De Rijn was vroeger heel wat minder „romantisch" dan nu Eindelijk wordt de (verleek- kwestie afgedaan c Het Huis Vlekken CETR EX Foetsie F .Clowntje Rick Rijn-museum in Koblenz verhaalt van gevaarlijke, onberekenbare rivier Beverwijk Castricum van haar Dromen VRIJDAG 24 JULI 1953 Leidse politiemannen op de Castricumse planken Uitbreidingsplan Tolsdui- nerlaan word vastgesteld Voor de kinderen Erfpachtsrecht van grond aan Stationsweg beëindigd Gemeente verkoopt grond in Velserbeek Scheepvaart Raad keurt contract met Hoogovens goed FEUILLETON door Dorothy Quentin, (Vcm onze correspondent in Bonn) Aan de Rün gaat het in deze zomer maanden weer bont toe. Eindeloze rijen van auto's doen hun best, voorwaarts te komen.Op de terrassen langs „Vater Rhein", zoals die van „Europaischer Hof" of „Hof van Holland" gaat het zeer internationaal toe en in de zijstraten van lieflijk gelegen oeverstadjes, klinkt, meestal wat schor, het lied van de wijn, nu en dan afgewis seld door gezangen die er op duiden, dat men zich hier als Nederlander zeker niet eenzaam hoeft te voelen. Op de rivier zelf bewegen zich statige salonboten, volgepakt met wuivende men sen. Meestal zijn het nog de gezellige, ouderwetse raderboten, waarop ook onze voorouders de Rijn beleefden. De bekende maatschappij, de „Köln-Düsseldorfer", viert dit jaar zijn 100-jarig bestaan met hetzelfde type, dat in 1853 modern was, en zij floreert nog altijd. Men zegt, dat door deze maatschappij elk jaar millioenen pas sagiers over de Rijn worden gevaren. Ook Nederlandse boten komen vaak voorbij. Men moet tenslotte niet vergeten, dat het vooral de Nederlanders zijn ge weest, die de stoot tot dit soort van Rijn- toerisme hebben gegeven. Reeds in 1825, nog voordat er Duitse maatschappijen bestonden, voer een Neder landse raderstoomboot met de Pruisische Koning aan boord de Rijn af. Het volgende jaar werd in Keulen de eerste Duitse stoombootmaatschappij opgericht. Daar mee was het laatste uur van de trekschui ten geslagen, die ook de Rijn eens heeft gekend. Tien jaar later wilde een Diissel- dorfse maatschappij de Keulse concurren tie gaan aandoen. Beide leden daaronder en vonden het daarom beter, de handen in een te slaan. Zo ontstond in 1853 de „Köln- Düsseldorfer", die altijd min of meer een monopolie-positie is blijven innemen. Na de oorlog was er van het schepenpark niet veel meer over, maar nu laat deze maat schappij weer 21 boten varen. De grootste, de „Mainz", kan bijna 3000 personen ver voeren. Tegen de stroom op hebben zij een snelheid van 15 km per uur, met de stroom mee gaat het veel vlugger: ruim 26 km per uur. Schipbreuk is nooit voorgekomen, maar als herinnering aan de tijd toen het varen op de Rijn nog niet geheel ongevaarlijk was en menig zeilscheepje verging, nemen de kapiteins nog altijd vroom hun pet af wanneer de vaart begint en zeggen zij: „Tn Gods naam." Dat klinkt nu als een ana chronisme, maar wil men de Rijn ook eens in zijn vroegere gedaante leren kennen, dan moet men in Koblenz het Rijn-museum bezoeken. Het is het enige museum op de wereld, dat louter en alleen uit liefde voor een rivier is opgericht en verdient reeds daarom interesse. Haast onbevaarbaar Amper een eeuw geleden was de Rijn ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Maria H„ d. van H. Marx en M. S. Selderbeek; Richard L„ z. van J. de Graaf en C. L. Hardendood; Jacobus, z. van N. Mulder en E. E. Roos; Cornelia J. A. M., d. van W. P. Stam en W. Kees; Harm H., z. van J. U. van Wijngaarden en J. Jur- riëns; Jacobus J. M., z. van A. J. van Lent en C. M. D. van Reijsen; Johannes, z. van O. van Veen en E. Tromp; Jacoba, d. van A. de Wijs en E. Bakker; W. Daan, z. van D. van den Óutenaar en A. Visser; Antonius C., z. van C. R. van Wilgenburg en S. C. Grapen- daal; Alida E„ d. van F. A. Brasser en A. E. Rumping; Johan A. G.. z. van A. Hardendood en W. Galesloot; Gerrit G„ z. van P. J. van Harselaar en J. Mensing; Harry, z. van A. de Vries en J. van Assema; Johanna C., d. van L. Tervoort en C. M. Buiteman. ONDERTROUWD: A. Kok en T. David son; D. van As en H. Franse; P. J. van der Eng en M. C. M. de Wit. GEHUWD: P. A. Castricum en C. A. Dek ker; A. de Valk en D. C. van Rixel; J. Ouden dijk en D. van Bugnum; Th. J. Blei en A. van der Wel; J. Steenbakker en M. Mühl. OVERLEDEN: Theodora F. Meyberg, 83 j., echtgen. van J. Vessies; Jilke Swierstra, 79 jaar. nog bijna onbevaarbaar. Ook zijn roman tiek was toen van geheel andere aard dan nu: niet de romantiek van een risicoloze sentimentaliteit, maar die van het onbe rekenbare water, dat oevers en mensen verzwolg. Men zou het de huidige Rijn niet meer aanzien, maar er is een tijd ge weest, dat plaatsen, die op de linkeroever van de Rijn lagen, plotseling op de rech teroever kwamen te liggen en omgekeerd. En dan konden zij nog van geluk spreken, want het gebeurde ook, dat zij of nergens meer lagen of, diep landinwaarts ver plaatst, met de nadelen ook de voordelen van de Rijn kwijtraakten. Met andere woorden: de Rijn had de nei ging, van tijd tot tijd volledig van bedding te veranderen. Vooral aan zijn beneden loop, waar hij de tegenwoordige Neder landse grens naderde. De steden Wesel en Rees bijvoorbeeld hebben meermalen ern stig gevaar gelopen. Pas de systematische regulatie van de Rijn omstreeks het midden van de vorige eeuw heeft de Rijn definitief getemd en voor de scheepvaart geschikt gemaakt. Hiermee is voor wat de midden- en bene den-Rijn betreft in de eerste plaats de naam van de Pruisische ..Rheinstrombau- direktor" Nobiling verbonden, die van 18511877 aan het hoofd van de in Ko blenz gevestigde „Rheinstrombauverwal- tung" stond. In die hoedanigheid had hij de taak er voor te zorgen, dat de Rijn zich over een afstand van ongeveer 335 km, van Bingen tot aan de Nederlandse grens, net jes ging gedragen. Zijn opvolgers bouwden op de door hem gelegde grondslagen voort, met het resultaat dat de Riinscheepvaart, die in 1870 nog slechts 3 millioen ton aan vracht vervoerde, nu het 30-voudige daar van voor zijn rekening neemt. Zo kan men in het Rijn-museum van Koblenz 100 jaar terug gaan. Men kan er echter ook millioenen jaren terug gaan. Voor ónze Rijn is er een andere geweest, die niet in Zwitserland, maar ergens in midden-Duitsland ontsprong. Deze „oer- Rijn" stroomde ongeveer in dezelfde rich ting als de latere, bereikte echter pas de zee, nadat hij ook Engeland was gepas seerd, toen dat nog niet door het Kanaal van het vasteland was gescheiden. Van deze Rijn was de Theems een zij-rivier. Vulkaan Verder is de Rijn, zoals wij die kennen, eens omzoomd geweest door vulkanen. Vele van de bergen, die nu tussen Bonn en Bin gen zo romantisch aandoen, wanneer we er met de boot langs varen, hebben nog in het jongste diluvium vuur gespuwd. En dat de oevers van de Rijn ook aan het begin van onze jaartelling nog verre van lieflijk aandeden, bewijst een regel van de Romeinse geschiedschrijver Tacitus in zijn geschrift „over Germanië", waarin hij de Rijnstreek, die nu de toeristen zo vermaakt, een gebied, gekenmerkt door gruwelijke wouden en stinkende moerassen noemt. Het Rijn-museum werd tijdens de oor log totaal verwoest. De inhoud, voordien naar elders overgebracht, ging door roof bijna geheel verloren. Dat er niettemin in Koblenz weer een Rijn-museum is, stemt tot grote voldoening. Onder degenen, die zich na de oorlog voor de wederopbouw verdienstelijk hebben gemaakt, bevinden zich ook Rijn-lievende Nederlanders. ADVERTENTIE CETA-BEVER Het bestuur van de Castricumse Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer, verzoekt ons het volgende onder de aandacht te wil len brengen: In het kader van het zomer- programma van de vereniging, wordt Woensdag 29 Juli in hotel De Rustende Jager aan de Dorpsstraat een toneelvoor stelling gegeven. Aan deze toneelavond ver leent de Leidse Politietoneelclub zijn mede werking en het stuk dat zal worden ge speeld, is getiteld: „Over 12 dagen tegen middernacht" van Gerard Nielen. Het gladiolencorso wordt op Zaterdag 8 Augustus gehouden. Voor de deelnemers worden de gladiolen gratis beschikbaar ge steld, die op een nader te bepalen plaats kunnen worden afgehaald. Tot slot zij vermeld, dat de Castricumse wielerronde om de „Grote prijs van de V.V.V. 50) Zondag wordt verreden, op het parcours Geelvinckstraat (start), Rui- terweg, Pernestraat. De finish is eveneens in de Geelvinckstraat. De wielerronde wordt gehouden onder auspiciën van de Zaanse Wielerclub „D.T.S." en de aanvang is op 14 uur bepaald. Tal van prominente amateurs, welke 100 km krijgen af te leg gen, schreven voor dit jaarlijks wieier- festijn reeds in. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Johannes Maria, z. van H. N. van Montfoort en C. G. Boumans. OVERLEDEN: Martina Smallegange, oud 71 j.. geh. met J. Veerman, wonende te Am sterdam; Froukje Groenveld, oud 53 j„ wo nende te Purmerend; Grietje Bestevaar, oud 82 j„ geh. met P. Peper, wonende te Anna Paulowna. ONDERTROUWD: Roelof Zwart, wonende te Krommenie en Clara van den Berg, wo nende te Castricum. GEHUWD: Roelof Folmer en Margaretha Peijs, beiden wonende te Castricum; Reinier Laurentius Swart. wonende te Akersloot en Emma Johanne Beentjes, wonende te Castri cum; Adrianus Peterus Groot, wonende te Limmen en Anna Maria Baptista Schermer, wonende te Castricum. In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen van 1 Augustus 1950 werd vast gesteld een uitbreidingsplan voor het ge deelte van de gemeente ten Zuiden van het Noordzeekanaal. In aansluiting hierop werd in de ver gadering van 11 September 1951 vastge steld een uitbreidingsplan voor de Tols- duinerlaan en omgeving te Velsen. Aan dit plan onthielden Gedeputeerde Staten hun goedkeuring. In verband hiermee werd voor het betrokken gebied een nieuw plan ontworpen. Dit ontwerp heeft in een uitvoerige kaart uitgewerkt en voorzien van de vereiste be scheiden, van 21 Juni 1953 tot 22 Juli 1953 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Bezwaarschriften hier tegen zijn niet ingekomen. B. en W. stellen voor, het plan van uit breiding voor de Tolsduinerlaan en om geving te Velsen, met de daarbij behorende verordening tot vaststelling van bebou wingsvoorschriften vast te stellen en de schadevergoedingsverordening op dit plan van toepassing te verklaren. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 23 op 24 Juli KW 161 50 k.: KW 20 20 k.; KW 163 30 k.; KW 39 75 k.; KW 168 50 k.; KW 41 24 k.; KW 173 30 k.; KW 50 40 k.; KW 42 50 k.; KW 43 75 k.; KW 65 55 k.; KW 110 45 k.; KW 97 15 k.: KW 130 11 k.: KW 151 30 k.: KW 3 17 k.: KW 14 45 k.: KW 140 45 k.: KW 22 50 k.: KW 45 18 k.: KW 2 60 k.; KW 54 4 k.: KW 138 20 k.; KW 147 80 k.; KW 127 30 k.; KW 38 50 k.; KW 83 25 k.; IJM 74 35 kantjes. Uit halve vleet: KW 16 85 k.; KW 170 100 k.: KW 47 80 k.; KW 6 60 k.; IJM 283 60 k.; KW 144 58 k.; KW 78 60 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk 45 ksntjGS. Nog halen moeten: KW 86 75 k. nog 36 netten; KW 29 70 k. nog 57 netten. Ten behoeve van het dempen van de beek langs de Hoofdstraat te Santpoort en de hierdoor ontstane mogelijkheid tot ver breding van het trottoir ter plaatse, is het noodzakelijk dat dc gemeente enige grond- stroken aankoopt en de aan de gemeente in eigendom toebehorende stukjes grond voor zover deze komen te liggen achter het verbrede trottoir aan de eigenaren van de aangrenzende percelen in eigendom over draagt. Eindelijk heeft de heer R. Verbeek (P.v.d.A.) dus zijn zin: bij iedere begro tingsbehandeling kon men hem over het dempen van deze beek horen. Aangezien het overdrachten betreft, die dienen om een trottoirverbreding te kun nen bewerkstelligen, dienen de aan- en verkoopsommen overeenkomstig de in soortgelijke gevallen gebruikelijke bedra gen te worden vastgesteld op 0.25 per perceel. Deze transacties kunnen worden geregeld in één onderhandse overeenkomst, waarvan de kosten zeer gering zijn, zodat deze kosten zonder bezwaar ten laste van de gemeente kunnen worden genomen. Op meting door de landmeter van het kadas- Toen de volgende morgen de zon weer opging, werd ooM Tripje wakker. En toen hij rondkeek, zag hij alleen maar de zee in het rond; verder niets. Geen vliegtuig, geen boot.... Hij at wat uit het kistje en dronk wat water. En daarna had hij niets anders te doen, dan te wachten en uit te kijken, of er ergens hulp zou naderen. Nee, leuk was het niet, in dat kleine, dobberende gummibootje. Maar toch was hij blij, dat hij tenminste op deze manier geen gevaar liep. De hele dag bleef het zo. Maar toen het weer morgen werd, keek oom Tripje verrast op: zijn bootje dreef in de buurt van een eiland! Hij ging overeind zitten en zag, dat zijn bootje door de wind precies in de richting van het eilandje werd gedreven! Het eiland was tamelijk klein, maar er waren hoge rotsen op en er groeiden palmen. Er was een strand van mooi licht zand. Vol aandacht keek oom Tripje er naar; zou het eiland bewoond zijn? Als hij daar aan land kon komen, was hij weer een stuk veiliger. Want hij zat wel goed in het bootje, maar als er een storm mocht komen ja, dan was het in zo'n klein ding toch wel gevaarlijk op de wilde golven Oom Tripje zag, dat het bootje steeds dichter naar het eiland dreef. Nog een uurtje, dan kon hij er zijn! ter van de bedoelde grondstroken behoeft niet te worden gevraagd, aangezien de grondstroken in haar geheel, met inacht neming van de te plaatsen nieuwe voor tuinafscheiding, zullen worden overgedra gen en de juiste oppervlakte hiervan geen rol speelt bij de bepaling van de koopsom men. Kosten van kadastrale opmeting zijn mitsdien niet aan deze aangelegenheid verbonden. Voor het verkrijgen van unifor miteit in de te plaatsen voortuinafschei dingen en ter besparing van kosten komt het B. en W. gewenst voor deze plaatsing door de gemeente ter hand te doen nemen. De aan deze plaatsing verbonden kosten dienen ten laste te komen van de eigena ren der aangrenzende woonhuizen. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. echter ge bleken, dat dit beginsel bij de uitvoering in de praktijk tot moeilijkheden aanleiding kan geven, aangezien enkele percelen over een grote lengte langs de openbare weg liggen en de betrokken eigenaren hierdoor op onevenredige wijze zouden worden be last en bovendien de financiële omstandig heden van enkele eigenaren hen niet in staat stellen tot het volledig bijdragen in de kosten. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor tot de gemelde grondtransactie? te besluiten en hun te machtigen tot het doen plaatsen van de voortuinafscheidin gen op de nieuwe eigendomsgrens en ten aanzien van de hieraan verbonden kosten een afzonderlijke regeling te treffen met de eigenaren, waarbij rekening wordt gehou den met de hiervoor omschreven omstan digheden. Ten behoeve van de verbreding van de Stationsweg bij de spoorwegtunnel te IJmuiden-Oost heeft de gemeente de eigen dom verworven van enige percelen. Deze percelen zijn vóór de afbraak van de hui zen, die aan de Stationsweg hebben ge staan, in gebruik geweest als voortuin bij of als toegang tot deze huizen. In verband hiermee hebben de eigenaren van deze huizen van de toenmalige eigenares van de gemelde percelen, te weten de N.V. Neder landse Spoorwegen, het eeuwigdurende erfpachtsrecht hierop verkregen. Dit erf pachtsrecht dient, nu de percelen in de Stationsweg zijn opgenomen, te worden beëindigd. Hiertoe zijn met de erfpachters onder handelingen gevoerd, welke er toe hebben geleid, dat zij zich bereid hebben verklaard van hun erfpachtsrecht afstand te doen, tegen betaling van een vergoeding van 5.per m2. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN IJM 116 f20.800; HD 79 f5450 en WR 33 f 2030. De eigenaar van het perceel Minister Lelylaan 4 te Velsen, heeft de gemeente verzocht om, ter afronding van zijn tuin, aan hem te verkopen een gedeelte grond, gelegen achter het voormelde perceel. Dit gedeelte heeft een oppervlakte van 140 m2. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. geen bezwaar. Het Directoraat Generaal van de Prijzen heeft zich bij be schikking van 9 Februari 1948 reeds ver enigd met een prijs van 6.50 per m2 voor te verkopen gronden in het villapark „Vel serbeek". Atlas 22 te Amsterdam van Rotterdam Alamak 5 22 Ras Fartak n. Karachi Ahidra 22 280 m. O Aden n. Port Said Alwaki 22 140 m. ZO New York n. New York Amstelkroon 22 100 in. N. Minicoy n. Mauritius Amstelstad 22 410 m. O t. Z Tanimbar Eil. n. Balikpapan Akkrumdijk 22 v. Aden n. Sue?. Al'dabi 22 200 m. N. Las Palm as n. Rio Janeiro Aldegonda (t) 22 v. Bangkok n. Pladju Alkaid p. 22 St. Pauls Rock n. Las Palmas Almkerk 21 v. Sidney n. Melbourne Amsteldijk 23 v. Suez te Djeddah Amsteltoren 22 v. Mombasa n. Tanga Al'hena 23 vm v. Las Palmas te Antwerpen Alphacca 23 vm te New York Amor 22 v. Tabarka n. Oran Al'dabi 23 v. Las Palmas n. Rio Janeiro Ampenan 22 v. Suez n. Bahrein Arendsdijk 22 v. Rio Janeiro te Vitoria Bali 22 150 O Socotra n. Djibouti Batoela 22 v. Surabaja n. Cheribon Billiton 21 950 m. W Honolulu n. San Pedro Bintang 22 340 m. ONO Noordpunt Luzon n. Honolulu Boschfontein 22 90 m. Z t. O Kreta n. Genua Barendrecht 23 n.m. te Rotterdam verwacht Blommersdijk 22 v. New York te Boston Boskoop 22 '370 m. NNO Barbados n. Antwerpen CalMsto 22 650 m. W t. N Cp. Clear n. Engeland Caltex Leiden (t) 22 50 m. NW Burlings naar Sidon. Caltex Utrecht (t) 22 115 m. W Gavdo Eil. n. Malta Camphuys 22 v. Surabaja n. Semarang Ohama (t) 22 t. h. v. Ras Almadraka Caltex Delft (t) p. 22 Gibraltar n. Rotterdam Caltex Pertvis (t) p. 22 Gibraltar n. Rotterdam Celebes 22 v. Belawan n. Colombo Congostroom 23 v.m. te Lagos Cory da (t) 23 te Pladju Caltex Leiden (t) 23 v. Sidon te Rotterdam Delfshaven p. 22 Madeira n. B. Aires Drente 22 v. Tj. Priok n. Cheribon Danae 23 IJmuiden te Amsterdam Eos 22 t.h.v. Bizerta verw. n. Limasol Etrema (t) p. 22 Runsal Jebel n. Singapore Eemland 22 v. Amsterdam n. Hamburg Esso Amsterdam 22 v. Aruba te Rotterdam Elmina 23 v. Bordeaux n. Dakar Eemland 23 van Amsterdam te Hamburg Felips (t) p. 22 n.m. Str. Soenda n. Padang Friesland ssm 22 v. Hull n. Odense Friesland ssm 23 170 m. NO v. d. Humber naar Odense Gaasterkerk 22 65 m. NO Alexnndrië n. Cadiz Gravcland 22 v. Bahia n. Las Palmas Groote Beer 22 550 m. ONO Kp. Race n. Quebec Goote 21 v. Dakar n. Kaolak Helder 23 v. Amsterdam n. Bremen Hilversum 22 v. Port Said n. Mena al Ahmadi Indrapoera 22 v. Surabaja n. Semarang Ittersum 22 70 m. W Cocos Eil. n. Bombay Ivoorkust 22 v. Emden te Hamburg Japara kpm 22 v. Balikpapan n. Donggala Jagersfontein 22 370 m. NO v. St. Helena naar Teneriffe Johan v. Oldembarnevelt 23 400 m O t. Z Diego Garcia n. Fre:nantle. Jupiter 22 v. Izmir te Savona Kalimantan 22 v. Singapore n. Tj. Priok Kedoe 22 140 m. O Anderhalf graadskanaal n. Djeddah Kota Gedeh 22 90 m. ONO Madoera n. Surabaja Karimata 22 v. Suez n. Colombo Laagkerk p. 22 Ras Fartak n. Aden Lekhaven 22 100 m. N Port Sudan n. Suez Le Mai re 21 v. Tj. Priok n. Belawan Lindekerk 22 v. Kuwait n. Bahrein Linge p. 22 Lansort n. Lulea Langkoeas p. 22 Brothers n. Suez Lemsterkerk p. 22 v.m. Finistrere n. Port Said Leuvekerk 22 v. Rotterdam te Antwerpen Loenerkerk 22 v. Port Said n. Antwerpen Loosdrecht 23 v.m. v. Rotterdam te Marseille Leuvekerk 22 v. Rotterdam n. Calcutta p. 22 Vliss. 22 te Antwerpen Laurenskerk 23 v. Bremen te Hamburg Lemsterkerk p. 23 Kp. Espichel n. Port Said Limburg 23 te Calcutta Lieve Vrouwekerk 23 v. Colombo n. Madras Maas 22 te Antwerpen Marpessa 22 v. Miri n. Balikpapan Maasdam 22 100 m. O t. N. Sable Eil. n. N York Madoera 23 te Djeddah Manoeran p. 22 Perlm n. Belawan Modjokerto p. 22 Finisterre n. Genua Molenkerk 23 v. Madras te Colombo Markelo 20 te Sandvik Maas p. 23 Vlissingen n. Rotterdam Maraat p. 22 Vlissingen naar Antwerpen Maetsuyeker 22 v. Fremantle n. Singapore Mariekerk p. 22 Kp. Palos n. Marseille Marken 22 120 m. WZW Kreta n. Port Said Meerkerk 22 nog te Chalna Meliskerk 22 120 m. W. Kreta n. Genua Metula (t) 22 500 m. ZO Christmas Eil. n. Melb. Mirza (t) p. 22 Str. Luzon n. Yokohama Oranjefontein 23 v. Hamburg n. Antwerpen Ootmarsum p. 22 Miami n. Mobile Oranje vertr. 24 v. Amsterdam n. Tj. Priok Oranjestad 23 n.m. v. Madeira te La Guaira verwacht Ootmarsum 21 210 m. ONO Bahamas n. Mobile Prins Willem IV 20 te Toronto Phrontls p. 22 Kp. St. Vincent n. Port Said Prins Maurits 22 te Rotterdam Prins Frederik Hendrik 22 580 m. W t. N Va- lentia n. Le Havre Prins Frederik Willem 22 430 m. W t. N Valen- tla n. Montreal Roepat 22 v. Makassar n. Amurang Rondo 23 te Port Swettenham Rotti 22 v. Mena Al Ahmadi n. Kuwait Riindam 23 ct 12 te Cobh Ruys 23 v. Buenos Aires te Santos verwacht Reael 22 v. Tj. Priok n. Surabaja Ridderkerk 22 140 m. NNO Teneriffe n. Tener Ridderkerk 23 v. Teneriffe n. Kaapstad Riouw 25 v. Bombay te Madras verwacht Schie p. 22 Kp. St. Vincent n. Algiers Sibajak p. 22 n.m. Finisterre n. Rotterdam Slamat p. 22 Aden n. Belawan Schiedlik 22 v. New York n. New Orleans Sloterdijk 22 v. New Orleans te Lake Charles Stad Alkmaar vertr. 23 v. Rdam n. Hampt. Roads v. o. Stad Maassluis vertr. 24 v. Schiedam n. Narvik Saparoea p. 22 St. Thomas n. Pointe Noire Sarangan 21 600 m. NW Honolulu n. Manilla Scherpendrecht 22 350 m. O t. N Trinidad n. Santos Straat Soenda 22 280 m. WZW Mauritius n. L. Sibigo 23 te Surabaja Sillndoeng 23 te Surabaja Gas voor Amsterdam In de gisteravond voortgezette vergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad kwam het voorstel aan de orde ten behoeve van de gasvoorziening een overeenkomst met de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te sluiten. Deze N.V. zal voor haar rekening haar bestaande cokes- en gasfabriek doen uitbreiden zodanig, dat deze een productiecapaciteit verkrijgt van rond 300.000 kubieke meter gas per etmaal. Amsterdam zal 25 millioen gulden vooruit betalen op de te betalen gasprijs. Van dit bedrag, c.q. het saldo wordt 4 percent rente door de Hoogovens vergoed. Amsterdam zal een afneming van 60 millioen kubieke meter per jaar garanderen. Op vragen en critiek uit de raad ant woordde wethouder Van Wijck, dat aan de gemeentelijke autonomie niet mag worden vastgehouden als dat evident economisch nadeel berokkent. Zelf een gasfabriek stichten zou zeker verhoging van de gas prijs met circa V/s ct. per kubieke meter ten gevolge hebben. In dat bedrijf zou ook veel meer geïnvesteerd moeten worden dan het voorstel vraagt en het zou veel duurder in exploitatie zijn dan het Hoogovenbedrijf dat zal wezen. „De structuurwijziging van de samenleving brengt onder meer mee dat nutsbedrijven in particuliere handen ko men, in tegenstelling tot het omgekeerde in de voorgaande tientallen jaren", aldus de wethouder. De voorgestelde oplossing is niet om te juichen. Wel is echter bereikt dat Amsterdam zoveel in eigen hand houdt als in de gegeven omstandigheden mogelijk is: de eigen productie van (thans) 2/3 der behoeften zal Amsterdam zo lang mogelijk verdedigen, echter niet tegen de redelijk heid in. De voorgestelde regeling bedoelt: de Amsterdammers zo goedkoop mogelijk gas te leveren. Deze overeenkomst sluit een eventuele levering aan Amsterdam van aardgas zeker niet uit. De voordracht waarborgt een goede gaslevering voor de eerstvolgende jaren zowel aan de industrie als aan de bevolking van Amsterdam. De 25 millioen betaalt Amsterdam pas zodra de gaslevering begint, niet vóór de bouw van het bedrijf in IJmuiden aan vangt. Sitvgkep 22 560 m. O Socotra n. Belawan Sommelsdijk 22 nog ten anker Suez Stad Rotterdam 22 t.h.v. Milford Haven naar Newportmon. Stad Vlaardingen 22 470 m. W t. Z Valentia n. Wabana Tankhaven I 22 v. Saigon n. Gerong Marques Tjipor.dok 23 te Surabaja Tomini 22 t.h.v. Schouten Eil. n. Sorong Trompenberg 23 v. Antwerpen n. Hamburg Tjibadak 22 v. Port Swettenham n. Penang Thalatta (t) 22 v. Mena al Ahmadi te Suez Tiba 22 v. St. Vincent n. Rotterdam Tibia (t) 23 v. Wellington te Miri Tarakan p. 22 Panteilaria n. Port Said Van Riebeeek 23 v. Makassar te Ambon Van Linschoten 22 v. Port Amboine te Douala Vecndam 22 140 m. ZZW Sable Eil. 11. South ampton. Woerisdreeht p. 22 Port Sudan n. Singapore Westland 22 v. Santos n. Rio de Janeiro Willem Ruys 23 v. Tj. Priok te Singapore Wonosari 22 v. Port Saki n. Genua Winterswijk 23 v. Hamburg n. Pto Rlco Zonnewijk 22 v. Barbados n. Port Alfred (Can.) Zeeland 23 n.m. v. d. Tyre te Rotterdam verw.. Zijpenberg 22 125 m. W Glomfjord n. Baltim. Zeeland ssm 22 v. d. Tyne n. Rotterdam Zwerver 22 v. Portsmouth te Southampton KLEINE VAART Actinia 22 te Port Talbot Albergen 23 te Genua Annie 23 v. Goole n. Hellevoetsluis Arctic 22 v. Bayonne n. Garston Bab T. 17 te Gefle van Domsjo Barracuda 22 v. IJmuiden n. East End Batavier I 22 te Bordeaux Beekbergen vertr. 23 n.m. v. Londen n. Föwey Catharina 22 v. Teignmouth n. Civita Vecchia Coolsingel 22 v. Sharpness n. Swansea Corrie 24 Lyndiane verwacht Deneb vertr. 23 v. South F.nd n. Antwerpen De Ruyter 22 v. Malmö n. Luinvik Dollard 24 Sunderland verwacht Domburg .21 te Casablanca Driebergen vertr. 25 v. Delfzijl n. Bremen Elseniburgh 23 te Londen v. Rouann Emergo vertr. 23 v. Goole n. Blyth Frans vertr. 23 n.m. v. Krimpen a.d. IJsel n. Oslo Frejo p. Vlissingen n. Gent Geziena p. 22 Vlissingen naar Londen Hast IV vertrok 22 van Hull naar Parijs Hulst 20 te Houston Joost 22 van Kopenhagen naar Mariestad Jan Kreumeï- 22 v. Wormerveer n. Gr. Yarm. Jo vertr. 23 v. Londen naar Brussel Jorina vertr. 23 v. Great Yarmouth n. Bowcreek Julia p. 23 Vlissingen naar Liverpool. Lies 22 v. Londen n. Blyth Larix 21 te I-Iudiksvall van Stocka Lydia 23 te Barry Mado 23 van Vlissingen n. Norwich Marja p. 23 Vlissingen naar Hamburg Neeltje 23 te Ipswich Noorderlicht 24 te Amsterdam verwacht Noordzee p. 23 Vlissingen naar Dublin Nyenburg 22 te Stockholm Oise p. 22 Vlissingen naar Antwei-pen Pavo 22 van Vasteras naar Zaandam Ponto 22 van Zaandam naar Antwerpen. Ponza 21 van Amsterdam naar Ostrand. Rocket 23 v. Vlissingen naar Londen Rosemarle p. 23 Vlissingen naar Antwerpen Sian 22 v. Halmstad naar Groningen Sirius 22 te Londen Soemba 22 v. Port Lyautey naar Preston Spes vertrekt 23 v. Fowey naar Amsterdam Spurt 23 n. Nemours Sumatra p. 22 Vlissingen naar Londen Tilly te Zaandam van Marleberg Theodora vertr. 23 v. Yersey n. Plymouth Timor p. 23 v.m. Terschelling Trompenburgh p. 23 Vlissingen n. Hamburg Urmajo 22 te Londen v. Bordeaux Vecht 23 v. Boston naar Hansweert Vindicat Atque Polit vertr. 23 n.m. v. Stock holm naar Oscarshamn Vivo p. 23 Vlissingen n. Humber Vrede 22 v. Cuxhaven n. Esbjerg Walenburgh 21 te Mlddiesboro Westkust 22 v. Pernoviken n. Leith. Wilpo 22 van Sunderland naar Stugsund SLEEPVAART Slb. Blankenburgh 23 Vliss. gepass. n. Porti. Elb. Hudson met 3 bakken 22 t.h.v. Kp. Carbon n. Aden vertaald uit het Engels 35) Maar ook al zou het intens moeilijk zijn, toch zou ze bij hem blijven om dagelijks met hem samen te zijn.totdat hij weer zou kunnen zien, totdat hij haar niet meer nodig zou hebben HOOFDSTUK 20 Geleidelijk ging de herfst over in de winter. Het was echter een milde winter, zoals in dit Westelijk deel van Engeland, waar sommige zomerbloemen tot Kerst mis doorbloeien, gewoon was. In geen en kel jaargetijde was de beschutte tuin van Willows geheel zonder bloemen: En ook in de bossen rondom bloeide altijd nog wel iets: winterjasmijn en anemonen, en overal waren struiken met kleurige bessen. He; manuscript van Mark's boek groeide bijna even snel als Daniel en ze werkten elke dag met grote ijver. Een enkele maal zei Mark plagend, dat ze op een slaven drijver geleek. „Ik wilde alleen maar po gen het boek tegen April af te krijgen", zei zij op een middag in December. Het was buiten een grauwe, mistige dag en het leek extra-gezellig in de grote werkkamer, waar een vrolijk houtvuur brandde. Elsie wist. dat Mark hield van het knappen van het brandende hout en tel kens weer wierp ze een handjevol niet al te grote takken op het vuur. „Het zou hele maal niet erg zijn, als ik 't na April ver der zelf afmaakte, op voorwaarde dat het in Juni „Zes maanden is voldoende om een boek te schrijven", onderbrak Elsie hem. „Bo vendien zou ik het vervelende gevoel heb ben, dat ik mijn salaris niet verdiend had, als het tegen April niet af was". „Stel je voor!" riep Mark uit. Hij wist niet, hoe hij zijn dankbaarheid ten op zichte van het meisje tot uitdrukking moest brengen. Ze was voor hemHij dacht aan Yvonne's waarschuwing, maar hield zich voor, dat Elsie niet veel meer dan een kind was, een lief, zacht kind met een warm hart. Hij moest Elsie er voor behoeden, dat ze zich verkeerde ideeën in het hoofd haalde; een ongelukkige liefde zou haar hart breken en hij wilde maar één ding, dat ze straks van Willows weg zou gaan met een prettige herinnering aan haar werk en een gevoel van warme vriendschap voor hem en Annie.... „Ik wou dat je het manuscript kon zien, Mark", zei Elsie zacht. „Het ziet er al zeg ik het zelf keu rig uit. Ik wil dit werk zo graag samen met je afmaken. Kun je je voorstellen, hoe trots ik zal zijn, wanneer het tenslotte ge publiceerd wordt?" „Werkelijk?" Mark glimlachte. „Vooruit, dan gaan we weer aan de slag, maar heus, je hebt soms iets van een sla vendrijver!" Elsie lachte vrolijk. „Dat kan wel zijn. Maar we hebben nu eenmaal een taak te volbrengen, die je zelf gesteld hebt. Bo vendien vind ik het verhaal nu zó boeiend, dat ik nauwelijks op het vervolg kan wachten. Ik zou het werkelijk heel erg vinden, als je niet doorging met me te dicteren". Er was een geamuseerde trek op zijn gezicht en achterover in zijn stoel leunend begon hij weer te dicteren. Al heel spoe dig gingen ze geheel op in de fantasiewe reld van Mark's boek. Mark besefte soms maar ternauwernood, welk een rol Elsie thans bij zijn werk speelde. Aanvankelijk had hij haar slechts gedicteerd en had het meisje als een machine het dictaat opge nomen, maar thans besprak hij elk hoofd stuk met haar en soms nam hij zelfs een idee van haar over. Elsie had een helder oordeel en bekeek de dingen vanuit een onbedorven, jeugdig standpunt. Ze miste natuurlijk ervaring en levenswijsheid, maar ze was intelligent en fijngevoelig. Uiteraard maakte ze ook wel fouten kinderlijke fouten soms maar Mark had de bijzondere kwaliteiten van zijn secre taresse al genoeg op prijs leren stellen, om haar fouten niet te zwaar op te nemen en deze met geduld te verdragen. Hij vond het nog steeds afschuwelijk, dat hij ge heel afhankelijk was van Elsie en Annie, maar beiden waren zo vol toewijding en tact, dat hij eigenlijk moeilijk anders dan dankbaar kon zijn Elsie concentreerde zich volkomen op haar werk. Dit maakte het gemakkelijker voor haar om niets van haar gevoelens voor Mark te laten blijken. Ze was dank baar voor hun goede samenwerking en voor de vele uren, die ze met hem door het winterse landschap mocht wandelen. Annie sloeg hen met een welwillend lachje gade en Daniel was een trouwe metgezel. Elsie genoot van dit simpele, weinig op windende leven op Willows. De dagen werden steeds korter, maar Elsie had het gevoel, dat ze elke dag meer werk ver zette; dictaat opnemen en uittypen, uren lang wandelen, Annie helpen in het huis houden en bovendien nog babbelen met allerlei mensen, die ze in de buurt had leren kennen. John Ayrton, de jonge dominee, was één van deze mensen en op hem was ze het meest gesteld, omdat hij zo'n goede vriend van Mark was. Via John hoorde ze ver halen over Mark's prestaties in de oorlog en over zijn jeugd. Hierdoor kreeg ze een beter beeld van een en ander. John scheen het bovendien prettig te vinden met haar te praten en haar alierlei amusante ver halen te vertellen over deze streek en zijn bewoners. Als hij des avonds op Willows op bezoek kwam, had ze aanvankelijk steeds de twee mannen samen alleen ge laten. Maar op een dag had Mark haar gevraagd, iets voor hen op de piano te spelen, en John had zijn verzoek gesteund. „Alsjeblieft, Elsie, 't Is een welkome af wisseling met die eeuwige radio", had hij gezegd. Hij verwachtte niet meer van haar dan het gebruikelijke conventionele piano spel. Maar Elsie was die avond in een overmoedige stemming en, mede doordat de piano pas gestemd was, had haar spel een uitzonderlijke kwaliteit.' De heerlijke muziek van Chopin vloeide uit haar vin gers. „Had je het gevoel, dat je in Albert Hall speelde, lieve kind?" vroeg Annie plagend, toen ze het koffieblad kwam ha len. Elsie bloosde. „Heb ik zoveel lawaai gemaakt? Ik weet niet, wat over me kwam, maar ik voelde als 't ware, dat dominee Ayrton niet veel van me ver wachtte, en dat stimuleerde me Annie zweeg, ze zei niet, dat ze Elsie's spel heel mooi had gevonden. Ze concen treerde zich op het koffiezetten. In de zit kamer merkte Mark lachend op: „Niet zo gek hè, voor zo'n klein meisje? Stel je voor, ik hel altijd gedacht, dat ik kon spelen „Ze speelt inderdaad opvallend goed", gaf John toe. „Bovendien is ze de laatste tijd opeens ouder geworden, Mark. Ze is geen kind meer, maar een aantrekkelijk jong meisje". „Hoe bedoel je dat: „ouder geworden?" Mark fronste. „Geloof je, dat ze het hier naar haar zin heeft? Of vind je, dat ik te veel van haar verg? Ziet ze er uit als iemand, die 't prettig heeft? O, kon ik haar zelf maar zien....!" John Ayrton glimlachte. „Ik geloof, dat Elsie één van de gelukkigste en tevreden- ste mensen is, die ik sinds lang heb ont moet. Je behoeft stellig niet te kunnen zien oon dat te constateren". Mark scheen opgelucht te zijn, maar enigszins kortaf merkte hij op: „Je schijnt veel belangstelling voor haar te hebben". „Dat is inderdaad waar", antwoordde John. „En niet enkel vanwege het feit, dat ze bij mü in de kerk komt". Langzaam voegde hij er aan toe: „Als ze nog wat meer volgroeid is, ben ik van plan haar ten huwelijk te vragen. Ik hoop, dat je daarmee instemt...." HOOFDSTUK 21 Meestal telefoneerde Yvonne uitgebreid met Mark gedurende het weekend. Begin December belde ze hem echter op een Don derdag op en vroeg om Elsie met de wa gen naar Londen te sturen om haar voor het weekend te komen halen, aangezien ze met kerstmis niet op Willows zou kunnen zijn. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6