaken. Het had eigenlijk een oud-Holland se poppenkast moeten zijn, maar dat kostte zoveel tijd en dan in de regen, dat die oom uit Den Haag maar liever wat goochelde en de pop Hannes liet spreken. Op de vele kindergezicht jes lagen het plezier en de spanning met grote letters te lezen en met dit kinder feest, waarvan er al weer verscheidene achter de rug zijn, weet directeur R. v. Deursen van „Velserend", zijn natuurbad wél midden in de belangstelling te plaatsen. In de paar jaar, dat hij eigenaar van de zaak is, hebben talrijke veranderingen alle ver beteringen plaats ge vonden. Aan de hand van enkele cijfers kon de heer Van Deursen meedelen, dat het aantal bad-abonne- menten meer dan vervijf voudigd is, terwijl het aan tal groepen vacantiegangers uit het gehele land, meestal met autobussen, overstel pend is. Maar de nieuwe baas heeft er dan ook slag van: als een jeugdherberg-vader ontvangt hij zijn cliëntèle en ze worden ook weer net- naar de bussen terugge bracht. Onder de vele kinderen, die gisteren met of zonder ouders aanwezig waren, waren ook drie jeugdlei ders van „Kennemersta- ten" te vinden, die elk met een groep jongens de dag in „Velserend" doorbrach ten, als onderdeel van de „vacantieweken" in eigen omgeving k raison van een rijksdaalder per kind per week.... Deze leiders, ge- recruteerd uit het hele land, komen uit Friesland en Drente: Jan Koopmans uit Nijbeets, Paul Kuiper uit Emmer Compascuum en Cor Vink uit Leeuwarden, die het in Velsen uitste kend naar de zin hebben. Koopmans en Vink zijn aan het eind van het eerste jaar op de School voor Maat schappelijk Werk in Hen gelo en. blijven vier weken in Velsen om met de kin deren van „Kennemersta- ten" enige practijk op te doen. Kuiper was aanvan kelijk kerkelijk jeugdleider in Drente, doch studeert nu aan de School voor Maat schappelijk Werk te Gro ningen. Op onze vraag, of zij de jeugd van Beverwijk en Velsen-Noord anders dan anders vonden, werd een beslist ontkennend ant woord gegeven (dit ter ge ruststelling van sommige wanhopige ouders), wèl toonden de jongens een grotere zelfstandigheid, het geen wel duidelijk bleek, toen bij het vertrek één der knapen zoek was. Na een appèl bleek Cor van Zand vliet meer belangstelling voor de goochelaar dan voor zijn jeugdleider te hebben. Die jeugdleiders kwamen vast nog eens te rug,, al was het maar op het vuurwerk, dat Zater dag aanstaande wordt af gestoken. Geen vuurpijlen De omwonenden en voor al het Provinciaal Zieken huis zullen geen last krij gen van daverende vuur pijlen, want het worden al leen maar mooie stukken en een grote hoeveelheid tourbillons. Om de feest vreugde te vergroten wordt er een bal-champêtre ge houden, waaraan de IJmui- dense dans-band „The blue birds" haar medewerking verleent. De pas in Velsen gearri veerde jeugdgroep van het Leger des Heils zal Dins dag 28 Juli in Velserend concerteren en op 1 Augus tus worden er sport- en strand wedstrijden gehou- met een serie mooie prij zen voor de winnaars. Op een der daarop vol gende dagen worden er zwemwedstrijden georgani seerd door de zwem- en basketball club „Sant poort". Een kleurig geval belooft dat Basketball bij kunstlicht te worden. En verder, misschien nog een vuurwerk, als het weer geen spelbreker is. Voor de toekomst heeft de heer Van Deursen nog meer en grootser plannen. Die te verwezenlijken is echter geen eenvoudige op gave, maar aan de hand van de behaalde resultaten zou men kunnen zeggen: dat komt er ook nog wel!" Door „Velserend" is de omgeving een trekpleis ter rijker geworden en ook de gemeente krijgt er een grotere toeloop van vacan tiegangers door. Geslaagd voor opticien Aan de Leidse Instrumentmakersschool, de dagschool voor Uitgebreid Technisch On derwijs, is met lof geslaagd als opticien de heer R. de Boer uit de Trompstraat. Het kabouterorkest is nu klaar. We maken er alleen nog een standaard voor. Leg alle kabouters op een rij en meet dan even, hoe lang je standaard moet worden. Zaag drie repen triplex van deze lengte, waarvan twee 3 centimeter hoog zijn en één 2 centimeter hoog. Spijker deze, op de manier als in de tekening aangegeven tegen elkaar. Nu nog twee voetjes, zoals op de teke ning en deze op de beide einden vast lijmen. De standaard is nu klaar. Ver nis hem en zet de kabouters op een rij in de gleuf. Wat zijn dit nu voor figuren? Als je goed oplet, passen ze allemaal in elkaar. Probeer het maar eens. De letters die er in staan vormen dan, van groot' tot klein, de naam van een paar kledingstukjes. ••ua^nog :§inssoido De oplossing van het vorige weekraadsel was Drente (Dordrecht, Roermond, Edam, Naarden, Terneuzen, Eelde). Clematis 30 pnt. Meizoentje 26 Zeemeermin 20 Steroogje 9 Van boven naar beneden: 1. honger; 2. omhulsel van wiel-as; 3. stekelig zoogdier; 4. zuivelproduct; 5. deel van hei gelaat. DONDERDAG 23 JULI Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „The greatest show on earth". Rex, 20 uur: „Zo zijn we niet getrouwd". Velserbeek, 20 uur: Openluchtconcert Har moniekapel „De Eendracht". VRIJDAG 24 JULI Tlialia, 20 uur: „Terugtocht der helden". Rex, 20 uur: „Een Koningin wordt ge kroond". Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Zaterdag komt circus Mullens naar Beverwijk en om jullie alvast een voorproefje van het circus te geven hierbij een plaatje van een paar circusgastendie er nogal vervaarlijk uitzien. Als je alle woorden goed ingevuld hebt ontstaat na aanvulling van de tussenlig gende letters op de bovenste rij een echt vacantie-woord. Het raadsel is weer tien punten waard. T. E. Het was 's morgens 7 uur, daar ging de wekker trrrrrrring. Wat was dat? Ik wreef mijn ogen eens goed uit. O, ja het was de dag, dat wij met schoolreisje gingen. Ik wou uit bed stappen, maar o, wat was ik stijf. Nee hoor, ik blijf er nog lekker een tijdje in. Mijn zusje werd ook al wakker. We gingen met z'n tweeën wat kletsen net als oude dames. We lagen zo een tijdje tot dat het al half 8 was. Dus moesten wij er uit. We kleedden ons vlug aan, en was ten ons goed. Toen wij beneden kwamen was het geen mooi weer. Wij aten gauw ons brood op en maakten toen alles klaar voor de reis. Mama maakte voor ons vier boter hammen met ei klaar. Dat was heerlijk. Om half 9 vertrokken we. Dus moesten we om tien minuten voor half negen de deur uit. Bij school gekomen stonden daar al een hele boel mensen. We moesten eerst nog even naar onze klas toe. Het duurde een paar minuten toen de bus er aan kwam. Het was in die tussentijd al mooi weer ge worden. We liepen in een rij naar de bus. Wij zochten allemaal een mooi plekje op. Ik trof het, en kwam net bij een raampje terecht. Verleden jaar hadden wij zo'n nare bus, maar nu hadden we er een van Oos- lerom. Dat was een hele mooie grote bus. Met veel lawaai ging de bus weg. Het was een prachtige weg die wij op reden. Al had mijn Vader zelf ook een auto. De bus reed langs Kraantje Lek. Na ander half uur kwamen wij in het kleine stadje in Den Haag aan: Madurodam. Dat is naar een jonge man genoemd, die in de oorlog ge sneuveld is. Het was daar prachtig. Je zag de Oranje liggen en je hoorde het orgel in de kerk spelen. De trein was één van de leukste dingen. Hij reed daar zo statig rond. Wat was het daar enig. Je had haast geen ogen meer om naar alles te kijken. Er waren ook leuke poppetjes Wij bleven daar een hele tijd. Tot de tijd om was. Maar de dag was nog niet om, o nee, nog lang niet. We stapten weer in de bus en gingen verder. Nu gingen we naar de groot ste speeltuin: Drievliet. Wat was het daar ook fijn. De juffrouwen hadden gezegd dat je niet zo veel geld mee mocht nemen, dus nam ik 45 cent mee. Maar toch had ik wel gebrek aan centen. Want er waren zulke leuke autotjes en dat kostte 40 cent. Maar ik kreeg een paar centen van Juf. Alles was even leuk. Ik heb nog twee ansicht kaarten naar mijn Oma gestuurd. We heb ben daar heerlijk gegeten en zijn toen weer weg gegaan. Maar toen was de dag ook nog niet om. Zodoende was er nog wat over om naar de Wassenaarse Dierentuin te gaan. Onder weg zongen wij vrolijk versjes. Het werd een echte herrie in de auto. Net als ons strandhuisje: Salon de Herrie. In Wassenaar gekomen gingen wij alle dieren bekijken maat er waren weinig dieren meer wakker, want het was al laat. Even viel er een klein motregentje, maar voor de rest ook niets. De tijgers zag je, de leeuw, de adelaar en de sperwer. Er lag allemaal bloed in hun kooi. Verderop gin gen alle kinderen klappen voor een adelaar, die verschrikt weg vloog. Maar toen zagen we die vreselijke grote vleugels. Alles heb ben we haast gezien. Ook de buitenlandse vogels. Het kleinste vogeltje ter wereld was er ook. Het was al laat. En moesten weg. Nu moesten wij wel naar huis. En toch zongen we nog in de bus „wij gaan nog niet naar huis!" Maar dit was toch werkelijk het einde. Het was een heerlijke dag geweest. Het mooiste was dat het niet geregend heeft. ZEEMEERMIN.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7