Internationaal dansfeest op het Kuenenplein VISS VARIA „Kuenenplein" officieel overgedragen met toespraken en muziek De Finnen „gaven een rondje" bij de IJmuidense sluizen Castricum Wijk aan Zee Afscheidsconcert van Arends met „Eendracht Beverwijk Grootse tentoonstelling in Beverwijk Velsen-Noord r Waar Velsens jeugd in de vacantie terecht kan DINSDAG 28 JULI 1953 7 „Knapencorps" van het Heilsleger uit Schiedam op vacantiebezoek Flinke aanvoer, goede prijzen BLIJDE DAG VOOR WI.TKI Donderdagavond in Concordia Renners van „Kennemer land" kregen hun trofeeën Handel en Industrie in Midden-Kennemerland Rooswijk liet de kampioens kans glippen; dames wonnen Wat nog volgt En dan nog meer Bond voor het gezin opende „vacantieschool" Speeltuinballonnen zweef den naar Denemarken Met burgemeester mr. H. J. J. Scholtens als een der vele toeschouwers, gemoedelijk op een klapstoeltje in de muziektent, heeft zich gisteravond op het Beverwijkse Kuenenplein in het nieuwe deel van de stad een kleurig dansfeest ontrold, dat ruim een uur lang Finse, Nederlandse en Oostenrijkse dansen liet zien. Dit samen treffen van drie dansgroepen onder auspiciën van de Kennemerstaten-groep „Zo is er maar eentje" had weliswaar het weer niet mee, maar het uitgebreide publiek, dat maar nauwelijks van de „dansvloer" weg te houden was, heeft niettemin volop genoten van de bedaagde maar vaak geestige Finse en de charmante Oostenrijkse dansen. „Zo is er maar eentje" zorgde voor een intermezzo van eigen bodem met „de vrolijke melkmeisjes" en de „Bellengers Round". De Duitse dansgroep uit Osnabrück had vrijwillig verstek la ten gaan, omdat de familie van het oor logsslachtoffer, de heer Kuenen bezwaar had gemaakt tegen haar optreden een argument overigens, waarvoor de Duitsers gevoel bleken te heb ben, temeer daar de cultureel ambtenaar van Osnabrück de leden al had voorbe reid op eventuele „weerstanden" in Ne derland. Uit Lahti Met een abominabele geluidsinstallatie als wankele steun open den de Finnen en hun vedelaar 't program ma: als gasten van de Haarlemse volksdans- federatie hebben de ze inwoners van Lahti laten zien, dat de volksaard van het hoge Noorden zich weerspiegelt in rus tige dansen met af en Nuurska- ment en in de „Spinnradl" bleek, hoe goed toe een grappg itueei deze dansers op elkaar zijn ingesteld: de polska" - een bruiloftsdans, die het ritueel vrQUwen gn het streng-groene pak van de mannen bewo gen zich met elegante regelmaat dooreen en het succes was dan ook groot: Beverwijk klapte zich aan het slot de handen warm. De jeugd mocht aan het eind nog een „zevensprong" proberen, maar daar is door de al te grote toeloop en de ontoereikend heid van de radio-installatie niets van te recht gekomen. J. F. De Oostenrijkers hadden dit vrolijke orkestje meegenomen compleet met bas en trekpiano en bovendien bleken de gasten uit Linz over een voortreffelijk koortje te beschikken, dat gisteravond een paar jolige liedjes heeft laten horen. van een onschuldig vrijerijtje bijzonder aardig illustreert - besloot dit in de vroe gere kleedij der streek gestoken groep haar met aandacht gevolgde programma. In de middag hebben deze aardige Finse meisjes en jongens een bezoek aan IJrnuiden gebracht, waar ze op het Sluiseiland de tijd, die met het wach ten op de bus verstreek, kortten met een paar vlotte nummertjes. Uit Kennemerland „Zo is er maar eentje" kwam op de tegels met Hollandse dansen vloeiender van choreografie, maar minder sterk vertellend dan de Finse en het groepje gastheren van deze avond bewees de charme van de on gedwongen dansvreugde perfect aan te voelen. Uit Litis Tenslotte waren daar de Oostenrijkers, een grote groep uit Linz aan de Donau gasten van Amsterdamse vrinden die met een Bayerische Tanz, een Polka en een Landler hun repertoire begonnen. Een eigen orkestje zorgde voor het accompagne- Het jeugdmuziekcorps van het Leger des Heils uit Schiedam heeft Zaterdag een vacantiebezoek aan IJrnuiden gebracht. In hun fris-rode uniformen hebben deze vijf entwintig muzikantjes tussen de tien en vijftien jaar onmiddellijk na aankomst op het Plein 1945 een muzikale wandeling ge maakt door de gemeente, waar zij geduren de een volle week van de gastvrijheid der IJmuidense geestverwanten zullen genie ten. Zaterdagavond hebben deze knapen, on danks de grote hitte, in de Legerzaal een openbare uitvoering gegeven, waar zij naar hartelust geblazen en stormachtig applaus geoogst hebben. De vele bezoekers waren zeer met hun optreden ingenomen. Onder leiding van kapelmeester W. van den Horden hebben de knapen een rijk geschakeerd programma van liederen in gestudeerd, waarvan de muziek door Heils soldaten gearrangeerd is. Een aantal suc cesnummers, waarbij vele bekende Sankey- liederen, hebben zij Zaterdagavond zuiver en pittig geblazen. De kapel is vooral in het basregister flink bezet en de tuba's, baritons en trombones lieten zich dan ook niet onbetuigd. Van enige nuance in het musiceren was vrij wel geen sprake: alles klonk even fortis simo van begin tot eind. Dit is echter geen onoverkomelijke hinderpaal: onder muzi kale leiding zal het onderdeel nuancering zeer zeker verbeterd kunnen worden. Erger vonden wij hetgeen wij van de kleine solisten (cornets en trombone) te horen kregen. Het waren technisch veel te ingewikkelde nummers, die men te enen male niet aan kan. De thema's met varia ties gingen de jongelui ver boven hun mu zikaal kunnen en dat men dergelijke wer ken liet uitvoeren getuigde zeker niet van muziek-paedagogisch inzicht. Daar bederft men binnen enkele jaren deze muzikantjes totaal mee. Daarenboven, hoeveel meer be koring gaat er uit van een eenvoudige maar goed geblazen melodie, die het kind be grijpt en daarbij tevens in de vingers heeft. Dit moge momenteel een stap terug zijn, men kweekt er voor de toekomst betere muzikanten mee. A. J. v. d. W. „Suomi"-athleten ook goede tippelaars De vierdaagse afstandmarsen in Nijme gen, waaraan drie leden van de atletiek vereniging „Suomi" hebben deelgenomen, hadden ook voor hen een vlot verloop. Mevrouw M. Klaver-Budding kan al thans als gouden kruisdraagster het gou den cijfer 17 na afloop van de marsen om ruilen voor het gouden cijfer 18. L. Schol, die vorig jaar het zilveren kruis verwierf voor de vijfde maal loreeg hieraan nu de zilveren kroon toegevoegd voor de zesde maal. J. Tervoort ten slotte liep voor de eer ste keer mee en ontving het bronzen NBVLO-kruis. De eerste groene kool draaide door Dat de Kennemer tuinders vol goede moed aan de nieuwe week zijn begonnen, bleek Maandag op de Castricumse groentenveiling; de aanvoer was redelijk groot, maar de prij zen bleven op hetzelfde niveau als verleden week. Komkommers gingen van de kar voor f0,10f 0,16 per stuk en stamsnijbonen wer den met f 0,40f 0,48 per kilo betaald. De kwaliteit van doperwten wordt gaandeweg beter, getuige de prijs van f0,44—f0,52 per kilo. Op de laatste groentenveiling van vorige week noteerden de doperwten f 0,14f0.56. Blauwe canucijners brachten het tot f 0,38 f 0.59 en Bliss Abondance is verkocht voor f 0,25f 0,41 per kilo. De kwekers brengen steeds meer tuinbonen op de markt en de noteringen schommelden gisteren tussen de f 0,08'J:f 0,26'/4. Dubbele sperciebonen lie ten enige centen meer afdrukken dan ver leden week en verwisselden voor f0,51— f 0,61 van eigenaar. Voor de andere groen ten kregen de tuinders: sla f 0,03—f 0,09; stamsnijbonen f 0,40—f 0,48; kroten f0,04h— f 0,0514; bospeen f 0,12f 0,15; postelein f 0,28f 0,32; frambozen f 0,41 per doosje; pieterselie f 0,60 per kistje; pieterselie f 0,0414 f 0.07 per bos; wagenaars f 0.30; andijvie f 0,09f0,10; raspers f0,65; snijbonen f0,59 f 0.60: selderij f 0,0314f0,0614; rode bessen f 1,40f 1,60 per mand; zwarte bessen f0,59 per kilo. Geen liefhebbers voor groene kool Aan de Castricumse groentenveiling Ons 'Belang, werd Maandag de eerste groene kool aangevoerd. De groot- en kleinhandela ren hadden voor deze „primeur" geen in teresse, wat tot gevolg had. dat het aange voerde kwantum doordraaide. Twee emmertjes (water) halen Aan de politiepost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: ring waaraan twee sleutels, Lipssleutel, kinderzonnebril, groene dames trui, groen damesvest, zakdoek met ring en sleutels, zwembroekje en handdoek, twee emmertjes, twee portemonnaies met in houd, schepje, bruine schoudertas met in houd, rijwielsleuteltje, beige kous, imita- tiepaarlen halssnoertje en lederen riem. Ballons kwamen niet verder dan Twente In tegenstelling tot de eerste ballonwed strijd van 20 Juni, toen enige ballons in Duitsland daalden, is van de op Zaterdag 11 Juli eveneens door de „V.V.V." van de bad plaats georganiseerde wedstrijd de verst- komende ballon niet verder gekomen dan Enschedé, een afstand van 158 km. De uitslag was: 1. Rineke Homburg (En schedé); 2. Rob Visser (Vroomshoop 132 km.); 3. Hans Bronkhorst (Markelo 141 km.); 4. Elsje Peddemors (Nijverdal 127 km.); 5. Rob Goudswaard (Bathmen 116 km.). Waar in het noorden van Beverwijk nog niet eens zo heel lang geleden op de tuin gronden de aardbei als hoofdmiddel van bestaan werd geteeld, is thans een aantal huizencomplexen verrezen, die met de woningen, welke nog volgens het plan van wijk I gebouwd zullen worden, zo'n slor dige vijfduizend inwoners een eigen tehuis zullen geven. Midden in deze nieuwe woonwijk is een plein met speeltuin aan gelegd, dat 8100 vierkante meters groot is: het Kuenenplein. Voor het plein zelf, dat een oppervlakte van 6700 vierkante meters heeft, hebben de mannen van de aannemersfirma Van Vuuren 73.000 tegels moeten aansjouwen. Gisteravond is het, Kuenenplein door het gemeentebestuur van Beverwijk offi cieel aan de bewoners overgedragen; uiter aard met een feestelijk tintje, want op de hoeken wapperden de vlaggen in de felle wind en aan het officiële gedeelte ging een volley-bal demonstratie tussen een ge meente-team en Hercules vooraf en na de overdracht is er een volksdansfeest ge geven door de Kennemer Staten-dans- groep „Zo is er maar ééntje" en haar Oos tenrijkse en Finse gasten, waarover wij elders in deze editie verslag uitbrengen. De heer J. Rijkers trad als eerste spre ker in de op het plein voor deze gelegen heid gestationneerde verplaatsbare mu ziektent naar voren. Hij dankte het ge meentebestuur voor de tot stand koming van dit werk in deze buurt, waarin vele jonge gezinnen met een woning gelukkig gemaakt zijn geworden. De heer J. Vessies, die als wethouder van Openbare werken het woord voerde, wees erop dat voor de toekomst van Wijk I nu reeds in een dringende behoefte was voorzien. Hij hoopte dat de bewoners dit mooie stuk werk waard zouden blijken te zijn, zodat wanneer de proef om hier nu eens geen mooi plantsoen, maar een openbare speel- gelegenheid aan te leggen, geslaagd zal 95 De benoeming van Henry Arens, direc teur van de Harmoniekapel der Koninklij ke Papierfabrieken „De Eendracht", tot assistent-dirigent van het Concertgebouw orkest en repetitor van het Toonkunst koor te Amsterdam per 1 September, heeft er toe geleid, dat de dirgient, eerder dan verwacht was, „De Eendracht" gaat ver laten. Dit afscheid zal Donderdagavond offi cieel in gebouw „Concordia" tijdens een laatste concert onder zijn directie plaats vinden, waarbij men zich van de mede werking verzekerd heeft van de pianist Jean Franssen. Het programma bestaat uit: Marche mi litaire no. 1 van F. Schubert; Le Roi s'amuse van L. Delibes; Caesar en Cleo patra van G. H. Boedijn; King Orfy van Haydn-Wood; Kaiserwaltz van Joh. Strauss; Klompendans uit de opera Zar und Zimmermann van A. Lortzing; Suite Algérienne no. 4 van St. Saëns en een Marche militaire. Voor en na de pauze zal de pianist Jean Franssen vertolken: Praeludium Aria en Finale van Caesar Franck; Polonaise- Fantasie van F. Chopin; Het meisje en de nachtegaal van Granados en Toccata van blijken te zijn, dit voorbeeld ook in andere wijken navolging zal kunnen ondervinden. Burgemeester mr. H. J. J. Schollens zeide de talrijke aanwezigen niet te willen ver velen met een uitleg over de situatie der uitbreidingen. Ook hij hoopte dat, wat hij het troetelkind van Openbare Werken noemde, door de bewoners met de nodige égards behandeld zou worden. Hij beloof de dat bij het plein nog een toilet zal ver rijzen, en hoopte dat het plein, wanneer het rondom helemaal volgebouwd zal zijn, nog grotere charmes ten toon zal spreiden dan nu reeds het geval is. Tenslotte wenste de burgemeester deze buurt een gelukkige toekomst, waarna hij het Kuenenplein voor overgedragen beschouwde. De Beverwijk- se Harmoniekapel blies hierna een feest- mars, waarna allen nog geruime tijd van de dansen der internationale groepen in hun frisse kleding genoten. MARKTBERICHT BEVERWIJK 27 Juli Andijvie 815; bloemkool 860; bospeen 921; waspeen 815; postelein 2434; spi nazie 1949; tomaten 1863; sperciebonen 4671; snijbonen 4264: doperwten 3890; tuinbonen 821; prei 30—34; komkommers 820: zwarte bessen 160190; rode bessen 170200; kruisbessen 150210; frambozen 48—75. Alle hens aan dek voor 9 Augustus Maandagavond heeft de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" een ledenvergade ring gehouden in café de Klomp. De voor zitter, de heer F. Groot memoreerde in zijn openingswoord de prachtige successen van de Nederlandse deelnemers aan de Tour de France. In principe werd het besluit genomen om 6 September deel te nemen aan een peloton wedstrijd in Utrecht. De voorzitter deed voorts een dringend beroep op de leden, om de behulpzame hand te bieden bij de voorbereidingen tot de ronde van Beverwijk, die op Zondag 9 Augustus wordt gehouden. Hij reikte voorts de prijzen uit, behaald tijdens de zomer competitie. Die prijswinnaars waren: Clubkampioen sprint: 1. H. Kuilwaard; 2. Chr. de Nijs; 3. J. Groot; 4. D. de Ruiter. Junioren: 1. K. de Boer; 2. L. Grapendaal; 3. C. Honig; 4. C. Niesten. Lange afstand kampioen: 1. H. Kuitwaard; 2. D. de Ruiter; 3. J. Stel. C-klasse: 1. N. Kluft; 2. J. Tuinstra; 3. Chr. Jong, 4. L. Braas. Prestatieprijzen: C. Niesten en H. Komen. Onder auspiciën van de Beverwijkse Middenstandscentraie zal begin October in Beverwijk een groots opgezette tentoon stelling van Handel en Industrie onder de naam „Groter Beverwijk" woi-den gehou den. Op deze expositie, die ongeveer 10 dagen zal duren, zullen de Groot- en Klein-industrie uit de omgeving en de middenstand vertegenwoordigd zijn. Zij zal worden opgesteld op het terrein achter de Hendrik Mandeweg en zal een oppervlakte van 8000 vierkante meter beslaan; de ver wachting der organisatoren is, dat tenmin ste honderd exploitanten een stand willen inrichten. Een zeer aantrekkelijke folder is verzonden aan de grotere bedrijven, zoals Papierfabriek, Hoogovens en Plaatwellerij voor het inrichten van een stand, alsmede aan diverse kleinere bedrijven en nering doenden.- Zal deze tentoonstelling, die mo menteel nog in een staat van (deskundige) voorbereidingen verkeert slagen, dan zal in October veler aandacht gevestigd zijn op handel en industrie van Midden Kenne merland. Het weekeinde heeft het eerste team van de honkbalvereniging „Rooswijk". een lelijke tegenvaller bezorgd: de nog aanwezige kam pioenskans is tegen HFC Haarlem 2 ver speeld. En daarmee ging tevens de automa- tisché promotie naar de overgangsklasse ver loren. Nu rest alleen nog de beslissing om een tweede plaats, die een'laatste kansje op promotie geeft. In de tweede innings al nam HFC Haar lem een opmerkelijke voorsprong, toen de Rooswijker-ficlders blunder na blunder maakten en zeven lopers van HFC de thuis plaat bereikten: zeven punten. Rooswijk vocht wel voor een beter resultaat, maar het zat niet mee: pas in de zesde innings kon de thuisclub drie puntjes scoren, maar toen had Haarlem de overtuiging met elf punten zo goed als binnen na twee driehonkslagen van Rooswijk. Haarlem liet het hierbij niet en maakte in de zevende innings nog eens zes punten. Tenslotte kon Rooswijk nog één punt aan de score toevoegen. Het verloop was als volgt: Rooswijk I: 00000301=4 HFC H'lem 2: 07040060 17 De overige uitslagen waren: Bloemendaal 1Rooswijk 2 67; TYBB 3 Rooswijk 3 519; DSB 2Rooswijk 4 19—1. Het dames-softballteam deed het beter in de sportieve strijd tegen Gymnasion 5. De Rooswijk I-dames demonstreerden een duidelijke meerderheid, die vooral in de tweede innings aan de dag trad. Met acht honkslagen, waarbij liefst 13 loopsters veilig de thuisplaat passeerden, was de overwin ning vrijwel bezegeld met de stand 150. In de vijfde innings liet een geduchte Rooswijk- inzinking echter de tegenstanders negen punten noteren, maar daarna herstelde Roos wijk zich geheel en won de wedstrijd met 22—12. Het scoreverloop was: Rooswijk I: 2 13 1 1 0 5 x 22 Gymnasion 5: 0 002901 12 oococooococooooooooooocc (van 27 Juli tot en met 8 Augustus) SPEELTUINEN: De Velsense speeltuinen zijn de gehele dag voor alle kinderen toegankelijk. „Vrij en Blij" is ook van 18.30 tot 20.30 uur open. HANDENARBEIDSTENTOONSTELLING: De tentoonstelling wordt verzorgd door de Nuts Volksschool, afdeling Beeldende Kunsten te Amsterdam en is dagelijks geopend van 1012 en van 1417 uur in het gymnastieklokaal van de Openbare School aan de Heidestraat. Toegang kosteloos. JEUGDVERKEERSSPEELTUIN: Op het plein Heidestraat, hoek Lorentzstraat. De speeltuin is geopend op Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 1417 uur en op Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 1012 en van 1417 u. Toegang gratis. WANDELMARSEN: Op Woensdag 29 Juli wordt voor een wandelmars gestart van het Herv. Verenigingsgebouw in Velsen-Noord, van het kantoor van de vroegere Centrale Keuken in de Abeelenstraat in IJrnuiden en van de kiosk van de heer Numan tegenover het station te Santpoort. Je kunt je die morgen om half negen op deze startplaatsen laten inschrijven voor een kwartje. De finish is bij het politiebureau op het Tiberiusplein. Het jeugdorkest van het Heils leger komt ook. SCHATGRAAFWEDSTRIJD: Op het strand tussen de pieren wordt deze wed strijd gehouden op Woensdag 5 Augustus tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags. Schop en brood meenemen. Je kunt je elke dag aanmelden bij de opzichters van de speeltuinen en op de dag van de wedstrijd bij de toegang naar het strand. FEESTMIDDAG: Die wordt gehouden in Velserbeek bij de hertenkamp. Het kost dertig cent per jongen of meisje en de kaarten hiervoor zijn te verkrijgen bij: Velsen-Noord, Boekhandel Langkemper, Wijkerstraatweg 275; Santpoort dorp, Sigarenmagazijn Seegers, Hoofdstraat 196; Santpoort-Station, Sigaren magazijn Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70; IJmuiden-Oost en Driehuis, Sigarenmagazijn De Ruyter, Driehuizerkerkweg 75; IJmuiden, Bureau Jeugd zaken, Moerbergplantsoen 22. Het gezelschap „De Witte Vogel" voert het grappige stuk „De nieuwe kleren van de keizer" op. STEMPELTOCHT: De jongelui, die gistermorgen een deelnemersboekje voor f 0.15 hebben gekocht, hebben nu veertien dagen de tijd om de tien stempels bij elkaar te krijgen. Op Zaterdag 8 Augustus moeten de boekjes zijn inge leverd. Tot en met Woensdag zijn de boekjes nog te krijgen in de Verkeers- speeltuin en op de tentoonstelling. LEZING: En dit is iets voor de ouders: in de tentoonstellingszaal in de Open bare School aan de Heidestraat spreekt Woensdagavond 5 Augustus, half negen, de heer Ad Pieters, docent aan de Nuts Volksschool. Hij houdt een lezing over „Vrije Expressie". Spel. Tweehonderdenvijftig inwoners van Breskens zijn al druk aan het oefenen om het openluchtspel „Proficiat Bressania" op 15 en 16 Augustus te kunnen uitvoeren. De vissers zullen met de vloot aan het spel meewerken. Het handelt over de visserij en de geschiedenis van Breskens. Behoorlijke aanvoer. Gisteren was er meer dan genoeg vis aan de afslag: de „Schoorl" kwam binnen met 1300 kisten haring, 60 wijting, 15 gul, 10 makreel, 20 stijve kabeljauw 50 koolvis. De „Abra ham" voerde 1200 kisten haring, 175 ma kreel, 200 kleine kistjes haring en 7.8 kant jes steurharing aan. Ook de „Thorina" kwam aan de wal met 1200 kisten haring, 60 makreel, 50 gul, 40 wijting en 25 diver sen. Vijfentwintig loggers en vijftien kot ters lagen voorts nog klaar om gelost te worden. Wisselende kwaliteit. De haring was zeer verschillend van kwaliteit en varieer de dan ook aardig in prijs. De slappe ha ring werd namelijk verkocht voor ƒ11, tot 12.50, de betere soort ging voor 13.50 tot 14.50 van de hand. De makreel maakte dezelfde prijzen als Zaterdag: 13.tot 16.—. Weinig stijve. Er was weinig stijve ka beljauw, dus de prijs lag weer hoger dan Zaterdag. Een mooie rij prima kabeljauw bracht het tot 100.de gemiddelde rijen deden ongeveer 85,per 10 stuks; 60 tot 70 werd gemaakt voor mindere rijen uit de loggers. De kisten kabeljauw liepen van 80 tot 100 per kist. De wijting en de piepers, die ruim aangevoerd waren, gingen niet duur van de hand. Levende wijting voor 12 en slappe voor 8 tot 8.30. Grote piepers maakten 15, maar veel zogenaamde „haring-braat" verdween in de pufschuit. De tong daalde in prijs en ook de lappen zakten tot 2.90 voor de grote, 1.90 voor de groot middel en 1.95 voor de halfpondjes. Tong 1 ging voor 1,75. Loggerschol: goedkoop. Er kwamen flink wat schollen van de loggers. Deze log_ gerschol is doorgaans niet dik, maar daar is de prijs dan ook naar. Knappe drietjes waren er te kust en te keur voor 10, de zeer kleine scholletjes verhuisden naar de pufschuit. Schol 2 maakte 12 en schol 1 16 tot 18. De grote schol vond weinig animo voor Engeland en bracht ongeveer 35 op. Reizen. De „Schoorl" besomde voor een negendaagse reis 17.600. De „Abraham" maakte voor een elfdaagse reis 22.800 (inclusief de kantjes haring, die ƒ28.50 tot 29 opbrachten). De „Thorina" boekte voor een negendaagse reis 19.300. Van de Noordloggers was de „Robert William" (KW 123) de hoogste besommer met 4500, op de voet gevolgd door de KW 75 met ƒ4.100, en de IJM 7 met ƒ3100. Daarna kwam de KW 52 als vierde met ƒ2900. Vandaag. Voor de Dinsdagmarkt komen voorzover momenteel bekend is: de SCH 135 met 750 kisten haring, 120 kleine kist jes haring, 40 makreel, 65 wijting, 25 gul, 225 stuks koolvis, 70 ijs- en 60 stijve ka beljauwen en 80 kg heilbot; de KW 7 met 400 kisten haring en 150 kisten diversen; de „Herman" met 1400 kisten haring, 50 kisten diversen en 250 kleine kistjes haring, De commissie in de R.K. Bond voor het Gezin, afdeling Velsen-Noord, die nu al enkele jaren achtereen voor de school gaande jeugd en zelfs voor kleuters haar vacantieschool in Wijk aan Zee houdt, is Maandagmorgen weer met deze taak be gonnen. Elk jaar neemt de belangstelling voor dit werk en deze vacantiebesteding toe en zo waren er gisteren meer dan 200 kinderen present om met autobussen naar Wijk aan Zee te worden vervoerd. Op deze openingsdag is het nieuwe strandgebouw in gebruik genomen, dat in een grote behoefte voor dit vacantiewerk voorziet en waarmee voorkomen wordt dat als in vorige jaren, de kinderen tweemaal per dag een wandeling van het dorp naar het strand moeten maken. Nadat door kapelaan S. Schut de korte ceremonie van de inwijding was verricht, begroette de lieer W. J. F. Laurent, voor zitter van de commissie, de aanwezigen onder wie zich ook de heer F. A. Strij- bosch, wethouder van Velsen, bevond, die tevens als bestuurder van ,,'t Vinkennest", het vaste tehuis van de vacantieschool in Velsen fungeert. De voorzitter wees op de uitstekende verstandhouding met de ge meentebesturen van Velsen en Beverwijk en een bijzondere welkomstgroet ging uit naar de verpleegden van dit „Vinkennest" en hij hoopte, dat zij veel zon en zomer- vreugde zouden opdoen. Wethouder Strijbosch richtte zich in een hartelijke toespraak tot de aanwezigen. Hij meende dat alle middelen en dus ook de vacantieschool moeten worden aangewend om straks voor de maatschappij naar lichaam en geest gezonde mensen te kun nen „afleveren". Nadat het clublied door het meisjeskoor ten gehore was gebracht, verspreidden de kinderen zich met hun geleiders over strand en duin. De propaganda-speeltuindag, die enige tijd geleden door de speeltuinverenigingen in Velsen-Noord is gehouden, heeft voor de verenigingen „Schulpen" en „De Meerv.eiden" nog een staartje gehad: van de ballonnenwedstrijd zijn de uitslagen bekend. Dit heeft zo lang op zich laten wachten omdat de. betrokken speeltuin- besturen contact hebben gezocht met het Deense consulaat ten einde nauwkeurig vast te kunnen stellen, welke ballon wel de grootste afstand heeft afgelegd, daar een aantal van de onbemande luchtvaar- ders in Denemarken terecht was geko men. Opmerkelijk hierbij is dat van „De Meerweiden" één ballon in Denemarken daalde en één in Duitsland. Van „Schul pen" kwamen niet minder dan vijf bal lonnen in kleine Deense plaatsen terecht. De uitreiking van de aan deze wedstrijd verbonden prijzen is hedenavond voor de beide speeltuinverenigingen in de tuin van „Schulpen". De uitslag van „De Meerwei den" is: 1. Johnny v. d. Kleut, Rousthage, Denemarken; 2. Henky Wijnands. Sylt, Duitsland; 3. Johnny Dekker, Schier monnikoog. Van „.Schulpen" was de uitslag: 1. Rika v. d. Linde, Stilb.ierg; 2. Genie Knorren, Greis; 3. Geo Butter, Haltrup. en dan nog de „Claesje", waarvan de vangst niet bekend is omdat de zendinstal- latie defect was. Zonnige Zondag. De Zondag is best ge weest voor de haringvisserij; met name de „Vikingbank moet een heel goede dag ge maakt hebben. Ook een kopje oue?. Toen de KW 53 Maandag in de vissershaven aan het olie laden was voor een nieuwe weekreis, be merkten de mannen van de olieschuit te laat, dat de toevoerslang niet in de olie bunker doch in de drinkwatertank gedepo neerd was. Er zat niets anders op, dan de olie maar weer terug te pompen en de drinkwatertank na een schoonmaakbeurt met water te vullen. Of het water onderweg wel zo lekker zal zijn? Uit en thuis. De „Petten" IJM 49 heeft Maandag kolen geladen voor een nieuwe reis, nadat de trawler enige maan den uit de vaart is geweest. De „Norma Maria" gaat deze week naar zee. De „Tho rina" (IJM 33) is op de helling geplaatst voor een schoonmaakbeurt. Eerste trekkers. De 15e Juli verlieten een achttal loggers de vissershaven om haring te „trekken." Maandagmorgen vroeg kwam na een reis van 12 dagen binnen als de eerste trekker van dit jaar de „Ro bert William" (KW 123). De vangst be stond uit 15 last mooie, grote haring. De veel gevraagde groene haring is snel naar Katwijk vervoerd, waar de totale besom ming voor 150 kantjes bijna 12.000 be droeg. De bijvis is Maandagmorgen in IJrnuiden voor 4500 verkocht. De eerste reis van de „Robert" is met een besom ming van ruim 16.500 wel een goede start geweest. In de loop van de dag kwamen ook nog binnen de KW 141, KW 9 en de KW 40, die de trawlharing in de schuit en de verse bijvis aan de Dinsdagmarkt loste. Met verse haring kwam de „Arend" (KW 7) (500 kisten uit dé trawl), die bo vendien 150 kisten bijvis oploste voor de Dinsdagmarjst. Ook deze logger had 250 kantjes gekaakte haring voor de afslag in Katwijk aan de schuit afgegeven. Gezinsuitbreiding. Voor zijn tweede reis en met één matroos meer in de last, is Maandagmorgen naar zee vertrokken de nieuwe vestzaktrawler „Job Gouda." Het bleek dat de vijf matrozen en de stuurman te veel werk hebben gehad om de 900 kis ten haring en vis behoorlijk te verwerken, zodat de rederij besloot een matroos meer mee te geven. Windering. Door de stormachtige Zuid westenwind bleêf de kleine kustvaart Maandag liggen en de sterkere kotters toonden ook weinig animo om de haven te verlaten. De wekelijkse trawlloggers en de grootste kotters gingen wel weg. Nieuwe draaide door. De grote aan voeren (en de kwaliteit) waren de oorzaak, dat in de afgelopen week grote partijen „Hollandse-nieuwe" op de haringafslagen in Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen naar de vismeelfabrieken verhuisden. In siders noemden alleen al .voor Katwijk 1300 kantjes, die per schuit uit Katwijk naar IJrnuiden werden teruggebracht. Rust. Voor een motor-schoonmaak en vacantie der bemanning is in de hoek van de vissershaven gaan liggen de trawllogger IJM 204. Werk. Wegens de motor is enige weken uit de vaart geweest de „Rèx" (IJM 228). Als schipper Ph. Zwaan uit IJrnuiden nu kans ziet een bemanning te vinden, gaat de „Rex" deze week weer vissen. Defect. De motortrawler „Claesje" (R.O. 46) laat niets van zich hoi~en, zodat wordt aangenomen dat de zend-installatie stuk is. Bij het „praaien" bleek schipper v. d. Bos niet te weten of hij Dinsdag of Woensdag zou markten. Vluggerdje. Met Hollandse-nieuwe is de KW 130 Nederland VII in recordtijd binnen gekomen. De buit bedroeg 750 kant jes in 14 dagen tijd. Deze combinatie heeft dus best gevangen met de vleet. Besommingen. VL 37 Abraham 22.130; IJM 39 Schoorl 17.560; IJM 53 1800; IJM 204 2096; RO 2 2200; RO 19 1160; KW 107 1940; KW 104 1960; KW 64 2730; KW 155 2120; KW 10 1940; KW 16 ƒ2150; KW 89 2520; KW 162 2260; KW 84 3000: KW 28 2360; KW 17 2630; KW 108 1938: KW 59 2020; KW 52 2943; KW 169 2428; KW 57 ƒ2091; KW 75 ƒ4249; KW 125 ƒ2143; AM 16 2509; AM 17 2621; AM 18 1960; BU 33 1835; IJM 7 ƒ3120; IJM 11 1249; IJM 208 1930; KW 31 990; KW 133 2930; KW 98 2246; KW 53 ƒ1167; KW 30 ƒ1192; KW 77 1449; IJM 229 1620; een trawler met 19.390. Marktbericht. Prijzen per 1 kg: heilbot 2.802.20; gr. tong 3.702.80; grm. tong 2.111.80; kim. tong 2.161.74; kl. tong I 2.02—1.50; kl. tong II 1.47—1.15; tar bot I 2.30—1.70. Per 50 kg: tarbot II 66 —63; tarbot III 58—53; gr. schol 39—29; grm. schol 4130; kim. schol 6126; kl. schol I ƒ4013; kl. schol II ƒ288; schar ƒ189; v. haring ƒ13.5011; makreel 17.5011.30; gr. schelvis ƒ3125; grm. schelvis 36.5022.50; kim. schelvis ƒ32 20; kl. schelvis I 26.5018; kl. schelvis II ƒ178; wijting ƒ138; gr. gul 3522; mid. gul ƒ22—19; kl. gul 16—8 kl. haai 2412.50; ham ƒ90; kl. koolvis zw. ƒ25. Per 125 kg: gr. kabeljauw 20082; gr. koolvis zw. 5042. De aanvoer was circa 8500 kisten vis. Aal en baars. Zaterdag werd door 144 vaartuigen aan de afslag te Urk aangevoerd 11.939 pond kuilpaling, prijs 1.001.13; 3149 pond lijnaal, prijs 1.261.46; 143 pond fuikaal, prijs ƒ0.73; 576 pond snoek baars, prijs ƒ0.48; 260 pond rode baars, prijs 1.001.13; 190 pond voorn, prijs 0,05 per pond en 902 baknest, prijs 2.57 per bak van 37 li kilogram. PORTUGAL Assistentievaartuig. Op de scheepswer ven van Viana de Castello in Portugal is begonnen met de bouw van een assistentie- vaartuig, ten behoeve van de trawlers en de bemanning van de kabeljauwvloot. De naam van het nieuwe schip zal „Alain Vil li ers" zijn. SPANJE Mislukt. De Spanjaarden klagen nu al over een mislukte sardienseizoen. De pro ductie blijft ver beneden peil. Alleen op de Marokkaanse kusten worden nog overvloe dige vangsten geboekt. Geleerden beweren dat de sardien de warme wateren ontloopt. Vorig jaar zou er ook te veel zijn gevangen. AMERIKA Garnalen. De garnalenvloot van de Ver enigde Staten boekte verleden jaar bevre digende resultaten. De jaarcijfers tonen echter aan, dat de aanvoer elk jaar vermin derd. Voor 1952 was het totaalcijfer 90.000 ton.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3