Historie der Koreaanse tragedie, vol van eindeloze conferenties Castella-Vaatwtis PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws blinkender vaat en zachtere handen! De radio geeft Dinsdag Proefvaart van „Het Ding" uitgesteld MAANDAG 27 JULI 1953 WASSERIJ DUYN In rechtzaak geciteerd rapport was vertrouwelijk Koningin zag blijspel van Shakespeare in Diever Blinde scheepsbouwer kreeg pech met zelfgemaakt schip Dit jaar 20.000 emigranten naar Australië Kerkelijk Nieuws Dichter A. Roland Holst door auto aangereden Opening van Boekenweek volgend jaar in Den Haag Telefoondistrict Tilburg gehele dag automatisch Om^entelm^ m de keuken Heringa Wuthrich TocU ió het zo Bewegingen van het oog Hieronder volgt een overzicht van het voorspel van de Koreaanse oorlog en het verloop der pogingen om tot beëindiging ervan te komen. 1 December 1943 Caïro. Vertegen woordigers van China, de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk komen overeen, dat Korea te zijner tijd een vrije en onafhankelijke staat zal worden. 26 Juli 1S45 Potsdam. De overeen komst van Caïro wordt door de drie zelfde mogendheden in de zogenaamde verklaring van Potsdam vastgelegd. Overeengekomen werd, dat de voorwaarden van de over eenkomst van Caïro ten uitvoer zullen wor den gelegd. 8 Augustus 1945 De Sovjet-Unie ver klaart zich na het openen der vijandelijk heden tegen Japan accoord met de door de V.S., Groöt-Brittannië en China opgestel de verklaring van Potsdam. 27 December 1945 Moskou. De ver klaring van Potsdam geratificeerd. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, het Verenigd Konink rijk en de Sovjet-Unie komen overeen, dat voor het gehele Koreaanse grondgebied een voorlopige Koreaanse democratische regering diende te worden ingesteld met de bedoeling Korea weder zijn plaats als onafhankelijke staat in doen innemen. Overeengekomen werd, dat Korea ver enigd, onafhankelijk en vrij zou zijn. De 38ste-breedtegraad vormde slechts de scheiding tussen de gebieden waarin de verslagen Japanse legers zich aan de ver schillende bondgenoten zouden overgeven. Januari 1946 conferentie van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. De V.S. stelden een aantal maatregelen voor om geheel Korea op economische en bestuurs gebied tot samenwerking te brengen. Deze voorstellen werden door de Sovjet-Unie van de hand gewezen op grond van het feit dat hiermede „inbreuk zou worden ge maakt op het absolute gezag van de Sov jet-Unie ten Noorden van de 38ste breed tegraad." Maart 1946 Tweede conferentie even eens zonder succes. Deze had ten doel van gedachten te wisselen over verschillende problemen in verband met de instelling van een Koreaanse democratische regering. Er werd 24 maal vergaderd. 26 Augustus 1947 Een Amerikaans voorstel tot het houden van een vier- mogendhedenconferentie Verenigd Ko ninkrijk, China, Sovjet-Unie en Verenigde Staten om van gedachten te wisselen over een snelle tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Moskou in Korea, werd door de Sovjet-Unie van de hand gewezen. 14 November 1947 De V.S. stellen de kwestie tijdens de tweede zitting van de Algemene Vergadering in handen van de U.N.O. De Algemene Vergadering keurt daarop met 43 tegen 0 stemmen de resolu tie goed waarin wordt voorgesteld een uit negen naties bestaande tijdelijke commissie voor Korea in te stellen, teneinde de ten uitvoerlegging van de door de U.N.O. voor gestelde maatregelen te vergemakkelijken en te bespoedigen. Op 10 Mei 1948 Onder auspiciën van de commissie worden de eerste verkiezin gen op democratische grondslag gehouden op Koreaans grondgebied. De commissie wordt echter niet in het Noorden van Ko rea toegelaten. Vijfenzeventig procent van de kiesgerechtigden ten Zuiden van de 33ste breedtegraad bracht zijn stem uit. 25 Augustus 1948 Regering van de Zuid-Koreaanse republiek geïnstalleerd. Door de Verenigde Staten werd onmiddel lijk begonnen het gezag aan de nieuwe ADVERTENTIE Amsterdamsevaart20 th„ 11053 Droogwas thans 32 ct. per kg HILVERSUM I„ 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Ka merorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.35 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.15 Regeringsuitzending: Nationaliteit in Ne derland en de Overzeese Rijksdelen. 18.00 Hammondorgel met rhythmische begelei ding. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Die Zauberflöte, opera. 22.05 Giuseppe Rivella, een Romeins kellner, cau serie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleyters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Tenor en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Amuse- mentsmuziek-kaleidoscoop. 14.30 Cabaret liedjes. 15.00 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: Internationale technische hulp: Internationale technische hulp van de Ver enigde Naties in Bolivia. 19.00 Fanfare orkest. 19.20 Van Groenlanders en Eskimo's, causerie. 19.30 Bas en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Weense muziek. 20.45 Om een bagatel, hoorspel. 21.50 Lichte muziek. 22.25 Medede lingen. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Weense muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.20 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Orkestconcert. 14.45 Platen. 16.45 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Altviool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 21.00 Wat is dat? 21.30 Omroep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Geva rieerde muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22 0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). regering over te dragen. Op 11 September 1948 bevond zich alle gezag in handen van de regering. Op 29 Juni 1949 werden de laatste Amerikaanse troepen teruggetrok ken. Dc oorlog begint 25 Juni 1950 Uitbreken van de vijan delijkheden tussen Noord- en Zuid-Korea. De Veiligheidsraad komt nog dezelfde dag bijeen en stelt vast, dat de Noord-Koreanen tot een gewapende aanval op de Koreaanse republiek zijn overgegaan. Tot de Noord- Koreanen wordt de eis gericht de vijande lijkheden onmiddellijk te staken en hun troepen terug te trekken. 27 Juni 1950 De Veiligheidsraad richt tot de leden van de UNO de aanbeveling, de Zuid-Koreaanse republiek steun te ver lenen om de vrede te herstellen. Drieën vijftig leden van de UNO steunen de reso lutie. Drie verklaren zich er tegen, name lijk Tsjechoslowakije, Polen en de Sovjet- Unie. 23 Juni 1951 Na diverse pogingen van de UNO om tot onderhandelingen over een wapenstilstand te komen, doet Jacob A. Malik, waarnemend minister van Buiten landse Zaken van de Sovjet-Unie over de radiozender van de UNO een voorstel tot staken van het vuren. 10 Juli 1951 Kaesong.. Begin van wa penstilstandsbesprekingen. Vice-admiraal Turner Joy brengt het standpunt van de UNO naar voren, dat beoogt een eind aan de strijd te maken en een waarborg gesteld wil zien tegen hervatting van de vijande lijkheden. Generaal Nam II, het hoofd van de communistische delegatie, stelt beëindi ging van de vijandelijkheden voor, terug trekking van de troepen aan beide zijden tot 10 kilometer van de 38ste breedtegraad, het wegvoeren van alle troepen uit Korea, het instellen van niet-militaire commissies cm toezicht uit te oefenen in de geëva cueerde gebieden, uitwisselen van krijgs gevangenen en beëindiging van de blok kade der kustgebieden en het doen van verkenningen uit de lucht. 7 Mei 1952 Radio-Peking uit de be schuldiging, dat uit vliegtuigen van de UNO langs de Mandsjoerijse grens bommen met ziektekiemen zijn uitgeworpen. Vervolgens werden UNO-vliegtuigen er van bëschuldigd te hebben geschoten op de Noordelijke gedelegeerden ter wapenstil standsbesprekingen en met gifgas gevulde projectielen te hebben gebruikt. Al deze beschuldigingen werden door het opperbe vel van de UNO van de hand gewezen. Laatste maanden van 1952 Bij de on derhandelingen over een wapenstilstand was men het over alle belangrijke kwesties eens geworden, behalve over de vrijwillige repatriëring der krijgsgevangenen. De Noordelijken weigerden om in ruil voor de 12.100 geallieerde krijgsgevangenen genoe gen te nemen met de repatriëring van min der dan 110.000 krijgsgevangenen. Rhee's verzet 18 Juni 1953. De Zuid-Koreanen openen de poorten van de krijgsgevangenenkampen, waar door ongeveer 27.000 anti-communistische Noord-Koreaanse gevangenen op vrije voe ten komen. President Rhee, die deze vrij lating heeft gelast, wordt er van verschei dene kanten van beschuldigd de bestands onderhandelingen te hebben gesaboteerd. De Noordelijken stellen op hun beurt de eis, dat de vrijgelatenen weer worden ge vangen genomen. Zij verlangen voorts van de verbondenen de verzekering, dat Zuid- Korea zich aan een bestand zal houden. President Eisenhower zendt onder-minis ter van Buitenlandse Zaken Walter Robert son als zijn speciale afgezant naar Zuid- Korea om president Rhee te bewegen, ziin verzet tegen het bestand op te geven. De den op 8 October 1952 voor onbepaalde tijd uitgesteld. Voorstel van India November 1952 Nadat de voorstellen van Mexico en Peru door de .Sovjet-Unie van de hand waren gewezen, diende India een voorstel in om alle Koreaanse krijgs gevangenen na het sluiten van een wapen stilstand te repatriëren onder auspiciën van een uit vier landen samengestelde commissie (twee communistische en twee niet-communistische landen). Bij het sta ken der stemmen zou een door de Alge mene Vergadering benoemd vijfde lid de beslissing moeten brengen. In de politieke en defensie-commissie van de Algemene Vergadering werd de resolutie van India met- 53 tegen 5 stemmen aangenomen. De Sovjet-Unie en de met haar verbonden staten verzetten zich tegen dit voorstel. 7 Maart 1953 Henry Cabot Lodge Jr. het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de UNO zegt ten overstaan van de po litieke commissie het volgende: „Het staat als een paal boven water dat er morgen vrede in Korea zou kunnen zijn als de communisten hun tegenstand tegen de In diase resolutie wilden laten varen. De vrije wereld is vastbesloten alle steun te geven aan de Indiase resolutie en trouw te blij ven aan het beginsel dat geen enkele krijgsgevangene tegen zijn wil mag wor den gerepatrieerd". 2830 Maart 1953 De communisten doen het aanbod onmiddellijk over te gaan tot de uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen, zoals reeds eer der voorgesteld door de UNO en de terug zending aan te houden van de gevangenen die niet wensen terug te keren. 11 April 1953 Geallieerde en commu nistische gedelegeerden komen tot over eenstemming met betrekking tot de zieke en gewonde gevangenen. 20 April 1953 De uitwisseling te Pan- moendjom van 005 geallieerde en 6.030 communistische gevangenen neemt een aanvang. 8 Juni 1953 De onderhandelaars van de UNO en de communisten bereiken na geheime besprekingen overeenkomst over de kwestie van de repatriëring der krijgs gevangenen. De Zuid-Koreanen verzetten zich tegen deze regeling.Zij willen vrijlating der niet voor repatriëring voelende krijgs gevangenen terstond na het bestand, en geen bestand, zo men niet tot hereniging van Korea zou komen. De Veiser affaire Regering wist niet dat het in handen van derden was geraakt De minister van Justitie, mr. Donker, heeft geantwoord op vragen van het Twee de Kamerlid mej. Tendeloo over het cite ren uit een geheim rapport over de Velser- affaire tijdens een rechtszaak. Mej. Ten deloo vroeg of het waar is, dat bij een kort geding tussen een voormalig hoofdinspec teur van politie, die betrokken is geweest bij de Velser-affaire als eiser en de N.V. Salatiga (dagblad De Telegraaf) als ge daagde, voor de president van de recht bank te Amsterdam gevoerd, door de raadsman van de gedaagde voorlezing is gedaan van gedeelten uit een rapport, dat zou zijn uitgebracht door een commissie van advies, die in 1950 door de toenmalige minister van Justitie zou zijn ingesteld met betrekking tot deze Velser-affaire. In dien dit rapport voor vertrouwelijk ge- V. S. beloven de Zuid-Koreanen economie kruik bestemd was, zo vroeg mej. Tendeloo sche steun en een verdrag van wederzijdse vei'der, was het de regering dan bekend, veiligheid en beloven, te ijveren voor de hereniging van Korea. De besprekingen tussen Rhee en Robert son duren van 25 Juni tot 11 Juli. Robert son maakt dan bekend, dat overeenstem ming is bereikt. Er worden geen bijzonder heden bekendgemaakt. Op 21 Juli deelt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, echter mee, dat Rhee geen tijdslimiet heeft gesteld voor de na het sluiten van een bestand te houden politieke conferentie. 19 Juli 1953. De Noordelijken verklaren zich bereid, te spreken over voorbereidingen voor de ondertekening van het bestand. Zij zeggen van de UNO de verzekering te hebben ge kregen, dat Zuid-Korea het bestand zal eerbiedigen en dat de verbondenen Zuid- Korea niet met voorraden of gewapender hand zullen steunen, indien dit land in strijd met het bestand de oorlog hervat. De Zuid-Koreanen verklaren echter, dat de bestandsdelegatie van de UNO de Noor delijken toezeggingen heeft gedaan, die in strijd zijn met hetgeen tussen Rhee en Ro bertson was overeengekomen. Zij vragen de V. S. nieuwe garanties. 28 September 1952 lt.-generaal Wil liam K. Harrison Jr., die vice-admiraal C. Turner Joy als hoofd van de geallieerde delegatie bij de wapenstilstandsbesprekin gen opvolgde, doet een drieledig voorstel voor de repatriëring van de gevangenen. De Noordelijken wezen deze voorstellen van de hand en de onderhandelingen wer- dat dit rapport in handen van derden is geraakt? Welke maatregelen heeft de re gering genomen tegen diegenen, die zich aan schending van ambtsgeheimen schij nen te hebben schuldig gemaakt? In zijn antwoord zegt de minister van Justitie dat uit de desbetreffende publica ties in de pers met zekerheid valt af te leiden, dat de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord. Een dergelijk rapport is inderdaad uitgebracht. Het was voor vertrouwelijk gebruik bestemd. Dat dit rapport in handc-n van derden is ge raakt was de regering niet bekend. Een voorlopig onderzoek heeft geen aan wijzing in een bepaalde richting opgele verd. Mocht zulk een aanwijzing alsnog gevonden worden, dan zal de minister niet nalaten het onderzoek met kracht te doen voortzetten. Koningin Juliana heeft Zaterdagavond onverwacht de laatste voorstelling van het openluchtspel „Eind goed al goed" van Shakespeare te Diever bijgewoond. Het werd opgevoerd door de plaatselijke to neelvereniging onder leiding van de heer L. D. Broekema, arts. Kort voor het begin van de voorstelling kwam de Koningin vergezeld van haar particulier-secretaresse, mevrouw N. Smitt- Avis, het theater binnen tot grote vreugde en verrassing van de aanwezigen. In het Limburgse plaatsje Sevenum zijn Zondag grote oogstfeesten gehouden. Een der hoogtepunten was een optocht, waarin men hier de praalwagen van Assepoester ziet. Onvoorziene tegenslag lieeft de blinde bouwer van het amphibievaalrtuig, de heer K. de Voogd, dat door hem „Het Ding" werd genoemd, genoodzaakt, de proefvaart, die Zondagmorgen om half elf zou plaats vinden, enkele dagen uit te stellen. Een zeer groot aantal belangstellenden had zich Zondagmorgen om tien uur aan het einde van de Zeestraat verzameld, van waar de boot naar de Rotonde zou wor den gebracht. De politie te paard moest er zelfs aan te pas komen om voor het vaar tuig voldoende doorgang te verkrijgen. Al gemeen waren de uitingen van verbazing en bewondering voor het kranige stuk werk, dat door deze blinde werd vervaar digd na een ingespannen arbeid van bijna tien maanden. Helaas heeft het noodlot hem deze Zondagmorgen bezocht, want nauwelijks was men van de startplaats vertrokken of op de hoek van de Zeestraat en de Boulevard sprong de las stuk van een der wielbanden, die niet bestand bleek tegen het rijden op de ongelijke straat stenen. Voorzichtig heeft men daarna de boot, rijdend op de schoepen van het in het ongerede geraakte wiel naar de Zuidelijke afgang van de Rotonde gereden en daar op het strand geplaatst. Hier verzamelde zich een enorm aantal kijkers, waaronder ook de Zandvoortse burgemeester, mr. H. M. van Fenema, die grote belangstelling toonde voor dit fraaie stuk werk en met de heer De Voogd een praatje maakte. Getracht werd nog, een lasapparaat op het strand te krijgen, maar dit bleek op Zondagmorgen onmogelijk en hoewel het mogelijk zou zijn geweest, ook met het beschadigde wiel de proefvaart te houden, achtte de schipper van de Zand voortse reddingboot, de heer Floor Koper, die als stuurman zou optreden, het beter, de tocht nog even uit te stellen, omdat er een flinke deining stond en bovendien, omdat door dit oponthoud, de vloed reeds opkwam, waardoor het moeilijker zou zijn, de boot in zee te krijgen. Doop Intussen ging de doop van „Het Ding" toch door en na enige vergeefse pogingen spatte de fles champagne tegen de boeg van het vaartuig uit elkaar. De boot ligt nu op het Zuiderstrand en zal daar worden hersteld. Men verwacht, dat over één of twee dagen de officiële proefvaart zal kunnen plaats vinden. De heer De Voogd toonde zich echter niet teleurgesteld. Onmiddellijk ging hij weer aan de slag, het slechts betreurend," de boot niet op het strand te hebben opge bouwd, waardoor'al de narigheid zou zijn voorkomen. Bii zijn terugkeer in Sydney uit Europa heeft de Australische minister van emigra tie, Harold Holt, medegedeeld dat in het belastingjaar 1953/54 uit Nederland 20.000 „gezinseenheden" zullen komen. Dit was het resultaat van zijn besprekingen met de Nederlandse regering. „Als Australië het gewenste aantal immi granten van een geschikt soort uit landen als Engeland en Nederland wil krijgen, moet het maatregelen nemen om deze im migratie te stimuleren", zeide hij. Hij ver klaarde desgevraagd dat er-geen limiet is vastgesteld voor het aantal immigranten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle en te Oud-Alblas, C. Graafland, cand. te Gouda. Aangenomen naar Krimpen a. d. Lek, A. J. Kreu, cand. te Leiden. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren M. G. Baldee te Oegstgeest, D. Bouwstra te Koudum, R. Dijckmeijer te Vlagtwedde en A. J. Rootzand te Gassel- ternijboer en op grond van art. 7, punt 17 van de ordinantie der K.O. (singuliere ga ven) J. W. Fase te Appelscha. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen te Pretox-ia A. Veldman te Enschede. De dichter A. Roland Holst is opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar na een ongeval, dat hem Zaterdag is over komen. Bij het oversteken van de rijweg tussen Bergen en Egmond is hij door een auto aangereden. Zijn toestand is geenszins zoi-gwekkend. De Vereniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels deelt mede, dat de officiële opening van de Boekenweek 1954 is vastgesteld op Vrijdagavond 26 Maart 1954 in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag. De in de avondui-en automatische koppe ling tussen de telefoondistricten Haaidem en Tilbux-g zal mox-gen door een volledige koppeling worden vervangen. Het zal dan mogelijk zijn gedimende de gehele dag automatisch te telefonei-en van het district Haarlem uit met de abonnés in alle netten van het district Tilburg. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES 44. Het zag er lelijk uit voor Panda en Jolliepop. Gevangen onder de pet van de gemaskerde, was elke ontsnapping onmo gelijk. „Foei", klonk Jolliepops stemmetje gesmoord onder de pet, „nog één minuut langer onder dit onwelriekend hoofddeksel en ik bezwijm!" Lang bleven zij er echter niet onder, want meteen sprong de bandiet met een zegevierende kreet toe en grab belde onder de pet naar zijn slachtoffers. „Zo", gromde hij, „en nu zal ik jullie Hij hield op en staarde verbijsterd naar zijn lege pet.Panda en Jolliepop waren verdxvenen! „Wel alle donderstenen!", hijg de hij, „ZO zitten ze er onder en ZO zijn ze weg! Het lijkt wel goochelarij!" Daar leek het inderdaad op; aalvlug waren Panda en Jolliepop in de mouw van de gemas kerde geslipt, zodat deze zonder het te weten een goochel-truc had uitgevoerd. Maar lang zou hij niet onkundig blijven van de schuilplaats onzer vrienden. Plot seling maakte hij een luchtsprong en dans te, zich in bochtend wringend door de ka mer. „Houd op!", gilde hij, „ik kan niet tegen kriebelen! O, hou toch op! Ha!, ha!, hoehaha! Ik krijg er wat van!" Per pak 25 cent e Dubbel pak 45 cent Amnestie. De Franse Nationale Vergade ring heeft in iweéde en laatste lezing met 394 tegen 212 stemmen haar goedkeuring genecht aan een wetsvoor stel, dat beoogt aan 11.000 ambtenaren, die na de oorlog voor een zuiverings- hof hebben terechtgestaan, 22.800 per sonen, die wegens collaboratie zijn ver oordeeld, en aan ongeveer 400 parle mentsleden onder wie verscheidene ministefs van de dei-de republiek die indertijd de regering van Vichy heb ben gesteund, amnestie te verlenen. Het voorstel behoeft nu nog slechs door president Auiuol te worden onderte kend om kracht van wet te krijgen. Voor de aardigheid. Er was gisteren pa niek in de oefening „Coronet". Beman ningen van Britse Canberra's straalbommenwerpers kwamen giste ren hoogst verbaasd en verontwaardigd op hun basis terug, met het bericht dat zij boven Luxemburg met scherpe gra naten beschoten wai'en. Rondom hun vliegtuigen hadden zij namelijk de be kende zwarte wolkjes van explosies waai-genomen, en op de grond hadden zij het licht van vuurmonden gezien. Het bleek, dat onderdelen van het klei ne Luxemburgse leger onderlinge ma noeuvres hielden en „voor de aax-dig- heid" op de geallieei'de vliegtuigen met losse munitie hadden geschoten. Terug. De Britse minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden, die voor operaties aan zijn galblaas in Amerika heeft vertoefd, is Zondagochtend te Londen teruggekeerd. Besprekingen. Premier Nehroe van India is Zaterdag te Karatsji aangekomen voor een serie van besprekingen met zijn Pakistaanse ambtgenoot Moham med Ali. In de straten van Karatsji werd Nehroe toegejuicht. Er werd ge roepen: „Leve de Indisch-Pakistaanse vriendschap". Op de wereldconferentie voor Morele Herbewapening te Caux hebben de 1000 de,lnemers uit 47 lan den een minuut stilte in acht genomen ter gelegenheid van het begin der be sprekingen tussen Mohammed Ali en Pandit Nehroe te Karatsji. Monument. Een model van een gigantisch monument dat ter nagedachtenis van Eva Perón, de overleden echtgenote van de president, zal worden opgelucht, zal Zondag worden tentoongesteld. Het is dan een jaar geleden, dat Eva Perón stierf. In een officiële radio-uitzending wei'd medegedeeld, dat het monument het hoogste ter wereld zal zijn. Het zal een herdenkingshal bevatten binnen een voetstuk van 65 meter hoogte voor een 75 meter hoog beeld, voorstellend een arbeider geleund op een aambeeld. Het geheel zal ruim 40.000 ton wegen. Techniek. De opperbevelhebber der Noord- Atlantische Verdragsörganisatie, gene raal Grünther, heeft verklaard, er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie geen Europese oorlog zal beginnen. „Ik geloof niet, dat de oorlog ooit komt", aldus zeide de generaal op een besloten zitting van de Senaatscommissie voor toewijzingen. „Wij zullen zoi'gen, dat deze oorlog nooit begint. Ik ben er vast van 'overtuigd. Déze' kerels zijn geen supermensen. Zij zijn ons absoluut niet de' baas", aldus de generaal, 'Üie er aan toevoegde: „het enige wat zij bezitten is een techniek om bondgenoten te ver delen". Nieuwe politiek. De tienduizend arbeiders van de „Walter Ulbricht' fabrieken nabij Merseburg in Saksen-Anhalt zullen van Maandag af loonsverhoging krijgen, in overeenstemming met de nieuwe po litiek der Oost-Duitse regering ter ver betering van de levensstandaard der be volking. In deze fabrieken hébben zich op 17 Juni incidenten vooi'gedaan. Bende. De Britse arts dr. Peck en zijn echt genote zijn Zaterdag, toen zij met hun auto op weg waren naar Bai-celona in Noord-Spanje nabij de Franse grens door twee mannen aangehouden, die hen beroofden en vervolgens met een machinegeweer het vuur openden. Me vrouw Peck werd vrijwel op slag ge dood. Haar echtgenoot, die ernstig ge wond werd, wist zich echter in het struikgewas te vei-schuilen tot de ban dieten verdwenen waren. Hij werd ge vonden en naar een ziekenhuis over gebracht. De politie vermoedt, dat de daders behoren tot een bende, die on langs in Noord-Spanje talrijke electri- sche verbindingen hebben vernield. IK houd niet van cigaretten met nitrogly- cerine-penta-erythriet-tetranitraat. Trekt u zich van de inhoud van boven staande regels a.u.b. niet te veel aan, want zij zijn juist neergeschreven om u tot fron sen van het voorhoofd te brengen. Vóór we van wal steken, even een korte verkla ring: nitroglycerine-penta-erythriet-tetra- nitraat is een ontploffingsmiddel, zodat het niet zo gek is, dat we onze cigaretten zon der deze stof wensen. Een overbodige mededeling, zult u zeggen. Accoord. Maar de reden waarom wij u hiervan deelgenoot wilden maken spruit voort uit een onderzoek dat door G. T. Buswell werd inge steld naar de bewegingen van het oog tijdens het lezen van een gedrukte tekst. Van de apparaten die de onderzoeker hiervoor gebruikte, behoeven we geen melding te maken. Voldoende zij, dat hij in staat was vast te stellen op welke punten van de regel het oog gevestigd bleef en hoe lang deze fixaties duurden. De conclusies welke uit een analyse van dit materiaal kunnen ivorden getrokken, zijn bijzonder belangwekkend. Zoals we konden verwachten, dient er onderscheid gemaakt te worden tussen ge oefende en ongeoefende lezers. De ogen van de geoefende lezer glijden niet regelmatig langs de regel, zoals we geneigd zijn te veronderstellen (en zoals het spraakge bruik wil), maar zij blijven op bepaalde punten gedurende een onderdeel van een seconde staan en knippen de regel als het ware in stukken. Op een tekst die dezelfde breedte heeft als de eerste regel van deze kolom, kunnen gemiddeld 4 van dergelijke fixatiepunten worden gesteld, waarbij zich het merkwaardige feit voordoet dat bij ge oefende lezers deze fixatiepunten zich bijna altijd midden in de woorden bevinden. We kunnen ons dan voorstellen dat de letters ter weerszijde van dit rustpunt gelijktijdig worden waargenomen en als één zinvol ge heel door de hersenen worden gerealiseerd. „Ik houd niet van cigaretten met" wordt dus niet woord voor woord gelezen, maar valt door de fixatiepunten aldus 'uiteen: ik houd n-iet van ci-garett-en m-et. Bij ongeoefende lezers gaat dit veel moei lijker, want bij hen is niet alleen het aantal fixatiepunten aanzienlijk groter en duren deze ook langer, maar bovendien gaat het oog vaak een heel eind langs de regel terug, alsof sommige onderdelen van de zin die tot één geheel moeten worden verwerkt, nogmaals opgenomen worden. Bij een dergelijk zinnetje, als waarvan hierboven sprake was, kunnen bij onge- oefenden somtijds enige tientallen fixatie punten worden gesteld, waar van een derde deel uit her fixaties bestond, dus uit tekstdelen die tevoren reeds gelezen waren, maar niet tot een zinvol geheel waren samengevoegd. Op zichzelf is .J dit geenszins onbegrijpelijk, want ik maak me sterk dat de eerste twee regels van deze kolom ook de geoefendste lezer genoopt hebben even terug te flitsen naar het voorafgaande (en zelfs naar de eerste regel), want alles .te zamen moet in de hersenen tot een begrip worden gerealiseerd. En juist dit zinvolle ontbrak, terwijl de naam van de ontplof- fingsstof zonder herhaalde terugblik door een niet-chemicus helemaal niet te lezen valt. Vandaar die herhaalde terug-spron getjes, waarvan u zich hopelijk bewust bent geweest. Hoe de resultaten met u ook mogen zijn uitgevallen, het idee dat we regelmatig langs de regels glijden, of woord voor woord lezen, kunnen we hiermee over boord zetten. En om nu maar even bij dat ontploffings middel te blijven, weet u dat het tegen woordig mogelijk is de ontploffing van een springlading in één richting te laten ver lopen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden) -4

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2