auto-of motorrijles? j. H. v. d. Feike Wateren behield de Cnossen - beker „Cirque Géant" van Jos Mullens toonde onvervalste circuskunst AREND REIJM Agenda voor Beverwijk Joop Smit (Suomi) verbeterde persoonlijk record in Amsterdam Jan Hofland liet vier en vijftig renners achter zich en won het adres Vrouwelijke vierkamp en -voetbalmatch DEM-heren won wisselbeker Wijk aan Zee Restauratie kerk begint dit najaar IJzerbrekers, ijzervreters en ijsbrekers Old Clothes New Heemskerk Kampeerjeugd genoot van „Monus Driehuis 7 Paarden in een lijst van voortreffelijk variété Mobiele tentoonstellingen vergroten populariteit van de kunst ZEVENKAMP VAN „KINHEIM" bij clubkampioenschappen NKS Nieuwe school aan Zweed- selaan niet op tijd gereed Kamp-kinderfeest bij harde wind THALIA WITH A SONG IN MY HEART Dry cleaning only Postduiven-uitslagen ZEVENDE RONDE VAN CASTRICUM „Spoellaan" gaat naar den Bosch toe Jongen aan de verstikkings dood ontsnapt MAANDAG 27 JULI 1953 DRIE dagen lang is het hooggeëerde publiek van Beverwijk en verre wingewesten de gevmardeerde gast geweest in het „Cirque Géant" van Jos Mullens. Het reuzen- circus dus. De tent, die sinds Zaterdag op Beverwijks parkeerterrein heeft gestaan, is inderdaad een reus vergeleken bij de kleine uitgave, waarmee de familie Mullens een paar jaar geleden de Benelux van onvervalste circuskunst voorzag en die een goed jaar geleden in Utrecht afbrandde. Daar is een tent met een ruimere piste en twee podia voor teruggekomen en er zijn al plannen op tafel, om het in de naaste toekomst nog mooier te doen met drie pistes. Voorlopig echter biedt dit heerlijke paar denspul ruim voldoende divertissement en de gelijktijdigheid der „kleine" nummers op de twee podia werkt naar onze smaak zelfs wel eens wat afleidend. Maar alla, ge zult moeten toegeven, dat drie pistes een beste reclame vormen voor werkelijke Nederlandse circuskunst, die zich in de loop der jaren heeft weten te handhaven en zelfs kon uitbreiden. Rond die ene piste dan heeft zich in de drie dagen van het Beverwijkse verblijf een enorme drom mensen verzameld via uitverkochte matinées en een haast onover- stembare belangstelling van het jonge goed. Waaruit moge blijken, dat dit ware circus, dat geen al te zware concessies aan het variété deed, kan blijven rekenen op de sympathie van zijn publiek. Het paard is de hoofdpersoon gebleven en dat zal het doen tot de laatste ademtocht van directeur Jos, die niet voor niets de grootmeester der vrije dressuur Otto Schu- man aan zijn établissement wist te binden Willy Mullens tijdens een „hoogstandje" van een zijner pupillen. een samenwerking, die uit haast alle der vertoonde paardennummers duidelijk naar voren springt. De voetsporen der ouderen worden ste vig gedrukt door zoon Willy, die weliswaar het kaliber van Schuman nog niet bereikt heeft, maar in zijn fascinerende dressuur- nummer van na de pauze, als hij de houten cirkel vol laat draven met het edelste bloed der Franse en Kaukasische rassen zoveel vaart weet te leggen, dat de zemelen het publiek om de oren spatten en de twaalf prachtige paarden elkaar haast over de rand werken. Maar toch het voorname gemak, waar mee de steile Schuman zijn drie majestueu ze raspaarden laat dansen op de klanken van een wals, een polka en als ge dat nu graag wilt óók op een swingnummer, dat zelfde gemak ook van een volbloed hoge- schou.1 rijdster als Nadia I-Ioucke op heur „Bulfrok", nee, daar is Willy nog niet aan toe. En bovendien moet hij, als hij in de matinée een nieuwe poney „probeert" niet zo hard optreden tegen het dier, dat weinig zin heeft achteruit te wandelen op de ach terbeentjes. Wij dachten, dat het circus nu eindelijk over de kwade reuk der dieren- kwellerij heen was. Maar goed: Otto Schuman doet het dus weer voortreffelijk en stijlvol. Hij brengt tijdons deze zomertournée een nieuwe, ra venzwarte hengst in de piste, die elke lief hebber in vervoering zal brengen. En de liefhebber niet alleen, want dit glanzende dier draagt het hoofd zo mooi en zet de benen zo elegant in het zaagsel, dat alleen dit nummer al een bezoek aan Mullens waard is. Mevrouw José Strassburger in haar parforce-nummer eigenlijk evenzeer, want zij bezit eveneens die uitstervende, klassieke stijl van het werken zonder pan- neau en blijkt dan nog het paard in de vingertoppen te hebben, zodat het onder de linten en de hoepel door danst als een vierbenige athleet van grote klasse. Ter flonkerende opvulling van het pro gramma heeft Mullens een keur van varié- té-artisten geëngageerd zoals juffrouw Jonellj', die in haar eentje aan de tanden rond gaat tollen in de bekende nok en een Gronings meisje, dat griezelig hoog aan haar hielen gaat bengelen. Ja, zonder gekheid: aan haar hielen. Er is een Ma rokkaanse groep van tien temperament volle ruiters aan het eind alweer paar- ADVERTENT1E Ilagelingerweg 134 Santpoort Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 8930 Tel. (5200 MAANDAG 27 JULI Kennemer theater. 7 en 9,15 uur: „Een koningin wordt gekroond". Luxor theater. 7 en 9,15 uur: „Sterren stralen overal". W.B. theater. 8 uur: „De wraak der Quarantaro's". Dinsdag 28 Juli Kennemer- en Luxor theater als Maandag. W.B. theater (geen voorstelling). den dus, maar heus, het verveelt geen mo ment r die de feilloze samengang van mens en dier demonstreren in een aantal mensenlijke constructies op de deinende paardenrug, dat het er maar gevaarlijk uitziet. Op de podia wordt dus een goed deel van de lichtere kost opgedist: Hella Hod- gini goochelt op haar voetzolen met grote, glimmende dozen en rollen en zelfs met een enorme teddybeer, vier lenige en zeer „evenwichtige" jongelui, waarvan er twee ook al uit het Mullense ei kwamen, laten zien. dat de mens zich rustig in de knoop kan laten leggen, als hij tenminste niet veel jaren en flink wat vrije tijd voor oefenen bezit. Voorts de clowns, waarvoor toch nog altijd een groot deel van het circusminnend publiek gaat. Ze zijn dwaas met een zeld zame uitschieter naar heel erg dwaas, maar hun zotheden berusten af en toe toch wel erg duidelijk op een verhaaltje van een schietpartij op een etensbord. Het toeval speelt te weinig mee. Een Corsicaans en zeer halsstarrig ezeltje, luisterend naar de naam Napoleon zorgt voor het tweede lach succes, door geen enkele klant langer dan een paar seconden op zijn rug te dulden ondanks de geldelijke beloning van „de directie". Een formidabel sterk nummer wordt door vier trapeze-lenigaards geleverd, die hui veringwekkende dingen doen boven een net. Er wordt zelfs een clown aan gewaagd, waarmee het echter best blijkt mee te val len al moet hij aan de voeten van een smak gered worden. Tenslotte is Mullens ook begonnen met een tabieau-ce-la-troupe voor de pauze, waarin vooral de Amerikaanse circussen sterk zijn. Mét vlaggen en muziek en het hele kostbare paardenbezit. Want ondanks alles gaat het daarom bij dit voortreffelijke bedrijf van Nederlandse bodem. Moge het lang zo blijven. J. F. Expositie in Oudheidkamer geopend Zaterdagmiddag heeft burgemeester mr. H. J. J. Scholtens de tentoonstelling van schilderijen van oude meesters geopend, die in de Kennemer Oudheidkamer is in gericht en welke een deel van de collectie van de Rijksdienst „Verspreide kunstvoor werpen'' omvat. Hierbij waren onder meer aanwezig mejuffrouw Klareys van de Rijksdienst, wethouder N. Passchier, de gemeentesecretaris de heer A. Post, de heer C. Moens alsmede verschillende be stuursleden der Oudheidkamer met hun dames. Burgemeester Scholtens begon met op te merken dat deze streek door de eeuwen heen verschillende oude schilders had ge kend: in de vijftiende eeuw was hier het bekende "atelier van de regulieren van Sion gevestigd, in de zestiende eeuw huis den hier een drietal schilders van naam, waaronder Maerten van Heemskerck, in de daarop volgende eeuw woonden hier Thomas Wijck en Philips Wouwerman. Het was Karei van Mander die de laat ste hand aan zijn schildersboek legde in het huis „Zevenbergen", het huidige Mar quette. Nationaal bezit Mej. Klareys van de Rijksdienst „Ver spreide kunstvoorwerpen" kreeg hierna het woord. Zij wees op de populariteit, welke de tentoonstellingen tegenwoordig genieten, wat weer wordt bevorderd door de zogenaamde mobiele exposities. De hier tentoongestelde schilderijen en gravu res zijn een nationaal bezit; zij zijn inder tijd uit Duitsland teruggekomen, maar de oorspronkelijke eigenaars waren hiervan niet meer op te sporen. Deze tentoonstel ling heeft voorheen in een lyceum in Emmen gehangen, zodat dus Beverwijk de tweede plaats is, die er van genieten kan. Mej. Klareys merkte vervolgens op, dat de transport en verzekeringskosten voor dergelijke mobiele exposities zeer hoog zijn en dat de restauratiekas van de rijks dienst momenteel leeg is, zodat een vol gende tentoonstelling nog niet direct te verwachten is. Tenslotte gaf mejuffrouw Klareys bij ieder der geëxposeerde stukken een deskundige uitleg over herkomst en bijzonderheden. Geslaagden voor het middenstandsdiploma Voor het diploma B. M. voor scheeps- werktuigkundige zijn aan de kweekschool te Amsterdam geslaagd: H. van Riessen Jr., te Beverwijk; W. Lenaers te Wijk aan Zee en H. Schermer te Velsen (Noord). De jaarlijkse onderlinge zevenkamp voor de leden van de voetbalvereniging „Kinheim", die Zondag op „Tussen- wijk" is gehouden, heeft niet alleen een groot aantal leden in sportieve strijd gewikkeld, doch bovendien de dames de gelegenheid gegeven ten aan- schouwe van het sterke geslacht in een vierkamp hun kunnen te demonstreren en zelfs een voetbalwedstrijd te spelen (die tot aller genoegen in "een gelijk spel eindigde). De sportdag begon 's morgens met een vijfkamp voor adspiranten en welpen om de Jan de Graaf-wisselbeker, die A. Geer- lofs wegens zijn promotie naar de junioren niet kon verdedigen. H. de Vries, die op 40 m. hardlopen en baldribbelen, in werpen en doelschieten de hoogste resultaten behaalde kreeg 2766 punten, een voorsprong van ruim 400 pun ten op no. 2. De beste welp, C. Groot, die 2168 punten verzamelde, voelde zich overi gens best thuis tussen de adspiranten. De zevenkamp Na de middag was er voor de heren zevenkamp en dames-vierkamp ook al veel belangstelling. Hoewel de individuele pres taties op de verschillende zevenkamp onderdelen vaak uiteenliepen en vooral het zuiver plaatsen en vèrtrappen tegen de wind grote puntenverschillen opleverden, bleef de spanning er in. Toen bleek dat de onderlinge waarderingen tussen de twee koplopers J. H. v. d. Wateren en H. van Dorp niet veel verschilden. Met 318614 pnt. legde de bekerhouder J. H. v. d. Wateren opnieuw beslag op de Feike Cnossen-beker (300 punten hoger dan vorig jaar). Van Dorp werd goede tweede met 3086 pnt. Verder was de uitslag: 3. J. Starreveld 286914 4. Th. v. Vuux-en 28591/s; 5. L. v. Hesselingen 2815; 6. C. Luntz 2794; J. C. Dekker 2793'/2; 8. H. v. Vuuren 2789; 9. H. Prinssen 268514; 10. B. v. Dijk 2625'4; 11. Y. Luttik 2606'/-; 12. K. Meyer 2600; 13. J. Ramakers 2586; W. J. Davidson 256914 pnt. Vierkamp dames De vierkamp van de dames, die zich niet ontzagen om de bal zuiver te plaatsen, 40 m. hard te lopen (en hoe!), de bal op het doel te schieten en in te werpen, is döor Onder grote belangstelling zijn Zondag middag de door DEM georganiseerde ath- letiek clubkampioenschappen van de Ne derlandse Katholieke sportbond gehouden. De volgende verenigingen namen hieraan deel: Always Forward (Hoorn), Olympus (Alkmaar), Estafette (Amsterdam), Hol land (Haarlem), LDA ('s Gravenhage), RK EAV (Enschedé) en DEM. RKEAV slaagde erin de verleden jaar veroverde wisselbeker voor dames te be houden. Bij de heren wist DEM de wissel beker in haar bezit te krijgen. De dames van DEM deden het niet zo goed, maar wis ten toch de derde plaats te bereiken. De eindstand werd: Dames: 1. RKEAV 50 pnt.; 2. LDA 34 pnt.; 3. DEM 31'/2 pt.; 4. Estafette 21'4 pt.; 5. Always Forward 14 pnt.; 6. Olympia 13 pnt.; 7. Holland 4 punten. Heren: 1. DEM 56 pnt.; 2. Estafette 52 pnt.; 3. RKEAV 47 pnt.; 4. LDA 47 pnt.; 5. Holland 37 pnt.; 6. Olympia 29 pnt.; 7. Al ways Forward 11 punten. heel wat wijze raadgevingen begeleid. Maar zij trokken zich er weinig van aan en demonstreerden bovendien nog een zuiver partijtje voetbal. De „ongebanderolleerden" scoorden voor de rust eenmaal. In de tweede helft kwam juist op het nippertje de beslissing door een grandioze strafschop, zodat beide partijen tevreden het „strijd- en lachtoneel" ver lieten (11). Voor de individuele da,mes-prestaties was de uitslag: 1. mej. De Rooy 1447)4; 2. mevr. v. d. Star 1410; 3. mej. P. Mol 1360; 4. mevr. Paap 122314; 5. mevr. v. d. Kant 1210; 6. mevr. B. Mol 1110 punten. Voorzitter E. Sanders, tevreden over de uitstekend geslaagde dag, reikte de prijzen uit. B. en W. hebben de ouders der kinderen, die op de nieuwe Vondelschool aan de Zweedselaan voor het komende cursusjaar zijn ingeschreven, een schrijven doen toe komen. Hierin delen zij mede, dat aange zien het nieuwe gebouw bij de aanvang van het nieuwe schooljaar op 18 Augustus nog niet geheel gereed kan zijn, de school nog voor enkele weken in het tegenwoordige gebouw aan het Moensplein gehuisvest zal blijven. De gehele dag zijn er Zondag bij harde wind kinderfeesten gehouden in het kamp „Aardenberg". Als een der hoogtepunten was er een wedstrijd voor gecostumeerde kinderen uitgeschreven, waarbij de mooi ste groep een tambour met tambour-mai- tre" was. Voor het bewerkelijkste costuum is een prijs uitgereikt aan „het Engelse paar uit de oude tijd" en de prijs voor de origineelste groep ging naar „het boeren gezin". De individuele prijzen gingen naar Rie Duitman als „Bloemenmeisje", die het mooist was verkleed naar de smaak van de jury. Het bewerkelijkste costuum had Hero van der Ley als „Sigarenmannetje" en Yvonne Sikke was het origineelste met „de groente die 't 'm doet!" Overigens waren de kinderen van kamp „Aardenberg" met de daarbij behorende logeetjes onderverdeeld in elf groepen naar leeftijd en geslacht en werden er evenzovele spelletjes gedaan, waarop elke winnaar (winnares) een prijs werd toege kend, die na afloop van het feest zelf mocht worden uitgezocht op een grote ta fel vol met dingen die een kind graag heeft. Als extra nummer verrichtte de heer Wobbe enkele goocheltoeren, die niet al leen bij het jeugdige publiek zeer in de smaak vielen. Voor de organisatoren, die hier weken lang aan geploeterd hebben en voor de kinderen, die er nog wekenlang over zul len spreken, was het een fijne, succesvolle dag. Toen Zaterdagnacht de eerste regenbui op „Oud Wijk en Duin" neerviel, waren alle tenten juist opgebroken en was de verlichting opgeborgen. Voor het sluiten van het tuinfeest, dat ten bate van de restauratie van de Ned. Hervormde kerk was gehouden, waren alle prijzen uitver kocht. De opbrengst van het tuinfeest en van de tentoonstelling in de kerk, waar voor circa 1000 mensen van hun belang stelling hebben blijk gegeven, viel zo mee, dat in het najaar aan de herstellingswerk zaamheden van de kerk kan worden be gonnen. Daar het kerkje, dat uit het einde van de 14e eeuw dateert, onder Monumenten zorg ressorteert, hoopt het kerkbestuur op een rijkssubsidie, waarmee dan zowel de binnen- als buitenmuren gerestaureerd kunnen worden. Naar schatting zal het herstel twee a drie maanden in beslag nernen. Ook het orgel Gezien de grote belangstelling die het tuinfeest trok en de interne drukte bij de tentoonstelling in de'kerk (die ook Zondag nog bezoekers trok), loopt de commissie al weer met plannen rond voor een volgend feest, waarvan de opbrengst dan bestemd zal worden voor de restauratie van het thans ruim 50 jaar oud zijnde orgel, dat aan „tin-pest" lijdt. Bij koud weer ver toont het orgel een sterk verval aan de binnenpijpen en een restauratie is dan ook dringend nodig. Badgasten gaan bridgen De bridgeclub „Wijk aan Zee" houdt op Dinsdag 28 Juli in hotel „De Tuinbex-g" een bx-idgedrive, waaraan speciaal de bad gasten zullen deelnemen. BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK GEHUWD: H. N. van der Kolk en A. Groot. GEBOREN: Catharina M. A., d. van J. J. Vessies en C. A. G. Baltus; Coimelia C. P., d. van C. P. A. Baltus en G. Duin; Jacobus A G., z. van P. J. Beentjes en M. W. Zonneveld; Wilhelmus Th., z. van W. Th. Burger en P. A. Visser. OVERLEDEN: P. van der Laan, wed. van A. Schoorl, 79 jaar. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG, 8 uur De grootste Musical aller tjjden IN KLEUREN Een cavalcade van de beroemdste songs in een revue-film, die reeds millioenen ontroerde Een schitterend vacantieprogramma Tijdens de Zondagmiddag door „Sagitta" en „A.A.C." gehouden athletiekwedstrijden op de sintelbaan in Amsterdam zijn door de „Suomi"-leden zeer goede prestaties ge boekt, hoewel zij niet tot de Nederlandse kampioenstitels konden doordringen. Veel heeft het met de Suomi-sprinter van dit jaar G. Grapendaal echter niet ge scheeld op de 100 m B-klasse. Deze athleet, die, ondanks zijn nog vrij korte tx-ainings- tijd, een vechter in optima formais ge bleken en die met opvoering van zijn tech niek zeker nog tot heel mooie prestaties kan komen, liep in de hoofdstad een sterke race. Hij finishte echter iets te vroeg doch eindigde zó scherp met ïxo. 1, Gi'eewer (NAC), dat hij evengoed de eerste plaats had kunnen bezetten. Op de 800 m kx-eeg Joop Smit, die*zeer soepel liep, de strijd op te nemen tegen de „groten" De Boer, Pootjes en Havenaar. Hij bleef op de eerste 400 m iets beneden zijn kunnen en indien hij deze wat sneller had gemaakt zou hem een betere plaats niet zijn ontgaan. Nu wist hij wel Havenaar op de laatste 40 meter fraai en snel te pas seren, doch in zijn eindsprint kwam hij te kort, om de tweetiende seconde verschil met Pootjes weg te werken en hij werd derde in 1 min. 58,5 sec. No. 1 werd De Boer (Lycurgus( in 1.57..6 2. Pootjes (AAC) 1.58.3 en 4. Havenaar (AAC) 1.59. Smit verbeterde door deze prestatie ech ter zijn persoonlijk en clubrecord met 0,9 seconde, dat op 1.59,4 stond. Een even mooi resultaat behaalde G. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Tel. 4886 Fostma op speerwerpen. Hij werd tweede met een worp van 51.91 meter. J. Oosterman, die ook een nieuwlichter in de Suomi-familie van dit seizoen is en op de 3000 m B-klasse startte, ki-eeg het tegen enkele deelnemende A-klassers moei lijk. Hij" slaagde er desondanks in een vierde plaats in te nemen, een resultaat, dat zeker in deze nationale wedstrijd van grote betekenis is. De oude duiven van de Heemskex-kse postduivenvex-eniging „Assumburg" vlogen ditmaal van Orleans (een afstand van 550 km.). De veertien duiven werden om 8.30 gelost en de eerste kwam om 14 uur 59 min. en 24 sec. binnen. De voornaamste uitslagen zijn: J. Koper 1, 3; Ch. Bey 2 en 6; H. v. Tunen 4 en 7; G. Duin 5; C. Veldhuis 8; J. Knap 9; H. Gooyer 10 en 11. Met 60 jonge duiven werd deelgenomen aan de vlucht van Mons, een afstand van 235 km. De uitslagen van deze vlucht zijn: Ch. Bey 1, J. Krap 2, 12 en 16, P. Been tjes 3, P. v. d. Loos 4, J. Koper 5 en 7, H. v. Tunen 6, 10 en 15, H. Gooyer 8 en 9, P. v. d. Loos 11, C. Veldhuis 13, G. Duin 14 en 17. Bevrjjde Vleugels Ook de oude duiven van Bevrijde Vleu gels te Heemskerk namen deel aan de wedvlucht van Orleans. De uitslagen zijn: I'. Lottex-man 1 en 4; Th. de Nijs 2; G. Lotterman 3. De jonge duiven vlogen van Mons. De uitslagen van deze vlucht zijn: J. Dudink I. 4, 7, 9 en 10; J. v. Stralen 2, 5, 6 en 8; A. J. Bruins 3. Wij waren tot nu toe vertrouwd met een ijsbreker en met een ijzervreter, maar dat er een tussenvorm bestond, die naar de x-oepnaam „ijzerbreker" luistert, was ons volslagen onbekend. Voor de mannen van de koepelovens, die uit gietschrot van de Hoogovens, staalschrot en kalk steen mooi gietijzer fabricex-en, waar u straks in de vorm van een mooie gas buis weer een hoop plezier van kunt heb ben, is zo'n ijzerbre- ker evenwel een vol strekt onmisbare en dus vertrouwde fi guur. Hij breekt dan ook werkelijk ijzer. Geen ijzers, zoals de teke naar meende te moe ten veronderstellen, want al hebben de K.N.H.S. en daarvan vooral de Staalfa brieken) dolgaarne hun portie schrot op tijd, dit verlangen gaat toch niet zo ver, dat de ijzerbreker het kostelijke strijkge- reedschap zijner huis vrouw ten behoeve van een geregelde staalproductie in kleine stukjes hakt, snijdt of gooit. Voor de koepelovens van de Hoogovens zijn als grondstof „broodjes" nodig, giete- lingen dus, die van de machinale gietma- chine komen in de Westpunt 3 van het fabriekstex-rein. Daar stroomt het gloeiende ijzer op een Jacobsladder en in de „tre den" van die ladder stolt het spul tot mooie edoch zwaar verteei-bare bx-oodjes, die in het midden een kneepje vertonen. Daar zit hem dus het kneepje, althans voor de ijzerbreker bij de koepelovens, die de wagon met broodjes ruwijzer voor zijn neus krijgt en de inhoud overlaadt in zo genaamde ruwijzer- bakken. Dat zijn ex-ge grote en eerbiedwaax-dig- zware bakken met in het midden bijwijze van tussenschot een rand. De ijzerbreker, ook niet mis, werpt met een achteloos ge baar de broodjes ruw ijzer op die x~and en ziet: ze vallen gedwee in twee. Zodat de man, die achter zijn rug (dat doet hij niet uit achterbaksheid, maar omdat de koe pelovens daar nu een maal staan) de ovens vult, mooi „klein goed" te verwerken krijgt. En dan valt dat hele hutspotje van ijzer, staal en kalksteexi met een daverend ge weld in de oven en dan maar ijzer maken voor de buizen, die straks de eer genieten, ons water en ons gas naar onze kranen en fornuizen te transportex-en. Zo is die ijzerbreker een klein radertje in het grote Hoogovenmechaniek en zoals ge ziet al is hij dan ook ietwat verniel zuchtig hij verricht er een vredelievend werk mee. Beguixstigd door xiitstekend zomerweer en onder belangstelling van honderden wielerenthousiasten, is Zondag de zevende ronde van Castricum om de Grote Prijs van de VVV, verreden. Bij de amateurs, van wie er 55 aan de start verschenen, bleek de Beverwijker Jan Hofland de bes te, door in de tijd van 2 uur 14 minuten als eerste over de eindstx-eep te gaan. De wed strijd ging over 100 km en de nieuwelin gen kregen 50 km af te leggen. Hier werd de Aalsmeerder F. Braat na een felle sprint eerste, in 1 uur 25 minuten. Pas na 25 ronden van de 55, die de ama teurs moesten rijden, kwam er door Hof land wat leven in de brouwerij. Aan de kop reed geheel alleen F. W. Baré uit Am sterdam, die dit ongeveer 30 ronden wist vol te houden. In het groepje renners van zes man, dat trachtte door talrijke tussen- spi-ints, de koploper in te halen, zaten, be halve Hofiand, ook zijn stadgenoot D. de Ruiter, J. Tienstra uit Halfweg, B. Lute ('s-Graveland) en Jac. Zieleman (Am sterdam). Dan volgde een groepje van vier renners, waaruit W. Eelsing uit IJmuiden zich na geruime tijd moest los maken. Eelsing hield echter moedig vol en zijn aansluiting bij de groep die de eenzame Baré achtervolgde, vox-mde de beloning voor zijn doorzettingsvermogen. Kans paarden als J. Ottenbros (Alkmaar) en P. F. Voorting (Haarlem), hadden zich al eer der gewonnen moeten geven. Toen er nog tien ronden waren te rijden, begon Hof land eei-st goed op volle toeren te draaien en met B. Lute uit 's-Graveland aan zijn wiel, zette hij de laatste achtervolging op Baré in. De twee renners, die elkaar tel kens aflosten, hadden de vluchteling in de 48ste ronde ingehaald. Hot was duidelijk, dat de eindsprint de winpaar moest aan wijzen. De Beverwijker ging met een voor sprong van ongeveer drie meter als eerste over de streep. Tweede werd B. Lute en derde de Amsterdammer F. W. Rabé, die tevens de prestatieprijs in de wacht sleep te. Ook in de tweede groep moest de strijd in de sprint worden beslist. W. Eelsing (IJmuiden) bezette de twaalfde plaats. De uitslagen zijn: 1. J. Hofland (Bever wijk); tijd over 100 km: 2 uur 14 minuten; 2. B. Lute ('s-Graveland); 3. F. W. Rabé (Amsterdam); 4. Jac. Zieleman (Am sterdam); 5. D. de Ruiter (Beverwijk); 6. ■T. Tienstx-a (Halfweg) 7. A. v. d. Neut (Amsterdam); 8. B. Wuurman (Amster dam); 9. A. Mannaard (Krommenie); 10. G. Holleeder (Amsterdam); 11. C. Rabé (Amsterdam); 12. W. Eelsing (IJmuiden); 13. S. Appel (Hoorn); 14. A. Biesterveld (Amsterdam). Slechts veertien renners brachten de strijd tot een goed einde. Nieuwelingen Bij de nieuwelingen die om twee uur voor hun 50 km van start gingen in de Geelvinckstraat, waren 58 deelnemers. Het was een vrij vlakke strijd, waarin W. Boo- gers (Halfweg), F. Braat (Aalsmeer) en J. Vennik (Krommenie) al vrij snel na de aanvang een voorsprong wisten te verkrij gen. Vennik werd door pech achtexwolgd en gaf na 19 ronden de strijd op. Hoewel T. M. Martens (Haarlem) en C. Jansen (Aalsmeer) lange tijd de koplopers hebben bedreigd, wisten Bx-aat en Boogei's 32 se conden uit te lopen. In de eindsprint toon de Braat zich de meerdere van Boogers. Uitslag nieuwelingen: 50 km: 1. F. Braat (Aalsmeer) 1 uur 25 minuten; 2. W. Boo gers (Halfweg); 3. W. Klebach (Amster- 99 Onder leiding van de heer R. Burger heeft de x-eisvereixiging „Spoellaan" te Heemskerk Zaterdagavond in café Dam een ledenvex-gadering gehouden. Na een langdui'ige discussie wei'd beslo ten de jaarlijkse uitgaansdag vast te stel len op Diixsdag 25 Augustus. Men gaat een bezoek bxengen aan de basiliek Sint Jan te 's-Hertogenbosch en de Brabantse vennen. Vissen beten slecht De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" heeft Zondag in de Neksloot een onclex-linge wedstrijd gehouden voor de jeugd. Er werden in totaal acht vissen verschalkt, waarvan C. de Mink de groot ste ving. De uitslagen zijn: 1 M. Beentjes, 2 H. Lammers, 3 C. de Mink, 4 J. Smit, 5 P. Gooyer. Na een toepasselijk woord werden door controleur C. Koedijk de prijzen uit gereikt. dam); 4. J. H. Jonker Amsterdam); 5. J. Aafjes (Wormerveer). Bij de nieuwelingen wisten 20 renners de finish te bex-eiken. De Kampeervereniging Bakkum heeft ook dit jaar de kinderen van de leden weer een feest bezorgd. Ruim 1500 kin deren hebben er Zaterdag ten volle van genoten. De hoogtepunten werden gevormd door het oplaten van duizend ballonnen en de opvoering in het openluchttheater „De Pan", van het bekende spel „Monus, de man van de maan" door de toneelgroep van Carla Flinck. „De „ballon-oplating" dreigde geheel volgens het bekende gezegde: in het water te vallen. Want van de 1500 ballonnetjes, waai-van de allei-kleinsten slechts node afscheid konden nemen, wilden er om een onverklaarbare rede,i 500 „de lucht" niet in. Onder de 1000-,die wel hogere sferen opzochten, was ook een groter exemplaar van de K.N-.V.B. zelf. De dag ving aan met een rondgang over het kampeerterrein aan de Zeeweg, waar bij de jeugd werd vooragegaan door een tamboerskorps uit de Zaanstreek. Niet minder dan 260 kinderen van 8 tot 10 jaar togen hierna naar het strand, om uit te maken, wie of het beste en het snelste kan „schatgraven". De kinderen hadden tot taak doosjes op te graven, hetgeen met de nodige hilariteit en spanning gepaard ging. De hoofdprijs werd door Rudi van Sproosdij gewonnen. De jeugd van 10 tot 14 jaar vermaakte zich inmiddels met een vossenjacht, waax-- voor de belangstelling groot was. Nicolette Loven had als eerste de „vos" te pakken. Twee andei'e groepen kinderen werden getest op hun kennis van de omgeving, bomen en planten. In de eerste groep wist Astrid Wagener het meeste en in groep 2 was dat Alida Huisman. De kinderen kwamen 's middags bijeen in „De Pan", om van de belevenissen van Monus te gaan genieten. Het was jammer, dat de medspelenden genoodzaakt waren zich aan hun soms met moeilijke woorden doorspekte, tekst te houden, waardoor vooral voor de kleuters, veel van het ge sprokene onbegx-ijpelijk werd. De geluids versterker liet ook enige malen verstek gaan, doch niettemin genoot de jeugd van de voorstelling. Dat het graven van kuilen op de nogal steile Papenberg te Castx-icum voor de jeugd gevaren met zich brengt, is Zatex-- dagmiddag weer eens duidelijk gebleken. De 9-jarige J. W. uit Amsterdam, die in Castricum logeert, groef daar een kuil en had een diepte van ongeveer 1.60 meter bereikt. Plotseling stortten de wanden in en de jongen werd onder het zand bedol ven. Een speelkameraadje zag het onge luk gebeuren en waarschuwde in allerijl de heer H., wonende aan de Kx-amersweg, die zich gewapend met een schop, naar de Papenberg begaf. Enige andere omstan ders wax-en reeds met hun handen aan het gx-aven gegaan, doch zij hadden geen suc ces. Tenslotte lukte het de heer H. de jongen uit zijn benarde positie te bevrij den en wonder boven wonder was de knaap niet bewusteloos, ondanks het feit, dat hij cix-ca 10 minuten onder 40 cm zand bedolven was geweest. Arts A. H. v. d. Werff uit Castx-icum heeft de jongen on derzocht en hem naar zijn logeeradres aan de Bakkummerstraat vervoerd. De knaap klaagde over misselijkheid en hoofdpijn. Examens RK Mulo Voor het Mulo-diploma slaagden dit jaar de volgende leerlingen van de R.-K. Mulo te Driehuis: Aad Aarts, Jan Blom, Richtje Bosscher, Wim Gomes, Jac. Heeremans, Joop Heeremans, Gerard v. d. Heijden, Hax-ry Hendx-iks, Guus Hogex-hyde, Ria Gilissen, Riet v. d. Hulst, Paulien v. d. Klei, Willy v. Kuijeren, Annie Lagerberg, Jeanne v. Lieshout, Tiny Meesters, Han Metten, Jan Molenaar, Piet Mulder, Willy Nielen, Lia Schaaper, Tiny Uylenbroek, Rinus Valks, Ton Weber, Annie Wigchert, Lydia Winnubst, Peter Wittebrood, George van Zandvliet. Bovendien slaagde Fons Buyck voor Mulo-diploma B. Geen enkele leerling van de school is afgewezen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3