Nederland behield eerste plaats in ploegenklassement na de 19e étappe Sc „Des duivels prentenboek" in de Vleeshal Oranjeboom DE VEERTIGSTE RONDE VAN FRANKRIJK Onderlinge naijver bij de Nederlanders VRIJDAG 24 JULI 1953 7 Honkbalprogramma De Nederlandse athletiek- ploeg tegen België Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Dc internationale Vierdaagse: derde dag Schermen Ir. van der Hoeve in de halve finales Dammen HDC wint kwartet- wedstrijden ra W J. DE GRAAF als uil zo'n fust llw bierlj e bomt kunl U gerust zijn Examens CIOS Sport in 't kort Met een half uur voorsprong: op het tijdschema ging: Georges Meunier van de Franse Noord Oost Centrale-ploeg gisteren als overwinnaar van de 19e étappe, van Briancon naar Lyon over 227 kilometer, over de eindstreep in het wielerstadion van Lyon, vóór zijn ploegmaat Jean Forcstier en de Spanjaard Langarica met wie hij 200 km lang had samengereden. En onmiddellijk weergalmde het halfvolle stadion van het gefluit en gejoel, dat voortduurde tot de gebruikelijke bloemruiker aan Meunier werd over handigd. De verklaring school in het feit, dat Meunier uit Vierzon stamt, terwijl Forestier een Lyonees is, ter wiens ere overal in de stad spandoeken met huldebe tuigingen waren opgehangen. Het publiek verwachtte een zege van hem en was bitter teleurgesteld toen een andere renner en nog wel van dezelfde ploeg de eind sprint won. Later toonde Forestier zich sportiever dan zijn aanhangers, want hij ging naast Meunier rijden tijdens het ererondje en toen hielden het applaus en het gefluit elkaar zo'n beetje in evenwicht. Overigens had Forestier de nederlaag aan zichzelf te wijten. Halverwege de laatste ronde op de natte baan stopte Langarica af en ont stond er bijna een sur-place. Even wijfelden de beide anderen en toen ging Meunier, die de Spanjaard blijkbaar niet vertrouwde, naar voren. Hij demarreerde scherp en met vele lengten werd Forestier toen door de man uit Vierzon geklopt. De Lyonees kreeg de „suikerprijs" als zoete troost. Reeds vlak na de start sprong Forestier uit het peloton weg, onmiddellijk gevolgd door Meunier, de Fransman Le Guilly en de Spanjaarden Lerono en Langarica. De vluchtelingen liepen steeds verder uit op het hoofdpeloton, dat geleid werd door de gele trui-drager Bobet, en bij Grenoble bedroeg de voorsprong reeds 13 minuten. De étappe bevatte 2 cols, één van de tweede en één van de derde categorie. De eerste, de Lautaret, werd het eerste gepas seerd door Le Guilly, daarna volgden Le rono, Langarica, Meunier, Forestier en de Belg Couvreur, die eveneens ontsnapt was uit de hoofdgroep. De top van de Moirans werd het eerst door Lerono genomen, die tevens winnaar van het bergklassement werd. Er gebeurde verder niet veel bijzonders in deze 19e étappe en de vluchtelingen kwamen dan ook een tiental minuten eer der dan het hoofdpeloton over de eind streep in Lyon. De Nederlanders kwamen allen ex aequo met het grote peloton bin nen, behalve Suykerbuyk, die als 75ste werd geklasseerd. In het algemeen ploe genklassement behield Nederland de eer ste plaats. Ongezonde rivaliteit De geest in de Nederlandse ploeg is, van Straatsburg af, altijd buitengewoon goed geweest. Kees Pellenaars waakte er angst vallig voor dat de onderlinge verstand houding prima bleef, want hij beschouwde dat terecht als de eerste voorwaarde voor succes. Welnu, die successen zijn gekomen. Zelfs de directeur van de Tour, Jacques Goddet, heeft zijn verbazing geuit over de t9e ETAPPE -23 JULI 20eETAPPE -2U JULl Close (Belg.) 111.41.14 op 11.55; 5. Schaer (Zwits.) 111.44.16 op 14.57; 6. Rolland (Fr.) 111.45.45 op 16.26; 7. Lauredi(Fr.) 111.46.04 op 16.45; 8. Geminiani (Fr.) 111.46.09 op 16.50; 9. Wagtmans 111.46.33 op 17.14; 10. Mahé (West) 111.50.43 op 21.24; 11. Bar tali (It.) 111.54.18 op 24.59; 12. Mirando (Z.W.) 111.58.08 op 28.49; 13. Serra (Sp.) 112.00.12 op 30.53; 14. Magni (It.) 112.03.14 op 34.55; 15. Van Est 112.06.04 op 36.45; 16. G. Voorting 112.06.27 op 37.08; 17. Nolten 112.08.52 op 39.33; 18. Ernzer (Lux.) 112.09.15 op 39.56; 19. Bauvin (N.O.C.) 112.09.29 op 40.10; 20. Lazarides (Z.O.) 112.11.25 op 42.06; 26. Koks 112.31.19 op 1 uur en 2 min.; 35. Suykerbuyk 112.49.20 op 1.20.01; 36. Van Breenen 112.51.53 op 1.22.34. Het ploegenklassement van de 19e étappe luidt: 1. N.O.C. 19.03.14; 2. Spanje 19.07.20; 3. België 19.21.53; 4. Italië 19.24.42; West z.t.; Zwitserland z.t.; Ile de France z.t. Z.O. z.t.; Nederland z.t.; Frankrijk z.t.; Luxem burg z.t. De Franse Zuid-West ploeg waar- LY0N Vienne200km. StCathrjO i. StJeande8ournayl77i<m 39kjSY rf C0LMMi*eer (®7 C-L, MorlansJ-^AGrenoble 2058m STETIENIgE QV3Km _i ai bsosb 19e Etappe O Ravitaillering 227km Ui 8erq lllll20e£tappe HP ce 9 70Km(hjdrij) voortreffelijke resultaten, die hij toeschreef aan de handige tactiek, de uitstekende ploeggeest en het hoge gemiddelde, waar toe de Nederlandse renners komen als men hen beoordeelt op zuiver wielertechnische capaciteiten. Dezer dagen nog schreef Goddet dat het langzamerhand tijd werd om een speciale brigade aan de Rondekaravaan toe te voe gen, die de Nederlandse ploeg zou moeten bewaken teneinde te voorkomen dat de renners van Pellenaars niet alle prijzen mee naar huis zouden nemen. Toch bleek er wel degelijk rivaliteit te heersen tussen enkele renners van onze ploeg. Gezonde rivaliteit kan overigens geen kwaad, integendeel, mede daardoor kan elke renner tot betere verrichtingen komen. Maar niettemin sluimerde er al lang een minder gezonde rivaliteit tussen Hein van Breenen enerzijds en Jos Suy kerbuyk en Thys Roks anderzijds. Alle drie vol vitaliteit, energie en eer zucht, maar toch karakters, die zeer ver uiteen lopen. Alle drie zijn „knechten" van Wagtmans, Van Est, Nolten en Voor- Men weet het: Coppi en Bartali, dat betekent water en vuur. Coppi besloot dan ook, dat wanneer zijn rivaal zou meerijden in de Tour de France, hij zich zou terugtrekken. En zo gebeurde het ook. Coppi nam vacantie en Bartali trok zijn rennersschoenen aan. Hier ziet men van links naar rechts: Milano, Fausto Coppi en Carrea. ergens in Frankrijk aan de kant van de weg, terwijl de Tour-renners voorbijtrekken. Zaterdag 25 Juli. Overgangsklasse A: (16.—) EHSDWS. B: (15.30) HFC „Haar lem"—1TYBB; (16.—) Zeeburgia—DOS. Tweede klasse D: (15.HCK 2DSB; (16.HooswijkHFC „Haarlem" 2. 3 A: (16.—j SC Haarlem 3—Zandvoort- meeuwen 1; (16.—) DIO 1—Kennemerland 2. 3 B: (16.—) SC Haarlem 4—EDO 3 (ter rein EDO). 4 A: (16.—) Kennemerland 3— EHS 2; (16.—) TYBB 3—Rooswijk 3. 4 B: (15.—) RCH 5—THB 2. 4 D: (16.—) DCO 2— Bloemendaal 2. Zondag 26 Juli. Overgangsklasse A: (14.—) Sparta—SC Haarlem; (10.—) EDO—RFC. B: (11.The Catchers—DEC; (10.—) HCK —Schoten 2. Tweede klasse C: (12.—) RCH 2—Onze Gezellen; (14.—) Schiedam—HHC 2; (12.—) Sparta 2—THB. D: (10.—) Schoten 3— RCH 3. 3 A: (12.—) TYBB 2—EDO 4. 3 B: (14.30) DSS 1—Schoten 4. 4 B (10.—) DSB 2— Rooswijk 4; (10.—) Zandvoortmeeuwcn 2— EHS 3. 4 C: (10.—) Bloemendaal 1—Roos wijk 2; (12.—) SC Haarlem 5—RCH 4 (ter rein RCH). 4 D: (10.—) Spaarnevogels 1— HCK 5; (12.—) HHC 4THB 3. ting. Een rol, die goed moet worden ver vuld wil de ploeg kans van slagen hebben bij het winnen van een algemeen landen- klassement. Bovendien hebben de knech ten steun te verlenen, indien één van de vier „kopmannen" pech heeft. Reactie Die rol is niet altijd even dankbaar. De persoonlijke eerzucht kan niet tot gelding komen en alleen het feit dat de rollen ten gunste van allen gespeeld moeten worden, houdt de rust, de samenwerking en de eenheid in de ploeg. De Alpen-étappes zijn zeer vermoeiend geweest. Jos Suykerbuyk heeft vooral in de zware rit tussen Gap en Briantjon goed gereden. Het doorzetten na zijn val, waarbij hij verwondingen opliep, werd algemeen geprezen. In de rit naar Lyon kwam daar een reactie op. Verklaarbaar overigens, want dergelijke inzinkingen treden bij de meeste renners op na een geforceerde prestatie. Bovendien had hij pijn, bleek zeer nerveus te zijn omdat hij bevreesd was dat zijn conditie niet zodanig was dat hij de rit naar Lyon binnen de vastgestelde tijd zou kunnen uitrijden. In de ochtenduren had hij zijn stuur gebroken en toen waren Van Bree nen en Roks bij hem gebleven. Maar bij het beklimmen van een lastige kleine col, de Moirans (na 137 km) moest hij lossen. En Van Breenen was toen in geen velden of wegen te bekennen. Wat was er gebeurd? Het stuur van Suy kerbuyk was gebroken bij het beklimmen van de Lautaret. Toen Suykerbuyk, Roks en Van Breenen op de top doorkwamen lagen zij 7 minuten op de leiders achter. Het is bekend dat Van Breenen een uit stekende daler is. Minder prettige opmer kingen werden tussen het drietal gewisseld, omdat Roks en Suykerbuyk de Amster dammer niet konden bijhouden. Toen brak Van Breenen een pedaal, maar de beide Brabanders wensten niet op liem te wachten. Op de fiets kwam bet tot een woordenwisseling, waarbij Van Breenen een klap in het gezicht van Suykerbuyk gaf. Een dwaze fout van de Amsterdam mer. A onzienlijke achterstand Suykerbuyk moest dus lossen op de Moirans. Hij kwam met een aanzienlijke achterstand, ruim 20 minuten op de win naar Meunier, de baan te Lyon op. Het eerste wat hij vroeg was: ben ik te laat? Pellenaars kon hem een geruststellend ant woord geven, stuurde Suykerbuyk naar het hötel en verliet met een somber gezicht de baan. Hij had de taak om Van Breenen tot de orde te roepen na dit incident, dat op zichzelf niet zo bijzonder belangrijk was, maar onmiddellijk moest worden op gelost. Een taak, die Pellenaars zeer zeker was toevertrouwd. Een uur na de aankomst zaten Van Breenen en Suykerbuyk tegen over elkaar aan tafel. De wedstrijdleiding had zich inmiddels met het incident be moeid. Beide renners kregen 500 francs boete wegens wangedrag tijdens de wed strijd. Klassementen De uitslag van de 19e étappe, van Brian- gon naar Lyon (227 kilometer), luidt; 1. Meunier (N.O.C.) 6.18.15; 2. Fores tier (N.O.C.) z.t.; 3. Langarica (Spanje) z.t.; 4. Lerono (Spanje) 6.20.51: 5. Couvreur (België) 6.25.25; 6. Audaire (West) 6.28.14; 7. Magni (Italië) z.t.; 8. Corriëri (Italië) z.t.; 9. Schaer (Zwits.) z.t.; 10. Impanis ^België) z.t.; 12. ex aequo het grote peloton waarin Nolten, Van Est, Roks, Van Breenen Wagtmans, Gerrit Voorting. Verder Bobet, Deledda, Geminiani, Lauredi, Remy, Rol land, Teisseire (Fr.), Bober (Ile de France) Astrua, Baroni, Bartali, Isotti, Rossello (It.), Huber, Metzger, Pianezzi, Schellen berg (Zwits.), Adriaenssens, Close, De- bruyne, Van Geneugden, Van Genechten (Belg.), Gelabert, Massip, Serra, Trobat (Sp.), Anzile, Bauvin, Dacquay, Quenne- hen, Walkowiak (N.O.C.) en Mallejac (West); 75. Suykerbuyk 6.41.13. Na de 19e étappe ziet het algemeen klas sement er als volgt uit: 1. Bobet (Fr.) 111.29.19; 2. Mallejac (West) 111.37.54 op 8.35; 3. Astrua (It.) 111.38.07 op 9.48; 4. van slechts twee renners binnenkwamen, werd niet meer in het klassement opgeno men. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Nederland 333.50.59; 2. Frankrijk 333.59.03; 3. N.O.C. 334.08.31; 4. België 334.33.23; 5.West 334.50.34; 6. Italië 334.55.13 7. Spanje 335.37.20; 8. Ile 'de France 336.07.39; 9. Z.O. 336.09.45; 10. Zwitserland 336.38.18; 11. Luxemburg 338.06.35. Voor de landen athletiekwedstrijd tussen België en Nederland, die op Zondag Augustus a.s. in Antwerpen wordt gehouden is de Nederlandse ploeg als volgt samen gesteld: 100 meter: Rulander, Hardeveld (beiden Vlug en Lenig), Aret (DOS). 200 meter: Rulander. Hardeveld, Aret. 400 meter: Smildiger (Vlug en Lenig) Verwey, De Kroon (beiden Trekvogels). 800 meter: Rem (Lycurgus), Veltman (Trekvogels), Van Wees (Te Werve). 1500 meter: Slijkhuis (Trekvogels), Rovers (Thor), Govers (Vlug en Lenig). 5000 meter. Fekkes (DOS). Maliepaard (Thor), Van den Veerdonk (Kimbria). 10.000 meter: Van der Zande (Olympia '48) Van der Voort (Trekvogels), Van der Linden (Holland). 3000 meter steeple chase: Huizinga (Ma rathon), Jonkers (Vlug en Lenig), Hendriks (Trekvogels). 110 meter horden: Nederland (Aio), Par levliet (Vlug en Lenig), Broeken (Kunst en Kracht). 400 meter borden: Van der Hoeven (Ly curgus), Buys (AAC), Parlevliet (Vlug en Lenig). Verspringen: Visser (AAC), Wessels (AV '23), Mooy (Volt). Hoogspringen: Visser, Van der Meulen (Parthenon). Van Druten (Vlug en Lenig) Hinkstapsprong: Van Egmond (DEM), Snippe (DOS. Kampen). De Jong (Thor). Speerwerpen: Lutkeveld (APGS), Fikkert (SISU), Vorenkamp (Vlug en Lenig). Discuswerpen: Van der Maat (Vlug en Lenig), Derichs (Swift), Fikkert. Kogelstoten: Derichs. Preusser (Vlug en Lenig). Claessens (Swift). Kogelslingeren: Houtzager (Vlug en Le nig). De Bruyn (Vlug en Lenig), Van der Maat. 4 x 100 meter estafette: Hardeveld, Griek (AAC), Rulander, Aret. 4 x 400 meter estafette: Smildiger, Hof meester, Verwey, De Kroon, Derichs is aan gewezen als captain. ADVERTENTIE Een of twee Rennies blussen die pijn dade lijk Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook De derde dag van de internationale Vierdaagse in Nijmegen bracht voor de wandelaars afwisselend droog en vochtig weer. Over het algemeen was het bewolkt. Goed wandelweer voor de getrainden, maar soms was er voor de variatie een regenbuitje. Voor de minder goed getrain den gaf deze variatie moeilijkheden. De vochtigheid in de atmosfeer was bevorder lijk voor de blaarvorming en de masseurs hadden langs de weg ook tal van spier pijnproblemen op te lossen. Plet parcours leidde Donderdag door het Rijk van Nijmegen met de zeven heuve len. Groesbeek was thans het knooppunt van de wandelwegen. Hier kwamen de wandelaars van alle afstanden, de 55ers na een lange omweg over Nederasselt, samen om daarna via Berg en Dal naar Nijmegen terug te kei-en. 42 uitvallers vielen er op de derde dag te noteren. In Groesbeek was de stemming als vori ge jaren feestelijk. Aan de Zevenheuvelen- weg concerteei-de de Luchtmachtkapel en nam generaal-majoor Opzoomer een défilé af van de militaire detachementen. De leider der marsen, majoor b/d J. N. Breunese heeft te Nijmegen aan het tradi tionele diner met de vertegenwoordigers van de pers enige woorden gewijd aan de stemming tijdens deze marsen. „Alles is opgewekt, alles helpt, alles wandelt. Alle zes bonden die aan wandelsport doen zijn vertegenwoordigd, maar aan hun houding en aan hun wandelen is niet te zien, tot welke groep zij behoren". „Zijn wij mis?" vroeg de heer Breunese zich af, herinnerend aan de felle artpcelen van nog niet zo lang geleden. „Is het wel waar, bestaan er wel tegenstellingen?" vroeg de leider der afstandmarsen verder. „De conflicten hebben geen fond, ze zijn opgeblazen. Dat hebben de wandelaars ons deze dagen geleerd. Hoe is het mogelijk, dat er zoveel ruzie is gemaakt?" Wereldkampioenschappen Brachten vijf Nederlandse schermers het niet ver in het tournooi om het wereldkam pioenschap degen (individueel) Van Kregten werd na barrage met de Hongaar Sacovics en de Japanner Oomae in de eerste ronde uitgeschakeld en Hordijk, Van der Hoeve Jr.. Reuhl en Van Hulsen ondergin gen hetzelfde lot in de tweede ronde. De Nederlander ir. Van der Hoeve plaat ste zich in de halve finales. De wijze waarop hij dit presteerde ver dient alle lof. In de tweede ronde bijvoor beeld werd hij eerste van zijn poule door overwinningen op de Italiaan Marini (53). de Fransman Rousset (53). de Zweed Eriksson (52). de Deen Dybkaer (53). ep de zeer sterke. Luxemburger Gretch (5—3). In de .volgende ronde (kwart eind strijden) bezette Van der Hoeve Sr. in'het eindklassement van zijn poule de tweede plaats. Vier van de zes tegenstanders moes ten in hem hun meerdere erkennen. Van de dames die inschreven voor het floret tournooi personeel, handhaafden zich vijf. Alleen Mon de Gunst werd uitgescha keld. Annie Middendorp. Mary MeyerVan der Sluis. Toos SfeensmnVan der Klaauw. Agnes de Vries, zij allen plaatsten zich in de volgende ronde. Jeanne van Es. die in zo'n goede vorm had gestoken tijdens het tour nooi voor dames équipes, ging eveneens over naar de volgende ronde, doch na barrage. Do barrage-partij moest zij trekken tegen de zeer goede schermster, de Deense Dam Larsen. Op stijlvolle wijze bracht de jeugdige Ne derlandse florettiste haar tegenstandster een 4I nederlaag toe en hiermede had zij zich ook van een plaats in de volgende ronde verzekerd. Gisteren werden de kwartetwedstrijden uitgeschreven door damvereniging ..Ooster kwartier" uit Haarlem in „Hof van Holland" beëindigd. Het eindresultaat was: 1. Haarlemsche Damclub: 2. Damclub „Haarlem"; 3. „Ooster kwartier"; 4. KNC; 5. VKD. ADVERTENTIE CfCl^kC£cC RIJWIELEN KLEVERPARKWEC 2* HAARLEM- Zie onze uitgebreide collectie SPORT. EN TOURRIJWIELEN Misschien verkeert u in de wiening dat de tentoonstelling van speelkaarten, die met ingang van hedenavond onder de titel „Des duivels prentenboek" in de Haarlemse Vleeshal gehouden wordt, maar een saaie beweging is. Dat hunnen wij heel goed begrijpen, want eerlijk gezegd dat dachten wij zelf ook. Maar het is beslist niet waar. Of dat nu te danken was aan de geestdriftige uiteenzettingen van de dichter- tekenaar Harry Prenen weten wij niet, maar wij vielen tijdens de rondleiding werke lijk van de ene verbazing in de andere. Nu moeten wij ruiterlijk erkennen, dat speel kaarten altijd weer een magische aantrekkingskracht op ons uitoefenen, maar nooit hadden wij vermoed dat de aesthetische factor vroeger bij dit kansspel zo belangrijk was en dat er op dit gebied zoveel curiositeiten te vinden waren. Men neemt aan dat de oorsprong van het kaartspel in Indië gezocht moet worden. Doch dat de meeste van de nog heden ten dage geliefde vormen daarvan uit Korea stammen, zullen toch weinigen vermoed hebben. Op de tentoonstelling vindt men zeer oude Chinese staafjes van bamboe met primitieve afbeeldingen naast een soort platte dobbelstenen of fiches met randtekens uit andere Aziatische gebieden. Maar nog veel merkwaardiger curiositei ten ziet men in een volgende vitrine: Per zische kaarten van hout of karton, dat is niet meer na te gaan, met prachtige hand geschilderde miniaturen. In Europa woedde de goklust in oude tijden al even hevig. Iedereen zal zich van de geschiedenisles herinneren, dat de oude Germanen hun vrouwen inzetten bij het dobbelspel. Dat waren nog eens andere ge varen voor de samenleving dan die van de roulette, waarover de regering zich thans zo bezorgd maakt. Het oudste verbod van kansspelen met kaarten in Nederland, uit gevaardigd door de vroedschap van Den Briel, dateert van ongeveer 1390. Een aardige bijzonderheid is, dat het beoefe nen ervan vroeger wel was toegestaan aan vrouwen, omdat die namelijk slechts met naalden speelden. In onschuldig dames gezelschap mochten de mannen wel mee doen Dat er overigens wel gronden waren voor dergelijke verbodsbepalingen wordt duidelijk als men de resultaten weet van het bezoek, dat een bekende boetprediker in het midden van de vijf tiende eeuw aan Neurenberg bracht. Öp diens oproep werden er namelijk in deze stad van destijds nog geen 20.000 inwoners (zuigelingen en ouden van dagen meegere kend) maar liefst 40.000 dobbelstenen en nog meer complete kaartspellen ingeleverd. Voor valsspelers Aanvankelijk kende men in Europa de onderling zeer sterk verschillende Ita liaanse, Duitse en Franse kaarten. De laatstgenoemde begonnen in het midden van de zestiende eeuw hun triomftocht over de gehele wereld en het Franse systeem van boer-vrouw-heer-aas en de vier kleuren klaver-rui ten-harten-schoppen heeft zich tot de huidige dag weten te handhaven. Deze. kaarten waren namelijk veel overzichtelijker dan de andere, mede door het gebruik van schablonen vóór de kleurgeving. Overigens kan men op deze expositie alle denkbare voorbeelden van de verschillende technieken bestuderen: ADVERTENTIE YJknl dan drinkt U.. Dit is één van de kaarten uit de vitrines recht tegenover de ingang van de boven zaal van de Vleeshal, een van de aar digste afdelingen van de tentoonstelling Des duivels prentenboek". Misschien ziet u niet direct dat dit Ruiten 4 voor stelt. Het is namelijk een voorbeeld van een serie curieuze grapjes van een teke naar, die de waarde-aanduiding van de kaarten in een reeks ingenieuze prenten heeft verwerkt. Marius Bauer heeft dat in Nederland veel gedaan. Men zal zien, dat er werkelijk bijzonder mooie resul taten mee geboekt zijn en bijzonder komische vondsten werden gedaan. Dit is een zogenaamd ruitenjasje, een varia tie op het bekende klaverjasje! XXXXÏOOOCCOCOOOOOOCOOOCOOOCOOOOOOCOC. Prinses Beatrix en Prinses Irene op de tennisbaan bij het zomerhuis van hun gastheer en -vrouw, de heer en mevrouw Feaver uit Ottawa in Canada. Het zomerhuis ligt in Cape Cod, bij Chatham in Massachusetts. Voor de specialisatie-examens van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders (CIOS) te Overveen, zijn de volgende bewoners van Kennemerland ge slaagd Gymnastiek: W. H. Linterman, Beverwijk. Voetbal: W. J. van Weenen, Castricum. Jiu Jitsu en Judo: J. B. Revalk, Aerden- hout. Volleybal: P. Roodhart, Bloemendaal; J. B. Revalk, Aerdenhout; J. de Vries, Overveen. Schoonspringen: J. B. Revalk, Aerdenhout. MASSALE POSTDUrVENVLUCHT. In Wenen zullen 25 Juli 120.000 postduiven worden losgelaten, afkomstig uit België. Holland, Zwitserland en Duitsland, die deel nemen aan een internationale wedstrijd, ge organiseerd door de Internationale Bond van i Postduivenhouders. houtsnede, ets, lithografie, staalgravure en dan natuurlijk het moderne drukpro- cédé, dat weinig fantasie toelaat, ook al omdat de spelers liever geen veranderin gen willen en pas in de laatste plaats of in het geheel niet om schoonheid van uit voering vragen. Wel hebben zij een hekel aan vuile en beschadigde kaarten, omdat die de oneerlijkheid in de hand werken. Daarom zijn er zo weinig gebruikte kaart spellen van vroeger te vinden, want die werden uiteraard weggeworpen. Valsspe lers bedienen zich van speciaal geprepa reerde -kaarten - en ook daarvan zijn inte ressante voorbeelden in de expositie opge nomen. Zo lijn zijn de merktekentjes aan de rugzijde, dat men ze haast niet met het blote oog kan onderscheiden. Bovendien moet men de code kennen om er de be tekenis van te weten. Geen erecode overi gens. Nee, dan vroeger, toen adellijke perso nen bekende kunstenaars aan het werk zetten om ook op het gebied van kaart spellen unica te vervaardigen, die in kost baarheid wedijverden met de befaamde ivoren schaakstukken. Een prachtig staal daarvan is het stel Tarokkaarten, om streeks 1700 door Gioseppe Mitel li voor de familie Benlivoglio in Bologna gegraveerd. Merkwaardig zijn voorts de kaarten uit de tijd der Franse revolutie, toen er geen koningen in het spel mochten zijn en men daarvoor filosofen en volkshelden in de plaats stelde. Internationale spotprenten De afbeeldingen hebben nooit zo veel ter zake gedaan. Men vindt ook talrijke spotprenten, politieke caricaturen, por tretten van helden uit de Amerikaanse burgeroorlog en illustraties bij meester werken uit de wereldlitteratuur. Er is een Nederlands kaartspel uit 1720 met een satire op de windhandel van John Law en vlak daarnaast een modern spel uit Sov jet-Rusland met een persiflage op de gods- dienstbeoefening, waarbij men op de pla ten kan zien wat bijvoorbeeld nonnen en priesters verondersteld worden te denken. En dan zijn er ook talrijke proeven van kaarten met opvoedkundige strekking, waarop geschiedkundige tafrelen voorko men, verkleinde bladen uit een muziek boek of prenten ter bevordering van de kennis van het alfabet. Er werd in de achttiende eeuw zelfs een aardrijkskunde boek uitgegeven, waarvan men de platen moest uitknippen en op karton plakken om zo een kwartetspel te krijgen. De Duitsers waren in die tijd sterk in het vervaardigen van zogenaamde vesting- bouwkaarten en zo kan men op deze ten toonstelling weer eens op een geheel an dere manier een inzicht krijgen in zeden en gewoonten van allerlei volken in de loop der historie. Wij kunnen natuurlijk niet de gehele expositie tot in détails voor u beschrijven. Er is trouwens een prima verzorgde cata logus verkrijgbaar, Maar wel willen wij gaarne nog even de aandacht vestigen op de waarzeggerskaarten. Doordat de één bij het spel geluk kan hebben en de ander als pechvogel het verlies incasseert, kwam men al gauw tot de veronderstelling dat er een geheimzinnige samenhang tussen de kaarten en het lot moest zijn. Men kende aan de kaarten in ieder geval van cuds mysterieuze vermogens toe. Op de tentoonstelling vindt men een stel waar zeggerskaarten van de vermaarde Mile Lenormand, aan wier voorspellingen naar men zegt niemand minder dan Napoleon een zo grote betekenis toekende, dat hij er bij het opstellen van zijn plannen wel degelijk rekening mee hield. Tenslotte moeten wij nog opmerken, dat de thans te Haarlem tentoongestelde kaar ten ongeveer een derde vormen van de ruim 12.000 spellen omvattende verzame ling van Bielefeld, die in eerste aanleg bijeen werd gebracht door dr. Werner Jakstein in een periode van ongeveer veertig jaar. Naderhand is deze nog be langrijk uitgebreid. Het is stellig de groot ste verzameling van het Europese conti nent. De grootste verzameling ter wereld is die van Lady Schreiber in het British Museum, maar ook in Amerika zijn zeec interessante collecties.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9