EDG-verdrag behaalde in de Tweede Kamer een ruime meerderheid Wereldnieuws Initiatief van Haarlemse speeltuinen PANDA EN DE GROEI-STRALEN de nationale film Uitvoeringsovereenkomsten zullen aan de goedkeuring van het parlement worden onderworpen MOSQUITO! De radio geeft Zaterdag Verzamelaars blazen verzamelen in Haarlem Wichelroedeloper wees bron aan Zoek ió het zo VRIJDAG 24 JULI 1953 NEE't is een Fa E. DE GRAAFF verlaagd in prijs Kindervacantiekawp bij Bentveld Kerkelijk Nieuws Kleur gevoeligheid .J (Van onze parlementaire redacteur) Met 75 tegen 11 stemmen hechtte de Tweede Kamer haar goedkeuring aan het wets ontwerp tot bekrachtiging van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap. Tot dit resultaat had een debat van twee dagen geleid, waarin eigenlijk weinig nieuws meer te vertellen viel na de degelijke schriftelijke voorbereiding. Te verwonderen was het dan ook niet dat de beraadslagingen nog vroeger ten einde liepen dan menigeen had verwacht. De zaak was vrijwel doodgepraat. Reeds omstreeks vijf uur Donderdagmiddag kon de behandeling der artikelen van het goedkeuringsontwcrp feitelijk slechts één artikel beginnen. Op dat ogenblik ontbraken nogal wat afge vaardigden van de K.V.P.. Vermoedelijk had daarom prof. Romme de Kamervoor zitter kunnen bewegen voor te stellen, de vergadering 's avonds om acht uur voort te zetten. Maar de rest van het gezelschap voelde hiervoor niets, zodat prof. Romme ijlings de uitgevlogen vogels met telefonisch gefluit naar het Binnenhof liet lokken. De toeschouwers en toeschouwsters in de loges kregen nauwelijks waar voor hun geld. Er was gisteren zelfs geen gekrakeel met de communisten. Enige hoge gasten, die ook nogal eens in het buitenland par lementsvergaderingen hebben bijgewoond, verklaarden mij daar nog nooit zo iets saais te hebben beleefd als in de Tweede Kamer. Het door bijkans alle sprekers voorlezen van hun uiteenzettingen vonden zij verbazingwekkend en uitermate ver velend. Gelukkig zorgde minister Beyen er zo nu en dan met geestige opmerkingen voor, dat er af en toe eens even gelachen kon worden. 's Ministers humor vond geenszins waar dering bij de heer Wagenaar (C.P.N.) en diens vrienden. Deze afgevaardigde had ongelijk toen hij geprikkeld uitriep, dat de de Kamer een genoeglijk ogenblik toen bezwaren uit hoofde van onze Grondwet beroepen als de communisten. Minister Beyen zei in zijn rede, dat na de jongste Grondwetsherziening afwij king van onze hoogste staatswet bij een verdrag wel degelijk toelaatbaar is op voorwaarde, dat een dergelijk verdrag met twee-derde meerderheid wordt aange nomen en dat het is gesloten omdat de ont wikkeling van de internationale rechts orde zulks vordert. De heer Weiter (KNP) had betoogd, dat er geen internationale rechtsorde bestaat, zodat van een ontwik keling daarvan geen sprake kon zijn. „Een zeer scherpzinnig, hoewel zeer onjuist ar gument" noemde de minister dit, wie het niet moeilijk viel aan te tonen dat zulk een rechtsorde wel degelijk bestaat. Hij bezorg de bewindsman er zich met een paar grap jes van af maakte. Dat was geenszins het geval. Maar de heer Wagenaar kon het blijkbaar niet verkroppen, dat de minister van Buitenlandse Zaken hem minzaam en hoffelijk gehuldigd had wegens zijn trouw aan Koningin en Grondwet. Feller dan iemand anders ook had de heer Wagenaar zich tegen de goedkeuring van het E.D.G.- verdrag gekeerd wegens de daardoor vol gens hem nodeloos begane schending van onze Grondwet. Van de elf tegenstemmers hadden de Staatkundig Gereformeerden noch de K.N.P.-afgevaardigden en even min de enige tegenstander in de A.R.- fractie, prof. Gerbrandy, zich zozeer op ADVERTENTIE ONMOGELIJK?? PIETER KIESSTRAAT 4 HAARLEM Telefoon 13609 MOSQUITO SERVICE STATION HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Radio Phil- harmonisch orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianorecital. 12.00 Angelus. 12.03 Pla ten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Chansons. 13.30 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.25 Amateursprfógramma. 15.00 Kroniek voor let teren en kunsten. 15.40 Zang en orgel. (Tus sen 16.00—17.45 Ronde van Frankrijk). 16.00 Platen. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Hammondorgel met rhythm, begelei ding. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Ronde van Frankrijk. 21.00 Gevarieerde mu ziek. 21.35 Actualiteiten. 21.45 Promenade orkest en solist. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Rotterdams Philharmonisch orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7,00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Pla ten. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Vrouwenkoor. 12 00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Weekjournaal. 14.20 Ha- waiïan-muziek. 14.45 Dubbel-kwartet., fluit en fagot. 15.05 Amateursuitzending. 15.50 Holland Festival. 1953 Concertgebouworkest 16.45 Sportpraatje. 17.00 Accordeonmuziek 17 30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws, en com mentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Gemengd koor en solist. 22.00 Dodenhuis, hoorspel. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.30 Weerbericht 12 35 Concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Concert 13.45 Vocaal kwartet. 14.00 Klassieke mu ziek. 14.45 Operettemuziek. 15.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Accordeonrecital. 17.30 Platen. 17.45 Accor deonrecital. 18.00 Strijkkwartet. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.45 Gevarieerde muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Orgel. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen (Op 224, 42, 31 en 25 m). 22.0022.30 Nieuw Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 eü t9 m.). hij opmerkte, dat de bewering van de heer Welter hem had herinnerd aan een uit de achttiende eeuw daterend boek over de fauna op IJsland. Het hoofdstuk met het opschrift „Slangen op IJsland" begon met de zin: „Er zijn geen slangen op IJsland". „Hoe langer de heer Weiter zich verdiept in de E.D.G. des te kritischer wordt hij," zei minister Beyen, hetgeen de bewinds man deed denken aan het verhaal van de Scandinavische boer, die van zijn verloofde tegen zijn vriend zei: „Je denkt dat zij lelijk is, maar alleen als je heel lang kijkt weet je pas hoe lelijk ze is!" De heer Wei ter zou er de voorkeur aan gegeven hebben, dat het niet tot een E.D.G. zou komen en Duitsland in de N.A.T.O. zou zijn opge nomen. Maar de minister merkte op dat in de eerste plaats Frankrijk dat niet wil en Duitsland daartoe niet bereid is. Vóór en ook sinds het E.D.G.-verdrag tot stand kwam hebben er zich enige belang rijke veranderingen voltrokken, die inter nationaal niet zonder gevolgen zijn ge bleven. De minister noemde de overwin ning van de Republikeinen in de Verenigde Staten, de dood van Stalin en het afsluiten in West-Europa van de na-oorlogse poli tieke ontwikkeling, die tot opneming van Duitsland in de kring der West-Europese landen leidde, vooral ook wegens gevaren uit het Oosten. In de onzekere situatie zijn voor Neder land de zedelijke voordelen van samen werking groter dan de nadelen van zulk een binding. Door de oorlogsdreiging trad het probleem van een militaire samenwer king op de voorgrond. Het ging hierbij ook in het bijzonder om de positie en de aan vaarding van een herbewapend Duitsland, zei de minister, die geenszins ontkende, dat hierin, vooral wanneer men aan Duitslands verleden denkt, geen moeilijkheden zouden schuilen. Hij meende echter, dat men die juist met behulp van de E.D.G. oplost. Een wording in niet-militair en tevens wat het aantal deelnemers betreft in ruimer verband zou aantrekkelijker zijn. Maar in de gegeven omstandigheden moest men voorshands met de E.D.G. van de zes ge noegen nemen. Nederland heeft hiermee allerminst geopteerd voor „smalspoor." Men moest bovendien niet vergeten dat het Europese leger slechts aanvaard werd als een in N.A.V.O. ingeschakelde eenheid en daaraan, wat politieke en strategische lei ding betreft, zelfs ondergeschikt is. Kortom: engere samenwerking in kleiner verband is naar Nederlandse opvatting wenselijk en nuttig, mits zij een minder enge samenwer king in ruimer verband niet onmogelijk maakt. Daarom is voor ons politieke een wording, die alleen maar strekt ter over koepeling van de Kolen en Staal-Gemeen- schap en van de E.D.G., niet aanvaardbaar, zei de minister. Zij heeft slechts zin als haar eerste doelstelling is: algemene inte gratie, zonder afsluiting naar buiten. De na de ondertekening van het E.D.G.-verdrag ingetreden veranderingen hebben geen aanleiding gegeven nu niet langer de E D.G. voor te staan. Op het ogenblik is een vredelievend Rusland nog geen werkelijk heid. De noodzaak van een bewapend Duits land is nog even dwingend als te voren, aldus minister Beyen, die vervolgens de door de ministers van de Grote Drie on langs verkondigde stellingen in ogenschouw nam en met een zekere nadruk verklaarde dat volgens hen de in het E.D.G.-verdrag neergelegde voorwaarden een waarborg zijn dat de krachten dier gemeenschap nooit voor een aanval gebruikt zullen wor den. Tenslotte vestigde hij er de aandacht op dat de gedachten, die aan de Nederland se politiek ten grondslag liggen, ook onder de veranderde omstandigheden haar waar de niet hebben verloren en dat de juistheid dier politiek, bij het overleg tussen de Drie, n;et in het geding is gekomen. Nederland volgt met betrekking tot de eenwording van Europa een vaste koers. Het was juist en verstandig van de Kamer dat zij zich van die koers niet heeft laten afleiden. De afdoening van het goedkeu- ringsontwerp vóór het zomerreces moge onder meer in de Verenigde Staten een goede indruk maken, het gebeurt omdat er een Nederlands belang mee gediend wordt. „Alles wat er geschreven is over een daar voor gevraagde of toegezegde prijs valt onder „stuiversromantiek". Dergelijke ver halen," zo beval minister Beyen onder grote hilariteit van de Kamer aan, „moest men betitelen als „De Waarheid over het E.D.G.-verdrag." Daarmee zou dan tevens do vraag over het auteursrecht opgelost zijn." Naar aanleiding van enige vragen merk te de bewindsman nog op dat Amerika en Engeland in 1952 de verzekering hebben gegeven dat die troepen in Europa zullen blijven, welke voor de verdediging daarvan onontbeerlijk zullen blijken en dat er stra tegische richtlijnen zijn vastgesteld en dooi de N.A.V.O. aanvaard, die voor ons land bevredigend zijn. Nederland zal in dezelfde mate als elk ander aangesloten continentaal land verdedigd worden. Verder vestigde hij de aandacht op de vérgaande waarborgen van Engeland. Minister Staf voegde aan dit alles nog toe dat ook internationaal de ter- ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij ejke fotohandelaar .Formaat 6x9 Mezzochrome f L30 Mezzopan f1.45 Spectropan f 1.70 ook formaat 4 x 6.5 en 6.5 x 11 duurder hoeft niet beter bestaat niet ritoriale verdediging van Nederland hoe langer hoe meer als een belangrijke factor wordt gezien. Ook de ministers Van de Kieft en Zijlstra maakten nog enige op merkingen en toen was alles wel zowat be keken. Amendement-Klompé aangenomen Op het eind van de middag behaalde mej. dr. Klompé (KVP) succes met haar amen dement. dat aan het parlement voor alle uitvoeringsovereenkomsten van het verdrag het goedkeuringsrecht voorbehoudt. Mr. Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) en de minister-president gaven zich veel. moeite cm de onjuistheid en ook de overbodigheid uit staatsrechtelijk oogpunt van een derge lijke bepaling aan te tonen. Als wij in dezen voorgaan zullen de andere landen waarschijnlijk het voorbeeld volgen met als resultaat dat in de praktijk bij de werking van de E.D.G. onophoudelijk veel vertra ging zal worden veroorzaakt. Dit alles en de opmerking van de minister-president, dat hetgeen de KVP-afgevaardigde voor stond, heel slecht paste bij een supra-natio- nale gemeenschap, mochten echter niet baten. Met 54 tegen 31 stemmen nam de Kamer het amendement aan, waartegen alleen de P. v. d. A. en de Christelijk-His- torischen hun stem uitbrachten. Terstond nadat de goedkeuring van het E.D.G.-verdrag een feit was, hield voor zitter Kortenhorst, die tevens mededeelde dat de Kamer op 8 September weer aan de slag gaat, zijn vacantie-speechje, waarna, in afwijking van de gewoonte, ook de minis ter-president enige vriendelijke woorden tot de ijverige Kamer richtte Op Zondag 26 Juli is Haarlem het tref punt voor vele verzamelaars uit het gehele land. Des middags van 1 tot 6 uur organi seert de Nederlandse Vereniging „De Ver zamelaar" namelijk een tentoonstelling annex ruilbeurs in hotel Royal op het Sta tionsplein. Het is de bedoeling met deze expositie, waar het publiek gratis toegang heeft, een indruk te geven van de verschillende ob jecten die de leden verzamelen en vooral ook om te laten zien hoe dergelijke collec ties kunnen worden opgezet. Door de ruilbeurs krijgen de plaatselijke verzamelaars gelegenheid persoonlijk con tact op te nemen met de leden van de ver eniging. Wat er zo al te ruilen valt? Bij de ver eniging zijn onder meer aangesloten ver zamelaars van munten, lucifersmerken, sluitzegels, bierviltjes, postzegels, tram curiosa, historische prentbriefkaarten, mi litaire distinctieven, enz. Het algemeen secretariaat is gevestigd te Den Haag, Vlierboomstraat 366 A, ter wijl mevrouw H. Vaarbergvan Helde, Rijksweg 523, Santpoort, consul voor Haar lem is. ADVERTENTIE OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tegen spijs verterings-stoornissen. Ongeveer halverwege de Westerduinweg te Bentveld wapperen aan een geïmpro viseerde vlaggemast de rood-witte kleuren van het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen, welke iedere ochtend door een aantal jeugdige kampeerders worden gehesen. De vlag ontplooit zich dan boven een nog betrekkelijk klein vacantiekamp, dat evenwel reeds aan ongeveer tachtig Haarlemse jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar, een welhaast ideaal verblijf garandeert. Eigenlijk verkeert dit alles nog in het stadium van een proefneming, doch de resultaten van de eerste week zijn 'zo bevredi gend, dat de initiatiefnemers hun plan ongetwijfeld verder zullen ontwikkelen. Dit zijn enige bestuursleden van het reeds I groepen, waarna het kamp gesloten wordt; genoemde Verbond, de heer en mevrouw j doch de resultaten van de eerste week zijn, Bruins en mevrouw H. J. Kuipers, die be halve hun omvangrijke taak bij deze orga nisatie ook nog een speciale vacantie- commissie hebben gevormd, welke zich met de algehele leiding van dit kamp belast. Uiteraard worden zij hierbij dan wekelijks nog door een tiental andere dames en heren bijgestaan, die zich hiervoor eveneens vrij willig en belangeloos ter beschikking heb- zoals reeds werd opgemerkt in hoge mate bevredigend, zodat het bestuur er bijna van overtuigd is, het kamp volgend jaar gedurende enige maanden te kunnen open stellen. Men hoopt zelfs in stilte, dat de gemeente dit nuttigewerk misschien zal sub sidiëren, waarbij het ons wil voorkomen, dat een dergelijk ideaal kinderverblijf in de gezonde buitenlucht, ongetwijfeld op ben gesteld. De organisatoren zijn van het I enige financiële steun van de overheid aan- standpunt uitgegaan, dat het mogelijk moet spraak mag maken, zijn de stadsjeugd in de onmiddellijke om geving van hun woonplaats van natuur en buitenlucht te doen genieten. Voor dit plan j ontvingen zij de niet genoeg te waarderen I steun van de familie Van Hall te Bentveld, j die spontaan een gedeelte van het prachtig gelegen duinterrein heeft afgestaan. De enthousiaste bestuursleden hebben hier in hun vrije tijd een kamp ingericht, be staande uit zeven grote slaaptenten, een keukentent en enige toilets. Het probleem van de watervoorziening werd met behulp van een wichelroedeloper opgelost, die de plaats aanwees waar zich een wel bevinden moest. En inderdaad, op twaalf meter diep te bleek werkelijk fris en helder water aanwezig te zijn, dat door middel van een pomp naar boven wordt gebracht. Verder werd nog in een aparte tent een miniatuur hospitaal ingericht, waar permanent een zuster van het Rode Kruis aanwezig is, zo dat bij eventuele ongevallen onmiddellijk deskundige hulp mogelijk is. Het ontbijt en de koffietafel verzorgen de leidsters geheel in het kamp, terwijl de warme maaltijden dagelijks vanuit de keu ken van de St. Vincentius Vereniging te Haarlem wordt aangevoerd. Een en ander is van voortreffelijke kwaliteit, met het gevolg dat er telkens waarlijk respectabele hoeveelheden in de hongerige magen ver dwijnen. Overigens kunnen de kinderen zich de gehele dag naar hartelust in de duinen vermaken, waarnaast ook nog een speciaal aangewezen speelterrein ter hun ner beschikking staat. Bovendien worden af en toe verschillende leerzame en interes sante excursies ondernomen. En dit alles voor de luttele prijs van zes gulden per kind en per week. Het ligt in de bedoeling het kamp dit jaar slechts gedurende drie weken in ge bruik te nemen, van Maandag tot Vrijdag, zodat de eerste groep hier inmiddels al vertrokken is. Er volgen dus nu nog twee Ter gelegenheid van het afsluiten der eerste ka'mpweek, was Donderdag op het speelterrein door de kinderen een feest avond georganiseerd, waarbij de diverse ouders als gast waren geïnviteerd. De heer J. Dekker, tweede penningmeester van het Verbond, maakte van deze bijeenkomst een dankbaar gebruik om in de eerste plaats zijn welgemeende erkentelijkheid te betui gen aan de familie Van Hall, die met het beschikbaar stellen van dit terrein een royale en prachtige geste heeft verricht. Daarnaast verzuimde hij evenmin de da mes en heren leidsters en leiders te bedan ken, die zoveel van hun vrije tijd ten be hoeve der kindervreugd hebben opgeofferd. Hij stelde de stichting van een kampfonds in het vooruitzicht, waardoor de ouders in de gelegenheid zouden komen, door een wekelijkse bijdrage het benodigde kamp geld voor de kinderen bijeen te sparen. De rest van de avond was gewijd aan enige toneelstukjes en volksdansen, die onder leiding van mej. Helmond waren ingestudeerd. Dit alles werd begeleid door guitaarmuziek, waarna een formidabel kampvuur de pret volgens traditie besloot. En ook dit einde was weer geheel zonder gevaar, want de Zandvoortse brandweer hield de laaiende vlammen nauwlettend in het oog en stond voor eventueel ingrijpen paraat. Hetgeen gelukkig niet nodig is ge weest. De eerste kampweelc werd gisteravond met een prachtig kampvuur besloten. Aanslag. De Libanese oud-minister van Financiën Mohmamed El Abboed is gisteren het slachtoffer geworden van een aanslag. Hij heeft vier schoten in de buik gekregen. De dader is ge arresteerd. Vermoed wordt, dat hij een aanhanger is van de tegenstander van de oud-minister in de verkiezingen voor het parlement, die Zondag in' Noord- Libanon gehouden worden. Zondag was er ook al een aanslag op El Abboed ge pleegd. Naar aanleiding van de aanslag op El Abboed is de oud-minister van Economische Zaken en van Landbouw Soeleiman El Ali, die een tegenstander is van het slachtoffer, gearresteerd. Niet hoger. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot verhoging van invoerrechten ver worpen, zich daarmede echter de han delspolitiek van president Eisenhower scharend. De stemmenverdeling was 242 tegen 161. Het wetsontwerp, dat door een republikeinse afgevaardigde was ingediend, wilde betere bescher ming van binnenlandse industrieën te gen buitenlandse concurrentie en nieu we tariefmuren oprichten tegen de in voer van olie, lood, zink en Zwitserse horloges. Brug. Volgens berichten uit Essen heeft de firma Krupp de president van Turkije een voorstel voorgelegd van het bouwen van een brug over de Bosporus. De totale kosten voor het plan zouden on geveer 60 millioen dollar bedragen. Krupp heeft het plan aan Turkije voor gelegd ter gelegenheid van het feit dat de Turken 500 jaar geleden Konstanti- nopel hebben veroverd. Zoet. In een jamfabriek te St. Truiden in België heeft men Woensdag het werk moeten staken tengevolge van een inval van ontelbare bijen. De nijvere insecten deden zich zó gulzig aan de zoete lek kernij te goed, dat enkele uren later duizenden hunner dood op de grond lagen. Toen de arbeiders hun werk zaamheden eindelijk konden hervatten, moest men vaststellen dat ongeveer 10.000 potjes jam onbruikbaar waren geworden. Oog. Een rentenierende Amerikaan, die- in 1929 zijn linkeroog verloor, heeft het aanbod van een boerin in Texas om een van haar ogen voor bijna 40.000 gulden te verkopen, aangenomen. De boerin deed het aanbod in een advertentie in een plaatselijk blad. Zij deelde verslag gevers mede, dat zij haar schulden wilde aflossen en haar gezin de gelegenheid wilde geven om opnieuw te beginnen. Geen redenen. Uit de gevangenis van Wald- heim in de Sovjetzöne van Duitsland zijn in de nacht van 17 op 18 Juli zonder opgave van redenen 200 mannelijke en 36 vrouwelijke gevangenen ontslagen, zo wordt te West-Berlijn vernomen. Zij waren wegens verzet tegen de overheid en economische vergrijpen tot straffen van maximaal zes jaar veroordeeld. Maatregelen. Het Oost-Duitse kabinet heeft Donderdagavond een aantal maatrege len bekend gemaakt, waartoe besloten is om, zoals gezegd wordt, de levens standaard te verhogen. Deze maatrege len omvatten volgens het Oost-Duitse persbureau loonsverhoging voor arbei ders in de staatsfabrieken en personeel in staatswinkels, het teniet cloen van de eerder in het jaar toegepaste loons verlagingen en verlaging van de inkom stenbelasting voor particuliere onder nemingen. Verder zijn de hoeveelheden hooi en stro, die de boeren moeten leve ren, verlaagd. Hoop op regen. Volgens de Australische voorlichtingsdienst is in Australië de hoop herleefd, dat men op economisch verantwoorde wijze regen kan maken. Proeven hadden bij der Bowen, het hoofd van het onderdeel van de Austra lische organisatie voor Wetenschappe lijk en Industrieel Onderzoek dat die proeven deed, het vertrouwen gewekt, dat binnen tien jaar in Australië op grote schaal regen zal worden gemaakt. Inbreuken. Leden van de Griekse opposi tiepartijen hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag een parlemen taire commissie verlaten, vóórdat ge stemd werd over een wetsontwerp, waarbij zware straffen worden gesteld op inbreuken op de perswetten. Vol gens de verantwoordelijke minister is dit wetsontwerp hem ingegeven door het „communistische gevaar". De com missie keurde het wetsontwerp goed, nadat de leden van de libei'ale en pro gressieve oppositie waren weggegaan en enige amendementen waren aange bracht. De verantwoordelijke minister, Sifnaios, zeide, dat niet-communistische bladen in hun campagne tegen de eco nomische maatregelen van de regering dezelfde leuzen gebruiken als de zender „Vrij Griekenland" in Boekarest. Aangenomen naar Britswerd-Wiewerd J. Walstra, cand. te Leeuwarden; naar Tjamsweer J. Noordmans, cand. te 's-Gra- venhage; naar Veghel F. v. Raalte, vicaris te Hengelo (O.). Bedankt voor Ede H. Talsma te 's-Gra- venhage. 42. „Kijk", zei professor Kalker, „de naald van mijn slralenslurpertje blijft op dit huis gericht. Hier zullen ivij dan ook ongetwij feld mijn groeistraler terugvinden". „En de boef, die dat ding gestolen heeft", vulde de inspecteur aan, „we zullen dal heerschap eens verrassen!" Maar het zag er naar uit, dat de booswicht voor de verrassing zou zorgen. Het gevaarlijke apparaat gereed houdend, loerde hij om de hoek van het raamkozijn. „Nog een paar stappen", mom pelde hij, „en zij zijn dichtbij genoeg om een portie anti-groeistralen te krijgen. Hi, hi, ik maak een uitgave in zakformaat van ze". „Pas op! Pas op!", gilden Panda en Jolliepop, „de boef is hier! Hij loert op jul lie!" Maar hun kleine piepstemmetjes dron gen niet lot de inspecteur en de professor door. Wanhopig liep Panda op de tafel rond, torn opeens zijn blik bleef rusten op een naald, die bij een klosje garen lag. Zonder een ogenblik te verliezen, greep hij dit huishoudelijk instrument, hief het als een speer op en richtte op de schurk, die zich juist voorzichtig naar het raam boog. Panda kon niet missen, zijn doel stond groot en bolrond voor hemOp hetzelfde ogenblik, dat de gemaskerde de slraler richtte, liet Panda de naald door de lucht suizen. Met een gebrul liet de bandiet de straler vallen en greep naar de getroffen plaats.... GOETHE, die behalve vele andere na- tuurkundige verschijnselen vooral ook de kleuren in zijn beschouwingen heeft be trokken, merkte van het geel en het rood geel op, dat deze kleuren een opwekkende invloed op de mens hebben en hem als het ware met energie schijnen op te laden. Van de blauwe en roodblauwe kleuren meende hij een tegenovergestelde invloed waar te nemen, een invloed die tot onrust enmelancholie stemt. Bij de onderzoekingen van de Duitse psycholoog Jaensch kivam echter vast te staan dat de één zeer zeker niet dezelf de invloed van'kleuren onder vindt. als de ander. Men onder scheidt. zonlicht en daglicht of diffuuslicht. In het zonlicht overwegen de lange golven, dus het roodgele licht, maar in het daglicht hebben de korte golven de overhand, dus het groenblauwe licht. De gevoeligheid voor rood is dus een aanpas sing van het zonlicht. En psychologisch blijken de rood-gevoeligen mensen te zijn met een evenwichtig zieleleven, met vaste beginselen, mensen ook die moeilijk van hun stuk te brengen zijn en soms naar het halsstarrige neigen. De groen-gevoeligen verklaren daarentegen de zon te mijden en het licht daarvan als pijnlijk te onder vinden. In geestelijk opzicht blijken het veelal mensen te zijn met een onevenwich tige natuur en aangepaste meningen. Zij zijn gemakkelijk uit het veld te slaaji en schommelen tussen momenten van grote extase en diepe neerslachtigheid. In algemene zin gesproken blijken de gebalanceerden dus aangepast te zijn aan het zonlicht,, de niet-gebalanceerden aan het diffuse licht, waaruit blijkt de nauwe betrekkingen welke er be- slaan tussen kleurgevoeligheid en de gehele persoonlijkheid. Een dergelijke be trekking werd eveneens geconstateerd ten opzichte van de lichtgevoeligheid, waarop we hier niet verder kunnen ingaan, doch waarover we alleen slechts willen opmer ken dat de licht-adaptatie beter is naarmate er meer rood licht in het daglicht aanwe zig is. Bij bewegelijke mensen blijkt de licht-adaptatie beter te zijn dan bij de stille, in zichzelf gekeerden. Nu heeft de kunsthistori cus Wölfflin de belangrijke opmerking gemaakt dat het werk van de kunstschilder behalve van techniek en uitwendige factoren voor een groot deel afhankelijk is van de opti sche mogelijkheden, „de toestanden van het oog", zoals hij het uitdrukt, en hij brengt deze terecht in verband met de persoonlijkheid en het temperament van de schilder. Wanneer gevoeligheid voor de éne kleur en zwakte voor de andere kleur geestelijke kenmerken zijn, dan stuiten we hier op het geweldige vraagstuk van de samenhang tussen schilderkunst en tijd geest, een onderwerp dat we laten rusten na er voorzichtig met de vinger naar te hebben gewezen. U weet, dat het wijzen met de vinger tot de menselijke gebaren behoort. Maar is het u ook bekend dat we een gebarentaal heb ben, bestaande uit verscheidene duizenden gebaren, die voortdurend worden toege past? Daarover morgen H. PéTILLON (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2