Kabinet-De Gasperi na tien dagen bestaan al gevallen VS blijven tegen toelating communistisch China tot UNO Stroomgat bij Stevenssluis is thans dicht Weerbericht Boeken Naumann, nazi - samenzweerder, is op vrije voeten gesteld Italiaanse premier kreeg alleen de stemmen der christen-democraten Sovjet-Unie wenst conferentie Grote Vier Het woord is aan Geringe kans op buien WOENSDAG 29 JULI 1953 velser Haarlems Dagblad Franse tangbeweging in Indochina Huis en Senaat verdeeld over invoerheffing in V.S. Volgende week weer per trein naar Vlissingen? VERRASSING IN BONN PULLES NAAR KOREA Noordelijken beschuldigen geallieerden van schending der wapenstilstand Noordzijde van Schou weti-Duiveland weer van de zee afgesloten Weer rapporten 68e JAARGANG No 16 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 169 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONS RUIGE en onbetrouwbare klimaat, dat wij zelfs in dit seizoen als grillig zul len betitelen en in de vriendelijkste stem ming toch nog als dartel, of speels, noopt er ons reeds toe boeken mee te nemen als wij met vacantie gaan in eigen land. Het klassieke slagwoord ..Kent uw eigen land", vroeger met zoveel verwijt gericht tot die lieden, die het steeds maar weer buiten de grenzen wilden zoeken, lokte dan ook de toevoeging uit: „en neem uw eigen weer op de koop toe." Maar zelfs als gij tot die gelukkigen mocht behoren, wier vacantie- data zo fortuinlijk vallen dat zij weken achtereen mooi weer binnen de landspalen ervaren, zult gij naar het boek grijpen. Overdag, als gerechtvaardigde luiheid u weerhoudt, er alweer op uit te trekken, 's Avonds, omdat boek en avond bondge noten zijn en omdat het gekozen werk het gemiddelde peil van gesprekken in hotels en pensions als regel ver te boven zal gaan. Ook ontdekt de vacantieganger, zodra hij zich onttrokken voelt aan de jachtige gang van zijn dagelijks arbeidsleven, dat zijn leestempo vertraagt en dus verbetert. Dat noodlottige aanwendsel van de haastige moderne mens: verticaal inplaats van hori zontaal te lezen, ontvalt hem. Als het boek hem waarlijk boeit komt hij er zelfs toe, passages opnieuw door te nemen en zijn lectuur te onderbreken om ze te overden ken. Hij begint ook datgene te ervaren dat Voltaire uitdrukte in zijn woord: de nut tigste boeken zijn die, waarvan de lezer zelf de helft maakt. Voltaire leefde in de achttiende eeuw, die wars van haast was. Weinigen zullen zich in hun vacantie aan wetenschappelijke boeken of aan hun vaklitteratuur wijden. Het laatste is zelfs met vacantiebegrip in lijnrechte strijd. Ik bedoel de schone letteren en dus ook geen goedkope detective-verhaaltjes als ik de lof aanhef van deze jaarlijkse ont- spanningstijd als ideale gelegenheid, om litteraire ontdekkingen van blijvende waarde te doen. En herinner mij daarbij de man, die na drie verregende weken terugkeerde met de verheugde mededeling: Maar ik heb een paar vóndsten gedaan! Gij zult, als gij geluk hebt. ook in uw vacantie- oord een boekwinkel ontdekken die u daarop de kans biedt. Het zal dat boek zijn dat gij, uit pure geestdrift, spoedig na uw thuiskomst zult uitlenen en nimmer terug krijgen. Waardp gij een tweede exemplaar zult kopen, misschien later wel, om dezelf de reden, door een derde en vierde gevolgd. Moge dit dure vooruitzicht u niet afschrik ken van het verwerven van het schone boek, dat u vervult en dat dit bij herlezing zelfs in toenemende mate zal doen. Reeds Montaigne, de Franse wijsgeer Charles Yquem Seigneur de Montaigne, die leefde in de zestiende eeuw, stelde het verschijn sel vast en gaf er deze goede commentaar op: De reden, dat geleende boeken zo zel den worden teruggegeven, is dat het veel gemakkelijker is de boeken te behouden dan wat er in staat. Het is een goede gedachte, als gij in Nederland met vacantie gaat en derhalve vervuld zijt van de nationale twijfel om trent het u wachtende weer, dat gij zelfs in het slechtste gevaldit zult kunnen ver goeden door schone ontdekkingen in de litteratuur te doen, waaraan gij in het beste geval niet zoveel tijd had kunnen besteden. Het is bovendien een plezierig besef dat gij, bij uw vertrek een tartende blik op het bewolkte uitspansel werpend, er altijd uw troeven tegen in handen hebt. Als het geluk u bij de jacht op nieuwe vondsten niet dienstig is, wend u dan met vertrouwen tot de grote schrijvers van het verleden. Het behoeft geen zeer ver ver leden te zijn. En in elk geval is het een volkomen misvatting, te menen dat alleen boeken aandacht verdienen die in de laat ste tijd zijn verschenen. Er staat iets gans anders dan naleving der mode op het spel. En hoeveel van die werken uit vroeger perioden heeft de haastig-levende moderne mens waarlijk gelezen? Het meeste is hem voorbijgegaan. Van sommige auteurs kent hij, eerlijk gezegd, alleen de naam en de reputatie. Van geen enkel boek heb ik in het laatste jaar meer genoten dan van een (nog steeds in vele landen veelgelezen) Franse roman, die tientallen jaren geleden verschenen is en welks totale oplaag in zijn land van herkomst het halve millioen exemplaren nu reeds overtreft. Met welk voorbeeld ik geenszins beoog, een pleidooi voor de „best seller" te houden, die dat meestal niet verdient. Maar die dan ook meestal binnen korte tijd, na snelle ren, in vergetelheid verzinkt. Men zegt dat de tijd der grote ontdek kingsreizigers voorbij is. Gij kunt er zelf een zijn. in vacantietijd, in het rijk der verbeelding en het kunnen waarlijk grote ontdekkingen voor uzelf zijn. Later wel licht ook voor hen, aan wie gij ze uitleent. R. P. SAIGON (Reuter). Ongeveer 45 kilo meter ten Noordwesten van de Indo-Chi nese havenstad Hue zijn de Fransen Dins dag met 10.000 man een aanval tegen de Vietminh begonnen. Het doel van de aanval zou de vernietiging van een 2000 man ster ke strijdmacht van de Vietminh zijn. Volgens de eerste berichten heeft de aanval een goed verloop. De Fransen vallen de Vietminh-strijd- krachten van vier zijden aan. Van het Oos ten uit worden de twee bataljons, die de Fransen proberen uit te schakelen, aange vallen door speciale troepen en amphibie- tanks, die Dinsdagochtend om vijf uur zijn geland. Na zonsopgang vielen Franse troe pen van het Noorden, Westen en Zuiden uit de opstandelingen aan. De aanval, de „operatie-Camargue", wordt gesteund door luchtstrijdkrachten. Om kwart voor tien werden met ruim der tig „Dakota's" in het aangevallen gebied parachutisten afgezet. De ingesloten Viet- minh-bataljons, zijn er niet in geslaagd uit te breken. Het ingesloten gebied was verkleind- Op de eerste dag van de aanval, de ope ratie-,.Camargue", hadden de Vietminh- troepen alleen reeds honderd man aan doden verloren. Men vermoedt echter, dat het aantal doden door het optreden van de luchtmacht verscheidene keren groter is. Aan Franse en Vietnamese zijde bedroe gen de verliezen nog geen honder man, aldus de generale staf. Het aantal gesneu velden was zeer gering. ROME. (AFP/Reuter). De Italiaanse regering van De Gasperi is gevallen. Er werden 263 stemmen voor en 282 tegen de regering uitgebracht bij een stemming in de Kamer van Afgevaardigden over een vertrouwenskwestie. Er waren 37 onthou dingen. De regering, die geheel uit Christen-de mocraten bestond, was pas tien dagen oud. Voor de stemming gehouden werd, sprak De Gasperi nog gedurende anderhalf uur de Kamer toe. Hij verzocht de oppositie zijn regering in de gelegenheid te stellen haar politiek te demonstreren. Monarchisten en liberalen besloten op het laatste ogenblik De Gasperi niet te steunen. Communisten, links-socialisten, monarchisten en neo-fascisten stemden te gen. Alleen de Christen-democraten stem den voor. Sociaal-democraten, liberalen en republikeinen onthielden zich. President Ei'naucii heeft De Gasperi ver zocht voorlopig 's lands zaken te blijven behartigen. De president overweegt wat thans moet worden gedaan om Italië een nieuwe regering te schenken. De afwijzing van het kabinet-De Gas peri door de meerderheid der Italiaanse Kamer heeft in regeringskringen in Bonn bezorgdheid doen rijzen met betrekking tot de conferentie over de „Europese grondwet", die op 7 Augustus in Baden- Baden zou moeten beginnen. Men vreest, dat de conferentie uitgesteld zal moeten worden, wanneer Italië tegen die datum nog niet over een nieuwe regering zou beschikken. Dr. Adenauer heeft bijzonder prijs ge steld op het spoedig beginnen van het be raad der regeringen en hun deskundigen over het in Straatsburg ontworpen statuut voor een Europese politieke gemeenschap. Men heeft bet hier zeer op prijs gesteld, dat de ministers der zes landen zich be reid hadden verklaard voor het eerst in een Duitse stad over de voortgang van hei streven naar een Europese eenheid te be raadslagen. Vooral ook met het oog op het feit, dat de Bondsdagverkiezingen in West- Duitsland snel naderen, hecht men hier bijzonder veel waarde aan een Europese demonstratie in Baden-Baden, die de be moeiingen om tot een Europese eenheid te komen een nieuwe impuls zou kunnen geven. Uiteraard wacht men daarom in Bonn met grote spanning af, of De Gasperi er in zal slagen met een nieuw kabinet voor de Kamer te treden en daarbij tegelijk de Europese plannen te redden. United Press meldt: In het parlement zei men dat De Gasperi misschien zal pro beren een regering te vormen met monar chistische steun, hoewel de premier aan de Kamer heeft verteld dat het te vroeg is om een bondgenootschap met de monarchis ten te sluiten. Hij kende hun doelstellingen niet voldoende. Nieuwe algemene verkiezingen in de herfst behoren tot de mogelijkheden, doch er moet voordien een regering komen om aanvaarding van de begroting 1953 moge lijk te maken. Het lijkt zeker dat de volgende premier uit de rangen der christendemocraten zal komen, die nog steeds de grootste partij vormen, hoewel zij het in de verkiezingen van vorige maand niet tot een meerderheid konden brengen. Indien de Gasperi zich niet met kabinets formatie wil belasten, zouden de volgende personen aangezocht kunnen worden: de bö-jange Giovanni Gronchi, voorzitter van PARIJS, (Reuter) Het Franse dag blad „l'Aurorc" (rechts-radicaal) meldt Woensdag uit Moskou dat de Sovjet-Unie binnenkort uiting zal geven aan haar be reidheid, deel tc nemen aan vier-mogend- hcdcn-bespreklngen doch slechts op het hoogste plan. Het blad vestigt er de aandacht op dat het telegram van zijn correspondent te Moskou, Henri Chapiro, waarin dit wordt gemeld, de Sovjet-Russische censuur zon der wijziging is gepasseerd. Volgens het Engelse blad „Daily Sketch" zou premier Malenkov de Britse premier, Sir Winston Churchill, telegrafisch mede gedeeld hebben, dat hij het voorstel tot het houden van een conferentie der Grote Vier in de herfst steunt. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een gewijzigd wetsvoorstel goedgekeurd tot vereenvoudiging van de douane voor schriften teneinde de toelating van buiten landse goederen te vergemakkelijken, doch heeft geweigerd het huidige systeem inzake de vaststelling van de waarde der goederen te wijzigen, zoals door het Huis van Afge vaardigden was voorgesteld. In het dooi de Senaat goedgekeurde wetsontwerp wordt het bestaande systeem gehandhaafd waarbij voor de vaststelling van het in voerrecht wordt uitgegaan van de „export waarde" of de „buitenlandse waarde", waarbij de hoogste van deze twee als basis wordt aangenomen. Onder buitenlandse waarde wordt de prijs verstaan, waartegen de goederen in het eigen land worden ver kocht, onder exportwaarde wordt de prijs verstaan waartegen de goederen ten ver koop op de dollarmarkt worden aangebo den. Het Huis van Afgevaardigden had voorgesteld de invoerrechten te heffen van de exportwaarde. Het wetsontwerp gaat thans naar een gezamenlijke commissie van Huis en Senaat, welke moet trachten een compromis oplossing te vinden welke voor beide Huizen aanvaardbaar zal zijn. de kamer van afgevaardigden; de 45-jarige Amintore Fanfani, minister van binnen landse zaken in de verstoten regering, en de 61-jarige Attilio Giccioni, vice-premier. Gronchi en Fanfani neigen naar links en men gelooft dat zij bereid zijn de links socialisten van de Slalinprijswinnaar Pietro Nenni in een nieuwe coalitie te halen. Men gelooft dat Piccioni voor een alliantie niet de monarchisten is. Het was de Gasperi's weigering een com promis te sluiten die het kabinet hem zijn bestaan kostte. Hij zei vanochtend dc Kamer in een redevoering die een week van debat over zijn nieuwe regering afsloot, dat hij liever zou sterven dan de deur voor het communisme in Italië open te zetten. Hij is van gevoelens dat toelating van de pro-communistische socialisten van Nenni tot de regering de communisten zelf binnen zou halen. De houding van de Gasperi jegens de De Nederlandse Spoorwegen hebben van de Rijkswaterstaat bericht ontvangen, dat onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de reizigerstreindienst door de Krui- ninger polder op Maandag 3 Augustus mag worden hervat. Dat betekent, dat de trei nen Nijmegen-Roosendaal-Zecland weer geheel tot Vlissingen zullen doorrijden. Deze treindienst zal echter nog enkele geringe afwijkingen vertonen van de dienstregeling, zoals die in het spoorboekje Samuel Lover: De omstandigheden regeren de zwakke; voor de wijze zijn zij slechts werktuigen. staat. Aan alle stations zullen tijdig gratis strooibiljetten verkrijgbaar worden ge steld, waarin deze afwijkingen zijn ver meld. De -eerste dagen na 2 Augustus zul len bovendien naast de treinen bussen blij ven rijden tussen Krabbendijke en Goes. De Gasperi monarchisten was minder fel, hoewel hij er de voorkeur aan geeft niet naar rechts te zwaaien. BONN (ANP). Wel zeer verrassend voor de politieke kringen van Bonn kwam gisteren het bericht van de vrijlating van Werner Naumann, Goebbels vroegere naas te medewerker, die er thans van beschul digd wordt de gevaarlijkste nazi-samen zweerder in de Bondsrepubliek te zijn. Het opperste gerechtshof der Bondsrepubliek in Karlsruhe heeft de onmiddellijke ge varen, die Naumann thans nog kan veroor zaken klaarblijkelijk niet zo hoog geschat. Het heeft geweigerd de reeds sedert Janu ari durende voorlopige hechtenis van Nau mann nogmaals te verlengen, rn het hoofd der beweerde samenzwering is op vrije voeten gesteld. Op 1 April heeft de Britse Hoge Com missaris de verdachten en hun dossiers aan de Duitse justitie overgegeven en bij die gelegenheid hebben bondskanselier Ade nauer en de minister van justitie, Dehler. met grote nadruk verklaard, dat het Britse ingrijpen de Duitse staat inderdaad voor een ernstig sluimerend gevaar heeft be hoed. Ook een commissie van de Duitse Bondsdag, die de dossiers bestudeerde, heeft daaruit geconcludeerd, dat het. bij deze prominente oud-nazi's om gevaarlijke heren ging, die het politieke leven met een bepaald plan van actie wilden ondermijnen. Nadat verschillende vroegere verzoeken om vrijlating van Naumann waren afge wezen, heeft het opperste federale hof nu beslist, dat er geen gevaar bestaat, dat Naumann op het ogenblik zijn samenzwe ring zou kunnen voortzetten, en dat er ook geen gevaar voor ontvluchting of voor het wegwerken van bewijsstukken meer be staat. Daarom achtte men geen redenen meer aanwezig om Naumann in zijn cel op zijn berechting te laten wachten. De arrestatie van Naumann en zijn vrienden heeft vooral in de Duitse liberale partij, de F.D.P., veel opschudding vei-wekt en daar een sterke actie doen ontstaan legen de nationalistische vleugel dezer partij, waarin Naumann blijkens het dos sier reeds een belangrijke invloed had ver kregen. Naumanns opzet was deze vleugel met zijn vertrouwensmannen, allen vroe gere functionarissen der N.S.D.A.P., te doordringen en dan door middel van een „staatsgreep" in de partij de F.D.P. te ge bruiken als grondslag voor de stichting van een nieuwe nationaal socialistische partij. Het ingrijpen van de Britse bezetting tegen Naumann en zijn groep, die in de publici teit weldra de naam „Nau Nau" verwier ven, heeft de liberale partij geplaatst voor een interne crisis. Onbegrijpelijk Een Britse woordvoerder heeft verklaard dat bet moeilijk te begrijpen is. waarop de rechtbank haar besluit baseert. Te Karlsruhe, waar de invrijheidstelling werd gelast, wijst men er evenwel op dat het. vooronderzoek tegen Naumann, onaf hankelijk van deze uitspraak, wordt voort gezet. Er moet nog worden uitgemaakt, of de betrokkenen zich hebben schuldig ge maakt aan deelneming aan een beweging, die in strijd met de grondwet wordt ge acht. Naumann zei tegen verslaggevers te hopen, dat het tot een proces zal komen. Niets schijnt hem beter geschikt om zijn „loyale houding" ten aanzien van de grond wet te bewijzen dan een behandeling van I zijn zaak door een Duits gerechtshof. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft meegedeeld dat hij van plan is Zondag uit Washington naar Korea te vertrekken voor politieke besprekingen mei de Zuid-Koreaanse president Syngman Rliee. De minister, die sprak op een pers conferentie, zei dat hij ongeveer een week weg zou blijven. Republikeinse en demo cratische Congresleden zullen hem verge zellen. Hij zal met Rhee spreken over de politieke conferentie met dc Noordelijken, de economische hulpverlening aan Zuid- Korea en een veiligheidspact tussen Zuid- Korca en Amerika. Dulles zei nog, dat hij zich zou verzetten tegen toelating van com munistisch China tot de UNO als de prijs voor de eenheid van Korea. Amerika heeft naar zijn mening genoeg invloed bij de UNO om China er uit te houden. Een groot aantal landen deelt het Amerikaanse stand punt ten aanzien van China, zei hij. De minister bevestigde, dat Amerika zich tegenover Rhee bereid heeft verklaard de politieke conferentie te verlaten als na 90 dagen zou blijken, dat de Noordelijken te kwader trouw zijn. Amerika wil zich ech ter niet verplichten de vijandelijkheden automatisch te hervatten als de conferentie mislukt. Over het veiligheidsverdrag met Zuid- Korea zei Dulles, dat Rhee vermoedelijk een verdrag op het oog heeft zoals het vei- ligheidsverdrag tussen Japan en Amerika, dat Amerika het recht geeft troepen in Japan te stationneren. Volgens Dulles zal een dergelijke bepaling niet onverenigbaar zijn met een der oogmerken van een poli tieke regeling met de Noordelijken, name lijk terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea. President Rhee heeft een verklaring uit gegeven, waarin hij zegt, dat de landen met strijdkrachten in Korea hadden be sloten Zuid-Korea te hulp te komen, indien het „opnieuw het slachtoffer van commu nistische aggressie zou worden." Beschuldiging De Noordelijken in Korea hebben de ge allieerden er van beschuldigd op acht ver schillende plaatsen de orde „staakt het vuren" te hebben geschonden. Deze be schuldiging werd Woensdag bij de militaire bestandscommissie ingediend. De geallieer- Enkele dagen na de sluiting van het grote stroomgat bij de Kruininger Veerhaven heeft de Rijkswaterstaat opnieuw een over winning behaald op het water. Dinsdag middag om negen minuten over halftwee klonk het geloei van de stoomfluiten der sleepboten over de Duivelandse Vierban- nenpolder, ten teken dat het stroomgat bij Stevenssluis was gedicht, één van de drie grote stroomgatcn, die op Schouwen Dui- veland nog lesten. De Noordzijde van het eiland Is weer van de zee afgesloten. Het thans gesloien stroomgat had een breedte van 80 meter en een diepte van circa 13 meter. Per tij stroomde 6 millioen kubieke meter water de 2500 hectare grote Vierbannenpolder binnen. Door de grote diepte van het gat heeft men er van afge zien de dijk op de oude plaats te herstel len. Landinwaarts was een tweetal dam men gemaakt, één aan de kant van Ste venssluis en de andere aan de kant van Sirjansland. Het overgebleven gat is met caissons gedicht. Eerst waren de land- Het tachtig meter brede gat in de Noorde lijke zeedijk van de polder „De Vier Ban nen" op het Duivelandse deel van Schou- wen-Duiveland is Dinsdagmiddag gedicht. De arbeiders gaven spontaan uiting aan hun vreugde over het welslagen van het moeilijke karwei. hoofdcaissons geplaatst. Gisteren is de laatste, een samenstel van vijl elementen van elk elf meter lang, zes meter breed en zeven meter hoog, het gat ingevaren. Het in het gat draaien vari de caisson en het op de drempel laten zinken, verliep vlot onder leiding van ir. G. Slotboom van de Rijkswaterstaat, die in dit gebied de leiding van de dakwerkzaamheden heeft. Het inspannende werk gebeurde 's mor gens omstreeks halfvijf, toen de caissons bij de overgang van vloed naar eb naar binnen werden gevaren en aan het land- hoofd vastgemaakt. Thans resten op Schouwen Duiveland nog twee stroomgaten, namelijk bij Schelp- hoek en Ouwerkerk. den hebben de beschuldiging van de hand gewezen. Volgens een bericht van radio-Peking heeft de Chinese bevelhebber in Korea, generaal Peng Teh Hoeai, de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee of anderen, „die hun misdadige activiteit tot het doen mislukken van de wapenstilstand durven voort te zetten", een smadelijke nederlaag in het vooruitzicht gesteld. Het Noordelijk leger zal waakzaamheid be trachten. Generaal Peng, die de wapenstil stand heeft getekend, verklaarde verder, dat dit slechts de eerste stap naar een vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie was. „De ontruiming van Korea door alle buitenlandse strijdkrachten, ook de Chinese volksvrijwilligers, en de ves tiging van een verenigd, democratisch, vredelievend en onafhankelijk Korea moe ten door onderhandelingen tot stand ge bracht worden, aldus de generaal. Niet erkend Radio-Peking meldt dat Noord-Korea en China de vijf neutrale landen voor toezicht cp het bestand hebben bericht, dat. zij de Zuid-Koreaanse weigering om vertegen woordigers van India, Polen en Tsjecho- slcwakije, alsmede personeel van Indische Rode Kruis in Zuid-Korea toe te laten in verband met de uitwisseling van krijgsge vangenen, niet ei-kennen, daar zij in strijd is met de reeds getekende overeenkomsten. De geallieerde krijgsgevangenen in Noord- Korea zullen voor hun reis naar Pan- moendjom brood, cake, ongeveer vijf pond vlees in blik, een nieuwe deken, schoenen, sigaretten en bonbons ontvangen, aldus heeft het Chinese persbureau „Nieuw China" meegedeeld. De krijgsgevangenen zullen met vracht auto's en ambulancewagens worden ver voerd. Langs de wegen naar Panmoendjom worden eerste hulp-posten opgericht, aldus „Nieuw China". President Eisenhower heeft Dinsdag in een televisieprogram de Amerikanen ver zocht, steun te verlenen aan een hulpactie voor Korea. „De toestand van de burger bevolking in Korea is wanhopig er is dringend hulp nodig," aldus de president. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer staat nog onder invloed van een uitgebreid lage drukgebied waarvan het centrum boven Scandinavië ligt. De kans op regenbuien in ons land is de eerste paar dagen gering. De aanvoer van lucht uit het Westen ver hindert een belangrijke stijging van de temperatuur, maar er zal toch in de ko mende dagen iets meer zon zijn. In het Middellandse Zeegebied en in de Balkan houdt het zeer warme weer aan. In Spanje stijgt het kwik in de middag tot boven 35 graden. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- M *1 *1 *d SP ■2g 2 g toestand B-S 5% S u O zB Helsinki licht bew. ZZW 7 19 3 Stockholm zwaar bew. WZW 4 18 0,2 Oslo regen ZW 1 17 16 Kopenhagen licht bew. WZW 8 19 2 Amsterdam mist ZZW 6 20 0 Edinburgh zwaar bew. ZW 6 17 7 Londen zwaar bew. ZW 2 22 0 Luxemburg zwaar bew. windstil 16 6 Parijs licht bew. windstil 21 4 Bordeaux zwaar bew. NNW 4 25 0 Grenoble zwaar bew. windstil 28 0 Nice zwaar bew. N 2 27 0 Genève onbewolkt windstil 28 0 Zurich mist windstil 26 1 Locarno licht bew. windstil 30 0 Berlijn zwaar bew. windstil 23 0 Frankfort licht bew. W 2 21 0,5 München half bew. ZW 1 24 0 Wenen regen WZW 3 25 7 Innsbrück zwaar bew. ZO 1 25 9 Rome onbewolkt O 4 33 0 WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke be wolking met kans op enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en West. 30 Juli Zon op 4.58 uur, onder 20.34 uur. Maan op 21.50 uur, onder 10.25 uur. Hoog cn laag water in IJmuiden Woensdag 29 Juli: Hoog water: 5.25 en 17.54 uur. Laag water: 1.13 en 13.36 uur. Donderdag 30 Juli: Hoog water: 6.08 en 18.37 uur. Laag water: 1.58 en 14.17 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1