Negen mannnen bliezen veertig jaar geleden „Wilhelmina" eerste leven in Dorpsfanfare werd bloeiende Harmonie AUTO OF MOTORRIJLES? AREND REIJM Vacantie Aanvaring te wijten aan Italiaans schip dat misleidend mistsein gaf Santpoorts „beek des aanstoots wordt nu echt gedempt Kennemer c, Lantaarn Havenberichten Agenda voor Velsen Feest in de Kennemerlaan het adres Mars en Psalm In September begint provinciale damstrijd Nieuwe directeur GGD benoemd Haarlemse van B.B.C. naar V.P.R.O. Old Clothes New 5 „Het ei en ik" Donderdag in Thalia Theater DCIJ direct al tegenover de nationale favoriete Waar de jeugd terecht kan DE ONDERGANG VAN DE „CORNELIS B" Velsens raad brak snelheidsrecord Dry cleaning only T ankwagen-versperring Gunstiger resultaten voor vissers op IJselmeer Jeugd van Enschedése Sportbond naar IJmuiden Volksdansgroepen dansten op „Watervliet" „DEM"-athleet in Neder landse athletiekploeg WOENSDAG 29 JULI 1953 IN AUGUSTUS gaat do christelijke muziekvereniging „Wilhelmina" haar veertig jarig bestaan vieren en dit feit gaat gepaard met een jubileumbijeenkomst, een marswedstrijd en een reeks concerten. De lang gekoesterde wens: ieder lid in uniform, gaat op de jubileumavond in vervulling dank zij de medewerking van de burgerij en dus zal men ook deze plaatselijke vereniging, die bij grote gebeurtenissen als Vlaggetjesdag en Koninginnefeest altijd trouw op haar post is, voortaan in gala zien verschijnen. Hoe „Wilhelmina" werd geboren? Dat zat zo: tijdens een boottocht die de vereni ging „Patrimonium" jaarlijks organiseer de trad een zeer mager muziekgezel- schapje van buiten op. Dit verdroot de heer en mevrouw Noordzij, die mede aan boord waren zeer en zij wisten op deze reis al enige mensen warm te krij gen voor het idee een eigen plaatselijk muziekcorps in het leven te roepen. Het resultaat hiervan was, dat op 29 Augus tus 1913 het fanfarecorps „Wilhelmina", bestaande uit negen leden werd opge richt. De heer D. Klut sr., de eerste diri gent, wist wel aan instrumenten te komen, al was het dan voorlopig „op de lat" en bij gebrek aan studiegelegenheid werd het schuurtje van de familie Noordzij tot con certgebouw gepromoveerd. Er is hard gewerkt en in korte tijd, dat wil zeggen in 1914 kon het inmiddels uit gebreide gezelschap zich een reputatie verwerven op festivals en concoursen. In 1920 was de vereniging Koninklijk goed gekeurd en in 1930 kwam de grote veran dering: de nieuwe dirigent Albert Rill zette de fanfare om in harmonie. De heer Rill kweet zich zo goed van zijn zware taak, dat deze nieuwbakken harmonie een jaar later al aan een concours kon deel nemen. De heer Rill werd opgevolgd door de heer B. Polderman sr. en daarna kwam Marinus Adam de dirigeerstok zwaaien. Hard is er gewerkt en de successen waren groot, totdat de oorlog kwam en „Wilhel mina" van de baan raakte. Maar na de bevrijding is zij weer be gonnen, hoewel de bezetter kans had ge zien het grootste gedeelte van de instru menten te doen verdwijnen. Het is een harde dobber geweest, maar mede dank zij het „Anjerfonds" is het instrumenta rium weer compleet geworden en blazen en tamboeren de leden er weer lustig op los. De na-oorlogse jaren hebben nóg een schaduw op het verenigingsleven gewor pen. Dat was toen voorzitter K. Brouwer jr. het leven verloor doordat hij op een landmijn liep. In diepe eerbied herdenken de leden hem. Waarom „Wilhelmina" zich niet heeft laten opnemen in de fuserende vereni gingen, waaruit ten slotte de „IJmuider Harmonie" is ontstaan? Dat is een prin cipiële zaak, die met de Zondagsrust ver band houdt, maar dit principe wordt in het andere kamp gewaardeerd en zo is IJmuiden, dat steeds meer uitbreidt, twee plaatselijke corpsen rijk en is hier onge twijfeld mee gebaat. Groeiende populariteit Bij het zilveren jubileum van de ver eniging heeft burgemeester Kwint gezegd dat „Wilhelmina" belangrijk werk verricht ten dienste van de muziek in het algemeen en hij vervolgde: „door haar concerten en uitvoeringen heeft zij getracht mede te ar beiden aan de verhoging van het culturele peil in onze samenleving. Moge daarop in de toekomst het streven gericht blijven". Nu, bij het achtste lustrum, verzekerde het bestuur ons dat het plan heeft meer „naar buiten uit" op te treden en zoals in de tijd voor de oorlog het corps weer in te schakelen bij alle gebeurtenissen die voor de burgerij van belang zijn. Want „Wil helmina" heeft zich deel van IJmuiden weten te maken en deze naam moet be- sténdigd worden. Daarom oefenen de veertig blazers, vijfentwintig tamboers en vijftien leerlingen onder leiding van diri gent L. van der Hoef met inspanning van alle krachten. „Wilhelmina" wordt gehuldigd Straks op 15 Augustus houdt het bestuur van 1921 uur een receptie in Kennemer - hof en voor deze receptie zijn alle plaat selijke verenigingen genodigd. Op 21 Augustus wordt in het Patronaat een jubileumavond gehouden voor geno digden, waarop onder meer de bescherm heer van de vereniging, de heer Van Tuyll van Serooskerken de leden de uniformen ADVERTENTIE Ilagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Dennenstraat 12 - IJmuiden-Oost Tel. 6200 Donderdagavond draait in het Thalia Theater de luchtige Amerikaanse rolprent „The Egg and I", naar het gelijknamige boek van Betty MacDonald, dat de come- die behandelt van een jong gezinnetje in een verlaten oord van „Gods own coun try". Het verhaal, zoals de schrijfster het in haar heerlijke roman opdiste, is in de film uiteraard wat beknot, zodat alleen de hoogtepunten worden voorgeschoteld, maar die zijn toch wel zo gaaf, dat zelfs de grootste kniesoor er een grote schep plezier van kan beloven. Ondanks een for mele aanslag op het huwelijksgeluk van het echtpaar slaagt het kippen-experiment tenslotte: de film laat aan het eind een aardige vereniging van drie gelieven zien en daarmee is dan een slot gekomen aan een speels verhaal vol heerlijke vondsten en onverwachte wendingen. J. F. zal aanbieden. Er wordt „een nummertje gespeeld" en verder wordt een revue op gevoerd, die vervaardigd is door de heer M. Vlaming en de zeer toepasselijke titel draagt van „Jubelnoten". Marswedstrijd in Kennemerlaan Voor 22 Augustus is door de jubilerende vereniging een marswedstrijd uitgeschre ven in de Kennemerlaan en het Zaken centrum Kennemerlaan heeft medewer king toegezegd. Deze medewerking bestaat onder meer hieruit, dat de étalages in de geest van het muziekleven zullen worden ingericht en dat de prijzen voor deze kamp worden tentoongesteld in de étalage van de heer Ph. de Koning. „Wilhelmina" opent deze marswedstrijd, maar buiten mededinging. Niet minder dan vijf muziek- en negen tamboercorpsen doen mee hieraan. De jury voor de muziekcorpsen bestaat uit de heren L. van der Hoef en A. E. Boorsma uit Amsterdam. De tamboercorp sen hebben zich te houden aan de uit spraak van de heren A. Loenen en M van Apeldoorn, beiden instructeur van de mili taire tamboercorpsen. Van 17.30 uur tot 19.30 uur duurt deze marswedstrijd en daarna wordt door vier corpsen, namelijk „Trou moet blijeken" uit Lisse, „Crescendo" uit Hillegom, „De harpe Davids" uit Noordwijkerhout en „Wilhel mina" een stertocht door IJmuiden ge maakt. Het eindpunt is het Stationsplein in IJmuiden waar de vier deelnemers geza menlijk de taptoe blazen. jo(»ooooc*xx3ocooooooooocooocooccoocooooccicooooccocoooococi Wilhelminabegon haar loopbaan met een repertoire van twee nummers: Re- crutenmars en Psalm 68. Na een jaar van ijverig studeren in een schuurtje, het officiële oefenlokaal, werden deze muzikale artisticiteiten tijdens een boot tocht om beurten ten gehore gebracht. De boottocht eindigde in Loenen, waar de gehele bevolking zich achter het montere, negen man sterke muziekge zelschap schaarde, dat onvermoeid bla zende een rondwandeling door het dorp maakte: Recrutenmars en Psalm 68. Tijdens de terugvaart is het programma gewijzigd en werden Psalm 68 en de Recrutenmars enige malen gespeeld. Zowel repertoire als ledental is in deze veertig jaren aanzienlijk uitgebreid, het geen men in de feestweek zal kunnen en mogen constateren. Dit alles is nog maar een begin van de feestelijkheden, want een concert door een der plaatselijke verenigingen op 24 Augus tus is in voorbereiding. Op 25 Augustus biedt de vereniging „Arion" uit Wijk aan Zee de jubilaresse een concert aan in de Kennemerlaan op het terrein tegenover de Rotterdamse Bank, op 26 Augustus komt daar de „IJmuider Harmonie" haar zuster hulde betuigen, op 27 Augustus speelt „Arti et Religione" uit Haarlem daar, 28 Augustus concerteert de Hoogovenharmonie er, 29 Augustus treedt „Zaandijks Fanfarecorps" in Velserbeek op en de reeks van feestelijkheden wordt op 31 Augustus door „Wilhelmina" zelf beslo ten met een concert en een taptoe. „Wilhelmina" steekt het feit dat zij de oudste muziekvereniging in IJmuiden is niet onder stoelen of banken en zij heeft een programma samengesteld dat bewon dering afdwingt. In de eerste week van September zal de strijd om het club-damkampioenschap van Noordholland aanvangen. De indeling voor de eerste ronde ziet er als volgt uit: 4 September: CDAJozeph Blankenaar. 7 September: HDCWeesp. 7 September: Gezellig SamenzijnDCIJ. 7 September: DSTO—Door Com. Groot. 8 September: ODV—Oosterkwartier. 8 September: DWWZaandam. Het aloude DSTO uit Amsterdam won in de promotie-competitie de strijd van St. Bavo. zodat J. Lint en zijn mannen na een verblijf van twee jaar in de le klasse, weer in de sterkste afdeling mogen uitkomen. Het eerste tiental van DCIJ komt met de eerste wedstrijd tegenover de clubkampioen van Nederland: Gezellig Samenzijn. Dat wordt een spannende ontmoeting daar de strijd om het kampioenschap van Noord holland tussen Jozeph Blankenaar, DCIJ en Gezellig Samenzijn gaat. In de tweede ontmoeting ontvangt DCIJ op 15 September het Amsterdamse ODV thuis. GESLAAGD. Voor het practijkexamen moderne be drijfsadministratie is geslaagd onze stad genoot de heer A. v. d. Duin. y>-.o:r coxoocccc X»OOXXOCCOOOCiCOOCOOOOCOOOOOOCOCOOO>DC< (Van 27 Juli tot en met 8 Augustus.) Speeltuinen: gehele dag voor alle kin deren toegankelijk. „Vrij en Blij" ook 's avonds van 18.3020.30 uur. Handenarbeidtentoonstelling: 1012 en 1417 uur in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de Heide- traat, toegang kosteloos. Jeugdverkeersspeeltuin: plein Heide- straat, hoek Lorentzstraat, op Maan dag, Dinsdag en Vrijdag geopend van 1417 uur en op Woensdag, Donder dag en Zaterdag van 1012 en 1417 uur. Toegang gratis. Stempeltoclit. Hier geldt het devies: „Doe je best". Vandaag zijn de boek jes nog verkrijgbaar voor 0.15 in de verkeersspeeltuin en op de tentoon stelling. 99 Welgeteld 214 minuut heeft Velsens raad gisteravond nodig gehad, om er zestien agendapunten door te jagen en had er niet gestemd moeten worden over een aantal benoemingen of zouden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden niet onderzocht moeten worden het raads- snelheidsrecord ware ongetwijfeld ge sneuveld. Nu duurde het dan een kwartier, met een besloten zitting als dessert en in dat kwartier zijn de voorstellen van het college met een verbijsterende vlotheid goedge keurd. Beek dicht Slechts toen het dempen van de beek langs de Santpoortse Hoofdstraat ter tafel verscheen, stak de heer R. Verbeek (Arbeid), die van oudsher de opruiming van het onwelriekende watertje heeft voorgestaan, bedeesd de vinger op. Alleen maar, om zijn waardering kenbaar te ma ken voor het feit, dat het toegezegde voor stel van B. en W. nu in vervulling ging. „Dat doen we altijd," riposteerde de voorzitter, m r. M. M. Kwin t. „Ik zou daarvoor in deze vacantiestemming niet graag in discussie treden," meende de socialistische fractieleider daarop. Hij greep de gelegenheid aan, om zijn spijt te betui gen over de „anderhalve meter hooi en gras", die de Plantsoendienst langs de te dempen beek zou laten liggen, naar zijn vermoeden wijl deze dienst denkt, dat alles nu toch gauw helemaal verdwenen zal zijn. De voorzitter zei nota te zullen nemen van de opmerking. Vijftien huizen voor Noord" „Bloemendaal- Omstreeks 1 October zal bij de V.P.R.O. als omroepster en verzorgster van repor tages in dienst treden mejuffrouw J. C. Mulder, de jongste dochter van dr. H. G. Mulder, een in 1941 overleden Haarlemse keel-, neus- en oorspecialist, van wiens hand geregeld bijdragen in ons blad zijn verschenen. Mejuffrouw Coos Mulder deed eind examen Gymnasium A aan het Kennemer Lyceum, studeerde Engelse taal en letter kunde aan de Amsterdamse Universiteit, waar zij in 1941 het doctoraal examen af legde. Vervolgens was zij enige jaren lera res aan het Lorentzlyceum in Eindhoven. In 1946 trad zij in dienst bij de Neder landse afdeling van de B.B.C.zij is de enige vrouwenstem in de Nederlandse uit zendingen, waarvoor zij materiaal vergaart en kopij bewerkt, ook voert zij de corres pondentie met de luisteraars. Ook trok zij er herhaaldelijk op uit voor reportages en actualiteiten. Het uitbreidingsplan Tolsduinerlaan werd zonder slag of stoot geaccepteerd, de bouw van 50 woningen door de woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord" kreeg ai even weerstandloos haar beslag en dr. L. S. Limborgh Meyer, de directeur van Velsens G.G.D. werd zonder discussie per 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend. Voorts kwam het geld voor de bouw van een propaan-luchtinstallatie ten behoeve van het gasbedrijf in Velsen-Noord er door en kreeg de kleuterschool aan de Casem- ADVERTENT1E VOLGENDE WEEK GAAN WIJ MET VACANTIE brootstraat haar crediet voor de her-in richting van lokaliteiten voor het kleuter onderwijs. Nieuwe directeur G.G.D. In vervolge op de pensionnering van dr. Limborgh Meyer benoemde de raad bij hamerslag als zijn opvolger dr. G. W. Pott Hofstede en ook de benoemingen aan de Adolf van Nassauschool en de visserij avondschool werden zonder stemming ge accepteerd. Van het tweetal op de voor dracht voor een leraar in de oude talen aan het gymnasium „Felisenum" werd dr. G. R. F. M. Nuchelmans uit Beverwijk met 21 stemmen voor gekozen en tot slot en besluit van het „vluggerdje" zijn de ge loofsbrieven van de nieuwe raadsleden, die in September hun zetels gaan innemen, goedgekeurd. Zodat er niet eens tijd over schoot, om de gebruikelijke kop thee ter tafel te brengen en de raad onmiddellijk in besloten zitting overging. De volgende raadsvergadering is voor de tweede helft van Augustus vastgesteld. Gistermiddag om half twee kwam een met 17 ton benzol geladen tankwagen van het Hoogoven-terrein af. Op de hoek van de Wenckebachstraat op de Grote Hout- of Koningsweg brak er een van de achter wielen af. De weg was door het zware ge vaarte geheel geblokkeerd, zodat het ver keer via GildenlaanSchulpweg moest worden omgeleid. Nadat een andere tank wagen van de firma Rids uit Haarlem 5 ton benzol had overgenomen, kon men de af gebroken as opvijzelen en met een ketting omhoog houden, Geruime tijd duurde het voor het obstakel vertrekken kon. Gister avond laat was zij de pont nog niet gepas seerd. Op 26 Juni is de 366 br.t. metende Ne derlandse kustvaarder „Cornelis B" tijdens een dikke mist op 50 mijl Noord-Oost van Ouessant door het 10.367 br.t. metende Italiaanse tankschip „Achille Lauro" vier keer midscheeps aangevaren en daarna ge zonken. Tien minuten na de aanvaring be vonden de kapitein, de 26-jarigè J. M. Bexterman uit Schiedam, en de overige op varenden zich in de reddingboot. Zij wer den korte tijd later aan boord van de Ita liaanse tankboot genomen. De kapitein verklaarde voor de Raad voor de Scheepvaart, dat hij wegens de mist vaart had verminderd tot halve kracht, 's Morgens om kwart over acht hoorde hij mistseinen van een schip, waar uit hij afleidde met een stilliggend schip te doen te hebben. Terstond liet hij halve kracht achteruit slaan en vervolgens bak boord uitwijken. Eensklaps doemde echter op een afstand van tien meter het Italiaan se schip in de mist op. Het had niet ge stopt gelegen, doch voer met een snelheid van 4 a 5 mijl. Het Nederlandse scheepje had op het ogenblik van de aanvaring een vaart van-1 a 2 mijl. Aan boord van het Italiaanse schip was men later zeer verbaasd te vernemen, dat de „Cornelis B" gezonken was. Kapitein Bexterman zei nog, dat het hem was opge vallen tijdens de reis aan boord van het Italiaanse schip naar Napels, dat tijdens mist zeer snel werd gevaren en geen uit kijk op de bak werd geplaatst. De inspecteur voor de scheepvaart was van oordeel dat de aanvaring was te wijten aan het Italiaanse schip. De inspecteur had geen critiek op het beleid aan boord van de „Cornelis B", waar na de aanvaring met voortvarendheid is gehandeld. Uit deze Vorige week zijn de resultaten van de kuil- visserij op paling iets gunstiger geweest. De vangsten waren over het algemeen bevre digend, hoewel nog zeer grote verschillen voorkwamen. De vangsten varieerden per vaartuig van 60 tot 200 pond per dag. On danks de betere aanvoer, was de vraag naar kuilpaling vrij goed. De noteringen varieer den per pond van f0,95 tot f 1,15. Ook door de lijnaalvissers werden veelal goede resul taten behaald. De vangsten varieerden hier per vaartuig van 50 tot 180 pond per dag, met noteringen per pond van f 1,24 tot f 1,46. Door een fuikaalvisser werd in totaal 665 pond fuikpaling aangevoerd, met noteringen per pond van f0,93 tot f 1,10. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was voor de tijd van het jaar bevredigend. Snoekbaars liep iets in prijs terug en noteerde per pond van f 0,47 tot f 0,64. Rode baars per pond van f 1, tot f 1,48. Andere soorten witvis werden bijna niet aangevoerd. De aanvoer van nest was goed: in totaal werd ongeveer 170 ton aangevoerd. De prijs per bak van 75 pond was f2,57. De weekbesommingen der kuilaalvissers varieerden deze week per vaartuig van f 300 tot f 800. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f300 tot f700. Aangevoerd werd: 54.115 pond kuilpaling; 6689 pond lijnpaling; 665 pond fuikpaling; 2071 pond snoekbaars; 673 pond rode baars; 227 pond voorn en 339.562 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f78.264. In de week van 3 tot en met 7 Augustus zal de jeugd van de Sportbond Enschedé te gast zijn bij de Sportbond te IJmuiden om hier een gezellige week vacantie aan het strand door te brengen. Door bepaalde omstandigheden is het helaas niet mogelijk, dat de IJmuidenaartjes een tegenbezoek brengen, maar getracht zal worden wel volgend jaar naar Enschedé te gaan. De volleybalgroep van de Sportbond IJmuiden, die ook deelneemt aan de zomer avondcompetitie van Waterloo, speelt thans met veel animo, hoewel beide teams de lgatste plaats bezetten. Donderdag 20 Augustus begint voor de Sportbond weer de training in de ULO-school, zowel voor de dames als de heren. N Francsvergissing (II) Nadat de IJmuidenaar uit onze vorige lantaarn uit de Kompasstraat met een blij hart en 400 Belgische francs naar onze Zuiderburen is af gereisd, nadat hij er haast 400 teveel had ontvangen en met een eerlijk hart de bank had gewaarschuwd wegens heur vergissing, wil de Twentse Bank, die door deze wereld reiziger voor een strop werd behoed, even vertellen dat het onvermakelijke incident écht niet haar schuld is geweest. Want de Kompasser heeft ironisch en niet helemaal hof felijk gezegd: „Het personeel wordt bedankt voor zijn fout" en dies was de wisselloper, die het bedrag bracht, niet erg vriendelijk gestemd. Later heeft het kantoor van de Bank de excuses geoffreerd en daarmee was de kous dus af. De België-ganger moet inmid dels zo'n 200 francs in vreug de hebben opgemaakt en het zal hem verder een zorg we zen. Maar hieruit blijkt maar weer, hoeveel herrie een klei nigheid in deze gecompliceer de deviezenwereld kan ople veren. Pierewaaien Het botert nog niet erg met onze zomer in IJmuiden, want als de mens in deze dagen ge lijk schuurpapier wordt aan het strand en bijwijzen van divertissement een piertje op en-neer kuiert of in zijn strandtehuis de radio aan gaat zetten, mankeert er iets aan de welwillendheden der weer goden. Maar toch: er is sfeer in de nederzetting tussen de sema- foor en de „verre Zuid", waar Gouda zijn „Schelp" nodend openhoudt. En de pier is en blijft een beste trekpleister, niet alleen voor degenen, die de benen eens strekken willen, maar ook voor de drommen buiten landers, die in onafzienbare getale drie kilometer de zee in wandelen, zich lekker nat la ten plensen door het overko mend water en dan thuis ver tellen, dat ze bijna in Engeland zijn geweest. De Duitsers ten minste, want het is bar, hoe veel onderdanen van Bonn naar IJmuiden stromen om het Meer met zijn vele dam pers en de goede Hollandse braatkartoffels te zien en te proeven. Als de baas van de patat- kraam nog eens een aandeeltje kwijt wil. Boven de menigte troont on verdroten de reddingbrigade, wier mensen bij misstappen als au-moeder-ik-heb-een- spijker-in-m'n-voet en onge lukken, waar „help" bij geroe pen wordt, onmiddellijk pa raat zijn. En derhalve onze warme waardering waard blij ven. Politieman Patmos, die in zijn knusse theekist op de pier gestationneerd zit, evenzeer, want het is hem niet gauw te veel en zand in z'n schoenen voelt 'ie al niet eens meer. Toen het deze eerste dagen, van de nieuwe week zo stevig ging waaien uit de Zuidwest hoek, heb ik het welmenend hart een paar keer stevig vast gehouden voor degenen, die onder de witte paraplu van de overkomende branding de pier optornden, want dat waren allemaal onervaren landrot ten uit Minnertsga of Diissel- dorf en zo'n zet water veegt een onbedachtzame piere waaier in één ruk in het diepe. Maar ze leken er echt plezier in te hebben en tenslotte heeft de IJ.R.B. van haar laatste centjes een drietal boeien tegen de pier laten spijkeren, zodat er gauw hulp is. Hoewel het griezelig wordt, als de IJmuidense inboorlingen er niet aan dénken verder te gaan en de import maar rustig ver der stiefelt. Zou het soms tóch leuk zijn? Verbeek, beek en beek Na ettelijke jaren zwoegens heeft bekendwinger Verbeek dan gisteravond toch tenslotte zijn zin gekregen: het onoog lijke stroompje langs zijn Sant poortse Hoofdstraat, dat sinds onheuglijke tijden de naam „beek" niet meer en die van moddersloot je beslist wél ver diende, zal voor altijd om zeep worden geholpen. Dat zal he laas wel niet meer vóór de feestweek kunnen geschieden, maar we gaan de nieuwe win ter toch wel in met een ver ruimd gemoed, want het on welriekend stukje historie zal op korte termijn onder de schop van enige potelingen der Openbare Werkenmachinerie sneven. Maar ziet, vrienden, aan de kim dagen nieuwe problemen nieuwe onsterflijkheid is te oogsten voor degenen onder ons, die het openbaar welzijn dag ende nacht op het hart torsen. Meer naar het Zuiden immers, aan dezelfde Hoofd straat, bevindt zich ter linker eveneens ter rechter zijde een greppel, die in betere jaren de naam sloot met ere droeg en vele kikkers een onderdak verschafte. Met de vooruitstre vendheid ons eigen, hebben wij echter zal al zoveel voeten buiten het daar aanwezige fietspad gezet, dat deze grep pel zo langzamerhand al aar dig volgetreden en geslecht is. Maar nu de officiële victorie in de Noorder-Hoofdstraat is begonnen, wat let ons, ook de Zuidelijke gewesten onder de aandacht der wijze vaderen onzer gemeente te brengen en hen te vragen, te smeken zelfs: doe er nog een schepje op, help ook het Zuiden uit de sloot op de wal, want als er in het donker een fietser anders om tuimelt ocharm, dan is er veel geween. Bovendien staat het allang niet netjes daar. Passiebloem De Heemstedenaren moeten niet denken, dat wij van Vel- sen geen passiebloemen kun nen kweken tegen onze zonnige muren. Laatst is in deze krant een schoon Heemsteeds ver haal afgedrukt over een van die ontroerend mooie bloemen, die het kruis der stamper zo nobel dragen tegen de achter grond van een blauwe ster. Maar meneer Everink, Zee weg 387 heeft op het ogenblik de passiebloemen tegen zijn muur en het is er een ware weelde. Als u ze nog nooit ge zien hebt, moet u beslist eens vriendelijk naar meneer Eve rink die van Advendo toegaan en hem om belet vra gen, wellicht ziet ge dan één van de mooiste bouwsels der natuur. Als sterren zijn ze tegen de muur geregen, met het spitse blad als achtergrond als sterren uit een vreemd en ver land. Des Zondags heet dit kleine wondertje de Passiflora coeru- lea en in het wild groeit zij in Zuid-Amerika. De botanicus noemt zijn bloemen „oksel - standig". Ik vind hem alleen maar heel erg, heel erg mooi. Maar aan determineren had ik op school al een hekel. LAMPENIER aanvaring viel naar zijn inzicht de lering te trekken, dat bij het geven van het sein dat men stil ligt, dit inderdaad ook het ge val moet zijn. Men moet zeer voorzichtig zijn met het reageren op een dergelijk sein, want het kan voorkomen dat een schip nog niet geheel stil ligt. De Raad voor de Scheepvaart deelde de opinie van de inspecteur, dat de aanvaring geheel te wijten was aan het Italiaanse schip, dat misleidende mistseinen heeft ge geven. Koekkappen op Han's verjaardag De volksdansgroep „Zo is er maar een tje", die nog steeds de gastvrouwe is van de Duitse groep uit Osnabrück, weet haar gasten wel bezig te houden. Dinsdag maak ten de Duitsers wandelingen naar de dui nen en ze brachten een bezoek aan het zee strand, dat voor deze mensen uit de berg streken een even imposante als ongekende ervaring werd, temeer daar de straffe wind een vrij sterke branding veroorzaakte. Des avonds kwamen de Duitse en Neder landse groepen op „Watervliet" weer bij een om in de openlucht te dansen en van elkaar te leren. Uiteraard trok dit ook nu weer belang stelling en het publiek werd geboeid door de fraaie, plastische stijl in de vele figura ties van de Osnabrückers. De vele dansen, die afwisselend werden begeleid door ac cordeon. en gramofoonmuziek duurden tot de duisternis inviel en werden daarna voortgezet in het paviljoen van „Water vliet". Een aardig moment was het, toen vóór het begin van de volksdansuitvoering de leider van „Zo is er maar eentje", de heer Han Kruyt, wegens de viering van zijn verjaardag een ontbijtkoek kreeg aange boden, waarna de volksdansers allen tijdens een feestdans gelegenheid kregen om bij wijze van „bruderschaft essen" beurtelings van de koek te happen. Zowel van de eigen groep als van de Duitse gasten, van wie Heinz Bartling de tolk was, werden de jarige geschenken aangeboden. Vandaag brengen de beide groepen een bezoek aan Amsterdam, waar zij zijn uit genodigd om in het AMJV-gebouw met de Oostenrijkse en Finse groepen demonstra ties te geven. Grondstoffen voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zonelt is Donderdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Ardennia", dat van Gothen burg een lading van 1000 ton houtstof aan voerde. Op „Schulpen" werden Ballon-prijzen uitgereikt De prijsuitreiking van de onlangs door de speeltuinverenigingen „Schulpen" en „De Meerweiden" gehouden ballonnenwed strijd ter gelegenheid van de in „Noord" door de vier speeltuinverenigingen uitge voerde speeltuindag, geschiedde Dinsdag avond in de tuin van „Schulpen". Uiteraard was er niet alleen belangstel ling van de winnaar, maar ook van vele ouders. De heer M. J. Marcus, die „Schulpen" en „De Meerweiden" vertegenwoordigde, merkte vóór de prijsuitreiking op, dat de uitslag niet eerder bekend kon worden ge maakt omdat men de afgelegde afstanden niet spoedig genoeg kon berekenen, daar een aantal ballonnen in. onbekende Deense plaatsen was terechtgekomen. Kantoorpersoneel geslaagd Voor het practijkdiploma kantoortypist slaagden te Beverwijk de heer J. v. d. Kolk uit Velsen-Noord en mej. B. Reimes uit IJmuiden, voor het diploma stenografie mej. W. van Haasteren te IJmuiden en voor het diploma stenografie Engels mej. G. Spiering te Santpoort. Voorts is geslaagd voor het practijkdiploma Franse handels correspondentie de heer P. Adrichem uit Velsen-Noord. De geslaagden werden op geleid door het Instituut voor Practijkop- leiding, leraar de heer P. Eggermont te Beverwijk. Op Zondag 2 Augustus zal in Antwer pen de officiële landenontmoeting België Nederland plaats vinden. De D.E.M.-ath- leet H. van Egmond is hiervoor aangewe zen als deelnemer op het nummer hink- stapsprong. Dinsdag 28 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rhein van Hernösand, Rokin van Rotterdam. Lijnbaansgracht van Mantyluoto. Vienti van Christinastad. Kai- van van Bergen. Gatschina van Leningrad. Amstelvaart van Montreal. Ardennia van Gothenburg. Larix van Hudixvall. Ransel van Geffle. Ardetta van Liverpool. Oranje fontein van Antwerpen. Oskar Borjesson van Lulea. Theano van Drogheda. Dorothea van Leningrad. Pavo van Vesteras. Rebecca E van Antwerpen. Valiant van Rotterdam. Pauline Friederich van Bremen. Rika van Londen. Serula van Liverpool. Vertrokken zijn: Mendora naar Las Pal- mas. Maas naar West-Lndië. Hector naar Oran. Celia Marie naar Yarmouth. Esso Bedford naar Perzische Golf. Kaap Falga naar Maassluis. Spes naar Rotterdam. Samos naar Takoradi. Erkalin naar Boston. Vela naar Bergen. Long Boat naar Bremen. Swift naar Londen. Heriot naar Leith. Dunmoir n. M' bro. Heemskerk naar Bremen. Poelau Laut naar Bremen. Spaarnestroom naar Huil. Jans naar Londen. Tyro naar Fowey. IJsel naar Hamburg. Wota naar Maassluis. Rigel naar Grebbestroom naar Londen. Bouca naar Bremen. WOENSDAG 29 JULI Thalia, 20 uur, „With a song in my heart". Rex, 20_ uur, „Valentino". Raadhuis, 1415 uur, Spreekuur wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 30 JULI Thalia, 20 uur, Speciale voorstelling „Het ei en ik". Rex, 20 uur: „Valentino".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7