Predikbeurten Het Huis Verzameling van hetgeen leeft en groeit in de K ennemerduinen .Clowntje Rick Beverwijk Heemskerk „Bloemita" al direct druk bezocht Huisbezoekers nodig voor Heemskerks TBC-gevecht x:'y:;;vy.v ;r -v.. v-yv A A A l Vootf de kinderen Voetbalwedstrijd en promenadeconcert FEUILLETON van haar Dromen door Dorothy Quentin ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 „Fanfan la tulipe" (Thalia Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Dat de Fransen niet zonder de wat sinistere wee moed van het clair obscure zouden kunnen leven en daarvan in hun film vol mense lijke realiteit en dreigend noodlot bij voortduring kennis geven, is een vaak ge hoorde stelling. Maar deze nieuwe Franse avonturenfilm naar het model van Robin Hood, maar dan overtogen met het char mante waas der Franse „esprit" bewijst dat er andere pijlen op de boog dezer ci neasten te vinden zijn. Deze tintelende rolprent over het soldatenleven in vroeger tijden, die met alle bravour, waar het on derwerp om vraagt, gemaakt en gespeeld werd, heeft vele kwaliteiten, al liggen ze op een heel ander plan dan die van „La bete humaine" of „Les portes de la nuit". De film is knap gemaakt, zonder de pre tentie van grote diepgang. De figuur van de rondvlinderende fifenfan werd meester- „Fanfan en Tulipe" een kostelijke parodie vol sabelgekletter. lijk gespeeld door Gerard Philippe en zijn lieftallige tegenspeelster Gina Lollo Bri- gida geeft hem daarbij goed partij. Het verhaal is te kostelijk om nu al te vertel len. De operette-oorlogen, die er ten tijde van Koning Lodewijk XV in worden uit gevochten blijven onbloedig en het geheel is een verfrissende, vaak bijzonder huma nistische film, die dankbaar de mogelijk heden van de kleur gebruikt. „Carson City" (Thalia Theater, Maan dag tot en met Woensdag). Carson City krijgt in deze film een spoorweg en zoals dit in het Wilde Westen gebruikelijk is. geschiedt een en ander niet zonder slag of stoot. Intriges, schietpartijen en tunnelin stortingen komen aan de lopende band voor. Prachtige natuuropnamen comple teren het ruige geheel. „Berucht, beroemd, bemind" (R e x Theater, Woensdag en Donderdag). De zoveelste Clifton Webb-film wordt dan volgende week in IJmuiden gedraaid en we kunnen zeggen dat dit genre nog steeds niet gaat vervelen. Want de heer Webb is ditmaal een bedaard leraar in de Engelse litteratuur in een klein stadje, waar hij door een ieder geacht en geëerd wordt. Maar wanneer in een televisieprogramma een serie films uit de oude doos wordt vertoond en daarbij blijkt dat de brave man in zijn jonge jaren een volgeling van Rudolf Valentino is geweest, dan is het met zijn rust gedaan. Hij trekt naar New York om de man van het reclamebureau te bewegen de films uit het televisiepro gramma te schrappen, hetgeen met heel wat strubbelingen gepaard gaat. De pop pen zijn pas echt aan het dansen wanneer hij zijn oude tegenspeelster uit Hollywood ontmoet. Heus, de heer Webb is hier weer op zijn best, zo'n tikje excentriek en met een vlaagje eigendunk. Met Ginger Rogers is de film een luchtig stukje amusement. Viva Zapata. (Rex, Vrijdag t/m Maan dag). In deze rolprent, die doet herin neren aan Viva Viva, van voor de oorlog, is de eenvoudige boer Emiliano Zapata in het begin dezer eeuw de hoofdman over het Mexicaanse landvolk, dat zich niet lan ger wenst neer te leggen bij het corrupte bewind van de president Dias. Zapata is ae bekende gewetensvolk en rechtvaardige mens, die ondanks zijn analphabetisme blindelings door de boeren wordt gevolgd. De film is boeiend, voor zover zij de voortdurende strijd van de boeren tegen de regering behandelt: John Steinbeck liet het verhaal echter nergens in de ro mantiek steken en laat vooral de kracht van het begrip macht" zien. Niettemin werd deze film, gebaseerd op dit verhaal weinig meer dan een stuk routinewerk, vaak droevig contrasteren met het chef d'oeuvre der Italiaanse cinématografie, hoe goed het spel van Marton Brandon en Anthony Quinn ook is. „Abott en Costello in Alaska" (Luxor Theater, Vrijdag tot en met Maandag). De beide zotten Abott en Costello bedrij ven ditmaal hun grimassen in het grim mige Alaska. In indrukwekkende bontjas sen gehuld, beschermen zij „Goudklomp" Joe, die zich voortdurend van kant wil maken, wijl het zangeresje niet van hem houdt. Veel vrienden schijnen de goudzoe ker en de beide komieken niet te hebben, want de kogels fluiten hen steeds maar om de oren. Maar vrolijk blijft de film toch en de scènes in de barre sneeuwvelden ontlokken een onbedaarlijk gelach. De film stelt, zoals gebruikelijk in dit soort rolprenten, geen enkel probleem. De opzet om het publiek enige vrolijke uren te be zorgen is overigens volkomen geslaagd. „De dood van een handelsreiziger" (K e n- nemer Theater) Maandag tot en met Woensdag. Arthur Millers toneelstuk is thans verfilmd. Het sterke speelstuk is een film geworden met een fraaie creatie van Frederic March als de handelsreiziger, die zich verliest in ficties en illusies, het leven, dat hem steeds teleurstelt niet meer aan kan en de dood verkiest om eindelijk rust te vinden. Alles concentreert zich in de film op de handelsreiziger, beklemmend en obsederend. Zeer vaak ontroert ze, maar het accent valt wel eens te sterk op de in nerlijke spanningen van de gekwelde han delsreiziger, die meer dan in het toneel stuk de waanzin nabij is. De verschuiving van dit accent is het enige wat men kan betreuren. Voor het overige wekt de film alle waardering. „Diepzeeduikers" (W. B. Theater, Vrij dag tot en met Maandag). In dit theater draait deze week een opgesmukte docu mentaire, die, een grond van waarheid be vattend, tot een smulverhaal is opgewerkt. Gewetenloze officieren, die in een dronken bui de kapitein van een oorlogsschip tij dens de afgelopen oorlog opsluiten, jagen hun schip naar de kelder. Na de oorlog wordt dit geval onderzocht (Rod Cameron is de man. die hier de rol van diepzeedui ker speelt) en de mystificaties rond het plotseling verdwijnen van het schip wor den opgelost. Gevechten op leven en dood onder en boven water, niet aleen tegen de corrupte lieden, maar ook tegen de woeste natuur, maken van deze film een spannend verhaal. Dat er onder water meer leeft en huist dan alleen maar vissen, wordt duide lijk aangetoond. „De gevangene van Mandora" (Kenn e- mer Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Wie leest niet die romantische verhalen van Alexander Dumas, verhalen van man nenmoed, wapengekletter en vurige liefde, Columbia Pictures heeft een van die ver halen, „The Brigand", dat rijk aan ver rassing en spanning is, genomen, om er de film „De gevangene van Mandorra" van te, maken. En het mag dadelijk gezegd: hier is iets te genieten! De toeschouwer leeft bijna vijf kwartier lang in een wereld van listen, intriges en strijd om de kroon van Mandorra, in kleuren nog wel. Ten tijde van Napoleon wordt de koning van Mandorra belaagd door een zich charmant voordoende neef, die ten koste van alles op de zetel van oom wil komen te zitten. De koning wordt bij de moordaanslag niet gedood, maar een rustkuur is toch wel het minste, dat de arts hem kan voorschrijven. Dan volgen de verwikkelingen. De minis ter-president wordt in moeilijkheden ge bracht, wanneer ter bezegeling van een bondgenootschap de koning binnen zeer korte tijd een politiek huwelijk aan gaat met de prinses van dat land. Een dub belganger en verre neef van de koning wordt er bij gehaald om de plaats van de koning in te nemen en een lichte verwon ding te doen voorwenden. Die prins komt er natuurlijk achter en hij kidnapt de na- maak-vorst. Deze weet zich te bevrijden en komt juist on tijd om de eindzege te be halen. Inmiddels is de koning echt gedood en stapt neeflief op de troon toe. Niet eens uit politieke overwegingen treedt hij daar na in het huwelijk met de prinses. „ST. CAECILIA" BLIES ER DE STEMMING IN Het feest van Heemskerk is gisteravond ingezet door het fanfarecorps ,.St. Caecilia" dat een rondgang door het dorp maakte. De weergoden verleenden zowaar hun medewerking en hierdoor werden velen uit ae huizen gelokt naar de beide Heems- kerkse gymnastiekverenigingen „A.D.O." en „O.D.I.N." die een openluchtdemon stratie op het tentoonstellingsterrein gaven. Burgemeester H. Nielen bezag de toekomst Gisteravond is de tentoonstelling van Middenstand, Land- en Tuinbouw en Bloembollenkwekers „Bloemita" door de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen officieel geopend. De burgemeester bracht in zijn ope ningswoord hulde aan" de organisatoren, die het hebben gepresteerd, een expositie als deze op te zetten en ging vervolgens in op een probleem waarvoor Heemskerk zich geplaatst zal zien, wanneer het plan „IJmond" is verwezenlijkt. Van een be volking die zich voor het merendeel op agrarisch gebied had gespecialiseerd zal een belangrijk gedeelte in de industrie haar brood moeten gaan verdienen. Het is van groot belang voor Heemskerk om met het opkomend tij de bakens te verzetten en niet langer een gemeenschap „op zich zelf' te blijven. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat deze ten toonstelling aan de verwachtingen zal vol doen. Voorafgaande aan de officiële ope ning sprak de voorzitter van het organi serende comité, de heer C. de Ruiter, een welkomstwoord tot de vele bezoekers. De tentoonstelling De tentoonstelling is als geheel zeer goed geslaagd: zevenendertig standhouders zijn in de tent ondergebracht met zelfs neringdoenden uit Schoorl en Limmen on der de exposanten, terwijl ook een IJmui- dense naaimachinehandel niet op het appèl ontbreekt. In het midden van de tent is een prachtig bloemperk aangelegd, waar langs zich vlak na de opening de eerste honderden bezoekers bewogen. Zoals reeds is bekendgemaakt, zal ook in de gemeente Heemskerk binnenkort een bevolkingsonderzoek op longtuberculose worden gehouden. Wil een dergelijk onderzoek een gunstig resultaat hebben, dan zullen alle inwoners van 4 jaar en ouder aan dit onderzoek moeten deelnemen. Door huisbezoekers en -sters zullen alle gezinnen bezocht worden om te trachten dit gestelde doel te bereiken. Teneinde de vele en noodzakelijke voor bereidingen, verbonden aan het huisbe zoek, te treffen en te stimuleren is inmid dels een Werkcommissie in het leven ge roepen, waarin naast de plaatselijke R.K. en N.H.-geestelijke verzorgers en de artsen zijn vertegenwoordigd het Wit-Gele Kruis, het Witte Kruis, de E.H.B.O., de Vrouwen verenigingen „het Gilde", „Dorcas" en „K.A.V.", de „K.A.B.", de „L.T.B.", het Ziekenfonds Heemskerk en Omstreken, alsmede de Middenstandsvereniging. Door vertegenwoordigers van de ge noemde verenigingen werd alle medewer king toegezegd om het minimumaantal van 70 huisbezoekers op huisbezoeksters bijeen te krijgen. Op Vrijdag 7 Augustus zal voor deze huisbezoekers of huisbezoeksters een in structieavond worden gehouden, opdat zij 10 Augustus met het huisbezoek een aan vang kunnen maken. Op 17 Augustus zal dit huisbezoek be ëindigd moeten zijn, daar op 24 Augustus a.s. met het onderzoek zal worden aange vangen. Iedere deelnemer aan het eigenlijke on derzoek zal een schriftelijke oproep ont vangen. Op 9 September zal het onderzoek ge- Y-\ Y>X Y: 'O Y/: tl®!ill#:.I-I:";i- -W'-. V ■3B De wereldluchtvaart is verrijkt met een nieuw toestel, dat vooral wat de technische prestaties en het comfort betreft grote mogelijkheden schept voor het reizend publiek. Dit vliegtuig, voorzien van het nieuwste type Wright Compound motoren is de zgn. L-1049 „Super Constellation" gebouwd door Lockheed in Burbank (Californië) die zijn intrede heeft gedaan in de „Vliegende Hollander"-vloot van 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij, de K.L.M. Met groot enthousiasme werkt ir. E. C. M. Roderkerk aan de Kennemerduinen, van welke stichting hij bijna drie jaar directeur is. Zijn geestdrift hebben de leden van het personeel overgenomen. Dat blijkt o.a. uit een verzameling voorwerpen die bijeen gebracht is in de bunker bij Parnassia, niet ver van het Bloemendaalse strand en van de kampeerplaatsen de Lakens en Liguster. Die verzameling is van vandaag af te bezichtigen en zal de aandacht hebben van hen, die belangstelling hebben voor het geen op het strand en in de duinen leeft of aangetroffen wordt. De expositie is bescheiden van opzet, maar mogelijk groeit zij in de toekomst nog eens uit tot een museum. Maar zo ver is het nog lang niet. Op het ogenblik is een zaal voor de verzameling gereserveerd en bij de samenstelling heeft de directeur behalve van de leden van het personeel medewerking ondervonden van het Zoö logisch museum en het Texels museum. Ingericht zijn twee vitrines, een om een beeld te geven van het strand en een ander om de bezoekers te laten zien wat er in de duinen leeft. Op het strand leven plevierachtige vogels, enkele soorten meeuwen en „doortrekkers". Opgezette vogels zijn tentoongesteld en op het'zand liggen vele soorten schelpen. In de duinen verblijven andere vogels (fasant, sperwer) en dieren (hermelijn, eekhoorn, konijn, enzovoort) en men vindt er vele planten. En der vitrines geeft hier van een beeld. Vermoedelijk heeft de berg- eindigd moeten zijn, zodat op die datum de gehele bevolking van Heemskerk op de al- of niet-aanwezigheid van longtuberculose zal zijn onderzocht, indien alle inwoners tenminste hun volle medwerking verlenen. Om die volle medewerking te verkrij gen kunnen personen, die zich als huis bezoekster beschikbaar willen stellen, zich voor 6 Augustus a.s. dagelijks ter gemeente secretarie, geopend van 9 tot 12 en 13 tot 17 uur, aanmelden. c Zo gingen de dagen voorbij. Hoewel oom Tripje nog geen enkel spoor van een wild dier had kunnen ontdekken, wou hij toch voor alle zekerheid een wapen hebben, om zich te kunnen verdedigen, als het nodig mocht zijn. Daarom zocht hij een flinke, harde stok; met zijn zakmes sneed hij daaraan 'n scherpe punt, en toen voelde hij zich wat veiliger. Die speer droeg hij nu altijd bij zich, als hij een tocht over het eiland maakte. Die onderzoekingstochten brachten hem steeds verder naar alle kanten van het eiland, dat hij nu zo langzamerhand helemaal begon te kennen. En daarbij had hij ontdekt, dat het eiland niet zo heel groot was. Er waren hoge rotsen, met plfhiten begroeid, waaraan prachtige bloemen bloeiden; overal groeiden de vele palmen, en om het hele eiland in de rondte was het strand van helder wit zand, waartegen de golven spoelden. Och, het was eigenlijk zo kwaad niet op dat mooie eilandje.maar hij was er maar zo eenzaam en helemaal alleen, en dat was natuurlijk niet zo leuk. Elke dag beklom oom Tripje de hoge rots, waar hij zijn uitkijkpost had en tuurde naar de verte. Maar het schip, dat hij verwachtte, liet zich nog niet zien. Ja, hij moest wel geduld hebben eend dit jaar voor het eerst in deze omge ving gebroed. Van deze vogel heeft men ook de beschikking over een opgezet exemplaar. Het is de bedoeling de vitrines van het duinlandschap voorlopig aan te passen aan het jaargetijde. Later zullen er vaste dio rama's gemaakt worden. IJmuider vissers, die langs de kust varen, hebben allerlei soorten zeevis (wij ting, makreel, tongschar, schol, griet, rog enzovoort) aangeboden. Verder bevat de verzameling vele dag- en nachtvlinders en drijvers. Vermoedelijk zullen bezoekers van de Kennemerduinen op het strand of in de duinen voorwerpen vinden, die voor de verzameling van belang zijn. Grote belangstelling voor het kamperen Op de kampeerterreinen De Lakens en Liguster heerst op het ogenblik een grote drukte, ondanks het slechte weer. Alle plaatsen zijn bezet en het aantal over nachtingen in dit seizoen bedraagt reeds 17.000. Dit getal komt overeen met dat van het vorig jaar. Een blokhut is gebouwd, die dienst zal doen als woning en kantoor van de kampbeheerder en als winkel. Over gebrek aan belangstelling heeft men niet te klagen. In 1953 zijn reeds 70.000 dagkaarten verkocht. Het aantal bezoekers voor het strand neemt steeds toe en dat is te danken door de aanwezigheid van goede rijwielpaden in de Kennemer duinen. Rustig kan men naar het strand fietsen. De wandelpaden hebben een lengte van 50 km en verharde wegen van 30 km. Gestadig werkt ir. Roderkerk met zijn personeel verder om het verblijf voor de bezoekers zo aangenaam mogelijk te ma ken. Binnenkort zal begonnen worden aan de aanleg van 50 ha bos. In de oorlogs jaren is er veel vernield en het is nodig te trachten de duinen het vroegere aanzien te geven. Er zullen o.a. berken, eiken, meidoorn en Gelderse roos geplant wor den. Het programma van de „Bloemita" voor vandaag luidt: 16.00 uur: Opening; 18.00 uur: Voetbalwedstrijd A.D.O. tegen D.E.M. uit Beverwijk; 18.50 uur: Handbalwed strijd; 19.15 uur: tweede helft voetbalwed strijd; 20.05 uur: Handbalwedstrijd twee de helft. De aftrap van de voetbalwedstrijd zal geschieden door burgemeester H. Nielen.' Om 23.00 uur wordt de tentoonstelling gesloten. Voor Zondag luidt het programma: 15.00 uur: Opening; 19.00 uur: Promenadecon cert te geven door het R.K. Fanfarecorps ,St. Caecilia' onder leiding van de heer Lou Tervoort. De volgende nummers wor den uitgevoerd: 1. Lynwood, mars J. Ordhume 2. Symphonietta Albert Thiry 3. Partita Piccola Gerard Boedijn 4. Saint Triphon, mars Arthur Ney 5. Amphion H. J. Cer Tontaine 6. Hephaistos Gerard Boedijn 7. Skymasters, mars R. Senneman Zondag 2 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur! ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: Dienst voor jongeren. Geref. Kerk, lchthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. C. M. v. d. Loo van Dordrecht. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. G. Koenekoop van Gouda. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. P. Dijkstra van Klundert. Doopsgezonde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katliolieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst o.l.v. Kapiteins E. H. Krom menhoek. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. D. Smits van Schiedam, 19 uur: ds. D. ter Steege van Santpoort. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: dr. A. Dondorp van Heemstede. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: ds. W. Dubbel dam, Rotterdam; Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst Zeeweghoek Groeneweg, spreker de heer H. F. Huson van Dordrecht. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: de heer J. Oos- terwelder van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. Dijkstra uit Langweer. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. Kleine van Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk, 10 uur ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. W. Oorthuys van Be verwijk. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, doop. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: Wika R. Westerval. Vrijz. Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: C. F. Bijlsma van Den Helder, 19 uur: W. Dubbeldam van Rotterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luite nante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, doop, 19 uur: ds. J. Wiersma, jeugddienst. Geref. Kerk, Badgastenkerk, 10 en 16 uur: dr. J. G. Aalders van Leeuwarden. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 1.0.30 uur: ds. D. ter Steege. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", 19 uur: ds. H. P. Huisman van Velsen-Noord. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. Het is de sigaar van het soort dat. Winston Churchill gewend is te roken, maar dit exemplaar is gestoken in de mond van de heer A. C. Nwapa, minister van handel en industrie van Nigeria, die in Londen is aan gekomen ter bijwoning van een bespreking lot herziening van de Nigariaanse Grond wet. Het meisje, tot wie hij zich richt, is het zesjarig dochtertje van het hoofd van Nigeria, Bomi Solanke. vertaald uit het Engels 42) HOOFDSTUK 24 Kerstmis op Willows werd een groter feest dan Mark had durven hopen. Het had de dagen voor Kerstmis flink ge sneeuwd en het landschap lag onder een smetteloos wit kleed van dikke sneeuw. Het leek een geheel andere wereld, toen ze op Kerstmorgen buiten kwamen om naar de kerk te gaan. De rode bessen van de hulststruiken en de roodborstjes sta ken vrolijk af tegen al het wit rondom. Elsie beschreef Mark nauwkeurig, hoe alles er uitzag, toen ze in de auto naar het dorp reden. Ze deed dit op eenvoudige, kinder lijke wijze, maar Mark kreeg hierdoor een helder beeld van een en ander. Annie zat in een hoekje van de auto naar Elsie's beschrijvingen te luisteren. Er was een glimlach op haar gezicht, terwijl ze vol liefde Mark gadesloeg. Hij moest al heel wat van zijn trots hebben laten varen, dat hij thans zonder opstandige gevoelens Elsie het werk van zijn ogen liet doen. Annie voelde zich gelukkig, dat het Kerst morgen was. Ze hield van dit feest en ze vond het heerlijk, dat Elsie er in slaagde Mark in deze dagen enige vrolijkheid en gezelligheid te geven. Wat er ook voor spanning tussen die twee de laatste week geweest mocht zijn, thans was alles weer goed en heerste er weer de sfeer van ver trouwen en warme vriendschap.... Annie wilde niet toegeven aan haar ge voel van blijdschap, dat Yvonne niet aan wezig was. Ze kon 't nu eenmaal niet hel pen, dat deze mondaine, jonge vrouw haar niet beviel. De oude huishoudster zag op tegen de dag, dat Mark en zij zouden trouwen; ze wist maar al te goed, dat Yvonne haar niet naast zich zou dulden, terwijl ze zelf ook niet onder Yvonne zou kunnen wer ken.... Mark kende ze van baby af, en voor hèm zou ze graag tot haar dood blij ven werken.... maar Yvonne, die veran derde alles.... Annie zuchtte even. „Waarvoor zo'n diepe zucht, Annie?" Mark draaide zich naar haar om. Annie glimlachte en klopte hem even op zijn schouder. Voor geen goud zou ze op deze Kerstmorgen zijn opgewekte stemming be dorven hebben. „Zuchtte ik?" deed ze verwonderd. „Dat is mijn leeftijd, jongen. Ik zat zeker in her inneringen verdiept en werd een beetje sentimenteel". Mark legde even zijn hand op de hare en zei niets, denkend dat er herinneringen bij haar boven gekomen waren aan haar man en zoon, die ze verloren had. Maar deze wonden waren al sinds lang geheeld bij Annie. Ze had steeds voor Mark de moederrol vervuld en ze zag hèm nu als haar zoon. Ze had verdriet, als ze hèm ver driet zag hebben, en ze hoopte en bad voor hèm als voor een eigen kind.... Na de kerkdienst en de vrolijke begroe ting van vele bekenden, namen ze John Ayrton mee naar huis terug. Hij zat bij Annie achterin en deze zag, hoe zijn ogen steeds weer op Elsie gericht waren. Hij was verliefd op het meisje, dat was over duidelijk, en er kwam een glimlach van sympathie op Annie's oude gezicht, hoe wel het haar een beetje speet voor Mark. Zou 't niet heerlijk zijn geweest, als er geen Yvonne was en Mark en Elsie het samen eens hadden kunnen worden....? Maar de situatie lag helaas anders: Elsie zou met heel veel verdriet van Willows vertrekken en deze jonge dominee zou alles geven, om haar tot zijn vrouw te mogen maken, terwijl Mark.... zijn hart verpand had aan een koude, wereldse vrouw, die op haar beurt weer niet onge voelig scheen te zijn voor de attenties van die mooie filmheldAnnie schudde even haar hoofd. Ze begon oud te worden en zich allerlei ideeën in het hoofd te halen. Ze moest zich niet met andermans zaken bemoeien. Zodra ze het huis bereikten dween Annie met een excuus naar m .euken. „Allemensen, wat heb jij het hier gezellig gemaakt, Elsie", merkte John op, toen ze de zitkamer binnengingen. Het verschil tussen de kille ongezellige pastorie en de warme sfeer op Willows moést hem wel opvallen. „Bovendien, Mark hoe krijg je het zo heerlijk warm?" „We hebben nogal wat extra hout en behoeven dus niet helemaal met de rant soenen brandstof toe te komen, antwoord de Mark. „Maar natuurlijk duurt dat hout niet eeuwig en zal ook voor ons de tijd aanbreken, dat we ons bij een spiritus- lichtje de handen warmen „Laten we drinken op een gelukkig Kerstfeest!" zei Elsie, terwijl ze de beide mannen een glas aanreikte. „Gelukkig Kerstfeest!" Hun stemmen klonken warm en blij. Aan het middag maal, dat uitermate verzorgd was en uit gebreid, verdiepten de twee mannen zich in oorlogsherinneringen en anecdotes, ter wijl Annie en Elsie met een toegeeflijke glimlach naar hun verhalen luisterden. Na het eten werden de cadeautjes uitgedeeld er> in enkele ogenblikken was de tafel be dekt met de kleurige papieren en lintjes, waarmee de cadeaux waren verpakt. Elsie kreeg veel meer dan ze verwacht had en iedereen beschreef nauwkeurig voor Mark het caudeautje, dat werd uitgepakt. Mark toonde zich erg verheugd over de tabaks pot, die Elsie voor hem uitgezocht had. Voor Elsie waren er cadeautjes van Sir Leo en zijn vrouw, van Mark en John, en Annie, van juffrouw Marion en van een vriendin uit het weeshuis. Ze voelde zich erg gelukkig en ontroerd. Er stonden tra nen in haar ogen, maar misschien kwam dat ook wel door de oude cognac, die Mark haar had laten proeven. Toen Elsie tenslotte de tafel begon op te ruimen, en met een blad naar de keu ken wilde gaan, sprong John Ayrton op om haar te helpen. „O, nee, dominee, blijft u alstublieft met Mark praten. Het groot ste deel van de afwas is al klaar...." „Ga haar maar gerust helpen, John", zei Mark lachend. „Helaas kan ik zelf van weinig nut zijn". John hield de deur voor Elsie open en knipogend riep hij in Annie's richting: „Maak je maar geen zorgen over je kost baar servies. In de oorlog hebben we alles geleerd. Laat het maar aan Ayrton over was een standaardgezegde in mijn regiment". „O....", zuchtte Annie lachend. „Ik houd toch mijn hart vast als u in mijn keuken aan de gang gaat". „We sturen hem wel de rekening voor wat hij breekt", kwam Mark tussenbeide Hij wilde John graag een kans geven om alleen met Elsie te zijn, Annie voelde dat opeens. Ze keek even naar Marks gezicht, waar op niets te lezen was. „Wilt u graag, dat Elsie met de domi nee trouwt?" vroeg ze even later recht op de man af. Mark scheen te schrikken en antwoordde niet dadelijk. Tenslotte zei hij langzaam: Ik wil niets. Ik vind haar nog veel te jong om aan trouwen te den ken en bovendien is ze veel te aardig, zoals ze is: het jonge meisje Elsie. Maar wat geeft het? Ze zal stellig op een goede dag gaan trouwen en wie zou ze dan foeter kunnen kiezen dan John?" Annie draaide de radio aan. Ze voelde zich ontstemd over Marks antwoord en draaide de muziek harder aan dan ze ge woon was. In de keuken grinnikte John Ayrton. „Ik wist niet, dat Mark óók zijn gehoor kwijt wasmerkte hij op. HOOFDSTUK 25 Het scheen helemaal niet gek te zijn om met de jonge dominee van Farndon de afwas te doen. John Ayrton had een schortje voorgebonden en toonde zich bij zonder handig bij het afdrogen. Elsie dacht echter aan Mark en aan het boek, dat hij haar gegeven had, een in leer ge bonden exemplaar van Thompsons gedich ten. Ze verlangde er naar alleen te zijn om deze gedichten te lezenZe had eens haar bewondering voor de dichter Thomp son uitgesproken en Mark moest het zich herinnerd hebben, toen hij dit boekje voor haar kocht.... Ze dacht aan de wat slor dig geschreven inscriptie, die hij zonder hulp van haar op het schutblad had ge krabbeld: „Voor Elsie met heel veel dank voor alles van Mark". Het daghulpje was al naar huis gegaan en Elsie was dankbaar, dat ze de pannen en grote schalen nog afgewassen had, voordat ze wegging. „Waar denk je eigenlijk aan?" vroeg John, terwijl hij haar vragend aankeek. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6