Wedloop naar Franse presidentschap thans volop begonnen Belgen „gematigd tevreden" over nieuwe Haagse protocollen Een Eeuw geleden Radicalen - zoals Queuille, Laniel en Delbos - hebben de beste kansen Hoe is het ontstaand In Brussel worclt een „helihaven" ontworpen Japanse kroonprins in Nederland Wat komt er na de complimentjes Arbitrage blijft een netelige kwestie Radarbeveiliging nog onvoldoende 3 Dit woord: BLOK AAN HET BEEN Kort nieuws BENELUX WEER VLOT? Modern middel voor de moderne tijd Agenda voor Haarlem Oost-Duitsers komen bij duizenden om voedsel Les van oefening „Coronet" Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 28 Julij 1853 DINSDAG 28 JULI 1953 (Van onze correspondent in Parijs) Aar. het einde van dit jaar zal de zeven jarige ambtsperiode van Vincent Auriol als president der vierde republiek zijn af gelopen en nu, een vijftal maanden vóór die vervaldatum, is de wedloop naar het Elysée. zij liet dan ook nog maar officieus, reeds geopend. De eerste politicus, die zich candiaat heeft gesteld, is de veteraan, oud premier en recordhouder van portefeuilles die in bijna geen enkel na-oorlogs kabinet ontbroken heeft, de radicaal dr. Henri Queuille. Er staan zeker nog verscheidene andere politici op de officieuse candidaten- lijst, maar die hebben zich nog niet zo openlijk als Queuille uitgesproken. Wij denken bijvoorbeeld aan de onafhankelijke ex-premier Antoine pinay, van wie gezegd wordt dat hij op de steun van het Vaticaan zal kunnen rekenen, aan de huidige mi nister-president Joseph Laniel, de tegen woordige Katholieke minister van Buiten landse Zaken, Georges Bidault, en Queuil- les partijgenoot, de oud-minister van On derwijs Delbos. En er komen vermoedelijk nog wel verscheidene anderen aan bod die hun kaarten nu nog niet op tafel hebben geworpen omdat ze hopen als outsider op het laatste moment nog de beste kansen te zullen maken. In beginsel wordt een toekomstige pre sident door zijn partij candidaat gesteld en omdat hij bij de eerste ronde de absolute meerderheid van de gezamenlijke Kamers, Nationale Vergadering en Raad van de Republiek, moet hebben, ligt het voor de hand dat alleen een figuur uit het cen trum, en wel uit de radicale gelederen, bij de start in ernst in aanmerking zal kun nen komen. In zover maakt Queuille zeker nog niet zo'n slechte kans ook al omdat hij, wat kleurloze figuur als hij is, zowel bij rechts als bii links (dat wil zeggen bij de socialisten en de progressieve Katholie ken) niet al te slecht staat aangeschreven. Toch overschat Queuille klaarblijkelijk zijl kansen ook weer niet (vooral Laniel, als die het nog een paar maanden uit kan zingen, zou een gevaarlijke concurrent kunnen blijken) en daarom heeft hij zich candidaat gesteld door met nadruk te ver klaren, dat hij eigenlijk helemaal niéts voor het presidentschap gevoelt. Alleen als de regeringspartijen een eensgezind beroep op hem zouden doen, zou hij mogelijk wel bereid zijn over de eigen weerstanden heen te stappen en. het Elysée te betrek ken. Maar dat is de gebruikelijke stijl clausule voor dergelijke gelegenheden, waardoor geen enkele insider zich om de tuin laat leiden. Eerste vereiste voor een staatshoofd in spé is nu eenmael, dat hij publiekelijk te kennen geeft dat hij geen enkele persoonlijke ambitie bezit maar eventueel ter wille van het hoogste lands belang een persoonlijk offer zou willen brengen. Het is waarschijnlijk dat Queuille zich wat vroeg zo niet voortijdig heeft blootgegeven omdat zich de laatste weken juist in de radicale gelederen ook andere candidaten naar voren dringen, waaronder genoemde Delbos, die fractie leider in de Kamer is. Als politieke rot heeft Queuille hen echter zo vermoedelijk vast de eerste wind uit de zeilen willen nemen. Beknotte macht Onder de derde republiek bestond het gebruik dat alleen een figuur van het tweede of liefst het derde plan, van wie geen enkele vorm van machtsmisbruik te duchten was, voor de hoogste functie in de staat in aanmerking kon komen. Met ge neraal Boulanger, om maar niet eens tot Napoleon terug te gaan, hadden de Fran sen leergeld betaald en voor een herha ling van een dictatoriaal avontuur is men in Frankrijk altijd in de allerhoogste mate bevreesd geweest. Het gevaar voor autoritaire ontsporin gen is intussen onder de vierde republiek zeer aanmerkelijk gedaald, want de grond wet van 1946 heeft het staatshoofd vrij wel van al zijn macht beroofd. Hij mag nu nog tentoonstellingen openen, standbeel den onthullen, linlen doorknippen en re cepties geven. Verder heeft hij dan nog het recht van gratie en wijst hij in crisis tijden de formateur aan die echter be langrijke reserve door het parlement bevestigd dient te worden. Het parlement ontbinden kan hij niet meer, tenzij op ver zoek van de regering die daartoe echter slechts in hoogst sporadische gevallen het initiatief kan nemen. Tenslotte is het hem vrijwel verboden zich uit eigen naam di rect tot het volk te richten met een op roep of omlijnde adviezen waarvoor hij altijd de voorafgaande toestemming van de uitvoerende macht, de regering dus, moet hebben. Voor De Gaulle Dat men onder de vierde republiek de president aan zoveel banden heeft geklon ken, kan vooral worden verklaard uit het feit dat de opstellers van de nieuwe grond wet de functie van staatshoofd heimelijk voor de Gaulle hadden voorbestemd. Het zou natuurlijk ook wel een mooi gezicht zijn geweest voor het eigen volk en de buitenwereld de „nationale bevrijder" te zien op de hoogste post als hoofd van de staat (waar hij dan bovendien zonder risi co's was opgeborgen). Maar de generaal paste voor de eer om als ornament voor de nieuwe republiek te dienen en zo moest dus in 1946 naar een andere gegadigde worden uitgekeken. De socialistische leider Leon Blum, die na de oorlog bijna als een nationale figuur ver eerd werd, heeft toen zijn vriend Vincent Auriol naar voren geschoven die vervol gens met bijna algemene stemmen, de communisten inbegrepen, verkozen werd. Vincent Auriol heeft het er deze zeven jaren naar de algemene opinie zowel in als buiten Frankrijk, onder soms bovenmen selijk zware omstandigheden buiten ver wachting goed afgebracht. Hij heeft zich een scrupuleus, onafhankelijk en hoogst integer man getoond die in het nauwe kader zijner pregoratieven toch kans heeft gezien zijn landgenoten meermalen voor de gevaren, die hen bedreigden te waar schuwen. En binnenkamers heeft hij de politici, zijn eigen vroegere partijgenoten zeker niet uitgezonderd vaak héél harde noten te kraken gegeven. Het is dan ook wel bijna zeker dat Auriol met vlag en wimpel opnieuw als staatshoofd zou wor den uitgeroepen indien hij zich maar be schikbaar wilde stellen. Maar dat lijkt helaas wel uitgesloten. Hij heeft dat meer malen onomwonden verklaard, zonder dat men in zijn geval aan verkiezingsmanoeu vres hoefde te denken. „In de eerste, noch in de tweede of in de derde, en zelfs niet in de dertigste ron de moet iemand er op rekenen dat ik me opnieuw beschikbaar zal stellen. Nu ik weldra zeventig wordt, wens ik me", zo heeft Auriol pas nog in het publiek ver kondigd, „uit het openbare leven terug te trekken." Gul plezier „Le père Vincent", zoals hij in de wan deling genoemd worclt, verlangt inderdaad terug naar wat zorgelozer leven van de ambteloze burger. Hij bezit een buiten huis en de president heeft al een 2 pk Ci troentje gekocht, het kleinste wagentje dat in Frankrijk wordt gemaakt, om daarmee zijn vrouw, schoondochter, zoon en twee kléinkinderen van het Elysée naar Muret, in de buurt van zijn geboorteplaats Tou louse, te rijden. Voor een spontaan en ge moedelijk man als Auriol, moet het leven in de vergulde gevangenis, gelijk het Ely sée wel wordt genoemd, geen onverdeeld pretje zijn geweest en we maken ons sterk dat hij de chef van het protocol, die hem al zijn stappen nauwkeurig voorschreef, niet steeds in zijn hart gedragen heeft. Hij deed wat hij kon en nog net mocht om tussen ontvangsten van staatshoofden en ambassadeurs zijn gulle plezier in het leven toch niet helemaal te doen vergallen. Tot de middelen daartoe behoorde onder meer de maandelijkse ont vangst van de Parijse chansonniers die hij dan kameraadschappelijk aan zijn tafel nooddde. Ook met de journalisten heeft Auriol, die zelf vroeger een der hunnen was, altijd heel best op kunnen schieten en zij hebben, en dit mag zonder hoovaardij wel worden opgemerkt, als tegenprestatie er zeker niet weinig toe bijgedi-agen zijn populariteit, die hij nu stellig in ruimte mate in Frankrijk bezit, te vestigen en te verhogen. We herinneren ons een gesprek dat de president onlangs met een groepje pers- lieden voerde en waarbij ook wij aanwe zig waren. Auriol legde zijn brede band op de schouders van een der journalisten. „Geloven jullie me nu maar gerust", zei hij toen met zijn sappige Meridionaalse accent waarop hij trots is en dat hij nooit heeft trachten te verbergen, „ik benijd jullie met mijn hele hart. Straks kunnen jullie ongestoord een glaasje op een café terras gaan zitten drinken, terwijl ik dan hier opgesloten blijf in mijn paleis. In mijn vacantie mag ik nog net wat vissen gaan, mijn liefste hobby. Maar een spelletje „boule" heeft men me nooit toe willen staan. Dat is niet protocolair en te weinig plechtig schijnt het. En daarom nodig ik u allen nu al vast uit voor 'een partijtje in Januari, als ik weer vrij man zal zijn. Vóór mijn huis en langs de weg, zodat iedereen ons zal kunnen zien." De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden is, vergezeld van zijn echtgenote, weer uit de V.S. in Engeland teruggekeerd. Iemand kan voor een ander een blok aan het been zijn, een belemmering, een hindernis. De zegswijze is van het dier op de mens overgebracht: een paard, dat niet in de wei wil blijven, kan in zijn bewegingen belemmerd worden door een blok aan een der benen. In vroeger jaren kregen ook weesjon gens en zelfs bewoners van het oude mannenhuis als straf een blok aan het been. In de Camera vertelt het diaken huismannetje dat Klein Klaasje, zijn gebochelde medeverpleegde, een blok aan zijn been kreeg, toen hij wat teveel gedronken had „want hij is te oud om op cie bok gelegd te worden en men kan em ook niet op zen bochel slaan". Er is in honderd jaar toch wel iets veranderd. Toen de heer L. M. Putters te Oss op het raadhuis aangifte kwam doen van de ge boorte van zijn zesde kind, Marinus. deelde de burgemeester hem mee dat zijn zoon de 25.000ste inwoner van Oss was geworden. De vader kreeg een spaarbankboekje met honderd gulden. BRUSSEL, (ANP) Nu de Sabena op het punt staat, haar hefschroefdiensten op Rotterdam, Parijs en Keulen te openen, wordt ook met voortvarendheid gewerkt aan het ontwerpen van een landingster rein dat hier „helihaven" wordt genoemd. Die haven zal in het centrum van Brus sel komen te liggen. Op een groot par keerterrein voor het nieuwe Centraal Station zullen gebouwen verrijzen, en op die gebouwen zal een platform van 60 meter breedte worden aangelegd, dat zal dienen als landingsterrein voor tweemoto- rige hefschroefvliegtuigen die 40 tot 60 personen zullen kunnen vervoeren. Hoe wel nog niet bekend is wanneer dit terrein gereed zal zijn, hoopt men binnen twee of drie jaar de tweemotorige vliegtuigen in gébruik te nemen. Deze grote toestellen zullen, zolang het platform niet gereed is, dalen op de Groen- dreef in dezelfde omgeving. Met de aanleg van een landingsplaats op de Groendreef zal binnen enkele weken worden begon nen. Zij zal dan gebruikt worden voor drie achtpersoons toestellen op de lijnen naar Rotterdam. Parijs en Keulen. Het terras van de Sabenagebouwen zal dienst doen als haven voor kleine toestellen Ook aan de aansluiting op de grote luchtlijnen wordt gedacht. In Mei 1954 zal het vliegveld Meisbroek door een spoor lijn verbonden zijn met het Centraal Sta tion te Brussel. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De huisvrouw mag trots zijn op de compli mentjes, die zij voor haar maaltijd krijgt maar daarna staat zij toch maar weer voor de afwas. Dit probleem hield de Castella-fabrie- ken bezig en in haar laboratoria werd het middel gevonden, dat in onze moderne tijd thuishoort. Castella Vaatwas: een enke'e eet lepel geeft een overdaad van actief schuim, dat vet en vuil in zich opneemt, aanslag doet verdwijnen. Het schuim is blijvend werkzaam: zoo groot kan de stapel borden, vorken en lepels niet zijn. of ook het laatste bord komt flonkerend, volkomen gereinigd uit het pare lend Castella-schuim te voorschijn. Het is werkelijk een wonder om te zien! En een tweede wonder is Castella's beschermende werking op de handen. Fluweelzachte handen inplaats van die gevreesde ruwe „afwashan- den" Een pak Castella, waarmee men een hele week doet, kost slechts 25 et. Het nemen van een proef kan men dan oók iedere huis vrouw van harte aanraden DINSDAG 28 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. City: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Miss Bel vedère is verliefd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 8 uur. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dolle Woensdag", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin van de jungle", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionetten spel, 7.30, 8.30 en 9.30 uuur. WOENSDAG 29 JULI City: „De schrik van de tweede compag nie", alle leeft., 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. „Donald Duck", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Onder moeders vleugels", dagelijks 10.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Dagelijks 10.30 uur jeugdprogramma. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dolle Woensdag", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin der jungle", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: 2.30. 3.30, 4.30 (kinderprogramma), 7.30, 8.30 en 8.30 uur Kroonprins Akihito, de oudste zoon van de Japanse Keizer, is Maandagmiddag met zijn gevolg om kwart voor zes per trein uit Brussel in Den Haag aangekomen. De 19-jarige kroonprins, die zijn intrek neemt op kasteel Oud Wassenaar, zal een viertal dagen in ons land verblijven. Hij vertrekt 31 Juli per vliegtuig naar Frank furt. De kroonprins werd op het station Roo sendaal begroet door mr. G. J. Jongejans, de Nederlandse ambassadesecretaris te Tokio, die op het ogenblik in ons land ver toeft en de prins op zijn tocht door ons land zal vergezellen. Op het station in Den Haag waren ter begroeting aanwezig mr. II. Daniels, waar nemend chef van het protocol van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, de Ja panse ambassadeur bij ons Hof en me vrouw Suemasa Okamoto. Voorafgegaan door een motorescorte van de rijkspolitie Kroonprins Akihito van Japan bij zijn aankomst in Den Haag. vertrok het gezelschap per auto naar kasteel Oud Wassenaar. Daar ontving de kroonprins vertegen woordigers van de pers. Hij legde in de Japanse taal een korte verklaring af. De kroonprins herinnerde er onder meer aan, dat de betrekkingen tussen Nederland en Japan teruggaan tot de zeventiende eeuw. Het was zijn ernstige wens de goede be trekkingen uit vroeger dagen te helpen herstellen, zo zei hij. De kroonprins be tuigde tenslotte zijn deelneming met het grote verlies aan mensenlevens en eigen dommen dat Nederland door de ramp van 31 Januari heeft geleden. Hedenmiddag om een uur bracht de prins een bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard op het landgoed Ter Horst te Wassenaar. Vo/kspolitie laaf hen nog steeds begaan BERLIJN (DPA). De levensmiddelen actie ten behoeve van Oost-Berlijners en Oost-Duitsers heeft gisteren een stroom van gegadigden naar West-Berlijn gebracht die niemand verwacht had. Maandagmid dag om 3 uur waren volgens voorzichtige schattingen meer dan 50.000 pakketten met gecondenseerde melk, meel, vet en erwten uitgereikt. Men dacht Maandag voor het sluitingsuur 80.000 pakketten te kunnen afgeven. Er zijn nog geen gevallen bekend, dat de Volkspolitie pakjes in beslag genomen heeft. Er waren ook mensen uit Jena, Leip zig, Rostock, Stralsund, ja zelfs van het eiland Rügen. Een man van 83 jaar uit Luckenwalde zei dat hij de reis er graag voor over had gehad om weer eens vet en echte melk te zien. Het Rode Kruis zal trachten onderdak te verschaffen aan de genen, die niet meer naar huis kunnen of niet aan de beurt konden komen. Het heeft ook tenten ingericht waar verversingen worden verstrekt en waar ouden en ge- brekkigen op hun verhaal kunnen komen. De hulpactie duurt tot 9 Augustus. In deze periode zal ter waarde van vijf mil- lioen mark worden uitgereikt. Maandag is te Hamburg het eerste van drie schepen met door president Eisen hower beschikbaar gestelde levensmidde len aangekomen. Meer voedselschenkingen WASHINGTON (Reuter). De land- bouwcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Maandag een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan president Eisenhower machtiging wordt verleend voor een waarde van 100 millioen dollar overtollige landbouwproducten te schenken aan bevriende landen. De over schotten aan landbouwproducten zullen volgens het wetsvoorstel mogen worden gebruikt voor de leniging van hongersno den of voor andere noodgevallen. De com missie bepaalde dat de machtiging geldt tot 15 Maart 1954 en dat sommige over schotten mogen worden gezonden naar landen van het Sovjetblok. Voorts bepaal de de commissie, dat de zendingen naar één land ten hoogste een waarde van 20 millioen dollar mogen hebben. De Amerikaanse Senaat heeft Maandag eveneens een wetsontwerp goedgekeurd, op grond waarvan president Eisenhower de beschikking krijgt over overtollige levens middelen ter waarde van 100 millioen dol lar ter verdeling onder landen, die door hongersnood zijn getroffen. De keuze van deze landen wordt aan de president ge laten. Twee weken geleden hebben voor de Alkmaarse rechtbank twee Amsterdamse kooplieden terechtgestaan, die ervan ver dacht werden in verscheidene plaatsen des lands door middel van de zogenaamde tele foontruc diefstallen gepleegd te hebben. Beiden zijn thans vrijgesproken. De officier had tegen ieder van hen vier jaar gevange- nistraf geëist (Van onze correspondent in Brussel) Op de ministeriële Bcnelux-conferentie, welke Vrijdag in Den Haag werd gehou den, werden twee protocollen opgesteld. Eén, dat waarschijnlijk het „industrie protocol" zal worden genoemd, en één, dat de instelling regelt van een interparlemen taire Benelux-raad van advies. De Belgische onderhandelaars hebben volgens „Libre Belgique" begrepen, waarom de Nederlandse regering zo terug houdend was tegenover de Belgische desi derata. Met name zijn de Nederlandse economi sche experts van oordeel, dat het huidige evenwicht van de Nederlandse betalings balans en de deviezen- en goud-voorraad précair zijn. De Belgen achten deze vrees overdreven: het feit, dat men in Nederland een te grote zekerheid verkiest boven een dynamische, ofschoon niet geheel van risi co's vrije, economische en sociale politiek, is mede de oorzaak geweest van het trage economische en industriële herstel. Bescherming thans minder nodig Het eigenaardige van het geval is, dat de gevoelige Belgische sectoren een be schermend protocol krijgen op een ogen blik, dat zij het al minder nodig hebben. De productie en de afzet van émaille- artikelen, rayon-weefsels, schoenen, bis cuits, enz., gaat thans een weinig beter dan zes maanden geleden, toen de Nederlandse invoer deze Belgische industrieën ver plichtte, ofwel hun productie drastisch te verminderen, ofwel verder te produceren echter zonder winstmarge. Nu het verbruik in België enigszins op gelopen is en de export naar de Verenigde Staten een zeer hoog cijfer heeft bereikt, zal het Benelux industrie-protocol de ge voelige sectoren op adem laten komen, zo dat zij de mogelijkheid krijgen winst te maken, waardoor hun technische achter stand goed gemaakt kan worden. Dit is de mening, welke we opvingen in de kringen der Belgische industriële be roepsverenigingen. Men rekent meer op de verhoogde winstmarges voor de producten om die modernisering door te kunnen voe ren, dan op het Benelux-fonds voor weder aanpassing, waarover gesproken wordt in artikel 11 van het protocol, maar dat niet werd ingesteld omdat de ministers het niet eens konden worden over de werking en de financiering van dit fonds. Het ontwerp voor dit fonds is naar de studie-commissies verwezen. Van Belgische zijde bestond er een ern stig bezwaar tegen de „fifty-fifty"-verde- ling van de compenserende heffingen op naar België geëxporteerde Nederlandse producten. Deze heffingen zouden vol gens een eerste ontwerp worden gestort in het fonds voor wederaanpassing. Wanneer het systeem van de contingen- teringen normaal werkt, zullen er helemaal geen heffingen moeten worden geheven. De Nederlandse industrieel zal dan minder schoenen of biscuits naar België exporte ren, maar zal voor een kleiner volume een hogere prijs, namelijk de Belgische binnen landse prijs, ontvangen. De grote magazijnen zullen bovendien met een geruster gemoed in Nederland kopen, want tot nu toe vreesden zij de re putatie te krijgen van „medeplichtigen aan de Nederlandse dumping". Een overigens sterk overdreven bewering. Zij kochten Nederlandse confectie en andere verbruiks- goederen, maar étaleerden of propageerden nooit te openlijk het Nederlandse merk. De arbitrage-clausule Het is nog te vroeg om de reactie te kennen van Belgische landbouwkringen op de clausule van arbitrage, welke in artikel 14 van het industrie-protocol wordt gede finieerd: een clausule die eveneens van toepassing zal zijn op het landbouw-proto- col, dat in Mei 1947 werd ingesteld en dat te Luxemburg in 1950 nader werd uitge werkt. Toen werd reeds gesproken over een arbitrage-clausule, welke bijvoorbeeld kon worden toegepast wanneer beide regerin gen het niet eens konden worden over de minimum-prijs van de landbouwproduc ten, die op de fameuse lijst A van het protocol voorkomen. Thans zal. na goedkeuring van de beide protocollen door het Belgische en Luxem burgse parlement, een arbitrage van kracht worden, waardoor de Belgen met hun mi nimum-prijs in het „gelijk" of in het „on gelijk" zullen kunnen worden gesteld. Een woordvoerder van de Belgische Boerenbond zeide ons dat het landbouw- protocol een Belgische eis geweest is. Het gaat uit van de idee, dat de boer bestaans zekerheid moet hebben. Hij moet voor zijn producten de kostprijs en een redelijke winstmarge betaald krijgen. Sedert 1947, aldus deze woordvoerder, heeft de Belgische landbouw zijn techni sche achterstand op de Nederlandse land bouw ingehaald. Maar intussen werden voor de Belgische landbouw de lonen ver hoogd en de pachten op 300 pet. van voor de oorlog gebracht. Het kostprijs-verschil met Nederland is dus groter geworden. Wat de arbitrage betreft, zou veel afhan gen van de keuze der arbiters. Zouden dat hoogstaande mensen zijn, dan kunnen zij niet ongevoelig blijven voor het Belgische argument, dat in Nederland het landbouw beleid in grote mate kunstmatig is. Het landbouw-egalisatiefonds is, naar onze Belgische woordvoerder beweerde, een for midabele dirigistische machine, welke o.a. boterexport naar Engeland met verlies mogelijk maakt. Grote politiek gewenst Er is, tenslotte, het algemene politiek aspect van de Benelux. De instelling van een parlementaire raad is een zeer gelukkig initiatief. De Belgische oud-minister Jules Hoste, voorzitter van het Belgisch Benelux-comité en liberaal senator, ziet hiermede zijn wens in vervulling gaan. De grote politieke kwesties zijn echter gereserveerd voor de aanstaande ministersconferentie, in Octo ber a.s., waarop de gemeenschappelijke handelspolitiek tegenover andere landen, de hogere organen en wellicht ook de kwestie der waterwegen aangepakt zullen worden. Toen de ministers Van Zeeland en Du- vieusart Vrijdagavond op het vliegveld Valkenburg nabij Leiden de Belgische journalisten te woord stonden, zeiden beide ministers dat zij gematigd tevreden waren. Dit is de eerste algemene indruk in Bel- gie. Maar uit de toepassing der protocollen zal moeten blijken aldus de Belgische woordvoerders, of er inderdaad meer be grip is in Nederland dan tot nu toe het geval was. BRUEGGEN (A.N.P.) „Het gebrek aan goede radarbeveiling tegen zeer hoge en lage vliegtuigaanvallen is nog steeds het gevaar voor het controle- en melding systeem van de Noord-West Europese luchtverdediging en tenzij er spoedig ver nieuwing van het materiaal komt is er in dit verband geen verbetering te verwach ten", zo verklaarde gistermiddag een Brit se militaire radarexpert toen hij zijn me ning gaf over de verdediging van het ge bied van de tweede tactische luchtmacht. Aan het nieuwe materiaal wordt thans gewerkt en wat betreft de lagere lucht lagen kan men verwachten dat de radar installaties aan het eind van het jaar met Amerikaans materiaal vernieuwd zullen zijn, wat onze zegsman schatte op een ver betering van 40 percent. Daarmee is echter het algemeen pro bleem van de radarbeveiliging niet opge lost. Men kan in deze rekening houden met een aanzienlijke achterstand in de af levering door de Britse industrie, die ge brek heeft aan voldoende electronische apparatuur. Dit geldt ook voor Belgische en Nederlandse industrieën, die op kleine re schaal radarapparatuur vervaardigen. Tevens heeft men gebrek aan voldoende en getraind radarbedieningspersoneel over alle linies. Een compliment bracht onze zegsman aan het Nederlandse luchtwacht- corps dat voor het eerst op kleine schaal bij een oefening van dit formaat is inge schakeld en dat uitstekende resultaten heeft bereikt. Omdat men met radar zeer laag vliegende machines niet opmerkt heeft men in Nederland en België een luchtwachtcorps opgericht, dat zijn dien sten verricht op speciaal daarvoor opge richte torens of op hoge punten en uitkijkt naar naderende vliegtuigen. Hiermee heeft men thans in Nederland reeds redelijk goede resultaten geboekt. „Vampire" neergestort Een Britse Vampire-straaljager, die deelnam aan de oefening Coronet is gister middag twee mijl van Butsweilerhof in West-Duitsland neergestort op een bunga low. De piloot van het vliegtuig kwam om en de bungalow brandde geheel uit. Ver der vielen er geen slachtoffers bij dit eer ste ongeluk in de luchtmachtoefening. 's-GRAVENI-IAGE. Alhier heeft aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van negentien houten bruggen over de hoofd- en kruisvaarten en dwars- togten van den Haarlemmermeerpolder. De bouw van deze bruggen is voor 57.000 gulden aangenomen door den heer D. E. de Kok te Zandvoort.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5