Ondertekening van bestand in Korea thans zeer nabij Kamer keurde met 75 tegen 11 EDG - verdrag stemmen goed Loonvorming moet weer een zaak van bedrijfsleven worden Weerbericht Indo-China „Diamantmaker" krijgt drie jaar Ook Noordelijken achten staken van het vuren aanstaande Nog steeds bijval voor Churchills initiatief Het woord is aan Amendement-Klompé eveneens aangenomen Omstandigheden nopen niet langer tot beheerste loonpolitiek Anna Pauker dood? De Gasperi dreigt met nieuwe verkiezingen Weer betogingen in Oost-Duitsland velser Haarlems Dagblad CENTRALE WERKGEVERSVERBONDEN: Senaat keurt Eisenhowers begroting goed Engelse piloot met Meteor bij Oss verongelukt Veldslag in Polen? Weerrapporten (58e JAARGANG No 12 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2*4 J'U'LI 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 165 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FRANKRIJK voert nu al jaren lang een oorlog tegen de communistische rebellie in Indo-China, die het ten zeerste uitput: zowel door het verlies van talloze mensen levens als door de zware druk, die dit con flict op de geschokte staatsfinanciën legt en die de ontwikkeling van de Franse de fensie in Europa belet. In de dagen van Delattre de Tassigny's legerleiding in het Verre Oosten werden nog wel militaire successen behaald, maar die zijn in de laatste tijd in het tegendeel verkeerd. De Franse openbare mening is allang gekant tegen de voortzetting van de rampzalige strijd en bij de jongste regeringscrisis is in de reeks redevoeringen, door candidaten voor de kabinetsformatie bij hun streven naar de investituur afgestoken, de weer slag duidelijk gebleken. Nu zetelt het kabinet-Laniel, dat deze week de Nationale Vergadering op reces zal zien gaan tot begin October maar dat daarmee niet aan de noodzaak ontsnappen zal, besluiten ten aanzien van Indo-China te nemen. Die worden op korte termijn vereist, omdat een nieuw offensief der rebellen in het najaar te verwachten is en generaal Navarre, te ruggekeerd om rapport uit te brengen, de aanvalskracht van hun acht divisies_ ken nelijk hoog aanslaat en van mening is dat zij kunnen aanvallen waar zij willen. In een interessante beschouwing gaf onze Parijse correspondent gisteren een beeld van de tegenstellingen omtrent het te volgen beleid, die zich in de Franse regeringskring doen gelden. Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, zou te Washington toegestemd hebben in een be leid, dat „Frankrijk nog afhankelijker van Amerika zou maken dan het in het kader der Atlantische alliantie al is" waarbij het namelijk een groot deel der zware las ten zou blijven dragen maar de politieke en militaire leiding moeten afstaan. Bidault heeft fel ontkend, dat hij enig geheim ac- coord met Foster Dulles zou hebben geslo ten, maar zijn tegenspraak van het (door het dagblad Le Monde) tegen hem aange voerde is onvolledig. Politieke figuren van groter formaat dan het zijne, in de eerste plaats Mendès-France en Reynaud, staan tegenover hem, want zij hebben al sinds enige tijd het openen van onderhandelin gen met Ho-Chi-Minh aanbevolen. Onze correspondent verwacht evenwel dat Bi- dault's these zal zegevieren op grond van de Amerikaanse invloed op de Indo-Chi nese machthebbers, en licht dit toe. Bij alle perikelen, waarin de Franse politiek verkeert, wordt zij bovendien ge kweld door haar afhankelijkheid van de Amerikanen, die de nationale trots kwetst en niet alleen ten aanzien van Indo-China geschil heeft doen ontstaan. Nu blijkt ook deze Franse regering alweer in moeilijk heden te geraken: binnen enkele weken van haar bestaan is het reeds zover dat verluidt, dat verscheidene ministers zou den willen aftreden, namelijk als Bidault zijn zin zou krijgen. Het moge eentonig worden dat daar steeds weer op moet worden geduid, maar het blijkt opnieuw zonneklaar dat de positie der West-Euro- pese landen afzonderlijk te zwak is. Een West-Europese Unie zou in overleg en samenwerking met Amerika in oneindig sterker positie staan en de Amerikanen zouden er hunnerzijds beter zaken mee kunnen doen. Dat de Amerikanen dit laat ste inzien hebben zij al sinds jaren ge toond. Het mangelt in Frankrijk aan groot politiek beleid. Het heeft tot dusver de kracht gemist om zijn eigen initiatieven te bundelen en een vaste koers te volgen. Het is zich gaan verliezen in politieke twisten, ook ten aanzien van het buitenlands be leid,'in eigen kring en West-Europa wacht nog steeds vergeefs op de aanvoering, waartoe het door zijn verleden en zijn positie is aangewezen. In moeilijke situa ties heeft Frankrijk vroeger steeds lei dende persoonlijkheden bezeten, die het roer met vaste hand grepen en uitkomst brachten. Het ontstellende en voor zijn talrijke vrienden diep teleurstellende feit van dit tijdvak is, dat het zulk staatsman schap ditmaal niet schijnt te kunnen op brengen. Men is weliswaar geneigd een plotselinge wending van zaken te ver wachten, waarbij het toch gebeurt. Want het verrassende element pleegt zich in Parijs licht te doen gelden en de geluk kige gave van improvisatie, die de Franse volksaard zo sterk kenmerkt, kan dan een sombere toestand met verwonderlijke spoed in een gunstige doen verkeren. Maar voortekenen van zulk een ommekeer, die In de koers van een vastberaden Europese ontwikkeling zou moeten gaan, zijn helaas in de huidige situatie nog niet te bespeu ren. Men krijgt alleen maar bevestiging van de verwachting, dat ook het kabinet- Laniel kort duren zal. R. P. BONN. (Reutei-). De Duitser Her mann Meincke, die beweerde langs synthe tische weg diamanten te kunnen fabri ceren, is door een gerechtshof te Bonn we gens fraude en het onrechtmatig gebruik van academische titels veroordeeld tot drie jaar gevangensstraf. Zijn vrouw werd tot 15 maanden, zijn broer Wilhelm tot zes maanden en zijn dochter tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Meincke hield tot het einde van de zitting vol, dat hij in staat zou zijn diamanten op kunstmatige wijze te fabri ceren. Meincke is veroordeeld, niet omdat hij geprobeerd heeft de wereld wijs te ma ken, dat hij diamanten kon maken, doch omdat hij frauduleus gebruik heeft ge maakt van een serie doctorstitels. Daar mee had hij niet alleen drie professoren om de tuin geleid, die voor het gerecht hadden verklaard, dat Meinckes beschrij ving van zijn procédé een wetenschappe lijk meesterwerk had geleken, doch ook de hoogste functionarissen van het ministerie van Economische Zaken. De hele gerucht makende zaak had volgens de verdediger voorkomen kunnen worden wanneer de geldgevers en supporters van Meincke een „beetje gezond verstand" hadden getoond. Inplaats daarvan hadden de hoogste auto riteiten al gejubeld om de dollardromen, die Meincke opriep. TOKIO, (Reuter). Radio-Pjongjang (Noord-Korea meldt, dat de voorbereidin gen voor de ondertekening van de wapen stilstand in Korea bijna voltooid zyn. Don derdag heeft men de bestandslijn vastge steld en de laatste hand gelegd aan een regeling voor de krijgsgevangenen, aldus de radio. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft ook bericht, dat de voorberei dingen te Panmoendjom de voltooiing na deren. Het voegt daar echter aan toe, dat de ondertekening en de verwezenlijking van een bestand meer dan ooit afhangen van de waarde der Amerikaanse verzeke ringen wat betreft de houding van Syng- man Rhee. „Nieuw China" meldt voorts dat een aantal Amerikaanse, Chinese en Noord- Koreaanse officieren Donderdag een ge deelde van de neutrale zóne van Pan moendjom heeft geïnspecteerd. Geallieerde en Noordelijke stafofficie ren hebben hedenochtend opnieuw in be sloten zitting vergaderd. Men meende dat ondertekening van een wapenstilstand aanstaande is. Hedenmiddag zijn de hoogste geallieer de en Noordelijke verbindingsofficieren bijeengekomen. Dergelijke bijeenkomsten zijn tot dusver dikwijls gevolgd door een voltallige zitting van de wapenstilstands onderhandelaars. Men verwacht, dat het tijdstip voor de ondertekening van het bestand op de vol gende voltallige zitfing bekend zal wor den gemaakt. Het gebouw waar de wapenstilstand zal worden getekend, is heden door Chinezen en Noord-Koreanen voltooid. Het gebouw is geheel uit hout opgetrokken en heeft een dak van bamboe. Op de puntgevel is een witte vredesduif in een blauwe drie hoek aangebracht. „De ondertekening van een wapenstil stand in Korea kan binnen enkele dagen worden verwacht", verklaarde Lester Pear son, Canadees minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter der Algemene Verga dering van de UNO Donderdag te Listo- wel, in de Canadese provincie Ontario, in een onderhoud met persvertegenwoordi gers. Hij voegde hier aan toe: „De onderhan delingen voor een definitieve vrede in Korea zullen waarschijnlijk niet gemak kelijker verlopen dan de besprekingen om tot een wapenstilstand te komen". De president, de premier en de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea, Syngman Rhee, Paik Toe Tsjin en Pjoeng Joen Tai, hebben hedenochtend geduren de 25 minuten beraadslaagd met de Ame rikaanse ambassadeur te Seoel, Ellis Briggs. PARIJS (Reuter) De commissie van algemene zaken van de Raad van Europa heeft zich op een bijeenkomst van twee dagen te Parijs met algemene stemmen uit gesproken voor het houden van vier- mogendhedenbesprekingen. De commissie sprak tevens de wens uit, dat de vertegen woordigers van de „grote vier" dan zonder halstarrige vooroordelen aan de conferen tietafel zullen plaats nemen. Hoge Amerikaanse beambten zijn van mening dat het in de „Prawda" gepubli ceerde zeer critische hoofdartikel over het Westelijke voorstel tot het houden van besprekingen door de Britse, Franse, Ame rikaanse en Sovjet-Russische ministers van Buitenlandse Zaken, „niet erg opbouwend" is. Zij beschouwen het echter niet als een verwerping. In West-Duitse regeringskringen wordt het artikel in de „Prawda" gezien als een slecht voorteken voor de kansen op 'n con- fei-entie van de vier grote mogendheden. Men maakt hier uit het artikel op, dat Rus land niet welwillend staat tegenover het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. In socialistische kringen is men ook van mening, dat het artikel in de „Prawda" een verwerping van de Westelijke uitnodiging voor een conferentie inhoudt. De socialisti sche partij verklaarde het te betreuren, dat „het stoutmoedige en ingrijpende idee van Churchill voor een conferentie op het hoog ste niveau" niet door de Verenigde Staten was ondersteund. President Rhee van Zuid-Korea heeft vandaag verklaard, dat volgens de com munisten, de leider van de geallieerde onderhandelaars, generaal Harrison, be loften heeft gedaan „die enkele van onze belangrijkste overeenkomsten met Robert son onmogelijk maken". Rhee zeide, dat hij met Robertson (Eisenhowers speciale afgevaardige) „uitdrukkelijk had afge sproken", dat geen Indische of andere vreemde troepen in Zuid-Korea zouden landen om krijgsgevangenen te bewaken. Toch, aldus Rhee, hebben de Noordelijken te Panmoendjom beweerd, dat Harrison er in had toegestemd, dat dergelijke troe pen aan land zouden gaan en politiebe scherming zouden krijgen. „Het Koreaanse volk zal niet toestaan dat dit gebeurt", zo verzekerde Rhee. Naar hij verklaarde, wacht hij nog steeds op garanties van Washington, dat zijn overeenkomst met Robertson „niet is op geofferd aan de eisen van de communisti sche vijand". Taylor: De sierlijkste vleierij is, uw com plimenten zo achteloos te uiten dat gij ze schijnt te beschouwen als iets onverschilligs voor degeen, tot wie ze zijn gericht. Nee, dit is geen afbeelding van een gecompliceerd auto-ongeval, ook geen „spitsuur" resultaat, doch een grapje van een aantal autoverkopers uit Detroit, die hiermee ondubbelzinnig kenbaar willen maken, dat deze 42 auto's niet meer voor het gebruik geschikt zijn. Kort nadat de foto werd gemaakt werd het zaakje in vuur en vlam gezet. Het overblijvende schroot werd verkocht. Met grote meerderheid, waarbij de voor geschreven twee-derden ruim werden overschreden, heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan het E.D.G.- verdrag. Met 75 tegen 11 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen. Tegen stem den alleen de Communisten, de Staatkun dig Gereformeerden, de Katholiek-Natio nale fractie en prof. Gerbrandy (A.R.). Mej. dr. Klompé (K.V.P.) boekte een succes, doordat de Kamer tegen het advies van dr. Drees in haar amendement met 5431 stemmen aannam. Daardoor is nu in het wetsontwerp, zoals het aan de Eer ste Kamer zal worden voorgelegd, de be paling opgenomen dat nadere uitvoerings overeenkomsten aan de goedkeuring van de Staten-Generaal zullen worden onder worpen. De Kamer was al min of meer in vacantie- stemming en er bestond weinig behoefte aan repliek. Minister Beyen kon zich tal van grappige vergelijkingen veroorloven, zonder daarmede nochtans de ernst van de zaak waarom het ging te verzwakken. De humor heeft in dit debat niet ont broken en daardoor werd deze uiterst in gewikkelde materie tenslotte toch nog ver teerbaar. Niet minder dan vijf ministers zijn gis termiddag aan het woord geweest. De zes de bewindsman, minister Luns, zal zich zo direct na zijn reis door het Verre Oosten wel een beetje moeilijk in deze debatsfeer hebben kunnen verplaatsen, maar zijn aan wezigheid alleen reeds was er het bewijs voor dat van regeringswege een bijzonder gewicht aan de ratificatie van het ontwerp werd gehecht. Het ratificatie-ontwerp heeft de voor lopige eindstreep met vlag en wimpel ge haald. In een der komende maanden zal het nu nog de Eerste Kamer moeten pas seren. De Tweede Kamer zal, naar het zich laat aanzien, vóór de officiële sluiting van de zitting op 12 September, nog op Dins dag 8 September bijeenkomen. Amerikaanse gelukwens De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Nederland gelukgewenst met de goedkeu ring door het Nederlandse parlement van het E.D.G.-verdrag. „Het besluit van het Nederlandse parle ment toont duidelijk dat, ondanks de on vermijdelijke hinderpalen en vertragingen, de beweging naar Europese eenheid voort gang maakt. Ik ben er van overtuigd dat eenheid voor onze Europesee vrienden de beste waarborg is voor vrijheid en een duurzame vrede. Deze eenheid biedt hun de beste gele genheid om op economisch en sociaal ge bied voortuit te komen. De staatslieden en het volk van Nederland kunnen er trots op zijn dat zij de voorhoede van deze bewe ging vormen", aldus Foster Dulles. West-Duitse reacties In regeringskringen te Bonn is het re sultaat van de behandeling van het E.D.G.- verdrag in de Tweede Kamer met bijzon dere voldoening vernomen. Een woord voerder der regering verklaarde, dat de ratificatie door het Nederlandse parlement bewijst, dat de gedachte, die aan het ver drag ten grondslag ligt, niet dood is en dat de noodzaak van een militaire samen smelting op deze basis steeeds meer erken ning vindt. De woordvoerder was ervan overtuigd, dat ook de overige partnerlan- den het verdrag in de komende maanden zullen ratificeren. Van de zijde der Duitse Sociaal-Demo cratische partij, die zich scherp tegen het verdrag keert, wordt verklaard, dat de ratificatie door de Tweede Kamer verwacht kon worden aangezien zij de logische voort zetting van de door Nederland gevolgde politiek betekent. Het betreft hier, zo zei een woordvoerder der S.P.D., een beslissing van het Nederlandse parlement, waarin wij ons niet willen mengen. Wij zien ook niet gaarne dat anderen zich in onze binnen landse politiek mengen. De woordvoerder zei voorts, niet te geloven dat het ook in alle andere deelnemende landen tot ratifi catie van het verdrag zal komen. Prinses Marijke kreeg van ouden van dagen uit Zuidholland, die gisteren voor paleis Soestdijk defileerden, een prentenboek cadeau. De twee Zoetermeerse oudjes die het boekje overhandigden, bleken het net zo mooi te vinden als het Prinsesje. Naast Prinses Marijke de Koningin, wuivend naar de defilerenden. De besturen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben een ver klaring opgesteld waarin zij als hun mening te kennen geven, dat na 1 Januari 1954 be houdens uitzonderlijke omstandigheden, aan algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfs- taksgewijze overleg, maar waarbij tevens 't georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. „Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zo wel met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het evenwicht in de betalings balans. Redelijkerwijs mag worden ver wacht, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het be drijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen," aldus de verklaring. De werkgeversverbonden zetten uiteen, dat de politiek van loonbeheersing in de bijzondere omstandigheden, waarin ons land na de oorlog verkeerde, in belangrijke mate de nationale welvaartsdoeleinden heeft gediend. Het loonniveau is gehand haafd op zodanige hoogte, dat rekening is gehouden met een sociaal verantwoord minimum èn met een hoog peil van werk gelegenheid èn met de bevordering van het evenwicht op de betalingsbalans. Andere gunstige gevolgen zijn de coördinatie van de loonverhoudingen in de verschillende bedrijfstakken en de bevordering van de arbeidsvrede. Bezwaren Daar tegenover staan volgens de verkla ring bezwaren, waarvan de betekenis in toenemende mate wordt gevoeld. Deze zijn vooral gericht tegen het vergaande over heidsingrijpen, waardoor de verantwoorde lijkheid voor de vaststelling van lonen en andere arbeidsvooxnvaarden in ovex-wegen- de mate berust bij de overheid in plaats van bij het bedrijfsleven. Deze situatie levert naar de mening van de centrale werkgeversbonden zowel bezwaren van principiële als van practische aard op en zij kan alleen onder abnormale omstandig heden worden aanvaard. Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt uitgevoerd, is met name, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze rekening kan worden gehouden met de differentiatie in de economische resultaten in onderneming en bedrijfstak. De omstandigheden, welke aanleiding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich geleidelijk gewijzigd. Thans achten de vier centrale werkgeversverbonden de ontwikkeling zo ver gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde beleid moet worden hei-zien op zodanige wijze, dat met behoud van de bovenge noemde voordelen de bestaande bezwax-en worden ondervangen. De algemene richtlijnen voor het loon niveau behoren te worden afgestemd op fundamentele economische factoren, zoals de stand van de betalingsbalans en van de werkgelegenheid. De gewenste diffex-entia- tie, als boven bedoeld, kan worden bereikt in het bedrijfstaksgewijze en onder nemingsgewijze langs privaat- of publiek rechtelijke weg gevoerde overleg, waarbij met name de werkgelegenheid een be langrijke rol zal dienen te spelen. Overheidstoezicht Het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven ontslaat de overheid niet van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzondere omstandigheden, waarbij met name wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene richtlijnen vast te stellen of de door het bedrijfsleven vastgestelde richtlijnen niet in overeenstemming zouden zijn met de doeleinden van de algemene economische politiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de overheid op de lconvoi-ming. De overheid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige be voegdheden. De vier centrale werkgeversverbonden zijn intussen bereid, medewerking te ver lenen aan loonmaatregelen van een alge mene strekking ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari aangekon digde huurverhoging, voorzover deze ver hoging niet door lastenverlagingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog x-esterende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maai-t 1951 ge nomen regeringsmaatregelen, per 1 Januari voor de loon- en salaristrekkenden zal worden ongedaan gemaakt, staan de cen- ti-ale werkgeversvex-bonden in beginsel niet afwijzend. Deze vraag kan echter naar hun oordeel pas definitief worden beantwoord nadat de Sociaal-Economische Raad zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk verband met name de omvang van de totale lastenverzwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. WENEN. (Reuter). Te Wenen zijn be richten ontvangen dat familieleden van de vroegere Roemeense minister van Buiten landse Zaken Anna Pauker, die in onge nade is gevallen, al sinds vele maanden geen brieven meer van haar hebben ont vangen. Een vooraanstaande communiste te We nen, een vroegere vriendin van Anna Pau ker, zegt dat zij dood is. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft Eisenhowers verlaag de militaire begroting ten bedrage van 84,5 milliard dollar goedgekeurd. Een voor stel van de democraten om het bedrag voor de luchtmacht te verhogen werd afgewe zen. Het Huis van Afgevaardigden had eerder besloten de begroting sterk te be snoeien. ROME (Reuter). De vijf vertegen woordigers van de republikeinse partij in de Italiaanse Tweede Kamer zullen zich van stemming onthouden, wanneer de Kamer zich zal uitspreken over goedkeu ring of afwijzing van een nieuw kabinet De Gasperi. Dit betekent een nieuwe verslechtering van De Gasperi's kansen, om een vertrou wensvotum der volksvertegenwoordiging voor zijn nieuwe, uitsluitend uit Christen democraten (Katholieken) bestaande re gering, te verkrijgen. De Gasperi deelde gisteren zijn fractie mede, dat hij niet zal aftreden en gaf te kennen, dat, indien zijn regering het ver trouwen niet zal krijgen, nieuwe verkie zingen zullen worden gehouden. Vele monarchisten hebben Donderdag verklaard, dat eventuele nieuwe verkiezin gen een catastrofe voor hun partij zouden kunnen betekenen. Ook zou er gevaar be staan voor de drie middenpartijen, die tot voor kort met de Christen-democraten verbonden waren. Men nam aan, dat De Gasperi van plan is er op te speculeren, dat de kleine par tijen om deze reden hem bij de stemming toch haar stem zullen geven. BERLIJN. (Reuter). Volgens een te West-Berlijn ontvangen bericht hebben te Maagdenburg duizend huisvrouwen een hongerdemonstratie gehouden. Verschei dene betoogsters zouden door de volkspo- litie zijn aangehouden, terwijl zij in op tocht naar het stadhuis gingen. Andere berichten zeggen, dat mijnwer kers in het uraniumgebied van Aue in Saksen weer hebben geprotesteerd tegen het voedseltekort en het vasthouden van vele stakers, die na de relletjes van 17 Juni zijn geari-esteerd. Hedenmorgen omstreeks kwart over zes is tussen Oss en Ravenstein een Gloster Meteor straaljager neergestort. Het toestel, dat niet tot de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht behoorde, werd gevlogen door een Engelse piloot. Hij heeft nog getracht zich met de uitschietbare stoel te redden. Waarschijnlijk vloog de straaljager daar voor reeds te laag, want de parachute heeft zich niet meer geopend. Het lichaam van de verongelukte vlieger heeft men op enige kilometers van het vliegtuigwrak aangetroffen. Een Engelse commissie van ondei-zoek zal zich hedenmiddag naar de plaats van het ongeluk begeven. De Gloster Meteor nam deel aan de N.A.T.O.-luchtmacht oefening „Coronet". Het toestel zou landen op Volkel. Brandstofgebrek is vermoede lijk de oorzaak van het ongeluk. BERLIJN. (Reuter). Het West-Ber- lijnse „Der Telegraf" schrijft in zijn editie van Vrijdag dat Russische gepantserde en infanterie-eenheden Poolse verzetsstrijders hebben omsingeld in een nog steeds aan houdende veldslag in de tot Polen beho rende landstreek Silezië. In totaal 10.000 anti-cummunistische partijgangers, onder wie Duitsers, zouden de steden Bunzlau, Lauban, Schweidnitz en Hirschberg hebben bezet. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Ziirich Genève Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbrück zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt regen licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist mist onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. Z 2 Z 1 ZZW 1 WZW 8 ZW 4 ZO 2 ZZW 2 ZZW 1 windstil NO 1 windstil N 1 windstil windstil ZO 3 WNW 5 ZW 2 WZW 3 WNW 7 windstil w X -£ f 6 is 22 0 25 4 17 10 23 0 19 19 20 20 23 24 26 0.6 0,3 0 0,3 0 0 0,4 27 11 21 11 22 3 26 24 23 0,1 6 0,1 26 16 31 0 30 8 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking met morgen enkele buien. Matige, later tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. 25 Juli Zon op 4.51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 20.16 uur. onder 3.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 Juli Hoog water: 1.30 en 14.04 uur. Laag water: 9.29 en 22.02 uur. Zaterdag 25 Juli Hoog water: 2-23 en 14.55 uur. Laag water: 10.25 en 22.55 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1