Het Huis Gejuich en gejoel in het stadion bij de huldiging van Tour-renners c WR1GLEY .Clowntje Rick Wagtmans speelde voor pias Courses te Duindigt Groot nationaal concours in Den Haag van haar Dromen 4 Voetbal Britse voetbalprofs gaan meer verdienen Wielrennen Gerrit Schulte niet naar Lugano „Grote Noordzeeprijs" voor nieuwelingen Gor de Best heeft een hersenschudding Zwemmen Zwemkampioenschappen van de afdeling Haarlem KNZB A tliletiek De Belgische athleten voor Antwerpen Voor de ki&dcren m-'-m Paardensport Waterpolo De reserveklassen van de waterpolocompetitie Gelijkspel van Haarlem Schermen Montfoort in de kwart-finales Sport in 't kort FEUILLETON door Dorothy Quentin, DINSDAG 23 JULI 1953 De directeur van het Olympisch Stadion in Amsterdam, de heer Bessem, moet gisteravond wel bijzonder in zijn nopjes geweest zijn. En niet in de eerste plaats omdat ruim veertigduizend mensen waren komen kijken naar de huldiging van de Nederlandse ploeg die aan de Tour de France had deelgenomen en de daarop volgende wedstrijden achter handelsmotoren en sprintwedstrijden voor nieuwelingen en ama teurs, maar ook voor de propaganda, die van deze baanwedstrijden uitging. Een propaganda voor de baansport, die bitter hard nodig is. Er waren echter nog meer mensen met glundere gezichten. Mensen op de tribunes, die hun waardering voor de prestaties van de Nederlandse renners geenszins onder stoelen of banken staken en mensen op het terrein, zoals ploegleider Pellenaars en zijn tien renners en allen die de wielersport een warm hart toedragen. Alleen de waarnemend voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, de heer Viruly, zal niet en zeer terecht zo tevreden geweest zijn. Maar hij werd dan ook tijdens zijn toespraak tot de renners volkomen onverstaanbaar gemaakt door dwaze heethoofden, die niet moe werden met fluiten, joelen en honen. Waarom die demonstratie tegen het feit dat een bestuurslid van de K.N.W.U. de renners wilde complimenteren met hun successen? Naar men weet houdt de natio nale wielerorganisatie zich om principiële redenen afzijdig van alles wat op de Tour de France betrekking heeft. Dit in tegen stelling tot andere landen. Tijdens de Ron de van Frankrijk heeft de K.N.W.U. dan ook niet geageerd op de successen van de Nederlandse renners. Geen belangstelling, dan ook geen ge legenheid voor felicitaties, vond een ge- gedeelte van het publeik. Waarop het gejoel en gefluit begon en de heer Viruly, die Pellenaars en de renners toesprak op het podium, volkomen onverstaanbaar werd. Ondanks deze demonstratie echter sprak de heer Viruly rustig verder en drukte aan het einde van zijn toespraak ploeglei der Pellenaars hartelijk te hand. Hartelijke ontvangst De ontvangst, die de tienduizenden daar voor aan de Nederlandse ploeg hadden be- De Britse prof-voetballers zullen met in gang van het nieuwe seizoen beter betaald worden. Het maximale weeksalaris wordt van 14 tot 15 pond sterling verhoogd gedu rende het seizoen en van 10 tot 12 pond tij dens de zomermaanden. Spelers, die voor interlandwedstrijden wor den uitverkoren, zullen voortaan 50 pond ontvangen. Tot dusver bedroeg het hono rarium voor een „cap" 30 pond sterling. Tom Whittaker, de manager van Arsenal, verklaarde naar aanleiding van dit besluit, dat clubs als Arsenal in staat waren de nieuwe maxima te betalen, doch kleinere clubs zullen er volgens hem door in moei lijkheden geraken. Gerrit Schulte heeft aan de secretaris van de sportcommissie van de K.N.W.U. medegedeeld, dat hij niet in aanmerking wenst te komen voor uitzending naar de wereldkampioenschappen in Zürich en Lu gano. Naar bekend is Schulte Nederlands kampioen op de weg van dit jaar. In dit verband zou het welhaast vast staan, dat hij in de ploeg zou worden ge kozen, welke ons land bij de wereldkam pioenschappen op de weg zal vertegen woordigen. Schulte was van plan om uit te komen in de Ronde van Duitsland, welke wed strijd hij als een goede training beschouw de voor de wereldkampioenschappen in Lugano. De data van deze ronde zijn even wel verschoven en wel zodanig, dat de Ronde van Duitsland na Lugano op het programma zal komen te staan. De Bos schenaar is thans van mening, dat hij niet voldoende training zal hebben om met enige kans op succes aan het wereldkam pioenschap in Lugano deel te nemen. De K.N.W.U. zal dezer dagen de ploeg voor de baan en voor de weg definitief samenstellen. Zandvoorts circuit strijdtoneel vati de jongeren Ruim honderd deelnemers zullen Zondag 2 Augustus op het circuit van Zandvoort aan de start verschijnen voor een door de Haarlemse wielervereniging H.S.V. „De Kampioen' te houden nieuwelingenwedstrijd om de „Grote Noordzeeprijs". Deze nieuwelingenwedstrijd wordt ver reden in twee series van 30 kilometer met elk zestig deelnemers waarna de best ge plaatsten uit deze series, elkaar in een finale over 35 kilometer zullen bekampen om de fel begeerde ,.Noordzee"-trofee. Tussen tweede serie en finale is een half uur pauze, waarin amateurs en junioren van de organi serende vereniging een koppelwedstrijd zullen rijden. Onder de deelnemers van de nieuwelingen wedstrijd, bevinden zich de winnaar van de nationale nieuwelingenwedstrijd in Zand voort, de Amsterdammer Anton Theysse, en zijn stadgenoten v. d. Ruit, Lachterop en Moolenijzer. Uit de bollenstreek komen de winnaar van de Oranjeronde in Haarlem- Oost. Arie v. d. Wetten, de sterke Jan Kap- tein en P. v. d. Hulst. „De Kampioen" komt in de strijd met haar sprintkampioen Piet Steenvoorden, winnaar van verschillende clubwedstrijden, Buis en verder met: Asma, Martens, Groeneveld, v. d. Aar, Kok en vele anderen. De toeschouwers kunnen de hele wedstrijd volgen, aangezien er op het kleine parcours om de „pits" en door de Tarzanbocht zal worden gereden. De start is om een uur 's middags. Ploegleider Pellenaars met de Tour-renners in de bloemetjes. Van links naar rechts: G. Voorting; Van Breenen; Suykerbuyk; Pellenaars; de directeur van het Stadionde heer Van Bessem; Nolten; Roks; Stevens; Janssen en A. Voorting. Voor deze staan links Van Est en rechts Wagtmans. reid, was bijzonder hartelijk geweest. De wielerliefhebbers op de tribunes werden voorafgegaan door de harmonie van Tuin- dorp-Oostzaan, niet moe met de toejuichin gen voor de renners, die in drie met bloe men versierde auto's een ereronde reden op de sintelbaan. Nadat de heer Bessem ploegleider en renners had toegesproken, overhandigden elf damesleden van de at letiekvereniging Blauw Wit bloemen. Vóór deze huldiging namen de tiendui zenden enige ogenblikken stilte in acht ter herdenking van de juist voor het begin van de Ronde van Frankrijk overleden sportjournalist en wielerexpeid, Joris van den Bergh. De wedstrijden Zoals reeds gezegd,'de wedstrijden wer den een goede propaganda voor de baan sport in Nederland. Vooral bij de sprint- wedstrijden voor nieuwelingen en amateurs verreden over 1000 meter was er felle strijd met af en toe snelle tijden over de laatste 200 meter. Bij de amateurs werd Hijzelendoorn winnaar (13 sec.), gevolgd door Daan de Groot en Van der Berg. De sprintwedstrijd voor nieuwelingen werd uiteindelijk gewonnen door Post (eveneens 13 sec.). Hier werd Van der Ruit tweede en Bakvis kwam op de derde plaats. De wedstrijd voor professionals achter handelsmotoren en onafhankelijken, waar aan ook door alle Tour de France renners werd deelgenomen, werd een groot succes voor Wout Wagmans. Nadat in de eerste serie over 20 kilometer Lakeman eerste was geworden in 20 min. 33 sec. met Wierstra en Van Est op de tweede en derde plaats op één ronde en Adrie Voorting op twee ron den, ging Wagtmans in de tweede serie als eerste over de streep in 19 min. 54 sec. Op één ronde volgden Kunst en Gerrit Voor ting en op twee ronden Koch en Staken burg. In de kleine finale over 10 km was Ste vens de sterkste (10 min. 14 sec.). Van Breenen werd tweede, Janssen derde, Faanhof vierde, Donker vijfde, Tholen zesde, Suykerbuyk zevende, Fransman achtste, Roks negende en Nolten tiende. Veel strijd in deze kleine finale was er zeker niet. Vooral niet van de zijde van de renners, die de afgelopen weken bijna 4500 kilometer in Frankrijk hadden gereden. Pias Wagtmans Ook in de grote finale over 20 kilometer was Wagtmans onbedreigd de sterkste. Ook hier reed de pias-onder-de-wielrenners een wedstrijd die bij het publiek wel bijzonder in de smaak viel. Het eigenaardige was dat Wagtmans, die wel zeer weinig blijk gaf serieus te rijden, toch verre de meerdere was van zijn rivalen. Met allerlei grimassen vermaakte hij ronden lang het publiek, zag daarna dat hij werd ingelopen om ver volgens met een vervaarlijke sprint de ene na de andere renner te lappen. Behalve Lakeman en Kunst hadden allen twee of meer ronden achterstand. Vierde werd in deze grote finale Wierstra, vijfde Adrie Voorting. Deze werden gevolgd door Van der Kamp en Koch op drie ronden, Staken burg en Van Est op vijf ronden en Gerrit Voorting op zes ronden. Tot groot genoegen van de toeschouwers, bij wie Wagtmans vooreerst geen kwaad meer zal kunnen doen, werd aan het einde van de wedstrijd bekend gemaakt dat Wout op 13 Augustus in het Olympisch stadion in Amsterdam zal uitkomen in de wedstrijd om de Grote Prijs van Amsterdam achter grote motoren. De Nederlandse stayerkampioen Cor de Best heeft Zaterdag in Parijs een lichte hersenschudding opgelopen. Hij is tegen een betonnen paal in het Pare des Princes ge lopen, had daarna last van duizelingen, maar is Zondag toch in het voorprogramma voor de aankomst van de Ronde van Frank rijk gestart In de tweede rit moest hij de strijd we gens duizelingen staken. Na zijn thuiskomst in Haarlem heeft de dokter een lichte her senschudding geconstateerd. De Best moet het bed houden en mag zeker niet voor be gin Augustus zijn training hervatten. In de zweminrichting aan de Houtvaart werd Maandagavond het derde gedeelte van de zwemkampioenschappen kring Haarlem KNZB verzwommen. In de 50 meter vrije slag meisjes wist B. Severijnse, HVGB, haar clubgenote E. Tiessing achter zich te houden en als eerste te eindigen. Bij de 100 meter rugslag dames wonnen M. van Lelieveld, HVGB, en H. van Staalen, IIPC, zonder strijd hun serie in de best ge maakte tijd. Jan Bouwman wist in de 400 meter vrije slag heren direct na de start aan de kop te gaan, gevolgd door zijn club genoot Wim Geurtsen. Wel wist Geurtsen in de laatste banen nog op te halen maar hij moest de eer aan Bouwman laten. In de eerste 75 meter van de 100 meter vrije slag dames gaven Jopie Spoor (DWR), en Do Turkenburg (DWT), elkaar weinig toe. Toen Do Turkenburg iets begon af te zakken begon de jeugdige Maayke Fuyk- schot, HVGB, waarvan nog veel verwacht kan worden, een felle strijd om de tweede plaats, doch Do Turkenburg wist haar achter zich te laten. De 400 meter vrije slag dames werd onbedreigd gewonnen door Mariene Smit (HPC). De uitslagen zijn: 50 meter vrije slag meisjes: R. Severijnse, HVGB, 34,5 sec.; E. Tiessing, HVGB, 35,9 sec.: M. Buenting, DWR 37,5 sec. 100 meter rugslag dames: Marianne van Lelyveld, Haarlem, 1 min. 32,4 sec.; H. van Staalen, HPC eveneens 1 min. 32,4 sec.; Car- la Kneynsberg, DWR 1 min. 36 sec. 400 meter vrije slag heren: Jan Bouwman, HPC, 5 min. 27.9 sec.; Wim Geurtsen, HPC. 5 min. 33 sec.; Carlo Huel, Haarlem, 5 min. 39,2 sec. 100 meter schoolslag dames: Jopie Spoor, DWR, 1 min. 31 sec.; Do Turkenburg, DWT. 1 min. 33,8 sec.; Maayke Fuykschot, HVGB, 1 mina 34,6 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: HVGB 1 3 min. 16,2 sec.; DWR 1 3 min. 18,8 sec.; DWT 1 3 min. 29,9 sec. 4 x 50 meter wisselslag estafette heren: HVGB 1 2 min. 18,4 sec.: HPC 1 2 min. 20 sec.; Haarlem 1 2 min. 28,1 sec. 400 meter vrije slag dames: Mariene Smit, HPC, 6 min. 11.8 sec.; Cok Somers, DWT, 6 min. 29.4 sec.; R. Severijnse, HVGB 6 min. 39,4 sec. België zal in de landen-athletiekwedstriid tegen Nederland op Zondag 2 Augustus in Antwerpen met de volgende athleten aan treden: 100 meter: R. Vercruysse, J. Vercruysse, Gosset. 200 meter: R. Vercruysse, J. Vercruysse, Germonprez. 400 meter: Moens, Bierlaire, Colemont. 800 meter: Demuynck, Devoghel, Cauwels. 1"00 meter: Langenus. Janssens. Bwana. 5000 meter: Herman. Hanswiiok, Detroyer. 10.000 meter: Thevs. Rnels. Vandriessche. 110 meter horden: Slabber, Bultiaw, Van Sype. 400 meter horden: Vandenabeele, Stoclet, Dits. 3000 meter steeple chase: Deweer, Claes- sens. Van Aken. Hoogspringen: Herssens, Delelienne, Tsikana. Vèrsnringen: Driessens, Deleuze, Van Om- meslaeghe. Polsstokhoogspringen: Pirlot, Klaps, Vicario. Hinkstapsprong: Herssens, Brancart, Uyt- tenbroeck. Kogelstoten: Wuyts, Van de Zande, Depre. Discuswerpen: Kintziger, Wuyts, Van Dierendonck. SDeerwerpen: Daver, Mangwele, Kabundi. Kogelslingeren: Haest, Druyts, Lessire. 4 x 100 meter: Gosset, R. Vercruysse, J. Vercruvsse, Germonprez. 4 x 400 meter: Bierlaire, Leva, Demuynck, Moens. Aanvoerder is Van Sype. Ziezo, dat had oom Tripje dus alvast in veiligheid gebracht; de eerste dagen zou hij dus geen honger of dorst lijden. Want hij wist nog niet, oj er ergens op het eilandje een riviertje te vinden zou zijn. Dat moest hij zo gauw mogelijk eens gaan onderzoeken. Maar hij moest ook nog ergens aan denken; hij wou toch alvast een soort schuilplaats bouwen, een hut. Nou, dat leek zo moeilijk niet. Bamboestokken en droge palmblade ren waren er volop te vinden, en daarvan zou hij dan maar vast iets in elkaar gaan knutselen! Hij begon wat bamboestokken te zoeken; gelukkig had hij een stevig zakmes bij zich, waarmee hij alles op maat kon snijden. Hij zette een geraamte van stokken in elkaar, dat tegen een stevige palmstam steunde. Toen dat stevig genoeg in elkaar zat naar zijn zin, ging oom Tripje wat grote, droge palmbladeren verzamelen, die van de palmen waren afgewaaid. Die legde hij over het stokkengeraamte heen, en hij bond ze vast. En zo kreeg hij dus een eenvoudige hut, die hem tegen de hete zonnestralen kon beschermen. Nu had hij dus een huis voor zichzelf. Hoe lang zou hij daarin moeten wonen? Op het briefje in de gummiboot stond, dat men zo gauiv mogelijk hulp voor hem zou sturen. Daar moest hij nu dus maar geduldig op wachten. ADVERTENTIE C*P tS&. De Woensdagmeeting op Duindigt brengt de twee klassieke courses voor 2-jarige dravers, de Jonker- en Joffer-prijs, waar uit de best geplaatsten Zondag wederom in het strijdperk treden. Het is jammer, dat deze belangrijke courses en de courses, die nog komen juist vallen in een ernstige droesperiode, die vele paarden het lopen onmogelijk maakt. Hierdoor is de belang stelling niet te groot. In de hengstenafde- ling is Geersen superieur met Sir Spencer en Sir Messidor. Behalve deze twee cracks heeft hij nog de beschikking over Spencer Hollandia en Sunny Boy. De enige die nog roet in het eten kan gooien is Sir Hollo. In de merriën-afdeling heeft Geersen drie paarden, waarvan Sogne d'Or de snelste is, doch wij verwachten, dat Sonja Zora nog sneller zal zijn. De overigen ko men slechts bij grote verrassing in aan merking. In de Vincent van Gogh-prijs maakt Pearl Spencer, die ruim een jaar op de ziekenstal is geweest, haar rentree. In vorm zal zij kunnen winnen, doch daar het hier haar eerste optreden betreft wordt de overwinning toegedacht aan P. Louis II, die met O Nelly Zora, Pretty Polly en Queen Bess, de sterkste van dit gezel schap is. Voor Ten Hagen ligt nog een tweede overwinning in het verschiet en wel met Quicksilver S, die de Willem Maris-prijs kan winnen vóór Quatrième, Poulain en Oddity. De veelbelovende Reine d'Aster kan het openingsnummer voor haar rekening ne men. Zij behoeft daarbij slechts op te pas sen voor Rina Gay en Peter Snel. Een 3-tal renners completeert dit pro gramma. De ongelukkige Maharadja moet nu wel dubbel door pech achtervolgd worden, indien hij niet zou winnen. Co lumbus kan verrassen. In de Jan Steen-priis staat Boekanier als het enige in Nederland gefokte paard tegen een 4-tal buitenlanders, waarvan Karioka wordt geprefereerd. Hespridsel liep hier nog nooit en zal moeten worden afgewacht. In het slotnummer mag Morina uit een zeer open ren als de winnaar worden ge tipt. In Den Haag zal Vrijdag, Zaterdag en Zondag een nationaal concours-hippique worden gehouden, dat in meer dan een op zicht zeer interessant belooft te worden. Ten eerste omvat het programma enige be langrijke nummers zoals het nationaal kampioenschap dressuurrijden en een ge schiktheidsproet voor rijpaarden waarvan de winnaar zich eveneens Nederlands kampioen zal mogen noemen. Maar daar naast hebben de organisatoren beseft dat, wil een concours-hippique een aantrekke lijk kijkspel zijn, men het niet louter in het technisch belang van de nummers moet zoeken. Daarom is er een nummer ingelast voor volbloeds die door jockeys zullen worden voorgereden en voor dravers, aan gespannen voor sulkeys en gereden door dames. En een zeer attractieve afwisseling van de vaak eindeloze springnummers is een springconcours met twee parcoursen in de ring. Hierbij starten steeds twee paarden te gelijk voor twee volkomen identieke par coursen. Er wordt een afvalsysteem ge volgd waarbij de winnaar van een ronde in de volgende ronde komt en de ervaring heeft geleerd, dat dit voor het publiek veel spannender is dan het individuele rijden tegen de fouten en de tijd. Het programma voor de eerste dag, Vrij dag, omvat een dressuurwedstrijd, een dames-springconcours, een L-parcours en de show van de volbloeds. Zaterdag komt de jeugd in de ring voor een Prix Caprilli, bestaande uit een dressuurwedstrijd en een springconcours. Voorts wordt dan het dressuurkampioenschap en het rijpaarden kampioenschap verreden en het program wordt gecompleteerd door een M.A.-par- cours en de draversshow. Zondag is er een geschiktheidsproef voor jachtpaarden, het dubbele springconcours, een concours ele gantste rijpaard en een M.B.-parcours. Het is te hopen dat de Zuid-Hollandse Jachtvereniging die dit concours, dat ook de belangstelling van het Koninklijk Huis zal hebben, organiseert, er in zal slagen een deel terug te winnen van de oude glorie van het Haagse concours, dat zo omstreeks de eeuwwisseling een dag of In de reserve derde klasse dames van de waterpolocompetitie heeft Haarlem 1 Water lelie 1 met zeseen verslagen. HPC 1 en Haarlem 1 moeten in deze afdeling nog een wedstrijd spelen en hebben ieder 8 punten uit 5 wedstrijden waarmede zij bovenaan de ranglijst staan. In de reserve tweede klasse dames heeft HVGB 2 met een—nul DWR 2 geklopt. In de reserve hoofdklasse heeft HPC 2 het niet tot een overwinning kunnen brengen. Met zesvier werd de wedstrijd tegen HZPC 2 verloren, zodat HPC 2 het volgende seizoen in de reserve eerste klasse wordt geplaatst. In de reserve eerste klasse A heeft HVGB 2 de eerste nederlaag geleden. In Rotterdam werd gespeeld tegen Rotterdam 2 en met 73 verloren. HVGB 2 zit echter nog in deze af deling op satijn met 12 punten uit 7 wed- sttrijden. De wedstrijd HVGB 3DWR 2 bleef onbeslist; driedrie. HVGB 3 speelde de laatste wedstrijd en staat met 14 punten bovenaan; DWR 2 moet nog drie wedstrij den spelen en heeft 11 punten uit 7 wed strijden. In de reserve derde klasse won Nereus 4 met 3—0 van Haarlem 4 en resulteerde de wedstrijd HPC 4DWT 2 in 32. De in Amsterdam gespeelde waterpolo- wedstrijd voor hoofdklasse heren tussen De Meeuwen en Haarlem is geëindigd in een 99 gelijkspel. Van de zes Nederlandse sahreurs, die deel namen aan het fonrrmoi om het wereldkam- nioensohap sabel Ind'^ldneel. he®ft Mont foort Sr. do kwart finales h°«-eikt. Mevn- der*s, Van D(jk en Ch. van Uden werden reeds in de ee»-ste ronde uitgeschakeld. Mevnderfs en Van Djjk brachten het niet verder dan eon zevende nlaats in hun poule en Ch. van Uden werd vijfde, net een plaats te laag om naar de volgende ronde over te gaan. Los, Terweer en Montfoort Sr. plaatsten zich in de achtste finales. Montfoort Sr. deed dit op fraaie wijze. In zijn poule bezette hij de eerste plaats na overwinningen op Putzl (Oostenrijk) 54, de Hongaar Keresztes (52), de Japanner Sugo (52), de Belg Olsmanst (5—2) en de Oostenriiker Husarek (52). Alleen de Saarlander Sullwald was hem de baas gebleven (25). Los bezette de vierde plaats en Terweer werd derde. In de achtste finales bleken Los en Termeer te zwak voor hun tegenstanders. Beiden werden uitgeschakeld en konden het niet verder brengen dan een zesde plaats. In de achtste finales behaalde Montfoort Sr. opnieuw de eerste plaats in zijn poule. Ditmaal slaagde hij er wel in de Saarlander Sullwald te kloppen en wel met 52. De Italiaan Pinton (54), de Pool Czajkowski (52) en de Hongaar Keresztes (53), die hij reeds in de eerste ronde een nederlaag had toegebracht, moesten eveneens in de Nederlander hun meerdere erkennen. LUTKEVELD TWEEDE TE CHARLEROI. Bij internationale athletiekwedstrijden in Charleroi is onze landgenoot Lutkeveld bij het speerwerpen op de tweede plaats ge ëindigd met een worp van 60,35 meter. Eerste werd de Belg Mangwele met 62.08 meter. ADVERTENTIE acht placht te duren en heel paardenmin- nend Nederland naar de residentie trok. Aan de deelneming zal het niet liggen, want alle cracks hebben ingeschreven. Het concours wordt gehouden op het terrein van de Z.H.J.V. aan de Waalsdorperweg. A rM/r-nTTT-MTriz vertaald uit het Engels 38) „Is dat niet dat oude buitengoed, dat op de kaart staat aangegeven?" Ze verbaasde zich er over, dat iemand als Yvonne be langstelling had voor oude landgoederen. Yvonne keek even opzij en lachte dan ongelovig. „Lieve kind, je wilt me toch niet wijsmaken, dat Mark je nooit meege nomen heeft om Farthings te bekijken?" vroeg ze, haar wenkbrauwen optrekkend. „Hij heeft dat inderdaad nooit gedaan", antwoordde Elsie. „Waarom zou hij? Ik weet alleen, dat het één van de mooiste oude landgoederen uit deze streek is". „En wéét je niet, dat Mark de eigenaar is?" Yvonne trok haar wenkbrauwen nóg verder op. „Mijn beste Elsie, je bent in derdaad wel heel onwetend, wat de ge schiedenis van deze streek betreft. De St. Hilary's zijn sinds eeuwen eigenaar van Farthings en heer en meester in deze streeK. Mark is door de oorlog erg demo cratisch geworden en gebruikt nooit meer zijn volle adellijke naam. Het oude land goed wordt momenteel niet bewoond, in de oorlog werd het door de Amerikanen ge vorderd en natuurlijk kon Mark het, toen hij in dienst was, niet in stand houden". „Nee, ik wist hier niets van", zei Elsie langzaam. Ze voelde zich niet op haar ge mak bij het vernemen van al deze nieuwe feiten over Marks hoge afkomst. Op de een of andere manier scheen hij hierdoor ver der van haar verwijderd te raken. Het eenvoudige leven op Willows was dus maar iets lijdelijks, een soort spel, en als het doek viel en Mark weer zou kunnen zien, zou hij natuurlijk de hem toekomende plaats in het gezelschapsleven weer gaan innemen. „O, Mark heeft wonderlijke ideeën", merkte Yvonne lachend op. „Sinds de oor log wil hij een eenvoudig teruggetrokken leven leiden". Haar toon was beschermend, als sprak ze over de gril van een verwend kind, en griefde Elsie, die er stellig van overtuigd was, dat deze houding van Mark géén pose was. Hij was haar des te dier baarder door zijn eenvoud. „Je móét Farthings zien", vervolgde Yvonne. Het begon al donker te worden, maar een volle maan verlichtte het land schap. Het was koud en vriesachtig en een dun laagje sneeuw bedekte de velden. „Na tuurlijk zijn we van plan Farthings v/eer tot de oude luister te brengen, zodra we getrouwd zijn. Nadat de Amerikanen er uit trokken, werd er een of ander mi nisterie in ondergebracht, maar ook dat is er nu al weer lang uit verdwenen". Yvonne zweeg verder en Elsie zat in ge dachten verzonken in haar eigen hoekje. Ze was er helemaal niet op gesteld om Farthings te zien. Als Mark gewild had, dat ze dit oude familiebezit leerde kennen, zou hij haar zeker meegenomen hebben om het te bekijken Maar ze kon dit moeilijk aan Yvonne zeggen. „Kijk, daar is het hek, 't is open en je kunt nu in ieder geval de buitenkant zien", zei Yvonne na en:ge tijd. „Je moet Mark maar vragen om je te zijner tijd het in- terieu: eens te tonen. Er is een prachtige hal en een oude balzaal met magnifieke betimmering. Yvonne draaide de auto het hek in en reed de oprijlaan af tussen een dubbele rij, thans kale, bomen. Op enige afstand van het huis hield ze stil. Elsie hield even haar adem in. Fartinghs leek op een sprookjes- slot, zoals het daar lag in het heldere maanlicht, de daken bedekt met sneeuw.. ,,'t Is fantastisch", zei Elsie zacht. In haar hart gaf ze echter onmiddellijk de voorkeur aan Willows. Willows was een huis, waar je je thuis kon voelen, Far things was een groots landgoed en veel te imposant naar haar smaak.... „Steil je voor, dat er uit alle ramen licht stroomt", zei Yvonne, en haar stem klonk enthousiast. Ze zag zichzelf al als gast vrouw in dit grote huis, waar ze haar vrienden zou kunnen ontvangen. Het zou een compensatie zijn voor het buitenleven en als meesteres van Farthings zou ze het huis de oude roem hergevenEr zouden weer feesten en jachtfestijnen gegeven worden. Ze zou Mark het bespottelijke idee, dat ze Farthings niet konden bekos tigen, wel uit zijn hoofd pratenDe zaak zou er ook wèl bij varen, het bezit van zo'n vorstelijk landgoed gaf cachet en nieuwe klanten zouden toestromen Uiteraard zou Yvonne, ook nè haar huwelijk, in de zaak geïnteresseerd blij ven. Elsie zweeg. Het grote oude huis, dat in het maanlicht inderdaad een overweldigen de indruk maakte, was even onwerkelijk voor haar als een toverslot uit een sprook je. Ze kon zich Mark in deze imposante sfeer niet voorstellen, staande op een ter ras, met zijn pijp in zijn mond en spelend met een jonge hond als Dan.Toch was Mark hier geboren! Dit was zijn eigen huis! Mark scheen er plotseling ook enigs zins onwerkelijk door te worden in Elsie's ogen. Yvonne's enthousiasme ontging haar echter niet en ze begreep dat dit de band was tussen Mark en Yvonne: een rijk mon dain leven, met een buitengoed als Far things en het Majestic Hotel voor een ver blijf in LondenMaar hoe weinig had dit alles te maken met de Mark, die ze op Willows had leren kennen.... „We moeten verder", zei Yvonne na een poosje, „anders denkt Mark, dat ons iets overkomen is". Elsie verbaasde zich over de spijtige klank xn Yvonne's stem. Vond ze dit koude, onbewoonde huis aantrek kelijker dan de warmte van Willows, waar haar aanstaande man op haar wachtte? Toen ze vlak bij Willows waren, zei Yvonne waarschuwend: „Zeg Mark maar niets over Farthings. Hij is een beetje overgevoelig op dit punt, omdat hij het niet prettig vindt, dat hij het momenteel niet kan bewonen vanwege de hoge kosten". Elsie zweeg, maar haar hart klopte blij, toen ze de verlichte vensters van Willows zag en even later Dan hoorde blaffen. Het weekend werd geen succes. Annie had al tijd moeite om vriendelijk tegen Yvonne te zijn. Ze vond deze mondaine jonge vrouw een onaangename gast en ze wantrouwde haar bedoelingen. Annie was van mening, dat ze Mark nooit gelukkig zou kunnen maken, maar natuurlijk sprak ze hier over met niemand. En zeker niet met Mark zelf, die koppig als een ezel werd, zodra iemand hem tegen een bepaalde per soon wilde waarschuwen Elsie liet het ver loofde paar zoveel mogelijk alleen en Mark sprak hierover zijn verwondering uit tegen Yvonne. „Maar lieveling", Elsie is alleen maar heel tactvol", merkte deze op. „Ze begrijpt, dat we nogal wat te bepraten hebben Mark keek ontstemd. „Elsie is geen dienstbode, Vonne. bedenk dat wel. Even min als Annie. We eten meestal gezamen lijk. Bovendien hebben jij en ik heus niet zóveel vertrouwelijks te bespreken". „O, vind je?" Yvonne's stem klonk bits en enigszins onthutst. „Je laatste opmer king is niet bepaald hartelijk. Elsie schijnt zich werkelijk onmisbaar gemaakt te heb ben. Voel je wel, dat het kind eenvoudig stapel op je is? Precies zoals ik je voor speld heb. Het moet een ondraaglijke toe stand voor zo'n jong meisje zijnalleen maar behandeld te worden als een ver trouwde kameraad". „Ze is een vertrouwde kameraad", merkte Mark rustig op. „En wat die ver liefdheid betreft, heb je het volkomen mis. „O, ik geef toe, dat ze een gezond ver stand heeft", antwoordde Yvonne. „Maar denk je eens in, Mark, een weeskind, een kind zonder enige levenservaring, dat plot seling de vertrouwde metgezel wordt van een beroemd schrijver, die bovendien een rijk man is en eigenaar van Farthings. „Elsie weet niets van Farthings", zei Mark kortaf. Yvonne keek hem met een triomfantelijk lachje aan. „Denk je dat? Waarom zei ze dan, toen wc er gistermiddag langs reden, dat het zonde was, dat zo'n prachtig huis niet bewoond werd Er heerste even stilzwijgen. Mark tracht te zijn verwondering niet te tonen. Elsie had met hèm nooit over Farthings gespro ken, terwijl ze alles altijd zo openlijk en eerlijk met hem besprak. Tenslotte zei hij langzaam: „Waarschijnlijk heeft iemand in het dorp haar een en ander verteld. Het is natuurlijk geen staatsgeheim!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6