Sinds 1945 emigreerden ruim 163.000Nederlanders Castella maakt het U gemakkelijk PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Achteruitgang in eerste halfjaar van 1953 NU keus uit drie soorten De radio geeft Woensdag ZccU ió het zo VJ 2 Avifauna komt op 21 September onder de hamer Kerkelijk Nieuws Wees voorzichtig met giftige bespuitingsmiddelen „De Merwede" bouwde vlaggeschip voor Finse rederij Neumark gehuldigd in Scheveniogen Haarlemmer wordt verdacht van diefstal Voor iedere huid en beurs een heerlijke zeep Grote NAVO-oefening in September Verzending van zeepost Het Concertgebouw-Orkest gaat 42 keer spelen in de Verenigde Staten Kerkelijk geschil in Vlaardingen Wetsontwerp onvoldoende door regering ingelicht GAAT U MET VACANTIE? Gerichte ontploffing DINSDAG 28 JULI 1953 In de eerste helft van dit jaar zijn totaal 20.453 Nederlanders geëmigreerd, namelijk naar Argentinië 36, Australië 3589, Brazi lië 299, Canada 11.734, Nieuw Zeeland 1309, Zuid-Afrika 1774, de Verenigde Staten 1399 en naar andere landen buiten Europa 313 In het eerste halfjaar van 1952 emigreer, den totaal 28.846 Nederlanders. Voor het gehele jaar 1952 bedraagt dit cijfer 48.690. Verwacht wordt dat dit jaar 40.000 Neder landers zullen emigreren. Het hoogste aan tal werd tot nu toe bereikt in 1952. Sinds 1945 tot en met het eerste halfjaar van 1953 zijn 163.198 Nederlanders geëmigreerd. De emigratie is in het eerste halfjaar van 1953 aanzienlijk geringer geweest dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Er is een teruggang te consta teren van 28.846 tot 20.453. De grootste achteruitgang is waar te nemen in de emi gratie naar Australië, namelijk van 7694 tot 3589. Die naar Canada daalde van 15.035 De directeur van het vogelpark Avifauna te Alphe'n aan de Rijn, de heer G. van den Brink, is naar de Franse Rivièra vertrok ken om met de gemeenten Gagnes-sur-Mer en Nice te onderhandelen over de moge lijkheid, de levende have van Avifauna naar die plaatsen over te brengen. Bespre kingen hierover waren reeds langer aan de gang. De veiling van Avifauna is vastge steld op 21, 22 en 23 September. Het is de bedoeling dat het vogelpark nog tot 14 Eeuwen te Oudemirdum. September geopend blijft en dat tot die datum de levende have niet wordt inge krompen. tot 11.734, die naar Nieuw Zeeland van 2726 tot 1309. Hoewel er sprake is van een geleidelijk herstel zal wat Australië betreft het aan tal van 15.828 van verleden jaar in 1953 niet worden gehaald. Ook voor Nieuw Zee land zal het aantal van 4500 van 1952 dit jaar vrij zeker niet worden bereikt. De achteruitgang van de emigratie naar Canada werd veroorzaakt door het pas laat in het jaar bekend worden van de toe latingsnormen. Voor 1954 wordt rekening gehouden met een totaal van 60.000 emigranten, namelijk voor Australië: 20.000; Canada: 25.000; Zuid-Afrika: 5000; Verenigde Staten: 2500; Nieuw Zeeland: 2500 en naar de overige landen buiten Europa: 5000. Ned. Herv. kerk Beroepen te Anjum H. C. v. Itterzon, vicaris te Warnsveld; te Uitwierde (toez.) H. E. K. Ve'gter, cand. te Groningen. Aangenomen naar Canada (voor bui- tengew. werkzaamheden voor de geeste lijke verzorging der emigranten) J. W. Falkenburg, vicaris te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Oost-Vlieland E. Loerakker,, catecheet te Eerbeek, die be dankte voor de benoeming tot huiprediker te Veelerveen (Evang.). Geref. kerken Beroepen te Ten Post R. J. Koolstra, cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Visvliet C. W. de Rui ter, cand. te Nijmegen. Bedankt voor Groningen (vac. R. Ypma) C. H. Appelo te Nijkerk; voor Wolvega (als evang. pred te Noordwolde) J. v. Hengelaarsbond vraagt: Ter bestrijding van onkruid in weilanden en landerijen alsmede van ziekten in ge wassen en vruchtbomen wordt veelvuldig gebruik gemaakt van meestal giftige pre paraten. Wanneer bij de toepassing niet de nodige voorzichtigheid wordt betracht, ont staat groot gevaar voor vergiftiging van de aan landerijen en boomgaarden grenzende wateren. Ook bij het schoonmaken van bakken, welke voor bereiding of vervoer der preparaten worden gebruikt, worden vaak resten van de vergiftigde stoffen weggespoeld. Door het vergiftigen van het water wordt aan de visstand grote schade toegebracht. Bovendien wordt het water onbruikbaar als drinkwater voor het vee. De Algemene Hengelaarsbond richt een dringend verzoek tot allen die van derge lijke preparaten gebruik maken de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, teneinde de viswateren voor vergiftiging te vrijwaren. Bij de scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld is Maan dag te water gelaten het 8400 tons motor schip „White Rose", bestemd voor de Hel- singfors Steamship Company. De „White Rose" is het grootste schip dat tot dusverre in Hardinxveld werd ge bouwd. De „White Rose" zal het vlaggeschip van de Finse rederij worden. Het schip is be stemd voor de vaart op Zuid-Amerika. ADVERTENTIE Aangenomen naar Luttelgeest-Kuinre mr. C. Brouwer, cand. te Soest, die be dankte voor Marken. Bedankt voor Bant (N.O.P.), Morra- Lioessens en voor Nederhorst den Berg A. J. Jansens te Koudum voor Pernis (vac. W. de Graaf) J. H. v. Halsema te Tholen voor New Westminster (Chr. Ref. Church) (Canada) J. F. Colenbrander te Apeldoorn. Chr. Geref. kerken Tweetal te Harderwijk J. P. Geels te Rotterdam-C. en M. W. Nieuwenhuijze te s-Gravenhage-C. Rem. Broederschap Beroepen te Naarden-Bussum mej. da. M. B. Vos, thans voorgangster der Ned. Prot. Bond te Brielle-Maassluis. Geref. gemeenten Bedankt voor Aagtekerke, Enkhuizen, Giessendam, Kalamazoo (U.S.A.) en voor Oostkapelle A. F. Honkoop, cand. te 's-Gra venhage. In een stampvolle Kurzaal is de dirigent Ignace Neumark gisteravond gehuldigd ter gelegenheid van zijn 65ste verjaardag. Met het Residentie-orkest voen-de hij werken van zijn meest geliefde componist Tsjai- kowsky uit. Begonnen werd met delen uit de Notenkrakersuite waarna het eerste pianoconcert ten gehore werd gebracht, met als soliste Edith Farnadi. Na de pauze beklommen enkele sprekers het met rode en gele dahlia's en een grote krans versierde podium om de grijze diri gent te huldigen. Als eerste sprak jhr. E. J. van Holthe voorzitter van het Residentie orkest die Neumark een enveloppe met inhoud aanbood. Mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, wees er op dat Neumark ruim dertig jaar lang iedere zomer als seizoendirigent het orkest had geleid. Het was een van zijn grootste verdiensten dat hij steeds jonge, nog onbekende solisten de gelegenheid had gegeven op te treden. Zo liet hij de beide huidige concertmeesters, Theo Olof en Herman Krebbers, reeds optreden toen zij nog in de korte broek liepen. De heer Ada ma Zijlstra besloot met de hoop uit te spreken de heer Neumark nog dikwijls als gastdirigent op het Kurhauspodium te mo gen zien. Hij bood hem daarna de zilveren legpenning van de maatschappij aan, de hoogste onderscheiding die zij kan ver lenen. Namens het orkest sprak hierna nog de heer Louis Sons, die als voorbeeld van vriendschappelijke gevoelens memoreerde dat de heer Neumark in de oorlog uit Amerika pakketten had gezonden aan de leden van het orkest. Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van hulde. Het concert werd besloten met de Vierde Symphonie van Tsjaikowsky. Verdacht van diefstal van kleine ge bruiksvoorwerpen en toiletartikelen in een drietal winkels te Zandvoort werd aange houden en ingesloten een negentienjarige inwoner uit Haarlem. Haarlemmer gaf valse naam op Een 47-jarige inwoner van Haarlem, die in Zandvoort een „dagje uit" was, werd terzake openbare dronkenschap naar het politiebureau te Zandvoort overgebracht ter ontnuchtering. Toen hij was uitgesla pen, gaf hij bij zijn verhoor een valse naam op, hetgeen hem weinig baatte, want de politie kwam er achter, waarop hij zijn nauwelijks verlaten cel wederom voor korte tijd mocht gaan opzoeken. ADVERTENTIE De nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, met heerlijke rozengeur, in vier delicate tinten, is de kroon op het werk van Castella om iedere vrouw in Nederland in staat te stellen haar huid jeugdig en fris te houden, want deze onverpakte Bloemenzeep kost slechts20 cent per stuk! U kunt thans dus kiezen uit drie Castella- soorten. Ook op drukke dagen, als U weinig tijd heeft voor de verzorging van Uw gelaats huid. kunt U zich toch verfrissen met een echte merkzeep. Heeft Uw huid véél schuim nodig, gebruik dan vooral Castella Spécial (32 ct), die onuitputtelijk royaal schuim geeft. Blijft U de klassieke Castella Schoonheids- zeep (32 cent) verkiezen? Profiteer dan dezer dagen nog gauw méé van het tijdelijke aanbod: TWEE stukken voor 50 cent! En vergeet vooral niet de echte Merkzeep voor de extra lage prijs, de onverpakte Bloe menzeep, fris en schuimend, slechts 20 ct per stuk. Let op, dat U de echte Castella ontvangt en geen imitaties! FALCON REGENJASSEN 49.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30; Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen 12.33 Platen. 12.37 Alledagkerk- dienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront, 13.20 Mandoline orkest. 13.50 Platen. 15.35 Viool en cello. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel 17.50 Platen. 18.00 Metropole-orkest. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigings leven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest. 20.55 Uithangtekens, causerie. 21.10 Walsen. 21.30 Hammondorgel. 21.45 Gevarieerde muziek. 22.00 Klein koor. 22.15 Zang en piano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.38 Pla ten. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Piano quatre mains. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Instrumentaal trio. 17.50 Regeringsuitzending: Mexico. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.10 Klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair commentair. 20.15 Dansmuziek. 20.50 Onze oude Dundas, hoorspel. 21.40 Holland Festi val 1953: Orkestconcert. 22.25 Lezing. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lich te muziek 12.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Les dragons de Villars, operette. (20.45—21.00 Platen). 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijk kwartet. 22.50 Gitaarmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.80 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 H 4S m.). Op 16 September begint de oefening „Mariner", de eerste oefening van de strijd krachten van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie waarbij alle drie bevel hebbers van de gebieden van het Noord- Atlantische Verdrag, Atlantische Oceaan, Europa en het Kanaal, zijn betrokken. Zee- en luchtstrijdkrachten van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot- Brittannië, Noorwegen, Portugal, de Ver enigde Staten en Nederland zullen aan deze oefening deelnemen. Het gebied waarin de oefening „Mari ner" zal worden gehouden omvat de Noor delijke Atlantische Oceaan, begrensd door de wateren tussen Groenland en Noorwe gen enerzijds en die tussen het Zuiden van 'de Verenigde Staten en Portugal anderzijds, voorts het Kanaal en gedeelten van West- Europa. r,t Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: ms „Willem Ruys" (17 Augustus); Nieuw Guinea: ms „Pyrrhus" (11 Augustus); Nederlandse Antillen: ms „Willemstad" (4 Augustus); Suriname: ss „Cottica" (5 Augustus); Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Stirling Castle" (1 Augustus); Canada: ms „Sibajak" (1 Augustus); ms „Prins Frederik Hendrik" (1 Augustus) en ss „Nieuw Amsterdam" (5 Augustus); Zuid-Amerika: ss „Andes" (1 Augustus); Australië: ss „Orcades" (1 Aurgustus) en Nieuw Zeeland via Enge land 1 Augustus. Gouda heeft thans 40.000 inwoners door de geboorte van Jannetje van der Velden. De burgemeester, mr. dr. K. F. O. James, heeft de vader een spaarbankboekje met f 100 en een doos sigaren aangeboden. Zaterdag werd te Maastricht de jaarlijkse grote Limburgse Rode Kruisdag gehouden. Diep in het hart van de St. Pieter, een „natuurlijke" schuilkelder in oorlogstijd, was een noodhospitaal ingericht. Van de zijde van het bestuur der stich ting, die het Concertgebouw-Orkest be heert, wordt omtrent de tournee door de Verenigde Staten in het najaar van 1954 medegedeeld, dat de onderhandelingen met de Amerikaanse impresario het eindsta dium hebben bereikt. Tussen 13 October en 3 December 1954 zullen in verscheidene steden in totaal 42 concerten worden ge geven onder leiding van Eduard van Bei- num en naar verwacht mag worden Rafael Kubelik. Er zal onder meer geconcerteerd worden in New York, Boston, New Orleans, Chi cago, Detroit, Cleveland. In enkele belang rijke centra zal het orkest gedurende een korte periode verblijven om van daaruit in de omliggende steden te kunnen optre den. Naar schatting zal het orkest in de Verenigde Staten per autobus in totaal 6500 mijl hebben af te leggen. Men is thans doende het reisplan zorgvuldig uit te stip pelen, hierbij rekening houdend met alle factoren, die voor het welslagen van deze grote tournée noodzakelijk worden geacht. De overtocht zal heen worden gemaakt met de „Rijndam" en terug met de „Noor- dam". Wegens deze Amerikaanse tournee zal het abonnementsseizoen 1954/1955 om streeks half September beginnen. Onder handelingen met vooraanstaande orkesten, die tijdens de afwezigheid van het Concert gebouw-Orkest te Amsterdam zullen optre den, zijn thans gaande. De president van de Rotterdamse recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort geding betreffende de scheuring in de Ge reformeerde Gemeente te Vlaardingen, waarbij het ging om de toewijzing van hei kerkgebouw. In de Gereformeerde Gemeente in Vlaar dingen waren twee stromingen: de ene die het eens was met de synode, de andere die tegen de beslissing was van .de synode, waarbij cis. Steenblok werd ontslagen als docent aan de Theologische School. Over deze kwestie was een vergadering van de gemeente op 26 Juni bijeengeroepen. Twee dagen tevoren zou de kerkeraad, die uit tien leden bestaat, een vergadering hou den. Zes kerkeraadsleden namen in een bijeenkomst, waarvoor de overige vier kerkeraadsleden niet waren uitgenodigd,' het besluit het verband der Gereformeerde Gemeente te verlaten. Het kerkgebouw werd van een ander slot voorzien en de niet uitgenodigde kerkeraadsleden konden dus het gebouw niet meer betreden. Deze vier kerkeraadsleden hadden nu tegen de andere zes een kort geding aanhangig ge maakt. Zij willen namelijk dat de kerK voor hen geopend zou blijven. Zij vroegen een dwangsom van honderd guiden voor iedere dag dat de overige zes leden in ge breke zouden blijven. De president van de rechtbank besliste dat de gedaagden het kerkgebouw moeten ontruimen en de sleutels afgeven aan eisers. Hij bepaalde voorts dat het geschil binnen een maand aan de gewone rechter moet worden voorgelegd. De dwangsom wees hij niet toe. De president achtte het een bezwaar dat de gemeenteleden niet zijn gehoord op de vergadering, die op 26 Juni bijeen was geroepen. 45. Verbaasd luisterden professor Kalker en de inspecteur naar het wilde gelach, dat uit het raam klonk. „Het is dat ge maskerde individu, dat zo lacht", merkte de professor op, hij schijnt schik te heb ben". „Dan zal ik eens een eind aan zijn plezier maken", gromde de inspecteur grimmig, terwijl hij met getrokken revol ver door het venster gluurde. Maar toen hij zagwat daar gebeurdeliet hij ver baasd het wapen weer zakken „Drom mels", hijgde hij, „de kerel is gek gewor den, stapeldolü" Het leek inderdaad zo. Onder het uitstoten van buikontwrichten- de lachsalvo's danste de gemaskerde als een waanzinnige door het vertrek. „Houdt op!", gilde hij, zich als een paling wrin gend. „O, laat ze ophouden! Ik KAN niet tegen kriebelen!" Wie bedoelt hij?", sta melde de inspecteur, „ik zie niemand, die hem kriebelt!" „Waanvoorstellingen", ver onderstelde professor Kalker. Het waren echter geenszins waanvoorstellingen, die de schurk zo'n kriebel bezorgden, doch Panda en Jolliepop, die zich door zijn mouw omhoog werkten. Eindelijk wrongen zij zich door zijn halskraag naar buiten. „Foei," hijgde Jolliepop, „dit is de meest weer zinwekkende reis, die ik ooit gemaakt heb, mijnheer Panda!" Senatoren klagen: Aan het voorlopig verslag van de com missie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdelingen der Kamer verklaarden enige leden, dat zowel de toelichting van de regering tot dit eenvoudige ontwerp als haar aandeel in de beraadslagingen in de Tweede Kamer op hen geen aangename in druk hadden gemaakt. Naar hun gevoelens heeft de regering in deze nergens blijk van eigen inzicht gegeven en heeft zij volstaan met de mening en het verzoek tot verlen ging van de in de wet genoemde termijn van de commissie-ondernemingsraden van de Sociaal-Economische Raad aan de Sta- ten-Generaal over te brengen. Er was huns inziens toch wel aanleiding voor de regering geweest om wat meer mede te delen omtrent haar eigen inzichten aangaande de wijze, waarop de onderne mingsraden het grootst mogelijk effect kunnen sorteren. Gebleken is immers, dat organisaties, die niet bij de drie erkende vakorganisaties zijn aangesloten, voor ver tegenwoordiging in de bedrijfscommissies niet in aanmerking komen en dat ook de vertegenwoordiging van de beambtengroe- pen moeilijkheden oplevert. Welke is de mening van de regering, zo werd gevraagd, omtrent de meest wense lijke samenstelling van bedrijfscommissies en ondernemingsraden? Kunnen die raden 't maximum nuttig effect opleveren, indien zij niet zo algemeen mogelijk zijn samen gesteld? Kortom, heeft de tot dusver opge dane ervaring de regering geen aanleiding gegeven, een wijziging der wet in over weging te nemen? Zo ja, waarom heeft zij dan zowel in de Memorie van Toelichting als in het mondelinge debat over dit wets ontwerp in de Tweede Kamer zich hier over niet uitgesproken? Tekenend noemden deze leden in dit op zicht de laatste zinsnede van de nota naar aanleiding van het verslag van de Tweede Kamer, luidende: „dat de wijze, waarop in de wet de candidaatstelling is geregeld, in enkele gevallen tot moeilijkheden aanlei ding heeft gegeven, is de ondergetekenden niet onbekend." Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Bulletin. De leider van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, zal voorlopig zijn werk zaamheden in het Congres nog niet kunnen hervatten. In een medisch bul letin van een New Yorks ziekenhuis wordt gezegd, dat een operatie, welke de Senator in het begin van deze maand heeft ondergaan, heeft aangetoond, dat een verdere behandeling noodzakelijk is. Taft lijdt aan een heupziekte. Men had aanvankelijk verwacht, dat hij deze week naar Washington zou terugkeren. Verbod. De Cubaanse regering heeft een verschijningsverbod opgelegd aan het communistische dagblad „Hoy". De mi nister van Voorlichting verklaarde Zon dag, dat communisten hebben deelge nomen aan de aanval op het garnizoen van Santiago de Cuba. Onderzoek. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maandag met algemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, houdende de vorming van een speciale commissie, die een onder zoek moet instellen naar „de annexatie van Lithauen, Letland en Estland door de Sovjet-Unie." Vierling. Te Marilia in de Braziliaanse staat Sao Paulo is Zondag een vierling, een meisje en drie jongens, geboren. De moeder, die reeds vier kinderen, onder wie een tweeling, heeft, en de vierling maken het goed. Kinderen. De Amerikaanse rechter Hob- son Reynolds, die neger is, heeft Maan dag te New York, bij terugkeer van een bezoek aan Duitsland, verklaard dat zich aldaar negentigduizend onwettige kinderen van voormalige leden der Amerikaanse strijdkrachten bevinden. Tienduizend hiervan hebben een neger als vader. De rechter bezocht Duitsland om een onderzoek in te stellen naar de levensomstandigheden van laatstge noemden. Overwinning. Bij de Zondag in Costa Rica gehouden presidentsverkiezingen heb ben de kiezers zich met grote meerder heid uitgesproken voor de leider van de Nationale Bevrijdingspartij, Jose Fi- gueres. Toen vrijwel alle uitslagen bin nen waren, had Figueres 111.553 stem men op zich verenigd, tegen zijn tegen stander, de grootgrondbezitter Fernando Castro, 60.379. Figueres is een voor stander van ontwikkeling van de na tuurlijke hulpbronnen van het land door de staat. Zijn partij krijgt minstens 30 van de 45 zetels van het Congres. Resultaten. Uit de resultaten van de in drie fasen gehouden algemene verkie zingen in Libanon blijkt, dat de nieuwe volksvertegenwoordiging vrijwel gelijk zal zijn samengesteld als het oude par lement, dat op 30 Mei werd ontbonden, omdat de raad van ministers het gedrag der afgevaardigden „schandelijk" vond. Federatie. Het Britse Lagerhuis heeft Maandag met 288 tegen 242 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het ont werp voor de federatie van Zuid-Rho- desië, Noord-Rhodesië en Nyassaland. Er zal een datum worden vastgesteld voor het van kracht worden van de constitutie van de nieuwe federatie. Men verwacht, dat de voormalige con servatieve minister Lord Llewellyn tot gouverneur-generaal zal worden be noemd van het gebied, waar ongeveer 6 millioen inheemsen, 250.000 blanken en 14.000 Aziaten wonen. Waarschijnlijk zullen er in Januari verkiezingen wor den gehouden. Geestesgesteldheid. Het Engelse liberale blad „News Chronicle" meldt, dat de 62- jarige Harry McShane, de bekende com munist van Schotland, uit de partij is getreden uit protest tegen „de bureau cratische geestesgesteldheid" Van de partijleiders. McShane zou van oordeel zijn, dat de politieke leiders van de Brit se communistische partij niet de koers van Malenkov volgden. „Het doel van de ontslagen in Moskou en elders was hetzelfde waarvoor wij in Schotland hebben gestreden, namelijk een eind te maken aan bureaucratie en 't ophemelen van functionarissen," zou McShane verklaard hebben. Volgens de „News Chronicle" zouden in het scheepsbouw- gebied van Glasgow, waar de commu nistische partij vele aanhangers heeft, leden van de partij afgetreden of ont slagen zijn. De laatste maanden zou dit ook in Londen gebeurd zijn. Nog eens. Engeland heeft op 17 Juli Hon garije nog eens verzocht de Britse za kenman Edgar Sanders vrij te laten. Naar thans is meegedeeld, heeft Honga rije daarop te kennen gegeven, dat het bereid is de zaak opnieuw te bezien. N TKTJANNEER een granaat ontploft kunnen W we ons best voorstellen dat de stukken staal met zo'n kracht worden weggeslin gerd, dat er grote gaten in stalen of be tonnen pantsering ivorden geslagen. Veel verbeeldingskracht is daarvoor niet nodig. Maar het wordt wat moeilijker ons in te denken dat ook een vrije springlading die op enige afstand van een bepaald object tot ontploffing wordt gebracht, in staat is lagen staal en beton te doorboren. Hier is dus geen sprake van scherfwerking waar door schade wordt veroorzaakt. Maar wat is er dan aan de hand? De luchtdruk die we zouden mogen veronderstellen, kan het ook niet zijn, want dan zou het object in zijn ge heel ivorden weggedrukt en zouden er niet op bepaalde plaatsen gaten ontstaan. We hebben hier inderdaad te maken met een verschijnsel dat wel even de aandacht verdient, want met behulp van zeer spe ciale toestellen is het verloop van ontplof fingen van verschillende stoffen fotogra fisch vastgelegd, waardoor het verloop tot in onderdelen kon ivorden gevolgd. Uiter aard wisselen de uitkomsten naar gelang de hoedanigheid van de gebezigde spring stoffen, maar in hel algemeen kan toch wel worden gezegd, dat de tijdsduur van een explosie ligt tussen 1/100 en 1/5000 secon de, in welk kort tijdsbestek de gevormde gassen ongeveer het volume behouden van de gebezigde springlading. Met andere woorden: iets wat een aanzienlijk groter volume heeft (het gas) moet gedurende een klein tijdsonderdeel een veel te kleine ruimte innemen. De hierdoor ontstane druk veroorzaakt ontzaglijk hoge temperaturen. Nu is gebleken dat een bolvormige springlading bij ".en explosie ook een bol vormige ontploffingsgolf veroorzaakt, die dus naar alle kanten gelijkelijk werkt. Maar wanneer slechts een ontploffing in één rich ting wordt gewenst, betekent die bolvor mige explosie een geweldig verlies aan energie. En nu moge het waar zijn dat onze generatie royaal is met bommen en grana ten, men ziet toch liever dat daarmee ook het hoogste rendement wordt bereikt. Om dit te bewerkstelligen zijn er kegel vormige holten in de bolvormige ladingen aangebracht, waardoor de explosie geheel anders blijkt te verlopen. Uit de kegelvor mige opening spuit n.l. een straal gas die een snelheid kan krijgen van 20.000 meter per seconde, dat is 20 maal zo groot als de snelheid waar mee een granaat de loop van een stuk zwaar geschut ver laat. Deze gasstraal, die onge veer 70 procent van de ener gie van de lading heeft, is door de gewel dige snelheid in staat extra dikke stalen of betonnen pantsering te doorboren. Men zegt, dat van deze uitvinding be langrijke resultaten voor de mijnbouw en bij het afbreken van gebouwen worden verwacht. Dat klinkt vredelievend en het hangt er ook maar helemaal van af wat er wordt verstaan onder gebouwen die men wenst af te breken. De stalen en betonnen pantsering waarvan melding werd gemaakt, sterkt ons niet in het vermoeden dat men hier het oog heeft op normale sloperswerk zaamheden. Inmiddels gaan we vrolijk verder, want het zwartkijken heeft geen zin. En wan neer we het dan toch over zwart hebben, maken we ons sterk dat u niet één voor werp kunt noemen dat werkelijk zwart is. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2