c RANG Het Huis Hein van Breenen: ik heb mij opperbest geamuseerd Vele Haarlemmers liepen de Nijmeegse Vierdaagse uit Waterpolo-ploegen zorgden voor Nederlandse zege op Frankrijk .Clowntje Rick Oosterkwartier won micro-korf baltourn ooi Wilkes, Rijvers en Appel speelden in Wassenaar $1 van haar Dromen 4 DE RENNERS AAN HET WOORD Voetbal Tournooi om Frans Hals beker op 23 Augustus WH '16 promoveert naar eerste klasse Spaarne Beker-tournooi op 30 Augustus Motorsport Eén dode bij motorraces in Gedinne (België) LANDEN-ZWEMWEDSTRIJD IN TILBURG Voor de kinderen Schermen Hongaar Sakovics wereld kampioen op de degen Petsm/jeiMO. pan ctems&zanfr HVGB won waterpolo- tweekamp van VZV Druk interlandseizoen voor hockey-elftal Roeien Vier van die Leythe naar Kopenhagen Gewichtheffen Nederlandse krachtsport bond nu Koninklijk FEUILLETON door Dorothy Quentin MAANDAG 27 JULI 1953 De zeven Nederlandse reijners wachtten op de pe- louse van het Pare des Princes in Parijs op de huldiging, die hun ten deel zal vallen voor het winnen van het landenklassement. De gezichten drukken vol doening uit over het resul taat. De zeven renners, die de jubileumronde geheel heb ben uitgereden, hebben toen enkele vragen over hun er varingen beantwoord. Wout Wagtmans: De ronde van dit jaar was zwaar en ik ben blij dat het er op zit. Volgend jaar hoop ik weer van de partij te zijn. Wim van Est' Het vorig jaar vond ik de Tour de France moeilijker dan nu. Maar daar is een verkla ring voor. Ik reed dit keer gemakkelijker en dan vind je de Tour niet zo waar. Of ik in 1954 weer van de partij zal zijn? Is dit niet een beetje vroeg om daar nu al over te denken? Jan Nolten: Deze ronde van Frankrijk was harder dan die van 1952. Ik ben niet helemaal tevreden over mijn prestaties. Ik houd in een boek precies,, bij hoe mijn wedstrijden verlopen, of ik gewonnen heb en hoe, of ik pech heb gehad met lekke banden of met ma teriaalmoeilijkheden, of ik uitgevallen ben en wat niet al. Het is misschien raar, dat ik het zeg, maar in de even jaren rijd ik altijd be ter, dan in de oneven jaren. Dat is uit mijn dagboek precies vast te stellen. Dat slaat niet alleen op grote wedstrijden, maar ook op de voorbereidende coursen. Dit seizoen heb ik zeer veel pech gehad. Ik ben enkele malen uitgevallen en lekke banden zijn mij ook niet oespaard gebleven. En zet de uitslagen van dit jaar eens tegenover die van 1952, 1950 en 1948. Natuur lijk, als ik mij forceer, be reik ik ook in de oneven jaren wel eens een uitste kend resultaat. Ik doe graag in 1954 mee en let dan maar op, dan zijn mijn resultaten ongetwijfeld be ter dan die van nu. Gerrit Voorting: Deze Ronde van Frankrijk is voor mij niet zwaarder ge weest dan anders. De goede geest was in de ploeg en als die er is gaat alles veel ge makkelijker. Tegen die cols van de eerste categorie zie ik erg op. Zij maken mij zenuwachtig en dat beïn vloedt in ongunstige zin mijn verrichtingen. Die bei-gjes van de tweede en derde categorie zijn voor mij niet lastig, maar die hoogste toppen Hein v. Breenen: Ik heb mij opperbest geamuseerd in de ronde. Er werd veel harder gefietst dan in de Ronde van Italië, en dat ligt mij nu eenmaal beter. Jos Suykerbuyk: Deze eerste ronde van Frankrijk is mij eerlijk gezegd meege vallen. Als Kees Pellenaars mij het volgend jaar weer nodig heeft, ben ik er bij. Natuurlijk was deze Ronde zwaarder dan die van Ita lië. Ik voel mij overigens volkomen fit. Thijs Roks: Die Pyre neeën' hebben mij meer moeilijkheden bezorgd dan de Alpen. Ik ben tevre den en ik hoop, dat Pelle naars het ook is. Ik vond deze Ronde van Frankrijk lastiger dan het vorig jaar. Er werd meer gevochten in elke étappe. Het is voor de organiserende vereniging „Oosterkwartier" een succesvol tournooi geworden, want alle vier de ploegen dron gen tot in de finales van deze micro-korf- balwedstrijden door. Het A-team won ten slotte het tournooi door met zeven-drie van D te winnen. In de verliezersfinale won Nieuw Flora a met drie-nul van Sport Vercent. Na de introductie van micro-korfbal in de Sportweek, werd er dus nu voor de eer ste maal in Haarlem een tournooi gehou den, waarvoor veel belangstelling bestond. De deelnemende verenigingen waren Oost hoek, Nieuw-Flora, Sport Vereent en Oos terkwartier met vier ploegen. Aurora liet verstek gaan, waarvoor Nieuw-Flora een tweede ploeg opstelde. Er werd met veel animo gespeeld. Bij micro-korfbal, dat op een betrekke lijk Klein veld wordt gespeeld, dient men de tegenpartij vrijheid te gunnen, waar door het tempo kan worden opgevoerd. Dit was gisteren niet het geval. Wanneer der gelijke tournooien' in Haarlem meer wor den gehouden, zullen deze kinderziekten op den duur ongetwijfeld verdwijnen. Een gunstige uitzondering vormde de finale, waarin snel werd gespeeld; het gevolg was dan ook, dat dit de doelpuntrijkste wed strijd van het tournooi werd: Oosterkwar tier a won met 7-3. De uitslagen waren: Eerste ronde: Oosterkwartier aNieuw Flora a 4-2, Oosterkwartier bNieuw Flo ra b 3-0, Oosterkwartier cSport Vereent 7-0, Oosterkwartier dOosthoek 1-1 (Oos terkwartier wint na strafworpen). Verliezersronde: Sport VereentOost hoek 2-1, Nieuw Flora aNieuw Flora b 1-1 (Nieuw Flora a wint na strafworpen). Winnaarsronde: Oosterkwartier cOos terkwartier d 1-2, Oosterkwartier aOos terkwartier b 3-1. Finales: Verliezersronde: Sport Vereent Nieuw Flora a 0-3. Winnaarsronde: Oos terkwartier aOosterkwartier d 7-3. Op „Duinhorst" in Wassenaar hebben Zondag verschillende bekende en onbeken de Nederlandse prof-voetballers en oud spelers een onderlinge voetbalwedstrijd gespeeld, waarvoor circa 5000 belangstel lenden naar Wassenaar waren gekomen. De elftallen waren als volgt opgesteld: Kelderman (ex-Ajax) doel, Oudshoon (ex-Kranenburg) en Schaff (ex-ADO) achter, Numan (ex-VUC), Hueber (ex- VUC) en Hoetmer (ex-VUC) midden, Bram Appel (ex-Sittard), Rijvers (ex- N.A.C.), Van Lent (ex-HDVS), Karei de Harder (ex-VUC) en Bertus de Harder (ex-VUC) voor. B-ploeg: Van Trier (ex-Xerxes) doel, De Groot (ex-ODB) en G. Appel (ex- VUC) achter, De Kubber (ex-VUC), Van der Hart (ex-Ajax) en Manschot (ex-Cele- ritas) midden, Carlier (ex-V.V.V.), Fuchs (ex-ADO), Weezenaar (ex-Archipel), Wil kes (ex-Xerxes) en Holleman (ex-VUC) voor. Scheidsrechter was de heer Rooden- burg. De talrijke toeschouwers hebben niet van spannend, maar wel van technisch goed voetbal kunnen genieten. De „groten" spanden zich kennelijk niet erg in, doch de fijne trekjes gingen voor de liefhebbers niet verloren. Faas Wilkes deed het kalm aan, doch wat de ex-Xerxesspeler liet zien was voortreffelijk en vooral zijn opbou wend werk was van klasse. Spil van der Hart stak eveneens in bijzonder goede vorm. Hij had het overigens niet gemakkelijk tegen een voorhoede, waarin Bram Appel, Rijvers, Van Lent en de beide De Harders opereerden en de 5 doelpunten, die deze aanvallers wisten te scoren waren zeker niet aan hem te wijten. In het elftal van De Kubber vielen naast Carlier ook de beide Hagenaars Fuchs en Holleman op, die zich in dit milieu uitstekend aanpasten. Kees Rijvers dikker dan voorheen, liet in de tweede helft verstek gaan, daar hij last had van een oude blessure. De doelpunten waren talrijk. Er werden er in totaal 10 gescoord broederlijk over beide ploegen verdeeld. De score verliep als volgt: Karei de Har der (0—1), Wilkes (1—1), Carlier (2—1), Wilkes (31), Bram Appel (32), rust, Wilkes (4—2), Van Lent (4—3), Bertus de Hai-der (44), Van Lent (54), Van der Hart (55). E.D.O. houdt op 23 Augustus het voet- baltournooi om de Frans Hals Beker, waaraan deelnemen: E.D.O., Volendam, H.F.C. en waarschijnlijk Rigtersbleek. In Heerlen werd de voetbalwedstrijd V.V.H. '16Helmond (promotie tweede klasse, groep C) gespeeld. De ontmoeting eindigde in een gelijk spel: tweetwee. Door deze uitslag promoveert V.V.H. 16 naar de eerste klasse. Goud, zilver en brons zijn de kruizen die onze stadgenoten meebrachten van de Inter nationale Vierdaagse Afstandmarsen in de omgeving van Nijmegen. Zeer vele Haarlem mers hebben ook dit jaar met succes deel genomen aan deze mooie wandeltochten. Wij zagen op alle afstanden en bij vele militaire detachementen bekende gezichten, het juiste aantal is niet echter precies op te geven, maar het waren zeker enkele honderden. Op de 30 kilometer zagen we onder andere de 78-jarige heer G. H. Wamelink en ook de heer A. H. F. Pieterse, die de zeventig reeds is gepasseerd, wandelde voor de zesde keer mee. Op de 40 kilometer zagen we me vrouw M. de KlerkJurg die voor de zeven de en de heer G. P. C. van Delden die voor de vijfde keer meewandelde. De bekende lange afstandloper C. Slinger volbracht de 55 kilometer-tocht voor de elfde keer met groot gemak. Het gouden kruis ontvingen de heer H. van Oorschot van „Jan Passtoors", P. Vos van „Onder Door" en G. Faaij, die allen met suc ces tien keer hebben deelgenomen. Van „Onder Door" hebben ook nog de twee gebroeders Vos meegelopen; E. Vos voor de vijfde keer en B. Vos voor de achtste keer. Van „Jan Passtoors" hebben de volgende leden deelgenomen: de dames A. v. d. berg (1 keer), Ch. P. Crolla (1 keer), C. Grim (2 keer), M. W. Meenken (6 keer), R. Olydam (9 keer), J. A. Tielens (2 keer), C. M. van Oor schotBakker (5 keer), A. J. M. Schellekens (2 keer), A. van Tongeren (3 keer) en de heren S. Bandstra (3 keer). H. v. d. Berg (2 keer), D- Beumer (1 keer), H. Drost (2 keer), A. van Eijk (4 keer), M. Ploeg (4 keer), J. Rotteveel (8 keer), J. W. Schorfhaar (12 keer), M. Timmermans (12 keer), P. J. de Vries (4 keer), P. Wiedijk (13 keer), E. H. Wortman (12 keer). Van de wandelsportafdeling der Nederland se Spoorwegen en de N-Z.H.V.M. waren de volgende leden die met succes hebben mee gewandeld: de dames A. van Duin (6 keer), A. Gorter (2 keer) en de heren M. Hunink (6 keer), G. de Beste (5 keer), H. Schenern (5 keer), A. Hagedoorn (4 keer), C. Heugenius (2 keer). Politie Evenals andere jaren was er ook nu weer een detachement van de Haarlemse politie aanwezig. Onder leiding van brigadier Van Soest hebben alle 19 leden deze zware toch ten met succes volbracht. Over gebrek aan belangstelling hebben zij niet te klagen ge had. Reeds Donderdag was de burgemeester (zelf een oud-vierdaagseloper) en de hoofd commissaris bij de rust in Berg en Dal aan wezig om de politiemannen te ontvangen en Vrijdagmiddag stond het voltallig muziek korps van de politie enkele kilometers voor Nijmegen klaar om het detachement naar de finish te begeleiden waar de hoofdcommis saris zijn mensen gelukwenste met het be haalde succes. Zaterdagmiddag werden zij nog eens ontvangen op het bureau in de Smedestraat, waar commissaris De Boer de wandelaars toesprak. De namen van de leden van het politie- detac-hement: inspecteur van politie Van Ma rion (1 keer), inspecteur Endlich (1 keer), agenten Andrea (1 keer). Meuleman (2 keer), Kramer (2 keer), Lohman (3 keer), Listing (3 keer), Maas (3 keer), hoofdagent Barendsen (4 keer), agenten De Boer (4 keer), Polderman Het voetbaltournooi om de Spaarne- beker wordt dit jaar op 30 Augustus ge houden. Deelnemende verenigingen zijn Haarlem, Hermes-DVS, DFC en NOAD. (4 keer), Sietsma (5 keer), Nuyens (5 keer), Wilhelmus (5 keer), Zitman (6 keer), De Zwart (6 keer), hoofdagent v. d. Kamer (8 keer), brigadier Van Soest (9 keer), hoofd agent Pebesma (11 keer). Een bijzonder woord van hulde verdienen de verzorgers voor het vele werk dat zij heb ben verricht. Dit waren mevrouw v. d. Ka mer en de heren Kokhuis, Deenen en Mol. De internationale motorraces, die Zon dag in Gedinne (België) zijn gehouden, hebben de Engelsman Josy Godsmarck het leven gekost. In de 500 cc zijspanklasse vloog hij met zijn teamgenoot Slater, die de motor bestuurde, uit de bocht en sloeg over de kop. Hij was op slag dood. Slater moest ernstig gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het was de eerste maal, dat Godsmarck als passa gier in een zijspanrace meereed. Voorts werden vele toeschouwers licht gewond toen de Belg Martin, die zelf on gedeerd bleef, op het publiek inreed. Bij de halve liters behaalde de Brit Far- rant met Norton de overwinning met een tijd van 41 min. 25 sec. over de 134 kilo meter. Ray Amm (Rhodesia) met Norton werd tweede in 41 min 57 sec. Lo Simons (Nederland) kwam met Nor ton in 45 min. 1.8 sec. op de dertiende plaats. Daf Nederland de landenzwemwedstrijd tegen Frankrijk met 4536 heeft kunnen winnen danken onze landgenoten hoofdzakelijk aan de waterpolo-spelers, die met overwinningen van vier-twee en zes-één liefst vijftien winstpunten veroverden. Winstpunten, die hard nodig waren, nadat de Franse heren overtuigend met 2715 een voorsprong hadden genomen. Onze dames hebben weliswaar ijverig getracht deze voorsprong te niet te doen, maar zij konden daar mede in verband met het feit, dat voor de puntentelling twee heren zwommen tegenover op de damesnummers slechts één zwemster niet in slagen, al boekten zij met de uitslag 15-9 zes pun ten winst. Het grootste voordeel behaalden de Fran sen, zoals gezegd op de herennummers. Eminente en Jany zorgden voor een dub bele zege op de 100 meter vrije slag; Bozon en Violas herhaalden dit kunststukje op de 100 meter rugslag, waar Nederland ge handicapt was door het ontbreken van Jitse van der Veen. Ondanks een flitsende eindspurt van Ten Thye werden de heren ook op de 4 x 200 meter estafette vrije slag verslagen. Dames De dames maakten dit op de 4 x 100 meter wisselslag estafette weer goed, want hier won Nederland met groot verschil. Geertje Wielema, Ria Vonk, Rika Bruins en Els van der Ploeg gaven de Franse zwemsters geen schijn van kans. Door Odette Lusien op de 100 meter vlinderslag behaalde de Francaises de enige zege. Waterpolo De Nederlandse jeugd waterpoloploeg had inmiddels dit zwemfestijn. waarvoor in Tilburg maar matige belangstelling be stond, geopend met een verdiende vier- twee overwinning op de Franse juniores. De ploeg was als volgt samengesteld: Doel: Wagenaar (Het IJ); achter: Walewijn (HZ 'en PC), Bouwman (HPC), Mosterd (AZ en PC); voor: De Winter (Merwede), Keizer (Neptunus, Amersfoort), Lamme (Robben). De snellere Franse jeugdploeg gaf aan vankelijk uitstekend partij en het duurde tot één minuut vóór rust, eer De Winter de score kon openen. Na rust waren het Lamme en Mosterd, die op uitstekende wijze de stand tot drie-nul opvoerden, waarna een heftig tegenoffensief, alsmede foutief opstellen van doelman Wagenaar de Fransen op twee-drie bracht. Bouw man tenslotte maakte aan alle onzekerheid een einde door met een onhoudbaar schot de stand op vier-twee te brengen. Senioren De overwinning van onze vertegenwoor digende senioren poloploeg, waarin Keete laar als midachter was opgesteld, is on danks de felle tegenstand der Fransen geen ogenblik in gevaar geweest. Slechts even heeft Van Gelder zijn kunnen moe ten tonen op schoten van Marinaux, Pa- dou en Jany. Maar toen had Nederland door Korevaar en Smol al een twee-nul voorsprong genomen en deze werd vóór rust nog vergroot door fraaie doelpunten van Bijlsma en Van Feggelen. De vier-nul achterstand was voor de Franse ploeg aan leiding om na de rust een vrij hard en fel offensief in te zetten, dat door de solide Nederlandse achterhoede echter vrij spoe dig tot staan werd gebracht. Korevaar en Van Feggelen deden Nederland daarna tot zes-nul uitlopen, alvorens Martineaux voor het enige (verdiende) Franse tegenpunt kon zorgen (6-1). Uitslagen De uitslagen van de zwemnummers waren: Dames: 100 meter vlinderslag: 1. Odette Lusien (Fr.) 1.24.2; 2. Els van der Ploeg (Ned.) 1.28.4. 100 meter rugslag: 1. Geertje Wielerna (Ned.) 1.15.6; 2. Joke de Korte (Ned.) 1.16 (buiten mededinging); 3. Marie Helene André (Fr.) 1.17.8; 4. Janny Rubingh (Ned.) 1.18.4 (buiten mededinging). 100 meter vrije slag: 1. Ria Vonk (Ned.) 1.08.1; 2. Ginette Jany (Fr.) 1.10; 3. Lenie v. Rooy (Ned.) 1.13 (buiten mededinging); Er stonden 'n heleboel palmen aan het strand; oom Tripje ging op het zand zitten en leunde tegen een palmstam, om uit te rusten. Oef.wat was hij nog moe! Een tijd zat hij daar. Maar toen hij naar de zee keek zag hij, dat het bootje door de golven tot vlak bij het strand was gegooid. En toen dacht hij er opeens aan, dat in het bootje zijn kleine voorraad eten en water was geborgen. Dat zou hij misschien hard nodig hebben! Dus stond hij op, toen hij wat was uitgerust, en liep naar de plaats, waar het bootje lag. Toen begon hij moeite te doen, het verder op het strand te trekken. Dat was niet gemakkelijk. Maar eindelijk lukte het toch; hij trok het bootje aan land en sleepte het verder het strand op, anders zou het misschien door de zee weer weggesleept worden. Terwijl oom Tripje daarmee bezig was, keek hij telkens eens achterom. Hij wist niet, of het eiland bewoond was, of niet. Stel je voor, dat er achter hem opeens 'n troep inboorlingen te voorschijn zou komen uit de struiken! Maar het bleef stil. Hij hoorde alleen de vogels fluiten. Toen hij het bootje ver genoeg op het strand getrokken had, maakte oom Tripje het kistje en de kruik los en droeg ze met zich mee naar het plekje onder de palm. 4. Mansje van der Putten (Ned.) 1.14 (bui ten mededinging). 200 meter schoolslag: 1. Rika Bruins (Ned.) 2.57.4; 2. Nel van Opstal (Ned.) 3.04 (buiten mededinging); 3. Jopie Spoor (Ned.) 3.06.8 (buiten mededinging); 4. Lu- cienne Cooreman (Fr.) 3.16.8. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Ne derland (Geertje Wielema, Rika Bruins, Els van der Ploeg, Ria Vonk) 5.19; 2. Frankrijk (Marie Helene André, Lucienne Cooreman, Odette Lusien, Ginette Jany) 5.29.6. Frankrijk (Tourette. Blioch, Eminente, (Fr.) 59.3 sec. 2. Jany (Fr.) 59.4 sec. 3. De Vreng (Ned.) 1.00.8. 4. Pieters (Ned.) 1.04.4. 100 meter rugslag: 1. Bozon (Fr.) 1.06.4; 2. Violas (Fr.) 1.11; 3. Korteweg (Ned.) 1.11.6; 4. Schuyer (Ned.) 1.13.5; 200 meter schoolslag: 1. Bekkering (Ned.) 2.47.2; 2. Braussart (Fr.) 2.49.8; 3. Distin- quin (Fr.) 2.51.2; 4. Arnold (Ned.) 2.52.3. 4 x 200 meter vrije slag estafette: 1. Frankrijk (Tourette, Blioch, Emenente, Jany) 9.23.8; 2. Nederland (De Vreng, Pie ters, Elzenga, Ten Thye) 9.24.4. Op de eerste dag van het tournooi om het wereldkampioenschap sabel voor équipes heeft de Nederlandse ploeg één overwin ning behaald en twee nederlagen geleden. Het Nederlandse team bestaande uit Mont- foort Sr., Terwcer, Los en Meynderts ver sloeg Duitsland met negen-zes en daarna Meynderts werd door Ch. van Uden ver vangen verloor de ploeg elf-vijf van Italië en met dezelfde cijfers van Polen. In de wedstrijd tegen Duitsland waren de Nederlanders goed op dreef. Montfoort Sr. slaagde erin om alle partijen in winst om te zetten en Los nam drie partijen voor zijn rekening. In de wedstrijd tegen Italië toonde Ter- weer zich de sterkste van de Nederlandse équipe. Pinton, Racca en Pace werden door hem verslagen met de cijfers 54, 54, 53. Montfoort en Los wonnen ieder één partij. Het tournooi om het wereldkampioen schap floret dames is gewonnen door de Italiaanse schermster Irene Camber. Op de tweede plaats eindigde Renee Garihle (Frankrijk) en derde werd Ilse Keydel (Duitsland). De Hongaar Sakovics is wereldkampioen degen geworden. In de finale van dit wapen legde hij met zes overwinningen beslag op de eerste plaats. Tweede werd zijn land genoot Berczenyi en derde de Italiaan Marini. De titelhouder en Olympische kampioen Eduardo Mangiorotti (Italië) eindigde als vijfde. De Nederlandse deelneemsters en deel nemers werden in de voorronden reeds uit geschakeld. De beste prestatie leverde Mary Meyer van der Sluis, die tot de kwartfinale wist door te dringen. Na barrage verloor zij van de I-Ingaarse dames Ilona Elek en Kiss. ADVERTENTIE Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Crista! fruits proeft Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" HVGB was Zondagmiddag de gast van VZV dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, in het zwembad „De Heerendui nen" een waterpolo-tweekamp hield. De eerste heren zeventallen waren voor deel name aan dit tournooi uitgeschakeld, zodat de jeugd, de dames en de veteranen tegen over elkaar in het water kwamen. Het ver loop van de wedstrijden was: Jongens: VZVHVGB 1-5. Meisjes: VZV —HVGB 2-7. Heren: VZV 2HVGB-combinatie: Na dat HVGB een twee-nul voorsprong ver kregen had ging. de rust met een een-twee stand in. Na de hervatting maakte Halsema er een-drie van, waarop Broek de stand veranderde in twee-drie. HVGB won de wedstrijd tenslotte met vier-twee. Bij dé dames kwam HVGB (2) voor de rust met 4-0 voor te staan; na de hervat ting werd deze voorsprong opgevoerd tot 6-0, waarna VZV succes wist te boeken; HVGB deed er echter nog een schepje op en de eindstand werd een-acht. VZV 1HVGB 1, dames: In deze wed strijd verstreek de eerste speelhelft met twee-nul voor HVGB en in de tweede speelhelft werd er nog een drietal doel punten aan de HVGB-voorsprong toege voegd. De heren veteranen zorgden voor wat meer afwisseling. Swier bezorgde VZV de leiding, waarna Geerts gelijkmaakte. Na de hervatting was het wederom Swier, die de stand ln het voordeel van VZV bracht en Visman maakte er drie-een van. Nadat Rol een tegendoelpunt had gemaakt, waren het Swier en Schoone, die voor VZV het vijftal vol maakten, waarna Geerts de eindstand op vijf-drie bracht. HVGB had dus vijf van de zes wedstrij den gewonnen, waarvoor zij de door de jubilerende vereniging uitgeloofde prijs mee naar Haarlem mocht nemen. Het Nederlands hockey-elftal heeft een druk en interessant seizoen voor de boeg. Reeds op 25 October wordt in een nog na der te bepalen Zwitserse stad de wedstrijd ZwitserlandNederland gespeeld. Op 28 Maart 1954 volgt in Brussel BelgiëNe derland en de Zaterdag daarop, op 3 April, wordt in Wales tegen Wales gespeeld. Ne derlandBelgië in Amstelveen is op 2 Mei bepaald. Na de trial, die op de Bosbaan bij Am sterdam geroeid is, heeft het bestuur van de Nederlandse Roeibond in overleg met de technische commissie besloten de vier met stuurvrouw van „Die Leythe" uit te zenden naar de internationale dameswed strijden om de zilveren Hollandse wind molen, die vooraf gaan aan de Europese roeikampioenschappen in Kopenhagen. Vier ploegen kwamen Zaterdag in de baan en het was Nereus, dat met zeer ge ring verschil als eerste door de finish ging, gevolgd door „De Hunze", „Die Leythe", welke ploeg nog geen taflengte achter was, en „Het Spaarne". De ploeg van „Die Leythe" wordt uitge zonden, omdat zij het Nederlands kam pioenschap heeft behaald. In de trial is nu gebleken, dat zij vrijwel niet onder doet voor de andere ploegen. Het hoogtepunt van de receptie ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse Krachtsportbond in Am sterdam was ongetwijfeld de mededeling van dr. J. Miedema, hoofd van de onder afdeling lichamelijke opvoeding en spoi't van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het H.M. de Ko ningin behaagd heeft deze bond het prae- dicaat Koninklijke te verlenen. Dr. Miedema noemde de krachtsport bond een der kleinere, maar tevens een der betere sportorganisaties, die een be langrijk aandeel hebben gehad in het ves tigen van de goede naam van Nederland in de internationale sportwereld. Een van de grote verdiensten van het bestuur van deze bond is, aldus dr. Miedema, dat het de bond en de sport heeft weten te vrij waren voor excessen en professionalisti- sche tendenzen. vertaald uit het Engels 37) Haastig waste ze haar handen en ge zicht en droogde zich af aan de handdoek, die voor haar klaar was gelegd. Ze hield zich voor, dat ze zich niet met andermans zaken moest bemoeien. Mark en Yvonne kenden elkaar al geruLme tijd; zij waren van elkaar gaan houden, lang voordat zij hen had leren kennen, cn haar critiek op allerlei, wat hun verhouding betrof, deed niet ter zakeZe poederde haar neus, ergerde zich voor de zoveelste maal aan de vaag zichtbare sproeten op haar blanke huid, en haalde tenslotte een kam door haar steile haar, waarna ze zich weer bij Yvonne voegde. Deze zat al aan tafel, waarop de lunch klaar stond. „Ik heb kip besteld", zei ze opgewekt, „ik houd niet van het vlees, dat het restau rant beneden verstrekt. Je hebt zeker wel honger". „O ja, ik heb een geweldige trek", ant woordde Elsie. Het eten was uitstekend en Elsie con stateerde tot haar genoegen, dat ook Yvon ne heel behoorlijk at. Ze kwam enigszins over haar verlegenheid heen en vertelde over de Kerstboodschappen, welke ze die morgen gedaan had. „O, Kerstmis vind ik afschuwelijk", zuchtte Yvonne. „Ik moet naar huis en daar de goede dochter spelen, hulst en misletoe ophangen en alles versieren. Waanzin, wanneer er geen kinderen in huis zijn". „Ik houd van Kerstmis", zei Elsie warm. „Maar natuurlijk waren er in het wees huis altijd héél véél kinderen, zódat we erg veel plezier konden maken". „Het zal dit jaar dan erg stil voor je zijn met alleen Mark en Annie", merkte Yvon ne op, terwijl ze het jonge meisje opmerk zaam gadesloeg. „Zeg me eens, Elsie, hoe is Mark op 't ogenblik eigenlijk? Hij doet al tijd heel opgewekt, als ik hem aan de tele foon heb, maar dat is waarschijnlijk alleen maar pose. Ik wéét, dat hij zo nu en dan heel somber gestemd is". „O, ik geloof, dat hij over het algemeen werkelijk opgewekt is", antwoordde Elsie met nadruk. Ze kreeg een kleur en had het gevoel, dat ze ondervraagd werd. „Hij is bovendien kerngezond en zijn boek vordert goed", voegde ze er aan toe. „Dat helpt hem om de tijd door te komen". „Ja, dat zal wel", zei Yvonne vaag, ter wijl ze een sigaret opstak. „Kom, laten we nog een kopje koffie nemen en dan ver trekken. Ik moet zeggen, Elsie, dat je een handig meisje beni met al je capaciteiten als secretaresse en chauffeuse. Mark zal je missen, als je weggaat". Hoewel Yvonne vriendelijke dingen zei, voelde Elsie, dat het niet helemaal oprecht gemeend was. „Wanneer hij weer kan zien, zal hij mij niet meer nodig hebben, juf frouw Clair", zei ze rustig. „Nee, waarschijnlijk niet", gaf Yvonne toe. „Schiet het boek werkelijk op en wordt het goed, of zet je hem alleen maar aan tot werken om de tijd door te komen, zonder dat het resultaat bijzonder is?" Elsie kreeg een vuurrode kleur. „Ik zou hem heus niet iets wijs kunnen maken", antwoordde ze. „Ik lees hem elke dag het werk van de vorige dag voor en hij weet maar ad te goed wat geslaagd is en wat niet". „Wordt het net zo goed als zijn vorige boeken?" vroeg Yvonne, geen aandacht schenkend aan Elsie's verontwaardigde toon. „Maar dat zul je natuurlijk niet kun nen beoordelen, je bent nog te jong om iets van hem gelezen te hebben". „Ik heb zijn boeken wel degelijk gele zen", riep Elsie uit. „En dit boek wordt het beste, dat hij ooit geschreven heeft". Yvonne keek Elsie aan met een vreem de blik in haar ogen. Het enthousiasme, waarmee het meisje gereageerd had, en de blos op haar wangen, zeiden haar genoeg. Ze wist nu wat ze weten wilde. Het was niet mogelijk tussenbeide te komen, ten minste nog niet. Zolang Mark met een boek bezig was, was dat boek voor hem het al lerbelangrijkste op de wereld. Maar als het klaar was, zo had hij haar wel eens ver teld, had hij nauwelijks zin om de druk proeven te lezen.Zijn scheppend werk was dan volbracht en de rest kwam er voor hem niet meer op aan. Yvonne besloot om onmiddellijk, wanneer dit boek klaar zou zijn, met Elsie af te rekenen. Elsie, die zo overduidelijk gebruik had gemaakt van Marks hulpleloosheid om een plaatsje in zijn hart te veroveren.... Het moment daarvoor was echter thans nog niet geko men. Met een vriendelijke klank in haar stem zei ze tot Elsie: „Wat je zegt doet me erg veel genoegen. Het zal van veel belang voor Mark zijn, wanneer hij in deze moeilijke wachtperiode een werkelijk goed boek schrijft. Het zal hem het gevoel geven, dat hij niet bij de pakken neergezeten heeft. Ik zelf ben ook een vechter en ik ben er vóór om tot de laatste kans door te vech ten.... Zjjllen we er nu vandoor gaan, anders zijn wij niet tegen etenstijd op Wil lows. Is er nog voldoende benzine in de wagen?" „De garage beneden zou een en ander nog even nakijken". Yvonne nam een klein koffertje op en trok haar jas aan. Ze sloeg Elsie gade, ter wijl deze nonchalant haar oude tweed mantel over haar schouders gooide. Het was onbegrijpelijk voor iemand als Yvon ne, dat Elsie nog geen nieuwe kleren had gekocht, nu ze een behoorlijk salaris ver diende. Als ze goed gekleed was, zou ze er heel aardig uit kunnen zien.... Even benijdde Yvonne Elsie om haar zachte mooie huid, haar stralende ogen en haar glanzende steile haar. kortom haar jeugd, die geen ingewikkelde schoonheidsbehan delingen nodig had. Yvonne wist maar al te goed, hoevel tijd ze elke dag weer aan haar uiterlijk moest besteden, om er bloeiend en jong uit te zien, en even voel de ze zich vermoeid en betwijfelde ze het resultaat.... Maar toen ze zichzelf een ogenblik later in een lange spiegel zag, lachte ze om haar twijfel. Ze moest zich geen dwaze ideeën in het hoofd halen: na tuurlijk was het de moeite waard om er zó goed uit te zier.' „Hartelijk dank voor de lunch", zei Elsie beleefd, terwijl ze in de lift naar beneden gingen. Yvonne glimlachte. „Ik moet jóu bedanken", zei ze vriende lijk, „voor het brengen van de auto. Ik ben wel lastig, maar ik kan nu eenmaal niet tegen lange treinreizen". De terugrit viel Elsie mee. Alleen reed Yvonne veel te ïoekeloos en snel, zodat Elsie zich niet helemaal op haar gemak voelde. Ze ertelde Elsie uitvoerig over de voor jaarsshow, die ze nu reeds moest voorbe reiden, en scheen alle grootheden op mode gebied persoonlijk te kennen. Ook scheen ;e er geen hand voor om te draaien om een dure reis naar Parijs te maken enkel en alleen voor één bepaald model. „We copiëren Parijse modellen voor som mige cliënlen, begrijp je?" legde Yvonne uit, „en voor andere cliënten ontwerpen we zelf". „Ik had er geen idee van. dat het alle maal zo gecompliceerd was en zo ontstel lend duur", antwoordde Elsie. „Ik dacht, dat sinds de oorlog iedereen eigenlijk doodgewone kleren kocht". „Gelukkig niet iederéén. Yvonne's stem had een scherpe klank. „Er zijn gelukkig nog wel enkele rijke mensen in Engeland over, en verder moet je de filmsterren en toneelspeelsters niet vergeten, die altijd de mode vóór zijn. 1-Iet aardigste van mijn werk vind ik echter een lelijke vrouw zó te kleden, dat ze er toch aantrekkelijk uitziet!" Elsie liet Yvonne maar dooi-vertellen. Deze leek bijna normaal menselijk, wan neer ze over haar zaak sprak. Bovendien werd hierdoor het aansnijden van andere onderwerpen, welke Elsie vreesde, verme den. HOOFDSTUK 22 Na Exeter sloeg Yvonne een andere weg in dan Mark op de kaart had aangegeven. Elsie maakte hierover een verwonderde opmerking. „O, 't maakt niets uit. Ik rijd altijd deze weg", antwoordde Yvonne. „Ik wil even langs Farthings". „Farthings?" vroeg Elsie nieuwsgierig. (Wordt vervolgd). y

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6