Contract met Oost-Duitsland: 60.000 vaten gezouten haring Openbare leeszaal en bibliotheek in nieuw te bouwen vleugel van Cultureel Centrum Mesitz Dépendances in Velsen Noord en Santpoort Uitbreidend Velsen heeft in naaste toekomst nog 15 nieuwe scholen nodig Visserij -varia Agenda voor Beverwijk BEGIN MET 30.000 DELEN „De Voorzienigheid" krijgt een eigen internaat-school 11 heeft toch wel om Uw schoolboeken gedacht? Ab de Jong Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES TAXI NODIG? OPENING C.P.N.-Kamerlid vraagt maatregelen We! openbaar, niet algemeen Hc D' Miniatuur-muzikanten veroveren IJmuiden Propaangas in Januari Drie kleuterscholen per jaar Castricum ZATERDAG 1 AUGUSTUS 195$ 5 Bezorgdheid omtrent komende afslagprijzen Geringe schade aan trawler „Flamingo" BEL 5000 Binnenkort van de modernste schoenenzaak in IJmuiden Hoogovens en kwekers (Van een Haagse medewerker) Gisteren is een contract afgesloten met de Oost-Duitse autoriteiten voor de leve ring van ruim 60.000 vaten gezouten ha ring door Nederland. Van Nederlandse zfóde is het contract ondertekend door do Ne derlandse Bond van Haringhandelaren, welke de Nederlandse export van gezouten haring organiseert. Zoals bekend, heeft de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij enige weken geleden een contract afgesloten voor de levering van 150.000 vaten gezou ten haring aan de Sovjet-Unie. De verkoop van ruim 200.000 vaten haring naar Oost- Europa is hierdoor verzekerd. In het seizoen 1952/1953 vonden in to taal 100.000 vaten gezouten haring hun weg naar Rusland en Oost-Duitsland. De levering naar Oost-Duitsland ge schiedt als tegen-transactie van de Oost- Duitse leveringen van kali aan Nederland. De verschepingen naar Oost-Duitsland zullen reeds in Augustus beginnen. Op dat tijdstip zal ook een begin worden gemaakt met de verschepingen van gezouten haring naar Rusland. De levering geschiedt free on board Vlaardingen of Scheveningen. Het contract voorziet in de levering van 6000 vaten Fett-haring, 32.000 vaten volle haring en 23.000 vaten steurharing (vaten van 100 kg. netto). In de maanden Augustus, September en October zal voor een waarde van f 2 mil- lioen worden verscheept. Over de beteke nis van het afsluiten van dit contract wordt in de kringen van het haringvisserij bedrijf verschillend geoordeeld. In reders kringen is men zeer tevreden over de met Oost-Europa afgesloten contracten, waar van men een stabiliserende invloed ver wacht op de aankoopmarkt voor gezouten haring. Eén sector van het haringvisserij bedrijf is echter ten aanzien van de ver kopen naar Oost-Europa pessimistisch ge stemd: De exporteurs, die uitsluitend de haringhandel uitoefenen, dit in onder scheid van de exporteurs, die de haring- handel drijven in combinatie met het rede- rijbedrijf. Verliezen De haringhandel „Sec" verwacht dat de verhouding tussen de aankoopprijzen op de afslag (welke tengevolge van de grote exportmogelijkheden naar Oost-Europa ongetwijfeld zullen oplopen) en de prijzen, waartegen het contract is afgesloten, van dien aard zal zijn, dat deelneming aan het ADVERTENTIE Als U nu bestelt, zorgen wij dat alles vóór de schooL begint, prima in orde is. Doet het nu bij: Klaver's Boekhandel EDISONSTR. 11 Tel. 5326 IJMUIDEN De trawler IJM 25, „Flamingo", van de N.V. Scheepvaartmaatschappij „Mareza- ten", die zoals al gemeld gisternacht in aanvaring kwam met een Oost-Duitse trawler, is Vrijdagmiddag tegen half drie de Vissershaven te IJmuiden binnenge lopen en afgemeerd aan de kade bij de hallen om 's nachts te worden gelost. De schade bleek nog al mee te vallen: het hek werk aan bakboordskant van de bak en de brug was verbogen en verder had de bak een flinke deuk opgelopen. Doordat de voorsteven ook onder de waterlijn was ont zet maakte de trawler een weinig water, echter zo weinig, dat men het niet nodig oordeelde de pompen aan te zetten. De „Flamingo" zal na de lossing in het dok worden opgenomen om de schade onder de waterlijn vast te stellen. Omtrent de aanvaring kregen wij niet veel te horen. Waar was het gebeurd? Schipper Jan Krab dacht eens na en zei: „Op het Kennemerplein in die oude vij ver". Met welk schip dan? „Nou, een Oost- Duitse trawler, die bezig was te vissen". En wanneer? „Zeg maar middernacht en onze positie was 58" en 0° 17' O.L." Wan neer men evenwei het aantal uren van middernacht tot de tijd van aankomst in IJmuiden telt, krijgt men vijftien uur. De Flamingo zou dan ongeveer honderd en vijftig mijl hebben afgelegd: in ieder geval een paar honderd mijl te weinig om van de acht en vijftigste breedtegraad naar IJmuiden te stomen. ADVERTENTIE Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 - TEL. 4333 afgesloten contract „Sec" slechts tot met Oost-Duitsland voor de haringhandel verliezen zou leiden. Bovendien vreest men dat de grote vraag uit Oost-Europa zal leiden tot een zekere schaarste, waaronder de afzet naar mark ten in het Westen zal hebben te lijden. In rederskringen is men voor dit laatste niet bevreesd, omdat men verwacht dat de aanvoer van gezouten haring zal worden vergroot ten koste van de aanvoer van verse haring. Vorig jaar werden namelijk grote hoe veelheden verse haring aangevoerd, waar van een groot gedeelte voor de vismeel- fabrieken moest worden bestemd wegens gebrek aan afzetmogelijkheden voor menselijke consumptie. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KENNEMERLAAN (tussen Grahamstraat en Moerbergplantsoen) Mondaccordeonclub maakte geslaagd debuut Op 1 September 1952 werd in Heems kerk de christelijke mondaccordeonclub „Excelsior" opgericht en gisteravond maak te dit drieëntwintig leden tellende orkestje zijn debuut. Uit de uitgevoerde nummers bleek dat er onder leiding van de heer Bakker uit Beverwijk naarstig moet zijn gestudeerd. Alle liedjes werden óp een be hoorlijke wijze uitgevoerd en een potpourri var» Zuid-Afrikaanse wijsjes noodde het publiek tot meezingen. Na afloop van het helaas maar korte programma moesten de dirigent en zijn leden een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Het Tweede Kamerlid de heer Haken (C.P.N.) heeft aan de ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat de bollenkwekers op de geestgronden van Beverwijk en omgeving rondom het hoog- evenbedrijf in toenemende mate schade wordt berokkend aan tulpen, irissen en gladiolen? 2. Is het de ministers bekend, dat deze schade wordt aangericht door schadelijke industriegassen, veroorzaakt door het sto ken van aardolie in genoemd bedrijf? 3. Is het juist, dat de georganiseerde landbouw hiervan reeds eerder op de hoogte is gesteld, maar tot nu toe geen oplossing heelt gebracht die tot verbete ring van deze toestand zou kunnen leiden? 4. Zijn de ministers ook niet de mening toegedaan, dat genoemde industriegassen, die waarschijnlijk giftige zwavelstoffen bevatten, schadelijk voor de in die omge ving wonende en werkende mensen zijn? 5. Welke maatregelen denken de mi nisters te nemen om aan deze toestand zo spoedig mogelijk een einde te maken? TAE STELPOST op de laatste Velsense begroting ad 210.000 voor de bouw en de inrichting van een openbare bibliotheek annex leeszaal zal binnen niet al te lange tijd aan het Moerbergplantsoen verwezenlijkt kunnen worden. Gedepu teerde Staten hebben deze post namelijk goedgekeurd en het bedrijf voor Open bare Werken is reeds bezig met de tekeningen voor de nieuwe vleugel aan het cultureel gebouw, die dit instituut een ruim onderdak zal bieden. Het cultureel febouw is destijds zodanig opgezet, dat er rekening gehouden werd met een uit- reiding met twee vleugels: een voor Velsens leeszaal en de ander voor Velsens museum. De „museumvleugelzal nog wel enige tijd op zich laten wachten, die voor de leeszaal en de bibliotheek kan wellicht al in het winterseizoen 1954-55 in gebruik zijn. Met een jeugdbibliotheek, een krantenzaal en als eerste begin een boekerij van 30.000 delen. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN TEL. 5000 Als openbare leeszaal zal deze nieuwe Velsense instelling aangesloten zijn bij de „Centrale Vereniging voor Openbare lees zalen en bibliotheken' wier zetel in Den Haag gevestigd is en als zodanig zal zij dan ook recht hebben op een rijkssubsidie. r|tijdens de besprekingen, die aan de op- i. stelling van het definitieve plan voor algingen, was zo vernemen wij aan vankelijk zowel met het Nut in Velsen, dat tot nog toe een leeszaal met bibliotheek in de Heidestraat exploiteerde, als met de ver schillende geestelijke richtingen overeen stemming bereikt omtrent de opzet van de nieuwe leeszaal, met uitzondering evenwel van de Katholieken en de vertegenwoor digers van de Gereformeerde kerk, onder houdende K.O. 31. Er is nog geprobeerd, de Katholieke medewerking aan de openbare leeszaal te behouden door een speciale Katholieke afdeling voor te stellen, maar deze plannen leden tenslotte schipbreuk en van Katholieke zijde is men dan ook van plan een aparte leeszaal in Velsen-Noord op te richten met een dépendance in IJmuiden. Subsidiekivestie Uit deze gang van zaken vloeide voort, dat de commissie van bestuur alle stromingen zal vertegenwoordigen, behalve de Katholieken, hoewel de mogelijkheid van Katholieke medewerking op dit punt nog niet geheel verwaarloosd mag worden. De kwestie der subsidiëring is namelijk nogal ingewikkeld en de nieuwe gemeente raad, die in September de thans zittende zal opvolgen, komt dan ook voor een vrij netelig probleem te staan. Indien er name lijk een algemene subsidie van het rijk door de openbare leeszaal en dus door de gemeente wordt getoucheerd, is de gemeentelijke overheid verplicht de (aparte) Katholieke leeszaal eveneens te subsidiëren. Dit is dan financieel wel een broekzak-vestzak methode, maar de vroed schap zal de aangelegenheid vermoedelijk nog wel eens in haar discussies betrekken. Een consequentie van dit systeem is name lijk, dat al breidt de openbare leeszaal zich ook sterk uit, de gemeente aan de Katho lieke leeszaal toch het eenmaal vastgestelde subsidiebedrag moet verstrekken. Jeugdboekerij ook voor scholen 'et ligt niet in de bedoeling de thans be staande schoolbibliotheken op de scholen bij het verwezenlijken van de openbare bibliotheek te handhaven: de in vloedssfeer van deze schoolbibliotheken wordt in overheidskringen beperkt geacht en bovendien komt er naast de bibliotheek voor volwassenen een speciale „jeugdboe- kerij", die wellicht volgens het in Haarlem toegepaste systeem de schoolkinderen zal kunnen bereiken. Daar laat men namelijk Zeer binnenkort zal naar wij vernemen in Driehuis op het terrein van de parochie van de Heilige Engelmundus worden be gonnen met de bouw van een nieuwe zes- klassige school. De bedoeling is, dat de kinderen, die in dit huis worden opgevoed en die nu les krjjgen in de Theresiaschool, straks onderwijs kunnen genieten in een aparte internaatschool. Het onderwijs zal dan worden aangepast aan de individuele capaciteiten van de leerlingen, zodat ze een degelijke basis ontvangen voor hun later leven. De kin deren die verder kunnen studeren gaan aa de leerplichtige leeftijd over naar an dere onderwijsinrichtingen, zoals U. L. O., Vormschool, Huishoudschool en dergelijke. Voor hen, die deze verdere ontwikke lingsgang niet gaan volgen, bestaat gele genheid in de internaatschool ingewijd te worden in de practijk van het leven en daarom wordt aan de zes leslokalen nog een huishoud-werklokaal en een handen- arbeidlokaal toegevoegd. Drs. Van Steenhoven, de kinderpsycho loog die als paedagogisch adviseur aan „De Voorzienigheid" is verbonden en die nu reeds het psychologisch onderzoek van de internaatkinderen leidt, zal zijn gespe- cialeerd werk in de nieuwe school inten siveren en uitbreiden. de gewenste boeken uit de jeugdbibliothe ken via de onderwijzers uitzoeken en ze worden in een kist aan de school afge leverd. Alles in één e nieuwe bibliotheek zal bepaald niet alleen ontspanningslectuur bevatten, maar ook wetenschappelijke en sociaal-cul turele of theologische werken: de aanslui ting bij de genoemde Centrale Vereniging waarborgt namelijk de toezending van bij zondere delen of series boeken, welke voor een particuliere bibliotheek te enenmale onbereikbaar zijn. Dank zij een Rijksinspectie zal het boe kenbezit van de bibliotheek „gecontroleerd" kunnen worden, waaruit uiteraard niet volgt, dat bepaalde werken geweerd of ge censureerd zouden worden: er is eerder spraken van een adviserende dan van een werkelijk controlerende taak. Voorlopig is de bibliotheek opgezet voor ongeveer der tigduizend boeken, maar men rekent in de plannen reeds op uitbreiding. Met de finan ciering dient evenwel rekening te worden gehouden met de omstandigheid, dat de Rijkssubsidie niet eerder afkomt dan na het eerste jaar. De voorwaarde van het Rijk, dat de leden van de openbare lees zaal per jaar een rijksdaalder lidmaatschap moeten betalen, wordt ook in Velsen toege past, maar men wil deze bijdrage niet bin den aan het begin van het jaar, zoals de landelijke overheid propageert: op elk moment van het jaar kunnen dus nieuwe leden toetreden. Annex krantenzaal en studiezaal De openbare leeszaal-bibliotheek in het Cultureel Centrum zal buiten de boekerij en leeszaalruimte de beschikking krijgen over een krantenzaal, een studiezaal en een vertrek, waar beschadigingen aan uitge leende boeken kunnen worden hersteld. Men is voorts van plan „bijkantoren" te stichten in Santpoort en Velsen-Noord voor een uitleenbibliotheek en een kleine lees zaal, maar deze plannen stuiten voorlopig nog op het niet beschikbaar zijn van een geschikt pand. Wij vernemen, dat de Katholieke leeszaal, die dus haar hoofdzetel in Velsen-Noord met een dépendance in IJmuiden zal krij gen in het thans leegstaande pand van de heer Nagel aan de Wijkerstraatweg zal trekken. Deze piepjonge muzikanten van het Schiedamse Leger des Heils hebben de afgelopen week in IJmuiden heel wat successen opgestreken. De blazertjes hebben dan ook geen gelegenheid voorbij laten gaan, hun welluidende klanken te laten horen en of het nu Dichter und Bauer of Koning Voetbal was: het kwam er allemaal even pittig uit. De enige niet-blazer van ons plaatje fungeerde tijdens deze uitvoering op de binnenplaats van het politiebureau als muziekstandaard. De rest blies de wangen vol of sloeg de Turkse trom uit alle macht. Naar wij vernemen zal de progaangas- installatie van het Velsense gasbedrijf, die de moeilijkheden van de „piekbelasting" tijdens de wintermaanden moet helpen op heffen, in Januari in bedrijf kunnen ko men. Men reker.t op een capaciteit van 1500 kubieke meter per dag. Daarmee wordt voorkomen, dat de plotselinge uitschie ters in het gasgebruik in de gemeente door het aansteken van gaskachels bij koud weer of andere omstandigheden (als de Maandagse was) grote financiële bezwaren zullen gaan opleveren. De kooks-ovens van de Hoogovens, die de leveranciers van het lichtgas voor de ge meenten zijn, kunnen namelijk, zoals wij reeds eerder uitvoerig hebben beschre ven, slechts ingesteld worden op een doorlopend gebruik van een bepaald aan tal kubieke meters. Dat wil dan zeggen, dat de uitschieters in het gebruik extra betaald moeten worden, want als er sprake is van normaal gebruik blijven de Hoog ovens met een onrendabel overschot zit ten. De propaangasinstallatie zal het „meergebriiik" evenwel kunnen leveren en dus kostpriisdrukkend kunnen werken. In Noord op langere termijn Zoals uit een raadsvoordracht is geble ken, zal men ook in Velsen-Noord een propaangasinstallatie neerzetten. Dit zal echter op langere termijn gebeuren dan in IJmuiden. Het Velsense onderwijs heeft na de oorlog een aanmerkelijke verjongingskuur wat de huisvesting betreft ondergaan: vele nieuwe scholen verrezen en andere werden gemoderniseerd. Niettemin vragen de uitbreiding van de stad en de nog onvoldoende outillage van verscheidene andere scholen de voortdurende aandacht van het ge meentebestuur. Men rekent er dan ook op, zo vernamen wij, dat er in een niet al te verre toekomst zeker 15 scholen over de hele gemeente bijgebouwd zullen moeten worden: 4 in Santpoort, 2 in Velsen-Noord, 2 in Driehuis en 7 in de kern IJmuiden. Een belangrijk deel van de vernieuwings drang is te vinden bij het kleuteronder wijs, dat de laatste tijd in Velsen toch al zulk een ommekeer meemaakte. Men hoopt dan ook van gemeentewege in één bepaald jaar zowel een nieuwe Pro testants Christelijke, een Katholieke als een „neutrale" kleuterschool tegelijkertijd te kunnen realiseren. Nog geen rijksregeling Een handicap is voorlopig nog het uit blijven van de Rijksregeling voor het kleu teronderwijs. Als het ministerie van um- Op een 244 meter lange staaldraad, welke is gespannen op bijna 1000 meter hoogte in de Beierse Alpen te Berchtesgaden, verrichten de 47-jarige Alfred Traber (op de motor) en zijn 22-jarige zoon Henry (aan de trapeze) hun duizelingwekkende en adembenemende toeren. derwijs, Kunsten en Wetenschappen een toezegging van de bewindsman minister Rutten gestand zou (toen en inderdaad per leerling f 60.aan de gemeente zou ver goeden, zou er van een belangrijke in vestering voor het zich vernieuwende kleuteronderwijs toch zeker twee ton in de gemeentekas terugvloeien. Volume en financiën Men kan overigens veilig aannemen, dat de verwerkelijking van het plan voor het kleuteronderwijs zeker een jaar of drie vier in beslag zal nemen, daar gelaten of de financiën de plannen toelaten en of het bouwvolume dezelfde beperkingen blijft opleggen als thans. Het zou niet ondenk baar zijn, dat de raad, bij een vrij-geven van het volume een grotere uitbreiding ineens van de schoolruimte zou goed keuren. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, telefoon 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Geelvinckstraat 73, telefoon 401. Apotheker: P. van Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 500, is Zondag voor spoedgevallen geopend. DIU en De Roggebouwers gaan concerteren voor badgasten In de rij van Castricumse muziek-, zang- en toneelverenigingen, die het zo- merprogramma van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer opluisteren, geeft Maandag het fanfarekorps Door Inspan ning Uitspanning een concert op De Brink. Enige leden van dit korps, hebben verle den jaar een boerenkapel, genaamd De Roggebouwers, opgericht en deze kapel verleent aan het concert medewerking onder leiding van de heer W. van Weenen, als Boer Rogge. Zaterdag 1 Augustus Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „De gevangenen van Mandorra". Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „Abott en Costello in Alaska". W.B. Theater 8 uur: „Diepzeeduiker". Zondag 2 Augustus Kennemer Theater 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De gevangenen van Mandorra". Luxor Theater 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: uur: „Abbott en Costello in Alaska". W.B. Theater 2.30 uur: „Revolver- duivel"; 4.30 en 8 uur: „Diepzeeduiker." Maandag 3 Augustus Luxor en W.B. Theater Als Zaterdag. Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „De dood van een handelsreiziger". Bloemendaal wachtte niet langer. Be halve de trawlers Gelria en Sumatra ver scheen gisteren totaal onvoorzien ook de Bloemendaal nog voor de markt; men durfde het blijkbaar niet langer aan, daar de haringschepen momenteel steeds rneer makreel onder de bijvangst hebben en de buit van de Bloemendaal hoofdzakelijk uit deze „blauwpijpjes" bestond. De Bloemen daal ving namelijk 650 kisten, waarvan liefst 535 makreel, 50 schelvis, 20 wijting en de rest kabeljauw en gul. Maar bofte toch ook niet. Al leek de politiek van de Bloemendaal verstandig, de beloning bleef uit. De makreelprijs be gon eerst zo hoopvol met f 16,50, maar zak te in de loop van de markt langzaam weg, waardoor de Bloemendaal zich tenslotte moest vergenoegen met een magere f 12,50 per kist. Harlngprijs. De haring deed gisteren tussen de f 11 en de f 13. Beter. De makreelstrop van de Bloe mendaal werd weer enigszins goedgemaakt door de goede prijs, die de piepers en een deel van de wijting opbracht. Voor de pie pers werd f 28-f 31 per kist besomd; de wijting deed f 18, maar de haring-wijting haalde niet meer dan f 11 tot f 12. Voor zwarte kool werd f 360 gemaakt. Vijf snurrevaad-scheepjes. Er waren nogal wat kleine vaart-bootjes aan de af slag; vijf snurrevaadschepen kregen voor de uivertjes (pufscholletjes) f 10,50, voor de mooie drieën f 15 en voor de schol II f 17 tot f 19. Meer tong. De omschakeling van een aantal kotters op de tong was merkbaar in de Vrijdagmarkt: er was weer meer fijnvis dan de handel de laatste tijd gewend was. De lappen deden f 3,30 de kilo, de groot- middeltong bracht het tot f 1,85, de klein- middel eveneens en de tongen I en de slips gingen voor respectievelijk f 1,75 en f 1,30 de kilo van de hand. Vandaag 4350 trawlkisten. De Zater- dagmarkt werd aangedaan door de Fla mingo, die na de aanvaring (zie ons blad van gisteren en heden) 850 kisten haring en 350 makreel met 120 varia aanvoerde, de Dirkje (900 haring, 450 makreel en 130 varia) en de Mary met 750 haring, 750 ma kreel en 50 diversen. In totaal dus 4350 kisten. Geld en reisduur. De reizen der ha ringschepen worden gaandeweg korter naarmate de haring overvloediger en Zui delijker in de trawl komt. De Bloemendaal had er maar zes dagen voor nodig en be- somde f 10.300; de Sumatra maakte in 9 dagen f 21.000 en de Gelria deed in even eens negen dagen f 22.000. Sleepje. De TX 36 heeft gisteren de HD 184 met motorpech in IJmuiden bin nengesleept. Marktprijzen. Heilbot 2,35-2,20, gr. tong 3,50-3,05, gr.m. tong 1,84-1,82, kl.m. tong 1.93-1,83, kl. tong I 1,82-1,64, kl. tong II 1,36-1,29, tarbot I 1,65-1,30 per 1 kg. Kl.m. schol 7,35, kl. schol I 25-15, kl. schol II 19-8, schar 20-15, v. haring 12,50-11, makreel 16,50-12,50, gr.m. schelvis 55, kl. m. schelvis 63, kl. schelvis I 60, kl. schel vis II 31-27, wijting 18-11, gr. gul 30-24, midd. gul 24-23, kl. gul 20-18, kl. koolvis zwart 17-13 per 50 kg. Gr. kabeljauw 168- 104, gr. koolvis zw. 41-31, gr. leng 98 per 125 kg. Marktaanvoer. 240 kisten tong en tar bot, 1 kist heilbot, 550 kisten schol, 8 schar, 2792 haring, 1139 makreel, 55 schelvis, 175 wijting, 30 kabeljauw en gul, 5 leng, 15 kl. haai, 95 koolvis, 25 diversen, totaal 5120 kisten. Uit het IJsselmeer. Donderdag werd door 102 vaartuigen aan de afslag te Urk aangevoerd: 11316 pond kuilpaling f 0,99- f 1,12, 459 pond lijnaal f 1,25-f 1,33, 46 pond snoekbaars 54, 9 pond rode baars 1,07, alles per pond en 669 bak nest f 2,57 per bak van 37J/2 kg- Weer garnalen. Voor het eerst na weken zijn weer een tweetal schuitjes van de gar- nalenvloot uitgevaren. Vrijdag waren de IJM 237 (met schipper De Koker) en de IJM 206 (schipper Jan van Egmond) aan de afslag. Als er volk is en de motor houdt zich goed, gaat ook de IJM 248 helpen de garnaalaanvoer te vergroten. Norma en Antje. De Norma Maria heeft een proeftocht gemaakt, doch het was nog niet helemaal in orde in de machinekamer. Het zal wel volgende week worden voor het schip van schipper De Groot kan gaan vissen. Hetzelfde was het geval met de Antje (RO 15). Reeds tweemaal heeft schipper Visser, die met zijn schip wegens de motor enige tijd noodgedwongen stil ligt, proef gevaren. Maar nu is de Piscatortraw- ler toch klaar om te vissen. Negen ploegen uitgeteld. Met drie ploe gen voor de Mary, voor de Dirkje en drie ploegen voor de Flamingo, was de toskracht voor de Zaterdagmarkt Vrijdagmiddag al uitgeput, temeer omdat er reeds 20 kust- visssers en kotters binnen lagen. Vlootvaria. De kotter Haarlem (IJM 276) is binnen gebleven voor een flinke op knapbeurt. De logger van de familie Plug heeft deze week een nieuw „pak" gekregen, dat door de schilders is aangemeten. Voor de motor is de Verwachting (IJM 204) naar de haringhaven overgebracht. Het hart van dit schip wordt grondig schoongemaakt. De Nederland 7 (KW 37) heeft in Katwijk de vleet verwisseld en de trawl aan boord ge nomen. De logger is inmiddels reeds naar de haringvelden vertrokken.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3