Jonge Methodisten uit Birmingham kamperen bij „de Olmen" Stempeltochtkris-kras door Velsen; verkeersspeeltuin geopend VZV's eerste zevental schoot veel en raak op „de Futen" Agenda voor Velsen Havenberichten Handelaars en winkeliers fileren platvis in IJmuidens schoollokaal Duiven voorspoedig terug van Orleans en Mons CRICKET TEGEN IJMUIDENS ZEEREEP OM Clothes New Naar een betere bewerking van vis „VACANTIEBESTEDING" IN VOLLE GANG Nieuwe cursus aan de Visserijschool WATERPOLO 5 Tien IJmuidenaartjes als gast, waarvan twee als tolk VOLGENDE WEEK GAAN WIJ MET VACANTIE Dry cleaning only T elegram Schipper van gestrande Z 549 drie maanden geschorst Interessante handenarbeidtentoonstelling geopend Kwart eeuw VZV Spaans zevental speelt in „de Heerenduinen Diploma „Visbewerker" Velsenaren maken goede kans op het kampioenschap DINSDAG 28 JULI 1953 CHARLES J. TAYLOR, hoofdonderwijzer uit Birmingham in Engeland, heeft zelden met zoveel hardgröndige ijver achter een stapel wittebroden op een fluitje zitten blazen als gistermiddag, toen hij drieënvijftig jongens tussen de twaalf en de achttien jaar om stilte maande. Die wittebroden stonden als een barricade in de „eetsalon" van het tentenkamp der 55e Boys Brigade uit die stad en de salon zelf staat sinds Vrijdag in een duinpan van de „Olmen", vlak bij IJmuidens zeereep. Toen het een keer stil was, kon deze prettig-hoffelijke Engelsman ons vertellen, hoe die 53 in dit uithoekje van ons duin verzeild zijn geraakt. Het verhaal begon ergens in de stad Birmingham, waar de Methodistenkerk een groot aantal jeugd clubs oftewel „brigades" telt en waar de 55e brigade in een gebouwtje toevallig naast een aannemer zetelt. Deze aanne mer beschikt niet alleen over een aan zienlijke voorraad slappe was, maar ook over een onblusbare waardering voor de jeugd. Zelf begon hij vele jaren geleden zijn carrière als krantenjongetje in de stoffige straten van de Britse fabrieksstad en hij weer dus uit ervaring, hoe moeilijk de kinderen het kunnen hebben, wier ouders niet zo rijk met het aardse slijk zijn begiftigd, dat zij hun kroost onder de hoede van een gouvernante op een Alp kunnen deponeren. Dies adopteerde hij min of meer de 55e brigade en bekostigde voor haar het transport naar Harwich en de kas liet net toe, dat de jongens met hun materiaal naar Holland konden komen, waar baron F. van Tuyll in IJmuiden en Velsens burgemeester, de Velser Jeugd- centrale en de mensen van de C.J.M.V. on middellijk bereid waren voor een daveren de vacantie te zorgen. Tien IJmuidenaartjes te gast Vandaar, dat 53 jongens en een ontzag wekkende stapel brood onder een fladde rend tentdak zijn komen te zitten en er een kamp ontstond, dat tot en met vier Augustus al die jonge Engelsen de ene onvergetelijke herinnering na de andere meegeeft. Maar als ge goed luistert tijdens de maaltijd klinkt hier en daar toch een an dere tongval dan het onvervalste Birming- hams en wel de IJmuidense. Tien Hollandse jongens maken dit kamp als gasten van de Doys Brigade namelijk mee en ze cricketen al een aardig handje mee in die duinpan en aangezien voetbal len en eten internationaal genoeg zijn, levert de taalkloof geen moeilijkheden op. Al wordt de hulp van twee der knapen, die een vlot mondje MULO-Engels babbelen, voor de ingewikkelder situaties dan ook hogelijk gewaardeerd. Mister Taylor is soms haast uitbundig in zijn lof over de Hollanders: de hulp, welke hij hier van burgemeester Kwint, de ba ron en de Velser Jeugdcentrale, die de tien gasten uit IJmuiden opduikelde, onder vindt, doet hem ons landje bijkans op de handen dragen. Toen een van de banken hem gistermiddag na sluitingstijd een chèque nog wel even wilde verzilveren, kende zijn enthousiasme helemaal geen grenzen meer. Dan sta je er als Nederlan der haast een beetje verlegen bij, denkend aan landgenoten, die op Luxemburgse hotelkamers kamperen en daar lichtelijk uit de gratie raakten Garden-party De Union Jack wappert strak in de Zuid wester en de jongens gaan de pier op, tegen de stijve bries in. De IJmuidenaren-gidsen weten wel, dat ze bij overslaande zeeën niet al te ver moeten gaan, maar de kleine Birminghammers zien er niet zoveel been in en laten zich een paar keer geducht nathozen. Tenslotte is dit een sensatie, als je nog nooit de zee hebt gezien. Het programma voor de rest van de va cantie staat ook al ongeveer vast: Donder dag een wandeling naar „Waterland", waar Baron van Tuyll het koor op een garden-party-in-het-knusse zal onthalen, Vrijdag naar de Kaasmarkt in Alkmaar en Marken en Zondag naar de Engelse kerk in Amsterdam met een mars door de stad met het eigen corps. Want zo'n brigade is niet zo gauw benauwd: behalve het eigen kampeermateriaal zes voormalige leger tenten voor de jongens, twee „officeri'ten- ten en een seniortent beschikken ze over een arsenaal muziekinstrumenten en uiteraard over de toebehoren voor cricket, dat dan ook op het rendiermos in het duin met grote hartstocht en ernst wordt gespeeld. Ze zijn ook verder in hun dagelijkse doening van diverse markten thuis, deze jongens: E.H.B.O. zowel als Bijbelkennis en gymnastiek zowel als „algemene vaar digheid" staan op het programma, dat in de wintermaanden in de vele Brigades van de Methodistische kerk van Birmingham worden beoefend. Maar dit uitstapje naar Nederland slaat toch wel allés. Sinds October hebben ze er naar uitgezien en toen een der „officers" met Pasen naar Velsens burgemeester kwam om het een en ander voor te berei- ADV ERTENTIE Koningsplein 10 - Tclf- 4886 DINSDAG 28 JULI Thalia, 20 uur: „With a song in my heart" Rex, 20 uur: Geen filmvoorstelling. Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring gemeenteraad. Burg. Rjjkenspark: Concert jeugdkorps Leger des Heils uit Schiedam. WOENSDAG 29 JULI Raadhuis, 14—15 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „With a song in my heart". Eex, 20 uur: „Valentino" den en hij een serie foto's van het toekom stige vacantieoord mee terug nam, kende de geestdrift geen grenzen meer. Nu zijn ze er en ze maken kennis met ons land en ons zelf. Op de borst dragen ze een Engels vlaggetje en een anker met een rood kruis er achter. Het hoeft zo weinig te kosten, deze sym bolen levend te houden en wat de kleine Britten betreft: voor hen hebben ze in deze kostelijke week slechts aan betekenis gewonnen. Het Methodisme is een religieuze rich ting in het Protestantisme, die ten aanzien van het geestelijk leven een zekere metho de onderkent, vooral toegepast op de be- oooooooooooocooooococco De captain van het Methodistenkamp in de IJmuidense duinen, mr. C. J. Tay lor heeft gistermiddag een vriendelijk telegram verstuurd aan Koningin Julia na, waarin hij de hartelijke groeten en de beste wensen namens zijn 53 jongens overbracht aan het Huis van Oranje. kering, die als de centrale gebeurtenis wordt beschouwd en waarvan wordt aan genomen, dat zij een bepaald verloop heeft, dat bij alle individuen ongeveer gelijk gaat met identieke verschijnselen. Hierin valt de nadruk op het bewuste leven en het accent ligt bij de wil en het gevoel. Vooral in Engeland en Amerika heeft het Methodisme vaste voet verworven in de kringen der „methodisten", gevormd door John en Charles Wesley en George White- field in Oxford. De methodisten zijn wel als orthodox te beschouwen, maar door de nadruk, die zij leggen op bekering en hei ligmaking en op een aggressieve houding naar buiten staat voor hen de leer op het tweede plan. De Methodistenkerken tellen samen meer dan 10 millioen leden. Op 4 Januari liep het Belgische vissers vaartuig Z 549" „Albrecht Rodenbach" met de Z 288 „Huguette Anne" op sleep touw, vast op de Haaksgronden. Beide vaartuigen kwamen op eigen krachten vlot en bereikten Den Helder. De Z 288 had ernstige rompschade en lekkage opgelopen en moest door de sleepboot „Nestor" naar IJmuiden worden gebracht. De Belgische „Onderzoeksraad voor de Zeevaart" te Oostende hoorde voor de der de maal schipper J. Vlietinck van de Z 549 „Albrecht Rodenbach" en werd bestraft met de ontzetting van het recht om gedu rende een periode van drie maanden als schipper te varen. „De gegevens, die de schipper in de scheepsverklaring had ver meld, waren niet in overeenstemming met de werkelijkheid. De schipper heeft, wat de navigatie betreft, zijn vaartuig op on bezonnen en lichtzinnige wijze gevoerd. Hij heeft verwaarloosd zijn positie met juistheid te bepalen en een kaart te raad plegen", aldus de uitspraak van de raad. Maandag 27 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Circe van Caen. Bomma van Kragerö. Patria van Gothenburg, Hector van Mantyluoto. Deo Favente van Gdynia. Plat van Kopenhagen. Nillsture van Sunds- vall. Fransescu van Algiers. Brouwersgracht van Mantyluoto. Texelstroom van Liverpool. Calla van Oxelosund. Cottica van Plymouth. Alstern van Gota. Dieter Waltraut van Rot terdam. Vertrokken zijn: Delfland naar Porto Alle gro. Brook naar Hamburg. Zuiderkruis naar Las Palmas. Netherland Coast naar Rotter dam. Granö naar Gdansk. Tabian naar Noord-Amerika. Van Spilbergen naar Ham burg. Canada naar Brest. Zondag vissen met „Velsen" Zondag 2 Augustus houdt de hengel sportclub „Velsen" haar maandelijkse vis wedstrijd in de Velserpolder. Men vertrekt om 4.30 uur van het Rex-theater. IN HET ENIGE LOKAAL in heel Nederland, dat speciaal is ingericht voor de vis- bewerking en dat een onderdeel is van de Gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden die van Katwijk heeft binnenkort ook de beschikking over zo'n lokaal heeft de heer J. J. Bronsveld van de Stichting Vakopleiding Vishandel zijn zestien leerlingen uit het district IJmuiden en Amsterdam gistermiddag weer even verder geholpen op het pad van de bewerking van vis. Die middag moesten de leerlingen, in wie be kende groothandelaren en winkeliers waren te herkennen, de platvis schollen tweeledig fileren. „Strak houden en een goed mes".... Over enige maanden doen deze mannen examen en dat geschiedt dan niet voor niets: het heeft iets met dei- vestigingswet te maken. De „Stichting vakopleiding voor de Vis handel" werkt al geruime tijd in IJmui den. Men heeft aanvankelijk nog al moeite gehad met het vinden van onderdak en daarom is de dank van de heer Bronsveld en zijn leerlingen voor het beschikbaar stellen van het visbewerkingslokaal van de IJmuidense visserijscnool groot. Overi gens is die medewerking niet alleen van het gemeentebestuur gekomen: van alle kanten bestaat die, omdat men wel inziet dat met een goede vakopleiding van de visverkopers de gehele visserij wordt ge diend. De IJmuidense en Amsterdamse leerlin gen hebben nu al drie maal les gehad in de IJmuidense school. Over het gehele land bestaat in tal van steden een derge lijke opleiding en de heer Bronsveld heeft het er de hele week nog maar wat druk van. De stichting bestaat Donderdag pre cies vijf jaar. In vele plaatsen moeten leer lingen en leraar zich tevreden stellen met en behelpen in een ruimte, die beschik baar wordt gesteld door een collega-vis handelaar of een conservenfabriek. De leerlingen worden dan verder opgeleid tot winkelier, groothandelaar of venter en la ten zich het examen afnemen door perso nen van het Bedrijfschap voor visserij producten. De gehele cursus duurt zes maanden, waarin men twaalf practische en zesentwintig schriftelijke lessen krijgt. Voorts worden elk half jaar twee studie dagen in de buurt van Amersfoort gehou den. Voor de leerlingen, die thans de cur sus bezoeken, is de datum van dit „con gres" vastgesteld in de maand October. Ook op het gebied van de verkoop van de vis van groothandelaar naar winkelier en van winkelier naar consument wordt dus gewerkt aan een grotere vakbekwaam heid, hetgeen hopelijk een grotere omzet met zich meebrengt. Dank zij de beter be werkte vis. Woensdag zullen de leerlingen uit alle provincies naar Soheveningen komen om een reis met een logger te maken en de methode van vissen met het trawlnet te zien. Van de kant van de IJmuidense leer lingen was hiervoor geringe belangstelling. Dit kon de heer Bronsveld zich voorstellen: IJmuiden is daar nu eenmaal een haven plaats voor. Maar hij verzekerde ons, dat het enthousiasme van de winkeliers uit de andere delen van het land groot was. Men wil nu ook wel eens met eigen ogen zien hoe het product, dat deze mensen dagelijks door de handen glijdt, uit zee wordt opge haald. Het kan allemaal alleen maar in het belang zijn van de visserij-industrie. En daar gaat het bovenal orn. Deze foto toont het zojuist gerestaureerde stadhuis van Franeker, dat Maandag officieel is heropend. Het werd geheel in de oude stijl ingericht. yELSENS JEUGD heeft er de tweede dag van het vacantiebestedings- programma de fietsen-rallue van de C.J.M.V. als voorloper meegeteld al weer opzitten. Aan de Heidestraat ging de verkeersspeeltuin open en al vroeg in de Maandagmiddag waren er enige botsingen waar te nemendie overigens met pret en een enkel ernstig gezicht werden geregeld tussen de eigenuars van de voertuigen, of beter: autopeds. Alle andere speeltuinen in de stad mochten van gisteren af ook worden betreden door kinderen van niet-leden. Verder waren er at wat jonge Velsenaren op stap om de eerste stempels op de stempeltocht te vergaren. Na vele maanden van voorbereiding zagen de mensen van de Velser Jeugd Gemeenschap hun op papier gestelde programma tot leven komen. En vandaag zal het nog beter marcheren: de handenarbeid-tentoonstelling gaat open en morgen kan men meetippelen in de wandelmarsen, die op drie plekken tegelijk beginnen. Hoeveel deelnemersboekjes er gister avond voor de stempeltocht waren ver kocht, hebben we niet kunnen nagaan, maar het zal ongetwijfeld naar de honderd lopen. Tussen 9 en 11 uur in de ochtend konden de Velsense jongens en meisjes voor vijftien cent zo'n boekje kopen, waar na de tocht kon beginnen. Zij moeten stem pels halen op de volgende plaatsen: een politiepost, het Kerbert-dierenasyl, een openluchtzwembad, de kinderboerderij, een Het slaat thans vast, dat het Spaanse waterpolozevental, dat zal deelnemen aan de Trofeo d' Italia in Nijmegen, op Zondag 23 Augustus voor het jubileumtournooi van het vijfentwintig jaar bestaande VZV naar Velsen zal komen om een wedstrijd te spelen tegen een Nederlands zevental. Zoals bekend, wordt dit Spaanse zevental, dat in hoofdzaak bestaat uit spelers uit Barcelona, getraind door Cor Braasem. Men had aanvankelijk het plan de Span jaarden een wedstrijd te laten spelen tegen de Kikvorsen, maar hiervan heeft men moe ten afzien. Nu zal een Haarlems zevental of een goed versterkt VZV-zevental de strijd met de Spanjaarden aanbinden. Het leerplan van de gemeentelijke Vis serijschool te IJmuiden zal van 1 October af uitgebreid worden met een cursus vis- kennis en visverwerking. Er zullen twee diploma's, een A- en een B-diploma als visbewerker, behaald kunnen worden. Het doel van de cursus voor het diploma A als visbewerker, is het opleiden van geschoolde krachten voor de vishandel en de visver- werkende industrieën. De duur van deze cursus is acht maanden in één leerjaar. De leerlingen zullen tenminste zes jaren lager onderwijs gevolgd moeten hebben en vijf tien jaar oud zijn. Zij zullen les krijgen in viskunde, visverzorging in de theorie en de practijk. Het doel van de cursus voor het B- diploma is het opleiden van toezichthou dend of leidinggevend personeel in de vis- hallen en visverwerkende industrieën. Ook van deze cursus is de duur acht maanden in één leerjaar. Er zullen door.de leerlin gen lessen worden gevolgd in viskunde, visverzorging (theorie) en conserven. Bij de viskunde voor diploma B zullen onder meer ter sprake worden gebracht de visgronden op de Noordzee en de voor naamste gronden daar buiten, bij de vis verzorging het koelen, de werking van zout en de kwaliteit van de vis en bij de con- TWEE ZEVENTALLEN, die aan elkaar gewaagd zijn, kregen gisteravond in het zwembad „De Heerenduinen" om half negen het startsein voor een waterpolo- wedstrijd, die fel en snel gespeeld zou worden. Het eerste zevental van V.Z.V. en dat van „De Futen" lagen tegenover elkaar in het water. Won „De Futen" de wedstrijd, dan waren alle kansen voor een kampioenschap van V.Z.V. verkeken. Zou er evenwel een overwinning voor V.Z.V. volgen, dan moest zeer waarschijnlijk op een beslis singswedstrijd tussen de zelfde ploegen gewacht worden, eer de kampioen bekend zou zijn. Maar ter geruststelling: V.Z.V. vocht zich naar een ruime overwinning. Nog wel 6-2. Met Hagedoorn in het doel en verder Vendrig, Visman, W. Hamers, Nic Schoo- ne, Swier en Gravemaker snelde VZV in de eerste minuut al dadelijk op het Futen doel af. Het eerste puntje kon niet uitblij ven: Vendrig maakte het (10). Swier miste daarna een kansje en een door Gra vemaker gemaakt doelpunt werd niet toe gekend. Swier zorgde echter toch voor het tweede puntje na een hevig duel en Gra vemaker kwam aldra opzwemrften om er 30 van te maken. Een minuut later was hij er al weer en hoewel de jongens van de Futen sneller waren, konden zij niet verhinderen, dat even later 40 genoteerd stond. Daarmee ging ook de rust in. De Futen zetten in de tweede helft alles nog meer op snelheid. Swier liet een paar keurige omhalen zien, maar de bal ging even te hoog over. Het eerste tegenpuntje van de gasten kwam van Otto, een snelle zwemmer. Van Swier ging het daarna naar Gravemaker en die maakte er toen gauw 51 van. Mooi combinatiespel was dat! De zeven van VZV waren echter nog niet tevreden en na enig handig spel tussen Schoone en Swier werd de vijf een zes (61). Van Otto was nog een ver schot op het doel afkomstig, dat door Hagedoorn verkeerd werd beoordeeld (62). Toen kon men op de tribune zeggen „dat 'ie voor VZV binnen was". Juist toen het ein de met een fluitsignaal werd aangegeven, serven: de vis conserven, de verpakking doelpuntte VZV nog een keer, maar het daarvan, de bombage, de bereiding van sausen voor marinaden en de moderne rookmethoden. Voor het diploma A worden bij viskunde behandeld de lichaamsbouw, de soorten vis en de zeevis, bij de visver zorging de bacterieën, het bederf en de behandeling van vis en in de practijk van deze vakken de behandeling van de vis na de aanvoer en het verwerken van de vis. puntje wérd niet toegekend. Mooie kans VZV en de Futen hebben nu elk acht punten. VZV ontvangt begin Augustus het Helderse zevental „De Bruinvissen". Zwemmers, die het weten kunen, noemen het een zacht eitje voor VZV. zodat hier wel op een overwinning gerekend mag worden. De Futen moeten volgende week uit naar de „Kroosduikers", lang geen malse ploeg. Wanneer de Kroosduikers deze wedstrijd winnen, heeft VZV het kampioenschap behaald. Is de overwinning evenwel voor de gasten, dan zullen de Fu ten en VZV elkaar nogmaals in een be slissingswedstrijd ontmoeten. van de wedstrijden van de V.J.C., de ruïne van Brederode, het raadhuis, het postkan toor, de handenarbeidtentoonstelling of verkeersspeeltuin en een vrije post, zoals een visserij maatschappij. De kinderen mo gen er veertien dagen over doen en onge twijfeld zullen zij na die tocht weer heel wat hebben opgestoken. Want ga nu maar eens goed na: bij de politie krijg je iets mee, dat je goed moet doorlezen; in het Kerbert-asyl vertelt een meneer alles wat je maar wilt weten over zo'n instelling; in een van de openluchtzwembaden mag je een bad nemen voor dertig in plaats van veertig cent; voor niets mag je de kinder boerderij bezoeken en op de Ruïne van Brederode wordt je gratis rondgeleid. In het gemeentehuis zijn de boden vast wel zo vriendelijk om een datumstempeltje in het boekje te plaatsen en ook de beamb te van de P.T.T. zal nadat je een flinke poos voor het loket achter een sliert men sen hebt gewacht vast niet willen ach terblijven. Wanneer de deelnemers dan alle stem pels hebben vergaard leveren zij het boekje vóór 8 Augustus in. Per post komt het weer thuis. Met een keurig diploma als je alle stempels hebt. Verder mogen de kinderen nog een opstel, tekeningen of foto's maken, waarvoor extra prijzen worden uitgeloofd. Al met al een aantrekkelijke stempeltocht. Tot en met Woensdag zijn de boekjes nog verkrijgbaar in de verkeersspeeltuin aan de Heidestraat en op de tentoonstelling in de openbare school aan die straat. „Verkeer" in de Heidestraat Die is de eerste middag al een overwel digend succes geworden. De drukte daar op dat plein leek op het verkeer in een wereldstad in miniatuur en de weinige voetgangers hebben moeite gehad er zon der kleerscheuren af te komen. Fietsers, bromfietsers, auto's de laatste zelfs in de vorm van zeepkisten aanwezig krioel- Wederom hebben de Kennemer duiven Zondag gunstig weer gehad op hun terug reis van Mons en Orléans. De jonge duiven van de IJmuidense „Snel- vlieger" werden 's morgens om 7.50 uur met een Z.W. wind in vrijheid gesteld en met een snelheid van ongeveer 85 km./uur vlogen zij huiswaarts, waar R. Prins om 10.27 de eerste van de 320 vogels klokte. Ook met de oude duiven (Orléans) was een duif van R. Prins de snelste, hij arriveer de om 14.50 uur. De volledige uitslag van Orléans was: R. Prins 1, 4; K. Inia 2, 55; A. Schreuder 3, 15, 58, 62; G. P. Winkel 5, 17, 33, 34, 37, 50, 52, 53; J. H. Eelsing 6, 11, 48; T. de Boer 7. 9, 31, 32, 47; E. Reker 8, 14, 34: D. Groene- veld 10, 28; E. de Boer 12, 53; K. Metselaar 13, 19; G. Eelsing 16, 22, 24; H. Boon 18. 25, 50: E. Sloot 20, 54; H. J. Handgaraf 21,25; A. J. Waal 23, 59, 60, 61. De Eelsing 26; H. Ha ver 27, 29, 44; A. J. Koster 30, 56; H. v. d. Wiele 37; J. v. d. Kammen 38, 43; S. Voet 40, 63; P. v. d. Hout 41; J. Anepool 42, 45, 46; P. Booy 57; P. Druyven 64. De Luchtpost De oude duiven van de Santpoortse ver eniging „De Luchtpost" vlogen eveneens van Orléans over 'n afstand van 540 km. De Zuid-Westelijke wind was zeer gunstig, ook voor deze vlucht, 's Morgens om 8.30 uur werden de duiven los gelaten. De eerste werd getoond om 15 uur 4 min. In dit con cours met 52 duiven was: 1. P. Hoogland: 2, 6 Joh. Andriesma; 3, 4 Joh. Struys; 5. A. Hols; 7 P. Bersëe; 8, 11 G. Bierman; 9 J. J. Lans dorp en 10 C. Cchipper. De jonge duiven van „De Luchtpost" heb ben Zondag de vlucht gemaakt van Mons in België over een afstand van 223 km. Hier werden de duiven losgelaten 's morgens om 7.50 uur. De eerst aankomende was van de heer A. Hols. De uitslag was: 1, 2, 5, 8, 16, 21, 22, 24, 25 A. Hols; 4, 12 C. Schipper; 3, 6, 17. 23 J. J. Lansdorp; 7 W. Dekkers: 9, 11 F. Koks; 10, 13, 19 G. Bierman; 14. 15 Joh. Andriesma; 18 C. Wipprecht en 20 P. Bersee. Castricumse resultaten Voor de wedvlucht voor oude duiven van Orléans (252 km.) hadden de leden van de Castricumse postduivenvereniging De Lucht post 43 dieren weggezonden. De duiven zijn om 8.30 uur gelost en de uitslagen zijn, wat de eerste vier aankomenden betreft, als volgt: 1. J. Bruno 15. 22.02; 2. R. W. Bettink den door elkaar, zodanig, dat de vele toe schouwers buiten het hek zich verwonderd afvroegen hoe het ter wereld mogelijk was, dat alles op zijn pootjes terecht moest komen. Maar het kwam terecht, dank zij de leiding van inspecteur A. Wijnstroom en zijn staf. Die „staf" bestond voor een groot deel uit scholieren, die zelf het ver- keersdiploma al in de zak hebben en die nu hun kameraadjes de weg in de ver- keerswirwar wijzen. Eén van deze meisjes had een vijftal kleineren om zich ver zameld, die zij om beurten de verkeers regeling bijbracht en het bleek al gauw dat het niet meevalt als verkeersagent te moe ten optreden en opstoppingen te helpen voorkomen. Want wat moet een verkeersagentje van tien turven hoog beginnen als hij net alle verkeer heeft stopgezet en er in razende vaart de brandweer komt aanrijden? Die brandweer was ook op het plein, al was het dan maar een knaapje die nauwelijks de kleuterschool ontwassen was, maar die, zich bewust van zijn belangrijke taak, het op een rennen zette dwars door en om alles heen. Dan is het zaak snel te handelen en geen brokken te maken. De meest voorkomende fout bij de fietsers was dat ze vergaten richting aan te geven, maar ook hier zijn ze op gewezen en zo zal Velsens jeugd in deze veertien dagen zich de verkeersregels al spelende eigen kunnen maken. Het enige wat het spel belemmert is, dat er op het plein nog geen leiding genoeg is en inspecteur Wijnstroom doet een beroep op de jongens en meis jes van 15 a 16 jaar, die in het bezit zijn van een verkeersdiploma, om hem en adjudant Van der Jagt te komen helpen. Handenarbeid, het bekijken waard Inmiddels is vanmorgen in de gymnastiek zaal van de school aan de Heidestraat de tentoonstelling geopend van teken- en boetseerwerk van jongens en meisjes, die de Nuts Volksschool in Amsterdam bezoe ken. Het is een tentoonstelling die er zijn mag. Dank zij het initiatief van de heer G. J. Kwakkel, met medewerking van de heren H. G. F. Smakman en G. W. F, de Man is deze lokaliteit omgetoverd tot een expositiezaal waar menige vereni ging voor beeldende kunsten jaloers op mag zijn. Iedere tekening, iedere linoleum snede, elk schabion komt er tot zijn recht en de tafel met boetseerwerk vormt een gezellige onderbreking. De zaal is vlak bij de verkeersspeeltuin en het is de bedoeling dat de jeugdige ver- keersenthousiasten, nadat ze hun spel be ëindigd hebben, even een kijkje gaan ne men bij het werk dat de Amsterdamse kornuitjes hebben vervaardigd. Het is zeker de moeite waard en er zijn tekenin gen bij, die getuigen van moed en durf, twee eigenschappen, die, indien in juiste banen geleid, beloften voor de toekomst inhouden. Deze tentoonstelling is op Dinsdag 4 en Woensdag 5 Augustus van 19 tot 23 uur voor volwassenen geopend. Vacantie van medisch sportkeuringsbureau Van de zijde van het bureau voor medi sche sportkeuring „Velsen" wordt mede gedeeld, dat dit bureau in de komende vacantieperiode ook gesloten zal zijn. Eerst op 11 September zal met de sport keuringen weer worden begonnen. 15.22.13; 3. G. J. Tromp—N. de Wildt 25.23.41; 4. J. Zentveld 15.28.24. De jonge duiven vlogen ook hier van Mons over een afstand van 238 km. Voor deze vlucht waren 159 dieren in concours die om 7.40 uur zijn gelost. Het eerst kwam de duif van de heer J. Lust binnen en wel om 10 uur, 31 minuten en 29 seconden; 2. P. J. Deen 10.32.43; 3. J. Zentveld 10.34.15; 4. J. Houtenbos 10.34.30. In de jeugdafdeling werd J. A. Beentjes eerste en zijn duif kwam om 11 uur 7 minuten en 22 seconden binnen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7