Hoek van Holland beveiligings- en een centrum van reddingswezen IJmuiden evenals de Hoek een tentoonstelling waardig Agenda voor Beverwijk De „buisuitdrukker" is geen onhandige loodgieter „Drempel van de poort van Europa „Kust en Branding" werd geen grote, maar een leer zame en interessante tentoonstelling Graf van „Faustus" „Waardeloos" erts naar IJmuiden Heemskerk Beverwijk 5 Zes reddingtochten Zwarte bessen gaan niet erg „De Kennemers"-EDO in de feestweek Visserijarchief zou machtige bron vormen Circus op parkeerterrein Examens VRIJDAG 24 JULI 1953 99 ^ELFS HET KLEINSTE KIND van het gezin dat tegenover je zit in dé trein t-1 van Rotterdam naar Hoek van Holland den Hoek heet het daar wijst en kijkt naar de zeeschepen, die op de Nieuwe Waterweg in de richting van de Noordzee of de havens van de derde havenstad van de wereld varen. Vader weet al van tevoren welke vragen er komen: uit welk land, och, dat zie je wel aan de vlag; het soort schip, kom, dat kun je ook nog wel zien, maar om er nu een verhaal over te vertellen, nee, daar ziet hij geen kans toe. Niets wijst er op, welk een om vangrijk raderwerk op dat moment in beweging is, om het schip uit zee naar Rotterdam te laten opstomen. De zoons bleven in het probleem zitten kijken en ild tevreden met het lesje zeevaartkunde. Daarom zijn ze in p een minuut lopen van het station naar de pas vorige week ïllii vader was niet bep aa Hoek van Holland o geopende tentoonstelling „Kust en Branding" gegaan, een tentoonstelling opge dragen aan, en geheel ten bate van de Koninklijke Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, die het werk van het reddingswezen op interessante en leerzame wijze weergeeft. Bovendien krijgt men een beeld van de werkzaamheden van het Loodswezen, bergingswerk en verschillende scheep vaartbedrijven. Wanneer men „Kust en Branding" heeft bezocht, dan heeft men het scheep vaartverkeer voor en op de Nieuwe Wa terweg aan alle kanten bekeken. Men ziet de schepen op weg naar Iloek van Holland, er wordt getoond wat daar allemaal bij komt kijken. Er wordt verteld over de Waterweg en zijn historie, er liggen over blijfselen van de „Faustus" en men wordt in de gelegenheid gesteld een heel uur de Noordzee te bevaren en boven het graf van de „Faustus" te dansen met de red dingboot „President Jan Leis". Het plan voor deze tentoonstelling da teerde al van zo'n maand of zes geleden. De „Faustus" was door de pier gebroken en voor de heer T. de Bie van de Hoekse WV was dit het teken om pogingen in het werk te stellen tot een tentoonstelling van reddings- en loodswezen te komen. Hoek van Holland is een belangrijk recreatie centrum, waar jaarlijks drie honderd dui zend personen heen trekken om zich aan het strand bruin te laten schroeien of om alleen maar te kijken naar het binnen vallen van de grote stomers. Maar over het algemeen weten al die mensen maar heel weinig van alles wat met Hoek van Hol land, de zee en de Waterweg verband houdt. Ze zien loodsjollen en afhalers langszij gaan, ze weten soms, dat er een loods aan of van boord gaat, maar wat het precies allemaal betekent en wat er wordt verricht in al die torentjes bij de Waterweg is hun niet duidelijk. Als drempel van de poort van Europa is hoek van Holland, evenals IJmuiden, een centrum van beveiligings- en reddings wezen, waar overheid en particulieren nauw samenwerken in de strijd tegen de onberekenbare elementen. En alles wat nu in bedrijf komt om een schip uit zee naar Hoek van Holland te dirigeren is op „Kust en Branding" in beeld gebracht. Het werd geen grote, maar wat de in houd betreft, wel een grootse tentoonstel ling, die is ondergebracht in een gebouw van het Loodswezen aan de Berghaven. Instanties en bedrijven stelden het in structieve gedeelte samen. En het werden geen dorre cijfers en statistische gegevens! Met modellen, diorama's, maquettes, kaar ten en foto's vertellen de beveiligers van de Waterweg van hun werk. Alles werd aaneengeregen door de heer J. de Keijzer, de tentoonstellingsdeskun- dige van de gemeente Rotterdam. De binnenkomende schepen Uitgaande van hetgeen alle bezoekers van Hoek van Holland interesseert: de bin nenkomende schepen, zijn er vijf afdelin gen op de tentoonstelling te onderkennen: het schip op weg naar de Hoek, het bin nenlopen van de Waterweg, de Waterweg en Hoek van Holland, over de Waterweg naar Rotterdam en de haven van Rotter dam. Een diorama, geheel vervaardigd door het personeel van het Loodswezen, geeft alle kenmerkende gebouwen in Hoek van Holland aan en geeft de gids de gelegen heid om al iets te vertellen van de „Poort van Europa", die daar in gips en stukjes hout aan de voeten ligt. Daarna gaat men beginnen aan het verhaal in deze tentoon stelling. Wanneer het schip op weg is naar de Hoek maakt het gebruik van lichtsche pen, weerberichten en stormseinen, de loodsdienst en de radioverbinding en de peiling. Op een maquette is bij nacht en daglicht te zien, hoe de bebakening en kustverlichting van het gebied tussen Scheveningen en de Belgische grens zich aan de zeeman vertoont. Elk vuur van iedere boei of toren brandt met het eigen karakter. Aan de wanden wordt verder verteld hoe de beloodsing geschiedt. Er hangen lampen van een vuurtoren, er zijn vlaggen, die bij het beloodsen worden ge bruikt, het KNMI laat zien hoe de weer berichten en stormwaarschuwingen tot stand komen en de afdeling hydrografie van het Ministerie van Marine 'doet er enige foto's en tekeningen bij van haar werk in de Nederlandse wateren. Van Rot- terdam-Ahoy haalde men het diorama met alle vuurtorens van de Nederlandse kust, elk brandend met het eigen karakter van Schiermonnikoog tot in Zeeland. Voor en op de Waterweg Dan wordt het tijd om het schip de Waterweg te laten binnenlopen. Daarmee worden in verband gebracht: de sema phore, de vuurtoren en bebakening, rap- portagedienst, sleepdienst, bergingswerk, het reddingswezen en de ramp van de „Faustus". De loods is aan boord gegaan wat te zien is op de foto's en PCH of Scheveningen Radio heeft misschien al een gesprek met het schip gehad. In een hoek vertelt PTT van dit belangrijke werk: hoe het op de lange afstand geschiedt en hoe het in de buurt van de Nederlandse kust van belang kan zijn. Van het contact tus sen PCH en het reddingwezen stapt men over naar het volgende lokaal om te zien wat er gebeurt, ais een schip is gestrand. Een diorama laat een redding met een wippertoestel zien, er zijn foto's van red dingen en reddingtochten en zelfs de mo- torstrandreddingboot „Prinses Margriet" uit Terheijde is met tractor en schipper Van Dam aanwezig. Elk jaar lopen er zo'n vijftien duizend schepen binnen, zodat cm de twintig minuten een schip voorbij komt. Rijkswaterstaat laat een ieder even met het probleem van de verzanding van de Waterweg kennis'maken en vertelt er heel luchtig bij dat sinds de doorgraving in 1868 honderd en tachtig millioen kubieke meter zand met zuigers en baggermolens moest worden verwijderd om de mond bevaar baar te houden. En wanneer men van het grote getal dertig millioen afdoet, heeft men het aantal kubieke meter water, dat per getij door de mond van de Waterweg stroomt. Slepers en bergers Na de ontwikkeling van het scheeps- type, uitgebeeld met fraaie modellen van particulieren, kan men in verbinding tre den met de reddingboot „Jan Leis", die met bezoekers buiten de pieren koerst. De rapportage- dienst van Dirk zwager heeft in een hoek een te lexverbinding aangebracht om iets van haar werk te verdui delijken en noemt zich terecht „Oog en oor van de Waterweg". Maar daarbij blijft het niet, want de in ternationale sleepdienst van L. Smit en Co. en het bergingsbe drijf W. A. v. d. Tak zijn. er met zeer interessant materiaal. Hoe men te werk gaat bij de lichting van een gezonken schip, hoe ge strande schepen worden bevrijd, waar transporten werden heen ge bracht, wordt alle maal verteld met modellen, maquet tes en foto's. Zelfs de „Julius Rutgers", die lange tijd bij Noordwijk omhoog heeft gezeten ontbreekt niet. Wat geschiedt als een kapitein onder ongunstige omstandigheden en zonder loods de Waterweg binnen loopt, laat een in duister gehuld plekje zien, waar do over blijfselen van de „Faustus" bij elkaar lig gen: een paar gekreukelde brandblus- apparaten, een stuurrad en een anker. En met een lunapark Maar, al is het dan in een kleine ruimte bijeen gebracht, er is nog meer te zien. De historie van Hoek van Holland vraagt enige tijd de aandacht, de radarbeloodsing op de Nieuwe Waterweg wordt verklaard en de betekenis van Hoek van Holland als schakel in het internationale verkeer tus sen Engeland en het vaste land wordt be licht. Wat er in de toekomst van Hoek van Holland zal worden, wordt weer met ma- quette's aangegeven: een flinke, ruime stad, die de toegangspoort van het ach terland, maar ook de ambtenarenstad ge- xxooc<»ococxxxxc<»x<xcooocoooccioocccooooccccoco2cocccc>; Het vaartochtje met de reddingboot „President Jan Leis" bij de tentoonstel ling „Kust en Branding", die van 17 Juli tot 6 September in Hoek van Holland aan de Berghaven wordt gehouden, is een aardig idee en een groot succes. De grootheid van de zee wordt alle be zoekers even getoond en zij kunnen dan het in en uitvaren van de schepen met meer begrip gade slaan. Met het rode haar en brede gezicht onder de zwarte pet vertelt schipper Sepers daarbij nog over het gat in de Noordpier. Daar was het waar die „Faustus" door de dam brak en als men dan even wilde om kijken, zag men de plaats waar het schip nu moet liggen. Welke vraag de beman ning het meest te beantwoorden krijgt?: „Of het niet erg angstig is bij storm weer". En de machinist zegt dan heel gewoon: Och meneer, ge zijt er aan gewend, niet". Maar daarna wil hij in zijn motorkamer bij de 220 paarden wel even vertellen hoe hoog het water hier stond, toen schipper Brinkman over boord sloeg en verdronk. „Het stond tot boven de motoren en toch maar draaien, meneerke. Ge kunt toch zélf niet op die gronden gaan zitten, het zou te mal wezen". noemd kan worden. Want waar men ook loopt: overal douane, marechaussee, per soneel van het loodswezen en meer van dien aard. Een bezoek aan „Kust en Branding" zal zeker een reis naar Hoek van Holland waard zijn. De Nederlandse Spoorwegen geven reductie op een gecombineerd be wijs van toegang tot de tentoonstelling en de treinreis van Haarlem naar die plaats. Ook voor enige luim werd in den Hoek ge zorgd, want een lunaperk geeft alle gele genheid tot eenige verpozing. Verder wor den haast elke avond zang- en muziek uitvoeringen gegeven en zijn vele straten in de omgeving van de Berghaven ver licht met groene en witte lampen. Een Nederlander, de heer J. Schuringa, heeft ontdekt, dat de aarde op het Ierse Cape Clear Island grote hoeveelheden man gaan bevat, dat normaliter gebruikt wordt bij het harden van staal. Het erts, aldus de N.H.C., dat „cawky" wordt genoemd, bleek volkomen onvrucht baar en werd als waardeloos beschouwd. De heer Schuringa vernam van een Lon- dense ingenieur, dat zich op Cape Clear Island grote hoeveelheden van dit erts moesten bevinden. Hij toog er heen en kocht het „waardeloze" metaal voor onge veer 1,50 per ton van de eilandbewoners. Dezer dagen is een schip met een lading van vijfhonderd ton cawby naar IJmuiden vertrokken. Het hoogovenbedrijf te IJmui den zal proeven nemen met dit erts om te zien in hoeverre de hardende kwaliteit kan worden benut voor de staalproductie. De heer Schuringa beschikt nog slechts over een claim van 130 km2. Hij is echter vast besloten zijn onderzoekingen voort te zetten. Toen wij Donderdagmorgen het Hoog ovenbedrijf om inlichtingen vroegen over de aanvoer van deze vijfhonderd ton cawby, vertelde men ons van drie kanten, dat het hier geen bijzonderheid gold. Wel iswaar werd voor de eerste maal erts uit Ierland aangevoerd, maar afgewacht dien de te worden of het bij de staalproductie gebruikt kan worden. Jeugd gaat vissen in de Neksloot Zondag 26 Juli houdt de Heemskerkse visclub ,,'t Snoekje" in de Neksloot een wedstrijd voor de jeugd. „Oosterstreng" maakt autobustocht naar Friesland De Heemskerkse reisvereniging „Ooster streng" maakt op Donderdag 30 Juli haar jaarlijkse uitstapje. Deze maal gaat men via de Afsluitdijk naar Friesland. „Poellaan" gaat zomerreis je bespreken De Heemskerkse buurtvereniging „Poel laan" houdt Zaterdagavond 25 Juli in zaal Dam een ledenvergadering, waarop onder meer het te houden zomerreisje besproken zal worden. Wanneer men het station van Hoek van Holland verlaat, krijgt men dit beeld van de tentoonstelling Kust en Branding" voor ogen. Rechts een lichtboei en in het midden de bovenzijde van de motor- strandreddingboot „Prinses Margriet" uit Terhexjde. Nog geen daalder voor twee uur plukken Donderdag is er in Beverwijk weder om een speciale zwarte bessenveiling ge houden; de animo voor de bescheiden aan voer onder de kopers was maar flauw. Er was bijna 1000 kg aan de beide vei lingen en met moeite kon men een koper vinden voor 55 cent per kg, ofwel l,37'/2 voor een slof van vijf pond. Er is ongeveer twee uur nodig om een slof te plukken. Als onderdeel van de gladiolenweek wordt op Zaterdagavond 8 Augustus in het gemeentelijk sportpark van Beverwijk de voetbalwedstrijd „De Kennemers" tegen „E.D.O." uit Haarlem gespeeld. Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Juli KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Minderjarig meisje vermist." LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Sterren stralen overal". W.B. THEATER 8 uur: „De wraak der Quarantaro's." Bij een bezoek aan de tentoonstelling „Kust en Branding" te Hoek van Holland is ons enige keren door .de leden van het bestuur van de stichting de vraag gesteld, waarom in IJmuiden, een plaats, die met de visserij nog meer heeft te bieden dan Hoek van Holland, nog geen tentoonstelling als die aan de mond van de Waterweg, werd gehouden. Ruimer dan de visserij alleen, zou men een tentoonstleling in IJmuiden moeten nemen en in ieder geval zou ze gehouden moeten worden in de maanden Juli en Augustus en bovenal op een plek in de nabijheid van sluizen en havens. Dit jaar is het al te laat, maar voor het volgende seizoen Juli en Augustus 1954 moet dit toch wel te bereiken zijn. Het initiatief voor een dergelijke ten toonstelling, als door ons geopperd, is er. Daar weten we van. Vele malen hebben de plannen klaar gelegen om de boeken, foto's, platen en modellen, maquettes en diorama's op de tafels uit te stallen en te laten be zichtigen, maar even vele malen laatst nog met Vlaggetjesdag moest hier van worden afgezien. De ondernemingsgeest, een onmisbare eigenschap in een groeiende stad en bij een tentoonstelling, als bijvoor beeld: „IJmuiden en de zee" geheten, zou den vast niet ontbreken, maar men zou er zich van bewust moeten zijn dat op eigen belangen minder gelet zal moeten worden. Door het geven van medewerking en steun aan deze tentoonstelling zou men IJmuiden een goede dienst bewijzen. Na gesprekken met verschillende per sonen in IJmuiden is ons wel gebleken dat de interesse groot is. Men ziet liever geen afspiegeling van de tentoonstelling „Kust en branding" in IJmuiden verschijnen, maar met het visserijbedrijf als hoofdscho tel ziet men toch wel de mogelijkheid om te komen tot een expositie, waarop allerlei bedrijven, verwant met de scheepvaart om en op het Noordzeekanaal en in de IJmui dense havens, vertegen\*oordigd zullen zijn. We zouden hier om een voorbeeld te geven willen noemen: Scheveningen Radio, Bureau Wijsmuller, de Amsterdamse rederijen, het bergingsbedrijf van Goed koop en Wijsmuller, Radio Holland, het Loodswezen, Halver en dan bovenal de vis serijmaatschappijen. Tal van mogelijkheden zijn er, zowel op visserij-, koopvaardij, als op elk ander ge bied. Ongetwijfeld zal al bij velen de gedachte naar voren zijn gekomen, welke grote rol het visserij-archief van de heer Ar ie van der Veer bij deze tentoonstelling zou kun nen vervullen. Voor de eerste maal zou het machtige archief van deze IJmuidenaar, die nu al tweeëntwintig jaar gegevens en foto's van schepen verzamelt, naar buiten kunnen treden en zou de heer Van der Veer de inwoners van IJmuiden kunnen laten zien wat er zoal langs sluizen en ha vens, maar vooral langs de Zuidzij, is gade te slaan. Het zou de liefste wens van de heer Van der Veer zijn om een dergelijke Onder de vele vreemde beroepen, die onze industrialiserende IJmond telt waar we al eerder een paar uitgelicht hebben is dat van de „buisuitdrukker" op het eerste gehoor een wel heel bizar geval. Want welke leek, die deze beroeps aanduiding voor het eerst tegenkomt, denkt daarbij aan een net persoon, gesto ken in overall, die bij een der bloeiende nevenbedrijven van de IJmuidense Hoog ovens werkzaam is en daar een eerbaar stuk brood verdient metnou, ja, ge woon met buisuit drukken. Hij heeft dus niets met een loodgieter of 'n druk kerij van doen. Nee, hij bedient de „zand- verwijderings- en uit- druk-installatie ten einde de gegoten bui zen uit de vonnen te verwijderen", zoals 't in gedegen taal wordt weergegeven in het „werkclassificatie- rapport", waarvan er eentje van elke taak berust bij de volijve rige sociale afdeling. Ge wist dus, of weet althans nu, dat de buizen, waardoor gas en water uw woning bereiken ofwel zonodig verlaten, gegoten worden. Dat gebeurt in grote machines, die de „vorm" van de buis, die aan de binnenkant van mooi bruin zand voorzien is, volgieten en dus een perfecte pijp op leveren van ijzer, die dan op de „buis uitdrukker" afkomen. Zo'n man drukt er dan gewoon even de buis uit. De vorm moet natuurlijk vol doende afgekoeld zijn, voor hij aan het drukken slaat en dat drukken gebeurt in een sluis en daarbij moet onze uitdrukker op een hele macht dingen tegelijk letten. Dingen vaak, die onzichtbaar gebeuren en die alleen maar met een serie controle- lampjes zijh na te gaan. Zo'n buisuitdruk ker krijgt echter tenslotte het werk vol doende „in de vingertoppen" en de oren om aan een verkeerd geluidje te horen, dat er iets mis dreigt te gaan. Zulke kleinigheidjes zijn voor deze buizenman erg belangrijk, want hij weet drommels goed, dat als er wat gaat haperen er een waar stofnest valt uit halen, want dat fijne vormzand stuift als de u weetwel. Laten we er eens even bij gaan staan kijken. De stalen vorm, die dus met zand is bekleed en waarin de buis dus elders in de fabriek al gegoten werd, komt vriendelijk naar onze man toe. Die zand laag moet echter tus sen de vormwand en de pasgeboren buis uit en dat gaat niet met even-krachtig- blazen of een klopje- tegen-de-wand. Daar moeten eerst luchtbo- ren aan te pas ko men, die de zandlaag kapot maken en dan duwt pas een lange stang de nog hete ijzeren buis uit haar wieg. Het zand komt er uit en wordt opge vangen, om met behulp van schroeven te worden afgevoerd. De vormerij neemt zand en vormen terug en de ruwe buizen gaan ter afwerking verderop en dat gaat alle maal zo vlug achter elkaar, dat wij beslist kromme of gespleten buizen uit het zand zouden drukken, als wij de buisuitdruk ker bij kiespijn zouden moeten vervangen. En als u eens op een hete dag tegen de stuifwinden van IJmuiden intornt, denk dan eens aan die buisuitdrukker aan de overkant van het kanaal: in de kelder en in de uitdrukkast kan het om deze tijd erg warm en onredelijk stoffig zijn. Niet dat hij er altijd in staat, maar er kan eens een storinkje ontstaan, niet? Ouden van dagen maakten hun jaarlijkse uitstapje Gisteren hebben de ouden van dagen van Heemskerk hun jaarlijkse uitstapje ge maakt, dat, dank zij het gunstige weer, bij zonder goed is geslaagd, 's Morgens om 8 uur vertrok de karavaan, bestaande uit vijftien auto's en een vijftal bussen, met bestemming Den Haag. Hierna ging de reis verder naar Wassenaar waar een bezoek aan het dierenpark is gebracht, 's Avonds om kwart over negen arriveerden de oud jes weer in Heemskerk, waar ze werden opgewacht door het fanfarecorps „St. Cae- cilia". Het hele dorp was uitgelopen en het is een ware triomftocht naar zaal Dam ge weest. waar de oudjes een verversing werd aangeboden. Hier voerden nog verschillen de sprekers het woord. Burgemeester H. Nielen zeide verheugd te zijn over de goede stemming die onder de oudjes heerste en hij meende hieruit op te mogen maken dat de reis goed geslaagd is. De voorzitter van het comité dat deze uitgaansdag elk jaar organiseert, de heer R, Beentjes, vertolkte de gevoelens der oudjes en sprak namens hen enige woorden van grote dank aan de burgerij die deze reis door offervaardigheid heeft mogelijk gemaakt. tentoonstelling in te richten. Zijn archief kan niet alleen een hartig (historisch) woordje meespreken op het gebied van de visserij, maar ook op dat van de koop vaardij, het reddingswezen, de sleepvaart en al wat er maar vaart over de zeeën. Plannen realiseren Laat „IJmuiden" er eens over denken en wie weet, komt men er toe de hoofden eens bij elkaar te steken om het idee te bepreken. Hoe vaak gebeurt het niet, dat toeristen langs sluizen en havens zwerven. Zij zouden heel wat kunnen opsteken bij een bezoek aan de tentoonstelling. De entreegelden zou men ter beschikking kun nen stellen van een of ander liefdadig doel als het reddingswezen cf het hospitaal kerkschip De Hoop „IJmuidens Bloei" zou de tentoonstelling in haar nieuwe folders kunnen vermelden voor een periode in de maanden Juli en Augustus. In overleg met de gemeente zou ook op het gebied van het probleem van de ruimte een school? wel iets te bereiken zijn. Het hoeft geen grootse en ook geen grote tentoonstelling als in Hoek van Holland te worden, maar de plannen, die al enige malen in IJmuidense kringen zijn besproken, kun nen wellicht vastere vorm krijgen en wor den uitgebreid. Het circus Jos Mullens gaat zijn tournée door Noordholland in Beverwijk begin nen. Vandaag zijn reeds de eerste wa gens het parkeerterrein tussen de Ko ningstraat en de Baanstraat, waar de tent zal worden opgeslagen, opgereden, zodat Zaterdag de eerste voorstelling al kan worden gegeven. Het circus geeft Maandagavond de laatste voorstelling in Beverwijk. In het programma wordt, naast acrobatiek en trapeze, de nadruk op de paardendressuur gelegd, waarin onder andere mevrouw José Strassbur ger-Mullens optreedt. <XCOCOCCCCOCODCCCOCCCC Voor de op 22 .Tuli te Haarlem gehouden Mulo-examens (afdeling A) slaagden G. M. Karskens, Haarlem; A. E. Pot, Heem- ste.de; J. B. van Eerden en G. B. van Gelder, Velsen; A. R. Kop, A. J. Laane en C. E. Keur, Zandvocrt: A. Niemeyer, J. Oort en N. Oort- huysen, Velsen; J. A. Bronkhorst, Benne- broek; F. de Groot, F. Dorresteyn, G. de Gooijer, W. de Heer, B. W. Goedhart, H. Jaski en J. F. M. Molenaar, Haarlem; J. Nie- horster en M. Schilt, Bloemendaal; F. Groe- newoud, G. Hoekstra en W. van Hensbérgen, Haarlem. Voor de hoofdakte-examens, die op 21 Juli te Haarlem werden gehouden slaagden de heren M. J. Beunk te Beltrum; E. M. Wage naar te Roelo'arendsveen en J. v. d. Brink te Hillegom. Voor afdeling A slaagden: H. H. A. Veu- voest te Den Helder en mej. C. Th. Meken- kamp te Amersfoort. Voor afdeling B de heren J. Bakker te Texel; J. T. Bremer te Den Helder; L. S. Carper te Mijdrecht; H. Daas te Steenwijker- wolde; S. P. Dekker te Slootdorp; E. van Dijk te Uithoorn; J. van Elk te Amsterdam; A. van-Gooi te Amsterdam en H. R. Zijlstra te Amsterdam. Middenstandsdiploma Voor de op Woensdag in het Concert gebouw gehouden examens voor het mid denstandsdiploma zijn geslaagd: T. Klinken berg, Hillegom; N. J. M. Kloes, Haarlem mermeer; W. G. Kluver, Haarlem; G. Koop man, Haarlem; J. C. Koot, Hillegom; E. H. KoperKoreman, Zand^ort; J. Kriebel, Hillegom; J. J. Vroom, Haarlem; J. H. van Hemert, Haarlem; J. B. van der Laan, Lisse; C. de Leeuw. Haarlem; J. van Leeuwen, Be verwijk; H. G. v. Lieshout, Haarlem; J. Lou wen, Haarlem; M. G. M. Lunenburg. Haar lem; H. C. v. Luyken, Haarlem; H. W. Mei boom, Haarlem; J. A. M. Neelissen, Haar lem; R. N. Nelis, Haarlemmermeer; H. A. Nieland-Pollatschek, Haarlem; J. Nieuwen- huis, Haarlem: M. E. Nieuwenhuys, Haar lemmermeer; F. G. M. Nijssen, Hillegom. Het motorschip „Kungsholm", het vlaggeschip van de Zweden-Amerikalijn, dat bij „De Schelde" te Vlissingen ivordt gebouwd, nadert zijn voltooiing. In de laatste week van Juli zal de technische proefvaart worden gemaakt op de Noordzee, in September zal het schip voorgoed ons land verlaten: het vertrekt dan voor de officiële proefvaart naar Zweden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7