Drie generaties voor de lens Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem MORRIS iejmyou lm! Voor wsek-end en vacanfie GEVAERTfilm voor Een Eeuw Geleden Lief en leed van een „goede oude" tijd Modern middel maakt enorme opgang Hoe is het ontstaan? een Nederland niet Janger goedkoop toeristenland 3 r~* Van Goghtentoonstelling nu in Amsterdam Geen verbetering, maar geheel nieuwe vondst! Synodale brief aan minister van Justitie Ambassadeur van India in Korea-commissie MEENK'S POEDERS DE BOKKENPRUIK BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 „alles mag Nieuw tijdschrift voor getekende grappen Meer spoed op Belgische internationale spoorlijnen Frans parlement gaat zich beraden over Indo-China A.N.V.V. verneemt klachten van buitenlanders Lagere winst bij de n.v. Allan GAAT U MET VACANTIE? Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 25 Julij 1853 VRIJDAG 24 JULI 1953 De Zaterdag beginnencle expositie „Drie Generaties voor de Lens" in het Huis Van Looy is in meer dan één opzicht uitermate boeiend. Daar is allereerst de technische kant, die de talrijke fotografische procédés van Daguerre af tot de eerste wereldoor log ons lonen, zeventien in getal, maar ook de aesthetische zijde, die de ontwikkeling van de fotografie begeleidt en tenslotte het aspect dat het merendeel der bezoekers bij voorkeur zal trekken; het uiterlijk aan schijn van onze directe voorvaderen, de sfeer waarin zij leefden en de accessoires waarmee zij zich omringden. Het terrein der procédés, een materie die stof heeft geleverd voor uitgebreide vak litteratuur, laat ik als onbevoegde onbe treden. Na drie generaties haar plaats te hebben gegeven in de zalen van het mu seum. wil ik de lezer slechts laten delen in enkele overpeinzingen, waartoe die werkzaamheid mij bracht. Een van de belangrijkste ervaringen is wel dat het voorgeslacht in schilderij, teke ning of plastiek vereeuwigd, een volkomen andere reactie bij ons teweeg brengt, dan de voorvaderen die werden „bijgezet" in de pluchen band van de bekende familie albums, op de tentoonstelling ruim verte genwoordigd. De knip, waarmee deze al bums plegen te worden „afgegrendeld", is als het ware het symbool van deze dier bare panden, die de voorvaderen immers „opsluiten" in de sfeer van hun tijd. Zulks in tegenstelling tot het door de kunstenaar vertolkte portret, waarin abstracties (als wezen en karakter) de stof ondergeschikt maken. Mits de kunstenaar tenminste vol deed aan de voorwaarde voor alle levens vatbare herschepping, door Zadkine kort en bondig geformuleerd: „Indien er in kunst iets gecopieerd moet worden, dan is het de geest en nooit de letter". De gang bare familiefoto pretendeert in het alge meen geen artisticiteit en we nemen er daarom vrede mee, dat deze juist de létter copieerde. Ja, de concrete weergave tot in de kleinste détails vormt er zelfs de char me van, zij het een charme die onze melan cholie onweerstaanbaar opwekt. Want het is de „letter" die vergaat: de letter van die talloze accessoires, kledingstukken, juwe len, meubelen, stoffen en tenslotte van het vergankelijk omhulsel zélf, de geest tot- zetel gegeven. Ontwapenende klank Een keuze makend uit de stapels „histo- rie"-geworden familiefoto's uit de vijftiger, zestiger, zeventiger jaren der vorige eeuw en uit de kinderfoto's van het huidige ge slacht, bepeinsde ik hoe die eindeloze pha lanx van grotendeels onbekende mannen, vrouwen en kinderen werd meegevoerd op de cadans van de tijd, die onherroepelijk tot voortschrijden dwingt en geen sterve ling de kans biedt, zich uiterlijk althans, aan de geldende verschijningsvorm te ont trekken. Dictatuur van tijd en mode! Tot ik in mijn overpeinzing werd verrast door het geluid van een oude speeldoos, die dat ongenadige rhythme van de tijd rnet zijn liefelijke klanken scheen te willen vermur wenEen familie-album met parelmoe ren band bracht mij deze verrassing: het openknippen van de koperen sluiting brengt een vernuftig ingebouwd mechaniek in werking, waarna de „familie-show" automatisch wordt begeleid door de ont wapenende klank, die eens éven onver wacht opklonk uit de ingewanden van de onsterfelijke olifant op het verguld-avondje ADVERTENTIE VRIJDAG 24 JULI Concertgebouw: H.O.V., tweede Zomercon- cert, 8 uur. Grote Kerk: Evangelisatie-samen komst o. 1. v. Hermann Zaiss, 7.30 uur. City: ,.De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.35 uur. Luxor: „Het maskcr van de Pharao", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Pagan Love Song", alle leeft., 8.15 uur. Rem brandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De godin van de jungle", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel Bomans: Het aanzoek, 8.30 en 9.30 uur. ZATERDAG 25 JULI Concertgebouw: Revue „Wonder boven Wonder", 8 uur. City: „De schrik van de tweede compagnie" alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Onder moe ders vleugels", dagelijks 30.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Dagelijks 10.30 uur jeugdprogram ma. Lido: „The Quiet man'. 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 2. 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Pagan Love Song", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 10.30. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin der jungle", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Feike Bosch- ma: kinderprogramma, 2.30, 3.30, 4.30. Het aanzoek, 7.30, 8.30 en 9.30. Openluchttheater: Ram Gopal and his Indian Dancers, 8.30 uur. Atelier van Fox Talbot (1800-1877)Hel „slachtoffer" zit gefixeerd in een fauteuil met kopsteun. De belichting duurde dertig tot zestig minuten. Er ontstond een papie ren negatief, dat met paraffine doorzichtig werd gemaakt en op geprepareerd papier werd afgedrukt. Deze techniek heeft on danks de fraaie resultaten weinig navolging gehad. Pas toen Fox Talbot in 1852 de heliogravure ontdekte, kwamen de afdruk ken (op de koperen plaat) goed tot hun recht. van de Stastoks en een ontijdig einde maakte aan het „reciet" van mevrouw Dorbeen! Het bewuste album is zó opge steld, dat de constructie met de speeldoos voor de bezoeker zichtbaar is. Wanneer men zich verdiept in de aller eerste proeven van de fotografie, komt men tot de overtuiging dat de experimenteren de pioniers op dit gebied wel een enorme voldoening moeten hebben gehad van hun (in onze ogen) primitieve resultaten. Voor de eerst-geportretteerden moet het een ware sensatie zijn geweest zichzelf op de gepolijste, verzilverde koperplaat bestendig gereflecteerd te zien.(Onder de twintig zogenaamde daguerreo-typieën op de ten toonstelling aanwezig zijn er twee naar Multatuli en H. Tollens). Een reproductie naar een der eerste, in 1837 door Daguerre gemaakte stillevens, dient zeer bijzonder tegen deze bewogen achtergrond te worden gezien! Twee ontmoetingen Zo passeren de representanten van drie generaties de lens van het fototoestel en we lezen in de gezichten het lief en leed van de tijd, die steeds voor „goed" wordt ver sleten, als hij „oud' isNiet zelden kun nen we een lach onderdrukken, waarbij we goed doen ons te realiseren dat het toe komstig geslacht zal glimlachen over foto grafieën, waarop wij ons even welgemoed tonen, temidden van merkwaardig-ouder- wetse zaken! Het zou te ver voeren van alle ervarin gen te gewagen die de aandacht voor déze zijde van de tentoonstelling alleen reeds oplevert. De toegemeten plaatsruimte laat mij de mogelijkheid alleen nog iéts te ver tellen van twee „ontmoetingen", namelijk met de heer J. D. Kiek en met Louis Bouw meester. Kiek was van 1857-1882 als fotograaf ge vestigd aan de Rijnsburgersingel te Leiden en genoot een uitzonderlijke faam. Deze leeft zelfs voort in het nog steeds gebrui kelijke woord „kiekje", van zijn naam af geleid. We zien de oude baas zelf, alsook een zijner werkstukken: de vrolijke reünie van het dispuut -Humboldt in 1880. We krijgen ook een kijkje op, of juister een kiekje van het extérieur van zijn atelier, dat voorzien was van een.ophaalbrug, om ongewenste studenten te weren. Louis Bouwmeester zien we als jong to neelspeler ip een uitermate geforceerde houding, die intussen niet te wijten is aan de onweerstaanbare drang tot acteren. De kwestie is namelijk dat veertig minuten belichtingstijd in die dagen niet tot de zeldzaamheden behoorde en om nu het lichaam in de gewenste stand te houden werd de hals in een apparaat geplaatst dat de aangenomen houding garandeerde. Zulk een apparaat is op de tentoonstelling in origineel aanwezig. Daar het uitschuif- bare statief van het bij Bouwmeester ge bezigde apparaat (op de foto waarneem baar) blijkbaar niet de vereiste hoogte haalde, was hij genoopt ietwat onnatuur lijk naar het onontbeerlijke tuin-ornament over te hellen! ADVERTENTIE LIMONADESIROOP G0UDMERK fl. 1.65 NEEM VAN WAT U GEWEND BENT TE GEBRUIKEN Gisteren is in het Stedelijk Museum te Amsterdam de grote Van Goghtentoonstel ling geopend, tlie reeds in het Haagse Ge meentemuseum en het Rijksmuseum Kröl- ler Muller te Ottcrlo is geweest. Zij omvat ongeveer 160 schilderijen, waarvan een twintigtal uit het buitenland afkomstig, alsmede tekeningen en aquarellen, aldus een zo volledig mogelijk chronologisch overzicht geven van de ontwikkeling van het oeuvre van Vincent van Gogh, die hon derd jaar geleden te Zundert werd geboren. In de eerste zaal is enig documentatie materiaal, onder meer enkele Engelse, Franse en Japanse prenten uit Van Gogh's verzameling, brieven van hem en zijn broer Theo, vier schetsboeken en een doos je met kluwentjes wol, waarmede Vincent kleurenproeven deed, bijeengebracht. Bij wijze van experiment heeft men het beken de doek van de aarclappeletei-s op een goud gele achtergrond opgehangen. Louis Bouwmeester poseert als jong acteur (Albumine-druk van omstreeks 1875 uit de collectie Grégoire van het Prentenkabi net der Rijksuniversiteit te Leiden). Tot zover enige indrukken van de ten toonstelling, beschouwd in het licht van de gegeven titel. Men zou daarvoor echter ook bijvoorbeeld „Wiegedrukken der fotogra fie" hebben kunnen kiezen, om daarmee de betekenis van het geëxposeerde ten aanzien van de vroege fotografische technieken tot 'uitdrukking te brengen. Tenslotte zou men de expositie ook onder de titel „Drie gene- x-aties achter de Lens" hebben kunnen aan kondigen, waai-mee de verbluffend-artis- tieke resultaten der fotogx-afen sedert om- s(reeks 1843 de eer zou zijn gegeven die hen toekomt. Men vei-zuime niet ook déze aspecten bij een bezoek aan de tentoon stelling tot hun recht te laten komen! H. P. BAARD. ADVERTENTIE De meeste hulpmiddelen, die de moderne vrouw ten dienste staan, zijn langzamerhand tot perfectie gekomen. Zij zijn telkens weer verbeterd. Maar af en toe verschijnt een vol slagen nieuwe vinding. Zulk een vinding is Castella Vaalwas, het middel, dat in één slag de afwas moderniseert. Een enkele eetlepel Castella Vaatwas, met water overgoten, doet teilen vol actief sop ontstaan, waarin men borden, vorken, lepels etc. slechts behoeft te dompelen, en alle vet, vuil en aanslag ver dwijnt terstond. Blinkend, flonkerend, door en door helder, lacht alles U weer tegen Dit fantastisch middel reinigt bovendien alles in huis: hout, sanitair, tegels, ja ook de fiets of de auto Er is buitendien één eigenschap van Castella, die de vrouwen speciaal in ver rukking brengt. Castella Vaatwas is fluweel zacht voor de handengeen ruwe „afwas- handen" meer! Voeg daarbij, dat zo'n pak Castella Vaatwas slechts 25 cent kost (men doet met een pak een hele week) en men heeft de verklaring van de enorme opgang, die dit moderne middel thans maakt. Er zul len wel heel weinig vrouwen zijn, die niet door een proef overtuigd worden De houding tegenover ex-politieke delinquenten De Genex-ale Synode van de Ned. Her vormde Kex-k richtte zich dezer dagen tot de minister van Justitie met een brief, waarin zij uiting gaf aan haar zorg ten aanzien van de vex-scherping der maatrege len jegens alle ingesloten politieke delin quenten. De Synode richt zich bovendien tot de kerkeraden en predikanten, omdat zij ervan overtuigd is, dat de gemeenten juist thans veel zouden kunnen doen ten behoeve van hen die vrijgelaten zijn of nog zullen worden vrijgelaten en van hun ge zinnen. De innerlijke houding tegenover de poli tieke delinquenten moet gezuiverd woi-den van smeulende wraakgevoelens, zegt de Synode. „Wij praten niets goed van hun handelingen en erkennen ook de uitingen van gekrenkt rechtsbesef op momenten, waarop men zich plotseling weer gecon fronteerd ziet met de herinnering aan wat er jegens ons volk misdaan werd. Maar wij moeten ook bereid zijn tot een geheel nieuwe houding tegenover hen, zodra zij op wettige wijze berecht zijn, vooral als zij in nerlijk veranderd of voor zulk een veran dering vatbaar, terugkeren in de maat schappij. Men zal ook oog moeten hebben voor de stoffelijke en geestelijke noden, waarin zich de gezinnen der gedetineerden bevinden. Het isolement, waarin deze ge raakt zijn tijdens de bezettingsjaren, toen ieder hen meed en vaak mijden moest heeft zich voortgezet. De achtei-geblo- ven vrouw of kinderen krijgen moeilijk contact met andere mensen. Kinderen kunnen onzegbaar lijden onder dit alles, zodat hun karakter soms voor het leven een knauw krijgt. De vereenzaamde vrou wen zijn vaak niet in staat alleen het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, die de op voeding der opgroeiende kinderen met zich bx-engt. Missen zij de toegestoken hand, dan worden zij teruggedreven naar de kring van vroeger, zoeken steun of beklag bij lotgenoten en delen weldra in de opstan digheid en verbittering, die in deze krin gen nog steeds woekeren," aldus de Synode. De gemeenteraad van Utrecht voteerde gisteren een bedrag van f 1.650.000 voor de aanschaffing van dertig autobussen ter uit breiding van het wagenpark en voor ver nieuwing. NIEUW DELHI (I.I.S.) De ambassa deur van India in Nederland, de heer B. N. Chakx-avax-ty, is benoemd tot vice-voorzit- ter van de Indische delegatie, die deel zal uitmaken van de uit vertegenwoordigers van neutrale landen bestaande commissie van toezicht op de krijgsgevangenen in Korea na het sluiten van een wapenstil stand. ADVERTENTIE speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN Etui a Wie de bokkenpruik opheeft, is uit z'n humeur, is met z'n verkeerde been uit bed gestapt. De bok staat bekend als een nors en onvriendelijk dier. Maar wat moeten wij met die pruik beginnen? Uit de zegswijze: hij is slecht gemutst, kan worden afgeleid dat de wijze, waar op men de muts droeg, als een aanwij zing gold voor het humeur van de dx-a- ger. Ditzelfde geldt voor de pruik. De pruik zit hem scheef betekende oud tijds: hij is slecht geluimd. En wie zich uit Woutertje Pieterse de figuur van Meester Pennewip herinnert, weet hoe belangrijk de positie van 's mans px-uik was bij de beoordeling van de dicht- voortbrengselen zijner leerlingen. De bokkenpi-uik op hebben wil dus zeggen: de pruik zó dragen dat men daaruit de bokkige stemming van de drager kan afleiden. TONEEL EN DANS Vrijdag 24 Juli, Bloemendaals Openlucht theater, 20.30 uur: Openbax-e training door het Ballet der Lage Landen onder artis tieke leiding van Mascha ter Weeme voor de voorstellingen op 1 en 2 Augustus, waai nieuwe wei-ken van Suzanne Egri en Pieter van der Sloot worden uitgevoerd. Zaterdag 25 Juli, Bloemendaals Openlucht theater, 20.30 uur: Optreden van Ram Gopal en zijn Indiase dansers en musici. Programma in de vier grote stijlen: Bha- rat Natyam, Kathali, Kathak en Manipuri. Volksdansen en tempeldansen. Zaterdag 25 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Herhaling van de Bouwmeester-revue „Wonder boven wonder" met dansen van John Rodney en muziek onder leiding van Joop de Leur, met talrijke bekende artisten. Zondag 26 Juli, Bloemendaals Openlucht theater, 14.30 en 20.30 uur: Het Hindoe ballet van Ram Gopal (zie Zaterdag) met onder meer de beroemde dans van de gouden adelaar en Mongoolse miniaturen. Zondag 26 Juli, Concertgebouw, 20 uur: „Wonder boven wonder" met onder an deren Cees de Lange, mr Doodle, Stoet Haspel, Fi-ans van Schaik, Lucy Steyn, Mary van den Bex-g en de Palladium Gii-ls. Donderdag 30 Juli, H.F.C.-terrein, 19 uur: Volksdansdemonstx-atie door een Finse gi-oep uit Lahti, een Franse gx-oep uit de Vendée, een Oostenrijks gezelschap uit Linz en een Duits ensemble uit Osnabrück. Authentieke klederdi-achten. Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad huis: Tot Woensdag het marionettenthea ter van Feike Boschma. des middags (14.30, 15.30 en 16.30 uur) met „Het Gelukskind" en des avonds (19.30, 20.30 en 21.30) met „Het Aanzoek". Daarna spelen Don en Ly Vcrmeire „De Troostvogel" van Henk Leffelaaxv MUZIEK Vrijdag 24 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Concex-t door de H.O.V. onder leiding van Otto Hamburg en Henk Dul. met mede- wex-king van de violist Jacques Holtman, de best geplaatste eindexaminandi van het Amstei'dams Conservatorium. Werken van Haydn, Mozax-t, Schubert, Ravel en Saint- Saëns. Dinsdag 28 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Bespe ling van het oi-gel van Chx-istiaan Muller door Jacob Bijster uit Haaxdem, die wer ken van Buxtehude, Bach, de Grigny en ADVERTENTIE FIELD3ACKETS SWEATERS ADVERTENTIE „Alles mag" (waarin opgenomen „Bijna alles mag") is de titel van een tijdschrift, dat dezer dagen door een aantal tekenaars cn schrijvers onder wie Annie M. G. Schmidt, Fiep Westendorp, Chaxdes Boost, Wim Bij moei-, Simon Carmiggelt, Hugh Jans, Lex Metz, Wim van Wieringen, Rcm- co Campert, Willem Wittkampf, Han G. Hoeksti-a en Frits van der Molen) is opge richt. Het zal woi-den uitgegeven door „De Bezige Bij" te Amstei-dam en voor ongeveer 2/3 gevuid zijn met getekende grappen en voor 1/3 met tekst. Par ijs-Amsterdam 75 minuten sneller BRUSSEL (A.N.P.). Zoals gemeld, zullen de Belgische spooi-wegen op de Bel gische trajecten van bepaalde internatio nale lijnen motorwagens in dienst stellen. Men gelooft daardoor de reisduur aanmer kelijk te kunnen verkorten. Op cle lijn ParijsBrusselAmsterdam zou die tijd winst 75 minuten bedi-agen, op de lijn OostendeKeulen 55 minuten, op cle lijn ParijsLuikKeulen 90 minuten. In September zullen snelheidsproeven genomen worden met deze wagens, die plaats bieden aan 100 reizigers en voor zien zijn van een restauratie-afdeling voor 30 personen. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft Vx-ijdag besloten dat 22 October een volledig debat over het Indo-Chinese vraagstuk zal worden gehouden. Het Franse parlement gaat Zaterdag avond op x-eces. Het zal 12 October weer bijeen komen. „Nederland gaat de naam van goedkoop touristenland vexdiezen. De prijzen van hótelkamex-s in de grote steden en bad plaatsen, in het bijzonder in Amsterdam en Noox-dwijk, zijn met 50 tot 100 percent gestegen sinds vorig jaar. Op het ogenblik kan men bijvoox-beeld in West-Duitsland goedkoper een maaltijd bestellen dan hier." Dit was een van de opmerkingen, die op de „zitdagen" van buitenlandse agenten van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenvex-keer te Den Haag werd gemaakt. Elk jaar worden deze „zit dagen" gehouden om de mening van bui tenlandse toeristen te doen overbrengen. Er werd véél negatiefs verteld over Ne- derland als toeristenland. Behalve dan dat Nederland niet meer een goedkoop land voor buitenlandse toeristen wordt, hoorde men van de buitenlandse A.N.V.V.-ver- tegenwoordigers, dat de vakantieganger, die in ons land komt, zich dikwijls ergert aan de „bedelarij" van hotel- en caféper- soneel, dat fooien verwacht voor allerlei diensten, die het ambtshalve moet verrich ten. De toex-ist is dit niet gewend in zijn eigen land en vindt dit zeer onplezierig. Hij maakt er bezwaren tegen bijvoorbeeld dat het steeds weer voorkomt dat men hem geen wisselgeld teruggeeft. Het deel van Franki-ijk, dat ten Noorden van Parijs ligt, biedt voor Nederland veel mogelijkheden, zo meent de A.N.V.V., die daar met de „slogan": „Holland ligt voor u even dichtbij als Parijs" tracht de Frans man ertoe te krijgen ons land te bezoeken. De Fransen hebben intex-esse voor Neder land en zijn geneigd dagtochtjes naar ons land te ondernemen. De moeilijkheid ligt hier in de aanschaffing van paspoorten in dit land. De Fransman kan met zijn carte d'idcntité naar vele landen reizen. Voor een bezoek aan ons land heeft hij echter een paspoort nodig. De A.N.V.V. poogt nu te vex-krijgen dat de Fransen zonder pas poort naar ons land kunnen reizen. Zij is er van overtuigd dat Frankrijk dan ook onmiddellijk het paspoort voor ons land zal afschaffen. De A.N.V.V.-agenten spraken voorts nog over de belangrijkheid van West-Duitsland voor ons land wat het toerisme betreft. Het onaangename punt is hier dat de Duitse toerist een visum moet aanvragen, welke verzoeken veel soepeler kunnen worden behandeld dan thans geschiedt. Ongeveer drie-vierde van de aanvragen om inlichtingen bij de A.N.V.V. komen op het ogenblik uit Duitsland, hetgeen toch wel wijst op de belangrijkheid van het toe ristenverkeer uit dit land, zo meende men. De klacht van de buitenlanders over Friesland is, dat daar te weinig amusement is. Behalve dat er geen speelzalen zijn in Nederland, die de toerist wel mist, maar waardoor hij niet wegblijft, vindt men dat de winkels te vroeg dicht zijn. Voor de Belgen is het onaangenaam, dat de winkels in Zeeland op Zondag gesloten zijn. Na afschrijvingen en diverse voorzie ningen heeft de N.V. Allan en Co's Ko ninklijke Nedexdandse Fabrieken van Meu belen en Spoorwegmaterieel te Rotterdam over 1952 een winst behaald van f 154.295 (f 184.400). Voox-gesteld wox-dt een onver anderd dividend van 6 pet. op de gewone aandelen. De orderportefeuille is zodanig aange- gx-oeid, dat een verdere aanpassing aan de grotere productiebehoefte nodig was. Daarbij moesten de bedrijfsonderdelen worden ingesteld op intensiever gebruik. Het karakter van de opdrachten is sterk veranderd. De aanvx-agen voor de expox-t hebben betx-ekking op een steeds groter aantal soorten rollend materieel. Begon nen is met de ontwikkeling van een nieuw type Diesel-electi-isch matei-ieel. De eerste proefritten zijn met bevredigend succes eind 1952 gehouden, waarna met de serie- fabricage is begonnen. Mr. J. A. U. M. van Grevenstein is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur van de Nederlandse Emigratiedienst. R.am Gopal vi de vermaarde Garuda of Dans van de gouden adelaar. Met zijn Hindoedansers treedt hij Zaterdag en Zondag in het Openluchttheater op. Duruflé ten gehore brengt. Verder eerste uitvoering van Prélude en Fuga opus 40 van Gé Michels. Donderdag 30 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Or gelbespeling door Jaap Dragt uit Amster dam. Programma nog niet ontvangen. Donderdag 30 Juli, Grote Markt, 20 uur: Wekelijkse carrillonbesepling door de stadsbeiaardier A. Peters. Programma nog niet bekend. Donderdag 30 Juli, Patronaatsgebouw, Zand- voort, 20 uur: Pianorecital door Theo van der Pas, die een Chopinpx-ogramma uit voert, bestaande uit études, walsen, noc turnes en de Polonaise in As. Vrijdag 31 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Nederlands-Italiaans Opera-ensemble met Paolo Gorin en anderen. Muzikale leiding Willem Riet veld. Het programma vermeldt aria's en ensembles uit Tosca, Butterfly, Faust, Pal jas en Troubadour. DIVERSEN Dagelijks: Jeugdpi'ogramma in Frans Hals theater (10.30 uur). Kleurenfilm „Onder moedei-s vleugels" met June Allyson en Elizabeth Taylor in Cinema Palace (10.30 uur). „Donald Duck en zijn dolle avon turen" in City (11 uur). Zondag 25 Juli, Lido-Theater, II uur: Ver toning van de film „Wai-saw Concerto" met Anton Walbrook cn Sally Gray, mu ziek van Richard Addinsell. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en aan winsten uit de Recuparatie van kunst bezit. Dagelijks geopend van 1017 en des Zondags van 1317 uur. Vleeshal, Grote Markt: „Des duivels pren tenboek". Eerste expositie in Nederland van speelkaarten uit vijf eeuwen, collec tie uit Bielefeld en particuliex-e verzame lingen. Op wei'kdagen van 1017, op Zon dagen van 1417 uur, tot 6 September-. Kunsthandel Leffelaar: Aan de Grote Markt tentoonstelling van tekeningen en grafiek van Jan Föri-er. Aan de Wagenweg schil derijen van C. F. van Dam, respectievelijk tot 31 Juli en 15 Augustus, op werkdagen geopend van 1017 uur. Teylers Museum: Etsen van Rembi-andt, tekeningen van Rafael. Michelangelo, Lor- rain, Watteau en anderen uit eigen bezit. Geopend op werkdagen behalve Maandag van 1117 uur, benevens de eerste Zon dag van elke maand van 1317 uur. Huis Van Looy: Drie generaties voor de lens. Foto's van 18.4019.14 uit de verzameling Gi'égoire van het prentenkabinet der Leidse Universiteit. Geopend op wex-kda- gen van 1012.30 en van 13.3017 uur, op Zondagen van 1417 uur. De Stompetoren, Spaarnwoudc: Geopend op Donderdag. Zaterdag en Zondag van 14—17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot mr. H. K. de Raaf te Heemstede, tele foon 38199. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE In het Verkoophuis te Haarlem is thans ook verkrijgbaar gesteld: Du Barry's Revalenta Arabica, het middel dat vol gens beroemde mannen genezing brengt van de volgende ziekten: slechte spijs vertering, onregelmatigheid in de verrig- tingen, stuipen, aandoeningen van lever en nieren, zenuwachtige hoofdpijnen, doofheid, pijn tusschen de schouderbladen en in bijna alle deelen van het iigchaam, tering (wanneer zij niet hopeloos is), rhumatiek, jicht, braking na het eten of op zee. verlamming, blozen zonder eenige aanleiding, afkeer van de zamenleving, zinsverbijstering, mismoedigheid, onge gronde vrees, zucht tot zelfmoord en zoo voorts. (Advertentie)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5