Vacantie Vogelstand in Scheybeeck werd iets beter Vijfhoekige kerk voor de Hersteld Apostolische Gemeente in Waalstraat Castricum C ompetitie-wedstrij den en Softball-tournooi Beverwijk Old Clothes New Voor de derde keer een Gladiolensterrit Uitgeest „Rampenfondshuis" wacht op winnaar Wijk aan Zee 7 Scheepvaart Waar de jeugd vandaag en morgen terecht kan ROOSWIJK IN HET VELD Tweede competitierit van „Kennemerland" „Gemeente" won de taart van de winkelgalerij Deelnemers aan gladiolen- corso krijgen les DE DERDE IN ONS LAND Modern gebouw in het groen van IJmuidens Rivierenwijk EENDEN ETEN UIT DE HAND Onverlaten haalden nest van de spotvogel uit DONDERDAG 30 JULI 195.. Onderhandelingen met de gemeente heb ben er uiteindelijk toe geleid, dat in deze situatie enige verandering is gekomen. De kerk komt niet aan, maar in het openbaar groen te liggen, waardoor het geheel min der verbrokkeld wordt en de kerk meer tot haar recht komt.' De situatie deed de gedachte uitgaan naar een z.g. centraal- bouw, waarvoor als grondvorm de vijf hoek is gekozen. Deze vorm bood zeer aan trekkelijke mogelijkheden, niet alleen stedebouwkundig, maar ook wat het inte rieur betreft, maar is overigens slechts zeer weinig toegepast. Voor zover bekend, zijn in Nederland slechts twee kerken, welke een vijfhoekige plattegrond hebben. Lage vleugel aan Eemstraat De bijruimten van de kerk en de pasto rie zijn ondergebracht in de, aan de Eem straat gelegen, lage vleugel. Hier bevindt zich ook de hoofdingang, van waar men via de hall en een tussenlid, hetwelk de verbinding tussen kerk en vleugel vormt, in de as van de kerk, welke samenvalt met een der assen van de vijfhoek, binnen komt. Aan het eind van deze as, dus recht tegenover de ingang, tegen de loodrecht op deze as staande wand, bevindt zich de preekstoel. Rond de kansel De kerkbanken zijn geplaatst in drie blokken, een middenblok en twee zijblok- ken, tezamen 250 zitplaatsen bevattend. In het middenblok zijn de banken loodrecht op de as geplaatst, de zijbanken staan evenwijdig aan de wanden ter weerszijden van de ingang, dus schuin op de as. De gemeente zit dus als het ware om de preek stoel geschaard, wat het gemeenschapsge voel sterk in de hand werkt. De ramen zijn. zoals op de foto blijkt op de vijf, hiertoe afgeschuine hoeken gepro jecteerd, waardoor een prettige, alzijdige verlichting verkregen wordt. Op de nok van het flauw hellende tentdak der kapel zal, als bekroning van het geheel, een een voudig bronzen kruis geplaatst worden. Vergaderzaal De vleugel bevat een kleine vergader zaal, plaats biedend aan ongeveer 4U per- sonemeen consistoriekamer, een garderobe en tcWlets en de pastorie. Deze pastorie is helemaal op het, aan de achterkant gelegen plantsoen georiënteerd. De gevel aan de Speeltuinen: de gehele dag voor alle kinderen toegankelijk, „Vrij en Blij" is ook van 18.3020.30 geopend. Ilandenarbeidtentoonstelling: 1012 en 1417 uur in het gymnastieklokaal van de Openbare School aan de Ileidestraat, toegang kosteloos. Jeugdverkeersspeeltuin: plein Heide- straathoek Lorentzstraat geopend op Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 14 17 uur en op Woensdag, Donderdag en Zaterdag van 1012 en 1417 uur. Toegang gratis. Stempeltocht: Jongens en meisjes zijn al drie dagen op stap naar tien posten in Velsen om de stempels bij elkaar te krijgen. Vergeet niet: ook met een mooi opstel, een tekening of een foto maak je kans op een prijs. De boekjes moeten ingeleverd worden op Zaterdag 8 Augustus tussen half drie en half vijf op de adressen, die in het boekje staan vermeld. Volgende week Schatgraafwedstrijd: Het is maar dat je het weet: je kunt je voor deze wed strijd al laten inschrijven bij de op zichters van de speeltuinen. De schat- graai'wedstrijd wordt gehouden op Woensdag 5 Augustus op het strand tussen de pieren. Schop en brood mee nemen. De strijd begint om tien uur en eindigt om vier uur. Feestmiddag: Voor de feestmiddag in Velserbeek zijn kaarten verkrijgbaar aan de adressen, die Maandag nog in deze krant hebben gestaan. Toegang: 30 cent. Het feest wordt gehouden op Vrijdag 7 Augustus. Voor de ouders: Een lezing over „Vrije Expressie" door de heer Ad Pieters Woensdagavond in de tentoonstellings- zaal aan de Iieidestraat. De handen- arbeidtentoonstelling is volgende week Dinsdag- en Woensdagavond van zeven tot elf speciaal geopend voor de ouders. Eemstraat is gesloten gehouden omdat aan de tegenoverliggende zijde, in het stede- bouwkundige plan, ruimte is gelaten voor bedrijfsruimten. Aan de Noordgrens van het terrein, dus evenwijdig aan de Rijn straat, is nog een, aan een 40-tal fietsen plaats biedende, rijwielberging geprojec teerd. Hierdoor komt de kerk dus in een rustig, aan drie zijden afgesloten, plant soen te liggen. De bouw van het geheel is begin Juni aan gevangen en wordt onder bovengenoemde directie uitgevoerd door 't aannemingsbe drijf v.h. Erven H. J. Jurriëns uit Utrecht. De bouw zal in vijf maanden voltooid kun nen worden, zodat de kerk in November in gebruik genomen kan worden. De honkbalvereniging „Rooswijk" heeft een druk bezet weekeinde voor de boeg, want buiten een drietal competitie-wed strijden voor softball en honkbal staat voor Zondag een softball-tournooi voor da mes op het programma, dat 's morgens al om tien uur op „Watervliet" hegint en waarvan de laatste wedstrijd pas om vier uur 's middags wordt gespeeld. Aan dit tournooi, dat een aantal aan trekkelijke wedstrijden bevat, nemen deel de Haarlemse teams DSB I, RCH I, Gym- nasion I, HHC I, THB I en Rooswijk I. Er zullen zes wedstrijden van 50 minu ten of 5 innings worden gespeeld. De fi nale zal echter 7 innings duren. Voor de competitie spelen de Rooswijk I-dames Vrijdagavond op „Watervliet" een wedstrijd tegen SC. Haarlem 3, die, gezien de resultaten van de laatste wedstrijden, zeker de mogelijkheid van een nieuwe overwinning inhoudt. De opstelling van Rooswijk I is: werp ster J. Kluft- var.gster M. Klesser; le honk P. Mulder: 2e honk J. Hiemstra; kortestop D. Marckelbach; 3e honk P. Kruk; 1. vel- der M. Michel; m. velder H. de Vries; r. velder J. Konings. Het Rooswijk I-herenteam brengt Zater dagmiddag een bezoek aan EDO 2 in Haarlem. De Rooswijkers, die met de laat ste, verloren honkbalwedstrijd alleen nog door een beslissing na het bere'ken van de tweede plaats promotie kunnen forceren, zullen uiteraard nu wel hun best doen deze kans open te houden. Rooswijk 3 ontvangt Zaterdagmiddag op „Watervliet" DSS 2. De samenstelling van Rooswijk I is: Wer per J. Ketting, vanger C. Klesser; le honk K. Heinen; 2e honk C. Heemskerk; korte stop C. Honig; 3e honk E. Sauer; 1. velder B. Disselköter; m. velder J. Pelle- mans; r. velder J. Gaartman. Hout en houtstof voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn Woensdag weer twee zeeschepen met grondstoffen aangekomen. Plet Finse s.s. „Vienti" voerde van de Finse haven Kristinestad een lading van 800 vadem hout aan; het Zweedse s.s. „Patria", dat in het Kanaal voor de Velser- brug al een deel van de lading loste in lichters, bracht 1500 ton houtstof van Gothenburg binnen. Examens Groen v. Prinstererschool Ook de laatste drie candidaten van de IJmuidense Groen van Prinstererschool zijn voor het Mulo-examen geslaagd. Van de twaalf candidaten die examen deden, behaal den er dus elf het diploma. Diploma A en B werd ineens gehaald door Albert Kramer. Diploma A werd behaald door: Koos v. Leeuwen, Nel Klut, Fem Klut, Neeltje Bootsman, Rie Evendijk, Isa van Leeuwen, Leni v. d. Pijl, Janny Muller, Letta de Jong, Gerry de Jong. Woensdagavond heeft de rennersclub „Kennemerland" de tweede rit voor de zomeravondcompetitie gehouden. De uitsla gen luidden: A-klasse, 55 km. in 1 uur 29 minuten: 1. J. Groot 24 p.; 2. A. Geldermans 21 p.; 3. J. tSet 13 p.; 4. Chr. de Nijs 11 p.; 5. T. Beentjes 6 punten. B-klasse, 44 km. in 1 uur 19 minuten: 1. M. Stuyt 19 p.; 2. K. Kluft 14 p.; 3. Chr. de Jong 13 p.; 4. J. Tuinstra 10 p. C-klasse, 44 km. in 1 uur 24 minuten: 1. 5. Honig 20 p.; 2. L. Braas 14 p.; 3. C. Niesten 9 p.; 4. R. Kayer 7 p.; 5. L. Grapendaal 5 p.; 6. K. de Boer 3 p.; 7. J. Beentjes 2 p.; 8. J. Stet 1 p. Junioren, 33 km. in 1 uur 10 minuten: 1. H. Komen 15 p.; 2. Th. Bot 12 p. Woensdagavond is op het Gemeentelijk Sportpark van Beverwijk de returnmatch tussen de winkelgalerij aan de Hendrik Mandeweg en een elftal, samengesteld uit gemeentepersoneel gespeeld. De gezamenlijke winkeliers hadden zich een taart aangeschaft, welke ten deel zou vallen aan de winnende ploeg. De „ge- meente"-ploeg is hiervan na spannende strijd eigenaar geworden. Al dadelijk na de aftrap liepen de ge meente-ambtenaren hard van stapel en na tien minuten had de keeper van de winkeliers het nakijken. De elf van de winkelgalerij wilden de taart niet zo maar afstaan en ontketenden dies een hevig offensief. Na enige tijd slaagden zij er dan ook in de gelijkmaker té scoren. Na de rust, die met gelijke stand was ingegaan, zetten de winkeliers enige mooie aanvallen op, maar succes kwam aan de andere kant door toedoen van de gemeen telijke spil. Toch maakte de winkelgalerij nog gelijk toen de keeper van de gemeente met een ongetwijfeld fraaie sprong gran dioos over de bal heen dook, nadat de ver-opgedrongen rechtsback van de win keliers een tam schot had gelost. Het laatste kwartier van de strijd voch ten beide partijen voor het winnende doel punt en de gemeente slaagde er tenslotte in dat winnende doelpunt te scoren. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie 712; bloemkool 1249; bospeen 1022; waspeen 615; Postelein 1441; spi nazie 2451; rabarber 414; sla 514; soep 2—6; tomaten 1246; sperciebonen 43—58; snijbonen 4153; doperwten 3682; pronk- bonen 2125; komkommers 715; rode bes sen 65125; kruisbessen 135; frambozen 48—76. Mede dank zij de medewerking van de bezoekers van het park leren de wilde eenden hier zelfs eten uit de hand van kinderen. Ook uit het duin komen de wilde eenden hier hun jongen brengen, wetende dat het hier goed toeven is. Een der eenden bleek reeds einde Februari met eierleggen begonnen te zijn. De volgende broedende vogels zijn waargenomen: huismus, vink, groenvink, koolmees, pimpelmees, roodstaart, rood- borst, winterkoning, grote vliegenvanger, fitis, tjiftjaf, grasmus, zwartkopgrasmus, spreeuw, merel, zanglijster, grote lijster, spotvogel, groene specht, grote bonte specht, kauw, houtduif, holenduif, tortel duif en wilde eend. In totaal 24 soorten en 47 paren, hetgeen iets meer is dan in 1952. Als nieuwe aanwinst hebben wij de groene specht gekregen, terwijl daarentegen de bonte specht dit jaar werd gemist. Voedseltekort voor de jongen De rupsjes van de wintervlinder zijn in het algemeen het meest voorkomend ge recht voor mezen en zomervogeltjes, doch zij kunnen tevens de meeste schade toe brengen aan het loof der bomen. Dank zij de vele nuttige vogels kregen de rupsjes niet alleen geen kans, maar ze waren door ADVERTENTIE VOLGENDE WEEK GAAN WIJ MET VACANTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 De Gladiolen sterrit, die Zondag 16 Augustus als deel van het Beverwijkse gladiolenfestijn gehouden zal worden, is zuiver toeristisch en bedoeld om de deel nemers kennis te laten maken met Bever wijk en omgeving. Evenals bij de vorige ritten zal men weer een stempelkaart krij gen, waarop ten minste vier stempels zul len moeten voorkomen. Diegenen die deze kaart op tijd tussen 2'ën 4 uur 'in 't' Centrum inlevert; krijgt een fraaie her inneringstegel, alsmede een bouquet gla diolen. Bovendien dingt men dan mede naar de Gladiolen Wisselbeker en extra- prijzen. De inschrijving hiervoor kan ge- geschieden bij de heer J. Gelens, Begijne straat 6. De betrouwbaarheidsrit voor motorrij tuigen zal zeer attractief gemaakt worden. De afstand voor automobielen, motoren en scooters is op 60 km en die voor brom mers op 40 km gesteld. De organisatie van deze beide ritten is in handen van de Kennemer Motorclub. De prijsuitreiking zal na afloop in ,,'t Centrum" plaats vin den. Huisbezoekers kregen instructies Op Woensdag 9 September neemt het onderzoek op t.b.c. van de bevolking van Uitgeest een aanvang en dientengevolge hebben de huisbezoekers Woensdag in hotel De Ooievaar instructies gekregen. Het was het Hoofd van de Stichting Be volkingsonderzoek, de heer P. Hooykaas uit Den Haag, die de bedoeling van het onderzoek, aan de circa 45 aanwezige dames en heren heeft uiteengezet en tevens zeide, dat het onderzoek in andere plaat sen tot bevredigende resultaten heeft ge leid. Na de pauze kregen de aanwezigen gelegenheid, aan de heer Hooykaas vragen te stellen over de te volgen handelwijze bij het huisbezoek, vragen, waar uitvoerig antwoord op werd gegeven. Naar wij vernemen vindt het onderzoek van de Uitgeester bevolking in hotel De Oievaar plaats. Voor diegenen, die nog geen idee hebben hoe men een fiets of ander klein voertuig met bloemen kan versieren en toch gaarne aan het gladiolencorso op Zaterdag 8 Augustus te Castricum willen meedoen, be staat een unieke gelegenheid zulks te leren De heer G. de Vries, chef-tuinman van de gemeente Castricum, heeft zich be reid verklaard, Dinsdag 4 Augustus te 15 uur in het nieuwe veilinggebouw aan de Duinenbosweg, aan eventuele belangstel lenden tekst en uitleg te geven. De plaats van opstelling van de stoet is thans bekend. Voorgaande jaren kon men voor de opstelling gebruik maken van het plantsoen aan de Scnelgeeststraat, doch daar dit niet meer mogelijk is, heeft men naar een andere plaats moeten uitzien. De opstelling is in de P. C. Hooftstraat te Bak- kum en de deelnemers dienen daar om 13.30 uur present te zijn, want de jury zal op dat tijdstip beginnen met de beoordeling. Inschrijf-formulieren zijn verkrijgbaar bij de heren IJ. van Exter, Burgemeester Mooystraat 22 en D. Keetbaas, Bakkum- merstraat 93. De mogelijkheid om deel te nemen, wordt op Woensdag 5 Augustus ge sloten. Ieder die deelneemt en het formu lier heeft ingeleverd, ontvangt een ont vangstbewijs. Tegen inlevering van dit be wijs kan men op Vrijdag 7 Augustus te 20 uur bij het nieuwe veilinggebouw gratis gladiolen halen voor het corso, zolang de voorraad strekt. De resultaten van cle groentenveiling De Kennemer tuinders kregen Woensdag in Castricum voor de door hen aangevoerde groenten, de volgende prijzen: sla 37 ct.; komkommers 915 ct.; doperwten 4250 ct.; blauwe capucijners 3658 ct.; tuin bonen 8—25 ct.; bospeen 11—14 ct.; pos telein 2630 ct.; andijvie 89 ct.; snij bonen 5859 ct.; sperciebonen 4658 ct.; rode bessen 1,501,90; zwarte bessen 5560 cent. hun geringe voorkomen misschien oorzaak van het geheel sterven van twee van de vijf koolmeesbroedsels. Het loof der bo- 1 men bleef dan ook in keurige staat. De brutale en voor de veldgewassen zo scha delijke kauwen zijn zoveel mogelijk ge weerd. Zeer te betreuren is, dat een paar nestjes door bezoekers van het park zijn uitgehaald, met name een nest van de spotvogel. Ter bescherming van de vogel stand en ter voorkoming van het beschadi gen of plat trappen van het groen dient er streng op te worden toegezien, dat de wan delaars zich niet buiten de paden begeven. Zoals al eerder is gemeld, heeft de Cas- tricumse aannemer, de heer J. Biesterbos, een nieuwe middenstandswoning beschik baar gesteld voor een verloting ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Oorspron kelijk was het de bedoeling, dat de eerste woning van de te bouwen 55 woningen bij de Prinses Beatrixstraat, voor dat ^oel be stemd zou worden. Deze woning kon men echter niet op tijd gereed krijgen, reden, waarom naar een andere woning werd uit gezien. De heer Biesterbos heeft thans één van de door hem gebouwde woningen aan de Costerstraat in het onder Castricum ressorterende Bakkum .aangeboden. Het is een pracht huis met rieten dak en het huis nummer is 37. Een mooiere en betere plaats, was er voor een woning voor een dergelijk doel, ongetwijfeld niet te vinden. Binnen korte tijd zal de trekking van de verloting plaats vinden en de loten, die 1 per stuk kosten, zijn nog te verkrijgen op de volgende adressen in de gemeente Cas tricum: kantoor Gemeente-ontvanger, post giro 43811; J. B. Koopman, Dorpsstraat 9; J. J. Cools, Dorpsstraat 69; D. Keetbaas, Bakkummerstraat 93; N. Peijs, Bakkum- merstraat 112. Voor bewoners van het kampeerterrein aan de Zeeweg te Castri cum zijn loten verkrijgbaar bij de kiosk van de heer N. Peijs. Ons klachtenboek Zondagavond 7 uur zal in de Ned. Her vormde kerk te Wijk aan Zee een jeugd dienst gehouden worden. Ds. J. Wiersma, die in deze dienst zal voorgaan, heeft als onderwerp „Ons Klachtenboek" gekozen. Aardijk, pass. 28 Vlissingen n. New Orleans. Adinda, 29 te Haiphong. Amerskerk, 29 te Takibar. Ampenan, 30 Bahrein verwacht. Amstelstad, 29 te Tj. Priok. Antonia, te Bombay dokken ca. 10 Aug. gereed Arendskerk. 28 te Penang. Armilla, 25 te Lienchieu. Aaisdijk, 29 te Antwerpen. Aldabi, pass. 28 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro Alderamin, 29 tc Rotterdam. Amsteldijk. pass. 28 Kp. Guardafui n. Beiawan Amstelkroon, 30 v. Bombay te Mauritius verw. Arundo. 28 v. Rotterdam n. Port Churchill. Alamak, 29 v. Karachi n. Bombay. Averdijk. 1 Aug. te Le Havre verwacht. Aletta, 30 te Telokanson. Al'kaid, 28 280 m. Z.ZW. Las Pamas. Aiphard, 28 HO m. N. Rio Grande do Sul. Aludira, 300 m. Z. Suez. Amor, 28 dwars Oporto n. Rotterdam. Amstelpark. 28 060 m. W.NW. Scilly's. Appingedijk, 28 230 m. W. Lissabon. Arnedijk, 28 225 m. W. Scilly's. Bantam. 29 te Colombo. Boschfontein. 28 v. Marseille n. Southampton. Billiton, 29 Los Angeles verwacht. Bloemfontein, 28 van Port Elizabeth te East Lonuon. Bali, pass. 28 Daedalusrif n. Suez. Batoela. 28 te Pangkalpinang. Bennekom, 28 230 m. W. Ouessant. Binang, 28 410 m. NW. ei!. Wake. Borneo, 28 150 m. ZW. Sabang n. Aden. Caltex Pernis, pass. 28 Dungeness n. Sldon. Caltex The Hague, pass. 28 Gibraltar n. R'dam Caltex Utrecht, pass. 28 Pantellaria n. R'dam Celebes, 28 v. Colombo n. Suez. Corilla. 30 te Port Said verwacht. Congostroom, 28 v. Pointo Noire n. Luanda. Caltex Delft, pass. 28 Casquets n. Sidon. Caltex Leiden, 28 180 m. W. Algiers. Caltex Nederland, 28 200 m. W. eil. Gavdo. Chama, 28 220 m. ZO. Port Soedan. Cistula, 28 dwars Miri n. Cebu. Dongedijk, 28 v. Cartagena n. Cristobal. Danae. 23 v. Amsterdam te Gothenburg. Daierdijk, 28 v. Hamburg r. Bremen. Delfland, pass. 28 Wlg'ht n. Las Palmas. Ena, te Newcastle repareren ca. 10 Aug. gereed Erinna, 6 Aug. Curagao verwacht. Elmina, 29 te Dakar. Eos, 28 v. Famagusta n. Tel Aviv. F.sso Den Haag, 23 540 m. ZW. Lands End. Etrema, pass. 28 Kp. Comorin n. Singapore. Friesland KRL)28 v. Tj. Priok n. Cheribon. Gadilla, 28 v. Cairns n. Balikpapan. Gooiland. 29 te Porto Alegre. Ganymedes, 28 te Paramaribo. Gouwe, 29 v. Amsterdam n. Antwerpen. Gordias, 28 v. Alexandrië n. Beyrouth. Groote Beer, 28 v. Montreal n. Rotterdam. Hoogkerk. 29 v. Colombo n. Singapore. Heemskerk, 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Hector, 28 dwars Hoek v. Holland n. Oran. Helder, 28 te Antwerpen. Hilversum. 28 120 m. ZW. Ras Fartak. Jagersfontein, 28 365 m. Z.ZO. Teneriffe. Joh. v. Oldenbarnevelt. 23 670 m. W.NW. Fre- mantle. Japara (KPMl, 27 te Menado. Kota Inten. 28 v. Paulsboro te New York. Kalabahi, 28 v. Tobelo n. Ternate. Kalianget, 28 v. Oleh Oleh n. Beiawan. Kalimantan, 23 te Semarang. Karimata. 28 330 m. O. ten Z. Socotra. Kedoe, 28 170 m. Z.ZO. Guardafui. Lekhaven, pass. 28 Kreta n. Genua. Leopoldskerk, 29 v. Bahrein n. Suez. Lissekerk, 29 te Rotterdam. Luna. 28 v. Gibraltar n. Patras. Laagkerk, 28 120 m. NO. Massawa. Langkoeas, pass. 28 Kp. de Gata n. R'dam. Larenberg, pass. 28 Algiers n. Rotterdam. Leersum. 28 160 m. W. Ouessant Loenerkerk, pass. 28 Kp. Tenez n. Rotterdam. Lucita. 28 te Liverpool. Lutterkerk. 28 ten anker bij Basrah. Madoera, pass. 28 te Port Said. Maivina, Hongkong dokken 8 Aug. gereed. Meratus, verm. 29 v. Rotterdam n. Sorong. Mirza, 28 Kawasaki verwacht. Murena, 31 Mena el Ahmadi verwacht. Myonia, verm. 28 v. Berre n. Livorno. Manoeran, pass. 28 Minicoy n. Beiawan. Meliskerk, 29 te Casablanca verwacht. Mentor, 28 v. Yeraklnl n. Saloniki. Modjokerto. 28 v. Genua n. Port Said. Molenkerk. 29 v. Cochin n. Bombay. Merwede, 28 v. Mobile n. New Orleans. Maashaven. 28 160 m. W. Valencia. Mend ut. 28 op rede Nunukan.. Noordam, 28 550 m. N.NO. Flores n. New York Nieuw Amsterdam, 30 te Southampton verw. Nigerstroom, 2.9 v. Le Havre n. Duinkerken. Oranje, pass. 28 Algiers n. Port Said. Phrontis, 29 te Port Said. Polyphemus. 29 te Banuwangi. Prins Maurits, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Papëndrêcht. pass. 28 The Brothers n. Fao. Prins Fred? Hendrik, 29 te Rotterdam. Poelau Laut. 23 v. Amsterdam 29 te Antwerpen. Prins Johan W. Friso, 28 310 m. W. Kp. Clear. Radia. 28 v. Sungeigerong n. Singapore. Rafaela, Singapore dokken 30 Juli gereed. Roepat. 28 v. Bitung n. Taruna. Rotti. 28 te Bandarshapur. Riinkerk, 28 v. Le Havre n. Marseille. Rijnland, pass. 28 Abrolhos n. Montevideo. Ridderkerk, 28 270 m. Z. Kp. Palmas. Riouf. 28 170 m. O. Anderhalfgraadskanaal. Slamat, pass. 28 Ceylon n. Beiawan. Sumatra, 28 v. Sorong n. Steenkool. Stad Maassluis, 29 te Narvik. Stad Rotterdam, 28 v. Newport man n. Wabana Stad Maastricht, 29 v. Lulea te Rotterdam. Stad viaardingen, 28 te en van Wabana ri. Rot terdam. Stad Alkmaar. 28 720 m. W. Scilly's. Stanvac Diirak, 28 v. Sungeigerong n. de Musi. Straat Banka, pass. 28 Tembelan eil. n. Saigon Taria. 27 Bahrein verwacht. Ternate. 23 v. Gibraltar n. Port Said. Tjitjalengka. 28 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro Tomori. pass. 28 Sabang n. Aden. Tara. 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Tegelberg, 28 te Singapore. Thalatta. pass. 29 Gibraltar n. Rotterdam. Themisto. 28 v. Rotterdam n. Port Churchill. Tamo. verm. 29 v. Antwerpen n. Buenos Aires Tabinta. 28 v. Hamburg n. Brake. Talisse, 28 150 m. W. Kp. St. Vincent. Tankhaven TI. 28 v. Sungeigerong n. Tj. Priok Tankhaven TTT, 28 v. Bangkok n. Singapore. Tarakan. pass. 28 ten W. Djeddah n. Colombo. Tasman. 28 v. Soerabaja n. Semarang. Tiba. 28 260 m. ZW. ten W. Finisterre. Tiberius. 28 te Antwerpen. Tibia. 28 120 m. NW. Menado n. Sydney. T'ibantiet. 28 te Tj. Priok. Tjibodas. 28 ten Z. eil. Enggano n. Beira. Tilkampek. 28 te Kobe. Tomlni. pass. 28 Zuldk. Celebes n. Probolinggo Utrecht. 28 660 m. O. Luzon n. Manilla. Veendam. 28 355 m. W. Scilly's. Van L'nschoten. 28 v. Port Harcourt n. Lagos. Waterman. 28 760 m. O.NO. Kp. Race. Willem Ruvs, pass. 23 ten Z. Mmlkll. Wonosari. 28 v. Genua n. Marseille. Westerdam. 28 320 m. ZO. Kp. Race n. R'dam. Waterland. 31 v. Buenos Aires te Amsterdam verwacht. Willemstad. 28 v. Plymouth te Antwerpen. Waikelo. 28 v. Beiawan n. Tj. Priok. Waiwerang. 28 te Benoa. Winterswiik, 28 23,0 m. NW. Finisterre. T.Tsel. 28 v. Amsterdam n. Hamburg. Zeeland (KRL), 28 190 m. O. Sabang. KLEINE VAART Albergen, 28 v. Civita Vecchia n. Barcelona. Arnoudspolder. 30 Rotterdam verw. Audacia. 23 te Belfast. Alsarve. 28 v. Lissabon n. Leixoes. Haarlem aan het hoofd. De VEM- trawler Haarlem was gisteren met de Vikingbank en de Maria van Hattum aan de afslag en het drietal bracht in totaal 3490 kisten haring in de hal. Daarvan nam de Haarlem er 1250 voor zijn rekening. Het schip had verder nog 250 kleine kistjes mals zeebanket, 10 kisten makreel, 25 gul, 50 kool en 5 schol en besomde na een acht daags reisje het mooie bedrag van 23.000. Vandaag twee Vemmers. Ook van daag waren er weer drie haringschepen aan de markt met tezamen 3300 kisten haring. Het waren de Polderman, de Postboy en de Allan Water, die respectievelijk vingen: 1100, 1350 en 1100 kisten plus 150 kool en 120 wijting. Voor Vrijdag zijn alleen be kend de Gelria en de Sumatra. Overige aanvoer van gisteren. Be halve de al genoemde aanvoer van de Haar lem waren gisteren de Vikingbank en de Maria van Hattum aanwezig met de vol gende bijvangsten: Vikingbank: 100 kisten makreel, 40 kool, 20 gulkabeljauw, 15 wij ting en 20 stijve kabeljauwen en de Van Hattum met 40 kabeljauwgul en 20 wijting. Voor acht dagen maakte de Vikingbank 19.250 en de Van Hattum besomde voor negen dagen 13.500. Toch nog loon naar haaien. De markt werd voorts aangedaan door twee onver wachte gasten, twee Zweedse haaienvis- sers, die beide met pech te kampen hadden. Het ene scheepje had een lekke olieleiding en het andere een gebroken tandrad. Voor respectievelijk twintig en veertig haaien maakten ze naar grootte tussen de 20 en 100, zodat de besommingen toch nog ƒ1150 en 2250 werden. Van de Nederlandse loggervloot waren er twee uit de Noord (de KW 69 en de 126) en een klein beetje kleine vaart, waaronder een stuk of wat snurrevaad-schepen. Makreel prijzig. De haringprijs bleef gisteren rustig tussen de ƒ11,60 en de 14,50 hangen, maar de makreel liep be hoorlijk op en maakte van de 22 tot de 26 per kist van 50 kilo. Rondvis ook wat steviger. In de rond- visprijzen kwam eveneens wat meer leven: de schelvis en de wijting deden weer lich telijk mee en voor piepers is bijvoorbeeld tot 19 betaald als de kwaliteit voldeed, terwijl de goede wijting voor 15 verkocht is. Belgen graag. Naar dikkoppen be stond grote vraag uit België en de gewone regels stegen tot om en nabij de 100, ter wijl voor de kistenkabeljauw graag ƒ115 werd neergeteld. Vliegende uivertjes. In de scholprijzen kwam ook al schot: zelfs de „uivertjes", waaronder men in de hal het kleingoed onder de drietjes verstaat, gingen voor 17 a 21 grif van de hand en de knappe schol drie is zelfs met 27 gehonoreerd. Schol twee liep op van de 25 tot de 30. Tong te weinig. De handel kon hier en daar best wat meer fijnvis gebruiken en ze krijgt ze ook, want er zijn al een paar „om tong" want in de afslag van gisteren was aan de prijs wel te merken, dat de vraag het aanbod overtrof. De prijzen voor de lappen, de grootmiddel- en de kleinmiddel- tongen scheelden ongeveer een kwartje met die van eergisteren. De tong één al leen zakte: van 1,95 tot 1,80 per kilo. Haast je rep je. De wedloop om de eer ste losbeurt is tussen de trawlers weer een dagelijkse zaak nu de verse haring er komt. Des morgens vroeg komen de boten al bin nen, om 24 uur daarna te kunnen lossen. Woensdagmorgen vroeg kwamen de Johan nes Polderman, de Postboy en later de Al lan Water aan om de Donderdagmarkt niet te missen. Petten weg. Excelsior III klaar. Don derdag is de Petten (IJm. 49) weer naar zee vertrokken. Schipper is Pieter Wijker. De Petten heeft enige maanden stilgelegen. De Excelsior III (KW 76) is nu ook zo goed als klaar. Volgende week gaat schipper Kees Plug om verse vis. Tegenslag. Met de UK 186 wil het steeds niet vlotten. Nu bleef het scheepje, de vroegere HD 37, binnen liggen voor de motor, en toen dat verholpen was kon nog niet worden uitgevaren omdat er een ma troos te kort was. Marktprijzen. Heilbot 2.502,15, gr. tong 3.352,70, grm. tong 2.422.30, kim. tong 2,30—2,17, kl. tong I 1,93—1,74, id. II 1,50—1,32, tarbot I 2,35—1,60, per 1 kg.; grm. schol 68, kim. schol 5042, kl. schol I 40—27, kl. id. II 26—17, schar 21—17, bot 2513, v. haring 1511, makreel 30,5018, grm. schelvis 43, kim. schelvis 4036, kl. id. I 36,50—32, kl. id. II 23—8. wijting 14.50—8, gr. gul 40—32, mid. gul 31—28, kl. gul 2511,50, ham 100,, kl. koolvis zw. 23 20, per 50 kg.; gr. kabeljauw 23674, gr. koolvis zw. 4634. Marktaanvoer. 50 kisten tong en tar bot, 4 kisten heilbot, 250 kisten schol, 6 kis ten schar, 4 kisten bot. 3540 kisten haring, 120 kisten makreel, 266 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 120 kisten kabeljauw en gul, 1 kist ham, 75 kisten koolvis, 35 kisten di versen, tezamen 4625 kisten. Urkvisvangst. Dinsdag werd door 74 vaartuigen aangevoerd 7164 pond kuil- paling, per pond 1,071.18: 11 pond-snoek baars. p. pd. 0.48; 5 pond rode baars, p. pd. 1,27; 478 bak Nest, 2,57 per bak van 37'/° kg. Att, 29 v. Garston n. Swansea. Barracuda, 28 te Hansweert. Batavier I, 29 pass. St. Vincent n. Casablanca Beekbergen. 28 dwars Startpoint n. Fowey. Birmingham, 28 v. Harlignen n. Goole. Bornrif. vertr. 29 v. Londen n. Southampton. Brem. 28 v. Lissabon n. Oporto. Brinda, pass. 28 Kiel n. Kopenhagen. Bab-T, Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Bernisse, 28 v. Tunis n. Avonmouth. Betty Anne. 30 Garston verwacht. Bill, 29 te Garston. Carpo, 28 te Drogheda. Citadel, vertr. 29 v. Heroen n. Ornskoldsvik. Deneb. vertr. 29 v. South End n. Antw. Dollard, 29 te Rotterdam. Domburch, 28 te Bordeaux. Duiveland. 29 Rotterdam verwacht. Davina Goekoop, 28 v. Vlissingen n. Bremen. Doklaan, 28 te Waterford. Douro, 23 van Bilbao n. Oporto. Depa. 29 v. Sunderland n. Rotterdam. Ebenhsëzer, verm. 28 v. Londen n. R'dam. Elisa. 28 te Marseille. Ellewoutsdijk, 28 te Gent. Ferocia, 28 v. Gyon n. Rouaan. Fiducia. 29 te Maassluis. Frans. 28 v. Oslo n. Newcastle. Franka, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Gerry, 28 v. Guernsey n. Bordeaux. Glashaven. 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Gaasterland, 28 v. Grangemouth n. R'dam. Gerd. verm. 28 v. Londen n. Rotterdam. Hartel. verm. 31 v. Antwerpen n. Dublin. Hoflaan, 27 v. Genua n. Ajaccio. Harold. 29 te Viaardingen. Haskerland. 28 Goole n. Kings'.ynn. Hast III, 28 v. Rouaan n. Parijs. Helvetia, 29 v. Middlesbro n. Belfast. Hondsrug, 28 v. Cork n. Gweek. Ida Pieter, 1 Aug. Londen verwacht. Ingeborg. 28 te Drogheda. Jan Kreumer. 28 tp Hansweert. Jo, 29 v. Boston r. Maassluis. Jorina, 29 te Middlesbro. Larix, 28 te Zaandam. Leuvehaven, 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Midas, 28 v. Napels n. Amsterdam. Maria. pass. 28 vlissingen n. Rotterdam. Markab, 27 v. Ellesmereport n. Appingedam. Marne. 28 v. Norkoping n. Stockholm. Menkar, 28 v. Genua n. Marseille. Mirach, 28 te Rouaan. Mirzam, 28 te Casablanca. Marcella, verm. 29 v. Rotterdam n. GonfrevllIfl« Een helicopterplatform, gebouwd aan de haven van New York. Sinds de politie van New York en vele andere instanties helicopters gebruiken voor vervoer en controle, worden op verschillende plaatsen in de stad deze kleine landings- en start-veldjes aangelegd. ZOALS wij onlangs reeds in het kort meldden, is op het terrein op de hoek van de Waalstraat in IJmuiden een nieuw kerkgebouw in aanbouw voor de Hersteld Apostolische gemeente te Velsen, onder supervisie van het bureau H. W. M. Hupkes en ir. W. C. v. Asperen te Rotterdam. Onderhandelingen met de gemeente Velsen leidden er verleden jaar toe, dat hier een stuk grond beschikbaar gesteld werd. Het stedebouwkundig plan voorzag hier in de bouw van een kerkgebouw met pastorie, gelegen aan de Eemstraat, met aan de achterzijde een openbare groenstrook, waar aan eengezinswoningen geprojecteerd waren. Dit geheel werd aan de Noordzijde begrensd door de, inmiddels bijna gereed gekomen, woningen aan de Rijnstraat en aan de Westzijde door de woningbouw aan de Vechtstraat. Door de goede zorgen van de heer L. van 't Sant te Haarlem, wiens belangstelling reeds tal van jaren op dit park is gericht, is voor het jaar 1953 verslag uitgebracht van zijn waarnemingen betreffende in het wild broedende vogels in „Scheybeeck". Hieraan is het volgende ontleend:

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3