I Jmuider strand verborg vele „schatten" Velsense volksdansgroep ontving haar Duitse gasten Havenberichten Mannen van Hoogovens met hengels bij Middensluis Jeugd reed bedaard de ronde van Velsen" Mekog's „zilveren kring" met G. J. v. d. Linden uitgebreid Visserij-varia J Agenda voor Velsen Vurig avondfestijn in „Velserend" 6 STRANDFESTIJN ALS NOOIT TEVOREN Plannen, om meer leven in de brouwerij te brengen Examens Mullens in Augustus naar IJmuiden Vanavond komen Osnabrückers niet naar het Kuenenplein Holland I-beker voor de Kern FIETSENRALLY MAANDAG 27 JULI 1953 Onder een stralende zon heeft een 300- tal bruingebrande kinderen Zaterdagmid dag van een IJmuidens strandfeest geno ten, dat alle voorgaande festijnen verre overtrof. Voor dit doel was een groot stuk grond tussen de paviljoens „Zuidpier" en „Noordzee" afgebakend, waarop de kin deren met enthousiasme de gebruikelijke prestaties in koekhappen, zandlopen etc. volbrachten. Het heeft de organisatoren wel in alle opzichten meegezeten. Daar waren dan in de eerste plaats de badgasten, die in enkele weken een bedrag van eventjes 200 bij eenbrachten. De pachters lieten zich, even als de leveranciers, niet onbetuigd, terwijl een gul gebaar van de firma's Parlevliet, Geels en Pruis eveneens op hoge prijs werd gesteld. Het was de heer W. Menger, één van de volijverige voormannen, die met een kort woord de feesten inleidde, waarna al spoedig verscheidene groepen kinderen zich letterlijk op de spelen „wierpen". Het de laatste tijd in zwang gekomen schatgraven" vormde wel het hoogtepunt. Er waren dertien flesjes met briefjes,waar op de prijzen stonden, de grond ingegaan, welke binnen niet al te lange tijd door driftige kinderhandjes werden opgegrkven, waarbij het strand weergalmde van de verheugde kreten. De toeschouwers lieten zich aan de kant met aansporingen evenmin onbetuigd. Als de kinderen door de felle zon dorstig werden, konden ze met verfrissingen weer gelaafd worden, terwijl de tractaties welke met gulle hand werden uitgedeeld, kennelijk ook zeer in de smaak vielen. De organisatoren, de dames Kreb, Ros en Blenk en de heren Menger, Ros en Kreb, wier namen met ere genoemd mo gen worden, hadden zelfs de babies van het strandgedeelte waarop gefeest werd, veilig ondergebracht en voor hen vormde een pracht van een rammelaar het aandeel in de vreugde. Verdere plannen Het prettige van een dergelijk geslaagd festijn is, dat er enthousiasme wordt ge wekt. Aan ontspanning voor de badgasten die momenteel in grote getale de huisjes bevolken, ontbreekt, vooral in de avond uren, nog wel het een en ander, maar nu gaat het er toch van komen. Volgende week een lampion-optocht en vuurwerk en over veertien dagen een feest voor de groten, waarbij aan „schatgraven", zandvormen en een gecostumeerde voet balwedstrijd wordt gedacht. Verder overweegt men de aankoop van een aantal sport-attributen. waar de bad gasten ook des daags vrijelijk over kunnen beschikken en het houden van wedstrijden op verschillend gebied in de avonduren. Hopelijk worden deze plannen verwezen lijkt. De prijzen bij de kinderspelen werden door de op het strand populaire „Oom Toon" aan de volgende winnaars uitge reikt. Voor de hoofdakte-examens slaagden op 24 Juli te Haarlem de heren: C. Krieger te Uithoorn: C. Ruiter te Oude Niedorp; W. M. Winterink te Haarlem en A. van Zoonen te Oude Niedorp. Voor afdeling A: H. J. Bosman te Amster dam en mevrouw KoopmansGrommé te Amsterdam. Voor afdeling B de heren: W. Breunesse te Woerden; E. J. Dommering te Amsterdam; J. A. Segers te Lisse; M. W, Griffioen te Woerden en O. D. Jaquet te Deelen. ER is voorlopig nog een eerbiedwaardige afstand tussen de wens en de werke lijkheid rond de vissershaven van IJmui- den, een afstand, die in elk visserijbedrijf door de vele nuanceringen weliswaar be staat, maar die in het buitenland toch niet zulk een vaak heftige wrijving oplevert tussen de beide grootmachten in dat be drijf: productie- en afzetsector. Aan de IJmuidense Zuidzij leeft het pro bleem van een beter-geregelde afslag wel degelijk, zo goed als het aan de andere kant van de havenkom een punt ter dis cussie uitmaakt en zal uitmaken. Bepaalde plannen zijn aan de rederskant gerezen vage plannen weliswaar, maar dan toch plannen, die naar de toekomst wijzen. Laat ons eens veronderstellen, dat alles „naar wens" verloopt. Welnu, dan klinkt dus om zeven uur in de ochtend de sirene voor de afslag en op dat moment staat zeker negentig percent van de aanvoer op de halvloer uitgestald, klaar voor de ver koop. Er is dus heel vroeg met lossen be gonnen. Bij de schepen, die nog niet „los" zijn, vinden we sorteertafels, waarop de vangst wordt uitgezocht en naar soort over de halkisten (van aluminium zullen we in dit Utopia maar vast zeggen) wordt verdeeld. Kisten van honderd pond zijn allang uit de mode en de kisten worden gevuld tot slechts even onder de rand, waarbij er op gelet wordt, dat dezelfde sorteringen bij of op elkaar komen te staan. Dat „op el kaar" kan, want de kisten lopen niet over. Een eventuele Engelse gast in de hal zal daar niets bizonders aan zien, want hij ként dat systeem allang, maar in IJmuiden is het een hele verandering, want tot nog toe kwamen alleen de kleine kistjes haring daaraan toe. De reder garandeert voorts natuurlijk een zeker vast gewicht en alle vis wordt conciëntieus gewogen voor ze ter markt verschijnt. Vis wordt ver kocht, let wel, zonder ijs en zonder stukken. Met dat laatste zal de handel om nu de keerzijde van deze lokkende médaille even te bekijken erg in haar nopjes zijn. Tjonge, jonge, vis zonder ijs en stukken. en alle reders even soepel. Bovendien zul len ze nu een afgepaald aantal kilogram men vis kunnen kopen en niet langer „vijf en een kwak", want al werd die kwak steeds betaald, in de tijden, dat het nog niet zo ideaal was in de hallen van IJmui den. ze bracht toch steeds een kleine (en nodige!) extra-winst met zich mee. Gaat dan de afslager zijn gang, dan wordt het weer even ongewoon, want men zal moe ten wennen aan.258 kilo stijve of 147 kilo wijting. Blokjes rapen, jongens: 1. Piet Kraak, 2. Adi van Zuijveren; meisjes: 1. V. v. d. Toorn, 2. Willie Pruis. Vlaggetjes steken: jongens: 1. Han Geels, 2. Jan Menger; meisjes: 1. V. v. d. Toorn, 2. Tineke Vergaai. Eierlopen: meisjes: 1. Liesbet Wilderom, 2. Elsje Zwart; jongens: 1. Eddie Steenkist, 2. Roeltje ter Hoorn. Was ophangen: meisjes: 1. Marian Haas noot, 2. Willie Vos. Koekhappen: jongens: 1. Wim Geels, 2. Jack van Duin. Hindernislopen, 9-10 jaar: meisjes: 1. Jannie van Duivenbode, 2. Ineke Brouwer; jongens: 1. Karei van Heyst, 2. Robbie ter Hoorn; 11-14 jaar, meisjes: Lida Ros, 2. Janne Jungbakker; jongens: 1. Adri van Duivenbode, 2. Piet Ombergen. Zaklopen, 9-10 jaar, meisjes: 1. Nel Ros, 2. Gerda van Dongen; 11-14 jaar: 1. Gerda Krab, 2. Lida Ros. Het Nationale circus Jos. Mullens, dat vanavond in Beverwijk zijn laatste voor stelling geeft, komt op 7, 8 en 9 Augustus naar IJmuiden voor een serie voorstellin gen. Het is nog niet bekend, waar de grote tweemast-tent een plaatsje zal vin den. Noordhollandse damcompetitie begint zwaar voor DCIJ Door de wedstrijdleider der Noordhol landse damcompetitie is bepaald dat op 7 September de bondscompetities zullen aan vangen. De damclub IJmuiden moet voor haar eerste wedstrijd naar Amsterdam om de club der meesters, het sterke „Gezellig Samenzijn" te ontmoeten. Mr. Kwints „Sheila" In het concours van jachtpaarden, dat Zaterdag in Breda werd gehouden, be haalde de zesjarige Ierse schimmel „Shei la" de vierde prijs. Deze „vliegenschimmel", geboren in Dublin, is eigendom van burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen. De volksdansgroep „Zo is er maar een tje" van de vereniging „Kennemerstaten" heeft Zaterdag haar Duitse gasten uit Os- nabrtick ontvangen en legde daarmee haar eerste internationale contact. De vermoeide Osnabrückers zijn aan het slation halte Hoogovens even over twaalf uur ontvangen door een deputatie van de Velsense volksdansgroep. Op het. sportpaviljoen „Watervliet" is een welkome verversing aangeboden en tijdens dit samenzijn begroette de leider van „Zo is er maar eentje", de heer Han Kruyt, de gasten in hun landstaal. Hij her innerde aan de oorlogsjaren, die een scher pe verwijdering brachten tussen Duitsers en Nederlanders, doch hoopte, dat nieuwe vriendschapsbetrekkingen mochten groeien en dat deze bestendigd zouden blijven. Hij meende, dat dansende mensen altijd vro lijke en vriendelijke mensen kunnen zijn. Nadat voorzitter J. Negrijn, gasten en pleegouders aan elkander had voorgesteld, sprak de leider van de Duitse groep, Heinz Bartling, zijn voldoening uit over de vrien delijke ontvangst, die de Osnabrückers ten deel viel. De Zaterdagavond was voor de eerste demonstratie, dank zij het stille zomerweer, als uitgezocht. Op „Watervliet" kwamen de gasten en de Velsense groep bijeen en met muziek van piano, accordéon, viool en fluit vonden de beide groepen elkaar in de Klokkendans en de Galop, nadat eerst de Velsenaren een demonstratie had gegeven onder leiding van de heer Kruyt. Over en weer werden de dansers en danseressen met elkanders figuraties vertrouwd gemaakt, waarbij vooral het zeer soepele dansen van de gas ten opviel in de „Dradich Madel" en „Schako Scottisch." Speciaal een vierparen- dans van de gasten uit Osnabrück had veel belangstelling wegens haar bijzonder mooie stijl en de vierkante figuren. De bijval was dan ook verdiend, vooral daar de meisjes in nationaal costuum dansten. De „Zweedse maskarade" door beide Langs de door flakkerende vetpotjes omzoomde bassins van het Santpoortse na tuurbad „Velsei-end" hebben Zaterdag avond vele duizenden genoten van het tweede seizoensvuurwerk, dat in de reeks der zomerse gebeurtenissen in dit recrea tieoord een „knal" succes werd. Niet in de laatste plaats door het windstille, zachte weer, dat een ongekend grote schare naar de Velserenderlaan had gelokt. Velsens politie zorgde voor een vlotte toe- en af voer van de verkeersstroom, die deze py- rotechnische uitspatting in Santpoort ver oorzaakte en toen een half uur te laat de eerste vuurpijlen met doffe klappen tegen de donkere achtergrond van de duinrand uiteenspatten, wist het toegestroomde pu bliek, dat het niet voor niets was gekomen. Een telegraaf, die het echt deed, raket vuurpijlen met onverwachte knal- en kleureffecten en niet te vergeten de grote stukken, die lichtend en daverend reclame maakten voor sigaretten en aftreksels van de cola-noot, dit hele fantastische samen spel van kleur en vuur heeft ruim een half uur de schare geboeid. De muzikanten van Wilhelmina" zorgden voor muziek en na afloop van het festijn zijn velen nog een gezellig uurtje in het restaurant of op de dansvloer blijven hangen. Als het weer het toestaat, gaat de heer Van Deursen aan het einde van het seizoen nog een keer met vuur spelen. groepen uitgevoerd, ontlokte veel vrolijk heid, die de hele verdere avond bleef; ook toen de Velsense groep de voordracht „Was ist denn Holland?" ten beste gaf. Hedenavond is er ter gelegenheid' van het openstellen van het nieuwe Kuenen plein te Beverwijk met medewerking van de Beverwijkse Harmoniekapel, een volks- dansdemonstratie van Finnen, Oostenrij kers en de Velsense groep. Wij vernamen, dat de Duitsers uit piëteit jegens de fami lie Kuenen (die al eerder geprotesteerd had) niet mee zullen doen. Geslaagden Van de gemeentelijke avondschool voor de middenstand te Velsen slaagden te Am sterdam voor het middenstandsdiploma „Algemene Handelskennis", 13 van de 14 candidaten, die tot het mondeling gedeelte varen toegelaten, t.w. de dames: G. Voegt en C. J. Woltema-Verhoef, de heren: T. K. Bakker, N. Engelhart, C. van Es, G. Keizer, P. Onrust, M. Vlaming, J. W. Voogt, allen te IJmuiden; J. E. Graaman, te Driehuis; J. H. van Deurzen, N. A. Groeneveld en C. C. Mulder, te Santpoort Heilssoldaatje in de afstandmars Het jeugdmuziekkorps van het Leger des Heils uit Schiedam, dat Zaterdagavond een uitvoering in IJmuiden heeft gegeven zal Dinsdag 28 Juli optreden in het Bur gemeester Rijkenspark. Woensdag spelen de Schiedammer kna pen bij de lange afstandsmars die georga niseerd wordt door de Velsense Jeugd Centrale en Zaterdagmiddag geven zij een afscheidsconcert in Vclserbeek. Na een muzikale wandeling door IJmuiden te hebben gemaakt vertrekken de muzikant jes weer naar Schiedam. Zondag 26 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Heerengracht van Raumö. IJsel van Antwerpen. Phoenix van Nors- brunn. Grebbestroom van Londen. Swift van Londen. Lucas M van Narvik. Jans van Lon den. Gapem van Londen. Lock Moddy van Duinkerken. Eemland van Hamburg. Tyro van Fowey. Spaarnestroom van Huil. Nether- land Coast van Newcastle. Trude K van Aarhus. Bauca van Le Havre. Ulysseus van Belawan. Trompenbergh van Hamburg. Ivoorkust van Hamburg. Unden van Otter backen. Heriot van Grangemouth. Erkalin van Stroot. Vertrokken zijn: Captain Andreas naar Bremen. Clinbeck naar M 'bro. Gaasterland naar Hamburg. Brofiord naar Emden. Boli var naar West-Afrika. Stentor naar Madeira. Mennon naar Port Said. In ploegjes van vijf man korpsen heet dat in vis serskringen zaten Za terdagmiddag niet minder dan honderd en tachtig enthousiaste vissers en personeelsleden van Hoog ovens en alle daarbij be horende bedrijven langs de Noordzijde van het Noord zeekanaal bij de Midden- sluis. De Holland I-Beker voor de vissers, die vorig jaar werd gewonnen door de favorieten van dit jaar; Kabougika, stond weer op het spel en het ging er nu maar om, welk korps het grootste aantal witvisjes en al die vertegenwoordigers van andere vissenrassen uit het water zou slaan. Het vijfde korps dat van de Kern Hoogovens had al na een half uur vis sen dertig maai met succes opgehaald. De heer Van Zutphen nam er hiervan alleen al zeventien voor zijn rekening. Het korps behaalde later de Holland I Beker en de eerste prijs van de individuele was voor de heer Van Zutphen, die er in totaal eenentwin tig uit het Kanaal sloeg. Nu dient dadelijk ge zegd, dat die middag geen enkel „visje boven de maat" in het Noordzee kanaal voor een mals hap je was te vinden. Ze hap ten niet. Maar het kleine spul, met de witvisjes in de voorhoede, liet zich maar al te graag door die aari de haak kronkelende maaien beetnemen. Om het aantal ginghet nu een maal en dan doet zulk be wegelijk en blinkend aas aan de haak het maar al te best. De commissie voor Be- d rijf son tspanning van de Hoogovens, die ook van dit tournooi om de Holland I Beker de organisatie in handen had, had de vlag op een stalen gevaarte bij het kanaal laten vastbin den. Daar werd om zeven over half vier het teken voor de aanvang van dit massale tournooi gegeven: inleggen. En de snoeren met al wat daarbij behoort gingen daarna voor ander halt uur te water. In korps zeventien liet de eerste zich foppen: de heer Jansen haalde er een op en de heer Van Tonge ren liet dat niet op zich zit ten. Achter elkaar kwamen zelfs de tweede en de der de op de wal. De eenender tig controleurs hadden het evenwel tamelijk rustig. Af en toe was er een streepje te zetten en het vormde een hoge uitzondering, wanneer een van de con troleurs aan „turven" kon 'beginnen. Elk korps van vijf man, met naman als „Tutti-Frutti" en „Beet nemen", had een eigen con troleur, die de vangsten no teerde. De prestatie van elke deelnemer in het korps gold tevens voor de individuele prestatie. Erg wisselvallig was de vangst wel. Kon controleur P. Peters na een half uur voor de Kooksovens slechts drie visjes noteren, meneer Speelman van Breedband had er voor de Kern Hoogovens al dertig opge schreven. En dat nog wel, terwijl Kabougika als fa voriet bekend stond. Pech was er ook. Er wa ren geroutineerde henge laars bijna beroeps en ook lieden, die voor de aardigheid dat zwiepende stukje bamboe weer eens 'van zolder hadden gehaald. Ze lieten zich vol plezier kieken door de ijverige fotograaf, die in een vlet voorbijdobberde. Je zag vissers met zeehengels en zelfs één met twee werp hengels en een gewone. En de taal aan de waterkant was die des vissen: „Man, die weerhaak is er af. Ik moltem er effe an violen". Tegen zes uur kon de heer Van Wijk namens de commissie voor Bedrijfs- ontspanning aan de hand van een lijst met vele op tellingen de prijswinnaars bekend maken. De Holland I Beker was voor de Kern Hoogovens met 43 vissen, waarvan Hallerman 18, Niemeyer 13, Koerts 0, Van Zutphen 21 en v. d. Berg 1 achter de naam had staan. Als tweede volgde de Buizengieterij met 27 stuks en als derde Hoog oven I met 23 vissen. Ka bougika werd vierde met 22 stuks. De uitslag van de individuele wedstrijd was: 1. Van Zutphen 21; 2 en 3 Van Leusden en Koelman, elk met 15; 4 en 5 Nie meyer en Egmond met elk 13 stuks. Met een stevig stuk, op de rug gebonden, karton, dat het startnummer en met de rode letters C.J.M.V. de organisator van de fietsenrally voor de jeugd aangaf, hebben Zaterdagmiddag over twee route's hondei-denzeventien knapen als heel kleine vol gelingen van mannen, die op dat moment nog door Frankrijk zwoegden, door straten en over lanen en wegen in Velsen gefietst. Niet minder dan 28 km had de winnaar van groep B, Jan de Keijzer, afgelegd toen hij uit handen van de voorzitter van de regelingscommissie, Wim Pauw, zijn médaille en het diploma ontving. De andere plak voor de eerst aankomende van groep A, die er 21% km op hadden zitten, was voor Freddi André. En voor alle andere knapen, die de rally met succes uitreden, was er een keurig uitgevoerd diploma. Die eerste middag van het vacantie- bestedingsprogramma van de Velser Jeugd Centrale was een prima inzet, hoewel het aantal deelnemers minder groot was dan vorig jaar. De jongens van de C.M.J.V. hadden er weer heel wat werk van ge maakt en zelfs tussen één uur en halftwee was er nog al veel geschrijf en gezwoeg nodig om de renners, die op het laatste moment kwamen inschrijven, van hun for mulieren te voorzien. Nu waren het geen echte renners, want de knapen kregen een routebeschrijving in handen, die een tikje moeilijker was dan bij de eerste rally van vorig jaar. Langs twee route's trapten de pedalistcn door Velsen. Route A was voor de' jongens van 11 tot en met 13 jaar. Het ging in deze route helemaal naar de Rijksweg bij Sant poort en na de Slaperdijk naar de ophaal brug en kreeg over de weg langs het ka naal, de Amsterdamse straatweg en onder- In het ruime, lichte schaftlokaal van de Mekog is door familie, collega's en vrien den op hartelijke wijze het zilveren jubi leum gevierd van de heer C. J. van der Linden, eerste man in de dichloor-aethaan fabriek. Directeur ir. P. v. Delden was de woord voerder der directie en sprak de geluk wensen en de dank van de hoogste leiding uit, waarbij hij de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Ir. W. H. Schoenmaker, algemeen be- drijfsingènieur, bracht in de eerste plaats de gelukwensen over van hoofdingenieur De eerste verjaardag van de Egyptische revolutie is gevierd met een grote parade Hier zien we enige commando's de vlag ten groet gestreken langs de tribune van generaal Naguib marcheren. W. Bakker, bedrijfsleider van de Mekog en van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies. Vervolgens zeide spreker, dat de jubilaris in de phosfaat-fabriek, in een tijd toen de apparatuur nog aan vele kinderziekten leed, zijn gewaardeerde krachten had in gezet, waardoor de narigheden spoedig waren overwonnen. „Men zou kunnen zeggen, dat de man nen toen van roestvrij staal en de appara tuur van porcelein waren, terwijl thans soms vaak het omgekeerde moet worden opgemerkt." Met de jubilaris is dit echter in genen dele het geval; hij is met het be drijf mede gegroeid en hierbij is gebleken van welk een „goed materiaal" hij is: in de 25 jaar van zijn loopbaan bij Mekog is de jubilaris nog" geen 14 dagen ziek ge weest! Spreker noemde het een prestatie om, als leek in de chemische industrie gekomen zijnde, op te klimmen tot eerste man in de dichloor-aethaan fabriek, hetgeen de jubi laris te danken heeft aan zijn plichtsbe trachting. Aan het slot van zijn hartelijke woorden overhandigde spreker het ver erend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. Ir. D. G. I-Iuygen, bedrijfsingenieur bij de ammoniakfabriek, vertelde dat hij als volontair reeds onder de indruk kwam van de wijze waarop de jubilaris zijn werk deed. Hoofdopzichter L. B. van der Sluys ging in zijn rede de levensloop van de jubilaris na, waarna de heer J. B. Kerkhof, hoofd opzichter, die de jubilaris in den beginne heeft opgeleid, het podium betrad. Spreker memoreerde dit feit en roemde des jubila ris' helder verstand. De heer A. Hensen, chef bedrijfsdienst, waardeerde het, dat de jubilaris nimmer het in hem gestelde vertrouwen heeft be schaamd. Tot slot kwam een „orator pur sang" achter de microfoon, als afgevaardigde van de jubileum-kas, de heer Chr. Nonhebel. Met een spits en hartelijk woord, waarin het geïmproviseerde rijm opviel, bood hij het algemeen geschenk aan (een moquette loper) en sprak nog vele vriendelijke woor den tot mevrouw Van der Linden, die ook door andere sprekers in de hulde werd betrokken. meer de Driehuizerkerkweg. Niet minder dan vijf controleposten bespiedden hun ge dragingen in het verkeer en tekenden op de briefjes af, hoe laat elke deelnemer passeerde. Nu waren er nog al wat jongens, die een controlepost misten, zodat er meer straf- punten vielen dan vorig jaar. De deelne mers tussen 14 en 17 jaar reden een afstand van 28 km om terecht te komen in Spaarn- dam. Al die mannen en een enkel meisje van de C.J.M.V., die bij de rally waren be trokken. hadden het tegen halftwee bij de start flink druk. Wim Pauw wierp door middel van een geluidsinstallatie enthou siaste woorden naar de deelnemers, die op knapen van polshorloges de tijd in het oog hielden. Later nam de heer Kwakkel dat werkje over. Verder liep ook ds. Wassenaar heel bedrijvig heen en weer om te trachten de jongens in een rij te krijgen. Precies om halftwee kregen de eerste twee het leken voor de start. Om de mi nuut flitsten er daarna twee weg, één voor route A en de ander voor de route B. Met een kalm gangetje werden de kilometers afgelegd en tegen 4 uur kwamen de num mers al weer binnen. Met verhalen over pech en andere belevenissen: Daar was bijvoorbeeld de veertienjarige Leen de Boer: Op de Jan Gijzenkade in Haarlem- Noord begaf zijn achterband het. Voor hem was het parool echter: doorzetten. Hij reed op die stotende fiets de kade af en heeft daarna gestept en gelopen. Hij stroop te Haarlem-Noord af op zoek naar een rijwielhersteller en die had wel zoveel lol in dat joch, dat Leen na drie minuten al weer op weg was. En Leen zei er van: „Gelukkig, dat ik geld bij me had." In de hele rally was hij minder gelukkig: te veel strafpunten om voor een prijs in aan merking te komen. Maar over het geheel genomen hebben de jongens zich heel aardig aan de voor schriften gehouden, zodat een pluim voor de C.J.M.V. en het diploma voor de jon gens wel verdiend waren. De rally werd besloten met de vexdoning van een paar films in het Herv. Jeugdgebouw. Hier zijn de uitslagen: A. 1. Freddi André (0), 2. Gerard van Galen (1), 3. Kees Mes (1) en daarna Rein- dert Koelemey en Jacob Zuurbier. In groep B waren het: 1. Jan de Keijzer (0), die ook vorig jaar de eerste was; 2. Ben Dammers (0), 3. Kees Weber (2) en 4. Piet Verhoog en Anton Munten (2). Tus sen haakjes staat het aantal strafpunten. Motorrijder tegen fietsende jongen De 13-jarige D. V. uit Haarlem-Noord, die Zondag op de Driehuizei'kerkweg fietste ter hoogte van de Hofdijklaan, is door een motorrijder die uit de richting Haarlem kwam aangereden. De vader van de knaap, die voor hem reed moest plotse ling stoppen omdat de autobus voor hem bij de stopplaats moest remmen. De knaap zag dit niet, raakte met zijn voor wiel het spalboi-d van zijn vadei-s fiets en week naar links uit. Een motorrijder, die uit tegengestelde richting kwam, kon een aanrijding niet vermijden. Met een kniewond heeft de heer Bakker hem naar zijn woning gebracht. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worclez. betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Job's eerste reis. De vestzaktrawler „Job Gouda" (IJM 98) voltooide Zaterdag zijn maidentrip en kreeg direct al loon naar werken: na een tiendaagse trip bracht het mooie schip 80 kisten makreel, 550 haring, 50 wijting en 30 diversen aan de markt en de besomming werd, zo als wij Zaterdag reeds konden melden, f 13.500.Daarmee wil nog niet gezegd zijn, dat dit schip zijn waarde als „nieuw lichter" onder de IJmuidenaren heeft be wezen, maar dit eerste reisje bewees de kwaliteiten van het schip en zijn comman do toch wel voldoende, om met goed ver trouwen de volgende reizen tegemoet te zien. Wanneer men tenminste de kleine problemen, die er ten aanzien van de be manningssterkte gerezen zijn, uit de we reld weet te helpen, maar daar is alle kans op. Niets opgehouden. De haring- en rna- kreelprijs verschilde maar weinig van die van Vrijdag: de haring liep van f 13.50 tot f 15.50 en de makreel zat tussen de f 14. en de f 16.Er hoefde niets te worden opgehouden. Belg kalm. De afzet naar België was erg gematigd: de regels uitleggers maakten gemiddeld f 60 en de kisten kabeljauw werden voor f 65 verkocht. Alleen voor de tarbot toonden onze Zuiderburen gote be langstelling: er kwam een prijs van onge veer f 2.50 de kilo uit. Stevige tongen. De fijnvisprijzen wa ren deze laatste dag der week trouwens toch stevig: lappen deden liefst f 3.85 en de grootmiddel liep op van de f 1.90 tot de f 2.10 met f 2.voor de kleinmiddel- soorten en f 1.75 voor de eentjes. De slips kwamen bij de f 1.25 terecht. Wijting wilde niet. Zowel de wijting als de kleine schelvisjes wilden er Zater dag niet erg in: de piepers deden om en de bij de f 15.en de wijting ging voor f 8.50 tot f 12.van de hand. De zwarte koolvis maakte ongeveer f 35.per kist. Schol naar overkant. De Engelsman bleef belangstelling tonen voor de schol één en de zetschol: de enen voor export deden ongeveer f 30.en de zetschol maakte een tientje meer per kist. Overi gens deed de snurrevaad kwaliteit twee van f 18.tot f 20.en de drietjes tussen f 8.en f 14.al naar gelang van grootte en kwaliteit. Overige besommingen. De Bergen maakte voor een negendaagse reis f 18.300 en de SCH 27 besomde f 12.700; de Sham rock deed f 6600 en de Annie deed daar met haar f 6400 weinig voor onder. Ten slotte besomde de KW 51 f 3300. Vandaag. De Maandagmarkt werd bezocht door de Schoorl, de Abraham en de Claesje. Gesteurd. Niet gekaakt doch gesteurd hadden schipper v. d. Plas en zijn mannen de 78 kantjes pekelharing, welke de Abra ham Maandag naast de 1550 kisten haring en vis oplosten. Vacantie voorbij. Weer op de volledige loskracht kon vanmorgen worden gere kend, nu de vacanties van de havenar beiders voorbij zijn. Vanaf begin Juni zijn de „kaairidders" in ploegen een week met verlof geweest. De overige zes vacantie- dagen worden in snipperdagen opgenomen. Verse. Om verse haring gaat nu ook de Shamrock (IJM 129). Daarvoor heeft schipper v. d. Zwan haringtrawlnetten mee gekregen. Overliggen. Het behoort tot de hoog ste uitzondering, dat er zoveel schepen voor de hallen liggen dat er losruimte en loskracht te kort is. Zaterdag krioelde het van de kotters, die nog voor de tweede beurt moesten lossen. De Heemstede (IJM 53) en Marianne (IJM 7) besloten de vis in te houden voor de eerste beurt van Maandag. Te kort. Omdat schipper Jan Groen ijs te kort had voor zijn vei'se haring, liep de Bergen met 1200 kisten verse haring Zaterdagmoi-gen vroeg binnen waarna de gereed staande havenarbeiders de vis snel hebben gelost. Schipper. Schipper op de Kralingen (IJM 316) wordt de mede-eigenaar uit Katwijk D. Groen. Koeler. De drie trawlers Abraham, Schoorl en Thorina, die gezamenlijk 4200 kisten haring en vis hebben buitgemaakt en Zondagmorgen vroeg al in de vissers haven aankwamen, kozen ligplaats aan de Zuidzijde, omdat aan de halzijde de zon op het dek boven het visruim staat te bran den. Later in de avond heeft de sleepdienst van de vissershaven de trawlers -voor de markt gemeerd. Per schuit. Met Hollandse nieuwe kwam in de nacht van Zaterdag op Zondag met nog een paar di-ijfnetloggers de KW 14 binnen. In de nacht van Zondag op Maan dag werden de vaten uit de ruimen der loggers gehaald en per schuit naar Katwijk vervoerd. Marktprijzen. Heilbot 2.852.20, gr. tong 4.05—3.70, grm. tong 2.16—1.80, kim. tong 2.10—1.80, kl. tong I 1.80—1.64, kl. tong II 1.30—1.20, tarbot I 2.80—1.65, zalm 6.50. Alles per 1 kg. Tarbot II 75—65, tarbot III 6254, tarbot IV 46, tongschar 57—41, gr. schol 62—42, grm. schol 63—45, kim. schol 65—39, kl. schol I 40—20.50, kl. schol II 29—8, schar 18—8, bot 8, v. haring 15.50—11, makreel 18—11.10, gr. schelvis 30—28. grm. schelvis 27—23, kim. schelvis schelvis II 17.50—8, wijting 11—8, gr. gul 34—16, mid. gul 25—16 kl. gul 16—8, kl. haai 25—16, ham 96, kl. wolf 38—35, poontjes 8, kl. koolvis zw. 16—15. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 124—62, gr. kool vis zw. 44—34, gr. wolf 76—68. Alles per 125 kg. Aanvoer. 318 kisten tong en tarbot, 4 k. heilbot, 16 k. tongschar en schartong, 1150 k. schol, 17 k. schar, 6 k. bot, 2360 k. haring, 325 k. makreel, 350 k. schelvis, 275 k. wijting, 235 k. kabeljauw en gul, 5 k. kl. haai, 1 k. ham, 15 kisten wolf, 10 k. poon, 63 k. koolvsi, 50 k. diversen. Totaal 5200 kisten. Besommingen. IJM. 16 Bergen f 18.500, SCH 27 f 12.760, IJM 29 f 6640, IJM 14 f 6735, KW 114 f 2000, WR 67 f 2040. HD 125 f 2560, KW 51 f 3360, KW 12 f 990, KW 189 f 346, KW 92 f 1633, KW 21 f 1119, IJM 3 f 1090, KW 128 f 149, IJM 230 f 297. MAANDAG 27 JULI Thalia. 20 uur: „With a song in my heart". Rex, 20 uur: „Een koningin wordt ge- kroond". DINSDAG 28 JULI Thalia, 20 uur: „With a song in my heart". Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad van Velsen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8